Gemengd Nieuws. Uit de Provincie Gemengd Nieuws. Het Vrouwenhoekje Dammen EEN RECORD. Eervol ontslag. Met ingang van 1 October a.s. is aan den Rijksveld wachter Brigadier Majoor, Brigade Com mandant der Ryksvekhvacht te Sint-Jan steen, eervol ontslag ais zoodanig verleend. HILVERSUM GESTOORD? Wij ge ven gratis advies voor verbetering! J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Gisteravond werd in bet Schut tershof een algemeene vergadering van het Oranje-comité gehouden. De voorzitter, de heer J. A. H. A'beleven verwelkomt de aanwezigen en spreekt zijn blijdschap uit ever de groote opkomst. Veertien buurt- vereenigingen zijn vertegenwoordigd. De voorzitter zet daarna de voorloopige plannen uiteen voor de feestviering op 31 Augustus a.s. Het moet een feest zijn, dat den geheelen dag vult, waarbij ook de kin deren niet vergeten worden en dat ook uit de omgeving bezoekers trekt. 's Morgens zullen de kinderen op de Groote Markt zingen, gaan dan naar de scholen terug en worden daar getracteerd. Elke buurtvereeniging organiseert zoo is de bedoeling met de kinderen uit de buurt naar keuze een groep en komt daarmee in een optocht uit, waar voor prijzen zullen beschikbaar worden gesteld. De optocht wordt 's middags en (met verlichting) 's avonds gehouden en zal met muziek worden opgeluisterd. De uren tusechen den middag- en avond-optocht zullen zoo mogelijk met muziek worden gevuld. De voorzitter gelooft, dat met dit program Goes op prettige wijze zal kun nen feestvieren. Spr. zou el'ke buurtver eeniging één lid in de optocht-commissie willen doen benoemen. Dan krijgen we een commissie van 18 personen. Het Hoofdbestuur heeft om het plan financieel te doen slagen een 'bijdrage van minstens f200 van de buurtvereni gingen noodig. Uit de opgaven dezer ver- eenigingen blijkt, dat f220 is toegezegd. (Applaus.) De voorzitter is daarvoor zeer dankbaar en vraagt aan de vergadering of ze met de plannen accoord gaat. Dhr Bus traan wil een jury van stadgenooten. De voorzitter en de secre taris ontraden dit. Een geheel onpartijdige jury is noodig. De stadgenooten, die tot oordeelen bevoegd zijn, zullen wel noodig zijn bij het in elkaar zetten van den op tocht. Met algem. stemmen wordt besloten een jury te benoemen van personen buiten Goes. In de volgende vergadering zal de benoeming plaats hebben. Besloten wordt verder die buurtvereeni- gingen, die nog geen lid hebben aange wezen, zoo spoedig mogelijk (uiterlijk bin nen veertien dagen) een lid in de optocht commissie te doen benoemen. Het Hoofdbestuur zal voor de leiding en het noodige contact zorgen. Over veertien dagen zal weer een ver gadering worden gehouden. Bij; de rondvraag wordt door den heer Bustraan in overweging gegeven bijdragen te vragen van particulieren en midden stands ver eeniging'en. Hieraan zal zoo noo dig 'gevolg worden gegeven. Hierna sluiting. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. LXXXIX. De conclusie van de Commissie- Lovink voor steun aan den tuin bouw. „De commissie-Lovink is tot de zeer stellige conclusie gekomen, dat steun van regeeringswege voor den tuinbouw noodzakelijk is. Zij acht dat het eenige middel om het bedrijf .door de moeilijke omstandigheden van het oogenblik heen te helpen". Dit bericht verscheen dezer dagen in de bladen en we zullen dus wel binnen korten tijd voorstellen van de regeering tegemoet kunnen zien, om op de een of andere wijze den tuinbouw te helpen. En ja, bet moet ook wel. De regeering heeft A gezegd, toen ze begon de landbouwers te helpen, B, C en D zijn al gevolgd en ik denk, dat het alphabet van 26 letters wel niet lang genoeg zal zijn, als al de steunregelingen met een letter worden aangeduid. De nood der boeren is> hoog gestegen. Zeker, het is waar. De nood der veeboe ren, idem, en zeker, het is ook waar. Als