No. 197 Woensdag 25 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Organisatie naar eigen beginsel? Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. t aiaft ae* bfnsrwr Duizenden mwo- naar verpocaing; land profiteered, n bezoekers iets bieden. D drai de deur, en een zal weer in hei orden geconsu- oet do menschen an de Westland- niddel hiertoe is, zelf druiven te stenden prijs, nu de kweekers zijn langs de !ge.n zijn een ge- x te richten voor an, zich hiervoor Bestuur .an den overleg met hen erdeelen bespre- n „druiven-ont- de aandacht van HET BROOD- WACHTEN? het wetsontwerp melkveehouderij- ge zijde aan de heoordeeling van in Nederland en Rotterdam, wordt gegeten, aan melkbrood, gewend. In Lim- rijsachtig brood, >n van ons land )p het platteland ïil tusschen wa- >p hei oogenblik iselijke omstan- adraagt, door de Ion. Zoo zou een opgevoerd, voor tot 2.3 ct. ie broodveibruik m 800 gram m 1 op 6CO.OOO.OOO te rekenen mot lie de regeering ïuin hoeveelheid, bijmengen. Daar m niet meer dan n worden bijge- aecpiivaleert met K.G. melk noo- 0.000 brooden. meer boven den 000 X 2.3 ct. boeren aan di- angen 1 ct. per worden tot nog msumenten, ook m, in binnen-en worden betaald •chtige broodcon- Door de bijman nen meer vaste 12 pet. van n die 180.000.000 20.000 ton vaste el bloem uit het Een hoeveelheid laat gelijk met ton tarwe. Deze "bodig. Door de mm bijmenging r wordt nu 2Zy2 orcontage wordt et don ruimeren t tot 25 pet. stij- 0 ton, of 7500 ton che tarwe, wordt het brood ver bakker schatte vernachten ach- ■ng van het rbruik op 30 is de factor der hooging in aan- genomen, is er de factor, Ikbrood voedza- t. Een derde fac- dat andere voe- ddelen zooveel eper geworden .ardoor men eer- andere voeding t. t laatste jaar is odverbruik 10 achteruitgegaan Tarwewet, die •ijsaaling heeft houden; voorts het goedkooper van andere le- ddelen en door iotere werkloos- nog minder irbruik komt dus wewet, die zich rd heeft op een broodverbruik, lar. De grootere laart nu al zoo- oeilijkheden. meest voor de gt een soort om- ding op andera ïiddelen, als in tenland wel be en waarvan de rat ahn den boer rgoeding wordt ard, zonder dat ot, deel daarvan andere kanalen nt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lanuo Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie cn Administrate No. IL Postrokcnlnq No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELREN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 manndon, franco por post, f3.~> Losse nummers i 9.05 Prijs der Advertentfën: 1—4 regels i 1.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijkr korting. ii. Aan het verlangen van den heer Maas, uitgedrukt in het gisteren van zijne hand geplaatste schrijven, willen wij gaarne voldoen. Maar dan willen wij de zaak toch wat breeder bezien dan door hem gedaan werd. Wij behandelen dus niet speciaal de vraag of onze Christelijke boeren en tuin ders zich hebben los te maken van de Z.L.M. dan wel, of zij deze organisatie om erger te voorkomen, moeten en kun nen steunen. Wel willen wij trachten een antwoord te geven op de vraag of ook onze Christen-patroons, boeren en tuinders en middenstanders de roeping hebben zich in een eigen organisatie, onder eigen banier te vereenigen, dan wel of zij den invloed van de eigen organisaties en dus ook van hunne be ginselen, moeten trachten te verzwakken, door lid te worden of te blijven van een z.g. neutrale organisatie, waar hunne ge voelens in meerdere of mindere mate wor den ontzien. In één opzicht zijn wij het met den heer Maas eens, als hij