No. 201 Maandag 30 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland TRANSVAUA «ffl!» EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Verkrijgbaar bij de bekende Agenten Hoofd-en Kiespij} MIJNHARDT'5 POEDERS DERS J Belangrijkste Nieuws. Direclour-Hooldredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorslstraat 70, Goos. Tol.: Rodnctlo cn Administratie No. 1L Postrekening No. £££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco por post, 13.— Losso nummori 10.05 Prijs der Advertentiën: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijkr korting. V Kan dat zoo doorgaan? Op gevaar af, dat er zijn, die 't naïef vinden of er misschien ook wel boos om worden, maakt het C.-H. weekblad „De Banier" de volgende opmerkingen: „Als we letten op den angstwekkenden climax van allerlei steunregelingen, die aan de orde van den dag zijn, wordt toch de vraag, die hierboven staat, ons uit het hart gedrongen. Dat wat uitzondering behoorde te zijn, begint langzamerhand regel te worden. Zoodra er maar hel een of andere bedrijf in de klem geraakt, wordt er een aanloop op de regeering gedaan. Wanneer nu kon worden gezegd, dat de rijksschatkist, een onuitputtelijke bron was, waaruit ieder, die het wenschte zich kon laven, zouden we velen dat genoe gen gaarne gunnen. Maar we vreezen, dat het spaak loopt, waarom de vraag wel ernstig mag worden overwogen of er niet een eind moet komen aan al die steunregelingen. Tot nog toe beperken ze zich in hoofdzaak tot de bedrijven van landbouw en veeteelt, en er is zeker reden te over om verschillende onderdee- len daarvan voor ondergang te bewaren en het bestaan mogelijk te maken. Maar buiten deze bedrijven zijn er nog andere, die het niet minder moeilijk heb ben. Scheepvaart en visscherij zuchten ook onder den druk der tijden, wat door allerlei vertakkingen, die hierbij betrok ken zijn, mede gevoeld wordt. Het kan moeilijk anders worden gezien of de re geering bevindt zich met al die steun maatregelen op een gevaarlijk pad. Men kan er niet mee toe dit alles te verdedi gen met de geruststellende verzekering, dat abnormale omstandigheden tot gelijke voorzieningen nopen, want het abnormale kan later zoo gemakkelijk genormaliseerd worden. Steunen op den breeden rug van Vader tje Staat wil velen wel aan, 'tis zoo ge makkelijk. Maar 't is ook gevaarlijk, want de vrees is niet denkbeeldig, dat 'talie energie doodt. En wanneer de energie gebroken is kan er meer stuk geslagen «zijn, dan thans nu de ongunst der tijden in menig bedrijf de zorgen doet ver- grooten. We willen met dit alles niet beweren, dat de regeering zich geheel moet terug trekken, integendeel., Voor wakend en regelend optreden zal er reden genoeg zijn. Maar met het doen van grepen uit de schatkist wordt het kwaad niet be zworen. 't Voert eer verder af van de sta biliseering van menig bedrijf en verzwakt de middelen waarmee het rijk eigen huis houden moet voeden en besturen. Dat er hier en daar steun geboden moet worden betwisten we niet, maar of het zoo kan doorgaan is de vraag." Wat de „Banier" hier opmerkt, is on getwijfeld juist. Wij bevinden ons met de steunmaat regelen, die genomen worden, op een ge vaarlijk pad. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat als het zoo doorgaat, de volkskracht haast onherstelbaar wordt geschaad, en dat in- plaats van een taaie bevolking, die de tanden op elkaar zet om zich met Gods hulp door de moeilijkheden heen te slaan, een slap en futloos geslacht opgroeit. Men raakt, het kan niet anders, aan den steun, die in zichzelf een demorali- seerende strekking heeft, gewoon. Dit geldt zoowel van de personen als van de be drijven. Maar met dit te constateeren, zijn we niet klaar. Wij leven nu eenmaal in een abnor- malen tijd. Er is een