Staten-Generaal Uit de Provincie. Gemeenteraad van Middelburg. Zoeklichtjes. Vrouwelijks gemeente-ontvanger. Tot ontvanger van de gemeente Heer- jansdam is benoemd mej. M. Sloof, ambte nares ter secretarie aldaar. Dit is de eer ste vrouwelijke gemeen te-ontvanger in ons land. Uitvoer van boter naar Duitschland geregeld. Verschenen is een Kon. besluit dat re gelen stelt voor den uitvoer van boter naar Duitschland. De voornaamste bepalingen, die dit be sluit bevat, zijn deze: Voor den uitvoer naar Duitschland van een zoodanige hoeveelheid boter, als waarvan de invoer in dat land tot een beperkt invoerrecht is toegestaan, worden door of vanwege den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid certificaten verleend. Ter bestrijding van de kosten, aan het uitgeven der certificaten verbonden, wordt bij het verleenen daarvan een door den minister te bepalen bedrag van ten hoog ste vijf ten honderd van de waarde der goederen, waarvoor het certificaat wordt verleend, in rekening gebracht. Indien bij den uitvoer van boter de op brengst meer bedraagt dan de marktprijs hier te lande, vermeerderd met de nor male vergoeding voor gemaakte onkosten en een redelijke winst wordt aan den be langhebbende bij de afgifte van het certifi caat een bedrag in rekening gebracht tot het doen van uitkeeringen aan of aan te wenden ten bate van producenten van zoodanig goed. Dit bedrag zal, vermeerderd met de heffing voor kostenbestrijding, niet min der bedragen dan zeventig ten honderd en niet meer dan honderd ten honderd van het verschil, in de vorige alinea bedoeld. Voor de uitvoering van dit besluit heeft de minister een commissie van advies be noemd, waarvan dr F. E. Posthuma te 's Gravenhage voorzitter is. TWEEDE KAMER. Weer een crisis-ontwerp. De stok achter de deur. De Kamer heeft zich gisteren, nadat de stemming over het wetsontwerp inzake strafbaarstelling Godslastering had plaats gehad, opnieuw met een crisis-ontwerp bezig gehouden. Zooals reeds gemeld, werd het ontwerp- Donner aangenomen, met 49 tegen 44 stemmen. Bij de tegenstemmers behoor den ook, wij hebben dat gisteren niet ge meld, de Staatkundig-Gereformeer den. Daarentegen heeft de heer Peere boom, de opvolger van Ds Lingbeek, ten slotte vóór gestemd. Daarna kwam aan de orde het z.g.n. Glearingswetje, dat verband houdt met de handelspolitiek. Het wetje in zijn oorspronkelijken vorm bracht een machtiging om Verdragen Ie bekrachtigen, teneinde onzen export te steunen tegen de nadeelen, voortspruiten de uit beperkende bepalingen, door vreem de mogendheden getroffen ten aanzien van het internationale betalingsverkeer, inzake de vereffening van vorderingen, ontstaan in verband met in- en uitvoer (met name deviezenrestrictie). Inmiddels is de toestand dermate verer gerd, dat de Regeering bij gewijzigd ont werp van wet om een scherper wapen ge vraagd heeft. Het nieuwe artikel 2 bepaalt namelijk, dat de Kroon bij bestuusmaat- regel beperkende bepalingen kan stellen ten aanzien van de vereffening (of het op andere wijze teniet gaan) van schulden, ontstaan in verband met invoer uit lan den, welke beperkende bepalingen hebben getroffen voor het internationale beta lingsverkeer. De stok dus achter de deur! De heer v. d. W a e r d e n (S. D) oor deelde, dat de regeering hier vraagt een zeer gevaarlijk wapen te mogen hanteeren. Het ontwerp grijpt diep in het goederen verkeer in. Spr. wenscht 'n vaste Kamer commissie voor crisis-aangelegenheden, waarmee de minister