No. 212 Zaterdag 11 Juni 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ?!sico BEBTEU EERSTE BLAD. Buitenland A. C. van der Rest MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Zeqqen de pluimveehouders 43 jarige proefnemingent Oliefabcieken N.V., Amsterdam. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. 2 3, Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 1i regels fl.20, elke regei meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Zedelijke verwording. Diep ingrijpend is in deze donkere dagen de economische crisis, die overal haar slachtoffers maakt. Maar 'van niet minder beteekenis is de z e d e 1 ij k e crisis, die in hare gevol gen tienmaal erger is dan de crisis op economisch en financiëel gebied. Een symptoom van die zedelijke crisis die voor de toekomst het ergste doet vreezen, is een onlangs verschenen boek van het echtpaar-Wibaut over het wor dend huwelijk. In navolging van de goddelooze prac- tijlcen,die met name in Rusland en in Amerika gepropageerd worden, en toe passing vinden, wordt hier een krachtige poging gedaan om het Christelijk huwe lijk en het Christelijk gezinsleven te ondergraven. In „Antirevolutionaire Staatkunde" wijdt Ds Post te Axel aan dit boek een interessant artikel, waarvan wij het slot hier laten volgen: „In dit boek wordt allen mannen en vrouwen de vrijbrief aangeboden, om wat Schrift noemt, „alle onreinheid gieriglijk te bedrijven". Het is er op gericht om de menschen te maken tot „liefhebbers van zichzelf", „zonder natuurlijke liefde". Een onheilig spel in het groot met de sexueele driften wordt aanbevolen, tege lijk met de dooding van de kiemen van het leven van den mensch. Alle banden, onder den gezegenden in vloed van het Christendom, bijzonder tot zegen van ons volk gelegd, worden los gemaakt, en het monster der tuchteloos heid losgelaten onder de jeugd. In naam der oprechtheid komt tot elk de uitnoodiging om zich mede in den re volutionairen stal neer te laten. Wij wil len aannemen, dat de schrijvers verblind zijn. Maar dit neemt niet weg, dat dit pleit voor zulke dingen door invloedrijke menschen als zij zijn, voor ons volk een noodlottig moment beteekent. Het heeft slechts één goede zijde, en wel deze: dat de revolutie zich hier in haar ware gedaante vertoont. Dit geeft hoop, dat weidenkenden zich met afschuw van de ingeslagen richting zullen afwenden, en dat de onschatbare waardij van de tr o u w voor een volk weer zal worden in 't oog gevat tegenover de hier aangeprezen ontrouw. Hier wordt ons eigen menschelijk leven in het slijk gesleurd. In dezen weg wordt ons nageslacht in 't ongeluk gestort. Deze volksverdervers trachten onze dochters te besmeuren met hun geestelijk vuil en komen de eer van onze moeders te na. Dringe ons de liefde Gods, waarmee Hij den mensch heeft liefgehad, om ons te stellen in Zijn weg, om met Zijn hulp te oefenen ware mannelijke en vrouwe lijke eigenschappen. Liefde en kuisch- heid, ridderlijkheid en huwelijkstrouw. Door het geloof zal het huwelijk zijn een bron des levens, en het huisgezin op nieuw de kweekplaats van een kloek en fier geslacht." Optochten op Zondag. De S. D. A. P., die nog altijd tracht de meening ingang te doen vinden, dat ook de Christelijke arbeiders zich bij haar be- hooren aan te sluiten, zal binnen kort op Zondag te Goes een openluchtmeeting houden, gevolgd door een optocht met muziek. Op Z o n d a gl Dat men op die wijze allen, die op een rustige viering van den Zondag prijs stel len, ergert, wordt niet geteld. Dat door dergelijke meetings en optoch ten spoor- en boot- en politiepersoneel op den Zondag aan het werk wordt gezet, dat voor deze menschen de Zondagsrust wordt verstoord en de Zondagsdienst aan merkelijk wordt verzwaard, wordt van geen beteekenis geacht. Nieuw is dit niet. De S. D. A. P. houdt nu eenmaal geen rekening met de Christelijke zede. Bij haar geeft alléén het p a r t ij belang den door slag. Zij erkent niet den Zondag als de dag des Heeren. Het is voor haar zeer in het bijzonder de dag van de partij. Dat van deze partij, die met de Chris telijke beginselen niet rekent, het verzoek uitging op den Zondag de publieke straat te mogen gebruiken voor een optocht met muziek, verwondert niet. Wel