EN No. 214 Dinsdag 14 Jnni 1932 lis Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ISEN, BT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! TIJD! cent .AGES >LTEN ng ie koop nze kleine es. li Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. *4 ;ing „Zuid-Bev®- 13 Juni 1832: >ien 58101, id. en 5067, dop- 6, postelein 13—i unkool 713, id. tkommers 613, per 100 stuks; •habarber 2.50 per 100 bos. stuur van Zee- F. Duynhouwer tvoeren van het wegen, no. 13b enpian, voor de I ant A. M. PEMAN tinge in den en Geertjens- weg in één per- .G. naar verkie- per. Ingang aan krijgen en brief en kantore van 3SEL te Goes 14 Juni a. s. T,). lelaren IËN TEN jenomen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Admlnlatratle No. 11. Poetrekening No. U455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKBAS. AbounemoninpriSs: Per 3 aaaandan. Jraaee ?es' posï, S3, Lowe nummere S 0.03 Prijs der Advertentie n: 14 regels r 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Hulp voor de veehouderij. Ook in de Eerste Kamer hebben de Sociaal-Democraten zich verklaard tegen het wetsontwerp inzake steunverleening aan de melkveehouderij. Dit schijnt vreemd, omdat uit den aard der zaak van dezen maatregel niet alleen de veehouders, maar ook en niet in de laatste plaats de hierbij betrokken arbeiders profiteeren. Hoe dan te verklaren, dat de vertegen woordigers van de Soc.-Dem. Arbei ders partij zich tegen dit wetje ver klaarden? Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk te geven. Wanneer dit wetsontwerp wordt uit gevoerd, dan wil dat zeggen, dat men in de steden minder dan tot nu toe zal profiteeren van den nood der landbou wende bevolking. De afdeelingen van de S.D.A.P. in de groote steden zullen het nooit goedkeu ren, dat op deze wijze de belangen van hare leden en daar gaat het toch maar om worden geschaad. En daarom moet de plattelandsbevol king dan maar het loodje leggen. Of men dan ook niet iets wil doen voor de boerenbevolking? Zeer zeker. Heeft niet ,4e heer Duys in de Tweede Kamer een motie voorgesteld, waarvan ook een deel der plattelandsbevolking zou kun nen profiteeren? Het is wel waar, dat deze motie even als die van de heeren Braat en Kersten dezelfde beteekenis heeft als een vogel heel hoog in de lucht, maar dat kan voor de Soc.-Democraten, die in de eerste plaats met de consumenten rekenen, geen reden zijn om aan de plattelandsbevolking meer te geven dan een ongrijpbare motie. Gelukkig, dat de Minister evenals de meerderheid van den Senaat verstandi ger was. De steun, die dit ontwerp biedt, wordt berekend op ongeveer 100 miliioen gulden. Afdoende is deze hulp voor de in nood- verkeerende bedrijven niet. Maar ze beteekent in elk geval dui zendmaal meer dan de motie, waarmee de S.D.A.P. de in nood verkeerende be drijven wilden te hulp komen. DE ONTWAPEN INGS-CONFERENTIE. Het bureau der ontwapeningsconferen tie zal, naar uit Genève gemeld wordt, vandaag een zitting houden, die voor het. verdere verloop van de conferentie van beslissende beteekenis wordt geacht. Of Mac Donald en Herriot aan deze zit ting zullen deelnemen, staat momenteel nog niet vast. Duitschland zal ter vergadering verte genwoordigd zijn door zijn permanenten gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, gezant Nadolny. De president van de ontwapeningscon ferentie, Henderson, heeft gisteren een deputatie ontvangen van de organisaties, die reeds op de ontwapeningsconferentie een krachtdadige en onmiddellijke ontwa pening hebben geëischt. Henderson deed een ernstig beroep op de regeeringen en wees er op, dat de con ferentie in een stadium is getreden, waar in onvoorwaardelijke beslissingen geno men moeten worden. Hij verklaarde, dat de begrenzing der bewapeningen op haar tegenwoordigen stand een onaanvaardbaar resultaat der conferentie zou zijn. Zal Duitschland „eischen?" De