overleg kan plegen. De heer Fleskens (R. K.) juichte 't ontwerp toe, speciaal na de wijzigingen, welke er in gebracht zijn. Hij zou echter ook de mogelijkheid willen openlaten, ge dwongen clearing mogelijk te maken De heer Weitkamp (C. H.) achtte 't ontwerp noodig. Het is reeds te laat ge komen. Aan onzen export wordt groote schade toegebracht. De heer B i e r e ma (Lib.) noemde dit ontwerp zeer ingrijpend. Hij is echter be reid het te aanvaarden, daar wij, als er niets gedaan wordt, uitgeschakeld worden van het wereldverkeer. De heer 0 u d (V. D.) wees er op, dat de machtiging, die de regeering vraagt, ligt op het terrein der actieve handelspolitiek. Hij gevoelt daarom voor een vetste Kamer commissie als door dhr van der Waerden aanbevolen. De heer Kortenhorst (R. K.) be treurde, dat niet vroeger in deze richting is gegaan. De toepassing moet z. i. aan den Minister worden overgelaten. Dr C o 1 ij n (A. R.) meent, dat men aan de regeering geen bepaalde gedragslijn kan voorschrijven. Men moet haar wel een groote bevoegdheid geven, al zijn daarte gen bezwaren. Indien men regelingen treft tegen een bepaald land, moet men bedacht zijn op retorsiemaatregelen. Ons land, dat niet gewend is om te vechten, biedt geen waarborg om eensgezind achter de regee ring te staan. Hoe zal de regeering vooraf weten of zij verwachten mag of de Staten- Generaal bereid zijn haar te steunen? Er is feitelijk maar één weg, n.l. dat zij voor af contact zoekt met de Kamer door mid del van een Kamercommissie. Ten slotte maakt spr. de opmerking, dat wij ons met den boter-export op En- land moeten instellen, waar nieuwe we gen te exploreeren zijn, door b.v. een com- pensatieverkeer. De heer W ij n k o o p (Comm.) merkt op, dat de bevoegdheden, die de regpering vraagt, van dictatorialen aard zijn.Men be gint hier den economischen oorlog, die ten nadeele is van de boeren, den handel en de industrie, dus voor de massa dor arbeiders. De heer B e u m e r (A. R.) gevoelt voor een vaste crisis-commissie bitter weinig, gezien de ervaring, opgedaan met de com missie voor buitenlandsche aangelegenhe den. De commissie werkt, zonder dat de Kamer er iets van weet. De heer v. Voorst tot Voorst (R. K.) is voor dreigementen van Duitsche zijde niet bang. Duitschland heeft ons ge dwongen in deze richting te gaan. We mogen ons niet als een schaap ter slacht bank laten leiden. De Minister spreekt zijn voldoe ning uit over de eenstemmigheid en zal Donderdag zijn rede voortzetten. DRIE VOORAANSTAANDE SOCIAAL DEMOCRATISCHE RAADSLEDEN TE AMSTERDAM UITGENOODIGD AF TE TREDEN. Te Amsterdam hebben onlangs drie Soc.-Dem. raadsleden de heeren Mr. G. v. d. Bergh, Dr W. Polak en F. L. Os- sendorp liet bestaan te stemmen voor een loonkorting van het gemeentepersoneel. Zij deden dit, hoewel de Federatie der S.D.A.P. had beslist, dat de roode raads leden tegen moesten stemmen. Deze ongehoorzaamheid gaf tot hevige ontstemming aanleiding. In de S.D.A.P. kan men menschen, die rekening houden met het algemeen belang, als dit tegen het p a r t, ij b e l'a n g en het persoonlijk belang ingaat, niet gebruiken. En de drie voorstemmers mochten dan nèg zoo bekwaam zijn en nóg zulk een vooraanstaande positie in de partij in nemen: zij werden geroepen zich te ver antwoorden. Van te voren hadden mannen als de heer Albarda en Wibaut ernstig gewaar schuwd deze zaak niet op den spits te drijven en het niet onmogelijk te maken, dat iemand in een bepaald geval van practischen aard