noodtoestand, die noodmaatregelen noodig maakt. Door den heer Colijn is enkele maan den geleden met nadruk uitgesproken, dat het niet tot de taak van de Overheid behoort maatregelen te nemen, om te verhoeden, dat er ernstige verliezen zul len worden geleden op allerlei vormen van bezit Maar wel mag van haar verlangd wor den, dat zij het hare doe om de bron nen van ons volksbestaan in stand te houden, om het bedrijfs leven voor verzinken te behoe den. De Overheid moet waar dergelijke na tionale gevaren dreigen, wel ingrijpen. Maar een gevaarlijk werk blijft het. En naast de stemmen, die gehoord worden en die al maar aandringen op maatregelen van de Overheid en op steeds krachtiger maatregelen, is het ook goed, dat aandacht geschonken wordt aan waarschuwende woorden, waarin op de hier dreigende gevaren de aandacht wordt gevestigd. Voortzetting der ongeregeldheden In Dultschland. Ook Zaterdag is het wederom in vele Duitsche steden tot ernstige wanordelijk heden gekomen. Bij een kloppartij te Recklinghausen werden vijf personen door steken in buik of longen levensgevaarlijk gewond. Te Remscheid werd een agent door een schot gewond. Bij een botsing te Gladbach-Rheydt werden twee communisten levensgevaar lijk gekwetst door schoten, die naar ver luidt, door nazi's waren gelost. Een later bericht meldt het overlijden van een der beide gewonden. Ook te Dusseldorf herhaalden zich op vele punten der stad de wanordelijkhe den. In verschillende wijken van Keulen kwamen betoogende troepen communis ten in botsing met de politie. Drie perso nen werden door schoten gewond. Te Barmen kwam het tot een hevige schietpartij tusschen communisten en po litie. Patrouilleerende agenten werden uit de vensters met karabijnen en klaarblijke lijk ook met machinepistolen beschoten. De politie beantwoordde het vuur en ont bood versterking. Van de agenten werd niemand gewond. In een nationaal-socialistische vergade ring te Hötting bij Innsbruck ontstond een hevige kloppartij met politieke tegen standers, voor het meerendeel soc.-demo- craten, welk gevecht op straat werd voort gezet De gendarmerie moest met de ge velde bajonet de omgeving schoonvegen. Er werden 32 gewonden, o.w. eenige zwaar gekwetsten naar het ziekenhuis overgebracht. Ook te Linz kwam het tot hevige bot singen. Daar poogden soc.-democraten een nationaal-socialistische vergadering uiteen te jagen. Er werden 20 nazi's vrij zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht. De steunfondsen in Amerika uitgeput. Vrijdag stonden tienduizend gezinnen te Toledo in den staat Ohio voor het feit, dat zij door de eigenaars van de door hen bewoonde huizen met woninguitzetting werden bedreigd, aangezien zij door ver arming en werkloosheid reeds geruimen tijd niet meer in staat waren huur te be talen. De burgemeester van Toledo deelde mede, dat uit openbare en particuliere fondsen getracht was in den nood der be woners te voorzien, waarin men geduren de eenigen tijd geslaagd was, doch thans zijn al deze fondsen uitgeput. De burge meester voert thans onderhandelingen met de huiseigenaars, teneinde te trach ten betalingsuitstel van zestig dagen te krijgen. Geredden van de „Georges Phllippar". Zaterdagochtend is het s.s. „Comorin" met ongeveer vijftien geredden van de „Georges Philippar" te Marseille aange komen. Een dichte menigte, waaronder zich in de eerste plaats de familieleden der ge redden bevonden, was op de landings plaats samengestroomd. Er waren strenge orde-maatregelen genomen, die echter niet voldoende bleken om een licht ge drang bij het betreden van het schip te voorkomen. De geredde passagiers zaten op het dek in zeer summiere kleederdracht. Immers, de ramp op de „Georges Philippar" ge schiedde 's nachts; gelegenheid om boven- kleeren aan te trekken of