Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Kunst en Wetenschap voerbaar voorkomt. Men kan daarmede niet beletten, dat de steuntrekkenden liun waren betrekken uit andere gemeenten. Bovendien zouden andere gemeenten een dergelijken maatregel kunnen nemen, waardoor den kleinhandel ten slotte een niet geringe belemmering werd in den weg gelegd. Dhr J. A. Dominious wijst er op, dat de vraag rijst, of zulks geoorloofd zou zijn, waar deze bonnen geen wettig be taalmiddel zijn. De voorzitter deelt mede, dat wel in na- tura mag worden ondersteund, doch niet op de wijze, zooals dhr Felius zich voor stelt. Een voorstel van dhr Felius om de steunverleening door uitgifte van bonnen mogelijk te maken, in stemming gebracht, wordt verworpen met 2 tegen 5 stemmen. Voor stemden dhrn Gijsouw en Felius, te gen dhrn A. Dominicus, J. A. Dominicus, Lindenbergh, de Jonge en de voorzitter. Besloten wordt de houten noodwoning te verkoopen aan G. de Visser te Ierseke. Mededeeling wordt gedaan van de inge komen correspondentie inzake de voorge nomen inkrimping van den post- en tele graafdienst. De voorzitter brengt rapport uit omtrent een door hem bijgewoonde conferentie, waarin deze zaak werd onder het oog gezien en waarbij gewezen werd op de bezwaren en vooral ook voor de schip perij, bij openstelling van het kantoor van 8.30—11 u. vm., van 24.30 u. nm. en van 67 u. nm. op werkdagen, en van 89 u. vm. en van 12 u. nm. op Zon dagen voor den post- en telegraafdienst. De vraag wordt gesteld, of de gemeente bereid is op haar kosten de tweede post verzending in ontvangst te doen plaats hebben. Spr. meent, dat zulks meer in het 'belang is van enkele zakenmenschen, die daartoe samenwerking zouden kunnen zoeken. Dhr Felius wijst op de mogelijk heid om een postagentschap in te stellen. In dit geval kan b.v. een neringdoende daartoe worden aangesteld en het publiek kan daar steeds terecht voor alle posthan- delingen. Spr. geeft in overweging deze zaak met den inspecteur der P. T. T. te bespreken. Dhr J. A. Dominicus adviseert de medewerking van de schippersvereeni- ging „Schuttevaer" te verzoeken. Dhr Lin denbergh meent, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om den postdienst onge wijzigd te houden en acht zulks niet on mogelijk, wanneer gewezen wordt op de uitzonderingspositie dezer gemeente, ten gevolge van het drukke scheepvaartver keer. B. en W. worden gemachtigd om, waar noodig, stappen te doen tot het be houd van den huidigen dienst. Na breed voerige bespreking wordt besloten tot ver hooging der opcenten op de gemeente fondsbelasting en van die op de grondbe lasting voor de gebouwde eigendommen tot 60. Overgegaan wordt tot de benoeming van een tijdelijk gemeente-opzichter. De voor zitter deelt mede, dat op de door B. en W. opgemaakte voordracht voorkomen dhrn M. Hoogesteger Fzn, L. P. Korstanje, A. Kosten en M. G. Moerman. Na gehouden stemming blijkt te zijn benoemd dhr M. Hoogesteger Fz. met 4 st., tegen 2 st. op dhr Moerman en 1 st. op dhr L. P. Kor stanje. Aan de orde komt een voorstel tot het vaststellen van een parkeerverbod voor auto's in de z.g. Baan. De voorzitter licht dit voorstel toe, en zegt, dat het een uit vloeisel is van ingekomen klachten over het langdurig staan van auto's voor het zelfde perceel. Dhr Felius meent, dat het bezwaar meer moet worden gezocht in het verkeer met gewone vrachtwagens, die de straat zig-zag-gewijze doortrekken en zich niet houden aan de verkeersregels. Bij meer toezicht hierop was een parkeerver bod minder noodig. Spr, wijst op de be zwaren van een parkeerverbod voor de