No. 206 Zaterdag 4 Juni 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaat Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buioau: Lange Vorststrnnt 70, Gooi. Tol.: Rodnctlo cn Adminlstratlo No. 11. Postrekening No. <£455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ERKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco por post, f3.—. Losso nummorsf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—regels fl.20, elke regel meer 30 ci Bi] abonnement belangrijke korting. De arbeiders het eerste offer. Men herinnert zich wat eenige jaren geleden door Minister Colijn en na hem door Minister de Geer werd gedaan om de begrooting sluitend te maken en daling van de waarde van ons betaalmiddel te voorkomen. En men herinnert zich ook, de tegen werking die met name de heer Colijn daar bij heeft gehad van de zijde der Sociaal democraten. De heer Colijn, zoo heette het, heeft het op de arbeiders gemunt. Zijn pogen om inflatie tegen te gaan was, zoo werd het voorgesteld, in het belang van de „bezit tende klasse". Met de meeste felheid werd daarom tegen dien bewindsman opgetreden. Het regende steenen. In verband hiermede gezien is merk waardig wat thans de Sociaal-democrati sche pers schrijft over de Kabinetscrisis in Duitschland. Wat hier in Duitschland geconcen treerd wordt, zegt de „Vorwarts" en het roode „Volksblad" neemt het met instemming over „is niet de natie, het zijn conservatieve, reactionnaire krachten, het zijn kleine machtige belangengroepen, waarvan het overwegen een gevaar voor de belangen van het volk beteekent. Hier wordt de wil tot het verslechten van de sociale politiek en nog meer geconcen treerd. Er dreigt van deze regeering een nog grooter gevaar. Triumfeerend kondigen de vrienden van de crisismakers als hun pro gram aan: geen belastingen, geen nood verordeningen. Het tekort van de begroo ting is er echter. Wat moet er gebeuren? Beteekent nationale concentratie-regee ring: regeeren tot het doorvoeren van inflationistische plannen? Zal naar het voorbeeld van de Engelsche nationale concentratieregeering het mislukte Engel sche experiment in Duitschland nogmaals moeten mislukken? Het zijn de belangheb benden bij de inflatie, die achter de crisis makers staan. De arbeiders zul len hun offer zijn. En met hen de geheele Duitsche e c o n o m i e." Wat hier gezegd wordt is van begin tot eind een veroordeeling vande Soc.- Democratische politiek. Ondanks de dreigende tekorten hebben de Soc.-Democraten zich met alle macht tegen het sluitend maken van de begroo ting verzet. Van de dreigende inflatie heette het: „een beetje inflatie is zoo erg niet". Maar wat zegt men nu? De arbeiders zullen bij inflatie de eerste offers zijn. En met hen' de geheele eco nomie. Dat heeft de heer Colijn altijd zeer goed ingezien. En hij heeft er ondanks de smaad en hoon die zijn deel werd, naar gehandeld ook. In het belang van de arbeiders. In het belang van de geheele volkshuishouding. Maar de Soc.-Democraten die het poli tiek belang boven het arbeidersbelang en boven het volksbelang stelden, steunden hem niet. Zij speelden daarbij een gevaarlijk spel, zooals ze dat nu nog eiken dag doen. En zij deden en doen dat, getuige ook bovenstaande aanhaling, welbewust, ter wijl ze weten, dat als het met de financiën misloopt, de arbeiders de eerste offers zullen zijn. Waaruit volgt, dat men met deze z.g. arbeidersvrienden nooit te voorzichtig kan wezen. Naast Wijnkoop. Een van de felste bestrijders van het ontwerp-Donner inzake strafbaarstelling Godslastering was de communist Wijn koop. Hij beschouwde dit ontwerp als regel recht gericht tegen de communisten die openlijk