No. 217 Vrijdag 17 Juni 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n amantaprijs: Per 3 maanden, franco per post, 2 3.— Losse nummers2 0.03 Prijs derAdvertentiön: 14 regels 21.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS V Kruis en ploeg. Met hartelijke instemming hebben wij kennis genomen van het kostelijke woord, gesproken door den Commissaris der Ko ningin in de jaarvergadering van de af- deeling' Zeeland van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond. Als Overheidspersoon werd door hem, uit den aard der zaak, geen partij geko zen tusschen de verschillende bonden. Maar toch werd door hem een ernstig principieel woord gesproken, dat alleen in een omgeving als üeze gesproken nan worden. De Commissaris stak het niet onder stoelen of ban..en, „dat het zijn wensch is, dat de Zeeuwsche landbouwers het hoofd buigen voor den Koning der koningen en Christus als hun Heer en Heiland eer biedigen, niet alleen in Kerk en Staat, maar ook in het maatschappelijk leven. Wij beleven zorgvolle tijden. De toe stand schijnt hopeloos en fatalisme en egoïsme verteeren de volkeren. Veel ern stiger nog dan de economische crisis is die op geestelijk gebied. Wanneer die eerst maar overwonnen is, zal ook het eind van de economische crisis spoedig zijn bereikt. Wij moeten strijden tegen den demon van het ongeloof, die zooveel slachtoffers maakt en niet te spoedig de schuld op an deren werpen. Waarom, aldus Spr., zijn wij zoo dik wijls moedeloos? Wij moeten opgewekt voorwaarts gaan en het enge pad achter Christus bewandelen. God zal ons niet verlaten, als wij Hem niet loslaten. Laten wij het devies van den Vader des Vader lands: „Mijn Schild en mijn betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer" tot het onze maken. Dan mogen en moeten wij ook op stoffe lijk gebied onze belangen behartigen en zorgen voor ons bedrijf en ons gezin." Wij zijn den Commissaris der Konin gin oprecht dankbaar voor dit princi- pieele woord, waarin zoo duidelijk de die- j pere oorzaak van de huidige crisis en te vens den weg om tot verbetering te ko men, werd aangegeven. Het zijn donkere dagen waarin wij le ven. Maar daarom te meer stemt het tot blijdschap, als daar zijn Overheidsperso nen die, hoe hoog ook geplaatst, wenschen te buigen voor den Koning der koningen. Immers dit geeft ons waarborg, dat zij kracht zullen hebben om in de stormen van dezen tijd staande te blijven. Moge het woord van den Commissaris bij velen weerklank vinden. Wij hebben niet minder dan anders, in deze tijden de ploeg te hanteeren. Er moet gewerkt worden met aanwending van alle krachten om de vele moeilijkheden het hoofd te bieden. Dat wenscht ook het Provinciaal be stuur voorzoover dat op zijn weg ligt en de middelen het toelaten te doen. Maar terwijl de ploeg wordt gehanteerd, blijft het ook noodig, altijd weer, te bui gen voor het Kruis. Openingsrede van Mac Donald te Lausanne. Gistermorgen is de conferentie van Lau sanne officieel geopend. Mac Donald's rede had een program matisch karakter en behandelde alle op de conferentie ter sprake komende pro blemen en voorts het ontwapeningsvraag- stuk en de komende Londensche confe rentie. Hij zeide o.a.: De geheele publieke opi nie kijkt thans neer op de te Lausanne vergaderde mogendheden, die bijeen zijn, om te trachten een uitkomst uit de hui dige nog nooit beleefde crisis te vinden. Het aantal werkloozen bedraagt op het oogenblik 25 millioen. In de meeste lan den groeien ellende en nood met den dag. Ook de staten zijn verarmd. Het natio nale vermogen vermindert en het huma nitaire en het sociale werk staat voor een bankroet. De staatshulp aan individueels perso nen kan nauwelijks meer gehandhaafd blijven. De algemeens levensstandaard