n.l. zegt, dat wij in deze dingen niet moeten handelen op gezag van anderen, hoeveel respect wij overigens ook voor hun inzicht mogen hebben, maar dat we een zelfstandige beslissing hebben te nemen. De vraag is niet hoe. bepaalde personen er over denken, maar de vraag is wat in dezen eisch is van ons Christelijk be ginsel. Het gaat er om, wat Gods Woord ons leert, hoe wij als belijders van den Christus hebben te leven en te handelen. Dat onze Christelijke arbeiders zich in eigen organisatie, op Christélijken grond slag hebben te vereenigen, wordt vrij al gemeen toegegeven. Ook de inzender doet dat. Echter niet als eisch van hun Christelijk beginsel, niet uit positieve overwegingen, maar om dat de moderne organisaties zich plaatsen op het standpunt van den klassenstrijd. Met andere woorden: werd het stand punt van de moderne organisaties ge wijzigd in dien zin, dat de klassenstrijd- leer werd losgelaten en een meer „neu traal" standpunt werd ingenomen, dan zouden onze Christelijke arbeiders geroe pen zijn hun eigen organisaties af te breken en zich bij de „neutrale" bonden aan te sluiten, om daar bederfwerend werkzaam te zijn. De eigen organisaties worden in de ge geven omstandigheden niet afgewezen. Maar niet, omdat het beginsel eischt: organisatie onder eigen vaandel. Principieel wordt alzoo gekozen voor de neutrale en tegen de Christelijke or ganisatie. De laatste organisatie-vorm alleen toe laatbaar noodgedwongen. Omdat het niet anders kan. Maar het ideaal is: althans volgens de redeneering van den heer Maas: neutraliteit. Nu moeten we, als we deze dingen be spreken, elkaar goed verstaan. Het gaat hier niet om de vraag of een bepaalde organisatie veel of weinig be- teekent, en ook niet om de vraag of er inderdaad het streven is om zooveel mo gelijk de neutraliteit te betrachten, maar het gaat om deze vraag of organisatie naar eigen beginsel principiëel geboden is of niet. Wat is eisch van het Christelijk be ginsel. Wat wil het ook voor het natuurlijke leven zeggen den naam van Jezus Christus te belijden? Als Christenen belijden wij, dat God de Heere den hemel en de aarde heeft geschapen en dat heel de schepping moet dienen om Zijn naam te verheerlijken en Zijn eere uit te roepen. Toen de Heiland, nadat Zijn taak om de aan God ontzonken schepping terug te brengen tot haar Schepper, was vol bracht, sprak Hij tot Zijne discipelen, dat machtige Woord: Mij is gegeven alle macht in den hemel en op de aarde. En aan de discipelen werd de taak ge geven van Hem te getuigen en heel het leven te brengen onder de heerschappij van den Christus. Hun taak was het en het is nóg de taak van alle belijders, het uit te roepen over alle terreinen van het leven: De Heer is groot, een heerlijk God; 'tmoet alles naar Zijn wetten hooren! Hoe kan dat nu gedaan worden? Kunnen wij dien eisch volbrengen, door ons te plaatsen op „neutraal" standpunt? Neutraliteit, wat is dat. Het wil zeggen in het gunstigste geval, dat zoo weinig mogelijk partij gekozen wordt en dat zooveel mogelijk met alle richtingen rekening wordt gehouden. Als we lid zijn van een z.g. neutrale organisatie, dan mogen wij verwachten en zelfs eischen, dat met onze wenschen en gevoelens rekening wordt gehouden. Maar omgekeerd mogen dat ook van ons verwachten zij, die staan op een tegenovergesteld standpunt. Anderen zullen genoodzaakt zijn in be paalde gevallen water in hun wijn te doen, maar dezelfde eisch mag ook aan ons worden gesteld. Het komt niet te pas, dat een lid van een neutrale organisatie propaganda maakt voor zijne Christelijke beginselen, dat