Ttooae %crte?ipbytt&r\sf i®*-* mêlanc versch gekarnd Rechtzaken Ingezonden Stukken. Telegrammen. Leestafel Scheepstijdingen. Radio-nieuws Marktberichten. Burgerlijke Stand. een kreeg het achterwiel over het hoofdje, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Ernstige brand te Abcoude. Gistermiddag omstreeks half drie ontstond brand in de fietsenreperatie-inrichting van den heer van A., gemeente Abcoude. Een aangrenzend huis werd evenals de reparatie-inrxhting een prooi der vlam men. Een boerderij, met twee hooibergen, eigendom van den heer de Groot, die aan de overzijde gelegen was in de gemeente Ouderamstel, brandde ook tot den grond toe af. ZWEMMEN IN ZEE. Een waarschuwing tegen de gevaren. De Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen geeft, ten einde de verdrin- kingsgevallen bij baders en zwemmers in zee zooveel mogelijx te voorkomen, een aantal w enken die, als zij ter harte wor den genomen, veel onheil kunnen voorko men. 1. Ga nimmer op een onbewaakt strand- gedeelte baden of zwemmen, wanneer er 'n sterke landwind waait en het water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de luist af. 2. Als ge baat en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot kniehoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk kor ten tijd. De mogelijkheid bestaat dat ge met terug kunt keeren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee, ga dan alleen baden en zwemmen daar, waar toezLht door erva ren nadpersoneel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwijzin gen en raadgevingen van het badperso- neel. 5. Breng den badman die van 's mor gens vroeg tot 's avonds, onvermoeid en onafgebroken op zijn klanten heeft te let ten, niet noodeloos in gevaar. Bedenk, dat vcLn van hen huisvader zijn en door uw onvoorzichtigheid een ongeluk kunnen krij_en. 6. Leer wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt leer dan zwemmen; maar onthoud ook, dat iemand die goed kan zwemmen wel in zee kan verdrinken. 8. Vraag, wanneer ge een goed zwem mer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust begeven, aan den badman hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optornen is in zee geheel onbegonnen werk. Hooger beroep. Door J. K., 52 jaar, koopman en J. K., 22 j., werkman, beiden te 's-Gravenpolder, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 6 Juni 1932, waarbij zij wegens mishandeling van een ambtenaar zijn veroordeeld, ieder tot f 25 of 10 dagen hechtenis. De Officier van Justitie was eveneens in hooger beroep gegaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Actieve handelspolitiek. Op de algemeens jaarvergadering der verocniging „Groep V eningsvereenigingen uit de in.iJR." op 7 april j.i. te Dtrecht gehouden, werd o.a. een voorstel betref fende ue actieve handelspolitiek aangeno men. Het voorstel hield in, om te trachten gedaan te krijgen, dat de Regeering ten spoedigste de bevoegdheid wordt veneend tot het voeren van actieve handelspolitiek. Le aanwezigen op deze vergadering wa ren er ten zeerste van doordrongen, dat onverwijld maatregelen moeten getroffen worden om het N ederlandsche Tuinbouw bedrijf nu, ter elfder ure, van den dreigen den ondergang te redden. Thans schrij ven wij half Juni, dus ruim twee maanden laten en vragen ons af; „Wat is er sedert de aanneming van 'boengenoemd voorstel voor den zoo nood lijdenden Tmnbouw geschiedt en bereikt? Is men nu overgegaan tot het voeren ecner actieve handelspolitiek?" JNoch van het een, noch van het ander valt ook maar het geringste te bespeuren. Er is ons niets bekend omtrent serieuze onderhandelingen of wat ook eenige ver betering in de bestaande wantoestanden brengen kan. .Neemt men een overzicht over genoem de laaiste twee maanden inzake de maat regelen, die bet Buitenland treft om haar producenten te beschermen, dan zien wij dat Duitschland, door zijn deviezen-be palingen de Import zoo goed als onmoge lijk maakt. Men bedenke vooral