No. 213 Maandag 13 Juni 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 1UBH1U «MÉ GIJ DWAAS. Mr Th. HEEMSKERK, f feuilleton" Bu!tenland. Verkrijgbaar bij de bekende Agenten Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 14155. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Per 3 maanden, franco jpsssr post, S3.- Losse nummers 19,05 Prijs der AdvertensiSn: 1regels ïi.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Een groot man is van ons weggenomen. Een man, aan wien ons volk in het alge meen en de Antirevolutionaire partij in het bijzonder groote verplichtingen heeft. Op bijna 80-jarigen leeftijd is gisteren overleden Mr Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer en oud-Minister van Bin- nenlandsche Zaken en van Justitie. Mr Heemskerk was een merkwaardige figuur. Hij was ja, hij was Heems kerk. Hij herinnerde in niets aan Dr Kuyper, had niet de minste overeenkomst met een man als Dr Colijn, hij deed niet denken aan een Idenburg; hij was Heemskerk. Met Dr Kuyper had hij dit gemeen, dat hij niet van huis uit tot de Antirevolutio naire richting behoorde. Zijn vader was de bekende liberale staatsman, Mr J. Heemskerk Az., die meerdere malen als Kabinets-formateur optrad. Nadat hij te Leiden gepromoveerd was, vestigde hij zich als advocaat te Amster dam, waar hij er, mede door den omgang met Dr Kuyper, toe kwam, zich te scha- - ren onder de banier van het Kruis en zich te voegen bij de Antirevolutionaire partij. Hét was voor velen een niet geringe verrassing, toen Dr Kuyper den jeugdigen advocaat met den liberaal klinkenden naam bij de Amsterdamsche Antirevolu tionaire partij introduceerde. Het optreden van Mr Heemskerk, die al spoedig in Raad en Staten een vooraan staande plaats innam, is voor de Anti revolutionaire partij van groote beteeke- nis geweest. Hij was een rijk begaafd man met uit gebreide kennis en met uitnemende regee- ringskwaliteiten, iemand, die ook in de eerste kringen des lands een gaarne ge ziene figuur was, en die mede daardoor ook in staat was grooten invloed uit te oefenen. Hoewel een geharnast strijder, met wien het niet gemakkelijk viel den degen te kruisen, was de heer Heemskerk niet een man, die den strijd zocht en die, met den strijdbijl gewapend, voor zijn volk uittrok. En toch een man, dien wij noode zullen missen. Een geboren regent was Mr Heemskerk en het verwondert dan ook niet, dat hij meermalen tot hooge ambten werd ge roepen. Tot veler teleurstelling was hij niet be reid in 1901 in het Kabinet-Kuyper zit ting te nemen, maar daarna fungeerde hij van 1908 tot 1913 als Minister-presi dent. En toen in 1918 het Ministerie-Ruys de Beerenbrouck aan het bewind kwam, was het Mr Heemskerk, die de portefeuille van Justitie voor zijn rekening nam. Ook in andere functies heeft de overle dene het algemeen belang gediend. Van 1883 tot 1908 was hij: lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, van 1889 tot 1895 en daarna van 1900 tot 1908 lid van den Gemeenteraad van Am sterdam, van 1901 tot 1908 wethouder van de hoofdstad, van 1913 tot 1918 lid van den Raad van State. In de Tweede Kamer had hij zitting van 1888 tot 1891, Vrij naar het Engelsch. 