Gemengd Nieuws. Rechtzaken Ingezonden Stukken Het Vrouwenhoekje Dammen lende werkloozen zich tot het crisis- comité hebben moeten wenden. Spr. wil, dat B. en W. bij den Minister een steunregeling bepleiten. De voorzitter wil dit punt ook in de commissievergadering bespreken. Dhr v. d, W art vraagt, of het juist is, dat er werkloozen zijn, die niet bij de werkverschaffing kunnen komen en toch steun noodig hebben. De voorzitter kan hierop geen ant woord geven. Zooveel mogelijk worden de werkloozen bij de werkverschaffing ge plaatst. Spr. deelt verder mede, dat er tot en met 4 Juni aan loon bij de werkver schaffing is uitbetaald f30.825,82. (Hier van wordt vermoedelijk van het Rijk f 5000 als bijdrage terugontvangen.) Aan materieel is uitgegeven f 17020,88, totaal f 47846,70. Gemiddeld werken nog 80 werkloozen bij de werkverschaffing. Dhr Grucq antwoordt den heer v. d. Wart, dat de groep bouwvakarbeiders buiten de werkverschaffing valt. In Mid delburg en Vlissingen is naast de rijks steunregeling ook een gemeentelijke. Dat kan ook voor Goes gevraagd worden. Dhr Eckhardt wil ook een commis sievergadering. Er zijn arbeiders, die 's zomers anders bij particulieren werken en nu bij de werkverschaffing. En ook zien we, dat sommige werkgevers arbei ders van buiten aannemen. Op die wijze breidt de werkverschaffing zich steeds uit. De voorzitter: dit is een moeilijke kwestie. Daar zit ook het loon tusschen. Dhr Visscher erkent, dat we nu in Goes met de werkverschaffing op den goe den weg zijn. Maar tevreden is Spr. niet, omdat er geen steunregeling is. Die is noodzakelijk. En Spr. meent, dat het cri sis-comité, welks kas leeg is, ook van die noodzakelijkheid overtuigd is. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. morgen deze zaak zullen bespreken. De adressen worden voor kennisgeving aangenomen. Aan het crisis-comité wordt de gevraag de bijdrage toegestaan. Rondvraag. Dhr v. d. Wart wil de zwaan, die in de vest jonge eendjes vermoordt, naar een afgelaten vestgedeelte verbannen. Dhr Eckhardt zag graag, dat zand en grint voortaan niet meer met knijpers werden gelost. Dat zou de werkgelegen heid vermeerderen. De voorzitter vindt dit heel moei- lijk. De schippers willen weer graag vlug weg. Dhr Eckhardt wil dan toch, wat voor de gemeente komt, niet machinaal lossen. Zal worden overwogen. Dhr H o 11 e s t e 11 e wil een betere verkeersregeling op de Markt. Het is daar nu gevaarlijk geworden. De voorzitter: dan heb ik meer politie-agenten noodig. Het vorige jaar is reeds aan overuren f900 betaald. Op meerdere punten is een verkeers-agent noodig. Het nieuwe terrein bij de Koepoort wordt straks parkeerterrein. Maar de Groote Markt is erg in trek. In de win termaanden parkeerden daar per dag 80 k 90 particuliere auto's. Spr. zal de vraag van dhr Hollestelle aan de politie over brengen. Overigens schreeuwen de neringdoen den moord en brand, als de autobussen van de markt worden geweerd of als het verkeer in een straat tot één richting wordt beperkt. Dhr de Roo vraagt, of het Gasthuis rapport al binnen is. De voorzitter leest een brief voor, waaruit blijkt, dat de afdoening van deze zaak bij de Vereen, van Ned. Gemeenten is vertraagd. Spoed is nu toegezegd. Spr. zal hiervan in besloten zitting nog iets meer meedeelen. Dhr Vermaire merkt op, dat een ge meentewoning in de Voorstad leeg staat. De v o o r z i t te r zal ook daarover in besloten zitting spreken. De Directeur van gemeentewerken overweegt, of het niet beter is, die woning af te breken. Hierna besloten zitting. De heer Goedbloed is niet meer ter openbare vergadering gekomen. Na heropening werd het oorspron kelijke voorstel van B. en W. inzake de rangen ter secretarie aangenomen (te gen