hierbij, dat wij uit genoemd land jaarlijks 1.033.000.0CO R.M. importeeren, terwijl wij slechts voor 427.O00.CÜ0 R M. exporteeren. Volgens opgave in de „Tuinderij" van 22 April j.l. kocht elke Hollander in 1131 voor een waarde van 145 R.M. Duitsche artikelen, terwijl elke Duitscher slechts voor 7 M. aan Hollandsche waren betrok. Thans heeft Duitschland ook weder de noodige millioenen guldens van ons vast, door het Stillhalte Abkommen, en verder is niet te vergeten, dat wij destijds 15O.CCO.CO0 gulden aan Duitschland leen den, welke Duitschland aanwendde om kasculturen op te richten en gelden aan de Duitsche kweekers te verstrekken voor teeltuitbreiding etc.. waardoor wij nu be concurreerd worden; dat Frankrijk, hetwelk in den af^eloo- pen winter nog vele producten, o.a. sla en bloemkool hij ons inporteerde, thans ons product weigert, omdat wij gedwongen waren maatregelen te nemen tegen de voor ons uiterst gevaarlijke Coloradokever; dat Zwitserland na gedurende den afge- loopen winter groote hoeveelheden Goud- reine tten, zoo goed als vrij bij ons te heb ben ingevoerd, natuurlijk ten nadeele van onze eigen kweekers, daar door de groote Zwitsersche aanvoeren onze prijzen sterk godrukt werden, thans onze tegemoet ko mende houding beloont, door het heffen an buitensporig hooge invoerrechten op onze producten. Neemt men verder Amerika, of welk land ook, overal is het hetzelfde, overal komt men voor gesloten deuren. Kunnen de Hollandsche kweekers nog ergens bin nenkomen, dan is het alleen om zich zoo goed als geheel te laten uitkleeden. Is het nu de Hollandsche aard om zich zoo te laten trappen? Wanneer wij de ge schiedend doorlezen, dan komen wij tot geheel andere resultaten. Het tegendeel is waarl Vroeger waren de Hollanders altijd en overal haantje de voorste, waarom nu niet meer? Is de natie in den laatsten tijd ziek, zwak of krachteloos geworden? Deze vraag zal elke Nederlander voor zichzelf het best kunnen beantwoorden. Dat er op het gebied van actieve han delspolitiek nog wel degelijk een en an der gedaan en bereikt kan worden, blijkt uit betgeen wij lezen in „La Bulgarie" van 30 Mei j.l., dat wij vertaald hier laten volgen. Export van aardbeien van Bulgarije. „In 't Zuiden van ons land, voorname lijk in het district Plovdiv bij het dorp Katounitza en op de gronden van de stad Kritchime, kweekt men uitstekende aard beien, waarvan de smaak en de geur voor treffelijk zijn. Men verwacht dit jaar een overvloedigen oogst van aardbeien in Bul garije. De minister van Landbouw, M. Ghitchev, beeft een speciale commiss'le benoemd, om te bestudeeren wat de beste weg zou zijn om de export van deze aard beien uit Bulgarije te bevorderen. Het re sultaat van de werkzaamheid van deze commissie is, dat er besloten is om dage lijks met den sneltrein, genaamd „con- i-entionnel" twee wagons aardbeien naar Berlijn te zenden. Hun prijs is vastgesteld op 13 50 lèvas circa 24 cent) per kg. f .o.b. Men hoopt zoodoende dit jaar oneeveer voor plm. 15 millioen lévas (of f270.000) van onze uitstekende aardbeien te kunnen exporteeren. Van haar kant zal Duitsch- j land voor hetzelfde bedrag in ons land teniae van hare producten importeeren, waar wij behoefte aan hebben, zooals soda en andere artikelen". Moet elk rechtgeaard Nederlander zich niet schamen, als hij ziet, dat zijn vader land zoo weinig in tel is, dat zelfs een land als Bulgarije kans ziet, om in Berlijn zijn wil door te drijven, terwijl onze men- schen met ledige handen terugkeeren. Hoewel wij het volste vertrouwen in de Nederlandsche commissie hebben, die onze handelsbelangen dit jaar te Berlijn bespraken en voorstonden, vragen wij ons toch af: „is zij wel flink bewapend naar Berlijn gegaan?" En in ieder geval vragen wij, waarom zijn wij niet geslaagd, waar anderen dit wel deden? Een voorbeeld, waar een en ander nu op uitloopt, vindt men thans weder met de Kruisbessenteelt in Zeeland. Dit product, uitsluitend op Export aan gewezen