Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtzaken FLAUW GEVALLEN. nlng van de artsenilbereldkunat vóór het zomerreces zal overgaan. Mr. Th. Heemskerk. De toestand van den heer Mr. Th. Heemskerk was gisteravond om half twaalf onveranderd. Het ontslag van de drie Soc.-Dem. raadsleden te Amsterdam. „De Tribune", 'het Communistische or gaan, brengt de volgende mededee'ling „De kopstukken van de S.D.A.P. ver klaren zich solidair met de loonsver lagingssocialisten van den Bergh, Ossen- dorp en Polak. Eerst Albarda, Wibaut en H. Polak (en de onvermijdelijke mr. S. Mok). Daarop van den Tempel. En, zij' het niet in het openbaar, ook de voorzitter van het laatste congres der S.D.A.P., Vliegenl" Ten bewijize hiervan drukt het blad een facsimile af van een briefkaart, die de heer Vliegen uit Genève aan mr. G. van den Bergh heeft gezonden. Een gelukkig toeval aldus de Trib. gaf ons inzage van een prentbriefkaart, gericht aan „Den Heer Mr. Dr. G. v. d. Bergh, lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, Amsterdam." Deze brief kaart toont aan den eenen kant een bijzon der leelijk gekleurde foto van het Volken bondspaleis te Genève, en aan den ande ren kant de woorden: „Genève, 3 Juni 1932. W. P. Mag ik jou en Ossendorp en W. Polak mijn ge'lukwensch aanbieden met jullie houding in zake het Amster- damsch loonconflict. Als ik nog in A.- (msterdam) ware geweest, had ik met alle kracht aan uw kant gestaan en mijn in druk is dat zeer binnenkort blijken zal hoezeer het gelijk aan uwe zijde was. Mis schien wil je bij gelegenheid dit ook aan Ossendorp en Polak mededeelen. Besten groet. Vliegen De Zuiderzeewerken. Door het loozen van het IJsselmeer- water door de spuisluizen, is er voor de sluizen op Cornwerderzand een groote hoeveelheid grond meegezogen, tengevolge waarvan een groote diepte is ontstaan. De Leeuw. Crt. vernam, dat de spuisluizen voorloopig gesloten zullen blijven, en dat voorts zinkstokken moeten worden gelegd. Verlaging salarissen gemeeniepersoneel. De Pensioenraad verzoekt om plaatsing van het volgende Het is gebleken, dat vele gemeentebe sturen een gelijksoortige regeling hebben getroffen als die, welke door het Rijk met het oog op de crisisomstandigheden ten aanzien van de salarissen der Rijksambte naren is vastgesteld. Het is van groot belang, dat in de ter minologie van de genomen Raadsbesluiten de bedoeling der regeling duidelijk tot uit drukking komt. Zij kan op tweeërlei wijze geschieden. In de eerste plaats op het voetspoor van de door de Regeering gevolgde me tbode door middel van een tijdelijke korting op de salarissen, in welk geval de wedden en de pensioengrondslagen naar de meening van den Pensioenraad geen verandering ondergaan, omdat het dan al leen gaat om een verminderde uitbetaling van de weddgj in de tweede plaats door een verlaging van de salarissen, tengevolge waarvan dan ook een nadere vaststelling der pensioen grondslagen moet plaats hebben. Het verdient aanbeveling reeds getrof fen regelingen, waarbij met bovenvermeld onderscheid tegen de bedoeling in geen re kening mocht zijn gehouden, alsnog te wij zigen met terugwerkende kracht tot de aanvankelijke regeling. Dr A. W. v. Renterghem 60 jaar medicus. De bekende Amsterdamsche specialist voor zenuw- en zielsziekten, Dr A. W. van Renterghem hoopt heden den dag te herdenken, waarop hij zestig jaar geleden gepromoveerd is; op 9 Juni hoopt hij zijn