de S.D.A.P.). Met 7 tegen 6 stemmen (de Raad was nu voltallig) werd aan de heeren de Bruijne en Van Riet toestemming ver leend aan den Oostwal drie huizen te bouwen. DerelletjesteBoskoop. Don derdag is het te Boskoop den ganschen dag rustig geweest. Behalve de 6 mare chaussees, die den avond na de relletjes reeds uit Naaldwijk naar Boskoop wer den gedetacheerd, zijn in verband met ge ruchten, dat groepen communisten uil andere gemeenten zouden komen demon- streeren, de rijkspolitie met nog 13 mare chaussees versterkt. Donderdagmiddag is een 300 man sterke groep communisten, waarschijnlijk uit Rotterdam afkomstig, op weg geweest naar Boskoop, doch te Waddinxveen werd na beraadslaging be sloten van hun voornemen af te zien. Zij zijn daarop terug gekeerd. Diphteritis-epidemi te Werkendam. Te Werkendam heeft, naar de „Rott." meldt, een hevige diphte- ritis-epidemie gewoed, welke thans geluk kig aan het afnemen is. In het begin van dit jaar kwamen enkele gevallen van keel ontsteking voor. Men dacht aanvankelijk aan angina en schonk er niet dié aandacht aan, welke noodig was. Later, toen er meer gevallen kwamen, sloot men de scholen. Na eenigen tijd verminderde de epidemie en werden de scholen opnieuw geopend. Kort daarop vermenigvuldigden de ge vallen zich op schrikbarende wijze, zoo dat de scholen opnieuw gesloten werden. Uit een onderzoek bleek, dat op een ge geven dag er 140 gevallen waren. De ziekte kwam voornamelijk onder de kinderen voor, doch ook sommige volwas senen bleven er niet vrij van. In het ge heel heeft de ziekte ongeveer 30 slacht offers gemaakt. Het totale aantal patiën ten wordt op plm. 400 geschat. Den laat- sten tijd komen er gelukkig niet veel meer bij. Vorige week werden slechts 2 nieuwe gevallen aangegeven. Men denkt er echter niet aan, de scholen voorloopig te her openen. Dezer dagen zijn ook in de gemeente Hardinxveld enkele positieve gevallen van diphteritis geconstateerd. Waarschijnlijk is de besmetting uit Werkendam afkom stig. Tot nog toe zijn er in Hardinxveld 4 gevallen waargenomen, verspreid over de geheele gemeente. Autobus tegeneenboom gebotst. Gistermiddag is aan het Wi- naaksterdiep (gemeente Hoogezand) een groote autobus tegen een boom gereden. De meeste inzittenden van de goed bezet te bus werden door glasscherven ver wond. Een persoon bekwam zelfs zeer ernstige verwondingen. Hij bloedde erg uit den mond. Met een reservebus zijn alle passagiers naar Groningen gebracht. De ernstig-gewonde werd naar het Acade misch ziekenhuis vervoerd. De inbraken te Herwij- n e n. De rechtbank te Dordrecht had den 24-jarigen chauffeur P. P. uit Eindhoven wegens een serie inbraken, door hem ge pleegd bij ingezetenen van Herwijnen, o.a. ten kantore van den gemeente-ontvanger, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het Haagsche Gerechtshof heeft dezen jeugdigen verdachte, die tot het laatste oogenblik bleef ontkennen, doch toen door een ondoordachte uitlating ter terechtzit ting door de mand viel, veroordeeld tot dezelfde straf als hem door de rechtbank was opgelegd. De malversaties bij demili- taire administratie te Breda. De behandeling van de zaak, betreffende de malversaties bij de militaire admini stratie te Breda, nam gisteren voor de Rechtbank te Breda den geheelen dag in beslag. De officier van Justitie eischte achter eenvolgens: tegen den slager v. d. G. een onvoor waardelijke veroordeeling tot f 1000 boete sub. zes maanden gevangenisstraf en een voorwaardelijke veroordeeling tot vier maanden gevangenisstraf met een proef tijd van 1 jaar en op de bijzondere voor waarde, dat verdachte vóór 1 Februari 1933 aan den benadeelde, dat is de Staat der Nederlanden, een bedrag van f 2472 uitbetaalt; tegen den