63.) P.S. Verbrand dezen brief." Barker borg het epistel in zijn porte feuille op. Daarna belde hij drie maal en een jongen bracht hem een blad met brood, kaas en een glas melk, zijn dage lij kschen maaltijd. HOOFDSTUK XXI. Harry Clement werd weer beter, maar niet gelukkig. Het gevoel van verlichting dat zijn misdaad niet ontdekt was, maak te spoedig plaats voor een brandende schaamte, dat hij ooit zoo iets had kun nen doen. De herinnering er aan vervolg de hem overal en hij meende, dat hij die nooit weer kwijt- zou raken. Hij had zijn eigen eer gedood en hij was niet zoo laf, zich daarmede te verontschuldigen, dat hij tijdelijk ontoerekenbaar was geweest In zijn eigen oogen was hij een gewone falsaris, wiens misdaad slechts door een toeval niet ontdekt was, en het Geweten, de almachtige vervolger, duldde geen verdediging. Harry was niet juist een goed mensch van 1893 tot 1897, van 1901 tot 1908 en van 1925 tot aan zijn dood. Tot kort voor zijn sterven nam hij in den arbeid der Kamer, waar bij een der meest geziene figuren was, een actief aandeel. Zijn laatste rede heeft hij daar gehou den op Vrijdag 27 Mei, toen hij het wets ontwerp inzake strafbaarstelling van sma lende godslastering krachtig en met suc ces verdedigde. Mr Heemskerk was geen volksman in den gewonen zin. Hij was niet de rede naar, die de schare wist te bezielen. Toch was bij populair. Op de Deputar tenvergaderingen was hij een gaarne ge ziene figuur en hoewel hij betrekkelijk ver afstond van de massa, was het toch iets zeer gewoons over hem als Theo Heemskerk te hooren spreken. En naar mate het Antirevolutionaire volk hem meer leerde kennen, heeft het hem ook meer leeren waardeeren. Men heeft Mr Heemskerk weieens aan geduid als de man van het „jolig Chris tendom", en hem daarmee trachten te plaatsen tegenover andere leidende figuren. En zeker, zijn optreden herinnerde, evenals zijn uiterlijke verschijning, niet aan dat van den strengen Calvinist. Hij was anders dan velen zijner geestverwanten, maar dit anders wil niet zeggen, dat er een tegenstel ling bestond. Uit overtuiging heeft hij zich gevoegd bij de Antirevolutionaire partij en wij gedenken het met dankbaarheid bet is hem steeds een eere. geweest de Antirevo lutionaire beginselen, die bij van harte liefhad, te verdedigen. Mr Heemskerk is gestorven. Opnieuw is een vooraanstaande figuur van ons weggenomen. Het zal niet gemakkelijk zijn de open gevallen plaats te vervullen. Maar daarom is het temeer noodig, dat wij de gelederen sluiten en dat wij en dit geldt met name van de jongeren ons dichter te scharen om de Antirevo- tionaire banier, waaronder Mr Heems kerk zoo lang en met zooveel talent ge diend heeft. Oceaan-vlieger gered. Stanley Hausner, de Poolsche oceaan- vlieger, die den 3en Juni in New Jersey was opgestegen voor een vlucht over den oceaan, met Warschau als onmiddellijk doel, doch van wien sindsdien niets meer was gehoord, is, naar de „Tel." meldt, le vend door de Engelsche tankboot „Circe Shell" van de Shell Gie. opgepikt. Hausner deelde mede, dat hij reeds den nacht, nadat hij opgestegen was, wegens benzinegebrek gedwongen was geweest te dalen. Hij heeft dus de geheele week op den oceaan rondgedreven en al dien tijd geleefd van wat sandwiches en het water uit zijn radiator. Hij was dan ook vol komen uitgeput en niet in staat een aan eengesloten verhaal te doen van zijn zoo ongelukkig verloopen tocht. in de gewone beteekenis van die uit drukking, maar) hij had nooit bewust een medemensch onrecht aangedaan en zijn leven, behalve dan enkele kleine jeugddwaasheden, was zonder smet, tot dien ongelukkigen nacht in het kantoor in Queen Victoria Street. En toch, of schoon hij niemand dan zichzelf bena deeld had, kon hij zichzelf niet ver geven. „Uw zonden zijn u vergeven", heeft Christus gezegd. En slechts de zondaar, die boog voor zijn Goddelijke aanwezig heid kon de zaligheid van verlossing, die deze woorden inhouden, beseffen. Toch werd den zondaar niet gegund te vergeten. Tot zijn laatsten ademtocht, moet hij, ondanks alles, berouw hebben gehad. Er waren twee menschen, die Harry tot nog toe haast even lief had gehad als zichzelf. En nu in zijn vernedering en schande leerde hij hen nog meer lief hebben. Dat hij nog ooit