No. 211 Vrydag 10 Juni 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Gemengd Nieuws. R ST E BLAD. Buitenland Onderwijs. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. EEN RECORD. Kerknieuws. EN ens 2, dhr rke, ISE ast, Itje, ila- ten, :ens Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. I f V Bureau: Lange Voretitraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. p. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT BEKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, J3.— Losse nummers10.03 Prijs der AdvertontlSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. By abonnement belangrijke korting. it nummer bestaat uit 2 blade V Motiespel. De heer Marchant heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van de diverse moties inzake de sociale verzekering een zeer juiste opmerking gemaakt. Na er op gewezen te hebben dat geen van de moties een uitvoerbare, concrete en doelmatige regeling gaf om tegemoet te komen aan bepaalde groepen, die in moeilijke omstandigheden verkeeren, ver volgde hij: „Het is bovendien tegenover de nood lijdende groepen niet te verantwoorden, dat de Kamer door aanneming van een motie maatregelen als uitvoerbaar on derstelt, zoneter dat zij -daarvan maar eenige zekerheid beeft." Inderdaad 1 Het is onverantwoordelijk en onbarm hartig in hooge mate wanneer met mo de's wordt gewerkt die misschien een mooien schijn hebben en die groote ver wachtingen wekken, terwijl men van de .-onuitvoerbaarheid reeds bij voorbaat over- fuigd is. Het is een verachtelijk bedrijf, dergelijk op kiezersgunst ingesteld motiespel. •V Kruisbessenteell. Het is een voor velen treurig bericht, dat ons vandaag gewerd, n.l. dat de kruis- bessenpluk wordt stopgezet. De prijzen zijn hoewel de pluk nauwe lijks begonnen is, van dien aard, dat het plukken en verzenden van deze vruch ten behalve dan misschien voor en kele kleine bedrijven waar met eigen per soneel gewerkt wordt niet meer loo- nend is. Een droevig bericht! Het zijn in de eerste plaats de kwee kers die door dezen tegenslag getroffen worden. Al hun arbeid en moeite blijkt tevergeefs. Maar daarbij komt ook, dat het niet- plukken voor vele arbeidersgezinnen een belangrijke vermindering van inkomsten beteekent. In vroegere jaren werden groote be dragen aan plukloon betaald, waarvan honderden gezinnen profiteerden. En thans nu deze inkomsten meer dan ooit welkom zijn, zal men deze verdien sten moeten missen. De tijden zijn wèl donkerl Dultsche gemeenten In moeilijkheden. Door de sluiting van de Beckersche staalfabriek te Willich zijn verschillende kleine gemeenten in groote moeilijkheden gekomen, daar de middelen niet toerei kend zijn voor de uitkeering van een steun aan de werkloozen. De gemeente Willich kon de vorige week den steun niet uitbetalen, zoodat slechts de helft contant werd betaald, terwijl voor de an dere helft levensmiddelenbons werden uit gegeven, welke in betaling gegeven zou den kunnen worden bij de winkeliers, die de bons dan weder zouden kunnen ge bruiken voor de betaling van de belas tingen. Vele winkeliers weigerden echter de bons in betaling aan te nemen, daar zij anders bun betalingsverplichtingen te genover bun leveranciers niet zouden kunnen nakomen. Het gemeentebestuur heeft thans be kend gemaakt, dat het uit eigen midde len onmogelijk meer doen kan. Hindenburg en BrOnlng. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De „Dortmunder Generalanzeiger" publi ceert een bericht over de besprekingen van den rijkspresident met den rijkskan selier, dr Brüning, op 29 en 30 Mei, waar in beweerd wordt, dat dr Brüning door den rijkspresident op onheusche wijze is ontvangen en onder persoonlijke verwijten van zijn ambt ontheven Aan deze voorstelling van zaken ont breekt iedere grond van waarheid. De beide besprekingen van den kanse lier met den rijkspresident zijn op de meest hoffelijke wijze verloopen. Inzonderheid is onjuist de bewering, dat de rijkspresident van bolsjewisti sche nederzettingsplannen" en „bolsje wistische loonprogramma's" gesproken zou hebben, de verwijdering van de bei de „vakvereenigingsmannen" uit de re geering zou hebben geëischt en den rijks kanselier zonder een woord van dank en zonder hun tweejarige samenwerking in herinnering te brengen, van zijn ambt zou hebben ontheven. Integendeel heeft de rijkspresident ook bij deze aangelegenheden den rijkskanse lier, dr Brüning, zijn dank en zijn per soonlijke hoogachting betuigd, zooals dat ook in zijn later afscheidsschrijven is ge schied. De nieuwe Pruisische noodverordening. De Woensdag aangekondigde Pruisi sche noodverordening is gisteren uitge vaardigd. Aan de reeds gepubliceerde hoofdpun ten kan o.a. nog worden toegevoegd, dat door de korting op de ambtenaarssalaris sen ook worden getroffen alle wachtgel den, pensioenen, enz. Uitgezonderd zijn kinderbijslagen, vergoedingen voor reds- en verhuiskosten, e.d. Voorts is de veror dening niet van toepassing op de amb tenaren der politie en gendarmerie. De gemeenten zijn verplicht dezelfde kortingen in te voeren. De aan de evangelische en de katho lieke kerk uit te betalen totale bedragen voor de salarieering der geestelijken wor den verlaagd. De accijns op het geslacht heeft betrek king op runderen, varkens en schapen. Aan de uitvoerige opgaaf ontleenen wij als voorbeeld, dat de accijns bedraagt voor het slachten van een os 30 a 36 mark, en voor een varken van 2 tot 10 mark. De vroegere keizer van Abessinië ontvlucht. Vermomd in vrouwenkleeren heeft Lijyassu, de keizer van Abessinië, die in 1917 onttroond is, zijn bewakers weten te verschalken, zoodat hij zich nu in het woeste gebied van Godjam in vrijheid be vindt. Dit gebied is door het regenseizoen nu ontoegankelijk. Een sterk militair detachement, onder aanvoering van den minister van Oorlog, is op weg naar God jam om den gevluchte op te sporen. Lijyassu heeft aangekondigd, dat hij naar Addis Abeba zal gaan, wanneer het regenseizoen geëindigd is, om de rekening met zijn vriend Hailesellase te vereffenen de laatste bevindt zich in een moeilijke positie, want de ontevredenheid der be volking schijnt ten top te zijn gestegen. Een monarchistische samenzwering. Naar Ilavas uit Madrid meldt, verluidt van goed ingelichte zijde, dat eenige dagen geleden Spaansche monarchisten een brief aan ex-koning Alfons hebben gezonden, waarin zij hem om toestem ming verzochten in Spanje een monar chistische samenzwering te organiseeren. De voormalige koning zou hierop geant woord hebben, dat hij den troon verlaten heeft, omdat het Spaansche volk door de verkiezingen zijn duidelijken wensch had tot uitdrukking gebracht; hij wil slechts terugkeeren, indien het Spaan sche volk dat ook weer met denzelfden nadruk zou vragen. Ingenieurs als politie-agenten. Dat de oeconomische crisis ook voor vele intellectueelen in België een ern- stigen vorm begint aan te nemen, blijkt wel uit het feit, dat ongeveer een paar honderd candidaten zich reeds aangemeld hebben voor één enkele betrekking van vertaler bij de Kamer van Afgevaardig den. Gisteren werd in de Brusselsche agglomeratie een examen afgenomen voor de benoeming van eenige politie-agenten. Onder de candidaten, die zich hadden aangemeld, telde men, naar het Vad. meldt, drie onderwijzers, twee ingenieurs en