Duitsche rijksregeering beeft giste ren een kabinetsraad gehouden ter voor bereiding van de conferentie van Lau sanne. Na breedvoerige gedachten wisse ling is volkomen overeenstemming nopens de te volgen politiek te Lausanne vast gesteld. In de beschouwingen van de Engelsche en Fransche pers over de op handen zijn de conferentie van Lausanne, welke in we zen buitengemeen optimistisch luiden, ziet men in politieke kringen te Berlijn niets meer dan een gewilde stemmingmakerij. Het zou, meent men, verkeerd zijn, uit die commentaren overijlde conclusies te trekken over de houding, welke Engeland en Frankrijk ter conferentie zullen aan nemen. Het Duitsche standpunt staat, overeen komstig de regeeringsverklaring van het kabinet-von Papen, klaar en (duidelijk vast in den eisch tot herstel van Duitsch- lands algeheele gelijkberechtiging, schep ping van politieke vrijheid en economisch herstel der wereld. Voor Duitschland is natuurlijk te Lau sanne het voornaamste probleem: de re geling van het herstelbetalingsvraagstuk. Daarnaast zal de conferentie zich ech ter ook met de kwestie der geallieerde schulden hebben bezig te houden en met het geheele probleem der economische wereldcrisis, waarin deze beide vragen- complexen ingrijpen. Men kan, volgens de opvatting in poli tieke kringen te Berlijn, een oplossing voor dit geheele vraagstuk slechts dan defini tief achten, indien zij werkelijk bijdraagt tot een alomvattende saneering der we reld-economie. Van dit gezichtspunt bezien, kunnen voorloopige regelingen, van welken aard dan ook, niet beschouwd worden als mid delen tot wedergezondmaking. De revolutie In Chili. Volgens officieele berichten, te Was hington ontvangen, is.de toestand in Chili ernstig en onduidelijk. Het door den vroe- geren gezant Davila en anderen onderno men en, volgens het telegram, te Was hington met veel sympathie gevolgde experiment, om de particuliere industrie door een soort staatssocialisme te vervan gen, schiet heelemaal niet op. Tot dusver hebben de- Vereenigde Staten niet gepro- i testeerd tegen de, naar verluidt, besloten inbeslagneming van vreemde deviezen, maar er slechts op gewezen, dat dit een onteigening zonder schadeloosstelling was, waarmee de Vereenigde Staten zich niet konden vereenigen. Gespannen toestand In Peking. Uit Nanking wordt gemeld, dat de toe stand te Peking tengevolge van een sta king der studenten zeer gespannen wordt. Een vergadering van studenten heeft een resolutie aangenomen, waarin geprotes teerd wordt tegen de „instructies in fac- cistischen geest". De studenten bekogel den de politie met steenen. De dekens van alle colleges hebben hun ontslag ingediend. De nieuwe Duitsche regeering en de radio De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Von Gayl heeft in overeenstem ming met den Rijkspostminister bepaald „De Rijksregeering behoudt zich voor om de radio in Duitschland zoo noodig een half uur per dag te gebruiken om de openbare meening over haar doel en haar voornemens in te lichten. Voor deze uit zendingen, welke uitgaan van den Duitschland-zender en die door alle an dere Duitsche zenders moeven worden overgenomen, komt de tijd in aanmerking tusschen half zeven en half acht des avonds". Van bevoegde zijde wordt hieraan toe gevoegd dat deze beschikking alleen ten doel heeft de mogelijkheid te scheppen om meer dan tot dusver de radio voor regee- ringsdoeleinden te gebruiken Laag geboortecijfer in Engeland. In het eerste kwartaal van 1932 zijn er 7451 geboorten minder geweest in En geland dan in het eerste kwartaal van 1931. Dit beteekent dat het geboortecij fer lager is dan in eenig vorig kwartaal, sedert met de geboorte-statistiek een aan vang werd gemaakt. Contingentcering van visch in België. In den gisteren gehouden Belgischen kabinetsraad werd de regeering gemach tigd den invoer van buitenlandsche visch