van millioenen menschen, gaat van dag tot dag omlaag De regeeringen zijn gedwongen, om ter bescherm.ng van haar financiën, den handel zoo scherp mogelijk te beperken. In deze algemeene catastrofe staan noch Frankrijk, noch Duitschland, noch Italië, of de Vereenigde Staten of Enge land alleen. Een wereld en een stelsel zakt in elkan- dor. De thans beginnende conferentie heeft een deel van de oorzaken van dezen we- reldnood te behandelen en wel de finan- cieele erfenis van den wereldoorlog. Een directe regeling zal een weldadige werking uitoefenen, vergeleken bij de re- sultaatlooze onderhandelingen. De Duitsche Rijkskanselier von Papen zei: Het gaat thans niet alleen om de kwestie een definitieve streep te zetten on der het herstelprobleem, doch veeleer moet dit probleem in zijn geheelen om vang, zoomede de geheele toestand, waar in geheel Europa zich bevindt, met de overige staatslieden in vertrouwen wor den besproken. De Duitsche minister van financiën, graaf Schwerin Krosigk, zette uiteen, dat de laatste noodverordening geenszins een definitieve consolideering van den toe stand beteekent. De noodverordening is niet uitgevaardigd met het oog op Lau sanne. Zij beteekent evenwel de beste il lustratie van den noodtoestand in Duitsch land en is het bewijs, dat aan een feite lijke verder betaling van herstclschulden door Duitschland niet meer is te denken. Eén moeilijkheid schijnt reeds te zijn opgelost. Mac Donald heeft met goedvin den van de Duitsche delegatie rpeds kun nen verklaren, dat het beginsel, waarop de Franschen zoo prijs stellen, moet ge handhaafd worden, het beginsel n.l., dat plechtig aangegane verbintenissen niet oenzijdig kunnen worden terzijde gesteld. Doch hij heeft hieraan onmiddellijk dit voorbehoud verbonden, dat naast dit be ginsel een aanvullend beginsel zich even eens mag doen gelden, namelijk dat ver plichtingen, die niet kunnen vervuld wor den, door wederzijdsche overeenstemming moeten worden herzien. Na de rede van Mac Donald is de drie voudige taak der conferentie aldus om schreven: 1. het treffen van overeenstemming met betrekking tot de herstelbetalingen: 2. de voorbereiding van een grootere economische conferentie met Amerikaan- sche deelneming; 3. verzekering van een periode van po litieke rust. Hoover candidaat gesteld. President Hoover is door de republi- keinsche partij-conventie te Chicago bij eerste stemming opnieuw candidaat ge steld voor het presidentschap van de Ver eenigde Staten. Hij verkreeg 1126 stem men van de 1154 stemgerechtigden. Toen de uitslag van de stemming be kend werd gemaakt ontstond in de zaal een luidruchtige feeststemming. De aan wezigen lieten duizenden gekleurde bal lonnetjes opstijgen en bliezen op fluitjes en trompetjes tot het hoeren en zien ver ging. Eenige afgevaardigden sloegen op blikjes en voerden vreugde-dansen uit. Eén congresgedelegeerde, die bijzonder vroolijk was, nam zijn echtgenoote, die ook afgevaardigd was, op zijn schouder en maakte met danspassen een ronde door de zaal. De politieke noodverordening in Duitschland. De Woensdag door den Rijkspresident onderteekende noodverordening tegen de politieke uitspattingen in de plaats van de zeven vorige noodverordeningen, is gepu bliceerd en zal heden in werking treden, waarmee de zeven vorige noodverorde- nigen vervallen. Aangezien deze verorde ningen o.a. het uniformverbod en het ver bod der nationaal-socialistische S.A.- en S.S.