verscheidene andere personen, die aan de universiteit college hadden geloopen. Ook onder de jongst aangenomen tram conducteurs bevinden zich verscheidene gestudeerden. Korte berichten. Het Duitsche rijkskabinet heeft gis- ternamiddag zijn beraadslagingen voort gezet. Beweerd woTdt, dat de werkbelas ting van 1,5 pet. van het inkomen, waar toe het Kabinet-Brüning had besloten, er nu toch zal komen, zij het onder anderen naam. Talrijke protesten tegen de nieuwe werkbelasting kunnen worden verwacht. Reeds kondigden de vakvereenigingen der ambtenaren strijd in dien geest aan. Naar Reuter meldt zijn in Noord- Frankrijk in den loop van de maand Mei de overblijfselen van ongeveer driehonderd in den oorlog gesneuvelde soldaten ge vonden. Van hen behooren 117 tot het Fransche en 185 tot het Duitsche leger. Van de Duitsche soldaten zijn er tot nog toe 38 geïdentificeerd. Nadat men niet lang geleden in Hon garije een communistische samenzwering onder de studenten en de leerlingen der gymnasia en ambachtsscholen op het spoor was gekomen, en den leider daarvan had gearresteerd, heeft de politie thans ontdekt, dat de organisatie onder andere leiding voortbestaat. Ook de nieuwe lei ders: een 18- en een 19-jarige leerling eener ambachtsschool, een 19-jarige slo tenmakersknecht, een 18-jarige gymna siast en een meisje-gymnasiaste zijn ge arresteerd. HET RAPPORT VAN DE BEZUINI- GINGSCOMMISSiE-WELTER. Spoedige publicatie te wachten. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van Rappard: Heeft de regeering reeds een beslissing genomen of het rapport van de bezuini gingscommissie-Weiter, waarvan inmid dels ook het tweede en laatste deel is ver schenen, al dan niet zal worden gepu bliceerd? Is de regeering niet van oordeel, dat, al is het rapport in de eerste plaats ter voor lichting van de regeering bestemd, ook het publiek mede in verband met al lerlei oncontroleerbare geruchten er belang bij heeft in kennis te worden ge steld van het onderzoek van deze staats commissie? Wil de regeering mededeelen, ingeval zij bezwaren heeft het rapport te publi- ceeren, om welke redenen zij het niet ge- wenscht acht, de voorstellen van de be zuinigingscommissie ter openbare kennis te brengen? Wanneer de regeering van plan is het rapport te publiceeren, wanneer kan dan de publicatie worden tegemoet gezien? heeft de minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van mi nisters, geantwoord: 1 en 2. Deze beide vragen worden be vestigend beantwoord. 3. Door de beantwoording der beide eerste vragen vervalt de derde vraag. 4. De publicatie van het rapport kan in den loop dezer maand tegemoet gezien worden. De beschouwingen en voorne mens der regeering volgen later. Huipverleening aan de varkenshouderij. Op de schriftelijke vraag van het Twee de Kamerlid van Rappard: Kan de minister mededeelen of het on derzoek in zake steunverleening aan de varkenshouderij, bedoeld in het antwoord van den minister van binnenlandsche za ken en landbouw op vragen van onder- geteekende, ingezonden 12 April 1932, thans is ten einde gebracht en of binnen kort maatregelen tot leniging van den steeds nijpender wordenden nood in dat bedrijf kunnen worden tegemoet gezien? heeft de minister van oeconomische za ken en arbeid geantwoord: Het in de vraag bedoelde onderzoek is beëindigd; een ontwerp van wet tot steun van de varkenshouderij heeft bereids het departement van den ondergeteekende verlaten. Mr Th. Heemskerk. De toestand van den heer Heemskerk blijft stationnair. Vooruitgang is ér he laas niet te bespeuren, maar gelukkig ook geen ernstige achteruitgang. De briefkaart van den heer Vliegen. Het