echter heeft het bevreemding ge wékt,, dat de Burgemeester van Goes voor den te houden optocht toestemming heeft willen verleenen. Wij leven in een land, dat nog altijd een Christelijk stempel draagt, getuige ook de Zondagswet en de wet op de Winkelslui ting, en waar ook de Zondagsrust in vele opzichten eerbiediging vindt. En met blijd schap mag worden geconstateerd, dat te Goes de rust op den Zondag tot nu toe weinig gestoord werd. Dat zal nu anders worden. De bevolking zal nu worden „onthaald" op een optocht met muziek en al het ru moer, dat daarmee onvermijdelijk gepaard gaat. Thans zullen op den Dag des Heeren de revolutionaire strijdliederen door de straten van Goes weerklinken. Naar verluidt, zijn door den Burge meester maatregelen genomen om de on rust zooveel mogelijk te beperken. Dit valt te waardeeren. Maar toch blijft het te betreuren, dat hier de plaatselijke Overheid haar toe stemming verleent tot het houden van een optocht, die indruischt tegen het gevoelen van een zeer groot deel der bevolking, die afbreuk doet aan de Christelijke zede en die vierkant in strijd is met den geest van de bestaande Zondagswet. Wij verstaan dan ook en wij juichen het toe, dat de Antirevolutionaire Kiesveree- niging ter plaatse besloot, tot den Burge meester een schrijven te richten, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de ver leende vergunning en gevraagd wordt in de toekomst dergelijke vergunningen niet meer te verleenen. Financieels steun aan Oostenrijk. De onder leiding van den Zwitser- sehen bondsraad Musy vergaderende ge mengde Volkenbondscommissie heeft zich met de kwestie van de financieele hulp voor Oostenrijk bezig gehouden. Bij de be spreking is het denkbeeld van een tijdelijk overbruggingscrediet ten bedrage van on geveer 40 millioen shilling op den achter grond geraakt tegenover het plan van een uitgebreide constructieve financieele hulp, welke zicht tussehen 260 en 300 millioen beweegt. Men beschouwt in leidende kringen van de gemengde commissie den toestand van Oostenrijk geenszins als wanhopig en men gelooft, dat er alle uitzicht is op een ge-/ zondmaken van de valuta- en de finan cieele positie van Oostenrijk langs den thans beoogden weg. De schuldënkwestie. Naar de „Echo de Paris" uit Londen meldt, zullen Mac Donald en Sir K. John Simon op de conferentie van Lausanne zonder veel omhaal de algeheele schrap ping van de schadevergoedingsschuld voorstellen. Mocht het niet gelukken, Amerika tot schrapping van de oorlogsschulden te be wegen, dan wil Engeland zich bij Frank rijk en de overige betrokken staten aan sluiten om den Vereenigde Staten mede te deelen, dat de oorlogsschulden onmo gelijk kunnen worden betaald, indien Duitschland geen schadevergoeding be taalt. Te Londen is de opvatting, dat te Lau sanne slechts een voorloopige overeen komst tot stand zal komen, en men er zich dus toe zal beperken, het moratorium tot het einde van het jaar te verlengen. Het Fransche begrootingstekort. De Fransche minister van financiën wil het tekort op de begrooting, dat op zes milliard wordt geraamd, dekken door een korting van 5 pet. op de salarissen en de pensioenen, bezuiniging van 250 millioen op de militaire uitgaven en ten slotte door opheffing van de verplichting der belas tingen, welke onder het vorige kabinet is tot stand gekomen. Engelsch-lersche conferentie mislukt. De conferentie tussehen de Valera, den president van den Ierschen Vrijstaat, en de Engelsche ministers is gisteren ge ëindigd. Een officieel communiqué bepaalt er zich toe te zeggen, dat de bespreking zich uitstrekte over de punten in quaestie, doch dat het niet mogelijk bleek tot over eenstemming te komen. Reuter meldt nader, dat op de En gelsch-lersche conferentie op geen enkel punt overeenstemming is verkregen. De „Star" meldt, dat de Valera ver klaarde inzake de quaestie van het af schaffen van den eed van trouw niet tot een compromis bereid te zijn, doch te ken nen gaf, dat indien de economische rijks- i conferentie te Ottawa preferentie verleen de aan de Iersche producten, de politiek der regeering van den Ierschen Vrijstaat in de toekomst wellicht zou worden ge wijzigd. Korte berichten. In de stad Mainz en omgeving wer den in den laatsten tijd talrijke valsche 5, 3 en 2 Mark-stukken in omloop ge bracht. De crimineele politie is er in ge slaagd, de valsche munters op te sporen. In totaal werden 14 personen gearres teerd en naar de gevangenis overgebracht. De koning van België, die Vrijdag ochtend te Aldershof het vijfde regiment dragonders van Inniskilling, waarvan hij eerekolenel is, inspecteerde, bracht samen met Koningin Elisabeth den avond door in gezelschap van het Engelsche ko ninklijke echtpaar. Ingezonden Mededeeling. Gediplomeerd Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42 - Telef. 