-troepen inhielden, zijn deze verboden met ingang van heden opgeheven. Hitier kan tevreden zijn! Hoofdstuk I van de nieuwe noodveror deningen regelt de vraag, wanneer verga deringen en betoogingen en demonstraties verboden kunnen worden. Hoofdstuk II regelt de kwestie, waneer periodieke drukwerken in bepaalde op lagen berichten moeten opnemen en wan neer periodieke drukwerken verboden kunnen worden, i Een verbod kan worden uitgevaardigd, wanneer levensbelangen van den Staat in gevaar gebracht kunnen worden door het uitdenken of verbreiden van onware of onjuist weergegeven feiten. De duur van een verbod mag in de toekomst bij dagbla den de periode van vier weken niet over schrijden. Hoofdstuk III regelt opnieuw de kwes tie der politieke organisaties. Hoofdstuk IV bevat een reeks strafbe palingen voor vergrijpen tegen de open bare rust en orde. Hoofdstuk V (slotvoorschriften) bevat een reeks van overgangsbepalingen, die noodig zijn voor het buiten werking tre den van de oude noodverordeningen. Opbrengst Rijksmiddelen. ■Opbrengst der Rijksmiddelen over de Mei in \ergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar Mei 1932 Mei 1931 Grondbel. f 690.883 f 683.113 Pers. bel. - 6.855 - 357.509 Ink. bel. - 11.929.070 - 12.888.327 Verm. bel. - 2.023.143 - 2.134.743 Div. en tant. bel. - 750.068 - 1.353.277 Invoerrechten - 5.714.442 - 5.081.257 Statistiekrecht - 164.153 - 262.112 Acc. op zout - 163.575 - 180.915 Acc. op geslacht - 544.711 - 711.959 Acc. op wijn - 48.401 - 60.217 Acc. op gedist. - 2 646.548 - 3 195.133 Acc. op hier - 896.256 - 1.133 746 Acc. op suiker - 4.681.443 - 4 002.438 Acc. op tabak - 2.284.293 - 3.086.369 Bel. gouden en zilv. werken - 54.424 - 68.872 Zegelrecht, enz. - 1.141.390 - 2.174.210 Reg'. rechten - 1.055.208 - 1.657.037 Rechten succ. - 2.376.123 - 3.523.743 Dom., wegen, - 278.324 - 302.860 Staatsloterij - 16.983 - 16 979 Loodsgelden - 274.407 - 340 946 Totaal-generaal f37.740.701 f43.215.781 Gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar werd ontvangen f 177.297.706, tegen f 198.072.018 van het vorig jaar. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat verschillende belastingen zijn ver hoogd. Het verschil is in werkelijkheid I dus grooter als hier aangegeven. Bezuiniging op Defensie. Op de vragen van den heer van Embden ■betreffende bezuiniging op de uitgaven voor defensie heeft Minister de Geer ge antwoord, dat volgens een schrijven van den Minister van Defensie, de meening van den heer Van Embden, dat door de aangegeven bezuinigingen de vitale belan gen der weermacht niet zouden worden geschaad, door dien bewindsman niet juist wordt geacht. Verder is Minister de Geer van mee- n:ng, dat op enkele vragen geen fintwoord j kan worden gegeven, daar de gedachten- 1 wisseling tusschen de leden van het kabi net buiten de openbaarheid behoort te blijven. Nedcrlandsche klompen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Lockefeer betreffende het nemen van maatregelen tot verplicht gebruik maken van klompen van Nederlandsch fabrikaat in het leger, de marine en de Rijkswerk inrichtingen, heeft de minister van defen- I sie geantwoord, dat de klompen, bij het leger, de marine en hun instellingen in gebruik, worden betrokken door tusschen- komst van het Rijksinkoopbureau en ver vaardigd worden bij de Rijkswerkinrich tingen te Veenhuizen. Een raadslid afgedankt. De raadscommissie der revolutionair socialistische partij te Rotterdam heeft vergaderd ter bespreking van het werk der raadsfractie. De vergadering was op drie leden na voltallig. Met op één na algemeene stemmen heeft zij het volgende besluit genomen: De raadscommissie, van oordeel: 1. dat het optreden van de fractieleider G. van Burink in de achter ons liggende periode een aanmerkelijke verslapp'ng heeft ondergaan; 2. dat het optreden van het raadslid A. Men;st ;n geen enkel opzicht aan de ver wachtingen heeft voldaan, wat vooral dui delijk tot uiting kwam bij de bespreking van het w erkloozenvraagstuk van het op treden van de politie, de