onderzoek naar de oorzaken, die ertoe geleid hebben, dat het dagblad „De Tribune" in het bezit is gekomen van een briefkaart, die de heer Vliegen aan mr Van den Bergh heeft gericht, en waarvan wij melding hebben gemaakt, wordt, zoo meldt bet Volk, met kracht voortgezet. De directeur van het Amsterdamsche postkantoor heeft thans de zaak in han den van de justitie gegeven. De export naar Duitschland. Op 8 Juni heeft op het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid een be spreking plaats gehad over de moeilijkbe den van den export naar Duitschland en de daarover te Berlijn gevoerde onder handelingen. Ter vergadering waren aanwezig verte- g» nwoordigers van het Comité voor Eco nomisch Vervoer, van de organisaties, welke het manifest van dit comité hebben gesteund, en de voorzitters en secretaris- sen van eenige kamers van koophandel. De besprekingen werden in opdracht van den Minister van Economische Zaken en Arbeid door den directeur-generaal van Handel en Nijverheid geleid. Zware tijden. Het bestuur van den Chr. Metaal- bewerkersbond deelt mede, dat in ver band met de groote werkloosheid onder de leden en ondanks het feit, dat door het Rijk voor dit jaar 300 pet. subsidie op de bijdrage van de leden wordt ver strekt, de bijdrage voor de werkloozen- kas moet worden gebracht van 20 op 30 cent per week en per lid. De contributie voor dezen Bond be draagt nu per week f0.40 voor de laag ste loonen en f 1.10 voor loonen van f32 en hooger. Verbetering van de kustverdediging. Verschenen is het afdeelingsversJag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp tot intrekking van de wet tot Instelling van een fonds ter verbetering van de kustverdediging. Bij het afdeelingsonderzoek werd de vraag gesteld, hoeveel gelden sinds de instelling van het fonds ter verbetering van de kustverdediging ten laste van dat fonds zijn besteed aan de inrichting en de verbetering van de forten bij VIis- singen en Kijkduin. Sommige leden zouden gaarne ver nemen, of het inderdaad, gelijk door de stellers van de boven weergegeven vra gen schijnt te worden aangenomen, de bedoeling is, dat de fortificatiën bij Vlissingen en Kijkduin verder geheel buiten gebruik zullen worden gelaten. Naar deze leden meenden te weten, be vinden zich bij de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug en bij het Marine-Eta blissement te Amsterdam nog verschil lende kanonnen en onderdeelen, voor die forten bestemd. Bestaat de mogelijkheid aan dit materiaal een productief emplooi te geven? In het huis van bewaring te Asssn. Het Tweede Kamerlid van der Heide heeft den Minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: 1. Is het waar, dat zich sedert Novem ber 1931 twee gevallen van zelfmoord in het huis van bewaring te Assen heb ben voorgedaan? 2. Zijn naar het oordeel van den Mi nister de geruchten niet onjuist te achten, als zouden tact en waakzaamheid, zoowel van den directeur als van de bewaarders niet voldoende zijn, zoodat vastgesteld mag worden, dat het personeel op geen enkele wijze eenige schuld draagt aan deze zelfmoorden? Tot veldwachter in de gemeente Tholen is door den Commissaris der Ko ningin met ingang van 1 Juli a.s. be noemd A. J. Schippers, maréchaussee te Papendrecht. Door den Commissaris der Konin gin zijn tot leden van de gezondheids commissie, zetel Veere, voor het tijdvak van heden tot 1 Juli 1933 benoemd dhr mr P. Loeff, notaris te Koudekerke en voor het tijdvak van heden tot 1 Juli 1935 dhr J. M. Haringman, timmerman te Colijnsplaat. Middelburg. Op 14 en 15 Juni a.s. houdt de Kon. Nederl. Brandweerver- eeniging alhier haar algemeene vergade ring in de