No. 207 Maandag 6 Juni 1932 46 e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Uit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland Belanqrijkste Nieuws. Diroclou r-Hoofdrodacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorslstrnnl 70, Goos. Tol.: Rodnctlo en (UlminlstmUo No. 11. Postrokcninq No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Pirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELHEN WERKDAG. A b o n n ax e n tp r U Por 3 mnnndon, franco pot posi, 3,— Losse numiuors I0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijkr korting. V Postbestelling op het platteland. Het platteland wordt door de bezuini ging bij de posterijen nog meer gedupeerd, dan wij onlangs, toen wij over dit onder werp schreven, vermoedden. De inkrimping van het aantal bestel lingen op zichzelf brengt reeds heel wat ongerief en schade. Een groot deel van de plattelandsbe woners, dat vroeger nog een avondbestel ling had, ontvangt nu dezelfde post pas den volgenden morgen, maarop een veel later uur dan vroeger de morgenpost besteld werd. Men kan nu 's avonds zijn krant niet meer lezen; zakenbrieven kunnen pas een dag later worden beantwoord. Een krant, die b.v. des Zaterdagmor gens tusschen 11 en 12 uur uit Goes ver zonden wordt, wordt in plaatsen als Rot terdam en Den Haag 's avonds nog net jes thuis bezorgd. Maar iemand, die op een afstand van een half uur fietsen van Goes, b.v. in de buurt van Kapelle woont, ontvangt een op denzelfden tijd verzonden krant pas 's Maandagmorgens. En precies hetzelfde geldt natuurlijk van particuliere- en zakenbrieven. Maar niet alleen de bestelling, ook do verzending is beperkt. Verschillende treinen, die tot nu toe post meenamen, doen dat nu niet meer, wat alweer nieuwe vertraging geeft. Brieven, veel te laat ontvangen, kunnen nu ook niet meer onmiddellijk worden be antwoord. En alsof dat nog niet mooi genoeg was, wordt van verschillende plaatsen gemeld, dat het afhalen van poststukken voortaan niet meer mogelijk is. Zoo wordt het publiek en met name het publiek ten plattenlande op alle mogelijke manieren gedupeerd, mede tot schade van de posterijen, die uit den aard der zaak zooveel mogelijk worden uitge schakeld. Bezuiniging is goed en noodzakelijk. Maar te vreezen staat, dat we hier te doen hebben met een zuinigheid, die op alle manieren de wijsheid bedriegt. Gewenscht is dan ook, dat alle krach ten worden ingespannen om de genomen maatregelen, waardoor het platteland nogal meer bij de steden wordt achterge steld, ongedaan te maken. De regeeringsverklarlng van Rijkskanselier Von Papen. In een der moeilijkste oogenblikken van Duitschlands geschiedenis, zoo begint de regeeringsverklaring van Von Papen's ka binet, heeft de regeering haar taak aan vaard. Het Duitsehe volk bevindt zich in een moreele en materieele crisis zonder weerga en de offers, die gevergd moeten worden om den weg naar de vrijheid in het binnenland tegenover het buitenland te herwinnen, zijn ontzettend groot. Te diep reeds is op cultureel gebied van het openbare leven het atheïstisch en marxistisch denken binnengedrongen. De regeering neemt, vervuld van haar zware verantwoordelijkheid tegenover God en de natie, de leiding van het land in handen, diep doordrongen van de plichten, welke op haar rusten. Zij zal niet talmen, den strijd om het behoud der levensprincipen van het volk, in het bijzonder ook van de werkende be volking in stad en land* aan te binden. Slechts wanneer het gelukken zal een samenwerking van alle tot opbouw be reide, dus van alle nationale krachten te bewerken, zal Duitschland nog gered kun nen worden. De toestand eischt een volledige her vorming op financieel, economisch en ad ministratief gebied en aanpassing van het leven van den staat aan de armoede zij ner bevolking. De