No. 215 Woensdag 15 Jnni 1932 48s Jaarpug Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bidden Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Ooee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WF-RKPAI», Abonnementsprijs Per 3 msendec; freuoo peg post,- f Losse iii'wru?*' 10 95 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et BI] abonnement belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE TOT 1 JULI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Posterijen. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel werd door den voorzitter betoogd dat de inkrimping der postbestellingen voor den handel en nijverheid niet te aanvaarden is. De regeling waartegen te Amsterdam geprotesteerd wordt, zou echter op het platteland met vreugdegejuich worden begroet. Het gaat daar n.l. om het inkrimpen van de postbestellingen van 4 op 3. „In een stad als Amsterdam, zoo werd betoogd, zijn vier bestellingen niet te veel, daargelaten, dat iedere bestelling haar eigen waarde heeft. In de eerste bestel ling krijgt men veel locale post en post uit de verschillende provinciesteden. Deze is dus onmisbaar, ook, omdat zij de basis is van een groot deel der werkzaamheden op de kantoren van handel en nijverheid. De tweede bestelling brengt de post uit Engeland en het grootste gedeelte van Duitschland. De derde omvat, behalve de gewone post, nog die uit België, Frankrijk en vele andere landen. Combinatie van de 3e bestelling met een andere zou op één der twee volgende misstanden uit- loopen: óf de post uit Engeland en Duitschland komt te laat, vooral met het oog op de Beurs, óf de Belgische en Fran- sche post zou eerst tegen den avond, dus na zakentijd, bezorgd wordenl On- noodig te zeggen, wat dit voor den han del zou beteekenen. De vierde bestelling ten slotte omvat veel correspondentie ook uit verschillen de provinciesteden, en het is vooral de groote handeldrijvende middenstand, welke deze bestelling absoluut niet kan missen. Want dit zou beteekenen: bezor ging van de daarin opgenomen corres pondentie den volgenden ochtend, en ge degenheid tot beantwoording eerst een vol etmaal later!" Wat hier gezegd wordt van Amsterdam, geldt ook, zij het dan in mindere mate, van de kleinere plaatsen. Ook op het platteland zijn toch tal van menschen, die belang hebben bij een spoedige bezorging en behandeling van de post. En toch moeit men daar genoegen nemen, niet met drie, maar met één postbestelling per dag. Terecht werd er door den voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koop handel op gewezen, dat ook al zou het aantal bestellingen daar ter stede niet worden verminderd, de inkrimping elders evenzeer Amsterdamsche belangen kan raken en schaden. „De Amsterdamsche koopman heeft niet alleen belang bij een spoedige en regelmatige bestelling der aan hem ge richte correspondentie, doch evenzeer heeft hij er groot belang bij, dat de van hem uitgaande correspondentie in de provincie zoo spoedig mogelijk de ge adresseerden bereikt." Inderdaad. En daarom is ontoelaatbaar, dat met de belangen van het platteland, dat wil óók zeggen, het algemeen belang, zoo weinig rekening wordt gehouden. De fout bij de posterijen is, zooals te Amsterdam terecht werd opgemerkt, dat in een tijdsgewricht, waarin van ons allen wordt verwacht, dat wij voor hetzelfde geld meer waarde leveren, of wel de zelfde waarde voor minder geld, de Pos terijen de zaak omdraaien en minder waarde willen geven voor hetzelfde geld. Met het gevolg natuurlijk, dat niet al leen het publiek gedupeerd wordt, maar eveneens het bedrijf der posterijen. De tijd is voorbij, dat een dergelijk monopolistisch bedrijf het eenvoudig maar voor het zeggen had. "V Het „dure" bijzonder