No. 199 Vrijdag 27 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland fcERSTE BLAD. Het Platteland de dupe. uit nummer bestaat uit 2 bladen Bu tenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorslstrnnt 70, Goos. Tol.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 mnnnden, franco por post, 13.— Losso nununorsf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Dat er op alle openbare diensten en dus ook op den dienst der Posterijen bezui nigd wordt, wekt geen verwondering. Al bet mogelijke moet worden gedaan om dreigende tekorten te voorkomen of bestaande tekorten te verminderen of weg te werken. Toch valt bet te betreuren, dat naar bet schijnt bet platteland dat toch al in zoovele opzichten bij de steden is achter gesteld van deze bezuiniging weer spe ciaal de dupe wordt. Van meerdere plaatsen kregen wij be richt, dat met ingang van beden de twee de buitenbestellingen worden afgeschaft. Het gevolg is dat een zeer groot deel der plattelandsbevolking bet met één post bestelling per dag moet doen en dat een blad als „De Zeeuw" dat men tot nu toe 's avonds ontving, nu rustig tot den vol genden dag op bet kantoor blijft liggen. Wij willen niet onbillijk oordeelen. Met tekorten kan niet worden gewerkt. En de mogelijkheden om tot bezuini ging te komen zijn beperkt. Dat blijkt wel uit den geweldigen storm die onder het spoorwegpersoneel is op gestoken in verband met de voorgeno men wijziging van de salarissen en de arbeidsvoorwaarden. Maar het is toch wel te betreuren, dat bet platteland den last van deze pla gen weer in de eerste plaats te dragen krijgt. Men heeft er daar toch ook belang bij, dat men zijn zakenbrieven op tijd ont vangt en dat men door de krant op de hoogte blijft van wat er in de wereld te koop is. Denk slechts aan marktberichten, verkoopingen e.d. De vraag is trouwens ook, of hier op den duur de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Het spreekt toch vanzelf, dat alle bla den zullen trachten de posterijen zooveel mogelijk uit te schakelen en dat ze zelf zullen trachten te doen, wat de posterijen naar bet schijnt niet kunnen doen. Wij van onzen kant dit ook in ant woord op tal van brieven die wij in ver band met deze beperking ontvingen zullen althans al het mogelijke doen, om de kranten nog 's avonds bij de lezers te bezorgen. In alle gevallen zal dit niet gaan. Maar wij hopen er wel in te slagen het ontstane ongerief te beperken. En intusschen dringen wij er bij de Posterijen op aan om, óók in haar eigen belang de belangen van de platte landsbevolking niet uit het oog te ver liezen. V Smalende Godslastering. De Tweede Kamer, nauwelijks gereed gekomen met een wetsontwerp in \erbanu met de economische crisis, heeft 'gisteren een aanvang gemaakt met de openbare behandeling van een ontwerp, dat verband houdt met de crisis op reli gieus en moreel gebied. Wij bedoelen bet ontwerp tot „Aanvul ling van bet Wetboek van Strafrecht mot voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitin gen", kortweg aangeduid als bet ontwerp op de Godslastering. Wordt dit, door Minister Donner inge diende ontwerp wet, dan zal krachtens art. 147 van bet Wetboek van Strafrecht met een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd en twintig gulden gestraft kunnen worden hij, die 'zich in het openbaar, mon deling of bij geschrift of afbeelding, door smalende godslastering op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat. Opmerking verdient hierbij, dat niet alle godslastering wordt strafbaar ge steld. Het misdrijf moet in bet openbaar gepleegd worden, en wel mondeling of bij geschrift of afbeelding. Verder blijkt uit de Memorie van Toe lichting, dat niet alles, wat theologisch onder het begrip „godslastering" te bren gen ware, onder dit artikel zal vallen. Een bloote ontkenning van het bestaan van