hij den eisch van Gods Woord laat hooren en verlangt, dat dit Woord tot regel en richtsnoer wordt gesteld. Hij moet zich neutraal gedragen. Wat hij van anderen eischt, moet hij ook zelf trachten te doen: de neutraliteit handhaven. Van geen voorkeur op prin cipiëel terrein blijk geven. Maar daar zit juist de moeilijkheid. Want een dergelijke neutraliteit kan een belijder van den Christus niet wenschen. Hij zal, met name in een algemeene organisatie, die zich ook met zaken van algemeenen aard bezig houdt, willen hooren wat Gods Woord en Wet hem heeft te zeggen. Het Christelijk beginsel verdraagt zich nu eenmaal niet met neutraliteit. Het is universeel. Het is niet te beperken tot het intieme persoonlijke leven, maar het heeft zijn eischen voor alle levensgebieden en -verhoudingen. „Het gansche openbare leven vraagt een richtsnoer en drijfkracht uit God. Onmiddellijk onder den beganeh grond liggen hier de principiëele vragen. En wie het licht Gods hier omfloerst laat de vragen open zonder antwoord en de be hoeften open zonder vervulling." (Slot volgt.) V Steun aan de melkveehouderij. De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de openbare behande ling van het wetsontwerp tot steun voor de melkveehouders. Niet minder dan zeventien sprekers hebben over deze materie het woord ge voerd. Alle sprekers zonder uitzondering wa ren het er over eens dat hier een noodtoe stand is die het nemen van noodmaatre gelen rechtvaardigt. Natuurlijk waren niet alle afgevaar digden het met het voorgelegde ontwerp eens. En het is dan ook niet waarschijn lijk dat het met algemeene stemmen zal worden aangenomen. Toch bleek over het algemeen wel de begeerte tot samenwerking om iets voor den bedreigden boerenstand te bereiken en ontbrak bij de critiek ook niet de waar deering voor wat de regeering doet. De meeste sprekers gaven blijk te gevoelen hoe uiterst moeilijk in deze tijden de taak van de regoering is. Een uitzondering hierop maakten de heeren Wijnkoop en Braat. Geheel verklaarbaar. Van deze heeren kan men nu eenmaal niets anders verwachten. Eerger was, dat ook de heer Kersten zich bij dit gezelschap voegde. Het voorgestelde ontwerp heeft gelijk men weet ten doel de melkveehouderij met een bedrag van pl.m. 100 millioen gulden te steunen. Toch nog al de moeite waard! De heer Kersten sprak echter smalend van een Jodenfooi, met welke beschuldiging naar een der bladen opmerkte zelfs de heer "Wijnkoop in onredelijkheid werd overtroffen. Het is jammer dat dergelijke klanken die er op berekend zijn de menschen op te hitsen en straks enkele stemmen te win nen, gehoord werden. Maar het bleven uitzonderingen. En er is dan ook geen twijfel of het ont werp zal ondanks de bezwaren die nu eenmaal aan al dergelijke noodmaatrege len kleven met flinke meerderheid wor den aangenomen. De ramp van de Georges Phillppar. De Messageries Maritimes hebben gis teren de lijst der vermiste passagiers van de Georges Philippar gepubliceerd. De lijst vermeldt 53 personen als vermist, on der wie 14 Chineezen (tusschendek-pas- sagiers). Onder de namen der vermisten is die van Albert Londres. Wat gebeurt er in Joego-Slavië? Naar de Weensche correspondent van de „Times" meldt, zal binnenkort in Bel grado een massaproces wegens „landver raad" geopend worden. Ruim dertig lei ders van de oppositiepartij zullen terecht staan. Volgens berichten uit Joegoslavië, welke echter wegens de censuur moeilijk te con troleeren zijn, houden zich nog tal van tegenstanders van het tegenwoordige re giem verscholen in de bergen nabij Tsjat- sjak