Uit he Provincie Bij Examens Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Binnenland. Verkiezing Eerste Kamer. Gisteren kwam de Partijraad van de S D. A. P. bijeen, ter bespreking van do aanstaande verkiezingen voor de Eerste Kamer. De candidatenlijsten werden aldus vast gesteld: Voor gToep II (Groningen, Drente, Over ijssel, Gelderland): 1. Mr. M. Mendels (af tredend), 2. E. Rugge (aftr.), 3. L. M. Hermans (aftr.); 4. J. H. A. Schaper, 5. mevr. SaundersBlauwboer; 6. Bartels, 7. J. H. Anema. Voor groep IV (Zuid-Holland): 1. A. B. de Zeeuw (aftr.), 2. F. L. Ossendorp (aftr.), 3. P. Danz (aftr.), 4. G. F.Lindeij- er, 5. L. v. d. Wal, 6. A. Kievit, 7. L A Donker, 8 I. G. Keesing. De Partijraad hield zich bezig met het verzoek van den vrijzinnig-democrati- schen Bond de verkiezing van den vrijzin- nig-democratischen candidaat in groep IV te helpen bevorderen. Het partijbestuur kreeg machtiging de zaak met de sociaal democratische fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland te regelen. Contingenteerings-ontwerpen. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen tot regeling van den invoer van schoeisel, tri cotgoederen, wollen en halfwollen stoffen en bovenkleeding. Verscheidene leden waren van oordeel, dat, nu de getroffen maatregelen ook be trekking zullen hebben op zijden en half zijden bovenkleeding voor vrouwen, bij de uitvoering der crisisinvoerwet recht streeks protectie wordt verleend. Zij spra ken de hoop uit, dat het element van be scherming in volgende wetsontwerpen be treffende de contingenteering van goede ren niet meer zou voorkomen. Andere leden sloten zich hierbij aan. Al deze leden waren van meening, dat toepassing der Crisisinvoerwet slechts in zeer beperkte mate mag geschieden en dat in de thans aan ,de orde gestelde gevallen de grens overschreden is. Eenige andere leden waren van mee ning, dat het hier slechts halve maatre gelen geldt, die daarenboven veel eer had den moeten worden getroffen. In het bui tenland betoont men op dit stuk een veel grootere voortvarendheid. Nederland heeft een invoersaldo gekend van niet minder dan 700 millioen gulden, waardoor onze handelsbalans sterk passief is geworden. Naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gemaakte opmerkingen van den heer Colijn bepleitten verscheidene leden handhaving van het eenmaal aanvaarde stelsel van goedkeuring achter af door de Staten-Generaal. Andere leden drongen aan op wijziging der wet in den door dr Colijn gewenschten zin. Mr. Th. Heemskerk. De toestand van mr Heemskerk was gisteravond elf uur onveranderd. Het nieuwe Nederlandsch-Beigische handelsverdrag. Uit Brussel werd gisteren gemeld: Vandaag zal een delegatie van de Bel gischLuxemburgsche tolunie, onder lei ding van de heeren Suetens, directeur van de afdeeling voor handelsverdragen van het Belgische ministerie van Buitenland- sche Zaken, en Braun, staatsraad van het Groothertogdom Luxemburg, in Den Haag aankomen, ten einde de besprekin gen voort te zetten betreffende de sluiting van een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en België. Korting op spoorwegtarieven voor goederenvervoer. Op de vragen van den heer Kortenhorst in verband met een onlangs door de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen toege stane korting van 10 pet op het tarief bij vervoer van kalk, gresbuizen en produc ten van asbestcement van België naar Nederland, heeft minister Reymer geant woord, dat bedoelde overeenkomst hem bekend is. Van de bevoegdheid, neergelegd in arti kel 31 der Spoorwegwet, om bijzondere overeenkomsten te sluiten tot vervoer te gen een lager dan het openlijk aangekon digde tarief, maakt de directie der Neder landsche Spoorwegen sinds jaren ge bruik. Dergelijke verlagingen, welke in con currentie tegen andere vervoermiddelen worden verleend om vervoer voor den spoorweg te behouden of te veroveren, staan los van het vraagstuk van alge meene verlaging der vrachttarieven. Het beroep op het rapport der Commissie-de Vries kan dan ook niet als juist worden erkend. Ook de bedoelde overeenkomst