168 GOES Geneesmiddelen - Homoeöpathie Verband- en Verplegingsartikelen Toiletartikelen Speciale afdeeling Bandages Wanneer U bij ons Uw Buikband, Breukband of Spatader kous koopt, is U verzekerd het beste te hebben I J. H. Schaper. De heer J. H. Schaper woonde gisteren na langdurige afwezigheid wegens ziekte weder de vergadering van de Tweede Ka mer bij. Binnenland. De geneesmiddelenwet in de Tweede Ka mer. De schuldenkwestie. De watervoorziening van Walcheren. Buitenland. De Engelsch-lersche conferentie mislukt. Financieele hulp aan Oostenrijk. voortgang hebben, terwijl tevens in de eerstvolgende weken in beide landen met de belanghebbende organisaties het noo- dige contact omtrent de vast te stellen re gelingen zal plaats vinden. Ingezonden mededeeiingen. Te Lodz zal in de textielnijverheid een algemeene staking worden afgekon digd, aangezien in het loonuonflict geen overeenstemming kon worden bereikt. De duizend man Amerikaansche troepen, die in den afgeloopen winter naar Shanghai gezonden zijn, om de Amerikaansche belangen te beschermen, zullen binnenkort teruggetrokken worden. Te Bourges is in een munitiefabriek een ernstig ongeluk gebeurd. Een granaat van 155 m.M. die met kruit zou worden geladen, is n.l. ontploft. Een arbeider is gedood, 3 zwaar gewond. Na de eersite ontploffing is een tweede gevolgd, waarbij 5 arbeiders zijn gekwetst. De Spaansche ministerraad heeft een verordening goedgekeurd, tot uitvoe ring van het besluit der Cortes tot ont eigening van het vermogen van den gewe zen koning. De staat wordt krachtens dit besluit eigenaar van het vermogen, met inbegrip van de deposito's op banken en waarde-papieren. Bezuiniging bij de Posterijen. De Kamer van Koophandel te Gronin gen heeft een scherp gesteld schrijven aan den Minister van Waterstaat doen toeko men naar aanleiding van het voornemen van het Hoofdbestuur der Posterijen om de openstellingsuren van alle hoofdpost kantoren in de provincie Groningen aan zienlijk te beperken, de namiddagbestel lingen in deze plaatsen op te heffen en de tweede bestellingen in een aantal andere dorpen te doen vervallen. De Kamer protesteert met klem tegen deze maatregelen, die met 13 Juni reeds ingaan, en meent, dat de bezuiniging, die men op het oog heeft, elders kan en moet worden gevonden en wel in den post „kosten van het personeel", in dien zin, dat mep overgaat tot verlaging der sala rissen, waardoor ook vermeden zullen worden de bezwaren, verbonden aan ont slag van personeel, hetwelk het gevolg zal zijn van de voorgenomen maatregelen. De Amsterdamsche begrooting. Er moet 12 millioen bezuinigd worden. Naar de „Tel." verneemt, heeft de re geering aan het gemeentebestuur van Amsterdam den wensch te kennen gege ven, dat op de nieuwe gemeente-begroo ting een bedrag van ongeveer 12 millioen bezuinigd zal moeten worden, vergeleken bij de begrooting van dit jaar. Kersen uit Duitschland. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft Duitschland aangewezen als het land, waaruit met ingang van he den de in- en doorvoer van kersen verbo den is, indien de zendingen niet zijn ver gezeld van een schriftelijke verklaring van den Plantenziektenkundigen Dienst van dat land, inhoudende, dat de kersen niet zijn aangetast door de kersenvlieg en dat zij afkomstig zijn uit een streek, waar de kersenvlieg niet voorkomt. De moeilijkheden der bedrijfspluimvee- houders. Het Tweede Kamerlid Van de Bilt heeft den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de be- drijfspluimveehouders (waaronder de be- drijfseendenhouders zijn begrepen), spe ciaal ook de bedrijven in Noord-Holland, met ondergang van hun bedrijven be dreigd worden door den lagen marktprijs der eieren, die beneden kostprijs ligt (marktprijs kippeneieren deze week f 2.75, eendeneieren f 1.80, productieprijs ten minste f 2.90)? Wil de minister op korten termijn, wijl de nood dringt, een onderzoek instellen naar middelen, die deze bedrijven, welke niet door de reeds in de Tweede Kamer aangenomen wet: „garantiestelling ten behoeve van de kippenhouderij", zullen worden geholpen, alsnog door bijslag als anderszins, voor ondergang zullen kunnen behoeden? Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is aan J. D. Jensema, op zijn verzoek, met ingang van 19 Juli 1932, eervol ontslag verleend als burge meester van Stedum. Tariefsverlaging voor de Indische Luchtpost. Naar men verneemt, wordt voor den luchtpostdienst op Indië voor brieven van 5 tot en met 10 gram invoering van een tusschentarief overwogen. Reeds dadelijk na het invoeren van het bizondere tarief voor brieven van 5 gram heeft men behoefte gevoeld aan een bizon der tarief voor brieven tussehen 5 en 10 gram. Het briefje van 5 gram gaf n.l. geen speling om iets in te sluiten. Hoe vaak komt de noodzakelijkheid daarvan niet voor! Maar één, twee gram boven de vijf maakte al noodzakelijk over te springen van het luchtrecht van 30 cent op dat van 75 cent (afgescheiden dus van het gewo ne porto). Die sprong nu was wat groot en reeds lang is om een tusschentarief gevraagd. Thans is een tusschentarief aan den minister voorgesteld. Omdat het nog niet goedgekeurd is, kan het nog niet worden gepubliceerd. Het moet liggen in de buurt van 45 cent. HET NIEUWE NEDERLANDSCH- BELGISCHE HANDELSVERDRAG. De besprekingen tussehen de Neder- landsche en Belgische delegaties, welke deze week in Den Haag gevoerd zijn en waarbij men goede vorderingen in de richting van het totstandbrengen van een nieuw handelsverdrag heeft gemaakt, zijn gisteren afgeloopen. Naar het „Hbl." verneemt, koestert men goede hoop op de volgende samen komst der delegaties, die men begin Juli te Brussel denkt te houden, de laatste hand aan het werk te kunnen leggen, met andere woorden: men verwacht dan het nieuwe handelsverdrag voor onderteeke- ning gereed te krijgen. Inmiddels zal commissioraal overleg omtrent een aantal technische quaesties Ingezonden Mededeeling. .ort *U daarom voeren wij Bertels' Opfok voeders en Kunstkorrel, de kuikens groeien er beter van en ze kosten ons tot a.d. leg nog niet de helft, dat is f 1.» minder per kipen van de Kunst- korrels leggen de kippen méér en grooter eieren, die nog geen 1% cent aan voeder kosten en de dieren blijven in beter conditie. Ze leggen kwaliteitseieren, daar vischmeel is vermeden. Het is een lichtstraal in dezen crisistijd. Laat U niet wat anders aanpraten I Onze voeders zijn samengesteld uit de beste biologisch beproefde grondstoffenze bevatten de noodzakelijke vitaminen en de juiste dosis mineralen, voedingszouten enz. waarvan Prof. Dr. Frei zegt: „dat een tekort leidt tot degeneratieverschljnselen „n.l. onvruchtbaarheid, verminderde levens vatbaarheid, onvoldoende ontwikkeling enz. Tevens worden de resultaten vermeld door de toevoeging van de juiste dosis verkregen „n.l. „meer weerstandsvermogen tegen ziekten, (coc- „cidlosus, pullorum, leucaemie of witbloedziek- ,,te) en in' het algemeen verbetering van den „gezondheidstoestand der dieren en vergrooting „der eierproductie." Wat U ook voert, beproef 814 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrcls en U is over tuigd van den beteren groei der kuikens en grooter eierproductie der kippen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr.! f6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1—30 dagen Kuiken droogvoederbak in lederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 48 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 22 °/o eiwit, 6 vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren: op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12% eiwit en vet). Bertels' Klmstkorrel B. f 6.« volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasultloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen per stuk f 1.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uw 'plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1