God of van zijn wezenseigenschappen bij voorbeeld, waarbij niet gehoond of ge spot wordt, valt niet onder de wettelijke delictsomschrijving, De vraag kan Tijzen of de Minister niet verder had moeten gaan, en ook dezen vorm van godslastering, die immers de bron van het staatsgezag aantast, had moeten strafbaar stellen. Oogenschijnlijk zit er een inconsequentie in, wanneer men dezen vorm van aanranding van de heer lijkheid Gods ongemoeid laat, en een an deren vorm, die weliswaar gTover is en krenkender, wel gaat straffen. Toch moet men voorzichtig zijn met het trekken van consequenties. Want men mag niet vergeten, dat onze Grondwet in art. 168 aan ieder waarborgt met volkomen vrijheid zijn godsdienstige meeningen te belijden, behoudens de bescherming der maatschappij; en harer leden tegen de overtreding der Strafwet. En artikel IV van Ons Program spreekt het uit, dat de Overheid, als daartoe in volstrekten zin onbevoegd, zich te onthou den heeft van elke rechtstreeksche be moeiing met de .godsdienstige ontwikkeling der natie; en dat de Overheid in de cons ciëntie, voorzoover die het vermoeden van achtbaarheid niet mist en haar uitspraak met naime geen afbreuk doet aan de hand having van 's lands onafhankelijkheid, een ■grens heeft te erkennen van haar macht. Consciëntievrijheid, vrijheid van over tuiging en belijden zijn dus zaken, die èn in onze Grondwet èn in ons politiek pro gram zijn neergelegd en op de bescherming van welke geestelijke goederen wij1 niets willen afdingen. „Smalende godslastering" valt alzoo on der het nieuwe artikel, en deze moet geuit worden op een wijze, die krenkend is voor godsdienstige gevoelens. Het ontwerp laat ongemoeid de „liber- tas conscientiae", zooals de vaderen dat noemden en waaronder te verstaan is de vrijheid van godsdienstige gezindheid. Vrijgelaten wordt om aan die gezindheid uiting te geven, hetzij door godsdienst oefening, of door propaganda eener be paalde godsdienstige overtuiging, wat de ouden noemden: de „libertas exercitii". Ja zelfs is vrijgelaten het 'bestrijden van de religie. Alleen wordt verhinderd die vorm van bestrijding van het Godsgeloof, welke het karakter aanneemt van „hoonen en smaden van en smalen op God", om de woorden van den Minister te bezigen. Hiermee wordt bereikt, ten eerste, dat de godsdienstvrijheid in den ruimsten zin des woor'ds wordt gehandhaafd en ten tweede, dat het misbruik van die vrij heid met straf wordt bedreigd. „Waar deze geestelijke vrijheid voert tot bandeloos heid", aldus de Minister, „wordt deze, in het belang der vrijheid zelf met kracht tegengegaan. 'Geschiedt dit niet, dan ont staat sneller dan men zou denken het ge vaar, dat, als terugslag, met de bande loosheid de vrijheid wordt beknot". DE RAMP VAN DE „GEORGES PHILIPPAR". Te Pori Said een helsche machine aan boord gevonden. Uit Parijs wordt gemeld: De meeningen betreffende de oorzaken van de ramp van het mailschip „Georges Philappar", zijn in vakkringen nog steeds zeer verdeeld. De onderstelling van één der groepen, dat het schip door misdadig toedoen is te gronde gegaan, wordt thans door een verklaring, afgelegd door een inspecteur van het Suezkanaal, bevestigd. Deze be vond zich bij het vertrek van de Georges Philappar te Port-Said. Gollas, zoo heet de inspecteur, verklaarde, dat het schip in de haven van Port-Said aan een onder zoek is onderworpen en dat daarbij aan boord een helsche machine van zeer groote explosieve kracht is aangetroffen. Deze machine was van een uurwerk voorzien en moest ontploffen in hgt Suezkanaal. De ontdek king oan deze misdaad werd streng ge heim gehouden. Zij heeft alleen tot ge volg gehad, dat de passagiers te Port- Said niet aan land mochten gaan en dat daar evenmin nieuwe passagiers aan boord zijn genomen. De vechtpartij in den Pruisischen Landdag. De toestand van de