nog wel, naar eigen in zicht handelt. Maar dergelijke personen kan de S.D. A.P. niet gebruiken. Zij heeft ledepoppen noodig, vooral als het gaat over loonkwesties. En zoo werd dan ook in de vergadering van de Federatie gisteravond met alge- meene stemmen het optreden van bedoel de raadsledep afgekeurd en dezen hee ren verzocht hun mandaten ter beschik king te stellenl ALLEEN EEN BAD met electrisch warmwater apparaat voor nachtstroom van 3% ets. per K.W.U., geeft volledige voldoening. Installateur: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Vlissingen. De minister heeft bericht zich niet te kunnen vereenigen met het besluit van den raad, waarin wordt be paald dat de winkels van Maandag t./m. Vrijdag 's avonds om zeven uur moeten sluiten en 's Zaterdags om 9 uur. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Mei 1932. Ingekomen: J. v. d. Linde en gezin, van Kruiningen (Hansweert) C 53 naar Oost hoek C 2g, P. Zwartepoorte van Bus- sum, Lindelaan 14 naar Wilhelmina- straat B 142; P. v. d. Cingel van Goes, Vosmaerstraat 14, naar Nieuwendijk C 107; N. T. Poelman van Velsen, Hoge- slingen 18, naar Westdijke, Kanaaaldijk B 126; T. Ruisaard, van Kloetinge A141, naar a.b. m. s. „Egalite". Vertrokken: M. Meijaard naar 's Graven hage, Laurierstraat 139; Adr. Ruisaard en gezin naar Dordrecht, Groothoofdpoort; A. Paauwe naar Kattendijke. Met ingang van 6 Juni a.s. wordt alhier het kantoor van den post- en tele graafdienst opengesteld op werkdagen van 8%—11, 1416y2 en 18—19 uur, en op Zon- en feestdagen van 89 en 1314 uur. Tevens vervalt met ingang van den zelfden datum de verzending ten 11.10 en ontvangst ten 12.50 uur en wordt de 2e kom- en 2e buitenbestelling opgeheven. Vermoedelijk wordt binnenkort het post- en telegraafkantoor omgezet in een hulpkantoor. Heinkenszand. Woensdagavond verga derde de gemeenteraad voltallig. De voor zitter heet den heer J. Steketee in het bijzonder welkom na zijn langdurige en ernstige ziekte. Hij hoopt, dat spoedig een algeheel herstel zal intreden. In ver band met de notulen en een in een vorige vergadering genomen besluit, wordt, na dat een voorstel van dhr Beaufort in ver band met het bepalen van den grondprijs voor te koopen grond, wegens uitbreiding van de Dorpsstraat, is verworpen, een voorstel van B. en W. met alg. stemmen aangenomen en de grondprijs van fl op f2 gebracht per vierk. M. Met alg. stem men wordt besloten op voorstel van B. en W. een adres te richten tot den Dir.- Generaal van P. en T. om de verslech teringen in den postdienst in te trekken. Met alg. stemmen wordt besloten de recht ten op vergunning van dranklocaliteiten te bepalen op f40 met een vergunnings recht van f7.50 minimum der te schat ten huurwaarde en een schatter te be noemen tegen een belooning van fl per geschat perceel. Besloten wordt met 4 i tegen 3 stemmen in te trekken het raads besluit betreffende toetreding tot het re gistratuurbureau van de Ver. van Ned. Gemeenten. Met alg. stemmen wordt op voorstel van B. en W. besloten een wacht tijd voor steuntrekkenden vast te stellen van 6 dagen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Beau fort aan B. en W. een regeling te maken waarbij bepaald wordt, dat het verboden is aan personen aan wie op een of andere wijze steun uit de openbare kassen wordt verleend, sterken drank te verschaffen. Aangenomen. Dhr Simonse wijst op den slechten toe stand, waarin een gedeelte van de Dorps straat verkeert. De voorzitter zegt ver betering