No. 198 Donderdag 26 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Organisatie naar eigen beginsel? GIJ DWAAS WT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes, Tel.: Redactie en Adminlstratlo No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EIiKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, f3.—. Losse nummers S 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. III. (Slot.) Wat is eisch van het Christelijk begin sel? In de beginselverklaring indertijd gepu bliceerd door de Christelijke Werkgevers* vereeniging, wordt hieromtrent o.m. ge zegd: In handel en bedrijf sta voorop, dat ieder medewerker alle gaven en krach ten heeft in te spannen, tot openbaring van Gods heerlijkheid, door de gaven in mensch en natuur gelegd tot volle ont plooiing te brengen. Daarbij worde er kend Gods souvereiniteit over al het ge schapene, ook over het stoffelijk goed. En in de toelichting werd hierbij nog opgemerkt: Ook op dit terrein moet worden bele den, dat de eere Gods richtsnoer van het leven zij. In dien zin is het behalen van materieel voordeel niet het eerste en hoogste doel in den beroepsarbeid van den patroon en is het dus niet uitgesloten, dat het beginsel zal dwingen tegen het rechtstreeksch eigenbelang in te gaan. In de plaats van dit eigenbelang worde gesteld de eere Gods. Deze eere Gods eischt, dat de mensch alle krachten inspant om de gaven, in hem en in de natuur gelegd, tot ont plooiing te brengen. Hiermede wordt in de eerste plaats erkend, dat de mensch is aangewezen op arbeid en deze arbeid een zegen Gods is. In de tweede plaats wordt gezegd, dat deze arbeid zich te richten heeft op Gods heerlijkheid. Deze kan tot openbaring komen door een rijke ontwik keling van den menschelijken geest en door een in toepassing brengen van de door God in de natuur gelegde krachten. De- vooruitgang van techniek, handels- en verkeersmogelijkheden wordt daarom toe gejuicht. Hierbij wordt ook uitgesproken de men- schelijke afhankelijkheid in tegenstelling met Gods macht en souvereiniteit. Deze souvereiniteit werkt over al het gescha pene en bepaalt voor mensch en stoffelijk goed de levenswetten." Deze woorden zullen door iederen Chris tenpatroon, boer of tuinder of midden stander, worden onderschreven. Maar ze worden niet onderschreven door een neutrale organisatie. En het is ook niet geoorloofd wijl in strijd met de neutraliteit voor deze opvattingen in een neutrale organisatie propaganda te maken. Nu zegt men, ja, maar het gaat in een patroonsorganisatie niet om beginselen, maar om belangen. Hetzelfde is ook gezegd en wordt nog steeds gezegd, door de moderne vakorga nisatie voor arbeiders. Daar heet het ook altijd dat de beginselen buiten beschou wing blijven omdat het alleen gaat over vragen van loon en arbeidsduur en der gelijke. Alsof het behartigen van de stoffelijke belangen buiten het beginsel omgaat. „Wie in het maatschappelijk leven op komt voor zijn „Interesse", schreef inder tijd Prof. Slotemaker de Bruine, komt op FEUILLETO N. Vrij naar het Engelsch. 50.) „Ik?" zei de lamme man. „O, spreek er me niet van. Gisterennacht nog droomde ik, dat mijn oom me een millioen had na gelaten in van die heerlijke ritselende bankpapiertjes. Maar juist toen ik mijn hand uitstak om de stapeltjes te grij pen „Werd je wakker?" „Neen, ik werd niet wakker. Ik ver anderde in een oester en kwam in geen tien duizend jaar tot me zelf." „Dat geloof ik niet!" riep mevrouw Rhind schaterlachend. „Dat heb je ver zonnen." „Wees nou niet jaloersch op mijn droom," zei Handyside vroolijk verwijtend. „Ik weet wel, dat hij. niet haalt bij de trap roeden. Maar ,;En wat deed je, toen je een oester was?" „Hield een stijve bovenlip." 