zonder schaamte in de tegenwoordigheid van zijn vader of van Elsie Glen zou zijn, scheen hem een onmogelijkheid. Sinds hij uit zijn verdooving ontwaakt was, had hij zijn vader niet meer recht in 't gelaat dur ven zien en naar Elsie zou hij heelemaal niet kunnen kijken, als hij haar weer ontmoette, daar was hij zeker van. Hij sidderde bij de gedachte, hoe de waar heid, mocht die eens bekend worden, zijn Een boodschap van den ex-keizer. Naar aanleiding van een boodschap, door ex-keizer Wilhelm aan de beman ning van de „Goeben" en de „Breslau" ge richt, schrijft de „Matin": Deze boodschap beteekent een opeisching van zijn keizerlijke rechten. Het afstand doen van zijn rechten was een voorwaarde voor zijn verblijf in Ne derland. Men kan zich dus afvragen wat tegenover een dergelijke manier van doen de houding der Nederlandsche regeering zal zijn. De oud-strijders te Washington. De leiders der oud-s trij dersbeweging hebben besprekingen gevoerd met ver schillende democratische politici, waaruit zij den indruk hebben gekregen, dat de democraten, die ter bespreking van de presidentsschapscandidaten te Washing ton in een nationale concentie bijeenkwa men, bereid zijn de eischen der oud-strij ders te steunen. Ook in republikeinsche kringen schij nen verschillende invloedrijke mannen van meening te zijn, dat de toegezegde vergoeding aan de oud-strijders, in totaal ongeveer 200.000.000 dollar bedragende, betaald moet worden. De politie te Washington heeft thans de hoop opgegeven, dat zij er in zal slagen, voor het einde van de huidige congres-zit ting de oud-strijders uit Washington te verdrijven. Mac Donald te Parijs aangekomen. De Britsche premier MacDonald en de Minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon zijn Zaterdagavond om streeks zes uur te Parijs gearriveerd. Zij werden aan het station ontvangen door den Franschen premier Herriot en den Minister voor Openbare Werken, Dala- dier, benevens door den Engelschen ge zant te Parijs, die met alle leden van het gezantschap aan het station was verschenen. New-Yorks corruptie-schandaal. Nog altijd gaat het door rechter Sea- bury met ijzige kalmte geleide onderzoek naar de vraag der omkoopbaarheid van New-Yorks ambtenarencorps zijn gang. Talrijke personen hebben zich al voor de enquête-commissie moeten verantwoor den; in totaal strekt het onderzoek zich uit over een som van bij benadering f 20.000.000. De van passieve corruptie verdachten zijn lang niet allen hooggeplaatste func tionarissen. Zoo heeft een eenvoudig po- litie-agent zich in tallooze bochten ge kronkeld, alvorens hij een verklaring ge reed had, hoe hij aan een kapitaal van f 200.000 kwam, dat hij bij een der groote banken gedeponeerd bleek te hebben. Een van zijn vrienden, een gestreng recher cheur, bleek nog meer te hebben „ge spaard". Hij had het namelijk tot de som van f 2.500.000 gebracht! Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat zij deze sommen zelf niet in lange jaren van dienst van hun traktementen terzijde heb ben kunnen leggen en Seabury is dan ook voornemens, door een nauwgezet accoun tantsonderzoek te laten uitmaken, langs vader en Elsie zou aandoen een blik semstraal uit een helderen hemel voor den eenj een wreede openbaring voor de ander. Want Harry was ten minste even zeker van Elsie's vriendschap als van zijns vaders toegenegen liefde. „Ik, ellendig mensch 1 Wie zal mij ver lossen van het lichaam dezes doods?" Zoo bracht Paulus de ongearticuleerde kreet van millioenen zielen onder woor den. Harry's zonde was dood en begraven voor de menschheid, maar de schande en schaamte hadden zich aan hem vastge klemd als het lichaam van het slachtof fer geketend was aan den slaaf in het oude