winkelier B. werd f 100 boe te subs. 30 dagen gevangenisstraf ge- eischt; tegen den landbouwer v. d. B. f 600 boete subs, drie maanden gevangenis straf; tegen den grossier in vleeschwaren W. vrijspraak; tegen den bakker W. f 700 boete, subs, vier maanden gevangenisstraf; en tegen den slager v. d. B. een onvoor waardelijke veroordeeling tot f 300 boete, subs, twee maanden gevangenisstraf, be nevens een voorwaardelijke veroordeeling tot een maand gevangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar en op de bijzondere voorwaarde, dat hij vóór 1 Januari 1933 aan den Staat der Nederlanden f 370 zal hebben terug betaald. De uitspraak in al deze zaken zal plaats vinden Donderdag 23 dezer. Nogeens: het vlegelplan. Mijnheer de Redacteur, Mag ondergeteekende a.u.b. een plaats je in uw veel gelezen blad. In het nummer van „De Zeeuw", ik meen 23 Mei, kwam een schrijven voor, naar aanleiding van het geopperde „vle gelplan"; vooral werd het plan door dhr v. d. Weele van Colijnsplaat bestreden met het oog op de grootere onkosten, die het zou meebrengen. Nu geloof ik, dat men deze zaak het beste dient, door er zich objectief tegenover te plaatsen (zoo van voor- en tegenstanders-zijde) en ik meen te moeten constateeren, dat dhr v. d. W. zijn bril wel wat sterk gekleurd is in laatstgenoemden zin. Blijkt even wel, dat hij, wat de kosten betreft, juist inlicht, dan weet ik nu pas, dat de loonen op Noord-Beveland zooveel hooger zijn dan in Walcheren. Allereerst de opmerking: dat dorschen een zwaar werk is en dat 20 30 jaar geleden al de arbeiders het niet gaarne deden, zegt eigenlijk niets; een doorsnee arbeider, die in den komenden winter staat werkloos te worden, vraagt niet: is het zwaar werk?, maar heb ik werk en ben ik dus in staat zelf voor mij en de mijnen te zorgen. Nu de cijfers: de heer v. d. W. neemt als gemiddeld aantal schoven per dag aan, 100 stuks; nu, dat kan er mee door, hoewel zeker niet te hoog. Iets anders wordt het als hij schrijft, dat 100 schoven 100 K.G. tarwe opbrengen. Dit is te laag; men zaait op Noord-Beveland toch geen „Zeeuwsche tarwe" meer, en de verbeter de rassen kan men in Walcheren toch wel over enkele jaren berekenen op 130 K.G. per 100 schoven. En dan, wij heb ben hier nog geen Noord-Bevelandsche kleil Nu iets over het loon. Hierbij slaat de balans van den heer v. d. W. plotB over naar boven. Echter wil ik weer opmerken dat ik kan spreken uit mijn omgeving. Bij de loonen neem ik als norm de loonen, die gegolden hebben in de laatste 3 4 jaren; dus niet die loonen, die bijv. aangeboden zijn voor den winter 1932 1933, want daar is nog niet voor gewerkt en dus moet het nog blijken of bij zulk laag loon van een behoorlijk dag geld kan gesproken worden; ik wil zelf dat niet eens noemen, anders zou daar voor een verdediging van het „vlegelplan" munt uit te slaan zijn. Verder zegt de heer v. d. W.: de dag- loonen zijn plm. verdubbeld, maar het aangenomen werk kost plm. het drie voudige. Over de argumentatie „door minder prestatie" kan ik vanaf hier niet oor deelen. Wel kan ik hem uit mijn om geving, als hij de bewijzen verlangt, die verstrekken; hier zijn de aangenomen loonen relatief niet meer gerezen dan de dagloonen, eerder minder. Het dorschloon vroeger (plm. 20 jaar terug) was f0.50 k f 0.60 per zak, 0.72 H.L.. 0.72 H.L. is plm. 54 K.G., dus rekent men nu het gemid delde van het loon, dan i9 dat f 0.55 per 54 K.G., dus men kan zeggen 1 cent per K.G. Het loon der laatste jaren was f 1.20 per H.L. is 75 K.G.; dit wordt dus fl.60 per 100 K.G. of1.6 cent per K.G. Nu komen hier nog enkele kosten voor den patroon bij, daar hier in Walcheren de patroon hulp geeft bij het schoonen van het graan. Reken die hulpkosten er bij, dan