No. 200 Woensdag 8 Jnni 1932 e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Uit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Per 5 maanden, franso ptrn poni, f 3— Losse nummers 0 05 Prijs der Advortentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 3(1 cL Bij abonnement belangrijke korting. Regeering en Landbouw. Ook bij de behandeling van de moties- Duys c.s. in de Tweede Kanier, ia van verschillende kanten weer getracht den indruk te wekken, alsof de Regeering, evenals de partijen, die haar steunen, zoo goed als niets voor den landbouw doet. De beschuldiging werd geboord, dat de Regeering er door de Verzekeringswetge ving toe meewerkt, dat de menschen tot op het hemd toe worden uitgekleed, dat de bedrijven tot bezwijkens toe worden gedrukt, dat als het ware bloedhonden op den verarmden boerenstand worden losgelaten. Daarom kan bet misschien geen kwaad hier te herhalen het nuchtere woord, de zer dagen door Mr Aalberse gesproken: „De werkloosheid is nog niet afgeno men, slechts de laatste weken is een lich te teruggang te constateeren. De landbouw Staat er slechter voor dan ooit, en wat ook sinds November verergerd is, is de groote mate van ontevredenheid in alle kringen van het volk. Deze toestand legt aan allen, die ver antwoordelijke posities en leidersfuncties bekleeden, in ons land zware plichten op. Allereerst den plicht van matiging in hun critiek. Het is niet moeilijk in deze dagen groo te gedeelten van ons volk op te zweepen, maar spr. waarschuwt, dat er gemakke lijk een moment kan komen, waarop de geesten, die men oproept, niet meer zijn te bezweren. Spr. wijst als voorbeeld op het verwijt in vergaderingen van boeren en landbou wers zoo dikwijls gedaan, dat de regeering nog niets voor de boeren heeft verricht. Is er een onbillijker verwijt mogelijk? Spr. herinnert aan de regeeringshulp voor de suikerbietenteelt, die het vorige jaar f 7 millioen, dit jaar f 14 millioen heeft ge kost, aan die voor het vlas f 1 millioen, voor de aardappelmeel-industrie f 2.4 millioen a fonds perdu en f 4 millioen crediet. Voor de bollenteelt f 50.000; crediet voor den tuinbouw in Noord-Holland f 700.000, den tarwebouw f 10.5 millioen. Hiertegenover staat slechts een compen- seerend invoerrecht op suiker, groot f 1.285.000 en dat van het vleesch, dat van 8 op 20 pet. is gebracht. De nu pas ontworpen steun aan de melkveehouders valt economisch te waar- deeren op f 65 millioen per jaar. Dit zijn eenvoudige feiten, en het is dwaasheid om deze cijfers te willen loochenen. Bovendien overweegt de Regeering op korten termijn steun aan de varkensfokkerij, aan de vlas industrie, aan de veenkoloniale boeren, aan onzen export, speciaal naar Duitsch- land, aan den tuinbouw zoowel in als buiten De Streek". Wat de Regeering deed is voor de nood lijdende bedrijven van heel wat meer be- teekenis, dan. wat sommigen zouden wen- schen: het intrekken van de sociale wet ten en het overgeven van ouden en inva liden en zieken aan nood en ellende. Het is zeer gemakkelijk, de menschen die in moeilijkheden verkeeren, op te hit sen. En niet onmogelijk, dat er op die ma nier eenige politieke winst is te behalen. Maar wie zijn verantwoordelijkheid kent, handelt anders. Terecht waarschuwde de heer Aalberse, dat er gemakkelijk een moment kan ko men, waarop de geesten, die men oproept, niet meer te bezweren zijn. En het valt zeker te betreuren, dat met deze waarschuwing ook door sommige rechtsche afgevaardigden in geen enkel opzicht rekening wordt gehouden. Staatkundig is het een gevaar lijke fout en Gereformeerd is het in geen enkel opzicht. Veel indruk maakte deze mededeeling blijkbaar niet. Het verhinderde althans de Soc. Demo craten, de Communisten en de Staatkun dig-Gereformeerden niet, om met