is een gevolg van concurreerend vervoer langs den waterweg. Was die overeenkomst niet gesloten, dan zouden de goederen niette min langs anderen weg zijn ingevoerd; de Nederlandsche schelpkalkindustrie zou mitsdien niet voor de bedoelde Belgische concurrentie zijn behoed, doch de spoor wegen zouden vervoer hebben gederfd, zonder dat dit tot een daling zou geleid hebben van hun algemeene kosten, welke mitsdien voor een grooter deel op het overig spoorwegtransport zouden moeten drukken De minister is dan ook niet bereid de gevraagde maatregelen te nemen. Snelheid locaalspoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft bij dienstorder bepaald, dat de machinisten voor zoover de voor den betrokken locaalspoorweg toegestane snel heid dit veroorlooft, bij vertraging zoo noodig de snelheid van reizigerstreinen op locaalspoorwegen tot 65 kilometer in het uur moeten opvoeren, met inachtne ming van de voorgeschreven snelheidsbe perkingen en voor zooverre de grootste toegestane snelheid van de door hen bere den locomotief 65 kilometer of meer in het uur bedraagt, Dr van den Tempel bedankt als raadslid. Maandagavond heeft het soc.-dem. raadslid, dr J. van den Tempel te Amster dam, zonder toevoeging van een nadere verklaring, aan den burgemeester bericht, dat hij ontslag neemt als lid van den ge meenteraad. Dr van den Tempel, een der meest be kwame Soc.-Democratische raadsleden heeft blijkbaar geen zin om als marionet te fungeeren. Dure boter voor het Indische leger. De Bataviasche pers is er achter geko men, wat het leger voor de boter betaalt. Te Batavia wordt door de militairen on geveer drie duizend pond boter geconsu meerd. Nu zijn de boterprijzen geweldig gedaald en voor zestig cent heeft men te genwoordig een pond zeer behoorlijke bo ter. Edoch, het leger betaalt nog immer twee gulden en zestig cent voor een pond boter. Want het smeersel wordt nog altijd geleverd volgens een oud contract uit den tijd, toen de boter nog duur was. Hier door betaalt het leger jaarlijks alleen te Batavia een zesduizend gulden te veel voor de boter! Dit boterstaaltje meent men, doet de vraag stellen, hoe het staat met andere levensmiddelen ten behoeve van-het leger, welker prijzen zich hebben aangepast aan het verlaagd niveau van thans. De werkverschaffingen in Drente. In verband met de te verwachten groo tere werkgelegenheid in den landbouw (hooioogst, schoffelen, wieden en gra ven van aardappelen), heeft de minister van binnenlanasche zaken aan vrijwel alle gemeentebesturen in Drente doen mededeeien, dat met ingang van 13 Juni het aantal tewerkgestelden in de werkver schaffingen moet worden verminderd, en de werkverschaffingen zooveel mogelijk 4 Juli moeten worden stopgezet. Vqor 6 gemeenten, waar de werkloosheid groot is, zal de werkverschaffing ook na laatst genoemden datum open blijven. Voor de gemeente Emmen worden ten aanzien van het getal tewerkgestelden geen maatrege len voorgesteld. Werkloozensteun en vakorganisatie. Het Tweede Kamerlid Van Dis heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: le. Is het den Minister bekend, dat het gemeentebestuur van 's-Gravenzande bij de ongeorganiseerde werkloozen in die ge meente in een officieele aanschrijving van 30 Mei 1.1. heeft aangedrongen om lid te worden van een vakbond, omdat van ge meentewege aan ongeorganiseerden in het winter-halfjaar 1932'33 geen steun zal worden toegekend? 2e. Acht de Minister een dergelijke han delwijze niet in strijd met de rijksregeling betreffende steunverleening d.d. 15 Janu ari 1932, no. 800, waarin de ongeorgani seerden uitdrukkelijk zijn opgenomen? 