No. 204 Donderdag 2 Jnni 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Schoonheidsontwaken. eterinaire «levertraan MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! 1ÏB lemel^- Zeep. GIJ DWAAS 2180. jdingen. HUWING! HIILTE THIEME U op dit Blad Belangrijkste Nieuws. Buitenland FEUILLETON Binnenland. 88^ R.) Bouwland is de Witte Frans- lande voor f 1550. 45 K R.) weiland al- olderman te West- 148 R.) Bouwland 'ac. de Witte te Zou- 139 R.) Bouw- en er M. G. Leuntje de 1000. 157 R). Bouwland Fransini de Witte L17 R.) Bouwland Koppejan Jacs.zn., mor f 2505. 291 R.) Bouw- en irg, aan den Geert- le Pagter Janszoon, 3r f 1300. 196 R.) weiland >oper Jacob Moens Aagtekerke, voor i Koppejan C.Jzn, H.A. (1 G. 20 R.) lande. Kooper Wil- L6, voor f 650. Nederland. HEVELT, uitr., 31 te jjONDE, thuisr., 31 ir., 30 te Gravesend. ■atavia te Amster- lie Lloyd. 30 Finisterre. 3W York, 30 te Nar VEERBERICHT. avond van 2 Juin: Noordelijke tot kken tot zwaar be regen, weinig ver- iur. niddag 3 uur: ddag 3 u. 757. fietsers: jws NNJ"V* V 3* HET MELKMEISJE ïg van de BENIGE Klaverblad's Karne- elkmeisje No. 340". SRBLAD". Haarlem. >uders hebben voorraad van hetNederl. Volksvoeding. de Roode Pilaren ddeiburg. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.-» Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De Staatkundig Gereformeerden tegen. Het wetsontwerp van Minister Don- ner, hetwelk bedoelt strafbaarstelling van smalende Godslastering is gisteren door de Tweede Kamer met 49 tegen 44 stem men aangenomen. Tegen stemden de linksche partijen, twee leden van de Ghr.-Hist. fractie en ons bericht van gisteren was in zooverre on juist de Staatkundig Gereformeerde leden. Ook de Staatkundig Gere formeerden! Directe aanleiding tot de indiening van dit ontwerp was gelijk men zich herinnert, de ontzettende wijze waarop van atheïsti sche en communistische zijde God de Heere in het publiek werd gesmaad en gelasterd. Niet ten onrechte sprak gisteren Mi nister Donner van uitbraakselen van de hel, waartegenover de Overheid niet werkloos mocht blijven. Van alle kanten was trouwens geroe pen om ingrijpen van de Overheid. Met spanning werd de uitslag van de stemming over het ontwerp tegemoet ge zien. Zou het goddeloos bedrijf van atheïs ten en communisten in ons land onge stoord moeten doorgaan of zou de Kamer den Minister bij het nemen van maatrege len daartegen steunen? Gelukkig het ontwerp werd met een kleine meerderheid aangenomen. Maar de Staatkundig Gereformeerden verleenden daarbij hunne medewerking niet. De heer van Dis stemde tegen. Maar óók Ds Zandt. En óók Ds Kersten! De baggerwerken op de Schelde. Men zal zich herinneren, dat onlangs frontafgevaardigde Herman Vos aan den Belgischen minister van openbare wer ken enkele vragen had gesteld, in verband met baggerwerken op de Schelde bij Ant werpen. Aanleiding hiertoe was het feit, dat volgens den heer Vos deze werken zonder werkelijke reden plotseling aan een an dere firma werden toevertrouwd dan de Nederlandsche, die bedoelde werkzaam heden al sedert jaren had gedaan, en dat de nieuwe aanbesteding den staat veel meer geld zou kosten dan voorheen het geval was. Het antwoord van den vroegeren minis ter van openbare werken, van Gaeneghem is thans bekend gemaakt; het beantwoordt niet al de vragen van den heer Vos, maar de „Schelde", die dit antwoord uitvoerig ontleedt, constateert toch alvast o.m., dat het ministerieel antwoord toegeeft, dat voorbarig een einde werd gemaakt aan het vorige contract, dat ongeveer 35 pci. goedkooper was dan het nieuwe. Reeds nu heeft dit den staat 14 millioen francs gekost