te contingenteeren. Verder werd besloten bij den invoer van tarwe een transmissie-recht te heffen van 10 frs. per 100 K.G., welk bedrag aan de Belgische landbouwers zal worden uitge keerd. Petroleumnijverheid In Rusland, Het jongste congres van de 'Russische Academie der wetenschappen heeft een groot deel der besprekingen gewijd aan de kort geleden ontdekte petroleumterreinen in de Sovjet-Unie. Deze velden liggen in Bashkira, in de nabijheid van de Emba- rivier en Uk'htinsk, in den noordelijken Oeral. De petroleumrijkdom in het stroom gebied van de Eurba wordt op 400 mill, ton, die van de terreinen in Bashkira op ruim 100 mill, ton geraamd. Er zal onmiddellijk een begin met de exploitatie dezer velden worden gemaakt, ten einde op deze wijze de als gevolg van den geforceerden export sterk verminder de voorraden weer aan te vullen. De op de nieuwe terreinen gewonnen petroleum zal uitsluitend voor binnen!andsch gebruik bestemd zijn, terwijl de ondernemingen in het district Bakoe in het vervolg alleen voor den export zullen werken. Met het oog op de nog altijd uiterst onvoldoende transportmogelijkheden van de Unie, wordt het als een bijzonder voordeel be schouwd, dat de nieuwe velden in het bin nenland en niet als Bakoe aan de grens liggen. Het Lindbergh-drama. Violet Sharp, het dienstmeisje van me? vrouw Morrow, die, zooals gemeld, onder verdenking van medeplichtigheid aan de ontvoering van Lindbergh's zoontje door de politie opnieuw in verhoor zou wor den genomen, doch een eind aan haar le ven maakte, blijkt thans onschuldig te zijn. De politie heeft bij nader onderzoek vastgesteld, dat Brinkert zijn garagereke ning niet heeft betaald met biljetten, waarvan de serienummers in overeen stemming zouden zijn met die, welke Lindbergh als losgeld heeft betaald. Het verhoor, dat ononderbroken 15 uur heeft geduurd, heeft niets bezwarends aan het licht gebracht Korte Berichten. President Hoover heeft aan ver schillende partijleiders van het congres verklaard, dat, zelfs indien alle voorstel len welke thans bij het congres in on derzoek zijn, zouden worden aangenomen, de begrooting toch nog niet in evenwicht zal zijn. Men gelooft, dat het tekort dan nog 150200 miliioen dollar zal bedra gen. In een steenkoolmijn te Watten- scheid (Westfalen) zijn drie mijnwerkers door neervallend gesteente gewond. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar een van hen is overleden. Men hoopt de beide anderen in het leven te houden. Gisteren is de republikeinsche con ventie te Chicago geopend. De herkiezing van Hoover als candidaat voor het presi dentschap staat vast, aangezien geen se rieuze tegencandidaten gesteld zijn. De Fransche Kamer van inbeschul digingstelling heeft het verzoek van de verdediging van Gorgoelof, om een aan vullend onderzoek, verworpen en hem on der beschuldiging van moord naar het hof van gezworenen verwezen. Te Marc.hienne, niet ver van Char leroi, is Maandag vlak voor aankomst van den sneltrein ParijsKeulen geconsta teerd, dat onbekenden een zware ijzeren balk dwars over de sporen hadden ge legd. De balk, die 85 k.g. woog, kon nog tijdig worden weggenomen, waardoor een ramp werd voorkomen. Te Bielefeldt is een motorrijwiel met zijspan onder een autobus gekomen. De motorrijder en de hem vergezellende da me werden dertig meter meegesleurd. Eerstgenoemde overleed op weg naar het ziekenhuis, de dame was op slag dood. Het stoomschip „Jeloes", dajt den weekdienst tusschen Hamburg en Oslo onderhoudt, is nabij Grenaa in Jutland op de kust geloopen. De passagiers zijn gered. den wereldoorlog, het geval was als minder doelmatig worden beschouwd, zoodat het dan ook niet verantwoord kan worden geacht nog belangrijke sommen voor den afbouw te bestemmen, waardoor dan twee forten zouden zijn verkregen, welke oogenschijnlijk een doelmatige be steding van de gelden zouden