het waar is, wat deze week in de Kamer van honderd is gezegd, dan laten ze in sommige streken de melk in de sloot weg- loopen, omdat men nog geen twee cent kan maken. (Ik vind het tusschen twee haakjes wel erg wonderlijk, dat wij dan hier aan de deur nog een dubbeltje per liter moeten betalen). Maar ook de nood der tuinders is hoog gestegen. Ik zou zoo kunnen doorgaan. Behalve de menschen, die op vast trakte ment staan (er moge dan 5 pet. zijn ge kort), is de nood ook in vele gezinnen, die niet van landbouw, tuinbouw of vee teelt leven, groot. Ik denk aan zoovele kleine renteniertjes, die door de daling der aandeelen en het niet uitkeeren van dividenden zijn getroffen. Ik denk aan zoovele kleine winkeliertjes en ambachts lui, die het heusch in deze dagen ook niet breed hebben. Doch we zullen dit nu laten rusten. Misschien, als de wenschen der ergste-nood-lijders zijn vervuld, dat dan ook de andere categoriën worden gehol pen, als er tenminste dan nog iets in de schatkist, behalve den bodem, te zien is. Want cijfers zullen we maar niet noe men. Er zijn deze week in de Kamer ge tallen genoemd, die doen duizelen. En de heeren spreken ze uit met een gemakke lijkheid, die je soms doet vragen of ze in Den Haag een ander talstelsel hebben dan wij, hier ver weg in het land van Gad- zand. Ze hebben daar trouwens over ver schillende zaken een heel andere beschou wing dan wij, eenvoudige plattelanders. Als je de krantenverslagen leest, dan wed ijveren ze met elkaar in liefde tot de noodlijdenden, zoo erg, dat het wel lijkt, dat het de volgende maand verkiezing is. Maar als die liefde werkelijk zoo groot was, dan zou ik zeggen, laten ze nu eens van huis uit beginnen. Dan zou ik in eens een streep halen door de wachtgelden van al die menschen, die behalve hun wacht geld nog een flink traktement hebben. Zou het werkelijk waar zijn, dat er een Kamerlid is, die nu al vele jaren, het is haast een jubileum, wachtgeld heeft van de Rijksverzekeringsbank? En dan zou ik ook zeggen, dat een dominee-Tweede Ka merlid, die als dominee al een traktement heeft, waarvan hij fatsoenlijk kan leven, niet nog eens zooveel 1000 gulden moet op strijken als Kamerlid, dat ze daar in Den Haag nu maar eens een eind moeten ma ken aan het samengaan van verschillende betrekkingen. De nood van verscheidene gezinnen, waar de man, trots vele solli citaties maar geen betrekking kan krijgen, zou er niet meer zijn, als in het vervolg pensioentrekkenden pas in de laatste plaats werden benoemd, als er een baantje te vergeven is. Maar ik dwaal af. Dat komt zeker om dat ik zoo juist het Kamerverslag van de zitting van Dinsdag heb gelezen. Ik wou het hebben over de voorstellen van de commissie-Lovink. En dan is daar m.i. een groote leemte in. Als er dan steun moet komen, dan moet ook een ieder tuinder er van kunnen profiteeren. En dat zal, wanneer de minister voorstellen doet in den geest van de commissie-Lovink niet zoo zijn voor het grootste deel van de tuinders in ons land van Cadzand. De conclusie toch is, om alleen steun te ver- leenen aan hen, die over de veiling ver- koopen. Ja, zelfs zouden zij, die in de voorafgaande jaren niet over de veiling verkochten en het nu wel zouden willen doen, geen steun genieten, omdat de com missi e voorstelt steun te verleenen tot een bedrag van 20 pet. van de veilingomzet over de jaren 1928, 1929 en 1930. Dit nu zou een groote onbillijkheid zijn, tegen over streken als het land van Cadzand, waar geen veiling van tuinbouwproduc ten is en waar wel een directe prachtver- binding is met Engeland door middel van de Ferrybooten van Zeebrugge naar Har wich in Engeland. Nu zal men mij misschien tegenwerpen, dat er toch een veiling is in Vlissingen en Terneuzen, maar zij, die eenigszins op de hoogte zijn van de verbindingen in ons