No. 210 Donderdag 9 Juni 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS. BV* VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! FE UILLETON 61). Buitenland Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Aboune»5i5uts?rSij!3 Per 3 maanden, franco pen po»!, f3,— Losse nummers 10 95 Prijs der AdvortentiSn: 1l regels il.20, elke regel meer 30 ct, Bi] abonnement belangrijke korting. De financieele toestand. Wij laten thans uit de „Handelingen" van de Tweede Kamer hier woordelijk volgen wat door Minister Verschuur om- omtrent den toestand van 's Rijks finan ciën werd opgemerkt: „In den aanvang wees ik op mijn vrees, dat een zekere stemming van goedgeefsch- heid zich van de Kamer zou meester ma ken. Ik moge daartegen in het algemeen zeer sterk waarschuwen. Zeer korten tijd nadat wij in de Tweede en de Eerste Ka mer de begrootingen verdedigd hebben, zijn wij als Ministers bezig met de voor bereiding van de nieuwe begrooting. Ik kan mij voorstellen, dat de Kamer niet op die zelfde wijze gedwongen is als de Regeering om zich vun den ernst van den toestand voor het volgend jaar reken schap te geven. Ook heeft de Kamer nog niet gelezen het zeer interessante rapport van de commissie-Weiter. Op vragen, die ik hier hoor, het volgende: ik vermoed, dat de Kamer in de gelegenheid zal wor den gesteld dat rapport te lezen en, even als het geheele Nederlandsche publiek, zeer stichtende, opbouwende, bitter-ern- stige lectuur te lezen zal krijgen. Als men zoo zich van de werkelijke si tuatie van ons land rekenschap geeft, dan begrijpt men, dat elke gedachte van goed- geefschheid, van opvoering van het Staatsbudget, ook maar met een halven cent, absoluut en geheel uit den booze is. Ik hoop, dat de Kamer mij zal wil len gelooven, dat het voor de Regeering buitengewoon bezwaarlijk zal zijn om voor 1933 een sluitende begrooting te krijgen en om Nederland, ook voor de volgende jaren, een perspectief te geven, dat de Staatsfinanciën niet in gevaar zal bren gen. Wanneer de Kamer in de gelegen heid zal zijn, zich een denkbeeld te vor men over den toestand van onze Staats financiën, dan zal men zich, wat eigen lijk ieder zelf wel reeds zou kunnen uit rekenen, voor de noodzakelijkheid zien gesteld om een geweldige klove te overbruggen, welke werkelijk ieder de haren te berge zal doen rijzen. Dan zal men zien, dat de fiscus op zijn achtersten zolder wordt gejaagd, ook zon der dat er nog van speciale goedgeefsche maatregelen sprake zal kunnen zijn. Dan zal blijken, dat op allerlei gebied op de meest drastische wijze zal moeten worden ingegre pen en bezuinigd Daarom voelt een lid van de Regeering, die met deze dingen dag in dag uit bezig is, zich in deze omgeving, waar een zevental goed geefsche moties aan de orde is, niet zoo erg bijzonder op zijn plaats. Al deze mo ties, waarin ook maar iets van de opdrij ving van de uitgaven zit, moeten door mij op de meest sterke wijze worden afgewe zen." Dit ernstig waarschuwende woord maakte op den heer Braat niet zooveel in druk, dat hij zijn motie waarvan de uit voering minstens op verdubbeling van de Inkomstenbelasting zou komen te staan introk. Wèl maakte het aanvankelijk indruk op Vrij naar het Engelsch. „Een prachtidee, mijhheer," waagde hij op te merken, zonder een enkele gedachte voor de twee ondernemende dames, die de gedoelde theesalon dreven en die hem den vorigen avond heel vriendelijk had den ontvangen. „Wat een idee. In onzen theehandel snijdt dan het mes van twee kanten. Ik geloof stellig, mijnheer, dat de C. C. theesalons een reuze „Ik wacht op uw rapport, mijnheer Melrose." „O, hm, neem me niet kwalijk, mijn heer. Nu dan, mijnheer, om zes uur was ik op den uitkijk. Er is geen twijfel aan, of de C. G. heeft