Een tweetal wandeijaponnen ONZE KLEEDSNG Met en zonder bolero Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Bewerking F'.'W' i 3».<t 09 Z-rtïP, x J'l. ivjy«endadi, <Ud. Goes. uitslag van de schietwedstrijden, waar- 1 door 632 personen werd deelgeno men. ocherpoiuarc, Vreenen, Mijnsbergen, Berger, allen te Bergen op Zoom, Duin dam, Kruiningen, allen 49 punten; v. d. Slikke, Poortvliet, v. d. Male, St. Maar tensdijk, allen 48 p.; Droogers, Goes, v. d, Vate, Tholen, Verwijs, St. Philips- land, Rouw, Goes, de Jager, Goes, Keur sen, St. Annaland; v. d. Slikke, Stavenisse, de Regt, Kapelle, Schoen, Tholen, ïïeij- boer, St. Maartensdijk. K. S. O.-baan: Bosselaar, Aagtekerke, J. de Vrieze, Krabbendijke, Schipper, Vrederust, D. van Belzen, Arnemuiden, Tramper, Krabbendijke, Potappel, Stave nisse, Stoop, Fijnaart, Schoonen, Vrede rust; Riedijk, Vrederust, Vogelaar, Krab bendijke; Moerland, Stavenisse, v. Has selt, Vrederust; Domisse, Vrederust, Lind- hout, Philipsland, G. v. Belzen, Arne muiden. Plaatselijke leiders: 3 Moerland, St. An naland; 7. Quist, Poortvliet, 8. de Graaff, St. Maartensdijk; Gorstanje, Krabben dijke; v. d. Sterre, Goes. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: J. van Oss, vleeschhouwer te Middelburg. Rechtercommissaris Mr. Th. Portheine, Rechter. Curator; Mr. A. M. J. van Deinse, advocaat te Middelburg. Verminderde postbe stellingen. Met ingang van 27 Mei a.s. zal de middagbestelling te K r a fa- be n d ij k e worden opgeheven; eveneens ie O 0 s t d ij k en voor de z.g. „Schans". Naar „Gawege" zal in 't vervolg a deen. een ochtendbestelling plaats vinden. Te Rilland wordt de 2e buitenbe stelling opgeheven, zcodat de Bathpoldcr, Staticnsbuurt en Tweede Weg éénmaal besteld krijgen. Te "VV aarde wordt alleen de tweede buiten bestelling opgeheven. Voetbal. Voor de nederla.agwed- strijden van de v.v. Rilland zijn de vol gende prijzen beschikbaar gesteld; le pr. beker, 2e beker, 3e krans, 4o tak, 5e tak, 6e medaille. De 4e wedstrijd, Rilland Hansweert zal Zaterdag ajs. 6.30 ge speeld worden. CRATIS AANSLUITINGEN bij de Goesche Radio Centrale. Voor nadere bij zonderheden zie „Zeeuwsch Advertentie blad'" van 26 Mei a.s. (Adv.) Goes. Op de algemeene begraafplaats heeft Zaterdagmiddag j.l. een eenvoudige plechtigheid plaats gehad. Daar is in te genwoordigheid van familieleden en col lega's het gedenkteeken onthuld, opge richt op het graf van wijlen mej. A. Goed- bloed, in leven onderwijzeres aan de Openbare school te Bruinisse. In een korte toespraak heeft de heer P. J. Ok- kerse het gedenkteeken aan de familie overgedragen. De heer J. Goedbloed, oud ste broeder dor overledene, heeft hiervoor zijn dank betuigd. Kapelle. Bij bet jaarlijksch koningschie- ten vanwege de handboogschutter!] „Wil lem Teil" werd A. S. Luyk alhier koning- schutter. Ook in 1931 was hij koning. Brulnisss. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in den ouderdom van 55 jaren plotseling overleden de heer M. Kage Abr.zn., in leven lid van den ge meenteraad (neutrale lijst) en ouderling der Oud-Geref. Kerk. Wissenkerk6. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden aanwezig. Inge komen bericht van eervol ontslag van M. J. Verhorst, als burgemeester van Wisse- kerke. Van Ged. Staten bericht, gezien het adres van M. A. V3n Nieuwenhuyzen In- vake vergoeding voor zijn schoolgaand kind so fiat besluit van den gemeenteraad om een vergoeding toe te staan van f 1 per jaar on per kind. Zii geven in over weging dit te bepalen op f 15 per jaar en per k'rd. Aldus her-loten. Van de Noo"d- Bevelro'sche winksliersveresniging eon veracek om een verordening in verband met de Winkelsluitingswet te willen ma ken, waarin bepaald wordt, dat de winkels des middags van 12 uur tot 12.30 gesloten moeten zijn. Naar aanleiding van dit adres is de meening van den Minister gevraagd, die te kennen heeft gegeven, dat zulks mogelijk is. In de eerstvolgende zitting zal den raad een verordening wor den aangeboden. Van Ged. Staten bericht, dat het geheele grondwerk aan het nieu we weggedeelte in eigen beheer door de gemeente door werkloozen mag gemaakt worden. De levering van schoolbanken voor de O. L. school te Geersdijk zal gegund wor den aan de schoolmeubclfabriek te Goes, daar de timmerman alhier voor dien prijs niet kan leveren. Vele leden vonden dit jammer, gezien de werkloosheid bij de timmerlieden, maar het verschil was niet te verantwoorden. Een schrijven van het bestuur der Ned. Herv. Kerk te Wisse- kerke, waarin geklaagd wordt over het optreden der j9ugd bij het voetballen op het kerkplein. Het Bestuur verzoekt maat regelen ter beteugeling hiervan, daar het anders zou moeten overgaan tot afslui ting van het kerkplein. De voorzitter zegt: in de vorige vergadering gesproken te hebben over een terrein te Wissekeke. Spr. is in onderhandeling getreden met F. Dees met gevolg, dat Dees van het stuk land aan den Dorpsdijk vier gemet als weide wil opzaaien als de gemeente f50 per jaar huur betaalt en zichzelf 'net recht voorbehoudt, om voor wedstrijden of dergelijke vergunning te verleenen. Met alg. stemmen besloten met Dees een over eenkomst voor die huur aan te gaan, waarin vermeld wordt, dat het terrein - "mdagi gesloten blijft. Aan den heer M. J. Verhorst werd tegen 1 Juli e.k. eer vol ontslag verleend als bezoldigd amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Vastgesteld werd een nieuwe verorde ning regelende de heffing van vergun ningsrecht, waarin vermeld, dat het ver gunningsrecht zal bedragen f 12.50 per f50 huurwaarde, met een minimum van f40 per jaar. Het verschuldigde recht voor een melksalon werd vastgesteld op f25 per jaar. Bij de rondvraag informeert de heer van Halst of de 21 dagen genoemd in de Winkelsluitingswet kunnen bepaald worden door den burgemeester. De voor zitter antwoordde bevestigend. Dhr Noord- hoek klaagt over de aanstaande wijziging in de postbestelling en noemt het in- treurig. De voorzitter zegt: „vorige malen werd de raad gevraagd. Nu zeggen de posterijen zoo doen wij het". Laten de betrokkenen een adres zenden en de ge meenteraad adhaesie betuigen. Misschien brengt dit wel verbetering. De heer van Halst vraagt: ligt het niet op den weg van de Z.L.M., daar haar leden in hoofd zaak gedupeerden zijn. Weth. Schippers wil gezamenlijk ageeren. De heer Balken ende acht het nuttiger, dat de raad het doet. Daarna sluiting. Noodweer boven Amster dam. Zeer onverwacht is Amsterdam gisteren door een wolkbreuk geteisterd, gepaard gaande met een kort, maar krachtig onweder. De bui, die plotseling op kwam zetten, kwam op een zeer onge legen oogenbiik. Het was n.m. omstreeks zes uur, net den tijd, waarop veel men- sohen de straat op moeten om naar buis te gaan. Daar kwam voorloopig niets van, want er brak een stortvloed los van tame lijk langen duur. Spoedig was er niets meer op straat te zien, dan auto'3, die verlaten op den weg stonden, midden in een meer, dat steeds grooter werd. Tuinen liepen onder water, dakgoten en regenpijpen gingen lekken en overloo- pen, riolen begonnen hinderlijk te geuren, .uit alles ging in den aanvang gepaard met eenige felle bliksemstralen. Onmid- deliijk gevolgd door knallende donder slagen, die