den strijd tegen den Godsdienst hebben aangebonden en die daarbij in het openbaar uitdrukkingen gebruiken, die hier niet herhaald kunnen worden. Hij kwam er rond voor uit: „dat wij overal in alle hoeken en gaten de Godsidee en het bestaan van dat zoogenaamde Op perwezen ontkennen, bestrijden en weg werken". Hij aarzelde niet het uit te spreken, dat de communisten strijd voeren tegen den godsdienst en dat zij zich in de keuze van hun middelen alleen en uitsluitend laten leiden door de vraag, wat aan de vernietiging van den godsdienst dienst baar kan zijn. „Wij wenschen inderdaad, zoo ver klaarde hij, de godsdienstige overtuiging als het maatschappelijk kwaad te doen verdwijnen." Van iemand die op zulk een standpunt staat en die werd afgevaardigd door een partij die durft optreden op zulk een wijze dat door den Minister met recht van uitbraakselen van de hel kon worden gesproken, is het te verstaan dat hij zich met alle macht keerde tegen het ontwerp. Maar daarom blijft het temeer te be treuren, dat de Staatk. Gereformeerden, ook al hadden zij liever een andere rege ling gewild, zich tegenover den Minister en naast den heer Wijnkoop plaatsten. Juist de felle bestrijding van den Com munist had hen moeten nopen om den Mi nister bij de beteugeling van de smalende Godslastering te steunenl China en Japan. De Chineesche regeering heeft den sec retaris-generaal van den volkenbond een memorandum doen toekomen, waarin nogmaals een dringend beroep wordt ge daan op de buitengewone assemblée en de commissie van negentien, om een ver dere verscherping van den gespannen mi litairen toestand in Mandsjoerije te ver hinderen. De vijandelijkheden in Mantsjoerije zijn nooit gestaakt, aldus deze nota. De bezet ting van Mandsjoerije door de Japansche troepen gaat verder. Nieuwe troepen wor den geconcentreerd. In den komenden tijd kan in een aanval over een groot front op de Chineesche troepen worden ver wacht. Men verwacht, dat naar aanleiding van dit memorandum de commissie van ne gentien op 12 Juni a.s. te Genève zal bijeen komen. De Sovjet stookt in Spanje. Naar de Times meldt, wordt het steeds duidelijker, dat de Spaansche republiek in de laatste weken vooral het slachtoffer wordt van een geweldige samenzwering tegen de wet en openbare orde. Dit is zoo evident geworden, dat de minister van binnenlandsche zaken een wetsontwerp heeft ingediend, hetwelk inmiddels reeds door het kabinet is aangenomen, ten einde alle verdere revolutionnaire agitatie krachtdadiger te kunnen onderdrukken. Bij den opstand in Llobregat in de pro vincie Barcelona deed minister Gasares indertijd reeds de geenszins opzienbaren de mededeeling, dat uit een onbekende bron buiten Spanje geld aan de opstande lingen toevloeide. De laatste onlusten in Andalusië, waarbij ontzaglijke hoeveelhe den bommen ontdekt werden, heeft deze „onthulling" van den minister bevestigd. Eenige dagen geleden werden te San tander wederom vijftig bommen gevonden. Te Barcelona en San Sebastian werd een groot aantal revolutionnaire pamflet ten door de politie in beslag genomen. Naar de Spaansche bladen melden, be vinden zich onder de revolutionnairen jongens van 10 tot 12 jaar, die lid zijn van de communistische jeugdbeweging. Zondag werd een aantal van deze jeug dige rebellen gearresteerd. Zij droegen plakkaten bij zich met opschriften als: Weg met de bourgeois, leve de sovjetl Nieuwe krach te Brussel. Het van ouds bekende Comptoir Pali- got et Cie te Brussel heeft zijn betalingen gestaakt. Het tekort zou 14 millioen francs bedragen. Een der firmanten, die aan een hartziekte leed, is, bij het verne men van de krach, plotseling