No. 200 Zaterdag 28 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BEITELS EERSTE BLAD. W VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! ~&g cl?® S rr\ Oit nummer bestaat uit 2 bladen Wat brengt de toekomst? Buitenland. Binnenland. 'n Oud en Solied Adres T. FABERIJ DE JONGE - GOES. Belangrijkste Nieuws. iteit*® Zeqqen de pluimveehouders 43 jarige proefnemingen* LEKKERE KOFFIE VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lango Vorststraat 70, Goes. Tol.: Rodactlo cn Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco por post, 13.— Eosso nummors J 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Onze tijd is een tijd van. bijna verbijs terende verwarring en ontreddering op elk gebied. De menschen hadden bet zich zoo ge heel anders voorgesteld. Men scheen het langzamerhand zoover te hebben gebracht, dat de vloek 'die door God over bet menschelijk geslacht werd uitgesproken, zoo ongeveer van 'haar kracht beroofd was. In trotsche zelfvoldaanheid 'klonk het: is dit niet het groote Bahel, dat wij men schen gebouwd hebben." Alles wees er op in het begin van deze eeuw, dat een periode van nooit geken- den bloei en ongestoorde vooruitgang en welvaart te wachten stond. Het oorlogsgevaar, dat vroeger steeds dreigde, was verdwenen. Het menschdom was teveel ontwikkeld, dan dat het de kos telijke goederen van techniek en bescha ving door den oorlog in gevaar zou bren gen. En naast en door den vrede zou er voor spoed en welvaart zijn. De loonen gingen over 'heel de linie omhoog, de arbeidsvoor waarden werden gemakkelijker en beter, de last van den arbeid werd door de ma chines overgenomen en bovendien werd in menschelijke wijsheid getracht het aantal eters stelselmatig te verminderen. Het leven zou één feest worden en het begon er werkelijk op te lijken. De geweldige vooruitgang van weten schap en techniek 'bracht een zoo groote mate van stoffelijke welvaart, dat men be gon te droomen van één langen St. Nico- laasavond. Het had den schijn, dat het den mensch nu toch werkelijk gelukt was alles te be- heerschen en te blijven beheerschen. En toen is plotseling aan al die heerlijk heid een einde gekomen. Het gebouw, dat zoo hecht scheen, begon te wankelen op zijn grondvesten. Als in razende woede is het menschdom op zijn bezittingen van stoffelijken en cul- tureelen aard losgestormd en heeft alles vernield en vermorzeld. De vrede is weg en de welvaart is ver dwenen en er is geen vertrouwen meer en ■geen hoop voor de toekomst. In ons land werden wij als door een wonder voor de gruwelen van den oorlog bewaard. Terwijl andere landen gebogen gingen onder de oorlogsellende, hadden wij hier de oorlogs winst. Hier nam de welvaart toe naarmate in andere landen de armoede grooter werd. Maar de Psalmist heeft reeds gewaar schuwd: als het vermogen voortdurend aanwast, wordt niet ijdel: zet er het hart niet op! De schatten, die zoo gemakkelijk verkre gen werden, zijn in vele gevallen weer spoedig verdwenen en velen, die zich rijk waanden en 'die meenden dat ze geens dings gebrek hadden, hebben te laat er varen, dat zij zich door den schijn hadden 'laten bedriegen. ■Ook dn ons land is de afbraak begonnen. Kapitalen vloeiden weg, bedrijven met veel zorg gebouwd startten ineen, posities met veel moeite veroverd, wankelden, con tracten, na veel strijd tot stand gekomen, werden verbroken; ontslagen en loonsver lagingen zijn aan de orde van den 'dag en zelfs staat voor velen, die meenden dat ze geen gebrek zouden hebben aan eenig goed, de naakte armoede voor de deur. En nu worden wel allerlei maatregelen genomen om bet bedrijfsleven in stand te houden en den nood te lenigen, maar de vrees is waarlijk niet ongegrond, dat deze dijken en dammen, die aanvankelijk nog bet aanstormende kwaad keeren, vroeger of later toch zullen bezwijken. De vraag komt aan de orde en het is een beangstigende vraag, of er dan geen boop is op herstel van de vroegere welvaart en voorspoed. Verkeeren we in een crisis, die straks het dieptepunt zal hebben bereikt, of zal de ontreddering van blijvenden aard zijn? Hierover 'kunnen lange en op zichzelf zeer interessante beschouwingen gehonden worden, maar de vraag, die hierbij van het meeste belang is, is deze: of Gods Woord ons zekere perspectieven opent. 