iedereen in den waan brachten dat het ergens insloeg. Ernstige ongelukken hebben niet plaats gehad. De brandweer is ongeveer 100 maal gescheld voor hulp aan ondergeloo- pen kelders en overloopend e dakgoten, ook voor een drietal blikseminslagen, die zon der schade zijn afgeloopeu. Het electrisch tramnet is ook op enkele plaatsen door den bliksem getroffen, waardoor de weer standen der Centrale doorsloegen, en het net stroomloos werd. Ook de wegen had den hier en daar schade. Een visschersbootje omgeslagen. Beide opvaren den verdronken. Gistermorgen om half vijf is op de Noordzee voor Zandvoort een gamalehbootje door tot nu toe on bekende oorzaak omgeslagen. De beide opvarenden, de visschers Jan Paap en Frans van der Ploeg, beiden afkomstig uit Zandvoort, zijn verdronken. Een ple- ziorbootje heeft nog moeite gedaan om assistentie te verleenen, doch de beide mannen werden niet gevonden. Van der Ploeg was gehuwd en vader van acht jeugdige kinderen, terwijl het andere slachtoffer eveneens gehuwd was en vader van drie oudere kinderen. Aangenomen wordt, dat de boot bij het binnenhalen van het net door een breker is getroffen, waardoor zij omsloeg. De mast was door den bodem heen geslagen. Jan Paap was 53 jaar en v. d. Ploeg 42 jaar. Beiden waren ervaren zeelui. Een dronken fietsrij- d e r. Zondagavond moest bij de Stolten aan het Noord-Hollandsch kanaal een personenauto een vrachtauto passeeren. Op hot oogenbiik, dat deze auto gepas seerd werd, moest de chauffeur uitwijken voor een dronken fietsrijder. De bestuur der van de personenauto gooide daarom zijn stuur naar rechts, met het gevolg, dat hij den aan den kant van den weg spelenden M. Bakken aanreed. De negen jarige jongen werd zwaar gewond bij zijn ouders binnengedragen en is aan zijn verwondingen bezweken. Onvoorzin' ig overge stoken. De 8-jan is onder Roor- dahuizum bij het j. .-mling oversteken van den weg door een auto aangereden. Met een schedelbreuk en twee gebroken beenen is de kleine opgenomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Tijdens het overbrengen daarheen is het kind echter reeds overleden. Bosch- en heidobrand b ij 'Weer t. Zaterdagmiddag ontstond brand in de bosschen van de Zinkfa- briek bij "Weert, die zich spoedig uitbreid de naar de aangrenzende perceelen. De boschbrandweer van Budel en de gemeen tepolitie van Weert wisten het vuur te be dwingen, dat echter enkele uren later weer opnieuw oplaaide. Ook toen wist tnen het te bedwingen. Naar schatting woedde de brand over een oppervlakte van circa 80 H.A. den nenbosch en heide. Oorzaak onbekend. Door een adder gebe ten. Zondagmiddag was 't ongeveer 12- jarige zoontje van den heer Adriaens te Heerenveen op de heidevelden te Mildam aan het bloemen zoeken. Plotseling werd hij door een dier gebeten, doch aanvan kelijk sloeg hij er geen acht op. Toen de arm echter begon op te zetten ging hij naar een in de nabijheid wonen den veehouder, wien hij het geval ver telde. Deze zag direct, aldus de Crt., dat de jongen door een adder gebeten was en bond den bovenarm af, waarna hij zich met den jongen naar een dokter spoedde. Deze verleende de eerste geneeskun dige hulp, waarna de jongen naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd is, waar de doktoren operatief hebben inge grepen. De toestand van den jongen lijkt ernstig. 