sociale verzekeringskassen staan voor het bankroet en de steeds stijgende werkloosheid zuigt het merg ook uit de beste krachten van ons, in den grond werkzaam, volk. De vier voorafgaande re geeringen hebben gemeend door toepas sing van steeds meer staatsbemoeiing en Staatssocialisme de zorgen zoowel van werkgevers als van werknemers voor een goed dsel te kunnen overwinnen. Zij heb ben getracht van den Staat een soort lief dadige instelling te maken, en het gevolg is slechts geweest, dat zij de moreele krachten, en het individueel initiatief ver zwakt of gebroken hebben. Zij hebben den Staat een taak willen geven die hij volgens zijn structuur niet kan volbren gen en juist daardoor is de werkloosheid in zoo verschrikkelijke mate toegenomen. De nieuwe regeering kan deze dingen niet op slag wegtooveren, en zij is zelfs gedwongen een deel van de door de vorige regeering afgekondigde noodmaatregelen te bestendigen, omdat de betalingen, die nu eenmaal noodig zijn, voor de instand houding van het staatsbestuur ook gedaan zullen kunnen worden. Overigens doet de nieuwe regeering op het oogenblik geen beloften. Zij zal han delen en men zal haar volgens haar da den kunnen beoordeelen. Voor de buitenlandsche politiek is de taak der regeering in beginsel eenvoudi ger. Zij bestaat in het verleenen van haar hartelijke medewerking bij alle internatio nale onderhandelingen en besprekingen over de groote problemen van ontwape ning, herstelbetalingen en oplossing van de economische crisis, omdat de hoogste levensbelangen van het Duitsehe volk daarmee gemoeid zijn. Ons doel is dus in vriendschappelijke samenwerking met andere volken aan ons vaderland ten laatste volkomen rechtsge lijkheid, politieke vrijheid en de mogelijk heid van economische gezondmaking te verschaffen. De rijkspresident heeft besloten het verzoek der nieuwe regeering tot onmid dellijke ontbinding van den Rijksdag in te willigen. Het volk zal nu voor de duidelijke keus geplaatst worden, met welke middelen en krachten het den weg der toekomst betre den wil. Naar in centrumskringen verluidt, zal Dr Brüning, zoodra hij geheel hersteld is, een verklaring afleggen, over de oorzaken, welke tot zijn demissie hebben geleid, waarbij hij dan tevens zal antwoorden op de tegen hem en zijn beleid gerichte verwijten. De socialistische „Abend" noemt het document een oorlogsverklaring aan het arbeidende volk. Het „Berliner Tageblatt" spreekt van een oorlogsverklaring aan alle gedachten, welke sinds Weimar verwezenlijkt zijn. Het is eenvoudig weg een program der reactie. Hitier en Hugenberg zouden met deze verklaring tevreden kunnen zijn. De opstand in Chili. Het is in Chili nog steeds roerig. De opstandelingen zijn op weg naar het re- geeringsgebouw om president Montero ten val te brengen. De beweging wordt geleid door den oud-gezant te Washington, Car los Davila. Er zijn tegen de opstandelin gen 75.000 vrijwilligers gemobiliseerd. Verscheidene regimenten van het leger evenals een aantal matrozen hebben zich bij de beweging aangesloten, terwijl de houding van de 18.000 man sterke politie- troepen nog onzeker is. De opstandelingen, die blijkbaar een re geering met sterk socialistische tendenz wenschen, hebben een onderhandelaar naar den president gezonden, met een ul timatum, waarin gedreigd werd, dat het paleis gebombardeerd zou worden, indien de president niet binnen 20 minuten af trad. De president weigerde aan dezen eisch gevolg te geven. Naar de minister van binnenlandsche zaken mededeelt, zou Vrijdag de regeering omver geworpen moeten zijn. Daar echter de regeering de samenzwering op het spoor was gekomen en alle troepen in gereedheid had gehouden, was de om wenteling op het laatste oogenblik ver hinderd. De opstand is, naar het schijnti op het oogenblik tot stilstand gekomen