'Over de menschelijke wijsheid, óók een van de gaven Góds, behoeven we niet gering te denken. Maar van meer betee&e- nis is toch, wat Gods Woord ons zegt. Nu bevat dit Woord ongetwijfeld rijke beloften, óók voor 't tegenwoordige leven. Maar daarbij mogen we toch nooit ver geten, dat aan het begin van de wereldge schiedenis staat de Engel met het uitge trokken zwaard, om den toegang tot het verloren paradijs te bewaken. En nog altijd is er de vloek, uitgespro ken over het zondig geslacht der men- schen; de vloek, die wel getemperd werd en in het aanvaarden waarvan een rijken zegen verborgen ligt, maar die toch nooit door menschenbanden terzijde kan worden geschoven. In zijn algemeen e genade heeft het God behaagd de gevolgen van den vloek te ver zachten, maar dat neemt niet weg, dat de doornen en de distelen blijven, dat aan het winnen van het brood het zweet verbon den blijft en dat de smart der handen voor den mensch. niet wordt weggenomen. Wordt dit, bij1 de toekomstverwachtingen die gekoesterd worden, niet al teveel uit het oog verloren? Wordt niet al teveel op d'en mensc'he- lijken factor in de ontwikkeling van. het wereldleven gelet en teveel uit het oog ver loren, dat het God is, Die de wereld be stuurt? Het conflict in de Belgische mijnen afgewend. De gemengde commissie voor de mijn industrie hield gisteren een langdurige vergadering, na afloop waarvan medege deeld werd, dat het gevaar van staking afgewend is. Een loonsverlaging van 5 pet., voortspruitend uit de daling van het indexcijfer, zal inplaats van den eersten Zondag in Juni, op 19 Juni in toepas sing treden. De mijndirecties hebben van een tweede verlaging met 5 pet. afgezien. Korte Berichten. Te Patras is het tot botsingen geko men tusschen stakers en politie, waarbij verscheidene personen gewond zijn. De orde kon spoedig hersteld worden. Gisteren zijn met de Gomarin de eer ste geredde passagiers van de Georges Pbilippar te Marseille aangekomen. Van de vrachtboot Grecian, die door het passagiersschip City of Shattonooga is geramd en bierbij tot zinken is ge bracht, zijn 31 man der equipage door de City of Shattanooga opgepikt. Vier man worden nog vermist. Naar thans definitief vast staat, be draagt 't totaal aantal bij den brand aan boord van de Georges Philippar om het le ven gekomen passagiers, 52. Er zijn 11 menschen gedood door een cycloon, die een gebied van 100 K.M. lengte in de buurt van Calicut (Br.-Indië) heeft geteisterd. Er is groote schade aan gericht. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET DUITSCHLAND. Weinig bevredigend resultaat? Gelijk minister Verschuur Woensdag in de Tweede Kamer 'heeft medegedeeld, zijn deze week te Berlijn met de Duitsche xe- geering opnieuw besprekingen gevoerd ten einde te komen tot een meer 'bevredigende regeling van de handelsbetrekkingen. Van Nederlandsche zijde zijn deze onderhande lingen gevoerd door de heeren Hirschfeld, Ries, Bonthuis en onzen gezant. Naar verluidt hebben de besprekingen weinig bevredigende, zoo niet geheel onbe vredigende resultaten opgeleverd. Voor zijn niet-tegemoetkomende houding zou Dui'tschland zich op zijn eigen moei lijke positie hebben beroepen. Van deze geruchten was echter 'gister avond nog geen bevestiging te -krijgen. Wel staat het vast, dat de onderhandelin gen minstens voorloopdg beëindigd 'zijn. De heer Bonthuis is reeds gisterenavond in Den Haag teruggekeerd, terwijl de beid© andere heeren daar vandaag worden ver wacht. Ned. Chr. Vrouwenbond. In het gisteren geplaatste verslag is verzuimd te vermelden, dat tot bestuurs leden werden gekozen Mevr. Petermeyer- Dönszelmann te Middelburg en Mevr. Ka- meraad-Bekker te 's Gravenhage. Verpachting stationsrestauraties. Naar „De Maasbode" verneemt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten bij afloop van de verpachting der Stationsrestaurants aan de fa. Goo- them en Noteboom en de N.V. E pludibus Unum, deze pacht niet meer te verlen gen, doch de restauraties uitsluitend aan particulieren te verpachten, teneinde al dus goedkoopere consumptie-prijzen