landje, zullen moeten toestemmen, dat, nog afgezien van de voordeelen van een directe verscheping via Zeebrugge, het zeer bezwaarlijk is, van hier uit te verzenden naar de veilingen in Terneuzen of Vlissingen. (Ik zal hier nu den ouden strijd tus schen de voorstanders van het veiling wezen en die van den vrijen handel niet ophalen. Ze is hier in ons landje niet altijd op even faire wijze gevoerd. Dat komt later wel eens, als naar wij hopen weer betere tijden zullen aanbreken. In dagen van algemeenen druk wordt de strijdbijl in onderlinge twisten een tijdje begraven.) Maar het zou toch onbillijk zijn, om die kweekers, die, omdat dit voor hun bedrijf wenschelijk was, hun producten njet over de veiling verkochten en die toch tot de serieuse kweekers 'moeten worden gere kend, van de steun uit te sluiten. Nu is het natuurlijk makkelijker om voor diege nen, die over de veiling verkochten, het cijfer vast te stellen, dan voor hen, die niet over de veiling verkochten, maar van een serieus kweeker mag men toch ver onderstellen, dat hij een boekhouding heeft en daaruit is toch ook vast te stel len, wat in vorige jaren zijn opbrengst was, zoodat fraude kan worden uitgeslo ten. Verder moet m.i. ook in aanmerking worden genomen, dat zij, die een jaar of wat geleden een tuinderij begonnen en dus over de bedoelde jaren nog maar een kleine omzet hadden b.v. in zwarte bes sen, nu juist, waar de struiken op kracht komen, hun opbrengst zullen hebben, ter wijl zij, die in de jaren 19281930 hun volle opbrengst hadden, nu juist in de ja ren komen, dat de struiken aftandsch worden. Ook voor de teelt van aardbeien en frambozen kan dit gelden. Maar het grootste bezwaar is, dat de tuinders, die, zooals hier in het land van Cadzand niet over de veiling verkochten onbillijk zouden worden behandeld Aan de Tuindersvereenigingen om de betrok ken autoriteiten, vóór het te laat is, hier op te wijzen. De doode slak in de Iimonadeflesch. Wij hebben, aldus de N. R. Ct., al eens eerder gewag ge maakt van den eisch tot schadevergoeding van een winkelbediende aan een mine- raalwaterfabriek, omdat in een flesch gingerbier, dat een kennis haar had aan geboden, een doode slak was blijken te zit ten, wat de oorzaak was, dat zij door het drinken van het vocht ziek was geworden. De flesch was van donker glas geweest, zoodat men van buitenaf de verontreini ging niet had kunnen zien. Toen hij de winkelbediende werd voorgezet was hij nog gesloten met het etiket van den fa brikant, De rechter in eersten aanleg Ingezonden Mededeellng. Naar men ons uit Londen meedeelt, zou daar een wedstrijd gehouden zijn, welke huisvrouw het helderst kon was- schen. Een Hollandsche huisvrouw, Mevrouw van der Linden, zou bekroond zijn, het geen werkelijk geen wonder is, omdat zij haar wasch met Edelweiss gewas- schen had. Edelweiss is gewéldig goeden toch kost ze maar 10 cent per groot pak'tis gewoon géén geld. had den eisch van het meisje ontvanke lijk verklaard, die in tweeden aanleg niet. Gisteren heeft de zaak gediend voor het hof van het Hoogerhuis, dat de zaak weer wel ontvankelijk verklaarde. Piloot valt uit vliegtuig en landt ongedeerd. Donderdag maakte de aviateur Paess van de acade mische vliegerschool Aken met het vlieg tuig „Cumulus" een zeilvlucht. Nadat het toestel een uur lang op een hoogte van 1500 M. boven Wiesbaden had gekruist, werd het plotseling naar een hoogte van 2000 M. gedreven, waarbij het zijn even wicht verloor. De piloot viel uit het toestel. Hij slaag de er in ongedeerd in de nabijheid van de stad te landen door middel van zijn pa rachute. Ook het vliegtuig kwam in glij vlucht onbeschadigd neer. Motor van een dijk gestort. Op den Goejanverwelledijk te Gouda is een motorrijwiel met zijspanwagen van den dijk gestort, toen de berijder, de heer A. Beels, aannemer te 