moties te werken, die, werden ze uitgevoerd, de Staatsuitgaven enorm zouden verhoogen. v De financieels toestand. Minister Verschuur heeft gistermiddag in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de motie-Duys, gezegd, dat elke ge dachte aan goedgeefsheid thans, met het •oog op het Staatsbudget, uit den booze is. Er is, aldus de Minister, een geweldige kloof te overbruggen tusschen de inkom sten en de uitgaven van den Staat, van welke kloof ieder de haren te berge rijzen. Op elk gebied zal dus de meest drastische wijze worden bezuinigd. De financieele noodverordening in Duitschland. Een nieuwe noodverordening van de Rijksregeering zal waarschijnlijk in de eerste helft van de volgende week uit gevaardigd worden. Eigenlijk is er sprake van twee noodverordeningen; de eene re gelt de begrooting, de andere de maat regelen ter verzekering van de financiën. Een belangrijk deel der bezuinigingen zal bij het hoofdstuk Verzekeringen ge vonden worden. Communistische propaganda in België. In de Borinage, de Belgische mijnstreek ten Westen van Bergen (Mons), wordt se dert eenigen tijd van de lastige oecono- mische toestanden door de communisten een dankbaar gebruik gemaakt om hunne gedachten onder de arbeidersbevolking te verspreiden. Het zijn vooral de jongere arbeiders die naar de communistische propaganda luisteren. Op verscheidene plaatsen wordt nu reeds een tiental da gen door een aantal mijnwerkers gestaakt als protest tegen de voorgestelde loons verlagingen met 5 pet. Deze verlaging werd wel is waar aanvaard door de Mijn werkerscentrale maar de communistisch- gezinde arbeiders beweren door het be sluit der centrale niet gebonden te zijn en verklaren slechts dan het werk te zul len hervatten wanneer aan de loonen niet wordt getornd. Engeland en Ierland. Er bestaat groote belangstelling voor het bezoek, dat de Engelsche minister voor de Dominions Thomas en Lord Hailsham gisteren aan Dublin hebben gebracht. Gistermorgen hebben zij beraadslaagd met de Valera, den president van den Ierschen Vrijstaat, en Goeghegan, den mi nister van Justitie, betreffende de huidige moeilijkheden tusschen beide landen. Thomas en Lord Hailsham zijn gister avond weer naar Londen teruggekeerd. Vrijdag komt de Valera te Londen. De Valera zal Vrijdag, tijdens zijn ver blijf te Londen, een bezoek brengen aan Mac Donald. Het nieuwe Fransche kabinet. In zijn Dinsdagmiddag afgelegde regee- ringsverklaring zeide Herriot o.m.: „Wat de binnenlandsche politiek be treft, staat de regeering voor een ernsti- gen financieelèn toestand. De methode van afwachten moet worden vervangen door een van handelen. Zoowel de finan cieele toestand moet worden verbeterd als het geheele Fransche bedrijfsleven. De regeering zal in de naaste toekomst een in bizonderheden gaand rapport uit werken en de Kamer een wetsontwerp voorleggen, waarbij een groot aantal be zuinigingen zal worden voorgesteld. De afhandeling van dit voorstel zal in het land het vertrouwen doen terugkeeren. Voorts ligt het in het voornemen een grootsch werkprogram op te stellen ten einde de werkloosheid te beperken. De spaarders die dikwijls gedupeerd en ont goocheld zijn, zullen van de regeering ge legenheid krijgen hun inlagen veilig te de- poneeren. De tot nog toe voor het Fransche be drijfsleven getroffen beschermingsmaat regelen moeten verbonden, worden met een uitgebreid systeem van internatio nale verdragen en wederzijdsche betrek kingen. Wij willen een economisch en finan cieel systeem scheppen, dat het mogelijk zal maken het land wederom het normale en gezonde leven te geven. De Kamer heeft met 390 stemmen te gen 152 een motie van vertrouwen in de regeering-Herriot aangenomen. De groep Tardieu heeft tegen de re geering Herriot gestemd. De toestand in