toe, waarna hij de vergadering sluit. Aagtekerke. Bevolking. Ingekomen uit Domburg: Neeltje Krijger, Wilhelmina Maljaars, Lourina de Voogd en Jan Vader. Vetrokken naar Ouderkerk C. J. Kor- nelisse; naar Domburg Joh. de Visser en gezin; naar Westkapelle Maatje Provoost; naar Zoutelande Marinus Provoost; naar Oostkapelle Debora Minderhoud; naar Domburg Maatje v. Eijzeren; naar Sint- Philipsland Jannetje Labruijère. Arnemuiden. Dinsdagmiddag vergader de de Gemeenteraad. Door Ged. Staten is definitief vastgesteld de rekening der ge meente over 1930. Dhr Joos Marteijn heeft zijn benoeming lot lid van de schat tingscommissie voor de rijksink.belasting niet aangenomen. De kosten van hulpver leening door de brandweer van Middel burg bij den brand in den nacht van 3 op 4 Mei j.l. bedragen f 76.60. Daar er maar één gegadigde was als pachter voor het Veerhuis en de inschrij vingsom B. en W. te laag voorkwam stel len zij voor een nieuwe inschrijving te houden en verzoeken tevens den Raad op zijn besluit van de vorige vergadering te rug te komen omtrent het intrekken van het verlof voor het tappen van alcohol vrije dranken. Dhr v. Eenenaam wil het verlof intrekken om overtreding tegen te gaan. Dhr Schuit gelooft, dat de oorzaak van te weinig inschrijving gezocht moet worden in te weinig publicatie. Door den voorzitter wordt dit bestreden. Er is in de couranten een oproep gedaan. Dhr Fran se wil het verlof behouden voor de werk dagen en alleen op de Zondagen de zaak suiten. Hij gelooft dan dat alle bezwaren voor de A.R. fractie opgelost zullen zijn. Na stemming wordt het voorstel van B. en W met 4 tegen 3 stemmen aangeno men (tegen dhrn Baaijens, Schuit en van Eenenaam). Er komt dus weer verlof in het Veerhuis behalve op Zondag. Dhr J. Langebeeke wordt met 5 st. be noemd tot lid der schattingscommissie rijksinkomstenbelasting. Dhr A. Buijs wordt met algemeene stemmen benoemd als agent der arbeids bemiddeling. Het salaris wordt vastge steld op f 50. Vastgesteld wordt de vergoeding voor de vereeniging voor bijz. lager onderwijs over 1930. Thans komt ter tafel een voorstel van B. en W. omtrent voortzetting en regeling der werkverschaffing, waaruit blijkt, dat aan loon bij de werkverschaffing in de maand Mei f 1100 is uitbetaald en er thans nog 73 werkloozen ingeschreven staan, waarvan 46 aan de werkverschaf fing werken. Door dhr B. Franse wordt nader uit eengezet wat B. en W. verlangen. Zij wil len de welgestelden, die nog een zekere bron van inkomsten hebben minder laten werken, daar het, gezien de uitgaven, voor de gemeente ondoenlijk wordt om zoo voort te gaan. Spr. zag gaarne, dat een commissie uit den Raad werd benoemd om mede te kunnen beoordeelen welke menschen geschift moeten worden. Dhr Schuit voelt voor een commissie niets. B. en W. hebben toch tot heden de volle medewerking van den Raad gehad om alles te regelen en uit te voeren met nog drie personen van de arbeidersorga nisaties. Spr gelooft wel, dat dhr B. Fran se voor 90 pet. bekend is met den toestand van de werkmenschen. Dhr van Eenenaam wil wel in een com missie zitting nemen hetgeen door dhr Franse zeer op prijs gesteld wordt. Wethouder Baaijens vindt het onnoodig om een commissie te benoemen. De te- werkgestelden hebben geteekend welke in komsten ze hebben. Blijkt nu, dat ze ge jokt hebben laten we ze dan ontslaan. Dhr Crucq vindt een uitgaaf van f 1100 alleen over de maand Mei veel te hoog. Spr. wil de werkverschaffing stopzetten zoolang wij ook