onderwijs. Leerzaam voor wie willen, leeren is wat de heer S. Wouda, secretaris van den Bond van Protestantsch Christelijke scholen in de gemeente Utrecht schrijft in het „Utrechtsch Provinciaal en Stede lijk Dagblad". Hij geeft daarin cijfers over de jaren 1922 tot en met 1924 en 1925 tot en met 1927. „In de eerste periode hadden de ge zamenlijke bijzondere scholen kunnen gebruiken f 821.586. De gemeente behoef de slechts uit te keeren f 696.892.Door dat vele leerlingen niet de openbare maar bijzondere scholen bezochten, werd aan de gemeente in deze jaren dus f 124.603.d.i. 15 pCt. bespaard. In de tweede periode waren de getallen f739.460.— en f657.460.—. De uitgaven van het openbaar onder wijs waren door krachtige bezuiniging op een lager niveau gebracht. Toch konden de besturen der bijzondere scholen nog f82.000 of 11 pet. aan de gemeente be sparen. In de jaren 19221927 was de totale besparing, welke het bijzonder onderwijs de gemeente bracht, derhalve bijna een kwart millioen gulden. En daar komt nu nog bij, wat aan boventallig personeel en vakonderwijs per leerling minder werd uitgegeven dan voor het openbaar onder wijs." Deze cijfers hebben vooral beteekenis, omdat wat hier geconstateerd wordt, zoo ongeveer voor het geheele land geldt. De cijfers, die indertijd omtrent het onderwijs te Amsterdam werden verstrekt spraken eenzelfde taal. En Wat van deze groote gemeenten geldt, is ook van toepassing voor de klei nere gemeenten. Schier overal is het bijzonder onderwijs belangrijk goedkooper dan het openbaar onderwijs. Een bewijs, dat door de besturen der bijzondere scholen ook wel terdege met het algemeen belang rekening wordt ge houden. Een bewijs, dat niet juist is de zoo vaak gehoorde beschuldiging, dat de bij zondere scholen „graaien" in de schat kist en dat onhoudbaar is de bewering, dat de bijzondere scholen het onderwijs duur maken. De feiten bewijzen het tegendeel. Von Papens eerste noodverordening. Bij de Noodverordening van den Duit- schen president wordt een officieele uit eenzetting gegeven, waarin o.m. wordt verklaard: De Noodverordening brengt de uitkee- ringen in het algemeen terug tot den stand van 1927. Aangezien de loonen in het algemeen gedaald zijn tot het niveau van 1927 is het noodzakelijk ook de uit- keeringen der ongevallenverzekering met 15 pet. te verminderen. Verder bevat de Rijksnoodverordening maatregelen voor de sociale verzekering, voor de Rijksverzorging, voor verlichting der lasten der gemeenten en verder maatregelen inzake werkverschaffing en verzekering van de begrootingen. De korting voor de tweede soort werk loosheidsverzekering is belangrijk groo- ter en bedraagt gemiddeld 23 pet. De cri- sisuitkeeringen zijn gemiddeld 10 pet la ger. De nieuwe uitkeeringen worden vol gens een uniform systeem geregeld. Het aantal loonklassen is verminderd. In- plaats van negen loonklassen zijn er thans nog zes. De verlaging der uitkee ringen is daardoor niet algemeen en voor een huisvader in de laagste loonklasse in de groote steden zal geen verlaging plaats vinden in vergelijking met de te genwoordige uitkeeringen, terwijl bij voorbeeld de gewone werklooze uit een hooge loonklasse op het platteland een verlaging tot 40 of 50 pet. kan krijgen. Voor de verzorging der oorlogsslacht offers zal slechts een kleine wijziging worden ingevoerd. De uitkeeringen aan kinderlooze personen worden met 20 pet. verminderd en de kindertoelagen zullen niet meer tot 18 jaar doch slechts tot 15 jaar worden betaald. Ter gelegenheid van de afkondiging barer eerste noodverordening, heeft de Rijksregeering een proclamatie uitge vaardigd, waarin zij er op wijst, dat de regeering bij haar ambtsaanvaarding Duitschland heeft aangetroffen in