in af wachting van de houding van het leger, waarvan nu nog slechts één regiment in fanterie overgeloopen is. Volgens een bericht uit Santiago de Chile heeft de Chileensche regeering de dagbladcensuur afgekondigd en twee dag bladen verboden. Nadere berichten melden, dat de op stand toch is uitgeloopen op een overwin ning der revolutionairen. De opstandige militairen zijn er n.l. na betrekkelijk weinig bloedvergieten „slelchts" drie personen werden gedood en zestig gewond in geslaagd, de macht in handen te krijgen. Het spoedige slagen der opstandige beweging is, naar men ge looft, toe te schrijven aan het feit, dat de troepen, waarop president Montero meen de te kunnen rekenen, eerst weigerden te gen de opstandelingen op te rukken en zich vervolgens bij hen aansloten. De nieuwe regeering heeft de socialistische republiek uitgeroepen. Tot de reeds genomen maatregelen be- hooren de ontbinding van verscheiden re gimenten w.o. de witte garde. Alleen de regimenten karabiniers en de politie-af- deelingen zullen voor de handhaving der orde gehandhaafd blijven. Het is in San tiago thans weer rustig. De staatsgreep moet reeds zes maanden geleden zijn voorbereid en de uitvoering heeft slechts 24 uur geduurd. Aardbeving in Mexico. Volgens te Mexico-City ontvangen be richten uit de afgelegen landsdeelen, is het aantal dooden ten gevolge van de aard beving thans op 500 te stellen. Hiervan alleen zijn reeds 300 afkomstig uit het Guadalajara-gebied in den staat Jalisco. Men vreest, dat het aantal dooden nog grooter zal zijn. In totaal zijn 20 plaatsen verwoest. Het meest zijn de steden Za- mora, Juchitan en Mascota geteisterd. Aangezien de autoriteiten verwachten, dat nog meer bevingen zullen plaats heb ben, zijn de scholen, theaters, restaurants en kerken tot nader order gesloten. Men neemt aan, dat de haard van de beving zich bevindt in den Stillen Oceaan in de omgeving van Colima. Opmarsch van oorlogsveteranen naar Washington. In het Huis van Afgevaardigden zou den 145 leden verklaard hebben, dat zij het wetsontwerp Patman zullen steunen, dat de uitbetaling van premiën aan de oud-strijders voorziet voor een totaal be drag van 2 milliard dollar. Indien het wetsontwerp mocht worden aangenomen, zal Hoover er zeker zijn veto tegen uit spreken. Een opmarsch van oud-strijders en werkloozen naar Washington baart eeni- ge onrust, want de optrekkenden, die uit verschillende deelen van het land komen, houden treinen aan, teneinde gratis naar Washington vervoerd te worden. Te Cleveland zijn verscheidene betoo- gers gewond, toen een 400 man politie een 1000-tal betoogers uit de stations-empla cementen dreef, waar zij den nacht had den doorgebracht en wachtten op gratis vervoer. Ook uit Denver in Colorado wordt ge meld, dat daar een colonne oud-strijders in (fen nacht van Vrijdag op Zaterdag vrachttreinen heeft aangehouden en ge- eischt heeft naar Washington te worden vervoerd Nog steeds zijn groote scharen veteranen in de richting van Washington onderweg, teneinde de door hen geëischte betaling van de oorlogspremie te verkrijgen. Te Cleveland hadden de treinen in verband hiermede' een vertraging van verscheidene uren. De veteranen worden in de steden waar zij doortrekken, veelal gespijzigd en zij krijgen er nachtleger. Aanslag op Ward Hermans. Gisternacht is de bekende frontafge vaardigde Ward Hermans, toen hij per fiets van het station Heyst op den Berg huiswaarts reed, het slachtoffer gewor den van een aanslag. Op een eenzame plaats sprong plotse ling een individu te voorschijn, die een re volverschot in de richting van Hermans loste. Deze had dadelijk de aanvallende be weging bemerkt en hield zijn met kranten vol gepropte aktentasch voor het gelaat. De tasch werd door een kogel door- I boord, die vervolgens in Hermans arm terecht