Chili. Te Santiago dreigt een algemeene sta king uit te breken. De regeering heeft een censuur afgekondigd voor alle berichten uit het Zuiden, waar, zooals bekend, een t.egenrevolutie is uitgebroken. De regee ring heeft vliegtuigen naar het Zuiden gezonden, om de steunpunten der tegen- revolutionnairen te laten bombardeeren. Geruchten volgens welke de socialis tische regeering reeds weer zou zijn af- gbtreden, blijken onjuist te zijn. Op enkele plaatsen worden nog demon straties tegen de nieuwe regeering gehou den. Mac Donald en Simon naar Parijs. De Engelsche premier Mac Donald en de minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon zullen einde dezer week naar Parijs vertrekken, waar zij met den lei der der Fransche regeering van gedach ten zullen wisselen. Van Parijs zullen de ministers naar Lausanne vertrekken, waar zooals bekend, 16 dezer de herstel conferentie een aanvang zal nemen. Japansch schip vergaan. Er heerscht groote ongerustheid over het lot van de 300 visschers en de uit veer tig leden bestaande bemanning van een Japansch schip, dat ter hoogte van Kam- schatka in een dichten mist is gestrand. Een draadloos bericht van het schip meldde gisteren, dat de opvarenden, het schip verlieten. Sinds heeft men echter geen bericht meer ontvangen. Treinramp bij Sofia. De sneltrein WarnaSofia is bij het station Michalki op een rangeerlocomo tief gebotst. Vijf personenwagens werden vernield; van de twee locomotieven bleef niets heel. Van de passagiers kregen zeven zeer ernstige verwondingen, terwijl 20 reizi gers en spoorwegambtenaren lichtere verwondingen opliepen. Een stations ambtenaar is gearresteerd, omdat later is gebleken, dat de ramp aan zijn onop lettendheid is te wijten. Korte berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 23 Mei 2.741.306. Dit is, ver geleken met 25 April, een vermeerdering met 87.125. Te Bombay zijn opnieuw ernstige onlusten uitgebroken, waardoor de nor male gang van het bedrijfsleven opnieuw wordt bedreigd. Het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft een wetsvoorstel aange nomen, waarbij aan communisten en anarchisten de immigratie verboden wordt en de in het land aanwezige com munisten en anarchisten uit het land worden gezet. Verder heeft het huis van afgevaardig den een wetsvoorstel aangenomen, waar bij bepaald wordt, dat de bemanning van alle schepen der V. S. voor twee derden moet bestaan uit burgers van de V. S. Naar van goed ingelichte zijde ver luidt, is de regeering-Von Papen niet voornemens, te antwoorden op de verkla ring van de vroegere regeering-Brüning. Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, het het 'n ongewone daad is, wanneer een afgetreden regeering als geheel haar standpunt ten opzichte van de gebeurte nissen bekend maakt. Rijkspresident von Hindenburg heeft gisteren Dr Brüning in afscheidsaudiën- tie ontvangen. Het Dordtsche havenbedrijf. De besprekingen tusschen de directie van het Dordtsche havenbedrijf en drie transportarbeidersbonden, n.l. de katho lieke, christelijke en moderne organisa tie terzake van een nieuw contract heb ben tot resultaten geleid. Het nieuwe contract beteekent een loonsverlaging van 7 pet. Bezuinigingsrapport-Weiter. In verband met de onlangs wederom door 't Tweede Kamerlid mr v. Rappard tot de regeering gerichte schriftelijke vraag betreffende de publicatie van het bezuinigingsrapport, mogen wij er op wij zen, zegt het „Hbld.", dat wij redenen hebben om aan te nemen, dat aan de com missie-Welter zelf openbaarmaking van het rapport niet anders dan welkom zal zijn. Mr P. H. Loeff. Naar de „N. Tilb. Crt." verneemt, is de heer mr P. H. Loeff, vice-president van het Gerechtshof te 's Bosch en buitenge woon lid van Ged. Staten van Noord-Bra bant sedert eenigen tijd vrij ernstig on gesteld. 