zeven en tachtigsten verjaardag te vieren. Twee voor hem zoo belangrijke data dus achtereen. Het is Dr van Renterghem's plan deze feiten in alle stilte te herdenken in zijn studeerkamer, in de rustige sfeer van het Instituut voor Psychotherapie aan de Van Breestraat, dat sedert 1899 het toevlucht is geweest voor zoovele on- rustigen van geest en van ziel. De zeven en tachtig-jarige is eiken mor gen prompt om acht uur aanwezig en hij oefent practijk uit tot vier uur des mid dags. Waarom zou ik het niet doen? vraagt hij aan een redacteur van „De Te legraaf", die hem bezocht. Ik gevoel mij nog krachtig en gezond en zoolang ik mijn arbeid kan verrichten, zal ik dat doen. Ik ben in financieel opzicht onafhankelijk. Doch mijn werk schenkt mij nog voldoe ning en bevrediging. Vijf jaar geleden heb ik mij aan beide oogen laten opereeren en ik zie nu weer goed. Op 9 Juni 1845 werd Dr Van Renter ghem geboren. Zijn vader was geneesheer, daarna koopman in meekrab. Toen de za ken niet naar behooren gingen nieuwe vindingen waren daarvan de oorzaak begon de vader weer de medische praktijk uit te oefenen. Op 17-jarigen leeftijd gaat Albert Wil lem naar Utrecht, waar de rijkskweek school voor militaire geneeskundigen was. In 1866 trad Dr Van Renterghem als officier van gezondheid in dienst van de marine. Op 1 Mei 1877 ging hij in de burger praktijk en vestigde zich teHeinkens- z a n d. Daarna was Goes zijn stand plaats. Hier schreef hij een werk over dosimetrie. De dosimetrische methode, ge lanceerd door den Gentschen professor Burggraeve, gaat uit van de omstandig heid, dat ieder individu op eigen wijze re ageert op eenig geneesmiddel en houdt dus tevens in, dat er geen sprake kan zijn van een standvastige, volstrekte medici nale noch toxische dosis. Daarom moet men voor ieder individu die dosis afzon derlijk bepalen. Dr Van Renterghem liet de medicamen ten van Prof. Burggraeve komen, wat de apothekers van Goes in het geweer bracht. Zij beschouwden dit als gevaarlijke medi cijnen en schreven booze artikelen in de „Goesche Courant". Doch Dr Van Ren terghem werkte op den Gentschen grond slag door en schreef zijn „Compendium de Médicine Dosimétrique, dat op het do- simetrisch congres te Parijs werd be kroond. Een nieuwe fase in zijn leven zou spoe dig intreden. Zij werd ingeluid met de verschijning van „Le Somnambulisme pro- voqué", door Br Henri Beaunis, en later met het werk van Dr Liébault. Als aan hanger van de school van laatstgenoemde moest hij strijden. Men beschuldigde hem van kwakzalverij en de apothekers be schouwden den dokter, die in het geheel geen medicijnen voorschreef, als gek. De uitkomsten van zijn Liébaultsche methode bevredigden Dr Van Renterghem Doch aan den anderen kant werden zij door het publiek overdreven. Van alle kanten kwamen de patiënten aanzetten bij den Goesschen wonderdoktoor. In 1887 vestigde hij zich in Amsterdam. In 1899 liet hij het gebouw aan de Van Breestraat 1 neerzetten. Na Dr Van Eeden werkte hij samen met Dr A. van de Chijs en thans is de oude' medicus daar, na den dood van zijn laatsten medewerker alleen achter gebleven. Frisch van geest en krachtig van lichaam. Stil blijven staan, dat is Dr Van Renterghem zeker niet. Een ontzaglijke menigte boeken omring den den vergrijsden man, wiens woord, blik en kracht zoo suggestief werken op zijn patiënten. Er waren dagen, zoo vertelde Dr Van Renterghem ons nog, dat 92 