overleden. Aardbeving. Een aardschok van buitengewone he vigheid is gisteren tegen den middag in het observatorium van West-Bromwich (Eng.) geregistreerd. Ook de seismograaf van de technische hoogeschool te Karlsruhe heeft Vrijdag middag een hevige aardbeving geregis treerd, waarvan de haard ongeveer 10.000 K.M. van Karlsruhe verwijderd moet zijn. De wijzers schommelden zóó hevig, dat als zeker kan worden aangenomen, dat de aardbeving, indien zij in bewoond gebied heeft plaats gehad, ontzaglijke schade aangericht heeft. Gemeld wordt, dat de seismograaf te Mexico een buitengewoon hevige aardbe ving, welke ongeveer 20 minuten heeft ge duurd en wier haard waarschijnlijk in den staat Oaxaco is gelegen heeft gere gistreerd. In het bijzonder zou de grensplaats Pa- nikarti zijn geteisterd. De bewoners heb ben ijlings hun huizen verlaten. Rijksdag-ontbinding. Het Duitsche kabinet heeft in zijn zit ting van gisteren besloten, den rijkspresi dent de ontbinding van den rijksdag voor te stellen. Het desbetreffend decreet van den rijks president zal vandaag worden gepubli ceerd. De nadere bijzonderheden omtrent de nieuwe verkiezingen staan nog niet vast; het is echter te verwachten, dat deze volksraadpleging in de tweede helft van Juli zal plaats vinden. Kabinetsvorming in Frankrijk. President Lebrun heeft den leider der radicaal-socialisten, Herriot, met de vor ming van een nieuw kabinet belast. Her riot heeft deze opdracht aanvaard. Het Kabinet is reeds gevormd. Herriot is president van den Ministerraad en mi nister van Buitenlandsche Zaken; Bon cour heeft Oorlog en Germain Martin Financiën. het „Hbld", dat de boter zóó snel (bijna al te snelweer op 'n gulden noteert maar een andere vraag is, of de markt verhoudingen en daar draait de zaak toch oml een evenredige verbetering hebben ondergaan in de afgeloopen zeven dagen. Met andere woorden: heeft Duitschland zijn boterpolitiek gewijzigd, heeft Frankrijk zijn contingent verhoogd en kunnen wij plotseling beter met de De nen concurreeren op de Londensche markt? En het antwoord moet dan lui den: helaas neenl Integendeel, de vooruit zichten zijn er, dat Duitschland, onzen allergrootsten afnemer normaliter betreft, niet gunstiger op geworden door de regee- ringsverschuiving naar rechts daar ite lande. Waarschijnlijker is, dat de toezegging van den minister, om de opslag-, koel- en vrieskasten voor hare rekening te zullen nemen, benevens het opslaan van boter door particulieren met het oog op de na derende accijnsheffing en tenslotte het practisch stilstaan van den export, een dusdanige vraag op de binnenlandsche markt hebben doen ontstaan, dat daardoor de prijs zoo snel en krachtig is gaan op- loopen. Wij; willen geen pessimist zijn, doch meenden toch even op een en ander te moeten wijzen. Binnenland. De Eerste Kamer nam het wetje-Ebels aan. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over den steun aan de melkveehouderij. De Tweede Kamer over de sociale verze kering. Regeling van invoer van boter. Buitenland. Aardbeving geregistreerd. Rijksdagontbinding in Duitschland. Kabinetsvorming in Frankrijk. TWEEDE KAMER. Wetsontwerp-Wijnkoop. De Tweede Kamer had gisteren eerst te behandelen het wetsvoorstel van den heer Wijnkoop, houdende regelingen ter bestrij ding van de nadeelige gevolgen van de eco nomische crisis voor de arbeidersklasse, voortgezet en beëindigd. Nadat artikel 1 met op één na alge- meene stemmen was verworpen, werd het voorstel ingetrokken. Ingezonden Mededeeling. Korte Berichten. De Grieksche regeering Papanasta- sioe, die verleden week gevormd werd, is reeds weer afgetreden, Het pachtontwerp-Ebels. De Eerste