3e. Is de M.nister bereid zijn invloed aan te wenden op het gemeentebestuur van VGravenzande, opdat de ongeorganiseer de werkloozen gedurende het genoemde tijdvak niet van de steunregeling zullen worden uitgesloten, wanneer zij, om welke reden dan ook, er niet toe kunnen over gaan zich bij_ een vakbond aan te sluiten? Brcedeieren voor Indië. Het geregelde verloop van den lucht- dienst Amsterdam-Batavia is aanleiding geweest, tot een belangrijke proefneming met de verzending van broedeieren. Een soortgelijke verzending per boot heeft steeds teleurstellende uitkomsten opgele verd, daar de eieren niet tegen een lan gen reisduur bestand bleken en slechts 'n gering aantal kuikens opleverden. Van den heer N. Essebaggers, voorzitter van de Pluimveevereeniging te Soengei-Gerong bij Palembang is het initiatief tot het ge bruik van het vliegtuig uitgegaan en op 14 April werd met het vliegtuig „Specht" de eerste zending eieren naar Palembang medegegeven. Reeds elf dagen later kwa men de eieren op de plaats van bestem ming aan en terstond werden zij aan de zorgen van twee broedende hennen toe vertrouwd. De broedresultaten bleken 77 pet. te zijn, hetgeen buitengewoon gunstig is. HULPVERLEENING AAN DE MELK VEEHOUDERIJ. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake het ontwerp betreffende tij delijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij. Met de enkele leden, die ernstig be zwaar hebben tegen dit ontwerp, is de Minister het in zooverre eens, dat het huidige distributiestelsel niet volmaakt is; evenwel de juist heid hunner bewering, als zou de nood toestand, waarin het veehouderij- en zui velbedrijf zich thans bevindt, een gevolg zijn van dat stelsel, meent hij toch wel zeer in twijfel te mogen trekken. Dien twijfel strekt hij ook uit tot de juistheid hunner oplossing om te gera ken uit de moeilijkheden, die zich voor doen. Naar zijn meening toch is het re sultaat, hetwelk hij beoogt door het meng- gebod, niet te bereiken door een cijnshef fing gepaard met den export van groote hoeveelheden boter. Immers de moeilijk heden, waarin wij thans verkeeren, zijn juist voor een zeer groot deel toe te schrij ven aan de belemmeringen, welke dezen export in den weg worden gelegd. Het is, naar 's ministers meening niet te ontkennen, dat aan de veehouders, voor wie de steun bedoeld is, deze steun zoo niet steeds, dan toch bijna steeds, geheel ten goede zal komen. Ten aanzien van de bezwaren, door sommige andere leden te berde gebracht, merkt de minister op, dat een verhoo ging van deboterprijzen, wekte niet gepaard gaat met een verhooging der prijzen van margarine, naar zijn meening niet doeltreffend zou zijn. Een eenigszins voldoende hulp aan hel veehouderij- en zuivelbedrijf, door di recte steun van de regeering acht de minister niet mogelijk. De daarvoor be- noodigde bedragen zijn uit de belastingen niet te verkrijgen, zelfs niet, indien vol staan werd met een veel geringere hulp-, verleening dan het ontwerp beoogt. Overi gens heeft dit ontwerp geen andere strek king dan slechts de strikt noodzakelijke hulp te verleenen, zoodat bij volledig sla gen niet meer dan de noodzakelijke pro ductiekosten worden gedekt. De middenstand in het algemeen behoort naar het oordeel van den minister tot die groepen, die, hoezeer ook getrof fen, toch relatief nog wel het minst van de huidige crisis te lijden hebben. Met de stelling, dat het noodig geachte bedrag van hulpverleening in de huidige omstandigheden moeilijker dan ooit door het volk zal kunnen worden opgebracht, kan de minister zich geenszins vereeni gen. Het gaat hier in werkelijkheid niet om verhooging van de normale prij zen van boter en zuivel, doch om een minder goedkoop maken van die goederen, omdat deze tot een abnormalen prijs zijn teruggevallen, waardoor de con sument op uitzonderlijke wijze profiteert van de conjunctuur, ten nadeele van de producent, wiens producten hem een op brengst geven veel lager dan de produc tieprijs toelaat. De minister hoopt en vertrouwt, dat het niet noodig zal zijn, meer boter in de margarine te mengen dan thans het voornemen is, zelfs niet, al wordt op groote schaal overgegaan om de kaaspro ductie om te zetten in een boterproduc- tie, een omzetting overigens, die den minister evenzeer dringend noodig als in het belang der kaasproducenten toe schijnt. Op deze wijze toch alleen kan de z kerheid geschapen worden, dat onder zoo veranderde omstandigheden een vol doende afzet tegen loonende prijzen voor de resteerende Nederlandsche kaas in het buitenland