bouwplannen, loonsverlaging gemeentepersoneel, enz. besluit: a. het raadslid G. van Burink op te dra gen, in den vervolge zich met meer kracht op het raadswerk toe te leggen, opdat het agitatorische karakter beter tot zijn recht komt; b. daar niet kan worden aangenomen dat het optreden van het raadslid A. Me nist, gezien de ervaringen van de afge- loopen periode, die ten duidelijkste de totale ongeschiktheid voor dit werk bewij zen, in de toekomst meer aan het gestelde doel zal beantwoorden, hem dringend uit te noodigen zijn zetel ter beschikking te stellen van de partij, daar de commissie het tegenover de revolutionaire kiezers niet langer verantwoord acht, p.g. Menist deze functie te laten vervullen. Ds Langman Kamerlid. Naar de „Nederl." verneemt, zal dezer dagen Ds Langman van Wassenaar in de Tweede Kamer zitting nemen. Begrafenis Mr. Th. Heemskerk. Behahe door Minister Ruys de Beeren- brouck, werd gisteren bij de begrafenis van Mr. Heemskerk nog het woord ge voerd door Dr H. Colijn, die er op wees, dat heel het leien van Mr. Heemskerk stond in het teeken van het dienen. Gediend heeft hij het land, zijn partij en fractie, gediend heeft hij zijn God, want dat is ten slotte het hoogste. Zijn geloof heeft hij mogen bezegelen met een getuigenis op zijn sterfbed en twee dagen voor zijn ziekbed zei hij nog in de Tweede Kamer, dat het verzoenend ster ven van den Heiland voor de wereld zijn 'evenshouding en zijn levensinhoud heeft bepaald. Voorls herinnerde spreker aan hetgeen Mr. Heemskerk op zijn zeventigsten ver jaardag had gezegd, dat alles in dit leven gedaan moet worden „Soli Deo Gloria", want al het goed dat in ons leven is, heeft Hij gemaakt. Daarom zeggen wij den Hoere 'God dank voor hetgeen hij' ons in dezen man geschonken heeft. Vervolgens voerde het woord Prof. Dr. Booyeweerd als rector-magnificus der Vrije Universiteit, mede op verzoek van het College van Curatoren en van de Directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. Tenslotte dankte een zoon van den over ledene voor de betoonde belangstelling, waarop Dr C. Bouma na het lezen van de Apostolische geloofsbelijdenis in gebed voorging. Werkzaamheden in den Wieringermeer- polder. De verkavelings- en cultiveeringsarbeid in den Wieringermeerpolder zal nog onge veer een maand langer duren dan alge meen vermoed werd. Begin Juli zullen on geveer 7CO tewerkgestelden gedaan werk krijgen; voor de dan nog resteerende 1300 tewerkgestelden zal er begin Augustus ■geen werk meer in den polder zijn. Ter bestrijding van de groote werkloos heid in vele Noord-Hollandsche gemeen ten, als gevolg van dit aanstaande ontslag, zijn er besprekingen gaande tusschen de directie van den Wieringermeerpolder en het departement van binnenlandsche za ken, om eenige duizenden hectaren land in den polder niet met de moderne machi nes te ploegen, maar te doen spitten. Werkverschaffing in Drente. De minister van binnenlandsche zaken heeft, gezien de onmogelijkheid voor de uit de werkverschaffingen in Drente ont slagen arbeiders dadelijk werk te vinden, aan de betrokken gemeentebesturen doen meedeelen, dat het besluit tot inkrimping van het getal tewerkgestelden vooreerst niet behoeft te worden uitgevoerd. Zoowel gemeentebesturen als landarbeidersbon den hadden in die richting verzoeken bij den rijksinspecteur en bij den minister in gediend. De Kamervacature-Heemskerk. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk de heer Mr. H. Bijleveld zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aan nemen. Opvolger op de lijst is dan Mr. H. A. Damhrink te Utrecht. Notariaat. Heden overleed in den ouderdom van 65 jaar de heer J. S. P. P. van Oppenraay notaris te Grave. Het C. N. V. en de arbeidende jeugd. Het algemeen bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond vergaderde gis teren te Utrecht en besloot op 29 en 30 September a.s. opnieuw een conferentie Binnenland. Relletjes in Den Haag. De opbrengst der rijksmiddelen in Mei. Kruiserdebat in de Tweede Kamer. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zeeland. Buitenland. De opening der conferentie te Lausanne. Het Hoover-moratorium voor onbepaal- den tijd verlengd. te beleggen ter bespreking van het werk onder de arbeidende jeugd. Deze confe rentie zal gehouden worden in bet Vacan- tieoord te Putten. De bedoeling van deze conferentie is na te gaan, welke conclusies van het Jeugd- rapport, zoowel die betreffende de sociale scholing der jeugd als de vakontwikke- j ling, tot uitvoering kunnen worden ge- I bracht. I Daartoe zullen twee 'inleidingen woeden gehouden en een overzicht gegeven wor den van hetgeen thans reeds door de ver- schil'enie bonden wordt gedaan. Het ligt in de bedoeling van het C.N.V. tot deze conferentie ook vertcgenwoordi- I crers van de algemeene christelijke jeugd beweging uit te noodigen. Dr Frederik van Eaden. Gistermiddag is te Bussum op 72-jari- gen leeftijd overleden Dr Frederik van Eeden, een bekend letterkundige. Veulenkeuring van „Hippos". Gisteren hield Hippos, Vereeniging van Walchersche Paardenfokkers, haar 17de jaarlijksche veulingkeurmg op het Mo- lenwater alhier onder begunstiging van schitterend zomerweer en voor deze de- primeerende tijden veel belangstellend publiek. De regeling was als steeds goed. De aan giften waren normaal, de kwaliteit is merkbaar stijgende. r Als eerste catagorie waren aan de beurt merrieveulens, geboren in 1932. Een 11-tal verscheen voor de jury, die als uitsteken de eerste plaatste Certine, eigenaar A. A. van Nieuwenhuijzen te Nieuw- en St Joos- land; 2. Calista van Kleverskerke, eige naar P. van Djjke, Kleverskerke; 3. Rosa van Molenperk, eigenaar A. Abrahamse te Serooskerke; 4. Caline van Kleverskerke, eigenaar P. van Dijke; 5. Londine, eige naar A. C. Noom, Nieuwland; 6. Ida, eige naar C. Mesu, Nieuwland; 7. Jannette, eigenaar P. Louwerse, Oostkapelle; 8. An nie, eigenaar A. P. van Nieuwenhuijze te Oostkapelle. Ook de tweede categorie hengstveulens, geboren in 1932 was in haar geheel wer kelijk goed. Eerste werd Henk, eigenaar A. Wisse Jzn te Nieuwland; tweede: Simplon, eige naar C. Mesu; derde: Herman, eigenaar A. A. van Nieuwenhuijzen; vierde: Con dor, eigenaar A. G. Noom. Categorie III omvatte merrieveulens, geboren 1931. Van de 9 voorgebrachte dieren werden er 7 uitgetrokken. Eerste Florine, eigenaar C. Mesu; 2. Do- rine, 3. Celine, van beide eigenaar A. A. van Nieuwenhuijze; 4. Norma, eigenaar J. Maljaars; 5. Coba van Molenperk, eige naar A. Abrahamse; 6. Irma, eigenaar J. Maljaars; 7. Letta, eigenaar J. Vlieger, Biggekerke. Voor de vierde categorie hengstveulens geboren 1931, was alleen opgekomen Issus van A. A. van Nieuwenhuijzen. Bij de vijfde categorie, tweejarige mer ries, was eerste Maria v. Zuiddorpe, eige naar P. Louwerse; 2e. Comtesse, eigenaar C. Mesu; 3e. Karoline, eigenaar K. Ge- schiere te Ritthem; 4e. Robertina, eige naar J. Maljaars; 5e. Dora van Molen perk, eigenaar A. Abrahamse. De laatste categorie omvatte merriën met afstammelingen. Ie. Fanny, van A. A. van Nieuwenhuijzen; 2e. Flora va,n A. Abrahamse; 3e. 'Dora, van A. P. van Nieuwenhuijzen; 4e. Emy van Molenvliedt, van J. Mesu. Bij het deze week gehouden examen voor helpster, u'tgaande van den Bond van het Nederlandsche Roode Kruis, be haalden het diploma de dames: E. J. Bos- schaart, A. C. P. v. Heyl, M. Heyboer, W. Z. Hoencamp, J. Jongepier, C. de Klerk, M. Petiet, A. Rooze, M. J. Schaal-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1