's Gravenhage, het voertuig op gang wilde brengen. De motor sloeg driemaal over den kop en bleef ernstig beschadigd aan den voet van den dijk liggen. De heer B. had zich tijdig in veiligheid weten te stellen, doch zijn 31-jarige echtgenoote, die op de duo zat, en zijn 59-jarige vader, de heer F. Beels, die in den zijspanwagen had plaats genamen, maakten de buiteling mede. De dame brak een been, de oude heer B. be kwam inwendige kneuzingen. Beiden zij naar het Ziekenhuis te Gou da overgebracht. Seinwachter verdronken. Donderdagmorgen bleven twee treinen, die Hillegom moesten passeeren, voor het sta tion staan, omdat de seinen op onveiig stonden. Er werd een onderzoek ingesteld naar de reden van dezen seintoestand. Men kwam toen tot de ontdekking, dat de sein wachter niet aanwezig was; de man werd in de nabijzijde sloot gevonden met zijn hoofd voorover in het water. Een dokter constateerde den dood. Men veronderstelt, dat de man uit de sloot water wilde halen, er lag een emmer naast hem, en dat hij toen voorover is gevallen. De overledene laat een vrouw en negen kinderen achter. Een veelbelovende jon gen. De politie heeft Donderdagnacht op den straatweg te Hillegersberg tus schen de trambaan een minderjarigen jon gen gevonden, die zoo beschonken was, dat hij' zijn bewustzijn had verloren. In het politiebureau is hij tot bewustzijn ge bracht. Het was de 17-jarige V. uit 'sGra- venhage. Hij was de ouderlijke woning ontloopen en te Rotterdam uitgeweest. Het bleek, dat hij eenige dagen tevoren een oude dame had beroofd van een aanzien lijke som gelds. Daarvoor werd zijn op sporing verzocht. Hij is aan de Haagsche politie uitgeleverd. Traangas-gummistok. Bij het wapen der marechaussee is een traan gas-gummistok ingevoerd, te gebruiken bij relletjes, enz. Het is een gewone gum mistok, doch in het handvat is een kleine loop, waarin een traangaspatroon zit, die wordt afgeschoten door middel van een veer met een naald. Daders van overval te Winschoten gepakt. Verdacht van den overval, in den nacht van 3 op 4 dezer te Winschoten gepleegd in de be huizing, bewoond door de 86-jarige wedu we H. Geve en haar 46-jarige dochter, zijn de arbeider P. en zijn kameraad te Oost- wold-Oldambt naar Winschoten gebracht om te worden gehoord en geconfronteerd met het gevolg, dat zij een volledige beken tenis hebben afgelegd. De papegaaienziekte. Te Breslau zijn enkele weken geleden twee menschen, man en vrouw, ziek geworden ouder verschijnselen van papegaaienziekte. Het echtpaar had twee papegaaien, die toen zijn onderzocht door prof. Prausnitz, directeur van het Hygiënisch Instiuut. Deze is bij het onderzoek, in weerwil van alle mogelijke voorzorgen, zelf ook ernstig geïnfecteerd. Sedertdien zijn nog drie menschen als lijders in een ziekenhuis opgenomen. Tweemaal „onder de ge bod e n". In een der Drentsche gemeenten werd dezer dagen een trouwlustig paartje in ondertrouw opgenomen, doch eenige dagen daarna kwam de ambtenaar van den Burgerlijken Sand tot de ontdekking, dat hij een fout had begaan, daar noch bruidegom, noch bruid in die gemeente woonachtig waren. De huwelijkscandida- ten togen daarna naar de gemeente waar de voogd van de minderjarige bruid woont, en lieten zich toen ten tweeden male „onder de geboden" plaateen, Een bedenkelijk soort heldenvereering. We zijn het meestal niet eens met wat de Oproerige Krabbelaar in het socialisti sche dagblad „Het Volk" zijn lezers voor zet. Maar dit keer wel, als hij schrijft; „Ik weiger met de grootste stelligheid in mejuffrouw Earhart, alias mevr. Fut man, een heldin te zien. Zelfs niet nadat zij met een pannetje kippensoep over den oceaan gevlogen is. Verleden jaar gehuwd met een man, die ons wordt afgeschilderd als een figuur van beteekenis. Een man, die blijkens de verhalen, zeer trotsch is op zijn