No. 203 Woensdag 1 Juni 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bmoau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rqdnetlo cn Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Por 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummors 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrljkr korting. V Strafbaarstelling Godslastering. Minister Donner die in verband met de indiening van zijn wetsontwerp inzake de strafbaarstelling van smalende godslaste ring, met name van Staatk. Geref. zijde zulke harde verwijten te hooren kreeg, als zou hij de goede beginselen hebben verzaakt, heeft gisteren bedoeld wetsont werp verdedigd op een wijze die vriend en vijand respect afdwingt. Zoo schrijft b.v. de „Maasbode": „Een golf van sympathie ook uit de rijen van tegenstanders sloeg naar de regeeringstafel toen deze yeelgeprezen man daar een persoonlijk woord sprak en zijn binnenste ontsloot. Mr Donner is geen politiek man in den gewonen zin en hij heeft nooit iemand gehinderd door opzien barend „getuigen". Daarom heeft nie mand getwijfeld aan zijn woord, toen hij met diepen ernst zei, dat geen drang van buiten hem had voortgedreven en dat hij geen spijt gevoelde over zijn wet, doch dat deze een resultaat was van eigen gewe tensinspraak. Hij erkende ontroerd te zijn geweest door het lezen der Godslasterlijke uitingen in de communistische courant en dat het voor hem een gewetensvraag is geworden of hij de hem toevertrouwde macht niet moest gebruiken om op te tre den tegen deze „uitbraakselen der hel". Ik heb mijn beste krachten gegeven aan het zoeken naar een formuleering van het delict; ik heb in deze verdediging het uiterste willen geven van wat ik te geven heb; het zal een van de grootste voldoe ningen van mijn ministerschap zijn als ik slaag, en een der grootste teleurstellingen als ik niet slaag, maar ook in 't laatste geval, als ik eens rekenschap zal hebben te geven van mijn leven, zal ik mij geluk kig achten te mogen hooren: „Gij deedt uw plicht". Bleek en zichtbaar bewogen sprak de Minister deze peroratie uit en wij geloo- ven niet de eenigen te zijn geweest, die op dat oogenblik den meesten eerbied heb ben gevoeld voor dit eenvoudig maar op recht getuigenis van diep geloof en kin derlijk afhankelijkheidsgevoel van God." De liberale „N. R. Crt." schrijft o.m.: „Dit ééne zij grif erkend: minister Don ner heeft met warme overtuiging zijn wetsontwerp verdedigd en de hypothese van mr Marchant, dat deze bewindsman achteraf de indiening betreurt, volkomen ontzenuwd. Hoe weinig waardeering wij ook voor het wetsontwerp hebben, het slot der ministerieele rede was een hartekreet, die indruk maakte, gelijk uit de replieken der heeren Marchant, Slotemaker de Bruine en Van der Heide is gebleken. De geloovige Christen Donner heeft de schan delijke afbeeldingen en artikelen, die „De Tribune" indertijd in en na Kersttijd dorst opnemen, niet met het dédain be jegend, waarmede velen op dergelijke on waardige uitingen reageeren; hij heeft zich daardoor tot in zijn ziel ontroerd ge voeld en zichzelf de gewetensvraag ge steld, of hij tegenover deze „uitbraakselen van de hel" niet ook een rechtstaak te vervullen had. Den minister is het stel lig heilige ernst, als hij zich tot de indie ning van zijn wetsontwerp evenzeer zede lijk verplicht als juridisch gerechtigd acht. Naar eigen overtuiging heeft de in zijn zuiverste gevoelens gekwetste Chris ten Donner bij het ontwerpen van zijn ontwerp aan den jurist Donner geenszins het stilzwijgen opgelegd." En het eveneens liberale „Handelsblad" laat zich o.m. als volgt uit: „Wij hebben minister Donner vanmid dag bewonderd. Niet zoozeer op grond van het juridisch gedeelte van zijn be toog, als wel naar aanleiding van de war me overtuiging, de oprechte geloofsbezie- ling, die er uit zijn rede sprak en die vaak van andersdenkenden eerbied ai- dwong. Wat hij in dit verband zeide, en de wijze waarop hij zijn godsdienstig