Rome, die een moord begaan had. Op een namiddag in het midden van Augustus ging Harry naar het huis in Gordon Spuare. Het was voot het eerst dat hij uitging en hij was nog bleek en zwak, maar hij verlangde er naar de nicht van zijn vader te bedanken voor de vele vriendelijkheden, die hij van haar had ondervonden gedurende zijn ziekte. Hij aarzelde, voor hij aanbelde. Zou El sie thuis zijn? Hij zou haar zoo gaarne weerzien en toch zag hij op tegen de ont moeting, zooals iemand, die erg achter uit is gegaan er tegen op ziet een oud vriend uit zijn voorspoediger dagen te ontmoeten, zelfs al heeft hij een fatsoen lijke jas om zijn gerafeld linnen te ver bergen. Ingezonden Mededeeling. MOOIER STERKER BILLIJKER welke kanalen hun het geld is toege vloeid. Het goud van de „Egypte". Duikers van het Italiaansche bergings schip „Artiglio" hebben bij kalme zee, uit het 130 M. diep liggende wrak van het jaren geleden gezonken Engelsche s.s. „Egypte" een kist met 15.000 gouden ropijen gehaald, die het schip naar Indië had moeten brengen. Er bevinden zich nog aanzienlijke goud voorraden in de schatkamer van het schip; het zoeken daarnaar wordt voort gezet. Het Lindbergh-drama. De zelfmoord van Violet Sharp heeft in hooge mate de verdenking van de autoriteiten versterkt, dat zij betrokken is geweest bij de ontvoering van het kind van Lindbergh. Het meisje had reeds eerder bij een vroeger verhoor geweigerd, den naam te noemen van een man, met wien zij uit was geweest op den avond van de ontvoering. Eerst j.l. Donderdag had zij hem op een foto, die haar getoond werd, herkend als Emest Brinkert Effords, een man naar wien gezocht wordt De chauffeur Brinkert, die door de po litie eveneens in verband met de ont voering reeds vroeger verhoord werd, is gearresteerd en naar de gevangenis van Whiteplains overgebracht. Korie berichten. Volgens de officiëele publicatie van den uitslag der verkiezingen in Mecklen burgSchwerin blijkt, dat de nat.-socia- listen toch nog de absolute meerderheid hebben behaald. De nat.-socialisten heb ben 70 stemmen meer dan zij voor den 30sten zetel noodig hebben. De nat.-socia- listen hebben in den nieuwen landdag 30 mandaten, terwijl de overige partijen tesamen 29 zetels hebben. Het vreemdelingen-seizoen is begon nen en het aantal Amerikaansche toeris ten, dat in Fransche havens aankomt, belooft groot te worden. De lie de France heeft er 1328 te Havre aangebracht en vandaar wordt aan de Petit Parisien gemeld, dat binnen eenige dagen zes of zeven trans-atlantische sche pen zeven- en achtduizend Amerikanen in Frankrijk zullen aanbrengen. In de Engelsche pers doen geruch ten de ronde, volgens dewelke de 29- jarige tweede zoon van het Belgische ko ningspaar, prins Karei, zich binnen af- zienbaren tijd zou verloven met een doch ter uit een Engelsch oud hertogelijk ge slacht. Lady Mac Donald was uit, vertelde de meid hem, maar ze werd spoedig terug verwacht. "Wilde mijnheer Clement bin nenkomen en op haar wachten? Weer aarzelde Harry. „Is juffrouw Glen thuis?" „Ja, mijnheer." Toen deed Harry wat hij van plan was geweest niet te doen, toen hij de vraag stelde. Hij trad binnen. €n de half duistere, koele zitkamer, toen hij voor het raam stond, waarvoor de jaloezieën waren neergelaten, schold hij zichzelf een dwaas. De slechte daad lag achter hem, dood en afgedaan. Nie mand had er schade bij geleden. Waar om zou hij er langer aan denken? Ieder mensch maakte minstens één groote ver gissing in zijn leven. Hij was niet slech ter dan de meesten; beter misschien. Waarom zou hij Elsie niet ontmoeten, zooals vroeger, haar open in 't gezicht zien en geluk vinden in den glans van haar oogen? En nu! hij niet langer een arm man was, waarom zou hij