'Barker lachte, hij wist eigenlijk niet waarom. Deze luchthartige, praatgrage menschen waren nieuw voor hem. Hij voor de vervulling van zijn taak, voor het voldoen aan zijn roeping. En het zal niet worden ontkend, dat de toon van het le ven, dat de klank van het gedrag volko men wisselt al naar God dan wel de mensch zelf doel en middelpunt is van alle sociale bemoeienis." De heer Maas is van meening, dat we door organisatie naar eigen beginsel de algemeene organisaties den weg der re volutie opdrijven. Hij wil daarom de zuurdeesemgedachte zien toegepast. Maar hij vergeet dat er ook nog een andere zuurdeesem is. Prof. L. van Aken heeft eens aan het adres van sommige Roomsche patroons gezegd, dat zij daarom de neutrale orga nisatie prefereeren, omdat zij meer heil zien in de liberalistische opvatting die dweept met „de vrijheid van het arbeids contract". Welnu, het zijn waarschijnlijk niet al leen de Roomsche patroons die door dezen zuurdeesem besmet zijn. Nog al te veel ontbreekt de geneigdheid om de Christelijke gemeenschapsgedachte te aanvaarden en toe te passen. Dat geschiedt niet altijd opzettelijk. In vele gevallen is het een gevolg van de fa tale werking van den zuurdeesem der neu trale kranten- en de neutrale organisaties, zoodat men niet meer beseft den eisch van het eigen beginsel. De inzender meent, dat wij door de neutrale organisaties te steunen de door werking van de revolutiebeginselen kun nen keeren. Maar dan zijn wij het toch meer eens met Prof. Gerbrandy toen hij schreef: „Ongetwijfeld is er slechts dan in het sociale leven hoop op behoud van gezag en orde, wanneer de ondernemer volko men bereid is aan de klasse der werklie den een gunstiger plaats in het productie proces te garandeeren. En nu voorzie ik, dat die geneigdheid langs de neutrale or ganisaties, die zoo moeilijk haar oogenblikkelijk-bblangenstandpunt verla ten niet, maar daarentegen langs de Christelijke organisaties wel bevorderd wordt." Natuurlijk volgt hieruit niet, dat geen samenwerking mogelijk is. Dat is zeer zeker het geval Maar dan in den geest van Groen van Prinsterer toen hij het bekende en vaak misbruikte woord sprak: In ons isole ment, in onzee zelfstandigheid, in onze be ginselvastheid ligt onze kracht." Eerst isolement op eigen basis. En dan samenwerking op alle punten waar dat mogelijk is. Dan zullen onze Christelijke organisa ties in staat zijn invloed uit te oefenen. Dan zal de eisch van het eigen begin sel meer beseft worden. En dan zullen daarvap ook profiteeren de neutrale organisaties, naar het woord van Prof. Gerbrandy: „Wordt door isolement de interne kracht verhoogd, dan bestaat er te meer hoop, dat de zuigkracht der Christelijke beweging de neu trale organisaties meetrekt in de goede richting." vroeg zich af, hoe ze het toch deden Rhind een zakenman, met de naam van heel scherpzinnig te zijn; Handyside, van wien men begon te fluisteren, dat hij in financieele moeilijkheden verkeerde. Óver mevrouw Rhind's radheid van tong ver baasde hij zich minder, haar heele ver schijning deed weinig ernst vermoeden en toch verbeeldde hij zich, dat ze in vele opzichten een flinke vrouw was. Hij zat met genoegen te luisteren naar al dien on zin, ofschoon hij zelf den luchtigen toon niet te pakken kon krijgen en vergeleek in gedachten deze ontvangst met een partijtje bij Cruden aan huis, wat zeer ten nadeele van den laatste uitviel. Er werd koffie rondgediend, zilveren aschbakjes