reizigers, die de neringdoenden bezoeken Dhr J. A. Dominicus zegt aan te ne men, dat het lastig voor de handelsreizi gers zou zijn, doch geen bezwaar; in elk geval kunnen de burgers hiermee gebaat zijn. Spr. verwijst ook naar de parkeer verboden in andere plaatsen. De verorde ning wordt met algemeene stemmen, be halve die van dhr Felius, aangenomen. Aan den voorzitter wordt op diens ver zoek machtiging verleend om de kosten van de officieele ontvangst ter gelegen heid van het alhier gehouden muziekcon cours op 2de Pinksterdag voor rekening der gemeente te nemen. Tegen stemde dhr Gijsouw. De gasprijzen worden gedurende de zomermaanden weer bepaald op f 0.10 per kub. M. Tenslotte wijst dhr Gijsouw op het doelloos en roekeloos rijden door de gemeente met motorrijwielen. De voor zitter zegt toezicht toe. Hierna besloten zitting. Hoedekenskerke. In de Maandag ge houden vergadering van Ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke waren 16 stemgerechtigde ingelanden tegenwoordig, uitbrengende 18 stemmen. De rekening 1931-'32 werd vastgesteld in ontvang ad f26.357, in uitgaaf ad f 25.147, dus met een goed slot van f 1210. De aanbeveling gezworene wegens pe riodieke aftreding van den heer M. Steyn Sr., die wegens zijn gevorderden leeftijd voor een herbenoeming niet meer in aan merking kon komen werd opgemaakt en bestaat uit: 1. P. Huige, 2. D. B. v. Kruys- sen, 3. B. Timmerman. v Besloten werd Ged. Staten te verzoeken den Siguitschenweg aan één zijde voor automobiel en motorverkeer af te sluiten. Bij inkrimping van het personenvervoer van den tramweg door Zuid-Beveland zal 25 pet., bij opheffing daar van 50 pet. ver mindering van subsidie worden verzocht. Ellewoufsdijk. Bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling alhier stond op 31 Mei als geheel werkloos ingeschreven één persoon. Vorige maand tien. Door het feit, dat een flink aantal grond werkers aan het verzwaren van den dijk in Borsselen werkzaam is, is de werkloos heid voorloopig overwonnen. Loop der bevolking over de maand Mei 1932. Ingekomen: "Wilhelmina Wagemaker uit Borsselen; Sara Jacoba Maat uit 's-Heerenhoek. Vertrokken: Jacomina Sinke naar Bors selen; Maria Janna Smallegange naar 's-Gravenhage, Chasséstraat 16. Schore. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig dhrn G. de Vrieze en G. Zoeteweij. Van de afd. Schore van den Neutralen Bond van Bouwvakarbeiders in Neder land is een adres ingekomen, waarin ge vraagd wordt om invoering van een steun regeling voor niet meer trekgerechtigde arbeiders van die afdeeling. Naar aanlei ding daarvan wordt op voorstel van B. en W. een steunregeling vastgesteld over eenkomstig de hiervoor vanwege het Dep. van Binnenl. Zaken gegeven voorschrif ten. De steun bedraagt ten hoogste: 1. voor uitgetrokkenen: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 7.50 per week, benevens 50 ct. per week per ge zinslid boven de twee personen tot een maximum van 4 personen; b. voor kost gangers f 5 per week; 2. voor reglementair nog niet rechthebbenden, dubbel uitge trokkenen en ongeorganiseerden: als on der 1 met resp. f 6.50, 50 ct. en f 4. Aan den Minister zal worden gevraagd deze regeling geldig te verklaren voor de in de gemeente voorkomende bedrijven. Medegedeeld wordt, dat de verordening op de heffing van besmettelijke ziektengel- den Koninklijk is goedgekeurd; dat de prijs van den electrischen stroom 39 ct. per K.W.U. bedraagt; en dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn op genomen en in orde bevonden. Na onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwe raadslid j. L. van