zijnde, daar het gebruik in Hol land slechts gering is, kreeg gedurende de laatste tien jaren, met uitzondering van in 1930—1931 steeds goede prijzen, waar èn de Telers èn de vele arbei ders in dit bedrijf werkzaam, baat bij vonden. Thans is het product zoo goed als, ja binnen enkele dagen, als de aanvoeren grooter worden, geheel waardeloos. Momenteel loopen de prijzen nog van circa f4.50 tot f 5.50 per 100 K G. vroeger was de gemiddelde doorsneeprijs over het geheele seizoen f 12.per 100 K.G. In de „Telegraaf" van 11 dezer leest men, dat in Duitschland richtprijzen voor het ko mende seizoen vastgesteld zullen worden, tusschen Industrie en Kweekers. Hierbij wordt voor de kruisbessen circa f 14.50 per 100 K.G. aangegeven. Bij ons gaat deze cultuur nu ten gronde, tenzij er spoedig met energie ingegrepen wo.dt. Na deze tak van bestaan volgen er vanze'fsprekend ande e (zooals kas- komkommers en Stooktomaten) totdat alle Hollandsche cultures een voor een kapot gemaakt zijn. Gaan de kruisbessen en de andere cul tures ten gronde, dan beteekent dit te vens, dat weder aanzienlijke bronnen van inkomsten voor de daarbij betrokken ar beiders verdwijnen en deze menschen of ze willen of niet, door nood en honger naar de steun gedreven worden. Met deze voorbeelden voor oogen moet ieder Nederlander zich met angst afvra gen, waar het met ons naar toe gaat, ter wijl hij reikhalzend uitziet naar een af doend middel om ons uit den put en er weder bovenop te helpen. Deze afdoende middelen zijn: ACTIEVE HANDELSPOLITIEK en daarnaast het invoeren van een wel overwogen invoer- rechtensysteem. Krachtige en doeltreffende wapens, als dit zijn zullen zij ons ongetwijfeld dienen ter wederherovering van de positie onder de Staten waar Holland recht op heeft. Worden deze wapens serieus en met beleid gevoerd, dan zullen wij, o zoo gauw andere muziek uit het Buitenland hooren, goede muziek, die weerklank vindt in de ooren van elk goed Nederlander en weer geld in het laad je brengt, dat nu bijna Jggg" DusACTIEVE HANDELSPOLITIEK Ingezonden Mededeeling. fóljE BB34.-0180h en NIEUWE INVOERRECHTEN zij ons waren met geoefende en krachtige hand gevoerd, tot welzijn van Vaderland en Volk. J. A. H. DEN HOLLANDER. Goes, 17 Juni 1932. Stemmen des Tijds. Het Juni- nummer van den 21sten jaargang van dit maandblad voor Christendom en Cul- tur heeft den volgenden inhoid: Bij de herdenking van i ol de Mont's sterfdag, door Dr C. Tazelaar; De gevangenen van Aiques-Mortes, door Dr J. W. Marmel- stein; Mogelijkheden en moeilijkheden bij het onde.wijs in de wiskunde, door D. Schouten; Het beroep, door A. van der Torre; Het kerkelijk vraagstuk in de Ang- likaansche Kerk, door W. H. van de Pot, Moeheid, gedicht door G. J. Peelen; Hel lenisme en aestheticisme door Dr G. A. Lindeboom; Realistische sym- bo'iek, door Dr Bella Jansen; Lees tafel. Uitgeefster is de N.V. G. J. A. Ruys' Uitg. Mij. te Zutfen. De Sjoenemietische. Een hoogst belangrijk boek zal binnenkort bij I den Uitgever J. H. Kok te Kampen het licht zien, namelijk een roman uit de oude we e'd, welks verschijning een evenement is in de Nederlandsche literatuur. Hier is een uitgave, die zeker de volle aandacht 1 verdient, in de eerste plaats van alle lite ratuur-liefhebbers, maar voorts niet min der van alle Bijbellezers. Seerp /nema, de bekende christelijke auteur, schrijft een trilogie over het glo rietijdperk van oud-Israëls rijk onder Da- I vid en Salomo. Het ee-ste boek, dat nu zal verschijnen, is: „De Sjoenemietische". Dit boek behan delt het einde van David en het huwelijk van Salomo met de Sjoenemietische, de boven mate schoone Abisag uit I Konin gen 1 3, die, naar de opvatting van den auteur, de bruid uit het Hooglied is. I Dit werk is de vrucht van een jarenlan ge studie. De lezing van dit boek doet ons waarlijk inleven in het oud-Ooster- I sche milieu, in de Israëlietische we-eld van dien tijd, en doet ons de gewijde historie van den ouden dag beter ver