iets mee te ne men was er niet. Zoo goed en zoo kwaad als het ging moesten in Aden of Djiboeti kleeren worden gekocht. Een speciale zaal was tijdens de reis voor hun verblijf aan boord ingericht opdat zij zich niet onder de gewone, goedgekleede passagiers, die in avondtoilet plachten te dineeren, be hoefden te mengen. Enkele verhalen, op hetzelfde neerko mend, werden gedaan. Een jonge vrouw vertelde: „Ik word met een schrik* wak ker, 'ik hoor geschreeuw, ik ruik een brandlucht. In een seconde begrijp ik bij intuïtie wat er gebeurt: het schip brandt. Ik kruip uit mijn bed, neem mijn doch tertje in mijn armen en snel naar de trap, die naar de brug leidt. Ik kan den weg wel droomen. Dit alles duurde- maar en kele seconden, doch mijn man, die mij volgde liep brandwonden op. Onze buur vrouw, in de hut naast ons, die onmid dellijk daarna kwam, is in de vlammen omgekomen." De algemeene indruk is, dat de ramp door kortsluiting is ontstaan. Inderdaad hadden zich kort vóór het gebeurde eeni ge defecten aan de lichtleiding voorge daan. De ontscheping der passagiers duurde geruimen tijd. Er was een geval van pok ken op het schip geconstateerd, zoodat de drie a vierhonderd passagiers, alvo rens het schip te verlaten, eerst moesten worden gevaccineerd. Hoog water ln Engeland. Naar de correspondent van de „Daily Herald" uit Gainsborough meldt, staat thans een oppervlakte van dertig mijlen rondom de rivier de Trent in Lincolns hire met Gainsborough als middelpunt, geheel onder water. Op een zestal plaatsen zijn de dijken bezweken. Met donderend geweld stroom de het water huizen en fabrieken binnen. In de groote houtfabrieken van Newsom en Co. staat het water bijna twee meter hoog. Met man en macht is men aan het werk om de reusachtige houtstapels vaat te binden, daar deze einders de rivier af drijven. Op sommige plaatsen zijn de dijken over een afstand van drie honderd meter weg geslagen. In Gainsborough zijn tweehonderd per sonen dakloos, ongeveer drie duizend wo ningen zijn door de overstrooming ge ïsoleerd Het water stijgt nog steeds. Vliegramp In de Apennijnen. Het door Goulette bestuurde Fransche vliegtuig, dat met een mécanicien en twee geredden van de „Georges Philippar" van Port Said naar Brindisi was gevlogen, en vandaar Woensdag naar Marseille was vertrokken, is totaal vernield in de Apen nijnen gevonden nabij Veroli (omstreeks 100 K.M. ten Oosten van Rome). Het toe stel lag 2000 M. hoog in het struikgewas. Alle vier inzittenden waren dood. De „Daily Telegraph" verneemt nader, dat da twee passagiers aan boord van het vliegtuig de heer en mevrouw Lang— Willar waren, die, toen de brand op de „Georges Philippar" uitbrak, in zee wa ren gesprongen en gered werden. De pi loot zou op 3000 Meter in een rechte lijn naar Marseille vliegen, doch blijkbaar heeft hij door tegenwind niet de hoog te kunnen bereiken, die noodig was, om de bergtoppen te ontwijken en is hij tegen een berg aangevlogen Het echtpaar LangWillar laat drie kinderen achter. Ongelooflijke kerkhof-toestanden. Een Italiaansch journalist geeft van de toestanden op een R.K. kerkhof in Mos kou de volgende ontstellende beschrij ving: „Dit kerkhof is in iets veranderd, dat deels aan een zigeunerkamp, deels aan een gigantische picnic herinnert Tusschen de verbrijzelde graven, wier marmeren en granieten gedenksteenen meestal zijn weggehaald en niemand weet waarheen gesleept zijn, spelen de kinde ren met ballen en kegels. Vrouwen uit de hier gebouwde eenver dieping-barakken „arbeidershuizen" hangen aan de aan scheeve kruisen ge spannen draden het pas gewasscben waschgoed op Een sovjetburger nestelde zich genoeg lijk in een tusschen twee kruisen gespan nen hangmat en speelde harmonica. Tus schen de grafheuvels zoeken de kippen naar eten. Het graf