geen 70 pet. toeslag van de Regeering krijgen. Z.i. is het een on billijke zaak om sommige gemeenten 75 pet. of 65 pet. toeslag uit de Rijkskas te geven, waarbij er zijn die nog niet met zooveel werkloosheid te kampen gehad hebben als onze gemeente. Arnemuiden ontvangt maar 30 pet. Spr. zal niet mee helpen om eerst zijn eigen gemeente ten gronde te helpen. Hij voelt in dezen niets voor een commissie, daar alles zooveel mogelijk op de secretarie te weten te ko men is. Dhr Puipe wil zooveel mogelijk de werkzaamheden voor den winter bewaren. Dan zal het harder noodig zijn dan nu. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten geen commissie te benoemen (tegen Baaijens, Puipe, Schuit en Crucq). Bij de rondvraag vraagt dhr Franse om nog f40 uit te geven voor een gedeelte draineering weg spoor en Arnebrug (te gen Baaijens en Crucq) en om nog vijf kruiwagens aan te schaffen voor de werkverschaffing. Hierna ging de Rand over in geheime zitting. Woensdagavond had alhier in tegen- 1 woordigheid van kerkeraadsleden, enkele leden van de commissie van beheer als mede eenige leden der kerk de eerste steenlegging plaats van de nieuw te bou wen pastorie der Geref. kerk. De pastor- loei Ds H. Scholing verrichtte deze han deling na eerst enkele toepasselijke woor den gesproken te hebben. Namens de commissie van beheer werd door den voorzitter, dhr J. J. C. v. d. Graaff, het woord gevoerd. Ook te dezer plaatse is het aantal postbestellingen ingekrompen. De mid dagbestelling naar Kleverskerke is opge heven, zoodat de morgenbestelling thans dus de eenige, om 10 uur des morgens begint. De wijken Sloedam en Arnebrug zijn onder deze bestelling begrepen. Met den trein, die hier te 11.52 vertrekt, wordt geen post meer meegegeven of af gehaald, zooals voorheen. Er zijn dus voor taan slechts twee verzendingen per dag n.1. v.m. 8.36 u. en 17.45 's avonds. Biggekerke. Loop der bevolking. Inge komen: Jacobus Wattel van Koudekerke naar A 72; Jan Pieter de Witte van Me- liskerke naar B 104; Jan Wisse van Me- liskerke naar B 15; Catharina Janse van Meliskerke naar B 36; Izaak Louwerse van Meliskerke naar B 29; Abraham Schoe van Oostkapelle naar B 7; Willem van de Woestijne van Oostkapelle naar B 26; Pieternella Blok van Koudekerke naar A 44; Jasperine Dingemanse van Zoute lande naar B 14; Allegonda Hendrika van der Padt geb. Kamermans van Den Haag naar B 87; Jacoba Johanna Geschiere van Grijpskerke naar B 14. Vertrokken: Pieter Abraham de Moor van A 55 naar Den Helder; Gilles Ver- straate van B 104 naar Koudekerke; Eli zabeth de Korte van B 5 naar Koude kerke; Wilhelmina Maljaars van B 36 naar Aagtekerke; Christiaan van de Woestijne van B 29 naar Domburg; Pau- lus Simonse van B 70 naar Koudekerke, Elizabeth Jacobse van A 44 naar Melis kerke; Jan Boone van B 95 naar Koude kerke; Jem Jacobus Jacobse van A 44 naar Koudekerke; Daniël Lievense van B 90 naar Zoutelande; Jan de Bue van B 29 naar Zoutelande; Adriaan Melis van A 27 naar Koudekerke. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig dhr Harthoorn. Ingekomen stukken: goedkeuring van diverse Raadsbesluiten, verslagen enz. Door de Kroon is goedgekeurd de hef fing van opcenten op de vermogens- en fondsbelasting. B. en W. stellen voor een vrijkomend stukje grond aan den hoek Zandstraat voor f700 te verkoopen aan K. J. v. Loo, d.i. ongeveer f 10 per vierk. M. Er zijn nog drie gegadigden, maar dhr v. Loo is de hoogste bieder. Besloten wordt tot verkoop, als is voorgesteld. In behandeling komen nu de voorge stelde verordeningen betreffende de brand weer. Temidden van een gezellige onderlinge causerie der Raadsleden (de voorzitter constateerde weinig belangstelling bij de dame en de heeren), stelt dhr Portheine voor te bepalen, dat ook op het terrein van een brand aanwezig mogen zijn die genen, die aan hun ambt of betrekking de bevoegdheid ontleenen, daar aanwezig te mogen zijn. Dit wordt aangenomen. In antwoord op enkele vragen van dhr Boasson, zegt de voorzitter, dat geen films in het publiek mogen worden ver toond anders dan in een brandvrije cabine. De verordeningen worden z.h.st. aan genomen. Schoolgeldverordeningen O. L. en vervolgonderwijs. Dhr Paul zal zich met dit voorstel vereeni gen, omdat Ged. Staten niet anders wil len en het slechts voor een jaar zal zijn. Spr. verwacht van B. en W. tijdig een nieuw voorstel, want het U. L. onderwijs wordt b.v. nu zwaar getroffen. De voorzitter geeft den heer Paul de verlangde toezegging. Dhr Mes hoopt dan ook, dat B. en W. rekening zullen houden met de grootte der gezinnen. Ook dit wordt toegezegd. Het voorstel wordt aangenomen. Verlaging maximum aantal verloven. Dhr v. d. F e 11 z is het niet eens met B. en W., dat de Raad nu geen verlaging kan invoeren. Maar aan gezien het aantal verloven niet onrust barend groot is, zal spr. geen voorstel doen. Dhr Cornelisse zou toch het ma ximum-aantal op het tegenwoordige (37) willen bepalen. De voorzitter wil hieromtrent nog het advies van de Vereen, van Ned. ge meenten vragen. Dhr Mond eel zegt, dat de Minister de meening is toegedaan, dat nu geen verlaging kan worden ingevoerd. De voorzitter wil wachten tot 1935, maar B. en W. zullen inmiddels een onderzoek instellen of er voordien nog iets gedaan kan worden. De Raad is na tuurlijk niet gebonden aan deze beslis sing. Dit wordt z.h.st. aangenomen. Verhooging personeels be lasting voor motorrijtuigen. Dhr v. d. F e 11 z ziet hierin een een zijdige verhooging voor een deel der be lastingbetalers. De belasting voor auto's wordt opeens met 50 pet. verhoogd. Moet de personeele belasting verhoogd worden, dan moet men alle grondslagen of op centen verhoogen. Het voorstel van B. en W. noemt spr. onrechtvaardig. Dhr Jeronimus wil niet voor eigen belangen pleiten, maar wijst er op, dat In het Soc. Dem. „Volksblad" vond ik het volgende versje, overgenomen uit een Belgisch blad, dat een goede teekening geeft van de veel belovende roode Kamer leden: „Gij zijt een goede", zei een burger Tot een herkozen Kamerlid; 'k Heb meegeholpen u te kiezen, 'k Was blij, dat g' in de „Kamers" zit. Weet gij het nog, dat vóór de kiezing Gij ons van alles hebt beloofd? Gij bedeldet voor onze stemmen, En w' hebben vast in u geloofd. Wanneer vervult gij de beloften, Die g' aan uw kiezers hebt gedaan? Tot heden zien w' er niets van komen Gij vaagt er glad uw hielen aanl" „Wel vriend", sprak 't Kamerlid en lachte, Ik speld' u toch niets op de mouw! Ik deed u toch niet de belofte, Dat 'kmijn beloften houden zou?" OPMERKER. zij, die niet kunnen aantoonen, dat zij hun auto uitsluitend of nagenoeg uit sluitend voor hun bedrijf gebruiken, toch al zwaarder dan vroeger worden getrof fen. Nu komt daar deze verhooging nog bij. Dhr den Hollander voorziet, dat de opbrengst te hoog geraamd is, omdat er op de waarde der auto's jaarlijks wordt afgeschreven. De voorzitter antwoordt, dat men om de 4 of 5 jaar een nieuwe auto neemt. De opbrengst van auto's in de personeele