dan niet trachten meer te winnen dan haar op rechte vriendschap „Harryl" Harry draaide zich om en zag haar naar zich toekomen in 't wit gekleed, de wangen zacht rood gekleurd, een on- zekeren glimlach om de lippen. Er was niets gemaakts aan Elsie. „Harry," zei ze, „ik ben zoo blij Binnenland. Mr Th. Heemskerk overleden. Ernstige gasvergiftiging te Amsterdam. Het rapport-Weiter. Drie jongelieden te Dantumawoude ver dronken. Buitenland. Engelsche en Fransche ministers naar Genève. Corruptie te New-York. De Antwerpsche Advocaat, mr. Ver- speijen, die, zooals bekend, op de vlucht gegaan was, wijl hij van belangrijke ver duisteringen beschuldigd werd, heelt zich aangemeld in een kliniek voor geesteszie ken in de omgeving der hoofdstad. De Amerikaansche senaat heeft met 72 tegen 8 stemmen het voorstel aange nomen, om een bedrag van 300 millioen dollar ter beschikking van de verschil lende staten te stellen tot verzachting van de gevolgen van de werkloosheid. De regeering der Ver. Staten zal waarschijnlijk weigeren, de nieuwe re- geexing van Chili te erkennen, daar zij de inbeslagneming der transvalutadepo- sito's beschouwt als een verbreken van de beloften der junta-regeering. In het dorpje Herenthout bevindt zich, zooals trouwens in de meeste Bel gische steden en dorpen, een oorlogsge- denkteeken. Enkele nachten geleden nu heeft men het geweer stuk geslagen, dat een der soldatenfiguren van het monu ment in de handen hield. Fransche bladen beweren, dat dit het werk is van flamin ganten. f Mr Th. Heemskerk. Op 79-jarigen leeftijd is gisteren te Utrecht overleden Mr Th. Heemskerk, Mi nister van Staat en lid van de Tweede Kamer, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en Justitie en oud lid van den Raad van State. De overledene was o.m. president-curator van de Vrije Universiteit Hij was Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Opvolger op de lijst is de heer Mr H. Bijleveld, oud-lid van de Tweede Kamer. Minister Verschuur in Friesland. Zaterdag heeft de minister van oecono- mische zaken en arbeid, mr Verschuur, een bezoek aan Friesland gebracht. Te Leeuwarden bezocht hij, vergezeld van den heer N. H. Blink, handelsconsulent van de Friesche maatschappij van land bouw, de coöp. stoomzuivelfabriek aan de Emmakade De Lijempf en de gebou wen van de Friesche coöp. zuivelexport- vereeniging, na afloop waarvan hij confe reerde met voorzitter en secretaris van den bond van Coöp. zuivelfabrieken in Friesland, de heeren Anema en Koois'tra. dat je beter bent". „Elsie!" fluisterde hij hulpeloos. Hij; sloeg de oogen neer. Zijn hoop vervloog in rook, toen hij het mooie meisje in de witte japon voor zich zag. „Dank u," zei hij kort, met een gedwongen lach. „Ik voel me nu weer vrij goed. Verwacht u nicht Caroline gauw terug?" „Ja." Het meisje wendde zich om, ten einde haar verbazing en teleurstelling te verbergen. Wat was er gebeurd met haar vriend? Dit was niet de Harry Clement, dien ze gekend bad, sinds ze in Londen gekomen was niet de Harry Clement terwille van wien ze angstige dagen en bange nachten had doorgebracht. „Wil je niet gaan zitten?" vroeg ze vriendelijk. „Ja, tante zou gauw terugko men. Wil je vast een kopje thee?" Ze ging de kamer al door om te bellen, maar hij verzocht haar nog even te wachten en ze ging zitten op een laag stoeltje naast den haard, waarin nog geen vuur brandde. Op een paar meter afstand vond Harry een stoel, van waaruit hij alleen haar profiel kon zien. „Ik vond, dat ik mijn eersten dag bui ten moest gebruiken, om nicht Caroline te komen bedanken," begon hij het gesprek „Ze was zoo aardig voor me, toen ik ziek was, weet je KWordt vervolgd)'.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1