een toestand van socialen, financieelen en economischen nood en het derhalve noodzakelijk acht alvorens haar eigen lijke program af te werken, voorloopig maatregelen te nemen om den financiee len toestand van het Rijk, de landen en de gemeenten te verzekeren en te redden voor een feitelijk dreigende ineenstorting. De internationale besprekingen. Het bureau van de ontwapeningscon ferentie is gisteren onder leiding van Henderson wederom bijeengekomen. De besprekingen waren voorbereid, doordat Herriot en Mac Donald den ge- heelen dag vertrouwelijke gesprekken met andere vooraanstaande gedelegeer den over den verderen gang van zaken gevoerd hadden. Het resultaat is geweest, dat men al gemeen heeft ingezien, dat het ge- wenscht is, voorloopig de algemeene commissie voor de behandeling der rap porten van de technische commissies over de aanvalswapenen nog niet bijeen te roepen. De belangrijkste ontwapeningsbespre kingen zullen van thans af te Lausanne en niet te Genève worden gevoerd. Dit brengt echter een groote moeilijk heid mede, doordat, om alleen van de groote mogendheden te spreken, Ameri ka en sovjet-Rusland te Lausanne niet aanwezig zijn. Van goed ingelichte zijde wordt er op gewezen, dat tusschen Herriot en Mac Donald te Parijs geen definitieve afspra ken zijn gemaakt. In welingelichte kringen te Genève gelooft men, dat de conferentie te Lausanne nau welijks langer dan veertien dagen zal duren en een on voorwaardelijk moratorium voor een bepaalden tijd tot re sultaat zal hebben. De definitieve beslissing over het geheele herstelvraag- stuk zou dan verwezen worden naar de conferentie te Londen, die waarschijnlijk in October zal plaats vinden. De Poolsche regeering tegen hooge salarissen. De Poolsche regeering heeft een ver ordening aangaande verlaging van te hooge salarissen in het particuliere be drijfsleven gepubliceerd. Alle salarissen die een bedrag van 30.000 zloty, dat is ongeveer 9500 gulden per jaar, over schrijden, kunnen tot op deze grens wor den verlaagd. Tot deze verlaging wordt overgegaan indien een lid van den raad van beheer haar voorstelt en het bewijs levert, dat zij in het economisch belang van de onderneming is. De verlaging is echter ook mogelijk indien de onderne ming zelf niet op tijd haar belastingen betaalt of indien vast staat, dat arbeiders en bedienden gedurende 1 maand geen loon of salaris hebben gekregen. Prinses Juliana naar Duitschland. H. K. H. Prinses Juliana is Maan dagmorgen vroeg per auto van het Loo naar Duitschland vertrokken. Zij is in gezelschap van freule Bentinck en Baron Baud en denkt Vrijdag a.s. op het Loo terug te keeren. Steunregeling werkloozen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan het gemeentebestuur van Amsterdam medegedeeld geen vrijheid te kunnen vinden aan het verzoek tot wij ziging der steunregeling voor werkloozen te voldoen. Overeenkomstig een raadsbesuit was gevraagd den grondslag der uitkeeringen voor crisisgesteunden te brengen van f 13.50 op f 15; voor alleenstaande per sonen het steunbedrag te verhoogen van f 10 tot f 11.50; aan ongehuwde werkloo zen, die inwonen bij hun ouders, gedu rende de werkloosheid van het gezins hoofd een nader te bepalen bedrag aan ondersteuning toe te staan. Commissie van overleg voor de wegen. Het lid der Tweede Kamer de heer Beumer heeft aan den minister van Wa terstaat gevraagd of hij bereid is aan te geven, wat bij benadering moet worden verstaan, in het door hem onder dagtee- kening van 11 Juni 1932 ingezonden antwoord op de dezerzijds op 12 Mei ge stelde vraag, onder: lo. eerlang; 2o. betrekkelijk korten tijd; 3o. verloop vein tijd; 4o. meer duurzaam karakter. Het betreft hier het antwoord van mi nister Reymer op de vraag van den heer Beumer, betreffende de instelling van een zoogenaamde Commissie van Overleg voor de wegen. Notariaat. Bij Kon. besluit van 11 Juni is aan G. J. de Gidts, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Pijn- acker. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Harderwijk A. Greidanus, candidaat- notaris te Heteren. Tewerkstelling van gepensioneerden. De afd. Den Haag van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius", heeft zich gewend tot de direc tie der Indische Tentoonstelling, met een protest tegen het feit, dat voor deze ten toonstelling in hoofdzaak gepensioneer den in dienst zijn genomen, inplaats van werklooze handels- en kantoorbedien den, die daarvoor, volgens Mercurius, eerder in aanmerking zouden moeten komen. Voorts wordt aangedrongen, om bij eventueel ontstaande vacatures hiermede rekening te houden. Eerste Kamer-zitting. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Woensdag 22 Juni, des avonds om half negen. Dan zullen worden behandeld het Onteigeningsontwerp voor verbete ring van de Maas voor groote afvoeren beneden Lith en het ontwerp tot wering van den Colorado-kever bij in- en door voer van aardappelen en versche groen ten. De voorzitter zal voorstellen om op Donderdag 23 Juni in de af deelingen te doen onderzoeken o.m. het z.g. Godslas teringswetje, het Ontwerp tot regeling van den invoer van leestklaar schoen werk, dat tot goedkeuring van de ver dragen in zake invoering van een een vormige wet op wisselbrieven en order briefjes; het ontwerp betreffende de ga rantiestelling ten behoeve van de kippen- houderjj; het Ontwerp tot regeling van den invoer van boter, en dat tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine. Het overlijden van Mr Th. Heemskerk. Het stoffelijk overschot van wijlen den Minister van Staat, Mr Th. Heemskerk, is gisteren van. Utrecht naar Den Haag vervoerd. Het Prov. Comité Utrecht en de Centrale A.-R. Kiesvereeniging te Utrecht hadden een eenvoudigen palmtak op de kist doen leggen. Een vrij groot aantal Utrechtsche Anti revolutionairen, eergisteravond nog „per sneeuwbal" gewaarschuwd, had zich om tegen éénen bij het Diaconessenhuis ver zameld, om de rouwauto op haar weg door de stad te begeleiden. Even voorbij de -Croeselaan stopte de auto en stelden de deelnemers zich op in een dubbelen haag, waarna zij tot laat- sten groet het hoofd ontblootten en de auto tusschen hen door den weg naar Den Haag opging. Tegen drie uur arriveerde de rouw- wagen aan het kantoor van de firma Innemee en Zn te 's-Gravenhage, waar de kist in de nieuwe rouwzaal van de firma werd opgebaard. Donderdag zal vóór de begrafenis van het stoffelijk overschot een rouwdienst worden gehouden in het woonhuis van den ontslapen staatsman aan den Raam- weg te Den Haag, welke dienst zal wor den geleid door den wijkpredikant van den overledene, Dr C. Bouma, Geref. pre dikant te Den Haag-Oost. Het stoffelijk overschot zal tegen half één naar den Raamweg worden vervoerd en vanuit het woonhuis van Mr Heemskerk zullen fa milie, vrienden en genoodigden in volg- wagens zich aansluiten voor den gang naar den doodenakker. Bij de teraardebestelling zullen o.m. het woord voeren de leider der A.