voor het reizend publiek te verkrijgen. Meppol is het eerste station, waar de Spoorwegen dezen maatregel hebben toegepast en daar is onmiddellijk een belangrijke ver laging der consumptie-artikelen inge voerd. Verbrand vee. Blijkens cijfers van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren zijn in de zes maanden November-April in, Nederland verbrand: 106 paarden, 425 koeien, 76 kalveren, 147 varkens, 11 schapen, 3 gei ten, 900 kippen, 12000 kuikens, 4 honden en 15 konijnen. In verband hiermede wijst de Vereen, dan ook op de wenschelijkheid om in de inrichting der stallen verbetering te bren gen. een taal, welke in het land van bestem ming bekend is. Verzuimt de afzender dit, dan wordt het pakket in geval van onbe stelbaarheid aan hem teruggezonden en komen de daaraan verbonden vaaik belang rijke kosten, welke soms de waarde van het pakket overtreffen, voor zijn rekening. Bij verzending van pakketten naar het buitenland zal men derhalve, in zijn eigen belang, goed doen met hét vorenstaande rekening te houden. Ingezonden Mededeeling. voor Zilveren Geschonken, Tafelzilver, Lepels en Vorken, Schepwerk. Opgericht 1833. Binnenland. De Zeppelin naar Nederland. Voorstellen voor den Gemeenteraad van Middelburg. De abattoirkwestie. Buitenland. Het conflict in de Belgische mijnindus trie afgewend. Tarwe-besprekingen. Gistermiddag is op het departement een bespreking gehouden van den Regeerings- tarwecommisisaris c.s. met vertegenwoor digers van den landbouw. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 25 Mei is benoemd tot burgemeester der gemeente Rossuim A. P. van. Goelst Meijer. Ingezonden mededeelingen. Tegemoetkoming bij ontslag. Mevr. Bakker-Nort heeft de Regeering gevraagd, of zij bereid is een regeling te treffen, waardoor aan personen in dienst .van het Rijk, op burgerrechtelijke arbeids overeenkomst, voorzoover deze in dienst zijn getreden vóór 1 Sept. 1931, ook voor de dienstjaren aan genoemden datum voorafgaande, bij ontslag een geldelijke tegemoetkoming zal worden verleend? Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens, de leden weer bijeen te roe pen tegen Dinsdag 31 dezer, des avonds half negen. Aan de orde zal dan worden gesteld het wetsontwerp tot wijziging van de inkwartieringswet. Woensdag 1 Juni, om 11 uur, zal een aanvang worden ge maakt met de behandeling van de Indi sche begrooting 1932. Drie kwartjes per koe. Met vraagt ons uit veehouderskringen, zegt het BdbL, hoe lang het nu nog zal duren, vóór men iets van de steunwet in zijn portemonnaie zal merken. Wij antwoorden daarop, dat het de 'be doeling van den minister is. om de wet zoo spoedig mogelijk door de Eerste Kamer te doen behandelen. Zoodra zij dan in het Staatsblad zal zijn afgekondigd, wil de re geering de veehouderij' drie weken lang gaan steunen met drie kwartjes per week en per melkgevende koe, waarmede een be drag van een millioen gulden per week, dus drie in totaal, zal zijn gemoeid, te putten uit bet Crisiszuivelfonds, dat 'daar voor van de regeering zal leenen. Als die drie weken om zijn, hoopt de regeering het uitvoeringsapparaat gereed te hebben en in werking te kunnen stellen. De herziening der L. O.-wet. Naar het „Hbld" uit parlementairen kring verneemt, kan men in bet begin der volgende week de publicatie van het ver slag der commissie van voorbereiding, be treffende de herziening der Lager Onder wijswet tegemoet zien. De belangrijkste wijziging, welke minister Terpstra sedert het overleg met die commissie alsnog in zijn ontwerp heeft aangebracht, schijnt te bestaan in de vervanging van de uniforme leerlingen-schaal door een gedifferenti eerde schaal. Werkverschaffing en steun. De heer Kupers (S.D.A.P.) heeft 'gis teren in de Tweede Kamer verlof gevraagd tot het houden van een interpellatie over den arbeid in.en de inkrimping van de werkverschaffing, 'het verlagen der steun- normen ten aanzien van werklooze arbei ders, de verdeeling van de kosten van werkloosheid tusschen Rijk.en gemeenten en de bevordering van den woningbouw en andere middelen tot bevordering der werk verruiming. Op dit verzoek wordt Dins dag beslist. Verzending van postpaketten naar het buitenland. Bij verzending van pakketten naar het buitenland is de afzender verplicht aan te geven, hoe met het pakket moet worden gehandeld in geval van onbestelbaarheid. Deze aanduiding moet geschieden op de achterzijde van de adreskaart en op het pakket zelf en wel in het Fransch of in Ingezonden Mededeeling. daarom voeren wl] Bertels' Opfokvoedera en Kunstkorrel, de kuikens groeien er beter van en ze kosten ons tot a.d. leg nog niet de helft, dat is f 1.