den Brink, wordt met alg. stemmen tot toelating be sloten. Goedgekeurd wordt de rekening 1931 van de Gezondheidscommissie met een ontvang ad f 1686.07, een uitgaaf ad f 1091.58 en een batig slot ad f 594.49. Tegen de begrooting 1933 van de commis sie met een eindcijfer van f 1544.49 (Scho re moet bijdragen f 21.79) zullen geen be zwaren worden ingebracht. Op voorstel van B. en W. wordt het be drag van de zekerheid van den gemeente ontvanger verhoogd tot een tiende deel van den gemiddelden gewonen ontvang over de laatste vijf jaar. Vastgesteld wordt een verordening voor het opgerichte agentschap der arbeidsbe middeling, terwijl tot agent wordt be noemd dhr H. D. Trimpe, gemeente-secr. De gemeente-begrooting 1932 wordt ge wijzigd mede in verband met het daarop brengen van een bedrag ad f 500 voor steunverleening. Bij de rondvraag informeert dhr Gle- rum naar de handhaving der bepalingen inzake de maximum-snelheid in de kom der gemeente. Er wordt n.l. door sommige automobilisten zeer hard gereden, zelfs wanneer de school uitgaat. De voorz. zegt, dat hij de politie opdracht heeft gegeven hierop te letten. Hierna sluiting. Krabbendljke. De rekening 1931 van de Zuid-Bevelandsche Gascentrale „Oost einde" sluit voor den gewonen dienst met "een ontvang van f87263.34, een uitgaaf van f94.326.75 en een verliessaldo van f 7063.41. St Laurens. Loop der bevolking over de Maand Mei 1932. Ingekomen: M. Vaane en gezin, han delsreiziger, B 155b, uit Middelburg; M. Schreijenberg, dienstbode, A 32, uit Me- liskerke; J. Cevaal, huishoudster, B 40, uit O.- en W.-Souburg; G. Jansen, kran tenbezorger, B 146, uit Biervliet; W. Lou- werse, landb.knecht, A 77, uit Oostkapelle; J. M. Langebeeke, zonder beroep, A 87, uit Serooskerke (W.); M. Joziasse, dienst bode, A 41, uit Serooskerke (W.). Vertrokken: J. B. Hangard, zonder be roep, van B 193 naar Middelburg; R. Geertse, huish., van B 40 naar Oostka pelle; L. M. Kole, zonder beroep, van B 4 naar Middelburg; P. v. d. Broeke, dienst bode, van A 41 naar Middelburg; A. G. H. de Nooijer, zonder beroep, van B 156 naar Leiden; J. G. Botting, zonder beroep, van B 152 naar Koudekerke; K. Jobse en ge zin, landbouwer, van B 125 naar Veere; D. Marinissen, onderwijzer, van B 130 naar Sneek. Vrouwepolder. Maandagavond hield in de consistorie der Ned. Herv. Kerk de afdeeling van den Ghr. Landarbeiders- bond een algemeene vergadering. Na opening door den voorzitter, dhr J. Janse, wees deze er in zijn openingswoord op, dat men, hoe groot de misstanden ge worden zijn en hoe hoog de grieven zich opgestapeld hebben, het Christelijk begin sel ten allen tijde moet vasthouden. Uit de mededeelingen, die nu gedaan werden, kwam zeer duidelijk aan 't licht de krenkende bevoorrechting der werk- loozen van de afd. Gapinge boven die van Vrouwepolder. De houding van den bur gemeester werd in deze kwestie hoogst onbegrijpelijk genoemd. Er zal wel een request aan B. en W. worden gezonden om de Ghr. feestdagen (Pinksteren) als nog uit te betalen. Men had dit wel toege zegd, maar nu het feit zich voordeed, klopte men aan doovemans deur. Begrij pelijk is, dat eenige verbittering niet kan uitblijven. Vervolgens kwam aan de orde de be spreking van het resultaat der gevoerde loonactie. Men kwam tot het teleurstel lende feit, dat de werkgevers zich plaat sen op het oud-liberalistisch standpunt: „Voor U, over U en zonder UI" Ten diep ste werd betreurd, dat de patroons den arbeiders zelfs het recht niet toekennen om over hun eigen belangen mede te be raadslagen. Twee vergaderingen waren uitgeschre ven, waarop iedere keer 14 werkgevers