staan. COMMUNISTISCHE ACTIE. Wisselkoersen. Amsterdam, 17 Juni, 2.30 u. De stille propaganda van het commu nisme, zegt de „N. P. Gr. Crt.", moet nog meer worden gevreesd dan het openbaar verzet. Wij wezen er onlangs reeds op, dat een deel der kleine boeren in Zuid- Westerkwartier kwam onder den invloed van een communistische actie, die van uit Friesland daar wordt gedreven. De nood van den kleinen boer heeft vele speculanten op het publieke pad ge bracht, die trachten verbittering te zaai en. Het z.g.n. Groene Front staat blijkbaar onder de leiding van lieden, die in dit opzicht voor geen kleintje vervaard zijn. Ieder, die leiding geeft, mag daarom wel voorzichtig zijn in zijn woord. Want als de verbittering het hart heeft ver overd komt de communist zijn voordeel halen. Dit bleek ook weer uit hetgeen de burgemeester van Boskoop in een ge sprek met den redacteur van „Het Vader land" constateerde. Hij sprak van kleine kweekers, die onder den invloed kwamen van het communisme. Zulke verschijnselen wijzen er op, dat onze organisaties op landbouwgebied nog iets meer hebben te doen, dan voor het landbouwbedrijf te waken. De eerste voor waarde, dat dit bedrijf zoo goed mogelijk blijft gehandhaafd, is deze, dat het wet tig gezag in ons land stand houdt. Hoe moeilijker de toestanden worden, des te meer moet de aandacht van ons volk worden gericht op de handhaving van gezag en orde. Men denkt hieraan menigmaal onvol doende. Gelukkig vielen in ons land nog geen ernstige dingen voor. Maar het gebeurde in Boskoop wijst er toch op, dat er reden is tot waakzaamheid. Beilijn 58.63—58.67. Londen 8.959.09. Parijs 9.72^—9.73!^. Brussel 34 4334.48. New-York 2.47%—2.48. Loting voer de nationale militie. DEN HAAG. Hedenmiddag heeft hier de loting plaats gehad voor de dienst plichtigen, 1 chting 1934. Daarbij werd gebruik gemaakt van het Amsterdamsch register van een vroegere lichting. In de lotingstrommel bevonden zich de nummers van de personen, in dit register voorko mend. Getrokken werd nr. 3298, welk nummer in bet register correspondeerde met den naam Gerrit William Wouters, geboren 7 Juni. In elke gemeente of groep van gemeen ten vangt de aanwijzing der dienstplich tigen voor de lichting 1934 dus aan bij bovengenoemden naam of, zoo die ont breekt, bij den alphabetisch daarop on middellijk volgenden naam. De motie-Cramer. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft heden de motie van den heer Cramer om den bouw van den derden kruiser op te schorten verworpen met 59tegen 30 stemmen. Voor stemden de Soc.-Demo craten, de Vrijz.-Democraten en de heeren Wijnkoop en Floris Vos. ROERMOND. Donderdagavond is de 18- jarige bak ersknecht P. B. uit Vlodrop bij het zwemmen in de Maas verdronken. ROERMOND. Ook de verdediger van de beide beklaagden inzake de moordzaak te Posterholt heeft hooger beroep aan geteekend tegen het vonnis waarbij- beide beklaagden werden veroordeeld resp. tot 15 en 8 jaar gevangenisstraf. EMMEN. Hedenmorgen is het gebouw aan de Ambachtsschool geheel doorbrand vernield. Pogingen om het vuur te loca- liseeren mislukten. Wegens gebrek aan een behoorlijke watervoorziening kon de brandweer weinig uitrichten. Ook de bi j bliotheek van de afd. Emmen van de Mij tot Nut van het Algemeen, is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt geraamd op f80,000. De verzeke ringssom bedraagt f70.000. HEERLEN. Donderdagavond is bij het zwemmen in de bruinkoolvijver te Bruns- sum de 30-jarige E. v. d. H. verdronken. De man laat een vrouw en 1 kind achter. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het Hoover-moratorium verlengd. LAUSANNE. Direct na de opening van de plenaire zitting van hedenmorgen deel de Mac Donald als voorzitter van de Horstel-conferentie mede, dat de Enjel- sehe, de Fransche, de Italiaansche, de Japansche en de Belgische regeering zijn overeengekomen om het op 1 Juli a.s. af- loopende Hoover-moratorium voor onbe- paalden tijd te verlengen. Deze verklaring bracht groote beroe ring onder de aanwezigen. Naar aanleiding van deze mededeeling legde de Duitsche Rijkskanslier Von Pa pen een verklaring af waarin het o.m. heette: lk heb van de verklaring van den En- gelschen minister-president met groote bolangstell ng kennis genomen en ik waardeer de bedoeling waaruit deze ver klaring is voortgekomen. Deze verklaring is een verblijdend be wijs van den vasten wil der betrokken staten om de werkzaamheden der Con ferentie te laten leiden tot een definitive regeling, die de huidige situatie eischt. BR AKEL. Hedenmorgen vroeg is brand uitgebroken in een boe derij. Het vuur sloeg al spoedig over naar andere huizen. In korten tijd zijn 6 woningen geheel ver brand. De bewoners wisten zich met moeite in veiligheid te steTen, te wijl 1 paard en 2 kalveren in de vlammen om kwamen. Te schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. BERLIJN. De debatten in den Pruisi- schen landdag ave- de noodverordeningen hebben tot vroeg in den morgen geduurd. Het was reeds over 3 uur toen tot stem ming werd ove "gegaan. Een Communistisch voorstel om de noodverordeningen in te trekken werd aangenomen met 243 st. De Soc. Dem., het Centrum en de Staatspartij hielden zici^ buiten stemming. LONDEN. De Engelsche ochtendbla den deélen mede in strijd met wat van Fransche zijde werd gemeld dat tus schen Mac Donald en Herriot geen over- eensteming is be 'eikt op de basis van een moratorium van de betaling der oorlogs schulden voor den duur van 6 maanden, Stoomvaart-Mij. Nederland. JOH. VAN OLDENBARNEVELT, uitr. 14 v. Singapore. LOEL.AU 1ELLO, thuisr., 14 v. Padang. TALISSE, uitr., 15 v. Sabang. CHR. HUYGENS, thuisr., 15 v. Colombo. P. G. HOOFT, uitr., 16 te Genua. Rotterdamsclie Lloyd. KERT0S0N0, uitr., pass. 16 Ouessant. KOTA AGOENG, uitr. 16 v. Port Said. TAPANOELI, thuisr., pass. .15 1 erim. KOTA TJANDI, thuisr., p. 16 (5 n.m.) Ouessant. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 18 Juni: Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richting, licht tot half bewolkt, waar schijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 765. Licht op voor fietsers: Zaterdag 9 u. 53 min. Programma van Zondag 19 Juni. HUIZEN, 1875 M. 8.30 R.-K. Gezangen. 9.30 Gewijde muziek. 10 Ned. Herv. kerk dienst uit de Groote Kerk te Rotterdam. Voorganger Ds P. G. de Vey Mestdagh. 12.40 Lunchconcert. 2,30 R.-K. kerkzangers. 5 Geref. kerkdienst te Zaandam. Voor ganger Ds P. van Dijk. 6.30—7.45 Zang. 8.15 K.R.O.-orkest. HILVERSUM, 296 M. 8.15—12 u. VARA 12.30 AVRO Kamerorkest. 2.30 u. Kurhaus- concert te Scheveningen. 6.30 vrijz. wij dingsuur. 8.15 AVRO omroeporkest. MIDDELBURG. Veilingsvereen. Wal cheren. Veiling van 's morgens kwart voor acht: Aardbeien 2045, tomaten 2635 ct. per K.G. Exportveiling van tien uur: Aardbeien 35—42. GOES. Veilingsverceniging „Zuid-Beve land". Exportveiling van 16 Juni 1932. Kruisbessen 3.70-4.40, aardbeien (Dutch Evern) 20.30 per 100 Kg. Kleine veiling: Aardbeien 2256, to maten 2026, peulen 44. nieuwe aard appelen 7, alles per 100 K.G.; perziken 12 14, groene komkommers 10, bloemkool 47, kropsla 0.50—5, alles 100 stuks; ro zen 9, radijs 1.602 gld. per 100 bos. MIDDELBURG. H'iw.-aang.: Th. de Looff, 24 j. jm. en C. J. Taal 26 j. jd.; J. L. Riemens 25 j. jm. en N. E. Cruccj 24 j jd.; J. Sinke 29 j. jm. en P. Huijsman 26 j. jd.; I'. Witte 28 j jm. en G. G. Rooze 22 j. jd.; J. P. van Luijck 21 j. jm. en A. Jongepier 22 j. jd. GOES. Geboren: Lientje, d.v. Cornells Smallegange en Maatje I ieternella Re- mijnse. Van 1—15 Juni 1932. KOUDEKERKE. Ondertrouwd: A. de Nood, jm. 18 j. en P. A. Polderman, jd. 21 j.; A. W. Verstelle, jm. 26 j. en J. M. van der Hooft, jd. 25 j. Getrouwd: P. H. Janse, jm. 29 j. en C. Janse, jd. 25 j.; W. Wielemaker, jm. 29 j. en W. Dekker, jd. 26 j.; J. J. van der Weele, jm. 24 j. en E. Tange, jd. 24 j. Bevallen: L. Reijnierse, geb. van Malde-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3