ge voel liet spreken maakte indruk." Op treffende wijze heeft Minister Don ner het ontwerp verdedigd. Dit alles neemt niet weg, dat de Minis ter door Ds Zandt en Ds Kersten opnieuw werd bestreden en dat ook dit ontwerp weer werd misbruikt om de A.R. partij van beginselloosheid te beschuldigen. Natuurlijk deert deze bestrijding den Minister niet. Het is zelfs de vraag of de Staatk. Geref. afgevaardigden den moed zullen hebben tegen het ontwerp te stemmen. Toch blijft het een treurig verschijnsel, dat aan die zijde steeds gezocht wordt naar wat kan verdoelen. De ontwapeningsconferentie. De speciale commissie te Genève, die de kwestie van de kwalitatieve ontwapening met betrekking tot de chemische en bac teriologische wapenen moest behandelen, is geheel met haar taak gereed gekomen. Zij heeft het door prof. Rutgers inge diende rapport aangenomen waardoor niet alleen alle chemische en bacteriologi sche wapenen in den meest ruimen zin van het woord, doch ook alle projectielen, die speciaal brandstichting ten doel heb ben, onder kwalitatieve bewapening be- hooren te vallen en dus verboden zullen worden. Hindenburg benoemt een kabinetsfor mateur. Rijkspresident von Hindenburg ontving gisteren den heer von Papen en gaf hem opdracht tot vorming eener regeering van nationale concentratie. Von Papen heeft deze opdracht aan vaard. Von Papen behoort tot de centrums partij en wel tot den rechtervleugel daar van. Hij bezit de meerderheid der aan- deelen in de „Germania". Klaarblijkelijk wil de rijkspresident, door aan von Papen de opdracht te geven, het centrum bewegen, niet in de oppositie te gaan. Wat het toekomstige ministerie betreft, verluidt, dat von Papen de volgende per sonen heden zal uitnoodigen in het minis terie zitting te nemen: Binnenlandsche zaken: Freiherr von Gayl. Buitenlandsche Zaken: von Neurath, thans gezant te Londen. Rijksweer: generaal von Schleicher. Economische zaken: Warmboldt. Arbeid: Gördeler. Landbouw: von Lüninck. Posterijen: Schatzl. Financiën: graaf von Schwerin-Kre- sigk. Voor het ministerie van buitenlandsche zaken wordt ook de naam van ambassa deur Nadolny genoemd. Welke houding de centrumsfractie je gens het nieuwe kabinet zal aannemen, zal afhangen van het program en van de samenstelling van dat kabinet. Het is dus wel zeker, dat er geen hoop meer bestaat, dat dr Brüning nog voor buitenlandsche zaken behouden blijft, zooals Hindenburg zou wenschen. Dr Brüning heeft reeds bij de leden van het diplomatieke corps zijn afscheidsbe zoeken afgelegd. Als binnenlandsch politicus staat von Papen in Duitschland bekend als conser- vatief-katholiek. Tot dusver heeft hij tot de Centrum-partij behoord, maar heden bedankte hij voor het lidmaatschap. Het is bekend, dat hij met de Pruisische Landdagfractie een lange reeks van con flicten heeft gehad; telkens sprong hij bij stemmingen uit den band. Als grootaan deelhouder van het Centrum-blad „Ger mania" heeft hij herhaaldelijk de offi cieels Gentrum-politiek gedwarsboomd. De economische moeilijkheden in Amerika De Amerikaansche Senaat heeft Dins dagmiddag een zeer belangrijke zitting gehouden. Met het oog op den noodtoe stand van de Staatsfinanciën, heeft Presi dent Hoover voor het geheel bezette Huis persoonlijk een verklaring afgelegd in zake het belastingvraagstuk. Hij legde een program voor, dat drie punten omvat: Sluitend making der begrooting, dollar stabilisatie en werkloozenwetgeving. President Hoover zeide o.m.: Ik voel mij verplicht den Senaat op de hoogte te stellen van den noodtoestand, welke zich in de laatste dagen heeft ontwikkeld. Be halve andere motieven, heeft het uitstel van het sluitend maken der begrooting in het buitenland twijfel en vrees veroor zaakt over de vraag of de regeering der Vereenigde Staten haar verplichtingen nog zal kunnen nakomen. Het gevolg hiervan is geweest dat groote hoeveelheden goud zijn opge vraagd. De dollarisin het bui - tenland gedeprecieerd. Hoover