uitgenoodigd waren. De eerste maal waren er twee, de tweede maal was slechts één patroon aanwezig. Gezien de overheer- schende godsdienstige en politieke rich ting alhier, doet zoo iets zeer vreemd aan. Besloten werd den werkgevers voor de derde maal een schrijven te doen toeko men, waaruit spreekt de spijt, dat men niet tot samenspreking kon komen. Hierna verkreeg Ds P. J. 0. deBruy- n e het woord voor zijn onderwerp: „Ar beidsvreugde". Door de verschillende eco nomische omstandigheden wordt het leven van den arbeider steeds moeilijker. De po sitie van den landarbeider is zooveel mooier dan die van den fabrieksarbeider. Door het citeeren van verschillende lie deren van den arbeid liet spr. uitkomen, dat zonder de ware arbeidsvreugde de echte arbeid onmogelijk wordt. Twee groote factoren voor arbeidslust zijn ar beidsloon en arbeidsvreugde. Al moge men dan ook in het eerste verminderen, met grooten klem waarschuwt spr. tegen het verliezen van het hoogere, de arbeidt vreugde. Hierna sluiting. Serooskerke. (W.). Maandagavond hield onder leiding van dhr Iz. de Buck de Afd. der Z. L. M. een buitengewone vergade ring. De voorzitter deelde mede, dat deze ver gadering was uitgeschreven op verzoek van 10 leden der afdeeling, die voorstel den, dat het bestuur, gezien de houding van de meerderheid in de vorige verga dering in zijn geheel zou aftreden, en on verwijld zou worden overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur. In verband daarmede deelde de voor zitter mede, dat intusschen de bestuurs leden P. Melis Wz., Johs. Wondergem en Abr. Maljaars Abrhz. hun ontslag als be stuurslid hadden genomen, en dat 30 le den voor de afdeeling hadden bedankt. Op verzoek van de onderteekenaars der voorstellen bleven de heeren Iz. de Buck en S. Meijers als bestuurslid aan. Bij de verkiezing van 3 nieuwe leden in het bestuur werden gekozen dhrn W. G. Allaart, W. Dekker en P. Boone Gz., die allen hun benoeming aannamen. -Hierna deelde de voorzitter mede, dat tien personen zich als lid hadden aange meld. Deze werden toegelaten. De afdee ling telt thans 73 leden. Als afgevaardigde naar de jaarvergade ring van de Z. L. M. te Tholen werden be noemd dhrn S. Meijers Bz., primus en P. Boone Cz., secundus. Op een vraag betreffende de poterbe waarplaats antwoordde de voorzitter, dat de administratieve leiding blijft bij de Afd. Z. L. M. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoornaar, H. v. d. Eist te IJzendoorn. Te Ridderkerk, W. L. Mulder te Voorthuizen. Geref. Kerken. Bedankt voor Arum, K. v. d. Meulen te Kommerzijl. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Apeldoorn, J. Jongeleen te Groningen en M. Holtrop te Franeker. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Aardenburg, A. B. R. Mul der te Middelburg. Legaten. Wijlen dhr D. Meulen- berg, overleden 21 April j.l., gewoond hebbende te Oudelande, heeft bij laatste wilsbeschikking o.a. gelegateerd, vrij van successierechten, aan: De Geref. Kerk te Baarland f 1000; de Diaconie derzelve f 500; de Chr. school te Oudelande f 200; de Vereen, tot Ghr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland „Vrederust" f 200; de Theologische School v. d. Geref. Kerken te Kampen f 200; de Vrij Universiteit te Am sterdam f 300; de Zending uitgaande v. d. Keref. Kerken in Zeeland te Magelang f 1000. Zendingshospitaal geo pend. Uit Magelang wordt door Aneta gemeld: Het Geref. Zendingshospitaal van den missionair-predikant Ds A. Merkelijn is alhier onder zeer groote belangstelling geopend. Particuliere Synode. In de heden gehouden vergadering van de Par ticuliere Synode der Geref. Kerken in Zee land werd het moderamen als volgt sa mengesteld: Ds A. Scheele te Kapelle-Bie- zelinge.praeses; Ds le Gointre te Bergen op Zoom, scriba; Ds F. Staal te Colijns- plaat, assessor en Ds Beukema te Nieuw- dorp, 2e scriba. Emeritaat. Naar wij vernemen is Ds A. Andree, pred. bij de Geref. Kerk te Krabbendijke, voornemens tegen 1 Dec. a.s. emeritaat aan te vragen. Benoemd tot onderwijzer aan een Chr. School te Leerdam de heer K. Ra- mondt te Rozenburg, voorheen te Goes. Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in de theoretische wijsbe geerte en de geschiedenis der wijsbegeerte aan de Universiteit te Amsterdam, stel len B. en W. den raad voor, prof. dr H. J. Pos, hoogleeraar aan de V. U. te Am sterdam. Bij Kon. besluit van 28 Mei is, met ingang van 1 Sept. benoemd tot directeur van en leeraar aan de R. H. B. S. te Z i e- r i k e e, dr U. Schults, te Amsterdam. Ernstige relletjes te Vlaar- dingen. Gisteravond is het in Vlaar- dingen tot ernstige relletjes gekomen, die veroorzaakt zijn door enkele commu nistische drijvers uit Amsterdam, Rot terdam en Schiedam. De aanleiding tot deze relletjes is ge weest een in de raadszitting van j.l. Don derdag genomen besluit om een wijziging te brengen in de uitkeeringen aan de werkloozen. Gisteren was het weer Raad. De socialisten hadden hun volgelingen opgewekt om weer voor het stadhuis te komen demonstreeren. De communisten zagen in hetgeen er was voorgevallen een gereede aanleiding om den socialisten de leiding uit handen te nemen en zelf de boel op stelten te gaan zetten. De Vlaardingsche politie had van een en ander echter de lucht gekregen en zich op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid. Het voltallig personeel, 33 man sterk, werd gisteren in dienst ge houden. Al spoedig bleek, dat van elders com munistische kopstukken gekomen waren om de leiding in handen te nemen. Te zeven uur ongeveer hadden zich voor het raadhuis ongeveer 2000 werk loozen verzameld, die, bij het begin van de raadszitting, de binnenkomende ge meenteraadsleden begonnen uit te jou wen. Gaandeweg nam men een meer drei gende houding aan en de politie zag zich toen ook genoodzaakt in te grijpen. Men begreep, dat men met 33 man een menigte van 2000 demonstranten, waar bij zich natuurlijk heel wat nieuwsgierig publiek had gevoegd, onmogelijk in be dwang zou kunnen houden en daarom werd de hulp van de militaire politie uit Rotterdam gerequireerd. Tien man, onder bevel van een luite nant vertrokken met een auto van de Rotterdamsche politie naar Vlaardingen en voegden hun kracht bij de plaatselijke politie, die inmiddels nog versterkt was met drie rijksveldwachters. Een versterking, die broodnoodig was, want op verschillende plaatsen in de stad was het intusschen tot ernstige rel letjes gekomen. Straten werden openge broken en winkelruiten ingegooid. Allereerst werd het Stadhuisplein en het Westhavenplein, waar zich een groote menigte verzameld had, schoongeveegd. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld en verschillende menschen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Een was er, die met een gapende hoofdwonde naar het ziekenhuis gebracht moest worden. De onruststokers waren al heel gauw nergens meer te vinden. De politie zette een stuk rond het stadhuis af en patrouil leerde daarna in groepen door de stad, waarbij af en toe nog gechargeerd werd. Te elf uur werd de publieke tribune van het raadhuis ontruimd omdat een paar menschen uit het publiek zich in het debat gemengd hadden. Dit ging zon der eenig verzet. Een half