tot over de 100 patiënten wachtten. Dit groote ge tal moest een eenigszins oppervlakkige behandeling wel in de hand werken. Doch later konden wij aan ieder de vereischte aandacht besteden en zoo is dat nu ook nog het geval. AARDOLIE IN ONS LAND. Aan het Voorloopig Verslag in zake het Wetsontwerp tot tijdelijke beperking van de vrijheid van opsporing van delfstoffen door boringen, wordt ontleend, dat ver schillende leden der Tweede Kamer heb ben gevraagd, of het, gezien den grooten wereldvoorraad van aardolie, wel noodig is, thans gelegenheid te geven tot opspo ring van nieuwe winplaatsen, waaraan groote kosten verbonden zullen zijn. Daartegenover werd opgemerkt, dat het zeer de vraag is, of de thans bekende wereldvoorraad wel zoo groot is. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat huns inziens ontginning door den Staat zou moeten geschieden. Zij vroegen, of ook de opsporing niet van Rijkswege verricht zou moeten worden. In elk geval zou bij verleening van vergun ning tot opsporing van delfstoffen door middel van boringen de Staat zich moeten voorbehouden, de ontginning zelf ter hand te nemen. Volgens andere leden mag het Rijk de geldelijke risico's niet op zich nemen, nog daargelaten, dat een groote maatschappij, als b.v. de Bataafsche, den opsporings- arbeid economischer kan verrichten. Bo vendien wordt door verleening van ver gunning tot opsporing niet geprejudicieerd t.a.v. een concessie tot ontginning. Enkele leden achtten het gewenscht, dat bij de vergunning tot boring worde be paald, dat de bewuste maatschappij ver plicht is, in den loop van een overeen te komen termijn de boringen te verrichten, om te voorkomen, dat de vergunning zou worden gebruikt om concurreerende maat schappijen 'boringen te beletten. Afdeeling Tholen van den Provincialen Zeeuwschen Brandweerbond. In de te Scherpenisse gehouden ver gadering van deze afdeeling waren vele burgemeesters, raadsleden en brandmees ters van de gemeenten op Tholen en St.- Philipsland aanwezig. De voorzitter, de heer A. F. Hans- sens, heette in het bijzonder welkom de heeren Dr L. J. A. van der Harst en Mr J. M. Pilaar, vertegenwoordigers resp. van de Provincie en van het bestuur van den Brandweerbond, Ir C. Waghto, directeur van de Waterleiding-Maatschap pij Tholen en H. Bierman, comman dant der Middelburgsche brandweer. Deze laatste hield een rede over de organisatie en inrichting der plaatselijke brandweer en begon met te wijzen op de noodzakelijkheid van onderlinge hulp der gemeenten in geval van brand. Een contact is te maken, waarbij een gemeen te per jaar een vast bedrag betaalt aan de groote, voor het recht op hulp, brand of geen brand. Een dergelijke overeen komst heeft spr. echter voor deze om geving nog niet durven voorstellen. Na een uiteenzetting hoe vroeger de brand weer was uitgerust, zeide spr., dat de waterleiding den toestand heel wat gun stiger heeft gemaakt en men niet meer is aangewezen op den meer of minder goeden wil van de bevolking om de spuit te bedienen. Het is nu de zaak der gemeen tebesturen om een goede kern te vormen, bestaande uit een terzake kundigen com mandant en dito onder-commandant, een inspecteur voor toezicht op het materiëel en enkele manschappen, die flink van lijf en leden zijn, goed geoefenden, zoo als spr. het noemde de brandweer-„sport" liefhebben. Minstens éénmaal per maand moet geoefend worden. Dan kwam de heer Bierman