in Servië. Te Gutch hield een vroegere afgevaar digde voor duizenden boeren, die op de jaarlijksche veemarkt bijeen waren een rede, waarin hij het tegenwoordige re giem heftig aanviel. Toen de politie de meeting ontbond, namen de boeren den oud-afgevaardigde mee naar de bergen, waar zij een opstand voorbereiden. Te Prijedor hebben twee duizend hon gerige boeren verschillende graanschuren geplunderd. Soortgelijke onlusten hebben plaats gehad in twee dorpen J>ij Serajewo en op verschillende plaatsen in Montene gro. Volgens berichten uit Slowenië, neemt ook daar de verbittering tegen Belgrado steeds toe. Ernstig spoorwegongeluk in Mandsjoerije. In de buurt van Yaplonya, op den Chi- neeschen Oosterspoorweg, zijn bij een spoorwegongeluk veertig personen om het leven gekomen, terwijl er meer dan honderd werden gewond. Naar verluidt zou de ramp veroorzaakt zijn door een botsing tusschen een goede rentrein en een personen-trein, welke laatste geheel bezet was door vluchtelin gen. De Do X te Berlijn. De Do X is gistermiddag om 18.27 (M.E.T.) in de nabijheid van het restau rant Riibezahl op de Müggelsee neerge streken, begroet door de juichkreten van honderdduizenden, die zich ondanks het slechte weer derwaarts hadden begeven, om van de aankomst getuige te zijn. Tal van autoriteiten en hooggeplaatste perso nen waren aanwezig. Verlaging Duitsch boterlnvoerrecht. Naar in welingelichte kringen- verluidt bestaat bij de Duitsche regeering het plan de huidige invoerrechten op boter te ver lagen, in verband met het feit, dat deze rechten den Duifschen landbouw geen hulp hebben gebracht, terwijl de Duitsche exporteurs als gevolg dezer rechten na deel hebben ondervonden. Korte Berichten. Naar het „Gesundheitsamt" bericht, geeft de toestand der indertijd te Lubeck met een anti-tuberculose middel behan delde in het leven gebleven kinderen re den tot tevredenheid. Onder de meer dan een jaar oude kin deren is geen sterfgeval meer voorgeko men, zoodat het bij de 77 dooden geble ven is. Volgens berichten uit Bombay ver betert de algemeene toestand in de stad geleidelijk. Alle spinnerijen zijn weer ge opend en het werk is weer hervat, hoewel eenige met minder menschen werken. De winkels zijn open, hoewel de groote wa renhuizen en de beurzen nog steeds ge sloten zijn. Het aantal werkloozen in Duitseh- land bedroeg volgens officieele gegevens per 15 Mei 5.675.000, d.i. 64.000 minder dan uit. April. Uit officieele mededeelingen meent men in Fransche politieke kringen de conclusie te kunnen trekken, dat de pre sident der Republiek den leider van de radicaal-socialistische partij Herriot be gin Juni met de kabinetsvorming zal be lasten. De loonsonderhandelingen bij Philips. De door de directie van de Philipsfa- brieken te Eindhoven voorgestelde loons- korting, varieerend van 5 tot 12 pGt., is in een goed bezochte vergadering van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders ten tweeden male verworpen. Tegenslag bij de Vlieter. De groote afsluitdijk van de Zuiderzee was Zaterdag gereed gekomen op een goede 300 Meter na. De windstooten echter uit N.W. rich ting hebben een gedeelte van het werk on gedaan gemaakt. Over 150 meter is de pas aangelegde dijk weer weggeslagen, maar gelukkig niet dieper dan een meter, zoo dat gistermorgen de schade alweer was ingehaald. De uiteindelijke sluiting der Zuiderzee was bepaald op Zaterdag en blijft daarop bepaald. De moeilijkheden bij de werk verschaffingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren aan B. en W. van Hengelo (O.) per telegram laten weten, dat