Kamer heeft gisteren z. h. st. aangenomen het wetsvoorstel van de hee- ren Ebels en Oud, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten. De K. L M. In de gister gehouden jaavergadering van aandeelhouders der K. L. M. werden de jaarstukken over 1931 goedgekeurd. In de vacature in den Raad van Be stuur, ontstaan door het aftreden van Ir J. A. Kalff werd voorzien door de be noeming van Ir M. H. Damme, directeur- generaal der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie. De K. N. I. L. M. In April 1932. Na de toeneming in Februari en Maart toonde April weder eenige inzinking voor wat betreft het vervoer op de regelmatige lijnen. De deelneming aan de rondvluchten was echter zeer bevredigend en liep met eenige honderden passagiers omhoog. In totaal werden 1544 passagiers vervoerd. Aan luchtvracht werd vervoerd 4155 K.G., aan luchtpost 1633 K.G. of ruim 144.000 brieven. Het ledental van het C. N. V. Blijkens den kwartaalstaat van het G. N. V. op 1 April steeg het ledental van 103.246 op 107.541, dus met 4.293 leden of 4.16 pet. Van de 23 organisaties gingen 19 in le dental vooruit, w.o. Fabrieks- en Trans portarbeiders 1041, Landarbeiders 1474. Het resultaat is, dat twee organisaties in ledental gelijk bleven; 19 organisaties met 4.327 leden vooruitgingen en twee or ganisaties een verlies hadden te boeken van 34 leden. De vooruitgang bedraagt dus 4.327 34 is 4293 leden of 4.16 pet. „De Gids", het orgaan van het C. N. V., besluit deze mededeelingen als volgt: Aangenomen kan worden, dat wij thans reeds de 110.000 leden hebben overschre den. Want de landarbeiders, die op één April genoteerd staan met 18.344 leden, zijn thans reeds gestegen tot over de 20 duizend. Leeuwarder boiernoteering. De Leeuwarder boternoteering, die twee weken geleden op het laagste punt stond, dat bij menschenheugenis bereikt is, n.l. 74 cents, en den vorigen dag opliep tot 78 cents, is gisteren gesprongen op 100 cents, een stijging dus met 22 cents of 28 pet. Het is natuurlijk zeer verheugend, zegt De communistische kikker. Volgens „De Tribune" heeft het com munistische Kamerlid De Visser bij de behandeling van het wetsontwerp op de smalende Godslastering „de werkelijke be doelingen van de regeering ontmaskerd", die met deze wet de kapitalistische maat schappij nog tracht te redden van haar wissen ondergang door wat godsdienst- gehuichel. Hoe hevig deze „ontmaskering" bij de Kamer insloeg, verhaalt het communisten blad o.m. aldus: „Ds Kersten, die wel voelde, dat het hier speciaal tegen hem ging, trachtte aanvankelijk te interrumpeeren, doch werd door de niets ontziende kracht van de Visser's betoog dermate beteuterd, dat hij doodsbleek werd en gedurende de rest van de rede wezenloos op den grond bleef staren". En verder: „De Visser's rede werd in doodsche stilte aangehoord. Je kon een speld hooren vallen. Minister Donner zat ineengedoken achter de ministerstafel. Het verder debat was kleurloos en wei nig interessant." Bij al de tragiek van het moderne Ba- bel, zegt de Maasb., mogen we om zulke pyramidale naïveteiten toch wel even lachen. Loting voor den dienstplicht. De loting ter bepaling van den inge schrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aan merking komt om tot gewoon dienstplich tige te worden bestemd, geschiedt in het openbaar voor de lichting 1934 op Vrij dag 17 Juni om 14 uur, te 's-Gravenhage in de „Weeskamer", Binnenhof 8. De Overheid en de Nederlandsche industrie. Op de vragen van bet Tweede Kamer lid, Mevr. Bakker-Nort, betreffende bet verschaffen van gelegenheid aan de Ne derlandsche industrie tot mededinging bij alle van overheidswege aanbestede