-R. Partij Dr H. Colijn en de rector-magnificus van de Vrije Universiteit, waarvan Mr Heems kerk curator was, Prof. Dr H. Dooye- weerd. Koninklijke deelneming. Onder de allereerste bewijzen van deel neming, die mevr. de Wed. L. Heems kerkde Zaremba in verband met het overlijden van haar echtgenoot wijlen Mr Th. Heemskerk bereikten, was een harte lijk telegram van H. M. de Koningin. Werkloozen-relletjes te Gouda. In de gisterenmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering van Gouda bracht de heer Fokkers (S.D.) de plaats gehad hebbende relletjes ter sprake. Hij protesteerde tegen het optreden der po- Binnenland. Vergadering afd. Zeeland Chr. Boeren- en Tuindersbond. De behandeling van het ontwerp-Genees- middelenwet uitgesteld. Vergadering Kon. Ned. Brand weerver- eeniging. Buitenland. Von Papen's eerste noodverordening. De onderhandelingen te Genève. De Conferentie van Lausanne. litie en verzocht den burgemeester er voor zorg te dragen, dat de menschen niet meer onnoodig worden geprikkeld. De heer v. Staal (O.S.P.) wierp de schuld op de ambtenaren van Maatschappelijk Hulpbetoon, die tegenover de werkloozen „onmenschelijk" zouden optreden en hun niet datgene verstrekken wat gevraagd wordt. Wethouder Koemans (R.K.) nam het voor de ambtenaren op. Hij kon aan de hand van verzamelde gegevens niet al leen bewijzen, dat de werkloozen geen reden tot klagen hebben, maar dat de werkloozen sinds den tijd, dat de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon het Bur gerlijk Armbestuur vervangt, systematisch worden aangezet zooveel mogelijk te vragen. Immers het M. H. kreeg nu reeds 520 gevallen te behandelen en het B. A. gedurende de eerste 3 maanden van dit jaar slechts 67. Die toeneming is uit sluitend aan een georganiseerd optreden te wijten. De werkloozen deinzen er niet voor terug onder vloeken en tieren eischen te stellen. Dat daaronder de ambtenaren niet steeds lankmoedig blijven laat zich begrijpen. Spr. garandeerde behoorlijke behande lingen van de werkloozen als deze zich ook behoorlijk weten te gedragen. De loonsverlaging bij de Nederlandsche Spoorwegen. Gisteren heeft de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden, in verband met de aangekon digde loonsverlaging voor het spoorweg personeel. De bondsvoorzitter, dhr J. Augusteijn, bracht verslag uit van de besprekingen in den Personeelraad en met de directie. Uit de beraadslagingen welke hierop volgden, bleek, dat de afdeelingen met het beleid van het hoofdbestuur accoord konden gaan. Eenige afgevaardigden be treurden het, dat de directie niet bereid was, voor de laagstbezoldigden een min deren aftrek toe te passen; anderen spra ken hun leedwezen er over uit, dat van de vijf hoofdbesturen drie het nieuwe voorstel van de directie hebben verwor pen. De wensch werd geuit, dat de Minister een zoodanige beslissing zal nemen, dat dit loongeschil alsnog op bevredigende wijze opgelost wordt. Ten opzichte van verder te nemen maatregelen sprak de vergadering zich met groote eenstemmig heid uit tegen elke daad, welke geacht zou kunnen worden in strijd te zijn met de beginselen, die de Christelijke vak beweging voor haar acties aanvaardt. DE LAATSTE LEVENSDAGEN VAN Mr. TH. HEEMSKERK. De Standaard meldt over de laatste levensdagen van wijlen Mr Heemskerk: De ziekte, die Zaterdag 28 Mei operatief ingrijpen bij oud-minister Heemskerk noodzakelijk maakte, had zich in 1916 tijdens een verblijf in Stockholm geopen baard. Reeds toen en ook later, werd er bij hem op aangedrongen, zich te laten opereeren (aan de prostaat klier). Hij wei gerde dit echter steeds. Slechts een kleine kring van bekenden 'had de wetenschap, dat hij lijdende was. Hij zelf 'droeg de be zwaren van zijn kwaal zonder morren en zonder zelfs aan zijn naaste omgeving er veel van te laten bemerken. Voor de buitenwereld gold hij als een voorbeeld van schier engeknakte vitaliteit. De laatste wintercampagne had hem naar het schijnt wel vermoeid. Zelf verlangde hij naar zijn vacantie en hij stelde zich voor, in Gastein, het rustige kuuroord in Tirol, waar hij nog een jaar geleden met bergbeklimmen jongeren be schaamd had, de verloren krachten weer te herwinnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1