eischte de vorming van een bo ven de partijen staande economische com missie, welke tot taak zal hebben verdere bezuinigingsmaatregelen te bestudeeren. Met een algemeene verkoopbelas ting (general sales tax) verklaarde Hoo ver niet accoord te kunnen gaan. Hij stelde daarentegen voor een beperkte ver koopbelasting van 1 Yi pet. Behalve de aanneming van de verkoop belasting, bepleitte Hoover verlaging van de uitgaven met 400 millioen dollar. De commissie heeft tenslotte de ver koopbelasting toch verworpen met 12 stemmen tegen 8, waarna inderhaast, ter dekking van de 285 millioen, o.a. een ben zinebelasting aangenomen werd van een cent per gallon. Een economische crisis-conferentie. Een telegram meldt uit Washington, dat hooge regeeringsambtenarön voor de eerste maal de mogelijke deelneming van de Vereenigde Staten bespraken aan een conferentie tot oplossing van de economi sche wereldcrisis. Deze conferentie welke zou kunnen wor den gehouden tegen het einde van het jaar, zou evenwel niet betrekking hebben op de kwestie der herstel- en oorlogs schulden. Ten einde de scheiding dezer kwesties duidelijk te doen uitkomen, zal Lausanne niet als zetel der conferentie mogen' wor den gekozen. Met het oog op de onzeker heid van de resultaten der conferentie van Lausanne kwamen de regeeringsambte- naren tenslotte overeen, voorloopig bij de regeeringen nog geen stappen te doen met betrekking tot de crisisconferentie. Regeeringscrisls In Roemenië. Minister-president Jorga heeft Dins dagavond na een ministerraad aan ko ning Carol de ontslagaanvrage van het Roemeensche kabinet overhandigd. De koning heeft de demissie aanvaard. Naar verluidt zal hij Titulescu met de vorming eener nieuwe regeering belasten. De oorzaak voor het aftreden van Jor ga is de moeilijke financieele crisis, die er toe heeft geleid dat de landsdienaren sinds maanden geen salaris meer ontvin gen. Algemeene staking mislukt. De tegen Maandag uitgeroepen alge meene staking in Spanje is mislukt. In een mededeeling van het officieele Spaansche persbureau wordt gezegd, dat de groote massa der arbeiders geen gevolg heeft gegeven aan de aansporing van ra dicale kringen om het werk neer te leg gen. Er zijn slechts kleine incidenten voorgekomen; in het geheele land was het overigens rustig. Korte berichten. De internationale der godloozen, die tot nu toe haar zetel te Berlijn had, doch door de noodverordening gedwongen was, haar bureaux in Duitschland te sluiten, is thans naar Moskou overgeplaatst. Zij wil echter later haar zetel naar Londen of Praag overbrengen, indien de regee ringen dezer landen dit tenminste toela ten. De Braziliaansche minister van bin nenlandsche zaken maakt bekend, dat 8 oud-ministers en verschillende vliegers gearresteerd zijn onder verdenking van deelneming aan een complot tegen de vei ligheid van den staat. In het Beiersche Woud hebben de sinds Zondag aanhoudende regens over het geheele gebied hoog water veroor zaakt. De tot nu toe bekende hoogste wa terstand is overschreden. In enkele plaat sen moesten talrijke woningen warden ontruimd. Naar uit Marseille wordt gemeld, heeft te Gardanne een ernstige ontplof fing plaats gehad, welke een instorting ten gevolge had. Na urenlange bergings werkzaamheden gelukte het zes lijken uit het puin te voorschijn te halen. Een per soon wordt nog vermist, terwijl twee men- schen ernstig en acht licht gewond wer den. Bij de onlusten van Zondag te Ma drid zijn vier extremisten gedood en 40 gewond. De politie heeft twee dooden en tien gewonden. Bovendien zijn vijf buiten staanders gedood en 3 ernstig gewond. In het geheel zijn er meer dan 100 betoogers gearresteerd. Het Rijksindexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud in Duitschland bedraagt voor de maand Mei gemiddeld 121.1, tegenover 121,7 in de vorige maand. Tewerkstelling van landarbeiders. Het dagelijksch bestuur van het Christ. Werkliedenverbond Patrimonium heeft besloten, den