blijft het in ieder geval nog beneden de 2 cent per K.G. Ook komt er nog als bezwaar bij, dat het met den zelfbinder gemaaid, zich niet goed leent om met de hand gedorscht te worden; dat bezwaar geldt eenigszins, doch niet sterk, want ik durf wel te verzekeren, dat, als hij voor de gemaaide tarwe denzelfden maatstaf aanlegt voor de kwaliteit van maaien en dor schen, hij best tevreden zal zijn. Zijn laatste argument over de meer dere onkosten van met de hand of ma chine snijden, kan ik niet beoordeelen, daar de toestand daarvoor tusschen Wal cheren en Noord-Beveland te veel ver schilt. De slot-opmerking over de weinige aan trekkelijkheid, die er zou blijven om tarwe uit te zaaien onder die verplichtingen, is tenslotte veel een kwestie welk soort glazen men in zijn bril heeft. Mijnheer de Redacteur, of het „vlegel plan" voor de regeering wat betreft con trole en administratieve moeilijkheden, uitvoerbaar is, kan ik niet beoordeelen, doch van den kant van den verbouwer wat de financiëele zijde ervan betreft, geloof ik van zeer goed, en de Tarwewet die door de g e h e e 1 e landbouwbevolking met vreugde ontvangen is, dreigt nu (zij het dan misschien ten onrechte) de werk nemers tegenover de werkgevers te zul len brengen. Geloof het maar gerust hoor! als de volgende week een bevestigend besluit over dit plan in de krant stond, steeg er een danktoon op in honderden gezinnen van onze nijvere Zeeuwsche bevolking, want als men de schim van het spook der werkloosheid van dichtbij meent te zien, vraagt een landarbeider niet of het werk zwaar is, hoor! Tenminste dan is dat wel zeer hooge uitzondering. U, Mijnheer de Redacteur, hartelijk dankende voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. dn., J. JOBSE Wzn. Aagtekerke, 8 Juni 1932. Woningbouw-vragen. Nu wel niet genoeg, maar toch meer en meer het practische advies van de vrouw bij woningbouw wordt ingewonnen, rijst de vraag, of wij genoeg aandacht aan deze hoogst belangrijke onderwerpen ge geven hebben, zoo lezen wij in „De Chris tenvrouw". Het is bekend, dat de socialistische vrouwen de woningblokken met een ge meenschappelijke keuken voor staan. Voor het gezin hebben wij andere idealen. Over het algemeen mogen wij zeggen, dat de huizenbouw niet voldoet aan de eischen die men stellen mag. Deminimum-eischen zei ik zoo: Een ruime huiskamer, keuken (klein of groo- ter al naar men er niet of wel de maal tijden gebruikt), geen pronkkamer of sa lon, en, waar die wel aanwezig is, in een rustige werkkamer omgezet, wanneer men niet reeds over een studeerkamer beschikt. Voor ieder der opgroeiende kinderen een eigen zit-slaapkamer, al is die nog zoo klein, en een knutselkamer, en verder een badkamer of douchecel en een bergruimte al of niet op zolder. Tegenover de gezinsontbindende facto ren moeten wij alles plaatsen, om dit te gen te gaan. Hieronder versta ik niet een voortdurend bij elkaar zitten, integendeel. Er is veel te weinig gedacht aan de volle ontplooiing van de persoonlijkheid, aan zelf bearbeiden, aan inkeer. En hier raak ik aan het hart van ons protestant-zijn. Er is in ons drukke leven te weinig gele genheid tot rustige overdenking en tot ge bed. Wat komt er terecht van ons begin nen van den dag met God? Het gezin legt direct beslag op ons. Wij hebben al onze zorg noodig, dat jong en oud op tijd aan tram of trein, op bureau of werkplaats of school is. Ook daarom acht ik voor opgroeiende jongens en meisjes en voor ons personeel een eigen kamer noodig, opdat men alleen kan zijn en door niemand gestoord of af geleid wordt. Een groote, ruime huiskamer, h e t punt van samenkomst voor het gezin. Van groot belang zijn de gemeenschappelijke maal tijden, met Bijbellezing. De huiselijke