en de werken kunnen nog 8 jaar duren. Het blad spreekt over een millioenen- schandaal en wijst er verder op, dat de 55) „Als ze de lieveling van het publiek is?" hielp Lady Mac Donald hem. „Dat wordt ze, daar kunt u zeker van zijn. Elsie heeft een uitstekende stem en is daarbij een be koorlijk persoontje. Als u baar eens zou 1 ooren zingen, dan „Ik heb haar eens gehoord," viel hij in de rede. „Wie zal haar in de toekomst be schermen?" Niemand kan haar beschermen dan zij zelf, mijnheer Barker." „En u moedigde haar aan zangeres te worden?" „Mijn waarde heer", zei zijn gastvrouw koud en hooghartig, mijn vriendinnetje Elsie zal zichzelf zeer goed weten te be schermen tot ze zich een echtgenoot kiest. Elsie had haar toekomstige loopbaan al bepaald voor ik haar kende." „Ik vraag u vergiffenis voor mijn on gepastheid Lady Mac Donald", zei hij stijf. nieuwe Mij., die de werken kreeg en over de periode van slechts 2 jaar al 14 mil lioen extra heeft gekost, een dochtermaat schappij van de Société générale de Bel- gique is. Motie van vertrouwen in hef Belgisch Kabinet aangenomen. De Belgische Kamer heeft met 101 te gen 73 stemmen de motie van vertrouwen in de nieuwe regeering Renkin aangeno men. De socialisten en Vlaamsch-Nationalis- ten stemden tegen. Er waren drie onthou dingen. De Fransche financiën. Het vakblad van de Fransche ambtena ren maakt melding van een onderhoud, dat een delegatie van ambtenaren met Herriot heeft gehad. Deze heeft niet wil len toezeggen de salarissen der ambtena ren niet te verlagen alvorens hij de staats financiën ten volle onderzocht had. Het blad vervolgt daarop: de aanstaande voor zitter van den Ministerraad heeft ons pes simistischer aanduidingen over het be- grootingstekort gegeven, dan wij vermoed hadden. Herriot doelde zelfs op een rec- tificatieve wet, om de reeds over dit jaar loopende begrooting, die slechts een paar maanden geleden is aangenomen, meer in overeenstemming te brengen met de wer kelijkheid. De vorming van hei Duitsche Kabinet. De Rijkspresident heeft Woensdag avond den heer von Papen ontvangen, die hem verslag uitbracht aangaande de door hem gevoerde besprekingen bij zijn kabinetsvorming en vervolgens benoemd tot: Rijkskanselier: den heer von Papen. Binnenlandsche Zaken: Freiherr von Gayl. Economische Zaken: Dr Warmboldt. Rijksweerbaarheid: generaal von Schlei cher. Voedselvoorziening en commissaris voor de Oostelijke gebieden: Freiherr von Braun. Posterijen en Verkeerswezen: Eltz von Ruebenach. Bij aankomst van de heeren te Berlijn is de benoeming te verwachten van Dr Guerner tot minister van Justitie en van Freiherr von Neurath tot Minister van Buitenlandsche Zaken. De rijksdagfractie der Beiersche Volks partij besloot, na een breedvoerige bespre king van den toestand, met algemeene stemmen, dat geen lid der B. V. P. zal deelnemen aan het kabinet von Papen. Ook sociaal-democraten en Centrum staan tegenover bet kabinet der oppositie. De soc.-dem. rijksdagfractie beeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt ge zegd: De val der regeering Briining die buiten 't parlement door onverantwoordelijke raad gevers van den rijkspresident is veroor zaakt is 't begin van 'n buitengewoon ern stige crisis op binnen- en buitenlandsch po litiek gebied. De soc.