'Onweer boven Gronin gen. Tijdens verschillende onweersbuien die zich in het laatst der vorige week boven het noordelijk deel van de provincie Groningen hebben ontlast, is zeer veel bliksemschade aangericht. Op meerdere plaatsen ging de bui gepaard met een wervelstorm, waardoor tal van schoor steenkappen en dakpannen sneuvelden, kippenhokken werden opgenomen en op e enigen afstand weer neergeworpen en boomen ontworteld. In Siddeburen werd bet badhuis van den heer Joh, Renting omvergeworpen. Te Noorddijk, Ten Post, Wei werd en Barlo werden dieren in de weide door het hemelvuur getroffen en gedood. Te Zuid- horn sloeg de bliksem op de telefoon leiding in het postkantoor, Mishandeling uit wraak. Donderdagnacht werd nabij den politie post te Spekholzerheide-Kerkrado de hof in Den Bosch had terecht nastaan. De Duitsche vrouw was als hoofdgetuige opgetreden. Ze werd bewusteloos in het politiebureau gedragen. De daderes werd in arrest gesteld. Een noodlottige twist. Zaterdagmiddag kregen een zekere F. V. en diens stiefzoon F. Th. te Budel, ten huize van V. oneenigheid. V. is daarbij met het hoofd op een scherpen kant van een kolenemmer gevallen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde en begaf zich naar de maréchaussee om aangifte te doen van de mishandeling. Bij de ka zerne gekomen zakte hij in elkaar. Hij ia naar het gasthuis vervoerd en spoedig daarna overleden. Dienstbode van een ba Icon gostort. Zondagmorgen is in de Ketelstraat te Arnhem een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een 20- jarige dienstbode was op het balcon van de eerste étage bezig een kleedje uit te kloppen. Plotseling begaf zich het hek werk, met het gevolg, dat de dienstbode van vrij aanzienlijke hoogte met het hoofd op de straat terecht kwam. In deernis- wekkenden toestand werd ze door voorbij gangers opgenomen en vervolgens per autobrancard naar het Sted. ziekenhuis vervoerd, waax zij kort na aankomst ten gevolge van een schedelbreuk overleed. Aardschok. Gistermorgen om 5 uur heeft het Observatorium te Batavia een zwaren aardschok geregistreerd op een afstanad van 155 K.M. De richting was niet met nauwkeurigheid aan te ge ven. Kloppartij tusschen communisten en fascisten. Te Utrecht heeft de C.P.H. gisteravond 'n vergadering gehouden om te protesteeren tegen de uitzetting van het Duitsche com munistische artistengezelschap „Die blau- en Blusen". Daar werden tableaus ver toond, waarin vooral de R.K. geestelijk heid scherp gehekeld werd. Toen een aan tal in de zaal aanwezige fascisten daarte gen luide protesteerden, wierpen de com munisten zich op de zwartheinden en wel dra ontstond een algemeene kloppartij, waarbij van weerszijden stoelen en tafels als projectielen werden gebruikt, Do politie heeft de vechtenden zonder aanzien van politieke richting met den gummiknuppel tot redo trachten te bren gen en is er tenslotte in geslaagd, de zaal, waaruit reeds enkele vrouwen gillend een goed heenkomen hadden gezocht, schoon te vegen. Delft, Hffag, hesft if* he* ?•*-?*-? «r dat het afgezonderd ligt. Duizenden inwo ners dior simden zooken naar verpoozing; hiervan kan het Weotland rofitoeren, doch dan moet men den bozoeko-s iets bijzonders weien aan te bieden. L cL i- ventijd staat weer voor de deur, on eon grcot deol van den oogst zai weer in hoi binnenland mosten worden geconsu meerd. Het "Westland moet de menschen opwekken tot het eten van do Westlaud- sche druiven. Een goed middel hiertoe is, de touristen in de streek zelf druiven te laten eten tegen den kostenden prijs. Het bondsbestuur roept nu de kweekers wier bedrijven gelegen zijn langs de hoofdwegen, en die genegen zijn een ge legenheid op hun tuin in te richten voor het laten eten van druiven, zich hiervoor aan te melden. Het dag. Bestuur ,-an den Bond Westland zal in overleg met hen dan de verschillende onderdeelen bespre ken, en het