uur daarna was de raadszit ting ten einde en werden de raadsleden onder politiebegeleide naar hun wonin gen gebracht Auto-bandieten. Zaterdag avond j.l. fietste op den weg van Zieu- went naar Ruurlo eeh ongeveer 18-jarig meisje. Opeens passeerde haar een auto, die de vaart verminderde toen hij in de buurt van het meisje was, terwijl tege lijkertijd een man uit de auto stapte, die het meisje van de fiets trok en de fiets in een sloot langs den weg gooide en het meisje bij zich in de auto trok. Een landbouwer, die juist in de buurt op het land aan het werk was, zag dit alles in een minimum van tijd gebeuren en wilde het meisje te hulp snellen, doch bij zijn komst was de auto reeds ver dwenen, terwijl hij het nummer niet meer kon opnemen. Een paar uur later passeerde dezelfde auto in een geweldige vaart denzelfden weg en toen zag een andere landbouwer het meisje aan den buitenkant van de auto hangen, zich krampachtig vasthou dend om niet te vallen, doch een der in zittende „heeren" timmerde zoolang op haar handen, dat het meisje het moest opgeven en de auto moest loslaten en met een harden smak op den grond viel. De landbouwer, die reeds te hulp was gesneld en ter plaatse kwam, kon nog juist constateeren, dat de auto geen num merbord meer had. Het meisje werd in bewusteloozen toestand de woning van den landbouwer binnengedragen, waar het Zondagavond nog niet bij kennis was gekomen, terwijl tevens haar naam en adres onbekend zijn en zij dus omtrent de daders nog niets heeft kunnen mede deel en. De dubbele moord te Zuid broek. In verband met een nader door de politie en justitie ingesteld onderzoek naar den dubbelen moord in Augustus 1931 te Zuidbroek op de weduwe Molo- nus en haar zoon gepleegd, zijn een vijf tal personen in verhoor genomen, van wie één ter beschikking van de Justitie is gesteld. H on derd-en-drie-jarige overleden. Gisteravond is in den ouderdom van 103 jaar overleden me vrouw de wed. Joh. P. SlegtVan de Graft. Zij was de oudste inwoonster van Den Haag. In naam van Oranje, doe open de poort! De stads- beiaardier te Sneek, de heer Van Bergen, kwam gistermiddag na het bespelen van het carillon, tot de onaangename ontdek king, dat hij in den toren gesloten was. Werklieden, die eenige reparaties had den verricht, schenen de deur op slot ge daan te hebben. Maar geen noodDe heer Van Ber gen spoedde zich haastig weer naar boven en beierde op zijn carillon eenige malen de eerste regels van „In naam van Oranje, doe open de poort". Dit trok de aandacht van eenige ingezetenen. De stadsklokken- maker werd gewaarschuwd en deze be vrijdde spoedig den beiaardier. (Tel.) Smokkelen van sigaret tenpapier. Door eenige rijksambtena ren is nabij de steenfabriek „De Lange Schouw" aan de Belgische grens, onder de gemeente Roosendaal, een partij van 4000 boekjes sigarettenpapier (accijns- waarde f 500) welke frauduleus waren in gevoerd, in beslag genomen. Tegen de vervoerders werd proces verbaal opge maakt. Kind door tram overreden. Eergisterenavond heeft op het Schutter- bergplein te Arnhem een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Toen de bestuurder van een tramwagen van lijn 4 het eindpunt had bereikt en de wagen een eindje terugreed, voelde hij een lichte schok. Hij schonk hieraan geen aandacht en reed door. Toen hij den tramwagen een eindje verder tot stilstand had gebracht om passagiers te laten in stappen, werd hij er door een voorbij ganger op opmerkzaam gemaakt, dat achter de tram een zwaar verminkt kinderlijkje lag. Het lijkje is naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Incident bij een