tot het groote nut van een uniform voor de brandweerlieden, zette uiteen hoe de klee ding moet zijn en kon dit nog verduide lijken door te wijzen op den brandweer man, die in uniform gestoken, aanwezig was. Ook gasmaskers, straalpijpen met moge lijkheid van het vormen van een water gordijn, de noodzakelijkheid van een vol ledige verbandkist bij de motorspuit, als mede van verschillende gereedschappen, passeerden de revue en ten slotte wees de heer Bierman op de hooge noodzakelijk heid, dat het brandweermateriaal ten alle tijde bereikbaar is en een kern van ge oefende brandweerlieden, wonende in de buurt van de brandweerkazerne of spui tenhuis, steeds gereed moet zijn om uit te rukken. De voorzitter bracht den heer Bier man dank voor zijn leerzame rede, die met belangstelling was aangehoord. Spr. wees er op, dat van de 7 gemeenten er nog slechts 3 zijn aangesloten en onder streepte de opwekking van den heer Bier man, dat ook de andere zullen toetreden. De heer DrvanderHarst sloot zich hier ook bij aan en wees er op, dat het bedrag van het lidmaatschap voor geen der gemeenten een bezwaar kan mede brengen. Na afloop der vergadering had nog een demonstratie met een slang op de water leiding plaats, waarbij de heer Bierman nog verschillende nuttige aanwijzingen gaf. OSCAR STRAUS dirigeert Donder dagavond het Concertgebouworkest. Luis tert met een Hilversum 5. Inlichtingen bij alle N.S.F.-agenten. (.Adv.) Engelsch bezoek aan Zee land. Veertig Engelsche tuinders reizen momenteel Zeeland rond, om zich op de hoogte te stellen van den Zeeuwschen tuinbouw. Gisteren zijn ze te Goes aangekomen, waar de Rijkstuinbouwconsulënt, de heer Ir v. d. Plassche, ze ontving en hen ver der rondleidde. Eerst werd een bezoek aan de Goesche veiling gebracht, waarna geluncht werd. De namiddags werd het bedrijf van den heer Hollander onder 's-Gravenpolder be zichtigd. Vervolgens werd naar Kapelle gereden, waar de heer Van der Have de gasten een tea aanbood, waarna een wandeling door de kweekerijen van dhr Van der Have werd gemaakt. Hierna werden ook de kweekerijen van de N. V. Wed. P. de Jongh te Goes bezocht. Gisteravond begaf het gezelschap zich naar Vlissingen. Vanmorgen was het eerst het bedrijf van den heer F. Kakebeeke te 's-Heer Arendskerke aan de beurt. Daarna ging het, onder, leiding van dhr Ir Stevens, naar den Wilhelminapolder. In Wemeldinge werd koffie gedronken. Daarna werd weer ingestapt (de reis werd per autobus gemaakt) en gereden naar Krabbendijke, naar de boomgaarden van dhr C. P. Vogelaar. Het laatste doel van de excursie van vandaag waren de Bath- polders. Morgen volgt een rondrit door Walche ren. KloEtinge. Dinsdagavond vierde de Chr. Nat. Werkmansbond zijn 26ste jaarver gadering. De voorzitter, Ds Raams, opende op de gebruikelijke wijze deze goed bezochte ver gadering en sprak een ernstig woord naar aanleiding van Marcus 4: „De storm op zee". De secretaris bracht een keurig jaar verslag ten gehoore, dat van een goede vooruitgang sprak. Ook de penningmees ter gaf zijn jaarverslag. De avond werd verder doorgebracht met voordrachten. Het winterprogramma werd besproken, waarvoor reeds verschillende onderwer pen werden toegezegd. Het was reeds laat toen de voorzitter deze gezellige vergade ring sloot. Terneuzen. De jaarlijksche Schooldag, uitgaande van den Scholenbond „Land van Axel", wordt ditmaal alhier gehou den op Woensdag 15 Juni a.s. In