kwam. I De gekwetste begaf zich dadelijk naar een geneesheer die een voorloopig ver band legde. De kogel is nog niet verwij derd. Hermans, die beweert den aanvaller niet herkend te hebben, diende geen klacht in. Volgens een Brusselsch blad is het niet uitgesloten, dat de dader een ex-partijge noot van Hermans is. Groote malaise in Japan. De economische crisis in Japan heeft zulk een omvang aangenomen, dat een aantal ondernemingen momenteel niet in staat is, de verschuldigde loonen en sala rissen aan arbeiders en bedienden uit te betalen. In totaal blijven dientengevolge ongeveer 100.000 arbeiders, grootendeels werkzaam in fabrieken en in eenige mij nen, van hun loon verstoken. Ingezonden Mededeellng. Verkrijgbaar bij M. i. JEREMIASSE, K. Nieuwstr., GOES. Zelfs de spaargelden, die sommige ar beiders bij hun onderneming, die daar de speciale gelegenheid toe hadden gescha pen, hadden belegd, kunnen hun op het oogenblik niet terugbetaald worden. De werkloosheid in Amerika. De financieele commissie van de Kamer heeft haar goedkeuring gehecht aan de ontwerpwet, volgens welke ongeveer 2300 millioen dollar zouden worden uitgetrok ken voor maatregelen, bestemd om de werkloosheid te bestrijden. Honderd millioen van dit bedrag zal rechtstreeks tot steun aan de werkloozen worden benut, terwijl de rest zal worden aangewend voor openbare werken en de uitvoering van productieve projecten. President Hoover en Mills hebben zich tegen deze ontwerpwet verklaard. Green, de leider van het Amerikaansche vakvereenigingsverbond raamt het aantal werkloozen in Amerika thans op 10.5 millioen. Hoe men in Moskou koningen ontvangt! Emir Faisal, de tweede zoon van koning Ibn Saud, is met buitengewonen luister te Moskou ontvangen. De Arabische prins is de tweede vorst, die officieel door de sovjet-regeering ont vangen werd. De eerste koninklijke bezoe ker was Amanoellah, den emir van Af ghanistan. Het station van Moskou was bij de aan komst van den expresstrein schitterend versierd. Het gebouw was met groen-wit- te en roode vlaggen behangen. Een compagnie van de Gepoe in. gala uniform, stond opgesteld op het perron en een militair muziekcorps speelde de nationale hymne van Hedjaz. De adjunct-commissaris voor buiten landsche zaken, Krestinskie, verwelkomde namens Stalin den hoogen gast. De prins inspecteerde vervolgens' een bataillon infanterie en 'n eskadron caval- lerie, die op het uitgestrekte plein voor het station stonden opgesteld, waarna in luxe auto's naar het paleis Spiridonewka werd gereden, het voormalig paleis van 'n Russischen multi-millionair, dat thans is ingericht tot commissariaat voor buiten landsche zaken. Des avonds werd in hetzelfde paleis een groot gala-banket gehouden, dat eerst des morgens geëindigd was. In Sovjet-kringen wordt medegedeeld, dat het bezoek van den emir van Hedjaz van groot politiek belang is voor Rusland. De corruptie in New York. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" uit New York meldt, heeft de z.g. Hofstadter commissie Donderdag het onderzoek naar de corruptiemethodes van het gemeentebestuur van New York voort gezet. De commissie deelt mede, dat achttien leden van het centraal bestuur der demo cratische partij en een aantal politieman nen sinds 1920 op de banken van New York tezamen een bedrag gedeponeerd hebben van ruim twee millioen pond ster ling. Burgemeester Walker en zijn agenten waren de voornaamste deposito-houders; maar ook eenvoudige politiemannen had den aanzienlijke bedragen, varieerend van 20.000 tot 250.000 pond op de banken staan. Het onderzoek van den rechter Seabury heeft uitgewezen, dat deze bedragen ieder officieel salaris verre te boven gaan. Hoe veel echter ontvangen werd uit „giften" of als „belooning voor bewezen diensten" moet nog door accountants worden uitge