de klandizie van ge heel Dunan Bay. De twee andere winkels kunnen gerust hun zaken sluiten. Ik wed, dat het niet lang zal duren, of ze zijn op gedoekt." De heer Melrose lachte om zijn eigen aardigheid, maar toen hij zag, dat het niet gewaardeerd werd door den grooten man, haastte hij zich om weer zakelijk te worden. „Om half zeven," ging hij voort, „trad ik het warenhuis binnen en omdat ik zag, dat alle klanten reeds geholpen werden, kocht ik een paar siga- de Staatkundig-Gereformeerden. Sprekende namens de fractie verklaar de de heer van Dis: „Hoewel de strekking der motie mij sympathiek is, meen ik toch dat het bezwaarlijk is om in de zen tijd zulk een zwaren last op de staatskas af te wentelen. Enkele oogenblikken later werd de mo tie met 78 tegen 3 stemmen verworpen. En voor stemden met den Braat ook de heeren van Dis en Ds Zandt. V Verdacht. Met de noodige bombarie heeft de heer Duys het in de Tweede Kamer voor de kleine werkgevers opgenomen. Een motie werd voorgesteld om hen die niet of naar een inkomen van f 1500 in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangesla gen vrij te stellen van premiebetaling voor de Sociale Verzekering. De kleine werkgevers en met name de landbouwers moeten nu wel onder den in druk tornen van de belangstelling van de S.D.A.P. in hun lot. Bij nadere beschouwing lijkt die be langstelling echter wel een tikje verdacht. Immers, toen de Tarwewet die voor de landbouwende bevolking van veel meer beteekenis is, aan de orde kwam, stem den de roode heeren tegen. En toen het voorstel betreffende het verleenen van steun aan de Veehouderij behandeld werd, waren ze daar eveneens tegen. Maatregelen die werkelijk wat betee- kenden, werden afgewezen. En in ruil daarvoor werd nu een motie ingediend, een motie, die ook al was ze met algemeene stemmen aangenomen, toch niet de minste practische beteekenis zou hebben. Wel een tikje verdacht, die roode be langstelling. Duitschland gaat nog meer bezuinigen. Het rijkskabinet heeft principieele be slissingen omtrent de waarborging der rijksfinanciën genomen. De nieuwe noodverordening der rijks- regeering zal waarschijnlijk in de eerste helft der volgende week verschijnen. De bezuinigingsmaatregelen, die in de mededeeling omtrent de kabinetszitting zijn aangekondigd, hebben betrekking op zakelijke uitgaven, d.w.z. dat salarisver lagingen niet in het voornemen liggen. Of alsnog een belasting op de werken den (de niet-werkloozen) zal worden inge voerd, staat nog niet vast. De begrooting omtrent de sociale ver zekeringen zal bezuinigingen van 3.018 millioen mark meebrengen. Frankrijks financiën. Tijdens een ontvangst van de pers ver zocht de Fransche minister van financiën Martin, aan de openbare meening om mede te werken aan het onmiddellijk fi nancieel herstel, wat noodzakelijk is, daar de toestand sedert 1930 zeer ernstig is ge worden. Het tekort op de begrooting over het retten en ging heen. Ik moet zeggen, dat de winkel er in elk opzicht uitstekend uit zag en dat het personeel zich met ijver van zijn taak kweet; maar het spijt me, dat ik u iets moet meedeelen mijnheer, 't is jammer maar „Uw eigen gevoelens kunnen hier wel buiten beschouwing blijyen, mijnheer Mel rose, mijn tijd is kostbaar." „Nu dan mijnheer, ik maakte een wan deling door het dorp en even over ze ven keerde ik naar den winkel terug Er was geen enkele klant aan de toonbank, daarom trad ik binnen en terwijl ik een doos lucifers kocht, maakte ik met den winkelchef een praatje. Ik vroeg hem, wat er alzoo in den omtrek te zien was. Ik had natuurlijk een reispak aangetrokken en het moet dan ook gezegd worden, dat de man zijn uiterste best deed om me wat ansichtkaarten aan te smeren. Het ont breekt hem