Chr. Boeren- en Tuinders- bond, het Chr. Nat. Vakverbond en den Ned. Chr. Landarbeidersbond uit te noo- digen, een gemeenschappelijke commissie in te stellen ter bestudeering van het vraagstuk van toekenning van rijkssubsi die op de arbeidsloonen aan landbouw- werkgevers, die werklooze landarbeiders tewerk stellen. Arbeidsloonen voor den hooioogst. Groepen greidboeren in de provincie Friesland hebben den minister van bin nenlandsche zaken getelegrafeerd, dat zij de arbeidsloonen voor den hooioogst niet kunnen betalen. Zij verzoeken den minis ter voor de arbeidsloonen een subsidie toe te staan, gelijkstaande aan het steunbe drag, dat de werkloozen. in de z.g. rou- leerweek in de werkverschaffingen ont vangen. Werkverschaffing. Zes-en-negentig arbeiders uit de ge meente 's Gravenhage, die gisteren op de gebruikelijke wijze in de nabijheid van Al melo weer bij de werkverschaffing aan het werk zouden gaan, hebben, ondanks herhaalde vorderingen van de leiding, eerst een groot half uur na den vastge- stelden tijd het werk willen hervatten. Dit is hun niet toegestaan. Hierop is schor sing gevolgd, welke door den minister van binnenlandsche zaken is omgezet in een uitsluiting voor den duur van 14 dagen. Acht-en-twintig arbeiders uit 's Gra venhage zijn zonder eenig bezwaar te ma ken, op tijd begonnen. De arbeiders uit Denekamp, Losser en Weerselo, die de vorige week door den minister voorloopig van plaatsing waren uitgesloten, omdat zij niet naar de werk verschaffing waren gegaan, zijn gisteren herplaatst, daar gebleken is, dat hier geen sprake was van werkweigering; zij waren door molestatie verhinderd, op de normale wijze aan den arbeid te gaan. Het departement van defensie. Naar aanleiding van een bericht in „De Nieuwsbron" omtrent een verscherpten veiligheidsdienst bij het departement van defensie wordt gemeld, dat men hier te doen heeft met een maatregel van orde. Men kon geen oog meer houden op het groote aantal personen, die ook van de achterzijde van het departement onaange diend het departement binnenliepen. In verband hiermee wordt de achteringang gesloten, zullen de ambtenaren en andere personen, werkzaam ten departemente, voorzien moeten zijn van een legitimatie bewijs en zullen de bezoekers moeten op geven, bij welke afdeeling en voor welk onderwerp zij op het departement moeten wezen, en door een geleider naar de be trokken afdeeling worden gebracht. Openstelling afsluitdijk. Het secretariaat van het Nationaal Cri siscomité deelt mede: Ter terechtzetting van een onlangs uit gegeven persbericht, dat de Friesche zijde van den afsluitdijk met ingang van 1 Juni voor rijverkeer zou worden opengesteld, vestigen wij er de aandacht op, dat deze openstelling eerst begin Juli zal kunnen plaats hebben. De dijk zal berijdbaar zijn tot de Middelgronden. Gelijk reeds werd meegedeeld, zal een klein entreegeld wor den geheven ten bate van het Nationaal Crisiscomité: voor voetgangers en wielrij ders f 0.10, voor motorrijwielen f 0,25, automobielen f0.50 en autobussen f2.50. Werkzaamheden Wieringermeerpolder. De drie uitvoeringsmaatschappijen voor de cultiveeringswerkzaamheden in den Wieringermeerpolder, de Nederl. Heide- Mij., de Grondverbeteringsmaatschappij en de firma Hasselt en De Koning, heb ben aan de ongeveer 2000 arbeiders ont slag aangezegd, en wel tegen einde Juni of half Juli. Verwacht wordt, dat de ver- kavelings- en cultiveeringsarbeid van den Wieringermeerpolder tegen die data is geëindigd. Aanvankelijk was gerekend, dat het werk eerst tegen den herfst ge reed zou zijn. Nederlandsch gevogelte naar Frankrijk. Het Tweede Kamerlid, de heer Kor- tenhorst, heeft aan den minister van Eco nomische Zaken de vraag gesteld of de ge ruchten juist zijn over toelating van een extra-contingent van 200.000 K.G. gevo gelte in Frankrijk en zoo ja, of de mi nister bereid is mee te deelen of maat regelen zijn getroffen, dat ook uit Neder land gevogelte onder dat extra-contingent kan worden uitgevoerd en in Frankrijk ingevoerd. Wijziging Inkwartieringswei. De Eerste Kamer heeft gisteren goed gekeurd het ontwerp tot wijziging van de Inkwartieringswet. De S.D.