hebben op geleverd, doch door welken bouw de landsverdediging slechts weinig gebaat zou zijn geworden. De in aanbouw geweest zijnde forten bij Vlissingen en Kijkduin zullen op de hiervoren ontwikkelde gronden inder daad verder buiten gebruik moeten wor den gelaten. Zegels voor tabaksaccijns. De minister van Financiën bericht, dat, in afwachting van een wijziging van art. 1 van het K. B. van 16 Maart 1933, zegels voor den tabaksaccijns voor rooktabak verkrijgbaar zullen worden gesteld in den kleinhandelsprijs van f 0.60 per k.g. voor verpakkingen van 250 tot 500 gram. Rekening dient er mede te worden ge houden, dat met den aanmaak van de ze gels eenigen tijd gemoeid is. De derde kruiser. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van een aantal besluiten van den gouverneur-ge neraal tot wijziging van de Indische be grooting voor 1932 wordt medegedeeld, dat de regeering geen vrijheid kan vin den, gevolg te geven aan den aandrang van verscheidene leden tot opschorting van den bouw van den derden kruiser. Communistische cellenbouw. Aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam zijn Zaterdag 18 arbeiders wegens reorganisatie van den dienst ontslagen. Naar V.D. meldt, houdt dit ontslag ver band met de onlangs in de Tweede Kamer gehouden interpellatie betreffende com- munistischen cellenbouw. Onder de ontslagenen zijn arbeiders met tientallen dienstjaren. Het rapport-Weiter. Naar de Telegr. verneemt, is de com- missie-Welter in haar bezuinigingsrapport tot de conclusie gekomen, dat voor de Rjjksbegrooting van 1933 voor een tekort van f 102 miliioen dekking zal moeten wor den gezocht. Als de voornaamste middelen om tot dekking van dit tekort te geraken, stelt de commissie-Welter voor een algemeene be zuiniging op alle departementen van 12 een korting van 15 °/o op alle subsidies door het Rijk verleend; voorts een nieuwe salaris-verlaging voor het geheele rijks personeel van 5 °/o voor gehuwden en 10 °/o voor ongehuwden. De commissie heeft gemeend, dat alleen de hoofdstukken I en II, het Huis der Ko ningin en Hooge Colleges van Staat voor voorstellen tot korting door de commissie moesten worden vrijgesteld, omdat zij' meende, dat aan deze Hooge Colleges zelf moest worden overgelaten een beslissing Binnenland. Het overlijden van Mr Th. Heemskerk. Zijn nagedachtenis in de Tweede Ka mer gehuldigd. Geruchten over het rapport-Weiter. De Zeppelin over Zeeland. Onze landbouw en het buitenland. Buitenland. De Ontwapeningsconferentie. Gespannen toestand te Peking. tie tot tijdelijke tweede vermindering van alle verlofstractementen met vijf pro cent. Verzocht wordt afdoening vóór 25 Juni in verband met de wenschelijkheid, om deze regeling 1 Juli a.s. in werking te doen treden. In de memorie van toelich ting wordt o.m. ongeveer het volgende gezegd 1 „De regeering ziet zich genoodzaakt een verdere'tijdelijke verlaging met vijf ten honderd van de verlofstractementen aanhangig te maken.De aanleiding daartoe is de dringende noodzaak tot verdergaande 'bezuiniging op personeelsuitgaven en wijl de daling van de kosten van het levens onderhoud in Nederland, zich in bedui dende mate heeft voortgezet, en in West- Europa alom tot verlaging van de inkom sten van overheidspersoneel heeft geleid. •De overgangsbepaling in de ordonnantie van Staatsblad 1931, om niet te vermin deren de salarissen van hen, die op 1 Juli reeds met verlof zijn, ware in te trekken, èn omdat nu de daling van 't prijsniveau zich vooral de laatste tijden, verscherpt, de verlofgangers daarvan in toenemende mate kunnen profiteeren, èn omdat een verdere verlaging van de verlofssalarissen reeds sedert geruimen tijd tot de waarschijnlijk heden behoort, waarmede de verlofgan gers rekening 'konden 'houden. De voorgestelde vermindering, welke een besparing van ongeveer f 300.000 's jaars zal opleveren, zal derhalve