waarlijk niet aan beroepsijver en daarom spijt het me zoo, dat het mijn pijnlijke „Nu, wat mankeert er aan dien winkel- chef?" „Ja, mijnheer, daar ben ik nu juist aan toe. Ik trachtte me zelf zoo aangenaam mogelijk voor te doen en om half acht ik heb speciaal op den tijd gelet invi teerde ik hem om wat met me te gaan ge bruiken in 'tcafé aan den overkant. Tot mijn verbazing en leedwezen tevens nam hij de uitnoodiging aan. Ten overvloede jaar 19301931 bedraagt 2^ milliard francs en dat over het jaar 19311932, met inbegrip van het Hoover-moratorium, wordt geschat op vier milliard francs. De minister verklaarde voorts, dat men moet aannemen, dat Duitschland op 1 Juli de betalingen overeenkomstig het Youngplan niet zal hervatten, wat voor de Fransche begrooting een vermindering aan inkomsten van 1.2 milliard francs uitmaakt. Voorbereidingen van Lausanne. Herriot heeft de Britsche regeering voorgesteld voorbereidende besprekingen met het oog op de conferentie van Lau sanne te houden. Mac Donald is voornemens vergezeld van sir John Simon Zaterdag naar Parijs te vertrekken. Hij zal zijn reis naar Zwit serland in het begin der volgende week voortzetten. Mac Donald is voornemens gedurende de geheele conferentie te Lausanne te blij ven. Amerika tegen schrapping der oorlogs schulden. Het Staatsdepartement te Washington wendt zich in een verklaring opnieuw te gen de schrapping der oorlogsschulden. Er wordt verklaard, dat de Amerikaan- sche regeering niet bereid is voorstellen der Europeesche naties aan te nemen in zake schrapping der oorlogs- en herstel schulden. Het Amerikaansche standpunt komt hier op neer, dat een schrapping der herstelbetalingen door de Europeesche staten de Amerikaansche regeering niet verplicht ook de schulden te schrappen. Door het staatsdepartement wordt er de nadruk op gelegd, dat dit standpunt ter kennis is gebracht van alle bij de confe rentie van Lausanne geïnteresseerde re geeringen. Amerika's crisis. Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel van president Hoover om ten behoeve van de steunverleening een bedrag van 5 milliard dollartoe te staan voor het z.g. reconstructiefonds, verwor pen met 218 tegen 63 stemmen. Daarentegen nam het Huis, ondanks de republikeinsche oppositie, het door presi dent Hoover fel bestreden voorstel van den speaker Garner aan om 2.300.000.000 dollar beschikbaar te stellen ter bestrij ding van de werkloosheid en ter voorzie ning in den daardoor ontstanen nood. Dit voorstel werd aangenomen met 216 tegen 182 stemmen. 100.000.000 dollar zullen van dit bedrag beschikbaar worden gesteld voor het reconstructiefonds ter verleening van steun aan in nood verkee- rende financieele instellingen, om de mo gelijkheid te scheppen tot het verstrekken van leeningen enz. He grootste gedeelte zal worden aange wend voor de uitvoering van productieve openbare werken, waardoor men een groot aantal werkloozen te werk hoopt te stellen. Chili's rood bewind. De toestand in Chili stabiliseert zich meer en meer. Aanvankelijk geleek het, dat de nieuwe regeering werd bedreigd door een goed georganiseerde oppositie, doch spoedig bleek het, dat men slechts te doen had met zelfstandige plaatselijke verzetbewegingen, die weinig instemming vonden en in het algemeen zonder geweld vanzelf ineenzakten. De nieuwe socialistische regeering schijnt den toestand thans volkomen meester te zijn. Het zakenleven ging .gisteren reeds weer 1 zijn gewonen gang met uitzondering van het bankbedrijf, aangezien de banken pas gisteren weer heropend werden. Davila, de voornaamste figuur in de nieuwe revolutionnaire regeering schijnt I erg zeker van zijn zaak: „Chili heeft nooit een solieder regeering gehad dan het hui dige socialistische