kwamen op tafel en de gast heer presenteerde sigaren en sigaretten. Barker schudde het hoofd. „Neen, dank u, ik zal geen gebruik maken." „Rookt u niet, mijnheer Barker?" „Neen, heusch niet." ,Niet een sigaret? Een Egyptische Virginië?" „Ik ben me nog nimmer aan tabak te buiten gegaan en zal het ook nu niet doen." „En u is ook geheelonthouder?" „Ook dat, mevrouw Rhind." „Ik zou wel eens willen weten, wat dan uw zwakke punt is" zei ze, een rodk-krin- getje nakijkend, tot het stootte tegen een Een bloedige vechtpartij in den Pruisi- schen landdag tusschen de nazi's en com munisten. Verscheidene gewonden. Gisteren vergaderde de Pruisische Landdag. De nationaal-socialist Kerrl werd met 262 van de uitgebrachte 416 stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl als ondervoor zitters gekozen werden de sociaal-demo craat Wittmaack, de centrumsafgevaar digde Baumhoff en de Duitsch-nationaal dr Kries. Tot zoover ging alles goed. Toen ging men echter debatteeren over het verlee- nen van gratie aan politieke misdadigers, waarbij een communist den nationaal-so- cialisten toevoegde: „In jullie gelederen zitten moordenaars!" Hierover ontstond kabaal. Plotseling gaf een communist Franken een nationaal-socialist een slag midden in het gezicht. Als een compagnie storm troepen vlogen de nationaal-socialisten op de communisten af. Het regende sla gen heen en weer. Intusschen was de voorzitter van zijn stoel gevlucht en de middenpartijen, die niets met den strijd te maken wilden heb ben, ontruimden de banken. Stoelen vlogen dwars door de zaal. De communisten moesten vluchten of werden tegen den grond geslagen. Men nam lampen en keilde ze als projectielen naar de linkerzijde. Zware bronzen inktkokers werden voor hetzelfde doel gebruikt. Talrijke afgevaardigden bleven met bloed bedekt liggen en werden uit de zaal gedragen. De zittingszaal bood na de kloppartij een beeld van ernstige verwoesting en ge leek op het tooneel van een veldslag. Zware leeren fauteuils lagen gebroken op den grond. Betrekkelijk zwaar gewond zijn bij de kloppartij de leider der soc.-dem. land dagfractie, afgevaardigde Jürgensen (die niet bij de ruzie betrokken was), alsmede de communistische afgevaardigden Krae- mer, Kuntz en Gohlke. Jürgensen moest bewusteloos uit de zaal gedragen worden en naar een ziekenhuis worden overge bracht. Afgev. Kraemer kwam weinige minu ten na de vechtpartij met geheel verbon den hoofd weer in de zittingszaal. Door het verband heen liep het bloed nog over zijn gezicht. Nieuwe drastische bezuinigingen in Engeland verwacht. Volgens den diplomatieken correspon dent van de Daily News overweegt de En- gelsche regeering op het oogenblik een nieuw bezuinigingsontwerp, hetwelk ten doel zal hebben om nog tot een bedrag van 100 millioen pond te bezuinigen. Zon der dezen maatregel zou het sluiten der begrooting aan ernstige gevaren bloot staan. Als de diensten, waarop deze ge weldige som voornamelijk gevonden zal worden, noemt deze correspondent de pensioenen," volksgezondheid, onderwijs en werkloosheidsverzekering. Onder meer zou de verwachting van een zeer veel la gere opbrengst van de inkomstenbelas ting deze zeer ingrijpende bezuiniging noodzakelijk maken. Politieke onrust in Brazilië. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro is het te San Paulo tot ernstige on lusten gekomen in verband met de misluk king der pogingen, om een nieuwe regee ring te vormen. De betoogers bestormden enkele politiebureaux, waar alles kort en klein geslagen werd. Ook vielen zij het centrale bureau van het revolutionaire legioen aan, dat echter met machine-geweren verdedigd werd. Er ontstond een verbitterd gevecht, waaraan eerst een einde kon worden ge maakt, nadat de politie versterkingen had ontvangen. Een rare burgemeester. Naar de correspondent van de „Man chester Guardian" uit New-York meldt, heeft het langdurig ondferzoek naar de corruptiemethodes van den gemeenteraad van New-York thans zijn hoogtepunt be reikt met de behandeling van de tegen den burgemeester van New-York, mr Jimmy Walker, ingediende aanklachten. De voornaamste beschuldigingen tegen hem luiden, dat hij een gift van 26000 dollar heeft aangenomen van een man die belang heeft bij het stedelijk autobe drijf en dat de kosten van zijn Europee- sche reis in 1927 ten bedrage van 13000 dollar betaald werden door den vertegen woordiger van een autobusonderneming, welke in ruil daarvoor van de stad bijzon dere faciliteiten ontving. Het geld voor de Europeesche reis werd hem gegeven in den vorm van een crediet- brief van 10.000 dollar. Jimmie draaide er echter in Parijs in tijd van vier dagen 7000 dollar door, zoodat de vertegenwoor diger der autobusonderneming hem later nog drie duizend dollar moest nazenden. Algemeen is men van meening, dat de burgemeester van New-York zijn ambts periode niet zal beëindigen en uit zijn ambt zal worden ontslagen. Sneeuwstormen in Noord-Zweden. Sedert den nacht van Zondag op Maan dag woeden in geheel Norrland sneeuw stormen, dia op enkele plaatsen ernstige vertraging in het trein- en busverkeer hebben veroorzaakt. Volgens een mede- deeling van den meteorologischen dienst is te Ostersund, de hoofdstad van Jamt- land, de temperatuur in nog geen 24 uur tijds van 22 gr. G. boven nul tot 3 gr. on der het vriespunt gedaald. De overstroomingen in Engeland. Wie buiten de overstroomde gebieden leeft, heeft geen besef van de onmetelijke Binnenland. Het wetsontwerp tot steun aan de melk veehouderij door de Tweede Kamer aangenomen. Prinses Juliana bezoekt de Wieringer- meer. Buitenland. Weer bezuinigingen in Engeland ver wacht. Bloedige vechtpartij in den Pruisischen Landdag. Sneeuwstormen in Noord-Zweden. schade, die door het water in de Mid lands is aangericht. Te Derby staan de vier hoofdstraten nog onder water en wordt de schade op 120.000 gulden ge schat. Nog een vijftigtal dorpen en steden staan onder water. Talrijke huizen zijn inge stort en in de rivieren ziet men nog steeds vele kadavers van vee. De arbeid ligt in vele fabrieken stil. De boeren heb ben eveneens veel schade geleden. Mijlen ver staan de landerijen blank en veel vee is door het water weggevoerd. De telefo nische verbindingen met vele dorpen'zijn verbroken. Korte Berichten. Gisteren hebben boven geheel Polen hevige onweders gewoed. Te Warschau is de bliksem ingeslagen in een boom, in een kinderspeeltuin, waaronder verschei dene kinderen een schuilplaats hadden gezocht. Zes kinderen werden gewond. In verschillende deelen des lands is door den hagel veel schade toegebracht aan de veldgewassen. Te Lyon is door het inslaan van den bliksem een ernstige ontploffing veroor zaakt in een chemische fabriek, waar voornamelijk filmmateriaal vervaardigd wordt. Twee gebouwen zijn geheel ver woest, terwijl ook enkele belendende ge bouwen beschadigd werden. Er zijn twee arbeiders gedood en zes gewond. De poststaking te Shanghai begint zich thans uit te breiden tot Tientsin en tal van andere steden in de provincie Hoe- pei, zoodat het postverkeer in geheel Noord-China dreigt te worden stilgelegd. Wijziging Tarwebesluit. In Staatsblad no. 202 is opgenomen een Kon. Besluit