operatie. Vier maanden geleden zou Dr E. S. Ste phens, chirurg aan een Londensch zie kenhuis, een patiënt narcotiseeren en daarna een operatie uitvoeren. De pa tiënt kreeg het op de operatietafel zoo benauwd, dat hij, voor hij onder nar cose kwam, den dokter beet. Thans heeft zich bij Dr Stephens bloedvergiftiging ge openbaard, die een operatie aan de rug- gegraat noodig maakte. Hij is gedeelte lijk verlamd. Aanslag op een ouden man. Toen de 79-jarige A. Kerkhof te Nistel- rode bij Oss gisteren in het Gemeente bosch aldaar een wandeling maakte, werd hij onverhoeds door een drietal onbekend gebleven individuen aangevallen en op den grond geworpen. Terwijl de eene aan valler hem de kleeren van het lichaam scheurde ten einde zijn geld machtig te worden, trachtten de anderen den ouden man te worgen. Op het gerucht kwamen eenige personen nader, waarna de onver laten overhaast de vlucht namen. Zij heb- hen vermoedelijk gedacht, dat de oude man zijn spaarduitjes bij zich droeg en hem hiervan willen berooven. Don Kozakken Koor „Platoff". Gisteravond is in het „Schuttershof" te Goes voor een geheel volle zaal opgetre den het wereldberoemde Don Kozakken- Koor „Platoff', dirigent N. Kostrukoff. Reeds de opstelling onderscheidt zich van een ander koor. Aangetreden wordt met militairen pas in uniform-kleeding, een halven cirkel vormend om den directeur, teïwijl door allen de houding wordt aangenomen met de handen achterwaarts, wat natuurlijk bevorderlijk is voor een flink uitzetten van borst en longen. Moeilijker is te beschrijven de indruk, die hun zang teweeg brengt. Men beluis tert van dit koor een overweldigenden toon van klanken of een zacht ruischen als uit de verte, als nooit gehoord. Ver rassend mooi zijn sommige klankwendin gen, waarmede een effect wordt behaald, dat met niets is te vergelijken. Wanneer men op sommige momenten hoort de ten top gedreven keelstemmen der hooge te noren, dan zou, bij luisteren met geslo ten oogen, gemakkelijk de indruk wor den gewekt daarbij vrouwenstemmen te hooren. Buitengewoon is ook de toonvorming van de meer dan prachtige basstemmen, waarbij dan ook weer opmerkelijk uit komt hun verschillende toonkarakters, zoodat de één den diep ronden Bourdon klank en de ander weer een meer me taal gekleurd geluid voortbrengt. Nooit hoorden wij ook de laagste bastonen met zulk een volte en kracht weergeven als hier het geval was, terwijl de beheer- sching van die zware stemmen onver gelijkbaar fraai is te noemen. Evenzeer wekken bewondering op al naar het voor komt, de teere en hel krachtige klanken der hooge stemmen. Ook van hetgeen door de verschillende solisten wordt gegeven, gaat een zeer bijzondere bekoring uit. De innerlijke diepte en voortbrengings- vorm is van dien aard, dat wij het haast onnavolgbaar kunnen noemen. Eén ding is jammer, n.l., dat de taal van hun zang voor ons onverstaanbaar is. Dat het mogelijk is, hoorden wij, doch onverklaarbaar lijkt het ons, dat een koor tot diè hoogte kan worden opgevoerd. Het is niet te verwonderen, dat de diri gent na ieder no. als het ware werd terug geroepen om de hulde van het gehoor in ontvangst te nemen. Hij was daarvoor zoo erkentelijk, dat enkele no.'s een her haling kregen, waaronder ook het slot nummer „Kozakkendans". Deze toeren, die veel vroolijkheid teweeg brachten, zul len zeker wel voor veel gymnasten on navolgbaar zijn. Door de instemming aan het eind van het concert is duidelijk bewezen, dat het koor „Platoff" in alle opzichten een bui tengewoon groot kunstgenot heeft ver schaft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3