-fractie vroeg aanteekening dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Binnenland. De Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake Godslastering. Het ontwerp aange nomen. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. Oud-minister Heemskerk ongesteld. Vergadering afd. Zeeland plattelands vrouwen. Buitenland. De Kabinetscrisis in Duitschland. De economische moeilijkheden in Ame rika. De besprekingen te Berlijn. De minister van buitenlandsche zaken heeft den voorzitter van de Tweede Ka mer, ter nederlegging op de griffie, ter vertrouwelijke kennisneming van de leden aangeboden een exemplaar van het rapport met een bijlage, van de laatstelijk door dr Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverheid, mr Ries, administratis aan de generale the saurie van het departement van finan ciën en ir Bonthuis, inspecteur van den landbouw, onder leiding van Hr Ms. ge zant te Berlijn met de bevoegde Duitsche ambtenaren daar ter stede gevoerde be sprekingen. Mr Th. Heemskerk ongesteld. Minister van Staat, mr Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer die dezer dagen op reis was gegaan om zich naar Bazel te begeven heeft Zaterdag j.l. een operatie moeten ondergaan in een ziekeninrichting te Utrecht, waar hij thans wordt ver pleegd. Hij maakt het naar omstandighe den redelijk wel. De loonsverlaging bij de Nederlandsche Spoorwegen. Gisteren is de aangekondigde bespre king van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met den personeelraad in zake de loonsverlaging gehouden. Het voorstel der directie hield in: 5 pet. loons verlaging met 1 Juli a.s. en opnieuw 5 pet. met 1 October. Na langdurige beraadslagingen heeft de directie zich bereid verklaard, haar voorstel aan den minister tot loonsverla ging in te trekken, het reglement dienst- voorwaarden ongewijzigd te laten, doch met 1 Juli een loonkorting van 5 procent in te voeren en dan aan het einde van het jaar den toestand opnieuw onder de oogen te zien. Zij meende daarbij evenwel te moeten verklaren, dat zooals zij den toe stand nu ziet, zij de overtuiging heeft op nieuw met een voorstel tot 5 procent loonsverlaging te moeten komen. De personeelraad heeft medegedeeld, dit voorstel aan de personeelorganisaties ter beslissing over te dragen. Pachters-moeilijkheden. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft den minister van financiën de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan de pachters van het rentambt Klundert-Niervaart is aan gezegd, dat de deurwaarder beslag zal leggen, wanneer op 15 Juni a.s. het laat ste gedeelte van de pachtsom over het laatst verloopen pachtjaar niet zal zijn be taald? 2. Is de minister, met het oog op de crisis in den landbouw, bereid een milder houding te overwegen? Bezuinigen bijanderen. De Raad van Jaarsveld heeft besloten Ged. Staten te adviseeren de salarissen van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger, te verlagen met 25 pet. Toen echter een lid voorstelde ook de presentiegelden der raadsleden te verla gen en wel met 10 pet., brak een storm van verontwaardiging los. Het voorstel werd dan ook verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Werkverschaffing en steunverleening. De Tweede Kamer heeft gisteren aan den heer Kupers (S.D.) verlof verleend tot het richten van vragen aan de regee ring over haar besluiten en haar voor nemen aangaande de arbeidsvoorwaarden en de inkrimping van werkverschaffingen, de verlaging van de steunnormen voor de werklooze arbeiders, de verdeeling van de kosten der werkloosheidsvoorziening tus- schen rijk en gemeenten en de bevorde ring van wonigbouw en andere middelen welke tot werkverruiming kunnen strek ken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1