6. H. Voorhoeve, t Te Baarn is overleden de heer G. H. Voorhoeve, oud-directeur van de Incasso- Bank te Rotterdam. Van 1 April 1905 tot April 1914 was de heer Voorhoeve thésaurier van het Ned. Zendelingsgenootschap en van de Ned. Zendingsschool. Landbouwverloven en Leerplichtwet. Het lid der Tweede Kamer, de heer Loerakker, heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat op ver schillende plaatsen o.a. te Standdaar- buiten op zeer ruime schaal landbouw verloven worden verleend in strijd met art. 14 sub 3a, van de Leerplichtwet, ter wijl daarnaast onder de landarbeiders nog groote werkloosheid bestaat? Is de Minister niet van oordeel, dat te gen een dergelijke wetsovertreding met spoed en krachtig moet worden ingegre pen? Benoeming Gedeputeerde van Z.-Holland. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, heeft in de vacature, ontstaan in het college van Gedeputeerde Staten door het bedanken van den heer Schaper (S.D.A.P.) met 53 van de 78 uitgebrachte stemmen gekozen tot lid van Gedeputeer de Staten den heer P. de Bruin te Schie dam. Er waren 19 blanco stemmen uitge bracht. I De heer de Bruin behoort tot de S. D. A. P. en is wethouder van Schiedam. Hij wenschte zijn beslissing in beraad te nemen. Handelsverdrag met België. In verband met het bericht uit Brussel, dat heden daar ter stede een delegatie uit België zou aankomen, teneinde de be sprekingen over een nieuw Nederlandsch- BelgLch Handelsverdrag voort te zetten, vernemen wij, dat van Nederlandsche zijde de onderhandelingen gevoerd wor den door dr Nederbragt van het departe ment van Buitenlandsche Zaken, met vertegenwoordigers van enkele andere de partementen. Het conflict aan de werken voor het Julianakanaal. Gistermorgen om 5 uur zijn weer drie autobussen uit Weert te Born gearriveerd met circa 100 arbeiders, die Maandag aan het Julianakanaal hebben gewerkt. Na enkele uren hebben zij echter, op zeven na, allen het werk neergelegd. Ook de machinisten, die Maandag aan het werk waren gebleven, hebben gister morgen den arbeid gestaakt, zoodat op het oogenblik het werk geheel stop ligt. Het ontwerp-Geneesmiddelenwet. Naar „Het Handelsblad" uit parlemen taire kringen verneemt, is de kans niet ge ring, dat de Tweede Kamer ten slotte niet meer tot de openbare behandeling van het wetsontwerp betreffende de uit oefening van de artsenij-bereidkunst vóór het zomerreces zal overgaan. De loonsverlaging bij de Nederlandsche Spoorwegen. De gistermiddag te Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbesturen der vijf erkende organisaties van spoorwegperso neel heeft gezamenlijk, na langdurige be sprekingen, het gewijzigde voorstel van de directie der Nederlandsche Spoorwe gen inzake de loonsverlaging verworpen. Aan den personeelraad werd opdracht gegeven zich opnieuw met de directie in verbinding te stellen. Het oorspronkelijke voorstel hield in 5 pet. loonsverlaging met 1 Juli a.s. en opnieuw 5 pet. loonsverlaging met 1 Oc tober a.s. Het gewijzigde voorstel strekte tot een loonkorting van 5 pet. met 1 Juli a.s., waarna in October d.a.v. opnieuw on der de oogen zou worden gezien of de toestand verdere loonsverlaging noodza- kelijk zou maken, bij welke wijziging de directie niet wilde verhelen, dat het, zoo- als zij den toestand nu zag, haar overtui ging was, dat zij met 1 Januari a.s. op nieuw met een voorstel tot loonsverlaging zou moeten komen. Dr Posthuma naar Parijs. In verband met de bij den uitvoer van zuivelproducten naar Frankrijk gerezen moeilijkheden, welke nog al van ernsti- gen aard zijn, heeft de minister van eco nomische zaken en arbeid aan dr F. E. Posthuma, oud-minister van landbouw en handel, in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie voor den uitvoer naar