-dem. rijksdagfractie, besloten tegen alle reactionaire aanslagen tegen alle inflationistische experimenten en tegen alle aanvallen op de grondwet en de democratie den strijd aan te binden, staat met het grootste wantrouwen tegen over de nieuwe regeering en zal daaruit alle parlementaire consekwenties trekken. De Gentrumleden van den Rijksdag heb- „U is een eigenaardig soort man", zei ze. „Wat zoudt u het meisje willen laten doen. Ze moet op de een of andere manier in haar levensonderhoud voorzien. En als de manier, waarop ze dat doen wil, haar waarschijnlijk een fortuin op zal brengen, waarom zou ik dan trachten haar daar van te weerhouden?" „Heeft u er eenig idee van, wat ze zal verdienen als zangeres?" vroeg hij na een oogenblik te hebben nagedacht. „O, als een zangeres er in slaagt het publiek te pakken, maken ze fabelachtige sommen, mijnheer Barker! Wie zal zeg gen, wat Elsie te wachten staat." Weer dacht de man een oogenblik na Hij sprak toen duidelijk en langzaam. Zoudt u haar willen aanraden haar plannen op te geven op de volgende voorwaarden honderdduizend gulden ineens en verder een jaarlijks inkomen te beginnen met dertigduizend gulden en opklimmend tot laten we zeggen twee honderdduizend mogelijk meer bin nen enkele jaren. Vindt u dat een eerlijk aanbod, Lady Mac Donald?" Deze waardige dame viel met een smak in haar stoel terug. „Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn het nog eens te herhalen?", vroeg ze zwakjes. Barker herhaalde zijn voorstel, lang- ben eveneens een verklaring gepubliceerd waarin zij elke medewerking aan het ka binet von Papen in zeer scherpe bewoor dingen van de hand wijzen. De verklaring zegt o.a., dat de fractie eensgezind en zoo scherp mogelijk de gebeurtenissen der jongste dagen, die aanleiding tot den val van Brüning hebben gegeven, veroordeelt, vooral omdat deze val is uitgelokt vlak voor het begin van zorgvuldig voorbereide internationale onderhandelingen. Men beeft bier te doen met lichtzinnige intrigues van onverantwoordelijke perso nen. Het Centrum veroordeelt dit systeem van dwarsdrijverijen voor hetwelk zij de verantwoordelijkheid niet kan aanvaarden Het is tegen de voorgestelde verlegen heidsoplossing, die geboren is uit de vrees van de partijen van rechts om de verant woordelijkheid op zich te nemen. Zij kan er geenszins een nationale concentratie in zien en daarom wijst 'zij deze oplossing van de hand. Korte Berichten. Einde April waren er in Zweden ruim 111.000 werkloozen tegen ruim 33.000 op denzelfden datum van het vo rige jaar. Sedert den eersten April is het aantal werkloozen nog met 1660 toege nomen. In de commissie voor de landhewa- pening te Genève is de discussie over tanks, pantserauto's enz. gesloten. Bij de debatten bleken er weer diepgaande mee- ningsverschillen over het aanvalskarak- ter dier wapens te bestaan. De regeering van de Ver. Staten heeft in gunstigen zin aan de Engelsche regeering geantwoord op haar vraag of de Ver. Staten zouden deelnemen aan een in ternationale economische conferentie, die de stabiliseering van de goederenprijzen moet bestudeeren. Uit de meubelindustrie. Gisteren is te 's Gravenhage met den Rijksbemiddelaar prof. Aalberse een be spreking gehouden van partijen, betrok ken bij het conflict in de meubelindus trie te Waddinxveen. Het resultaat is, dat de arbeidersorganisaties op advies van den Rijksbemiddelaar het uitgevaardigde ultimatum hebben ingetrokken. Tabaksplanters in nood. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van economische zaken en arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat de Ne derlandsche tabaksplanters in grooten nood verkeeren, wijl de tabak van verle den jaar en van dit jaar onverkoop baar is? Is de minister bereid te overwegen, of het mogelijk is den in de kringen van ta baksplanters geuiten wensch te verwezen lijken, om n.l. te verplichten een klein percentage inlandsche tabak door de bui tenlandsche te vermengen? Indien de minister deze regeling on mogelijk acht, is de minister dan bereid op andere wijze de in nood verkeerende planters spoedig hulp te bieden? Steunmaatregel voor de veehouders gevraagd. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters beeft aan den minister van economische zaken verzocht, onverwijld maatregelen te nemen, dat aan de veehou ders voor tijdelijke werkkrachten, welke boven de op 1 Juni in het bedrijf reeds werkzame personen speciaal voor den hooioogst in dienst worden genomen, een tegemoetkoming in het loon worde ver leend van f 10 a f 15 per week en per per soon, zulks tot een maximum van vijf weken. Indische begrooting. De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de openbare be handeling van de Indische begrooting voor1932. Rijksdaalders van vóór 1920. Naar het „Centrum" verneemt, ligt het in de bedoeling, om ook de rijksdaalders, die vóór 1920 ter rijksmunt zijn vervaar digd, aan de circulatie te onttrekken. Dit zal echter niet geschieden, op de wijze, die men bij den gulden heeft toe gepast. Er wordt voorloopig geen bepaal de datum vastgesteld, waarop het publiek deze rijksdaalders moet hebben inge leverd. De inhouding geschiedt geleidelijk, na melijk door de posterijen, die alle rijks daalders, vóór 1920 aangemunt, welke onder haar bereik komen, aan den om loop onttrekken. Onze kersen naar Engeland. De minister van Economische Zaken en Arbeid brengt ter algemeene kennis, dat door hem het Uitvoer Controle Bureau voor groenten, fruit en aardappelen, Java- straat 80, te Den Haag is aangewezen voor het afgeven van de certificaten van oorsprong, welke, ingevolge besluit van de Britsche Regeering de zendingen kersen welke in 1932 in Groot-Britannië ten uit voer zullen worden aangeboden, moeten vergezellen, voor zoover die kersen in Ne derland zijn gegroeid. De vlasindustrie. Het Tweede Kamerlid Rraat heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gestejd: Is het den minister bekend, dat de steun aan de vlasindustrie zoodanig geregeld is, dat alleen de oogst 1932 daaronder begrepen is; dat er dit jaar zeer weinig vlas uitge zaaid is, zoodat de werkgelegenheid niet noemenswaard hiermee verruimd wordt; dat, indien de regeering maatregelen neemt, om ook het nog onafgewerkte van vorige vlasoogsten in die steunregeling op te nemen, de werkgelegenheid in die i industrie zeer zal worden uitgebreid? Is de minister bereid in het belang van Binnenland. De toestand van de vlasindustrie en van de Nederlandsche tabaksplanters. Drie vooraanstaande soc.-dem. Raadsle den te Amsterdam moeten aftreden. Het drama te Putbroek. Gemeenteraad van Middelburg. De abat toirkwestie. Buitenland. De kabinetsvorming in Duitschland vol tooid. De Fransche financiën. De baggerwerken op de Schelde. Ingezonden Mededeeling. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crême een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. de beteugeling van de werkloosheid, als nog maatregelen in bovengenoemden zin te nemen? Is de minister bereid mee te deelen of ook maatregelen overwogen worden om invoer van vlas te beperken? De overschrijding van het contingent. De Minister van Economische zaken en Arbeid heeft op de vragen van den heer Kuiper in verband met de overschrijding van het voor de maanden Januari, Fe bruari en Maart 1932 vastgestelde con tingent voor ih te voeren lederen schoen werk en rubber het volgende geantwoord: Het is juist, dat het contingent voor leeren schoeisel met ongeveer 136 pet., dat voor rubber schoeisel met 134 pet. is overschreden. Deze overschrijding is in de eerste plaats gevolg van het feit, dat aan den