echtgenoote. Maar wat raakt haar die man? Zij draagt een ander verlangen. Zij moet met een pannetje kippensoep den Oceaan over. Vooraf schrijft zij aan haar zuster: „Wanneer ik faal, zal ik gelukkig zijn, mijn einde te vinden bij zoo'n avon tuur. Ik heb mijn testament gemaakt, en alles in goede orde achtergelaten." Voor zulk een misrekening van de bestemming van een menschenleven en van de roeping eener gehuwde vrouw, kan alléén een ge knakt brein als een aannemelijke veront schuldiging worden aangevoerd. Voor een vrouw, die wegvliegt van haar gezin met een pannetje soep en een testa ment, heb ik niet den geringsten eerbied, integendeel! Voor een flinke vrouw, die haar ge zin den ganschen dag met toewijding dient, heb ik oneindig veel méér ontzag." Inderdaad, voor dergelijke waaghalze rijen, als deze vrouw ondernam, moeten we maar weinig bewondering toonen. Wij hebben van Godswege een andere en hoo- gere roeping te vervullen gekregen. Ketelsteen. Ketelsteen zet zich in ketels van alumi nium en email tot wanhoop der huis vrouw, soms zelfs in een vrij dikke laag vast. In den regel is dit het meest het geval in streken, waar z.g. hard water, b.v. duinwater, gebruikt wordt. Naarmate die laag ketelsteen dikker is, zal het ook langer duren, eer het water kookt, daar de steen de wand verdikt. De kachel- of gaswarmte kan slechts lang zaam door die dikke laag heen dringen. Op de volgende manier kan men de steen gemakkelijk verwijderen: Men giet verdund zoutzuur in de ketel en schudt deze dan flink heen en weer; daarna ver scheidene malen met koud water flink na spoelen en ten slotte nog eens na koken, welk water men natuurlijk weg moet gie ten. Eenige recepten Spinaziesoep. Men fruit twee fijngehakte uitjes in de boter lichtgeel. Daarbij voegt men twee fijngesneden prei en, wat selderij, twee aardappelen, in stukjes gesneden, benevens stukjes worte len en twee eetlepels meel. Ongeveer vijf minuten stooft men het mengsel Dan komt het water er bij en moet alles twin tig minuten koken. Vervolgens voegt men er een half pond rauwe gehakte spinazie bij met wat zout. Nog een kwartier door 1 laten koken en de soep is klaar en wordt afgemaakt met twee theelepels Maggi Aroma en wat nootmuscaat of twee eetle pels room. Cacaodrank. Een ons goede poe derchocolade in een pan doen, 0,5 liter water afmeten en met een deel daarvan de poeder tot een dikke brij aanmengen. Deze verwarmen tot smeltpunt en oppas sen voor aanbranden. Met het restant water drie ons suiker tot stroop koken en deze door de gesmolten cacao werken. Al roerende alles laten doorkoken en er voor zorgen, dat het mengsel niet kan overko ken. De vloeistof zoo heet mogelijk in beu- gelfleschjes doen. Men kan hiervoor bier- of melkfleschjes nemen. De flesschen ter stond sluiten en op een koele plaats bewa ren. Geen flesch openen, als de inhoud niet direct gebruikt wordt. De flesschen af en toe doorschudden om te voorkomen, dat zich een bezinksel afzet. Déze chocoladedrank wordt gebruikt met water of melk. Eenvoudige vleeschpastei- t j e s. Yt ons boter wordt zeer fijn gesne den in 1 ons bloem, er wordt eén losge klopt ei toegevoegd, iets peper en zout, en alles samen tot een bal gemaakt. Men laat de deegbal één uur rusten, rolt ze daarna op 'n met meel bestoven plaat uit- tot een lap van een c.M. dikte. Met een ring of glas steekt men er ronde plak ken uit. Op elke plak legt men een kleine hoeveelheid vleeschmengsel als voor vleesch in schelpen wordt gebruikt. De vrij gebleven rand wordt met water nat gemaakt en het deeg dichtgevouwen. De deegranden worden heel flink op elkaar gedrukt. De pasteitjes worden in heet vet gebakken, ze worden, na uitdruipen, ge legd op een verwarmden schotel. Als de vlam In de pan slaat. Als de vlam in de pan slaat, terwijl u er vet of boter in hebt, werp