regime", verklaarde hij. Aangezien er geen overeenstemming in het kabinet bestaat over eventueele ont binding der religieuse orden, werd beslo ten voorloopig geen maatregelen op kerke lijk gebied te nemen. Ingrijpende maatregelen. De nieuwe Pruisische noodverordening is nog niet gereed. Naar de Pruisische Minister van Financiën Klepper in een persconferentie mededeelde, zal de nood verordening de volgende bepalingen be vatten 1. Een verandering van de verordening in zake huurbelasting, zóó, dat de ge meenten 160 millioen Mark krijgen toege wezen, waarmede zij hunnerzijds behoef tige huurders ondersteunen. Dit betee- kent een bezuiniging voor de staatsfinan ciën, aangezien in de toekomst alleen on dersteunden met een bestaansminimum van 700 tot 800 Mark jaarlijks deze toe lage bekomen, welke tot dusverre werd verstrekt tot een bestaansminimum van 1200 Mark. Salarisverlaging voor alle Pruisische ambtenaren en employés. Deze zal bedra gen 2 Yi pet. voor ambtenaren met vrouw en kinderen, 5 pet. voor kinderlooze en ongehuwde ambtenaren. De ingehouden bedragen zullen maandelijks met ingang van 1 Juli 1937 worden terugbetaald, dus in dien vorm, dat het bedrag, dat op 1 Juli 1932 ingehouden is, op 1 Juli 1937 zal worden terugbetaald. Minister Klepper berekent het nog blij vende deficit op 24 millioen R.M., dat door nieuwe bezuinigingen op de begroo ting zal moeten worden gedekt. Schipbreuk van passagiersschip. Lloyds deelt mede, dat blijkens een draadloos ontvangen bericht het Spaan- sche s.s. „Teide", uit Barcelona komend, ten zuiden van het eiland Fernando Póo met 800 passagiers aan boord schipbreuk heeft geleden. Binnenland. De Tweede Kamer nam o.a. het wetsont werp tot steun aan de kippenhouderij aan. Vragen over de beperking der postbestel lingen. Nieuwe bezuinigingsplannen (het rapport der commissie-Weiter). De loonsverlaging bij de Spoorwegen. Ernstige relletjes te Boskoop. Buitenland. Bezuinigingen in Duitschland. Frankrijks financiën. Amerika eischt betaling der schulden. De positie van het schip is gevaarlijk. Er is hulp gezonden. Reuter meldt nader uit Lagos, dat twee Engelsche stoomschepen op weg zijn naar het in de buurt van Fernando Poo ge strande Spaansche passagierschip. De passagiers hebben volgens een draadlooze mededeeling in de reddingsbooten plaats genomen, doch bevinden zich wegens de sterke zeestrooming in groot gevaar. Hoe Hindenburg Brüning ontsloeg. Het Berlijnsche redactiebureau van verschillende provinciale couranten publi ceert een uitvoerig overzicht van de wijze waarop Dr Brüning zijn ontslag heeft ge nomen. Zooals bekend, bracht dr Brüning des Zondags na den terugkeer van den rijks president uit Neudeck von Hindenburg een bezoek, waarbij hij met hem een be spreking hield om de denkbeelden inzake de voorgenomen noodverordening uiteen te zetten. In het midden van het onderhoud stel de Hindenburg plotseling de vraag: „Men heeft mij gezegd, dat in de verordening een bolschewistisch kolonisatieplan is op genomen. Hoe staat het daarmee?" Brüning ging op deze vraag niet verder in, doch vervolgde zijn voordracht. Toen hij het financieele gedeelte van de noodverordening ter sprake bracht, on derbrak von Hindenburg hem opnieuw en zeide: .Financieele vraagstukken worden ook behandeld? „Ik dacht, dat het nog slechts op z'n bolschewieks gedaan werd." Ook op deze, den rijkspresident van on verantwoordelijke zijde gesuggereerde op merking, ging Brüning niet nader in. Hindenburg heeft toen geheel onver wachts den rijkskanselier de volgende woorden toegevoegd: „Waarde heer rijkskanselier, zoo gaat het onder geen omstandigheden verder. Bolschewistische loonwetten en bolsche- wistische kolonisatie kunnen wij niet ma ken. De beide