contingenteeringsmaatregel voor schoeisel terugwerkende kracht is verleend tot 1 Jan. 1932. De invoer was dus tot 8 Febr. geheel vrij1; juist vóór dien datum zijn belangrijke hoeveelheden schoeisel geïm porteerd. Bovendien zijn bijzondere vergunnin gen verstrekt. a. wegens contracten, gesloten vóór de afkondiging van den contingenteerings maatregel b. voor goederen, die hier te lande niet vervaardigd worden c. voor seizoenartikelen. In alle gevallen, waarin zulks mogelijk is, worden de bijzondere vergunningen op de gewone gekort. De voornaamste landen van herkomst van dit schoeisel zijn Duitschland, Enge land, Tsjecho-Slowakije en Japan. Ingezonden mededeelingen. zaam en duidelijk als te voren. De dame bracht haar hand aan 't voor hoofd. „Laat me denken", fluisterde ze. „Ik zou wel tweehonderdduizend gul den in eens willen geven, maar dat zou me de eerste maanden een beetje in on gelegenheid brengen." „O, laat me denken!" Tot zichzelf zei ze: „Ik had nooit gedacht, dat hij zoo rijk was!" Plotseling keek ze hem aan. „U moet haar liefhebben." „Ja." „U heeft haar al lang lief gehad." Hij bloosde als een schooljongen, maar antwoordde rustig: „Ik heb nooit iemand anders lief gehad." Wat letterlijk waar was. Lady Mac Donald hervond haar waar digheid. „Het spijt me heusch voor u, mijnheer Barker." „Ik heb al eerder met moeilijkheden te kampen gehad", antwoordde hij een voudig. „Ja, maar niets is zoo moeilijk te over winnen als een vrouw." „Zoudt u me aanraden mijn aanbod op schrift aan juffrouw Glen te doen toe komen?" „Lieve help neen!" Ze lachte onwille keurig. „Vergeef me, maar 't klinkt zoo zakelijk." „Ik ben een zakenman en een dwaas, vrees ik in een geval als dit. Ik ben bang, dat ik u ontstemd heb, maar „Neen", viel ze hein zacht in de rede, „u heeft me niet ontstemd. Ik sympa thiseer met u. „Meent u dat echt? Dan hij haalde diep adem „wilt u me dan niet hel pen, Lady Mac Donald? Nog nooit heb ik een man om hulp gevraagd en nu wend ik me tot een vrouw." „Vrouwen zijn vaak de beste helpsters" zei ze, trachtend een schuldig gevoel, dat haar bekroop, van zich af te schud den. „Maar hoe hoe kan ik u helpen, mijnheer Barker?" „Zooals het u 't beste dunkt." Ze schudde het hoofd. „Ik zie niet in, dat ik iets voor u doen kan. Ik heb geen recht me op eenigerlei wijze in Elsie's zaken te mengen." „Als u meent, dat het voor haar bestwil is." „Ik twijfel niet of Elsie zal trouwen wien ze wil", ging ze voort, als sprak ze tot zichzelf. „Misschien dat zij en Har ry „Wie?" „O, dat had ik niet moeten zeggen. Daar heb ik geen recht toe. Het is mis schien maar fantasie van een oude vrouw. Vergeet het als 'tu blieft, mijnheer Bar ker", zeide ze met een verwarring, die misschien niet geheel natuurlijk was. „Lady Mac Donald, u moet me helpen" zei hij beslist. „Moet? Wat een vreeselijke man is ul Als als ik u beloofde u te helpen denk er om, dat ik het kind op geen enkele manier wil dwingen maar als ik zou beloven te doen voor u wat ik kon, zoudt u dan willen beloven geduldig te zijn en niets te verwachten?" „Ik zal geduldig zijn." „En niets verder ondernemen, voor ik u schrijf?" „Wanneer zult u schrijven?" „Geef me twee maanden." „Goed." Er heerschte even stilte. „Misschien schrijf ik eerder", zei ze op zachten toon. „Ik heb u mijn hulp be loofd en misschien heb ik uw raad noo- dig. Ik ben een eenzame vrouw en geloof niet, dat ik een enkelen waren vriend heb buiten mijn neef. En juist een man van zaken heb ik op het oogenblik noo- dig. Maar ik zal er u wel over schrijven, als ik mag, mijnheer Barker." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1