belasting is vrijwel constant. Dhr Paul wijst op den ouden toe stand, toen voor motorrijtuigen meer op centen werden betaald dan voor andere grondslagen. Die oude toestand wordt her steld. Dhr de Veer zegt, dat dhr v. d. Feltz stellingen poneert, die hij niet kan be wijzen. De grondslagen van de personeele belasting zijn telkens gewijzigd, nu eens voor dienstboden, dan voor meubilair. Er is geen samenhang tusschen die verschil lende grondslagen. Men kan dus gerust den een of anderen grondslag wijzigen. Vroeger werden 180 opcenten op de mo torrijtuigen geheven en nu 110. De oude toestand komt dus ongeveer terug. Spr. meent, dat dhr Jeronimus ongelijk heeft. Als iemand opgeeft, dat hij zijn auto uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor zijn bedrijf noodig heeft, moet de belastingadministratie het tegendeel aan toonen. Het voorstel van B. en W. wordt zon der h. st. aangenomen. Personeele belasting voor biljards in koffiehuizen. Dhr Jeronimus acht het verzoek der café houders billijk. Een biljard is noodig in een modern café. De café-houders zouden de biljards graag missen, want er valt weinig mee te verdienen, maar de een kan het voor den ander niet laten. De voorzitter merkt op, dat ook muziek in de café's onmisbaar wordt geacht. Men kan zoo wel doorgaan. Dhr Boasson vraagt of het toch niet mogelijk is, het verzoek der café-houders in te willigen. Spr. aarzelt echter met het oog op de gemeente-financiën. De voorzitter antwoordt, dat alleen de grondslag kan veranderd worden, niet de opcenten. De toestand der gemeente- financiëniszeerzorgwekkend. Ingrijpende maatregelen zul len genomen moeten worden. Spr. weet niet, hoe het gaan moet, als deze crisis nog een paar jaar duurt. Dhr Onderdijk: het kan geen jaar meer duren. Dhr Paul: Maar dit geldt toch niet alleen van Middelburg? De voorzitter: ook andere gemeen ten staan voor dezelfde moeilijkheden. Dhr v. d. Feltz beschouwt een biljard als een luxe. De café-houders wentelen de kosten toch af op de cliëntèle. Dhr Jeronimus gaat accoord met het voorstel van B. en W., gezien de mededeeling van den voorzitter. Het voorstel tot afwijzing van het ver zoek wordt met alg. stemmen aange nomen. Geleidel ij ke opheffing van school K. Dhr Paul zal zich bij dit voorstel neerleggen. Het is de beste op lossing. Spr. juicht het toe, dat de in specteur overleg heeft gepleegd met den Bond van Ned. onderwijzers en wil dit ook in de toekomst zien gebeuren. Verder merkt spr. op, dat de geboorte cijfers in 1926 laag waren, later waren ze iets hooger, nu zakken ze weer. Het treft spr., dat school K moet wor den opgeheven. Deze school ziet er uit stekend uit en ligt als school heel gun stig, beter b.v. dan school C. Als de wet- Terpstra wordt aangenomen, wil spr. toch goed overwegen, welke school defi nitief moet worden opgeheven. Het kan wel eens een andere school zijn. De voorzitter zegt, dat B. en W. voortaan rechtstreeks voeling zullen houden met N.O.G. en B. v. N. O. School K was vroeger armenschool en voor velen zit dat cachet er nog op. (Dhr Paul: na tuurlijk onzin!) B. en W. zullen zeer ern stig overwegen, welke school straks defi nitief zal moeten worden opgeheven. Mevr. We ij 1 acht ook het voorstel on vermijdelijk. Spr. zegt, dat de Inspecteur zijnerzijds geen overleg heeft gezocht met den Bond van Ned. Onderwijzers. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Dhr Harthoorn komt ter vergadering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2