maakt. Deensche maatregelen tegen Duitschland. De Deensche tricotagegrossiers hebben van de Deensche deviezencentrale de in voervergunningen voor de maanden Juni, Juli en Augustus ontvangen. De devie zencentrale heeft echter slechts 4 a 5 pet. der in het vorig jaar voor denzelfden tijd ter beschikking gestelde deviezen vrijge geven. Van deze som zijn 75 pot. voor En- Binnenland. Toenemende werkloosheid in Indië. Prijsverhooging der Vita-tarwe. Buitenland. Opstand in Chili. De regeeringsverklaring van het nieuwe Duitsehe Kabinet. Sneeuwstorm in Zweden. Aanslag op Ward Hermans. De werkloosheid in Amerika. Aardbeving in Mexico. geland en 25 pet. voor België bestemd, zoodat voor den tricotage-invoer van Duitschland in het geheel geen deviezen beschikbaar zijn gesteld. Dientengevolge hebben, naar de „Kon- fektionair" verneemt, de Deensche gros siers alle loopende orders aan de Duitsehe tricotage-industrie geannuleerd. Hierdoor worden ook de Duitsehe handschoenen en kousenfabrieken getroffen. De vereeniging van tricotagefabrikan ten in Chemnitz heeft reeds stappen bij den Saksischen staat en de rijksregee- ring gedaan. Sneeuwstorm in Zweden. Nadat het vrij lang in de provincie Drontheim zeer warm is geweest, is de temperatuur thans omgeslagen. In hooger gelegen streken is veel sneeuw gevallen, zoodat de akkers geheel zijn ingesneeuwd. In Drontheim was de temperatuur Vrijdag drie graden boven nul. Naar uit Stockholm wordt gemeld is ook in de Noord-Zweedsche provincie Noro- botten en Westerbotten het weer omgesla gen. Gisteren heeft aldaar een buitenge woon hevige sneeuwstorm gewoed, welke groote storingen in het verkeer teweeg heeft gebracht. Verscheidene steden zijn van het telefoon- en telegraafverteer afge sneden, terwijl treinen in de sneeuw zijn blijven steken. Verkiezingen in Mecklenburg^Schwerin. In den Vrijstaat Meeklenburg-Schwerin zijn gisteren verkiezingen voor den Land dag gehouden. De nationaal-socialisten hebben overal veel stemmen gewonnen, de Duitsch-natio- nalen verloren overal, terwijl ook de so ciaal-democraten achteruitliepen. De voorloopige uitslag is de volgende: Soc.-dem18 zetels Communisten 4 Nat.-socialisten 29 Burgerl. arbeidsgemeenschap 1, Duitsch-nationalen 5 Mecklenburgers 1 Volgens dezen uitslag zouden de natio naal-socialisten dus precies de helft van het aantal zetels hebben en met de rechter zijde over de volstrekte meerderheid be schikken. Korte Berichten. Door een hevige hagelbui werd de zuidhelling van den Solling (Duitschland) geteisterd. Hagelkorrels ter grootte van een duivenei verwoestten te Uslar en in de omgeving in een korten tijd den gehee- len fruitoogst. Vensterruiten werden ver woest, telegraaf- en telefoonlijnen braken. Groote watermassa's stroomden de kelders van de lager gelegen huizen binnen, zoo dat de brandweer te hulp moest komen. Naar uit Oppenheim wordt gemeld, heeft Vrijdagnacht boven deze stad en omgeving een geweldig onweer gewoed. In de wijngaarden hebben de regenmas sa's groote schade aangericht. Ontelbare wijnstokken werden vernield. Naar Reuter uit Athene meldt, heeft Venizelos, die juist veertien dagen ge leden met zijn kabinet was afgetreden, opnieuw de kabinetsvorming op zich ge nomen. Boven Waalsch Brabant en de streek van Charleroi hebben zware onweders gewoed, die heel wat schade hebben aan gericht. De Spaansche ex-koning Alfons is Zaterdag te Brussel gearriveerd. Hij heeft zijn intrek genomen in een der groote hotels van de parlementsbuurt. De gezondheidstoestand van Mac Donald, die reeds twee weken te Lossie mouth vertoeft, om te herstellen van zijn oog-operatie, is thans zoover verbeterd, dat zijn geneesheer hem veroorloofd heeft Maandag a,s. naar Londen terug te koe ren en zijn werkzaamheden te hervatten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1