gods dienstoefening. Juist wij, Protestanten, moeten daarom bevorderen, dat zooveel mogelijk de schooltijden in een plaats ge lijk vallen. Ik acht een rustige kamer noodig, waar men kan lezen of studeeren. De kleintjes hoeven daar niet te hinderen. Ook de ra dio zou ik in de huiskamer willen plaat sen, waar ook gehandwerkt kan worden. Een knutselkamer, die desnoods in den tuin uitgebouwd kan worden, of in de schuur. Met veel van het oude zullen we moe ten breken. Wij zijn dat niet alleen ver schuldigd aan onszelf, maar ook aan de geslachten die na ons komen. Wij moeten trachten Protestantsche bouwers hiervoor te winnen, maar bovenal ons bewust wor den van de schatten van het protestantis me en haar waarde voor onze omgeving, voor ons volk. Wij zijn nog te veel „Mar tha" en te weinig „Maria". Juni-maand motten-maand. Ze beginnen weer te vliegen, die ver raderlijke wezens. Dood aan de motten! Het is nu zaak iederen voorpost te doo- den, ieder motje, dat zich 's avonds, ver lokt door den lichtschijn, vertoont, mee- doogenloos vernietigen. Ook is noodig het bontwerk nu terdege te reinigen en wél verzorgd in kasten, koffers of motzakken te bergen. Het is ongeloofelijk, hoe gauw een mot bont- en pelswerk weet te vinden en er zich ongezien en ongedacht in nestelt. Als er zon is, doet men 't beste, het bont flink uit te kloppen en eenige uren te laten luchten. Dan wapenen wij ons met krantenpapier, kampher, motballetjes, pe per, kruiden, gedroogde sinaasappelschil len, tabak enz. naar men verkiest. Flitt en Shelltox en meer dergelijke be- spuitingsartikelen zijn te kust en te keur verkrijgbaar. De groote oude z.g. kamferkisten onzer grootmoeders zijn ware schatkamers. Wij beleggen bodem en zijkanten met couranten; tusschen de verschillende kle dingstukken strooien wij een der genoem de ingrediënten of bespuiten deze met de vloeibare motweringen. In moffen, kragen, met bont gevoerd schoeisel of handschoenen stoppen wij kamferballetjes of gazen zakjes, gevuld met gestampte naftaline, slaan de couran ten er over heen dicht en klaar is de zaak. Het verdient aanbeveling ook tapijten, gordijnen, stoelen vooral aan de onderzijde eens flink te besproeien of met gemalen kamfer of tabak in te wrijven. Voor warme dagen. De zomer doet eindelijk zijn intrede en voor het geval we dus werkelijk een paar warme dagen krijgen, geven we een paar verfrisschende dranken. Citroenlimonade. Voor citroen limonade gebruikt men vijf citroenen op 1 L. water. Men borstelt de vruchten goed men water schoon en schilt ze dan; alleen het geel er af schillen. Deze schil laat men in het. water (in een gesloten pan) op een zachtvuur trekken. Dan neemt men de schillen uit de vloeistof, voegt hierbij het uitgeperste sap en laat alles koud worden. Wanneer het noodig is, zeeft men de limonade. Men gebruikt ze met suiker en water, of spuitwater. Aardbeienlimonade. Zeef een half pond aardbeien tot puree. Voeg hierbij anderhalve liter water, het sap van één citroen. Laat het mengsel vervolgens een paar uur staan. Voeg er dan suiker bij, naar smaak en giet alles nogmaals door de zeef. Napolitaine. Voor dezen drank ge bruikt men 8 sinaasappelen, 2 citroenen, 4 d.L. bessensap, 2 ons suiker en 14 d.L. water. Schil de vruchten zoo dun moge lijk, na ze eerst zeer goed gewasschen te hebben. Breng deze schilletjes met water aan de kook. Los vervolgens de suiker in de heete vloeistof op. Laat daarna het mengsel afkoelen en voeg hierbij het sap van de citroenen en sinaasappels en het bessensap. Zeef de limonade daarna eeni ge keerendoor een flanellen lap, tot ze volkomen helder is. Giet ze dan in fles- schen en schenk ze onverdund in de gla zen. Deze napolitaine kan men niet te lang