de na middag- en avond-vergadering treedt als spreker op Ds P. Ch. v. d. Vliet, Geref. predikant te Utrecht, met de onderwer pen: „Schoolwaardeering" en: „De oude Bijbel en de jonge ziel". Poortvliet. Onder groote belangstelling is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dhr Hubrecht van Westen, in leven lid van den Gemeenteraad en ge zworene van bet waterschap Poortvliet. Aan de geopende groeve werd eerst het woord gevoerd door Ds Wolffensberger van Tholen, daarna door burgemeester Dronkers, die namens den Raad en 't Col lege van B. en W. de familie condoleerde met het verlies en vervolgens aanstipte de medewerking in den Raad, tijdens de ruim 8 jaar, die dhr Van Westen in den Raad zitting had. Vervolgens sprak bur gemeester Dronkers een troostwoord tot de nabestaanden. Daarna werd bet woord gevoerd door den dijkgraaf van het waterschap Poort vliet, dhr E. C. W. A. Geuze, die zijn dank uitsprak voor de medewerking, wel ke hij in het bestuur steeds van Van Wes ten mocht ondervinden. In 1914 is de overledene lid van het Waterschap gewor den; hij was het oudste lid, dat in dit college zitting had. De zoon van den overledene, dhr C. van Westen, dankte voor de belangstelling en de deelneming, betoond bij het overlijden en de teraardebestelling. Eenige kransen van familie en vrienden dekten de kist. Ooatkapalle. Uitslag van de huishoude lijke schietwedstrijd van de schietvereen. „Soranus" alhier, gehouden op 3 en 4 Juni 1932. Personeele baan. Buks. Max. 200 pun ten: 1. F. C. de Roo, 195 p., 2. W. N. van Liere 193 p.; 3. H. Lous 192 p.; 4. S. Walraven 190 p.; 5. G. Wondergem 189 p.; 6, J. Wattel 189 p.; 7. G. v. Scha- gen 187 p.; 8. A. de Visser 186 p.; 9. G. Geldof 185 p.; 10. A. Maranus 185 p.; 11. J. Gijsouw 184 p.; 12. J. Riemens 183 p.; 13. K. Coppoolse 183 p.; 14. P. Goe man 182 p.; 15. J. Koole 182 p.; 16. Iz. Wattel 180 p.; 17. A. Hoefkens 174 p.; 18. G. Francke 142 p. Vrije baan. Buks. Max. 400 punten. 1. F. G. de Roo 399 p.; 2. H. Lous 398 p.: 3. G. Wondergem 397 p.; 4. J. Wattel 397 p.; 5. K. Coppoolse 393 p.; 6. A. de Visser 392 p.; 7. S. Walraven 390 p.: 8. G. v. Schagen 390 p.; 9. Iz. Wattel 389 p.; 10. W. N. v. Liere 387 p.; 11. P. Goeman 387 p.; 12. J. Gijsouw 386 p.; 13. A. Maranus 384 p.; 14. G. Gel dof 383 p.; 15. J. Riemens 382 p.; 16. J. Koole 370 p.; 17. G. Francke 333 p.; 18. A. Hoefkens 315 p. Hoogste korpsschutter F. C. de Rao. Eerebaan Buks: 1. J. Wattel 99 p.; 2. A. de Visser 97 p. Vrije baan Cylinder. Max. 240 p. 1. F. G. de Roo 232 p.; 2. J. Wattel 232 p.; 3. A. de Visser 232 p.; 4. W. N. v. Liere 230 p.; 5. C. Wondergem 229 p.; 6. J. Cijsouw 229; 7. A. Maranus 229 p.; 8. K. Coppoolse 227 p.; 9. S. Walraven 225 p.; 12. J. Riemens 219 p.; 10. Iz. Wattel 222 p.; 11. H. Lous 221; 13. C. Geldof 219 punten. Eerebaan Cylinder: 1. J. Cijsouw 58 p.; 2 J. Wattel 58 p. Extra prijzen zijn gewonnen door: F. C. de Roo, S. Walraven, Iz. Wattel. Hulst. Bij het doorgraven van den Stadswal op het eind van de Lange Bel- lingstraat ten behoeve van een aldaar aan te leggen rioleering, stootten Maandag de arbeiders op een gemetselde gang, die in de richting der stad loopt. Nagegaan zal worden of in dezen gang misschien nog oudheidkundige vondsten te ontdekken zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel, H. A. Leenmans te Delft. Te Scheveningen, H. Stolk te Charlois. Aangenomen naar Oosterbeek, J. G. L. Brouwer te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor Amstelveen, Joh. Stehou- wer te Alphen a. d. Rijn. Voor Achlum, J. van Kuiken te Exmorra. Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen, R. Kok te Veenendaal en B. van Neerbos te Terneu zen. Te Aagtekerke, J. Fraanje te Bar- neveld en R. v. Oordt te Zeist. Beroepen te Aagtekerke, J. Fraanje te Barneveld. Vrij Evang. Gemeenten. Zestal te Franeker, G. H. de Jonge te Oude-Bildtzijl, J. Karelse te Veendam, M. J. Mooij te Winschoten, P. B. Müiler te Nijverdal, D. W. Veldkamp te Leeuwar den en P. van Vliet te Amsterdam. Hoogleeraarsbenoeming. In de laatste week van Juli zal, naar de „Rotterd." verneemt, te Zwolle bijeenkomen de bijzondere Synode der' Ghr. Geref. Kerk. Zij zal uitsluitend be legd worden met het oog op de benoe ming van een hoogleeraar, als opvolger van wijlen Prof. F. Lengkeek. Geen an dere voorstellen zullen worden behandeld. D s J. C. H. S c h o 11 e n t Ds J. C. H. Scholten te Sostedijk, emeritus-pre dikant der Ned. Herv. Kerk, laatstelijk gestaan hebbende te Rotterdam, is op den leeftijd van 56 jaren overleden. Jubileum Ds L. de Bruyne. Donderdag 16 Juni a.s. hoopt Ds L. de Bruyne, Ghr. Geref. predikant te Zwolle, zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Leendert de Bruyne werd geboren te Grijpskerke (Walcheren) 14 Oct. 1880. Reeds spoedig vertrokken zijn ouders naar Vlissingen, waar hij werd opgevoed. Hij studeerde aan de theolo gische school der Chr. Geref. Kerk te Rijswijk bij de hoogleeraren J. Wisse Gzn, F. P. L. G. van Lingen en P. J. M. de Bruin Na zijn studiën aldaar voltooid te heb ben, nam hij in 1907 het beroep naar Harlingen aan, waar hij op 16 Juni 1907 door wijlen Ds J. Wisse tot zijn dienst werk werd ingeleid. Achtereenvolgens diende hij van 1909 tot 1915 de gemeente Bunscheten, van 1915 tot 1922 de gemeente Z a a m s 1 a g en vanaf 1922 tot heden de gemeente Zwolle. De jubilaris heeft in het kerkelijk le ven steeds een werkzaam aandeel gehad en vervult daarin nog tal van functies. Sinds 1908 was hij, met uitzondering van één keer afgevaardigde naar de Ge nerale Synode. Vanaf 1919 is hij, met een kleine onder breking wegens vertrek van Zaamslag naar Zwolle curator geweest van de theo logische school. Tijdens zijn ambtelijk werk te Zaam slag was hij herhaalde malen consulent over de gezamenlijke Zeeuwsche gemeente Vlissingen, Biezelinge en Zierikzee. De gemeente te Biezelinge werd in dien tijd onder zijn leiding geïnstitueerd. Gedurende de mobilisatiejaren werkte de jubilaris veel onder de talrijke militai ren, die in dien tijd in de grensplaatsen Ingezonden Mededeellng. Naar wij uit betrouwbare bron vernamen, zijn er gisteren vier jong getrouwde mevrouwtjes bij het doen van de wasch van vermoeidheid flauw gevallen. U moogt het gelooven of niet, maarindien zij Edelweiss-zeep- poeder voor hun wasch zouden gebruikt hebben, was het niet gebeurd, omdat Edelweiss zóó verrukkelijk heerlijk werkt, dat je in de helft van den tijd met de wasch klaar benten ze kost toch maar 10 cent per groot pak'tis gewoon géén geld. van West Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuw- Namen, Hulst en Kloosterzande inge kwartierd waren Het zal den as. jubilaris ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Voor het eindexamen der Rijks kweekschool te Middelburg voor onder wijzers en onderwijzessen, slaagden giste ren de dames: C. J. M. Edelman, Vlissin gen; J. M. Mantz en S. Mulder, beide te Middelburg en de heeren J. K. Biesma te Vlissingen, J. van Kasteel en A. B. Nieu- wenhuijse, beiden te Middelburg. Te Rotterdam slaagde voor het exa men van het Chr. bewaarschoolonderwijs, acte A (practisch gedeelte) de dames G. de Bruijne te Breskens, I. v. Wijk en J. v. Wuijckhuijse te Wolfaartsdijk, leer lingen van den cursus ter opleiding voor fröbelonderwijzeres te Vlissingen. Voor het eindexamen van het gym nasium te Middelburg slaagden voor de afd. A: G. W. v. d. Feltz, A. C. Feij, J. A. Janse de Jonge, P. J. F. van Voorst Va- de„'. Afdeeling B: J. Dekker, P. G. Hoorweg en R. W. van Lynden. Goochelaar overtroefd. In een café op de markt te Sittard ver toonde 4 Mei jl. een goochelaar zijn kun sten met een gulden, dien hij wist te vertienvoudigen. Om zijn goocheltoeren des te beter te kunnen demonstreeren, had hij zijn jas, waarin zich een portefeuille bevond, naast hem op tafel gelegd. Toen hij zijn kunstjes beëindigde, was zijn portefeuille, inhoudende f 85 eveneens weggegoocheld. Daarvan werd verdacht een zekere K., die aan het tafeltje had gezeten. De goochelaar, gisteren als getuige ge hoord, demonstreerde voor de rechtbank de situatie. De officier meende, dat verdachte hem in zijn goochelkunsten nog overtroffen had. De goochelaar keek beduusd. Verdachte heeft na dien avond goede sier gemaakt en veel geld verteerd. Hij ontkent evenwel. De rechtbank oordeelde het noodig, nog enkele getuigen in deze goochelaffaire te hooren. HET INITIATIEF-PACHTVOORSTEL VAN DER SLUIS. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake de voorstellen van wet van den heer Van der Sluis c.s. betreffende nieuwe regeling van de pacht en regeling pachtcommissies. De voorstellers merken op, dat ook zij er de voorkeur aan zouden hebben ge geven, als de regeering, na de verwer ping van de desbetreffende wetsontwer pen in de Eerste Kamer, met een al of niet gewijzigd wetsontwerp zou zijn ge komen, en zij hebben er zich voor de in diening van hun voorstellen van verge wist of dit inderdaad zou geschieden. Toen echter geen uitzicht op een spoedige indiening geopend werd, hebben de voor stellers zich, met het oog op de groote urgentie om een begin te maken met het opheffen van de rechteloosheid der Nc- derlandsche pachters, genoodzaakt ge zien, van hun recht van initiatief ge bruik te maken. De voorstellers kunnen dan ook niet voldoen aan den wensch, door verschei dene leden in het voorloopig verslag uit gesproken, om de voorstellen in te trek ken. Zij zouden daartoe gaarne bereid zijn, wanneer de regeering zelve wets voorstellen zou indienen, die de pacht- quaestie niet ongunstiger zouden regelen dan in de door hen ingediende voorstel len geschiedt. De voorstellers meenen te moeten ver onderstellen, dat ook de Eerste Kamer zich zal laten leiden door 's lands belang en elk wetsvoorstel op zijn innerlijke mérites zal beoordeelen. De Eerste Kamer zal in haar nieuwe samenstelling over de aanhangige wetsvoorstellen moeten oordeelen. De voorstellers kunnen niet aannemen, dat juist zou zijn het vermoeden, dat een aantal leden van de Tweede Kamer, die destijds voor de volkomen identieke re- geeringsvoorstellen hebben gestemd, hun stem aan de initiatiefvoorstellen zullen onthouden. Immers, ook de leden der Tweede Kamer hebben de hun voorge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2