gewonde afgevaar digden is bevredigend. De sociaal-demo craat Jürgensen, die met de vechtpartij in het geheel niets te maken had, is er, zooals bekend, het ergste aan toe. Hij heeft klaarblijkelijk een inktkoker of een lade van een lessenaar tegen het gelaat gekregen en hierdoor is zijn gezicht van het oog tot de kin opengescheurd. Ook het kaakbeen is ernstig gekneusd. Ten slotte heeft bij ook nog een bloedige wonde aan het hoofd opgeloopen. Alles is geheel on verwachts gebeurd. Jürgensen heeft geen flauw vermoeden, door wien hij zoo lee- lijk is toegetakeld. Men heeft de vraag gesteld, waarom geen politie tusschenbeide is gekomen. Het antwoord op deze vraag is eenvoudig: de politie mag den landdag slechts betreden, indien zij door den president van het Huis wordt ontboden Gevaar voor hongersnood in Mandsjoerije. Uit Charbin wordt gemeld, dat in de gevechten tusschen de Japansche troepen en die der vroegere Chineesche regeering zoo groote schade is toegebracht aan de te velde staande gewassen, dat Mandsjoerije met hongersnood wordt bedreigd. Uit alle deelen van Mandsjoerije komen berichten, die zeggen dat de bezaaide oppervlakte niet meer bedraagt dan 50 pet. van bet vorig jaar en dat bet zelfs twijfelachtig is, of de oogst ook maar de helft zal op leveren van het vorig seizoen, betgeen nauwelijks voldoende zou zijn ter voeding van de bevolking. Gebrek aan geld maakt den toestand nog neteliger dan hij reeds is. Vele rijke kooplieden zenden hun fa milieleden buitenslands en brengen bun kapitaal naar een of andere buitenland- sche bank over. Oestercultuur te Nieuwpoort. Een der visschershavens, te Nieuw poort, welke nimmer in gebruik is ge weest, zal in een oesterkweekerij wor den herschapen. Een concessie is, met dit doel, aan een Nederlansche onderne ming verleend. De overstroomingen in Engeland. Naar de correspondent van de „Daily Herald" meldt, nemen de overstroomin gen, welke zes graafschappen van Enge land teisteren, nog steeds niet af. De toe stand van de getroffen bewoners dreigt wanhopig te worden. Tien duizend mijnwerkers zijn zonder werk wegens de sluiting van acht van de voornaamste kolenmijnen in het Don- casterdistrict, dat eveneens geheel onder water staat. Het dorp Arksey is thans geheel van de buitenwereld afgesloten. Naar uit Not tingham gemeld wordt, is het water van de Trent in de laatste dagen wederom snel gestegen. De electriciteitsvoorziening is gestaakt. In Zuid-Engeland duren de overstroo mingen voort. In een der steden steeg het water zoo hoog, dat 2500 personen ge dwongen waren hun huizen te verlaten en in hooger gelegen stadsgedeelten een toe vlucht te zoeken. Het water in de Theems staat buiten gewoon hoog. De betalingskwesties. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, sir John Simon, heeft in het lagerhuis bevestigd, dat de overeenkomst inzake de terugbetaling aan de Ver- eenigde Staten van de schuldbedragen, welke zijn opgeschort, zal worden getee- kend. De minister zeide, dat volgens het voorstel van Hoover alle betalingen tus schen de verschillende regeeringen, voort vloeiende uit herstel- en oorlogsschulden, waren opgeschort voor het tijdvak van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932. Ter conferentie, welke verleden jaar Augustus te Londen is gehouden, werd overeengekomen, dat de aldus opge schorte betalingen zouden worden ver richt in tien gelijke annuiteiten te be ginnen met 1 Juli 1933, vermeerderd met den interest. De protocols waren te Londen getee- kend. De Parijsche correspondent van de „Times" weet te melden, dat tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten on derhandelingen gaande zijn ten aanzien van de wederopname van de betalingen van de oorlogsschulden na afloop van het Hooverjaar. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat een overeenkomst tot stand zal komen, gelijk aan die met Engeland door de Vereenigde Staten zal worden geslo ten. Nieuwe crisis In de Engelsche mijn- Industrie? In een rede te Harrow bij Londen zeide Runciman dat hij een onderhoud heeft gehad met een deputatie van het Mijn- werkersverbond en dat het duidelijk is dat, wanneer er geen regeling tot stand komt betreffende de organisatie der steenkoolindustrie vóór 8 Juli, het land gedompeld zal worden in een nieuwe mijncrisis. De nationale mijnwerkersfederatie en de mijnwerkersleden van het Lagerhuis zijn sterk misnoegd over de bepalingen van het wetsontwerp op de mijnen, voor zoover deze bekend zijn. De leden der federatie zeggen, dat het ontwerp alles geeft aan de eigenaars der mijnen en niets aan de mijnwerkers Geen Kabinetscrisis in Duitschland. In beurskringen waren geruchten in omloop over een ontslag van dr Brü- ning. Men noemde zelfs den naam van zijn opvolger. Deze geruchten zijn volkomen valsch. Deze indruk wordt ook bevestigd door het resultaat der besprekingen, die staats secretaris Meissner met den Rijkspresi dent te Neudeck gevoerd heeft. De pre sident heeft een reeks van wenschen, die de aanvulling van het kabinet en de nieuwe noodverordening gelden. Reeds het feit, dat Meissner den kanselier deze wenschen medegedeeld heeft, is er een bewijs voor, dat aan een kabinets- of kanselierscrisis niet gedacht moet wor den. Korte Berichten. In Derbyshire (Eng.) zijn gisteren lichte aardschokken waargenomen, die geen noemenswaardige schade hebben aangericht, en die de deskundigen ver klaren als gevolg van de geweldige over stroomingen, die dat graafschap vorige week geteisterd hebben. In Griekenland is een nieuw kabinet gevormd. Tusschen communisten en natio- naal-socialisten is het in verscheidene deelen van Berlijn tot botsingen geko men. Te Hamburg hebben gisternamid dag weder ernstige, door communisten uitgelokte, relletjes plaats gehad. Toen de politie de voor de nieuwe arbeids beurs demonstreerende werkloozen uiteen wilde drijven, werd zij beschoten. Een agent werd door verschillende kogels aan het hoofd en de borst getroffen. Hij was onmiddellijk dood. De politie maakte daarop eveneens van de wapens gebruik. Een betooger werd neergeschoten; ver schillende communisten werden in hech tenis genomen. Majoor Ede heeft op een vraag naar aanleiding van de a.s. hervatting der door het moratorium van Hoover opgeschorte oorlogsschulden aan Amerika geant woord, dat Engeland tot 1 Juni vorig jaar 326 millioen pond aan Amerika betaald en zelf 202 millioen van Duitschland en andere landen ontvangen had. In de wijk der katoenfabrieken te Bombay is gister weer een kort doch he vig gevecht tusschen Muzelmannen en Hindoes ontstaan, waarbij 3 personen ge dood, 9 ernstig en ongeveer 40 licht ge wond werden. Minder postbestellingen. Mevrouw BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Waterstaat gevraagd: Is de Minister niet van oordeel, dat de Directeur P.T.T. in dezen tijd een te ruim gebruik maakt van zijn bevoegdheid om het aantal postbestellingen te verminderen en de uren voor het openstellen van ver schillende post- en hulppostkantoren te beperken? Is het juist dat overwogen wordt tal van hulppostkantoren in stations en postkan toren in hulppostkantoren om te zetten, en de automatiseering van den telefoondienst door te voeren, waardoor tal van ambte naren overbodig zullen worden en het aan tal wer'keloozen zeer vergroot zal worden? Is de Minister niet van meening, dat bovengenoemde 'belemmeringen van een vlug postverkeer het herstel van het eco nomisch leven in den weg staan? En is de Minister bereid een gedetail leerd overzicht te publiceeren van de reeds genomen en in voorbereiding zijnde maat regelen op dit gebied? Pluimvee voor Engeland. De Minister van Landbouw heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat er voorloopig geen maatregelen tegen den invoer van pluimvee uit Nederland en Rusland zullen worden genomen. Binnenland. De Tweede Kamer bespreekt de straf baarstelling van Godslastering. Vermindering der postbestellingen ten plattelande. Groote brand te Echteld. Buitenland. Overstroomingsschade in Engeland. De ramp van de Georges Philippar. Een bom aan boord gevonden. Geen kabinetscrisis in Duitschland. Nederlandsche Christelijke Ambtenarenbond. Gistermiddag is in het Palace Hotel te Hilversum de 17e jaarlijksche vergadering van. den Nederlandschen Ghristelijken Ambtenarenbond door den voorzitter, den heer H. van Narren, geopend. Na een rondrit door deze gemeente had de officieele ontvangst in het raadhuis plaats. Verscheidene autoriteiten waren aanwe zig. Burgemeester Lambooy heette de aan wezigen hartelijk welkom en zei om. dat hij', waar Hilversum zelf zoo'n uitmuntend corps ambtenaren beeft, deze gelegenheid heeft aangegrepen om den band tusschen ambtenaren en overheid nauwer toe te ha len. Hij wees op de groote kracht, die er uitgaat van een goede organisatie en goede leiding. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de 'bond in 1931 goed vooruit ging. Het ledental steeg tot boven 4200, een stijging van ongeveer 10 pet. De verlies- en winstrekening over 1931, sluitende op een bedrag van f33.513.68, de balans per 31 December j.l. sluitende op een bedrag van f 19.913.63 werden evenals de begrooting voor 1932 sluitende op een bedrag van f39.192.25, goedge keurd, zoo ook het jaarverslag van den secretaris en de verschillende verslagen van het ondersteuningsfonds en het per manente comité. De vergadering werd besloten met een causerie van den heer H. Amelinik over „Het werk van Genève". Rapport bezuinigingscommissie. Naar het Nederl. Correspondentiebu reau in Den Haag verneemt, zou het in de bedoeling liggen, dat het tweede deel van het rapport der commissie-Weiter nog deze week aan de regeering zal worden aangeboden. Gebruik van Nederlandsche producten. In een te Deventer gehouden vergade ring van vertegenwoordigers der Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Twente, Noord-Overijsel en Salland en afgevaardigden van de Departementen Deventer, Zwolle en Enschede van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel is men het in beginsel eens ge worden over een eventueel spoedig te on dernemen nationale actie ter bevordering van het gebruik van in Nederland ver vaardigde producten. Candidaten voor de Eerste Kamer. Naar het „Hbld." verneemt, zal de Li berale fractie van de Prov. Staten van Zuid-Holland bij de a.s. verkiezing voor de Eerste Kamer resp. ir J. Kosters (af tredend), mr P. Drooglever Fortuin, bur gemeester van Rotterdam en mr H. J. Knottenbelt als no. 1, 2 en 3 op de lijst candideeren, terwijl voor een der volgen de plaatsen prof. mr dr G. M. Verryn Stuart van de Rotterdamsche Handels- hoogeschool ernstig in aanmerking zou komen. Het blijkt dus de bedoeling te zijn, al dus het blad, nu mr Rink zich niet meer beschikbaar stelt, de tweede zetel, die Zuid-Holland opleverde, door mr Droog- leever Portuin te doen innemen. In een te Utrecht gehouden vergade ring van Vrijz.-Dem. leden van Prov. Staten werden, naar de „Zw. Grt." meldt, voor de aanstaande verkiezing van leden van de Eerste Kamer de candidatenlijsten als volgt samengesteld: Groep Drente-Overijsel-Gelderland: i. J. B. Westerdijk (aftr.); 2. S. L. Louwes; 3. J. M. Otten; 4. mevr. J Marcus-Nijland; 5 mr M- S. Kalma; 6. H. A. Zwijnenberg. Voor Zuid-Holland: 1. mr M. Slingen- berg (aftr.); 2. Jan Schilthuis; 3. mr W. H. M. Werker; 4. mevr. W. A. L. Ros- Vrijman. Deviezenrestrictle in Duitschland. Naar aanleiding van talrijke bij haar binnenkomende klachten van exportsure

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1