de ar beiders, die Zaterdag voor een week den arbeid bij de rijkswerkverschaffing had den neergelegd en deswege waren uitge sloten, ingaande Vrijdag a.s. weer aan het werk mogen gaan, mits zij individuoel een schriftelijke verklaring inleveren, dat zij zich niet meer aan wangedrag zullen Schuldig maken. Deze laatste bepaling moet, naar wij vernemen, betrekking hebben op de hou ding welke sommige arbeiders in Twente aannemen tegen hun mede-werklieden, die dagelijks per bus en per trein naar de werkverschaffingen gaan. Herhaaldelijk doen zich de laatste dagen gevallen van molestatie voor, zoodat enkele autobussen met arbeiders onderweg zijn terugge keerd. Op de buitenwegen werd plotseling voor een groot deel door opgeschoten jon gens onder leiding van enkele oudere per sonen met steenen naar de bussen ge gooid. Maandagmorgen heeft dit tot ge volg gehad, dat het aantal arbeiders uit Losser en Weersel, benevens uit Dene kamp, niet tijdig of in het geheel niet op het werk konden komen. Een der chauf feurs werd vrij ernstig in het gelaat ge wond en viel, nadat hij gelukkig zijn wa gen nog had hunnen stilzetten, in on macht. Er zijn scherpe politiemaatrege len genomen, waardoor een veilig verkeer voor de bussen verzekerd is. Tenslotte wordt gemeld, dat de bona fide vakorganisaties zich krachtig tegen deze daden van terreur verzetten en dit wilde optreden van ongeorganiseerde ar beiders ten sterkste afkeuren. De luchtdienst NederlandNed.-lndië. In een omzendbrief aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lande deelt de directeur-generaal der P.T.T. mede, dat het voorshands niet in het voornemen ligt, maatregelen te treffen tot beperking of stopzetting van den lucht dienst NederlandNed.-lndië. Bedoelde dienst, die thans nog aanzienlijke offers vraagt, zal op den duur alleen in stand gehouden kunnen worden met den krach- tigen steun van handel en nijverheid. De directeur-generaal doet daarom een be roep op de Kamers om er toe mede te werken, dat het publiek een zoo groot mo gelijk gebruik van den dienst maakt. DE EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering deelde de voorzitter mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten in de af- deelingen te doen onderzoeken op Donder dag 26 Mei des morgens 11 uur, eenige wetsontwerpen, w.o. wijziging en aanvul ling van de vuurwapenwet; onteigening voor verbetering van de Maas voor groote afvoeren beneden Lith; instelling van een economischen raad; en regeling van den invoer van schoeisel, tricotgoederen, wol len en halfwollen stoffen en bovenklee- ding. Aan de orde waren daarna de volgende wetsontwerpen: 1. Wettelijke voorziening in verband met medewerking van stad en lande van Gooiland bij het Gooische natuurreser vaat; 2. Naturalisatie van F. F. Basso en 19 anderen; 3. Goedkeuring van het op 16 April 1929 te Rome gesloten verdrag tot be scherming van planten. Deze ontwerpen werden na een kort debat goedgekeurd. TWEEDE KAMER. Hulpverleening aan de melkveehouderij. Gisteren werd aan de orde gesteld het wetsontwerp houdende tijdelijke maatre gelen tot hulpverleening aan de melk veehouderij. De spreektijd wordt bepaald op een half uur. Binnenland. De Tweede Kamer over den steun aan het zuivelbedrijf. Tegenslag bij de Zuiderzee. Buitenland. Gisting in Joego-Slavië. Amerika dringt bij zijn schuldenaars op betaling aan. De toestand te Bombay wordt rustiger. De heer Braat schetst den nood on der de veehouders. Weldra wordt melk vee afgeslacht omdat de minister geen voldoende maatregelen weet te nemen. Varkens van veertig