vakvereenigingslieden moe ten uit de regeering." Toen Brüning daarop geheel verrast Ingezonden Mededeeling. vroeg ik hem, hoe laat de winkel sloot, wel wetende natuurlijk, dat acht uur de voorgeschreven tijd is. Hij antwoordde, dat hij de zaak nu wel kon sluiten, omdat hij toch geen klanten meer verwacutte. Hij stuurde de twee helpers en een loop jongen naar huis toé en om zeven uur veertig precies mijnheer, gingen de lich ten uit." De heer Melrose hield op en keek zijn lastgever aan op een wijze die indruk op hem moest maken. „Wat gebruikten jullie in de herberg?" ,,'t Spijt me alweer, dat ik 't zeggen moet, mijnheer, maar hij nam een fleschje bier. Ik mijnheer, nam een glaasje ci troen limonade." „Dank u," zeide Barker stijf, terwijl hij een korte notitie maakte op zijn bloknoot. „U zult me zeer verplichten," ging hij voort, „wanneer ge in den vervolge uw verslag zoo kort mogelijk maakt en niet zooveel woorden gebruikt. En gaat u nu naar het station om uw trein naar Roy- ston te halen. Goeden morgen." De heer Melrose stond moeilijk op. Er waren tranen in zijn oogen. Hij had zoo gehoopt een pluimpje te krijgen voor zijn bemoeiingen en de teleurstelling was bij na niet te dragen. Hij had er zelfs van gedroomd om een weinig opslag op zijn salaris te vragen, hetgeen hij reeds schrif telijk, maar zonder succes had gedaan. „Ik ik hoop, dat u voldaan is over mijn werk, mijnheer", zeide hij zwakjes. „Zoodra ik het niet ben, zal ik het u doen weten, mijnheer Melrose," ant woordde Barker met een glimlach, hij liet tenminste zijn sterke witte tanden zien. De heer Melrose, in verwarring, vatte dit als een aanmoediging op en hij stot terde het lesje op, dat hij zoo menigmaal in zichzelf herhaald had en dat hij van buiten kende. „Aangezien ik nu zes maanden in uw dienst ben, mijnheer, ben ik ben ik zoo vrij u u te vragen of u over mijn schriftelijk verzoek om een weinig opslag van salaris welwillend heeft beschikt, mijnheer." De directeur leunde achterover in zijn stoel. „Uw verzoekschrift", zeide hij, „heb ik reeds in overweging genomen. U kunt het herhalen, zoodra u een jaar in dienst der maatschappij is, mijnheer. Tot op heden kan uw arbeid geen aanleiding geven om uw salaris te verhoogen. U verdient op het oogenblik veertien gulden in de week en vrij reis- en verblijfkosten; mij dunkt dat het voor een jongen man nog wel gaat." „Ik ik heb een vrouw en twee kin deren, mijnheer." „Inderdaad. Maar u kunt toch niet verwachten, dat de maatschappij daar rekening mee houdt, mijnheer Melose? Onthoud nu maar, wat ik u verteld heb, toen u bij mij in dienst trad. De maat schappij! zal degenen, die met ijver haar belangen voorstaan, niet vergeten en als u een jaar hier is, hoop ik, dat uw arbeid een hooger inkomen zal rechtvaardigen." „Dank u, mijnheer", zeide de heer Mel rose zoo geestdriftig als hem mogelijk was, hetgeen echter niet over hield. Toch in zijn teleurstelling, vergat hij degenen die nog onfortuinlijker waren dan hij niet. „Mijnheer," zeide hij, „vergeef mij mijn vrijmoedigheid, maar ik hoop, dat u voor ditmaal de misstap van den Dunan win kelchef door de vingers wilt zien. Hij Barker fronste het voorhoofd. „Laat ik u zeggen, mijnheer Melrose, u kunt er uw voordeel mee doen, dat de maatschappij, eens en voor al, nimmer een fout van een harer dienaren over het hoofd ziet. De winkelchef in Dunan heeft het contract met onze maatschappij over treden en zal op staande voet ontslagen worden. Goeden morgen." De heer Melrose vertrok, te verbluft om nog een woord te uiten en Barker schelde zijn secretaris, die onmiddellijk verscheen. „Heeft u de Green Bank boeken al na gezien, mijnheer Seton?" „Ja, mijnheer." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1