sociëteit „St. Joris". Na afloop der vergadering zal op 14 Juni de offi- cieele ontvangst plaats hebben ten Stad huis door het gemeentebestuur. Van 9 tot 10 uur wordt het stadhuis verlicht met schijnwerpers. Op 15 Juni zal o.m. een rondrit door Walcheren worden ge houden met touringcars, terwijl na afloop daarvan de brandweerinstallatie op de veerboot „Prinses Juliana" zal worden bezichtigd. Tot slot een tocht op de Schelde. Door de raadsleden L. J. Mes en mr. L. van Andel zijn aan het College van B. en W. de navolgende schriftelijke vragen gesteld: a. Is het juist, dat door het Burg. Arm bestuur te dezer stede gedurende de laatste zes weken aan z.g.n. „werkloozensteun" is uitgekeerd gemiddeld de som van f 297.50 per week? b. Zoo ja, volgt daar dan niet uit dat, terwijl voor dezen steun gedurende 1932 een veel lager bedrag aan subsidie is uit getrokken, deze som aanmerkelijk zal worden overschreden? Binnenland. De Eerste Kamer nam het wetsontwerp tot steun aan de veehouderij aan. Financiëele moeilijkheden voor Middel burg. Het tekort der Breede Watering bewes ten Ierseke, Alg. vergadering van in gelanden. Het rapport-Weiter wordt spoedig gepu bliceerd. Buitenland. De nieuwe Pruisische noodverordening. c. Moet dan niet, bij bevestigende be antwoording van deze vraag, met deze overschrijding worden rekening gehou den bij de maatregelen tot sluitend maken der begrooting van 1932? d. Moet ook niet worden verwacht dat de post 490, subsidie aan het B.A. voor 1932, ten bedrage van f 119.600 belangrijk zal worden overschreden en moet ook hiermee bij tg nemen maatregelen als bo ven, niet wc\den gerekend? Kapelle. B. en W. dezer gemeente be noemden als gemeentebode met ingang van 1 Juli a.s. den heer J. W. Cbristiaan- se, alhier. Hansweert. Door de duivenvereen. „De blauwe doffer" werd een wedvlucht ge houden van Pont St. Mascene. De uitslag luidt: le, 5e, en 7e prijs Gebr. Smallegange, 2e pr. de Leeuw, Waarde, 3e en 6e pr. J. P. Theenaart, Hansweert, 8e pr. Son- ke, Waarde, 4e pr. Blauwkamer. De werkman J. Augustein bad bet ongeluk bij zijn werkzaamheden een- stukje koolasch in het oog te krijgen. Ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Voor de Z.V.B.-competitie werd een wedstrijd gespeeld tusschen H.V.V. al hier en SMIT van Wemeldinge. De uitslag luidt 21 voor H.V.V. Ingezonden Medsdeeiing. Naar men ons uit Londen meedeelt, zou daar een wedstrijd gehouden zijn, welke huisvrouw het helderst kon was- schen. Een Hollandsche huisvrouw, Mevrouw van der Linden, zou bekroond zijn, het geen werkelijk geen wonder is, omdat zij haar wasch met Edelweiss gewas- schen had Edelweiss is gewéldig goeden toch kost ze maar 10 cent per groot pak't is gewoon géén geld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Geertruidenberg, J. Zuur deeg Jr., cand. te Utrecht. Bedankt voor Hoofdplaat, Dr H. E. G. van de Meene te Over Langbroek. Voor Benthuizen, D. Plantinga te Harmeien. Gerei Kerken. Tweetal te Loosduinen (vac. Ds v. Bins- bergen), Dr Mr G. M. den Hartogh te Hazerswoude en W. A. Wiersinga te Weesp. Beroepen te Ooster-Nijkerk, J. C. Gil huis, cand. te Utrecht. Dr P. Proost f. Te Heilloo is overleden 78 jaren oud, dr Pieter Jzn. Proost, emeritus Ned. Herv. predikant. Dr Proost werd candidaat in 1880 en diende achtereenvolgens de gemeenten te Geervliet, Oosterblokker, Koog aan de Zaan, Wormerveer, Oude- en Nijehorne en Brouwershaven. Op 1 Nov. 1930 werd hem emeritaat verleend. Krulnlngen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de School met den Bijbel alhier is benoemd dhr H. L. A. Kok ts Vlissingen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1