- minder per kipen van de Kunst korrels leggen de kippen méér en grooter eieren, die nog geen I1/» cent aan voeder kosten en de dieren blijven in beter conditie. Ze leggen kwaliteitseieren, daar vischmeel is vermeden. Het is een lichtstraal in dezen crisistijd. Laat U niet wat anders aanpraten! Onze voeders zijn samengesteld uit de beste biologisch beproefde grondstoffenze bevatten de noodzakelijke vitaminen en de juiste dosis mineralen, voedingszouten enz. waarvan Prof. Dr. Frei zegt: „dat een tekort leidt tot degeneratieverschijnselen „n.l. onvruchtbaarheid, verminderde levens vatbaarheid, onvoldoende ontwikkeling enz. Tevens worden de resultaten vermeld door de toevoeging van de juiste dosis verkregen „n.L „meer weerstandsvermogen tegen ziekten, (coc- „cidiosus, pullorum, leucaemie of witbloedziek- „te) en in het algemeen verbetering van den „gezondheidstoestand der dieren en vergrooting „der eierproductie." Wat U ook voert, beproef 8—14 dagen onze Opfokvoedera en Kunstkorrels en U is over tuigd van den beteren groei der kuil»*™ en grooter eierproductie der kippen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bertels* Crisis Opfokvoer Nr.l (6.13 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1 —30 dagen Kuiken droogvoederbak in lederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 4—8 weken. Na 8 weken uitsluitend Konstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No, 1 22% eiwit, 6% vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4,50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren; op verzoek ook in meelvormf 4,75 (Gem. graan bevat slechts 12% eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. f 6.» volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten gratcitloop, Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen per stuk f 1.50 Brochure pluimvee en derlljsten gratis. Bestel bl] Uw leverancier in Uw plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabriekea N.V., Amsterdam, Ingezonden Mededeeling. SPECIAAL AANBEVOLEN GROEN MERK 40 Ct. per halfpondspakje BLAUWMERK 35 Cf. per halfpondspakje CIRKELKOFFIE 32 Cf. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Cf. per halfpondspakje FAKKELKOFFIE 24 Cf. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER Geweigerd aan het werk te gaan. De geschorste werklieden van Hengelo bij de Heggewerken welke op aanschrij ving van den minister gistermorgen hot werk wederom konden hervatten, hebben geweigerd hierop in te gaan. Slechts 9 personen gingen met den trein mee, cm te werken, dit aantal bedroeg de vorige dagen 14. De versterkte politie was bij het station aanwezig, doch alles bleef rustig. Het totaal aantal, die den arbeid weigeren be draagt ongeveer 80. Prins Hendrik in Tsjecho-SIowakiJe. Prins Hendrik, die zooals bekend, te Karlsbad kuurt, heeft 'dezer dagen in ge zelschap van den Tejecho-Slowaakschen gezant in Den Haag, den heer Bozinov, de radiuimfabriek van Joachimsthal bezich tigd. Gisteren heeft Z.K.H. een bezoek aan Praag gebracht, waar hij' op het oude raadhuis door den primator Baxa is ont vangen, en door de oude zalen is rond geleid. Hoofdinspecteur werkverschaffing. Bij Kon. besluit van 25 Mei is M. de Vries, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, tijdelijk belast met de functie van hoofdinspecteur voor de werkverschaffing. Mr J. T. Linthorst Homan. t Op het buiten „Overcinge" te Havelte is gisteren na een langdurige ongesteldheid, op 58-jarigen leeftijd overleden mr J. T. Linthorst Homan, oud-Commissaris der Koningin in de Provincie Drenthe. Brandstichting? Donderdag is door de Justitie te Middelburg aange-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1