zal kunnen worden verkregen. De in het voorloopig verslag aanbevolen oplossing, volgens welke gedurende de pe riode van hulpverleening aan de melkvee - houderij een uitbreiding der p r o d u c tie van margarine boven de pro ductie van normale jaren zou zijn verbo den, komt den minister niet aanbevelens waardig voor. Met nadruk wenscht de minister erop te wijzen, dat hij bij de hulpverleening aan de melkveehouderij ook niet de belan gen van de margarine-industrie uit het oog verliest. In dit verband zij opgemerkt, dat de regeering het als haar taak be schouwt, er voor te waken, dat niet an dere spijsvetten in den handel worden ge bracht, welke de plaats van de margarine kunnen innemen. De minister onderschrijft de meening, dat met het aanhangige wetsontwerp op landbouwgebied nog geenszins alles is ge daan, wat behoort en kan geschieden, en dat ook nog andere belangrijke takken van bedrijf in groote verlegenheid verkee ren. Met name de positie van zand- en veenboeren, heeft de volle aandacht van den minister. Hij stelt zich dan ook voor, dat binnen kort zal kunnen worden ingediend een wetsontwerp, dat de varkenshou der ij uit haar diep verval zal vermogen op te richten. Indirect zal zulks de rogge ten goede kunnen komen. Overigens is de kwestie van steun voor de rogge, alsook voor de haver, beide ingewikkelde vraagstukken, in onderzoek. Op de vraag, of onder spijsvetten ook reuzel en spek vallen, antwoordt de mi nister ten slotte, dat slagersreuzel ge smolten of ongesmolten en spek gere kend worden daaronder niet te vallen. VERSTANDIG KAMERVOTUM. Er is enkele dagen geleden in de Ka mer een debatje geweest over het onder wijs in de Wieringermeer. De directie van dezen polder wilde komen tot een stich ting, welker doel was: tijdelijke voorzie ning in algemeen vormend L. O., met in begrip van godsdienstonderwijs. Grond slag is de volkomen erkenning en eerbie diging van elkanders godsdienstige en kerkelijke beginselen, met een bestuur, waarin de verschillende richtingen tegen woordig zijn. Uit dezen opzet, zoo merkt „De Gids" op, sprak gezond verstand. „Meer dan, misschien, precieze kennis van de letters onzer onderwijs-wetgeving; misschien, de kwestie laat ons koud; heel die Wieringermeer hangt voorloopig staatsrechtelijk in de lucht; men moet er zich helpen, behelpen en redden op aller lei manier en de directie hapert het noch aan ijver, noch aan inzicht. Niets zal er misloopen in Slootdorp en andere embry onale dorpen, als deze school er komt. Toch heeft de linkerzijde der Kamer het gepast geoordeeld, al haar 31 aanwe zige stemmen uit te brengen vóór een mo tie-Oud, die dit onderwijs begeerde van Rijkswege. Gelukkig is de motie verwor pen; de rechtsche meerderheid was een stuk sterker en zij had het ditmaal bij het rechte eind. Die stichting is een soort ver lengstuk van de Wieringermeerdirectie en hoe meer gezag in haar blijft convergee- ren, des te beter voor de Wieringermeer. Het Kamer-votum was verstandig; dat links ongedeeld onverstandig stemde, jam- merlijk. De kruisbessen. De veiling van kruisbessen aan de Groenten- en Fruitveil.ng te Goes, die heden begon, is al zeer slecht ingezet. De openingsprijs was rond slechts vijf cent per K.G., een prijs zóó laag als nog nooit bij de opening is voorgekomen. Wel een groot verschil met vroegere jaren, toen een 5-tal jaren terug de ope ningsprijs 25 cent per K.G. bedroeg. Wat dit beteekent wordt duidelijk, als men weet, dat in Zuid-Beveland 3—4 mil lioen K.G. kruisbessen geteeld worden. DE RADIGDOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage afstandstarie ven. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Met ingang van 1 Juli a.s. zijn ver plaatst de kommiezen J. Vos van Elle- woutsdijk naar Amsterdam en R. Roggen van Groesbeek naar Ellewoutsdijk. Tuinbouwexcursie. Door de vereeniging van Oud-Leerlingen van Tuin- bouwcursussen te Neuzen, werd Donder dag een goed geslaagde excursie gehouden naar Zuid-Beveland en Walcheren. Te Hoedekenskerke werd een bezoek gebracht aan de bloemen- en groenten- kweeke ij; beide culturen worden op dit bedrijf vollegronds en onder glas gedreven. Van hier ging men naar de te Baarland gelegen groote fruitkweekerij van den heer J. Ermerins, burgemeester van Baar land, Te Ovezande werd een bezoek ge bracht aan de fruitkweekerij van den heer W. J. Robijn. Te Goes werd de groente en fruitveiling bezocht. De heer Duvekot, directeur van de veiling, heette de bezoe kers welkom en leidde deze rond door het groote en ruime veilingsgebouw. Be zichtigd werden de tomatensorteerma- chine, de aardbeienwaschmachine en de „Cutler"-appelsorteermachine. Daarna volgde een bezoek aan Zeelands Proeftuin te Wilhelminadorp. Van daar ging het naar Middelburg, waar gepauzeerd werd. Na de pauze ging de reis naar Seroös- kerke, waar de kweekerij „Ter Linde" werd bezichtigd. Na bezichtiging van dit nog nieuwe bedrijf, was het Domburgsche strand aan de beurt. Van hier ging de reis door het mooie Walcheren naar Hoede kenskerke, vanwaar het gezelschap weer huiswaarts keerde De ziekenhuiskwestie in Zeeland. In het „Tijdschrift voor Ge neeskunde" komt een artikel voor van Dr W. F. Th. van der Bijl te Vlissingen, waarin de Zeeuwsche ziekenhuiskwestie wordt behandeld. De heer Van der Bijl zet deze kwestie, van medisch standpunt bezien, zeer uit voerig uiteen en wijst er op, dat er in Zeeland te veel ziekenhuizen zijn, waar door een economische exploitatie geheel is buitengesloten. Aan het slot van zijn artikel zegt Dr van der Bijl dat één dmg wel vast staat, n.l. dat de geheele provinciale ziekenhuis misère zich heeft ontwikkeld, zonder dat de Zeeuwsche geneeskundigen er veel in vloed op hebben willen uitoefenen. Middelburg. De nummers, die heden op het carillon van de Lange Jan zijn ge zet, en die gedurende een jaar gehoord zullen worden, zijn: Heel uur: „Seht, er kommt mit Preis gekrönt", van Handel; half uur: „Scher zando", van Mozart; kwart vóór: „Waar de blanke top der du'nen", van R. Hol, en kwart over: „Onze duinen", van Huber. J.l. Zaterdag stonden aan de Ar beidsbeurs ingeschreven 74-2 werkloozen, w.o. 8 vrouwen. Bij de werkverschaffing aan de ont- wateringsw erken van den Polder Wal cheren zijn 36 arbeiders te werk gesteld en aan de rijkswerkverschaffing aan de Schipbeek in Overijsel 24 man. Goes. Zaterdag speelde de voetbalver- eèniging „Excelsior" alhier tegen „Unitas" van Kloetinge een wedstrijd, die eindigde met een 111 overwinning voor Excelsior. Heinkenszand. Maandag had alhier een vergadering van ingelanden plaats van 't Waterschap ,,'s-Heer Arendskerke", on der leiding van den dijkgraaf, dhr D. W. Lindenbergh. Vertegenwoordigd waren 63 stemgerechtigden. De rekening voor 1931 1932 werd vastgesteld op f 28.267,91, met een goed slot van f 2018,01. De be grooting 19321933 wordt na eenige wij zigingen vastgesteld. De bezoldigingen van dijkgraaf en ge zworenen werden met 15 pet. omlaag ge bracht, nadat het tractement van den ont vanger-griffier van f 600 tot f 350 was teruggebracht. Voor afvoering der begrooting van een post van f 275 voor vergaderingkosten was de vergadering niet te vinden. Het dijkgeschot zal van f 16 op f 14 per H.A. worden gebracht. Aan de orde is de be noeming van een ontvanger-griffier. Bij eerste stemming worden uitgebracht 63 stemmen en wel op dhr P. Oele te Goes 27 stemmen, Mr Dr Mes te Heinkenszand 26 st., D. G. v. Werkum te Heinkenszand 6 st., M. J. v. d. Dries te Heinkenszand 1 st. en J. Bakker te Ovezand 3 st. Bij 2de stemming werden uitgebracht 63 stemmen Op dhr P. Oele te Goes 33 st., Mr Dr Mes te Heinkenszand 28 st. en dhr D. C. van Werkum 2 st., zoodat is benoemd dhr P. Oele te Goes. 0.- en W .-Souburg. De Zaterdag gehou den collecte ten bate van het tuberculose-^ fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht de som van f 81,82, (Belang loos bericht). Ingezonden Mededeeiing. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Arnemuiden. De persoon tegen wien door de politie proces-verbaal is opge maakt wegens aanranding van een meisje op de Sloedam is gebleken te zijn een ze kere G. B. uit N.