er dan geen water of andere vloeistof in. Wie dit al eens gedaan heeft, weet ook dat dit een heel slecht middel ia om den brand te blusschen. Het gloeiende vet springt daar door de pan uit, en maakt spetten of leelijke brandwonden. Het meest aange wezen middel is een deksel of pan te pakken en daarmee het brandende vet af te dekken. De vlammen worden dan on middellijk gedoofd. „De Huishouding". Wij ontvingen het nummer van 16 Mei van „De Huishouding", halfmaandelijksch tijdschrift voor de moderne huisvrouw (Administratie Weteringschans 117 te Amsterdam). De belangrijke reeks artike len wordt geopend door de redactrice, die over „De huisvrouw en de crisismaatre gelen" rake dingen zegt. Willy Leviticus wijdt een beschouwing aan „De verzor ging van ons uiterlijk". Dan vertelt mej. de Holl in een goed geïllustreerde bijdrage van de nieuwe stedelijke „Frauenober- schule", een huishoudschool te Munster in Westfalen. Van Riek van der Heijden is er vervolgens een artikel over handwe- ven, terwijl Dr P. Ch. Willemse pleit voor tandverzorging in de school. Truus Eygen- huysen wijst in haar beschouwing over „Het kind en het circus" op het gevaar, dat in circusvoorstellingen met dieren- dressuur kan schuilen voor de vorming van het karakter van het kind. In de ge- illustreerde rubriek „Huishoudelijk aller lei", worden nieuwigheden op huishou delijk gebied besproken en in de keuken rubriek is weer een keur van actueele recepten te vinden. Dit belangrijke num mer wordt op aanvrage gratis ter ken nismaking toegegezonden. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 252. Auteur: A. Knol, Amsterdam. 1 *2 8 4 6 47 48 49 50 Zwart 10 sch. op: 2, 6, 8, 9, 13, 15, 18, 20, 25, 34 en dam op 12. Wit 10 sch. op: 17, 21, 27, 30, 33, 36, 38, 39, 42, 43 en dam op 49. Wit speelt en wint Oplossingen. Mei-problemen vóór 6 Juni in te zenden aan bovenstaand adres. Uit de competitie. De volgende partij werd gespeeld voor de hoofdklassecompetitie in de ontmoeting „Jozef Blankenaar", Zaandam. Wit: J. Stormesand Zw.: A. K. W. Damme. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 28—32 3. 32—28 19—24 Ook 1318 is hier een goede zet. Wit is dan zoo goed als .genoodzaakt 2823 en 2924 te spelen, waarop zwart 1823 volgt. 4 39-33 14—19 5. 44—39 20—25 6. 29X20 25X14 7. 41—37 12—18 8. 46—41 7—12 9. 50—44 1— 7 10. 33—29 Sterker is 3732. Door den tekstzet geeft wit zijn tegenstander gelegenheid van spelsysteem te veranderen, omdat zwart nu ongehinderd op ruit 26 komt. Ook op 3429 van wit zou zwart de opening van zijn tegenstander kunnen breken door 16—21 te spelen en op wit 3126 zwart 1923, 14X34 en 2127 met kansrijk spel. 10 .17—21 11. 37—32 21—26 12. 41—37 15—20 13. 39—33 Op 31—27 zou wit een schijf verliezen, daar zwart 1822 speelt. Wit moet dan slaan met 18X27, zwart 11X31, wit 36X 27 en zwart speelt 1923 en 13X31. 13 .10—15 14. 44—39 5—10 15. 29—24 De beste zet..Wit behoudt nu tenminste vrij spel. Op 3127 zou zwart zeer goed 1923 en 14X23 kunnen spelen. 15 .20X29 16. 33X24 19X30 17. 34X25 15—20 Daar wit blijkens zijn opening flank- spel wenscht, gaat zwart tot een ander systeem over, n.1. dat van de Hollandsche partij. 18. 39—33 20-24 19. 31—27 14—19 20. 40-34 18—23 24—30 en 19X39 zou zwak zijn, daar zwart dan den linkervleugel weer zou moeten versterken. 21. 34—30 12—18 22. 45—40 7—12 23. 40-34 10—14 Op 1217 zou wit dam nemen door 27 21 enz. en ook door 2520, 3429, 2721 en 32X5. 24. 34—29 23X34 25. 30-39 18—23 26. 37—31 26X37 27. 42X31 12—17 Niet sterk. Wel belet zwart nu, dat wit 39—34 speelt (met 23—29 en 17—22) doch dit kan niet lang geschieden. Bovendien wordt nu het zwarte centrum verzwakt. 12—18, 8—12, 2-8 en later 12—17 of 14— 20 verdient dan ook de voorkeur. 28. 47—42 8—12 29. 49-44 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6