tot wijziging van het Tarwe besluit. Deze wijziging houdt verband met de taak, welke krachtens het Tarwebesluit aan de Meelcentrale is opgedragen. Herziening Lager Onderwijswet. Gemeld wordt, dat het wijzigingsont- werp van de Lager Onderwijswet, na be- Ingezonden Mededeeling. roos. De tafel was versierd met roze rozen zonder blaren. „Mijnheer Barker heeft geen zwak heden," mengde de gastheer zich in 't ge sprek met een vriendelijk knikje naar zijn gast. „Ik heb zaken met hem gedaan en weet het dus." „Ik dacht niet aan zaken, lieve," ant woordde ze vriendelijk. „Ik heb zoo'n idee," begon Handyside, terwijl hij traag in 't restant wijn keek dat nog was blijven staan, „ik heb zoo'n idee „Hoort," riep de gastvrouw, die deed of de kwestie haar erg interesseerde. Dat mijnheer Barker's zwakke punt, als hij me ten goede wil houden, dat ik zoo persoonlijk wordt, de muziek is." De vroolijke trek op Barker's gezicht maakte plaats voor verbazing. „Ik beweer niet, dat het zijn eenige zwakheid is," ging de invalide onbewogen voort, „maar u neemt het me toch niet kwalijk? En zeg me eens of ik ongelijk heb, mijnheer Barker?" vroeg Handyside ern stig. Barker lachte. „Ik denk er niet aan. Maar ik zou wel eens willen weten, wat u op het idee brengt, dat muziek een van mijn zwakheden is. Ik bespeel geen enkel instrument; ik zing niet; ik begrijp zelfs geen muziek en ik heb haast niets ge hoord, Ik heb luisteren naar muziek altijd als tijdverspilling beschouwd." „En toch," hield Handyside vol, „geloof ik, dat ik gelijk heb. Als u naar een con cert gaat, vindt" „Ik ben nog nooit naar een concert ge weest, mijnheer Handyside." „Dat is merkwaardig!" riep mevrouw Rhind uit. „Inderdaad, Barker?" vier haar echtge noot bij. „Ja, het is heusch waar," zei de aange sprokene. „Dat zegt allemaal niets," hield Handy side vol. „Niets van dat alles behoeft mijn theorie te ontzenuwen. Het beteekent al leen maar, dat mijnheer Barker zijn eigen zwakheden nog niet kent. „Maar waar is uw redeneering dan op gegrond?" vroeg Barker nieuwsgierig. „Als u me een steekhoudend bewijs kon geven, dan zou ik stellig, uitgenomen onze straatorgels, die men nu eenmaal niet ont- loopen kan, voor de rest van mijn leven alles wat maar op muziek lijkt, op een af stand houden. U weet, een spreekwoord zegt: „Een gewaarschuwd man geldt voor twee". „"Werkelijk Gordon, ,je moet je nader verklaren", zei de gastvrouw. „Kent u de beroemde Serenata van Tosti?" wendde hij zich tot haar. Ze knikte. „Hebt u die wel eens gezongen?" „Zeker, maar dat is al jaren geleden". „Met den Italiaanschen tekst?" „Natuurlijk, do Engelsche woorden zijn niet te genieten. Maar wat wil je daar mee?" „Zou u de muziek er van kunnen vin den, om ze straks te zingen?" Mevrouw Rhind keek weifelend voor zich. „Ik weet bijna zeker, dat ik, toen juf frouw Canning de vorige maal je muziek doorsnuffelde, op zoek naar 't een of an der liedje, dat ze ongelukkigerwijze vond, de Serenata er bij gezien heb", meende Rhind. „Maar wat is u geheimzinnig, mijnheer Handyside", ging hij voort. „Be grijp jij er wat van, Barker?" Barker schudde glimlachend het hoofd. „Wenscht mijnheer Handyside me soms op de proef te stellen? Ik kan hem verze keren, dat ik het eene lied niet van het andere kan onderscheiden". „Als u mevrouw Rhind het lied hebt hooren zingen, waarover we het hadden, dan verzeker ik u, dat u het voor immer van alle andere zult onderscheiden. Han dyside bediende zich van een versche si garet. Houdt u van muziek?" vroeg hij zijn gastheer. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1