- en St. Joosland. Axel. De gemeenteraad besloot het ver zoek van dhr A. van Maale, om op Zon dag voormiddag van 8 tot 12 uur sigaren te mogen verkoopen, af te wijzen. Na breedvoerige bespreking wordt een bouwcommissie in het leven geroepen, be staande uit drie raadsleden, den gemeente opzichter, een lid van B. en W. en een deskundige uit de gemeente. De in de vorige vergadering verworpen belastingverhoogingen worden op verzoek van Ged. Staten opnieuw ter tafel gebracht en door den voorzitter krachtig verdedigd. Het voorstel, om 70 opcenten op de ge meentefonds-belasting te heffen wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel om de gemeente van de le naar de 2de klasse te brengen wordt ver worpen met algemeene stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Roswinkel, H. W. Lovink te Gramsbergen. Aangenomen naar GrevenLicht, G. Sam- plonius te Ulrum. Geref. Kerken. Aangenomen naar Oudewater, A. v. d. Weg te Ottoland. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Apeldoorn (2e maal), J. Jongsleen te Groningen. Zeeuwsche Diaconale con ferentie. De Zeeuwsche diakenen bij de Geref. Kerken hopen op 1 Juli a.s. hun jaarlijksche conferentie te houden in de Geref. Kerk te Goes. In de morgenvergadering zullen o.m de volgende punten aan de orde komen. a. Van het Comité: Hoe hebben diakenen te handelen als hun hulp wordt ingeroepen voor een bree der of zuster die zenuwziek is en vermoe delijk zal moeten worden opgenomen in een stichting van barmhartigheid? In tc leiden door Br. H. van Driel. b. Van de Diakonie te Meliskerke: Moet de Diakonie ook ondersteunen liet gezin van een werkschuwen broeder der gemeente? Zoo ja, hoever en op welke wijze moet hier steun verleend worden? c. Van de Diakonie te St Laurens: Mag een Diakonie een gift geven aan een plaatselijk Werkloozen-Comité, dat ge heel neutraal is en niet aangesloten bij den een of anderen bond? Inleiding over het onderwerp: De be zittingen (fondsen en landerijen) der Bur gerlijke Armbesturen, en of het geoorloofd is, dat een Diakonie der Gereformeerde Kerk, in bijzondere gevallen, gelden van bovengenoemde Armbesturen in ontvangst neemt. In te leiden door Br. A. J. Huijs- man. In de middagvergadering zal de heer C. S m e e n k te Arnhem, lid van de Tweede Kamer, spreken over: „De ver houding tusschen Diakonie en Crisis-Co mité". Ds F. Staal van Colijnsplaat en Ds D. Ringnalda te Middelburg hopen als ad viseurs de conferentie bij te wonen. DsW. P. J. van Haarstf- Te Nijmegen is in den ouderdom van 77 jaar overleden ds W. P. J. van Haarst, em. pred. der Doopsgezinden. Hij heeft van 1881 tot 1884 te Hoorn op Texel ge staan, daarna tot 1921 te Wormer en Jisp. Spannende jacht op autobandieten. Reeds eenige maanden geleden was uit het zwakzinni gengesticht te Woensel een berucht auto dief, de psychopaat L., ontvlucht, naar wien vergeefs gezocht werd. Behalve L. werd ook een tweede persoon gezocht, die in 't Politieblad gesignaleerd stond en met L. samenwerkte. Door een gelukkig toeval wist een marechaussee dezen tweeden ge zochte, toen hij zich Zaterdag te Oisterwijk liet scheren, te arresteeren. Het bleek, dat hij daar woonachtig was, en met zijn com pagnon L. een villa had gehuurd. Overwegende, dat L. dus ook wel naar Oisterwijk zou komen, werden verschillen de hoofdwegen afgezet. Tegen zeven uur Zaterdagavond kwam op den Vuchter- weg bij den Bosch, een auto met het nummer, waarnaar gezocht werd in zicht. De wachtmeester de Maat stak zijn hand op om den wagen stil te doen houden. L., die in den wagen, zat, verminderde vaart, maar scheen niet te willen stoppen, waarom de wachtmeester op de treeplank sprong. Nauwelijks was dit gebeurd of L. gaf vol gas. Terwijl de auto in snelle vaart vooruitschoot, gaf L. den wachtmeester een slag, waardoor deze van de auto viel en bewusteloos op den weg bleef liggen. Bij onderzoek bleek, dat hij een zware hersenschudding had bekomen en in ern- stigen toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Onmiddellijk werd de politie in verschil lends plaatsen gewaarschuwd. Het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2