bewaren. Rabarberlimonade. Neem een pond roode rhabarberstelen, 1.5 L. water en een ons suiker. Snijd de gewasschen rabarberstelen en kook ze in het water tot moes. Laat dit door een paardenharen zeef uitlekken en filtreer het, indien noo dig, door een doek na. Kook het vervol gens met de suiker op en laat het koud worden. Men kan deze limonade naar smaak met water verdunnen. Sinaasappellimonade. Sinaas appellimonade maakt men op dezelfde wij ze als de citroenlimonade. Voor 1 L. wa ter neemt men echter 7 of 8 sinaasappels, terwijl men slechts de schil van 5 sinaas appels gebruikt. Een andere sinaasappellimonade is: Neem vier sinaasappelen, twee citroe nen, een halve L. water en een pond sui ker. Schil de sinaasappelen weer zoo dun mogelijk en laat de schillen met het water en de suiker langzaam aan de kook ko men. Laat het mengsel daarna afkoelen, Voeg hierbij het gezeefde sap van de si naasappels en de citroenen. Vul de glazen tot ongeveer een derde deel en voeg water of mineraalwater bij. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Wester6tr. 221, Amsterdam. Probleem No. 254. Auteur: J. H. Hunze, A'dam. 1-2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 9 sch. op: 1, 2, 7, 10, 18, 19, 20, 25, 30 en dam op 23. Witt 11 sch. op: 16, 21, 27, 29, 34, 38, 42, 43, 44, 47 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Tournool 1927. B Springer (wit). I. Weiss (zwart), 1. 33—28 18—23 2. 34—30 *721 3. 30—25 21—26 4. 40—34 11—17 5. 45—40 1218 6. 34—30 7—12 7. 40—34 Dit soort spel wordt door Springer met wit dikwijls gespeeld. De bedoeling is later met 3833, 4238 enz. te ver volgen en zoodoende tempi te winnen. Toch is hier de tekstzet eenigszins ge waagd en verdiende direct 3833 de voorkeur. 76—11 8. 44—40 Nog steeds verdient direct 3833 de de voorkeur. Speelt zwart hierop 2329 dan kan wit laten volgen 33X24, 3024, 25X45 met goed spel. 81—6 9. 38—33 20—24! Er dreigt nu 2329, terwijl op 4238 zwart met 1822 antwoordt met overwe gend spel. 10. 42—38? Wij geven hier de voorkeur aan 4338. B.v. (43—38), 14—20, 25X14, 9X20, 30—25, (of?) 18—22, 25X14, 24—29, 33X24, 22X44, 50X39, 19X30, 34X25, 10X9 met iets beter spel voor zwart. 1 018—22 Een uitstekend antwoord voor zwart. Dreigt nu met 2429. 11. 49—44? Veel sterker is hier 4742 zw. 2429, 33 X 24, 22 X 44, 50 X 39. Thans kan zwart niet 1722 spelen, daar wit zich dan on middellijk kan herstellen door 3228, 4339 enz. Ook 1420 en 9X29 geeft niets, daar wit hierop 3228 enz. speelt. Op iederen anderen zet volgt 3228 enz. met iets beter spel voor zwart. 1 124—29 Behaalt thans groot voordeel. 12. 33X24 22X42 13. 47X38 17—22 14. 39—33 14—20 Zeer sterk. Wit komt steeds meer in de verdrukking. 15. 25X14 9X29 16. 33X24 10—14 17. 44—39 Wit mocht hier geen 3833 spelen we gens 22—28, 13—18, (22X13 gedw.), 1218, 39 enz. met winst. 1749 Belet 3025 enz. wegens 2328, 1420 enz. 18. 39—33 Gedwongen, want op andere zetten volgt 2228, gevolgd door 1420 met schijfwinst. 18 23—28 19. 32X23 19X39 20. 34—29 1419 21. 43X34 5—10 22. 38—33 10—14 23. 33—28 22X33 24. 29X38 12—18 25. 38—33 Wit is er in geslaagd schijfverlies te voorkomen. Strategisch echter is hij ge heel verslagen en is de winst voor zwart slechts een kwestie van tijd. De tekstzet is voor wit wel de beste, daar zwart thans niet op 23 mag komen wegens 3329 (23—28) 29—23 enz. 25812 Wij geven hier de voorkeur aan 1117, om op 3328 van wit door 1822 en la ter 1420 schijfwinst te forceeren. 26. 34—29 12—17 Door schitterend spel heeft zwart be langrijk voordeel behaald. Op 1923 zou wit zich geheel herstel len, b.v.: (1923) 4034, 1420, 3127, 11—17, 37—31, 26X37, 41X32 met uit stekend spel voor wit. 27. 30—25 19X30 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6