of on dernomen werken, heeft de minister van economische zaken en arbeid, geantwoord: Het is den ondergeteekende niet be kend, dat nog steeds niet bij alle werken, van overheidswege aanbesteed of onder nomen, aan de Nederlandsche industrie de gelegenheid wordt gegeven mee te din gen. De regeering heeft reeds meermalen er op aangedrongen, dat voorkeur zal wor den gegeven aan Nederlandsche producten hetgeen insluit, dat de Nederlandsche in dustrie niet wordt uitgesloten van mede dinging bij de bedoelde werken. Verwe zen zij o.m. naar circulaires van den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw aan zijn ambtgenooten, zoomede aan Gedeputeerde Staten en gemeentebesturen. In verband hiermede is de ondergeteeken de van oordeel, dat op het oogenblik geen aanleiding bestaat tot het verzenden van een circulaire, als in de vraag bedoeld, Motie-Duys sociale verzekering. Na afhandeling van het wetsvoorstel- Wijnkoop heeft de Tweede Kamer giste ren in behandeling genomen de motie van orde van den heer Duys betreffende het brengen ten laste van den staat van de premie voor de sociale verzekering, Ver schuldigd door werkgevers, die niet, of voor minder dan f 1500 inkomen in de rijksinkomstenhelasting zijn aangeslagen. De heer Duys (S.D.) zegt, dat het hier kleine werkgevers betreft, met een inko men zooals arbeiders dat in normalen tijd hebben. Als de Minister de motie uitvoert, kost dit precies hetzelfde, want dan verminde ren de kosten voor ouderdom, invaliditeit, ongevallen en ziekte. Het is een verplaat sing van kosten, niet een vergrooting. De heer Vos (lib.) zegt, de gedachte van de motie sympathiek te vinden, maar aanvankelijk ten aanzien van zijn stem voorbehoud te moeten maken. Waarom beperkt de heer Dnys de motie tot een inkomensgrens van f 1500? Het is zeer wel mogelijk, dat werkgevers met een in komen daarboven en met een groot perso neel in moeilijker omstandigheden verkee- ren. Spr. bespreekt vervolgens de noodzake lijkheid van bezuiniging op de Invalidi teitswet. Te Rotterdam wordt een gebouw gemaakt van een half millioen, terwijl men een bestaand gebouw voor veel min der geld bad kunnen krijgen. Te Nijmegen krijgt de Raad van Arbeid een duur ge bouw. Spr. dient een motie in, waarin de Regeering werd uitgenoodigd a. de verzekering van de arbeiders, hun weduwen en weezen tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit plaats vindt op collectieven grondslag, in aansluiting aan de ziekteverzekering en waarbij b. een premievrij pensioen wordt toege kend aan alle Nederlanders op een leeftijd en beneden een inkomensgrens, nader (bij de wet vast te stellen. De beer Br a at '(platteland) dient daarna een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat bet in deze moeilijke tijds omstandigheden gewenscht is, dat de pre mies voor de sociale verzekering, die de werkgevers moeten betalen, en het deel der premie van de ziektewet, dat de werkne mers moeten 'betalen, tijdelijk worden ge dragen door den Staat, en waarin de Ka mer aan de regeerirug verzoekt, voorstel len 'dienovereenkomstig te doen. De beer Weitiamp (C.H.) bespreekt den moeilijken toestand 'der kleine land bouwers. Zij werken bard, leven eenvou dig en toonen steeds een loffelijk streven om zicbzelven te helpen. Spr. is tegen stander van afschaffing van de sociale wetgeving en moet niets hebben van des heeren Kersten's redeneeringen daarover. Men kan den zieken arbeider niet laten verhongeren en verkommeren met zijn ge zin. Spr. kent verscheidene oude boeren echtparen, die leven van de ouderdoms rente en van wat hun «rond opbrengt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1