van den schrijver Pissemski, waarvan de gedenkplaat afgerukt is, vormt een kleine omgewoelde en omge spitte vlakte door ijzerdraad afgezet. Hier heeft iemand.een kippenren van gemaakt. Kippen woelen in de aarde. Een deel van het kerkhof is voor aard appelveld gebruikt, waarvoor de grafheu velen met den grond gelijk gemaakt zijn. „Wiens graf was hier?" vroeg de Italiaan belangstellend. „Wie kan dat weten?" antwoordde onverschillig een man, dié scherven van de porceleinen medaillons, waarmee kransen uit kunstbloemen ge sierd waren, bijeen zocht. „De graven zijn immers allen gelijk". Uit het keldergewelf onder den dom klinkt muziek. Een smalle wenteltrap met Ingezonden Mededeellng. MOOIER STERKER BILLIJKER afgeloopen treden voert naar de diepte. Hier is een Komsomolzen-club geves tigd. Niet ver van hier spelen kleine jongens „oorlog". De eene partij verdedigt het graf van generaal Broessiloff, de andere wil het bestormen. Als projectielen dienen aardklompen van het grai van den gene raal". Oostenrijks financieels nood. De Italiaansche regeering heeft haar vertegenwoordigers te Londen, Parijs en Berlijn opdracht gegeven, om de betrok ken regeeringen opmerkzaam te maken op den financieelen toestand van Oosten rijk en op de noodzakelijkheid te wijzen, dat de conferentie der financieele des kundigen van de regeeringen en van de financieele commissie van den Volken bond ten spoedigste bijeengeroepen zal worden. Korte Berichten. Uit Montpellier wordt gemeld, dat in het gebergte aldaar sneeuw is gevallen. Ook op andere plaatsen in de Pyreneeën is 15 c.M. sneeuw gevallen. Bijna overal in Frankrijk heerscht een voor dit jaarge tijde ongewone koude. Ingezonden Mededeellng. Doos 4-5ct. Perstuk 8ct. Bij Uw drogist De Pachtwetten en de R.-Katholieken. De R.-K. Partijraad, die Zaterdag te Nijmegen bijeen is geweest, heeft de quaestie vein de verwerping der Pacht wetten door de Eerste Kamer besproken en met 67 tegen 16 stemmen de volgende motie van den - Rijkskieskring Utrecht aangenomen: De Vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij, kennis genomen heb bende van de verwerping van het ont- werp-Pachtwet door de Eerste Kamer der Staten-Generaal; constateerende dat deze verwerping mede is veroorzaakt doordat zes R.K. le den dier Kamer tegen het wetsontwerp hun stem hebben uitgebracht; betreurt ten zeerste dat zes R.K. leden der Eerste Kamer hun stem tegen dit ont- werp-Pachtwet hebben uitgebracht; besluit deze motie te publiceeren in de pers. Bezuinigingsrapporf Welter. Zaterdag is het tweede en laatste deel van het Rapport der Bezuinigingscom- missie aan H. M. de Koningin aangebo den. Het bevat voorstellen tot verlaging van uitgaven betreffende de Departementen van Defensie, Waterstaat, Economische Zaken en Arbeid en Koloniën. Voorts be schouwingen over het gemeentelijk finan cieel beheer en het vraagstuk der kleine gemeenten, in verband met de Rijksfinan ciën, een samenvatting van het geheele rapport en slotbeschouwingen over den financieelen toestand in de naaste toe komst. Bezuiniging op de verlofsfractementen. Bij den Indischen Volksraad is een ont werp ingediend tot wijziging van de or donnantie inzake tijdelijke vermindering vein alle verlofstractementen, waardoor deze korting per 1 Juli a.s. van 5 op 10 pet. zal zijn gebracht. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat de Re geering zich tot verdere tijdelijke verla ging genoopt zag in verband met de drin gende noodzakelijkheid tot verdere bezui niging op de personeelsuitgaven. De voorgestelde verlaging van de ver- lofswedden is gereeder te aanvaarden in verband met de daling van de kosten van levensonderhoud in Nederland. De voor gestelde vermindering zal een bezuiniging opleveren van f 300.000 per jaax. Binnenland. De afsluiting van de Zuiderzee heeft Za terdag plaats gehad. Buitenland. Kabinetscrisis in Duitschland. Nog steeds watersnood in Engeland. Ongeregeldheden in Duitschland. Geredden van de Georges Philippar ko men te Marseille aan. Oostenrijks financieele toestand. Steun aan de melkveehouders. In aansluiting aan het bericht, dat de Eerste Kamer Dinsdagavond in openbare zitting o.m. de wijziging der Inkwartie- ringswet zal behandelen en Woensdag een aanvang zal maken met de behande ling der Indische Begrooting enz., kan nog medegedeeld worden, dat de voorzit ter voornemens is aan de Gentrale-afdee ling voor te stellen in de afdeelingen te doen onderzoeken op Vrijdag 3 Juni, des v.m. te 11 uur het wetsontwerp betreffen de tijdelijke maatregelen tot hulpverlee ning aan de melkveehouderij. De nood in de Haarlemmermeer. Men schrijft uit de Haarlemmermeer aan het „Hbld.": Vijf jaren geleden kwamen er op de boerderijen in Mei vele handen te kort. Toen kwamen een paar honderd arbei ders uit andere provincies om mee te hel pen op den akker en er was volop werk. Nu zijn er nog geen honderd vreemde ar beiders in dit polderland en toch zijn bijna 800 inwonende arbeiders zonder werk. De bietencultuur is dit jaar van geen beteekenis en niet rendabel, omdat de rijkssteun onvoldoende is om alle onkos ten goed te maken. Vijf jaar geleden was meer bezaaid met suikerbieten, een opper vlakte van ongeveer 4000 hectare en als regel werd in het voorjaar voor wieden, op stukken zetten en schoonhouden f 60 per hectare betaald, hetgeen dus nu betee- kent een verlies aan arbeidsloon van f 240.000. Daarbij kwam dan in den herfst nog eens circa f 50 per hectare voor rooien en het vervoer van de suikerbieten van het land naar de schuit of de fabriek, zoodat met elkaar de sterke inkrimping van deze suikerbietenteelt alleen voor de zen polder beteekent een verlies aan ar beidsloon van meer dan f 400.000. Sterke bezuiniging in Indië. Het Indische dagblad de „Preanger- bode" wijst in een artikel over den P.T.T.- dienst in het bijzonder op de groote aan dacht, welke werd gewijd aan het tegen gaan van den teruggang van het verkeer, waarmede men reeds succes heeft gehad, gezien het stijgend buitenlandscb verkeer per radio in den tijd van vijf jaren van 8 tot 47 procent van het geheele verkeer. De inkrimping van de personeelsforma tie heeft de volle aandacht. De afvloeiing gaat steeds verder, zoodat in den laatsten tijd gesproken kan worden van ontslag op groote schaal. In het jaar 1931 zijn 70 ambtenaren afgevloeid, terwijl 58 ambtenaren op ver zoek werden gepensionneerd, en voorts, voor zoover bekend, dit jaar 250 ambtena ren zullen worden ontslagen en ruim 120 op wachtgeld gesteld. Deze aantallen zullen aanzienlijk stij gen, wanneer het verkeer zich niet eenigszins hersteld. De opleiding tot controleur is stopgezet, terwijl op verschillende kantoren het aan tal bestellingen van 3 is teruggebracht op 2. Prov. Stalen van Noord-Holland. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is tot lid van de Prov. Sta ten van Noord-Holland benoemd ver klaard de heer W. J. Bossenbroek te Am sterdam, secretaris van het Ned. Werkl. Verb. „Patrimoium", zulks ter voorzie- ning in de vacature in dat college ont staan door het overlijden van den heer J. F. H. Spier te Amsterdam. De werkloozenzorg. Het departement van binnenlandsche zaken heeft de volgende gegevens inzake de werkloozenzorg over het tijdvak van 3 April tot en met 30 April verstrekt. Bovengenoemd departement heeft aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden. Van 103 gemeenten met rond 584.843 in woners, waaronder Amersfoort met 38.551 inwoners, Hengelo met 34,328 inwoners, Rheden met 24,051 inwoners, Zutfes, met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1