Binnenland. De Tweede Kamer verwerpt alle moties betreffende de sociale verzekering. De loonsverlaging bij de Nederlandsche spoorwegen. Dr F. W. A. Korff benoemd tot kerkelijk hoogleeraar. Fusie Plattelandersbond en „Groene Front". Buitenland. De verklaring van het nieuwe Fransche kabinet. De toestand in Chili. Conferentie tusschen Engelsche en Iersche regeeringspersonen. Frankrijk van zuivel- en melkproducten, verzocht, zich ook naar Parijs te bege ven, teneinde zoo mogelijk door bespre king de moeilijkheden uit den weg te rui men. De heer Posthuma zal heden, "Woens dag, vertrekken. Crisissteun aan bouwvakarbeiders. Dato 20 April j.l. is door de gezamen lijke vakcentralen en de bouwvakhonden aan de Regeering gevraagd, de crisisrege ling voor steun aan werkloozenkassen tos- passelijk te willen verklaren op de werk loozenkassen der bouwvakarbeiders. Hier op is van den Minister van Binnenland sche Zaken de mededeeling ontvangen, dat de vraag of de bouwvakarbeiders in de steunregeling kunnen worden.-opgenomen, evenals de vraag, of de crisismaatregelen voor de werkloozenkassen ook voor de bouwvakarbeiders dienen te worden van kracht verklaard, moet worden aangehou den, totdat een regeling inzake de crediet- verleening aan de bouwnijverheid zal zijn tot stand gekomen. Alsdan zal de omvang van de werkloosheid onder de bouwvakar beiders nader worden bezien. De 3 vakcentralen en de daarbij aan gesloten bonden in de bouwbedrijven heb- hen hierover met elkaar besprekingen ge voerd en aan den minister een telegram gezonden, waarin wordt gezegd, dat even- tueele credietverleening 'eerst langzaam doorwerkt en voor dit jaar zeer ge ringe beteekenis heeft. De werkloozen kassen van de vakbonden zijn niet in staat langer aan reglementaire ver plichtingen te voldoen. De kasbesturen zullen drastische maatregelen moeten ne men en werk'looze arbeiders naar de over- aoid moeten verwijzen. Wanneer de Regeering niet tot mede werking bereid zal blijken te zijn, zullen de kasbesturen nog 'deze week ingrijpen de maatregelen moeten treffen. Plattelandersbond en „Groene Front". In een gistermiddag te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering van de hoofd besturen van den Plattelandershond en de Nationale Boeren- en Tuinderspartij Het Groene Front is, 'behoudens goedkeuring der algemeene vergaderingen, tot fusie be sloten. Als naam van de nieuwe organisa tie is gekozen: Nationale Boeren-, Tuin ders- en Middenstandepartij' (Plattelan dersbond en Nationale Boeren- en Tuin derspartij Het Groene Front). Besloten is, dat het voorloopige dage- lijkeche bestuur zal bestaan uit de heeren Mr. Vervooren, A. Fikse, Zwart, Spelt en Braat. Veehandel contra spoorwegen. Maandagmiddag vergaderden in Utrecht verschillende bij veehandel en veevervoer belang hebbende groepen naar aanleiding van de pogingen, die de spoorwegdirectie in het werk stelt om een contract af te sluiten met den Bond van Vee-expediteurs, waarin een groote reductie op de vrachten wordt toegestaan. Van deze onderhandelingen was de z.g. Commissie A I, die steeds het contact vormde tusschen veehandel en vee-trans porteurs (spoorwegen en expediteurs) ge heel onkundig gelaten. De vergadering was over deze houding van de spoorweg directie zeer gebelgd en nam een motie aan, waarin den spoorwegen verzocht wordt hun onderhandelingen met den Bond van Vee-expediteurs te staken. Ge schiedt dit niet, dan zal de veehandel een felle campagne tegen vee-transport per spoor beginnen. Het "ontwerp-Geneesmiddelenwef. Naar het „Handelsblad" uit parlemen taire kringen verneemt, is de kans niet gering, dat de Tweede Kamer ten slotte niet meer tot openbare behandeling van het wetsontwerp betreffende de uitoefe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1