tot zestig pond zijn onverkoopbaar; er wordt vee in de slooten verdronken om er maar af te zijn. En dan komt de regeering met een richtprijs van vijf cent; wat is dat voor een prijs? De Minister is reeds maanden geleden gewaarschuwd doch er werd geen nota van genomen. In de Memorie van Ant woord wordt verklaard, dat de toestand der zandboeren ook de volle aandacht van de regeering heeft. Maar die hadden al lang geholpen moeten zijn. Zat hier thans minister Posthuma, dan zouden, als in oorlogstijd, de maatregelen wel sneller ge komen zijn. Een vloekverbod en dergelijke dingen acht deze Kamer wel urgent, maar steun aan de boeren niet. Deze regeering mergelt de boeren uit De voorzitter hamert. De heer Braat neemt deze uitdruk king terug. Spr. dient een motie in, waarin de Ka mer, van oordeel dat een richtprijs voor melk van 5 cent geen bestaansmogelijk heid biedt, de regeering verzoekt, dien prijs te verhoogen. De heer v. d. Sluis (S.D.) heeft nog nooit een wetsontwerp helpen behandelen waarin het om bedragen ging als er hier mede gemoeid zijn. De minister rekent bij een richtprijs van 5 cent op 100 millioen; spr. raamt eerder 120 millioen. Die gel den moeten maar worden opgebracht, zij het voor een sympathiek doel. Hoofdzaak is de afzet van onzen zuivel. De minister komt met een menggebod, en de klach ten komen van alle kanten Overigens, zal de melk in het brood moeten, dan krijgen we klachten van de bakkers. Het gaat om onzen export naar Duitschland; tegenover dit land hebben we toch financieele en moreele troeven. Waarom contingenteert Duitschland niet proportioneel? Wij betrekken méér uit Duitschland dan we er heen uitvoeren. Een der elementen om tot verbetering te komen is: inkrimping van den vee stapel. Spr. becijfert dat door het wetsontwerp de boterprijs van fl.20 to f 1.8Ó per K.G. komt. Indien we er daarmee af waren, zou spr. er vrede mee hebben. De marga rine kost f0,30 tot f0.40 per K.G.; komt die door het wetsontwerp op f 1,10 per K.G., dan is dit naar spr.'s meening een overwegend bezwaar. Hoe het met de reuzel zal gaan, welke door velen zal worden verkozen boven margarine, dat is nog niet te zeggen. Ten slotte ligt er nog wat „in het vet" voor de broodeters. De consument is altijd een ge duldige pakezel geweest; dus nu zal de eene armoedzaaier den anderen armoed zaaier moeten helpen. Spr. heeft daar overwegend bezwaar tegen, temeer omdat de vele millioenen 'slechts voor een klein deel ten goede ko men aan de boeren. Het meerendeel wordt opgeslokt door het grootkapitaal. Hoezeer overtuigd dat de boeren gehol pen moeten worden, kan spr. zijn stem aan dit wetsontwerp niet geven. De heer Eb els (V.D.) betoogt, dat in het plan van den minister niet voldoen de aandacht aan den export is geschonken. Spr. oppert een aantal bezwaren tegen het menggebod. Men went er het publiek door aan een vermengd product, waardoor het boterverbruik zal zijn afgeleerd als er eens betere tijden zullen zijn aangebroken. Van den omvang van den te verleenen steun heeft spr. zich ook nog geen voor stelling kunnen maken. Spr. vreest, dat een richtprijs van 5 cent niet voldoende zal zijn om de noodzakelijke kosten te dekken. De heer Bierema (Lib.) merkt op, dat men 100 jaar moet teruggaan om een boterprijs te vinden als thans bestaat. Worden nu geen maatregelen genomen, dan zal de geheele provincie Friesland aan een volslagen armoede worden prijs gegeven. Niemand daar zal er aan ont komen. Hulp aan de veehouders is een nationaal, een algemeen belang.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1