van toepassing zijn zoowel op hen, die na den datum van inwerkingtreding van den onderwerpe- lijken maatregel met verlof vertrekken, als op degenen, wier verlof reeds vóór dien •datum is ingegaan." De schoolgelden op de zeevaartscholen. Het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat aan de besturen der zeevaartscholen door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is opgedragen, de schoolgelden van den tweejarigen cursus zeer aanzienlijk tever- hoogen en in het algemeen het volle uniforme bedrag te heffen, terwijl alleen in bijzondere gevallen op een daartoe strekkende aanvrage als uitzondering bij min- of onvermogendheid van de ouders of verzorgers tot vermindering of vrij stelling van schoolgeld zal mogen worden overgegaan? Ingezonden Mededeeling. In aanbouw zijnde forten buiten gebruik. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot intrekking van de Wet van den 23sten Juni 1913, tot instelling van een Fonds ter verbetering van de kustver dediging zegt de Regeering: Sinds de instelling van het Fonds ter verbetering van de kustverdediging werd ten laste van dat Fonds aan het maken en verbeteren van de forten bij Vlissingen en Kijkduin een bedrag van in totaal rond f 3.500.000 uitgegeven. Naar het oordeel van de Regeering is een belangrijk deel van deze gelden uitge geven voor den bouw van verdedigings werken,* welke aan de meest moderne eischen voldeden. Eerst in den loop van den wereldoorlog bleek nadat de bouwwerkzaamheden waren onderbroken, dat, in verband met hetgeen in dien oorlog werd ervaren, het tot dusverre ingenomen standpunt zou moeten worden verlaten. Het reeds gemaakte werk moest zooals dat trou wens met veel materieel, ontworpen voor te nemen over een mogelijke bezuiniging. Een belangrijke bezuiniging wordt ver wacht van de centralisatie van laboratoria der universiteiten, daar op 't oogenblik de laboratoria, waarvan vele hetzelfde gebied bestrijken, veel geld verslinden. Het rapport-Weiter en de regeering. Het Tweede Kamerlid Van der Waer- den heeft den Minister van Binnen landsche Zaken, Voorzitter van den Raad van Ministers, gevraagd: Acht de regeering het niet gewenscht, teneinde een oeverlooze discussie te voor komen, dat de publicatie van het rap- port-Welter onverwijld gevolgd wordt door mededeeling van de beschouwingen en voorstellen der regeering ter zake? H.M. de Koningin naar Finland? Men meldt aan de „Weser Zeitung" uit Helsingfors, dat H. M. de Koningin dezen zomer een bezoek zal brengen aan Finland. De Finscbe pers begroet dit bezoek en acht het een bewijs van de Nederiandsch- Finsehe samenwerking in economische en politieke aangelegenheden. Nieuwe bezuiniging In IndlB. Aan den Volksraad is ter overweging aangeboden het ontwerp eenex ordonnan- 2. Is de Minister bereid bij bevestigend antwoord op de eerste vraag, mede te deelen, hoe deze regeling ontworpen is en in hoeverre zij verschilt van de tegen woordige regeling? 3. Bestaat op het oogenblik op de ver schillende zeevaartscholen een evenredige schoolgeldheffing en zoo ja, waarom wenscht de Minister een dergelijke rege ling zij het wellicht eenigszins ver hoogd niet te handhaven? 4. Waarom kan voor een middelbare nijverheidsschool niet hetzelfde tarief van schoolgeldheffing gelden als voor de H.B.S. met vijfjarigen cursus? 5. Vreest de Minister niet, dat, gezien de kringen, waaruit de leerlingen van de zeevaartscholen voortkomen, het be drag aan schoolgeld, vermeerderd met de aanschaffing van dure technische boe ken, voor velen te hoog zal zijn en daar van weer het gevolg zal wezen, dat velen zonder vooropleiding zullen gaan varen en daardoor later veel meer moeite met het afleggen van hun examens zullen hebben? De veerdienst bij Moerdijk. Namens de wegencommissie A.N.W.B. K.N.A.C. wordt ons gemeld:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1