bestaan van „druiven-ont- spanuingsplaatsen" onder de aandacht van de stedelingen brengen. Druiven eien. Vele stedelingen hunkeren or naar, in hun vrijen tijd fiets- of autotochten te maken, en dikwijls rijst voor hen de vraag; waarheen? Daar waar men hen op eenigszins at tractieve wijze weet te ontvangen, kan men hen vinden. Het Westland met zijn verbeterd we gennet staat bij den stedeling ontegenzeg gelijk in het centrum van de belangstel ling, doch voor de bezoekers bezit de streek nog te weinig aantrekkelijkheden. Het is momenteel gewenscht, zoo schrijft ons de secretaris van den Bond Westland, de heer M. v. d. Hout, om aan dit onder werp de noodigo aandacht te besteden. In de kersenstreek is het „kersen-eten" Duitsche vrouw D. die zich naar Aken een zeer aanlokkelijke verpoozing, waar- wilde begeven, aangevallen en rnishan- van door velen wordt genoten, dold door de dochter van den herbergier Het Westland, met zijn gunstige ligging Sch. uit Kerkrade, die voor het Gerechts- tusschen de groote steden Rotterdam, opmaat t«tamsi£A, - c iwmri.wi ie* h Model A geeft een japon te zien, met tmltatle- bolero, d.w.z. alleen aan de voorzijde van de japon. Het japonlijfje is met ruimte vóór en achter, en de rok heeft een kort plooirokje. De mouw ls aange sloten en heeft een overmouwtje. Model B is meer een mantel japon. De rok heeft apart ingezette plooien. De onderkraag is ineens aan het lijfje geknipt, zoodat alleen van achter een naadje komt; dit model is ge makkelijk te maken. Model A. De maten van do hier aangegeven patro nen zijn: B.W. 100, T.W 82, H.W. 108, lengte 120 en mouw lengte 60 c.M. Men heeft noodig 3 M. stof 4 1.40 M. breed, en voor de voorblouse 50 c.M. k 70 c.M. breedte. a De voorkant van het bolerootje wordt eerst met tres om boord. (aanstikken op den goeden kant, over- zoomen op den verkeer den kant). b. Hals, schouders, zijnaden, armsgaten van het bolerootje op die van het voorpand rijgen. Daarna schouders- en zijnaden van het lijfje dichtstikken. De bolero ls nu gelijk meegevat. e. D-r zijnaden van den rok dichtstikken evenals de zijnaden van het plooirokje. De zoom wordt hierin gemaakt, de plooien ingeregen, daarna het plooistuk aan het bovenstuk van den rok gestikt. De naden omsteken. d. Het lijfje inrimpelen op rokwijdte, daarna den rok aan het lijfje stikken. e. De mouw en het overmouwtje worden dicht- gestikt, de onderkant van beide met tres omboord. Daarna rijgt men de mouw en overmouwtje op el kaar en stikt ze samen in het armsgat, f. Langs den hals rijgt men op den goeden kant een schuin biesje voering. Dit wordt aangestikt, naar binnen omgevouwen en op den kant doorge regen. Daarna zoomt men het op 1 c.M. breedte op den verkeerden kant over. g. Het middenstukje van de bolero wordt door een rimpeldraadje in het midden bij elkaar getrokken. Daarna wordt er een strik op be vestigd. De ceintuur maakt men van dezelfde stof, of men koopt een fan tasie-ceintuur, al naar verkiezing. Dezen keer stellen wij de patronen voor A en B buitengewoon goed koop beschikbaar n.l.: 4 30 cent in de volgen de maten; Bovenwijdte 98; 108 en 120. De lengte ls berekend op 120 c.M. en de mouwlengte op 60 c.M. Naar maat komen de patronen op 60 cent. Hier bij op te geven! Bovenwijdte, taillewijdte, heup wijdte, geheele lengte, taillelengte en mouwlengte. „De Zeeuw" te Goes. We maken de lezeressen van de moderubriek er op attent, dat eerstdaags een boekje van onze hand verschijnt, waarin opgenomen zijn: alle modellen die niet aan mode onderhevig zijn; dus speciaal kinderkleeding, breiwerk; alles met uitgebreide beschrijving. Ook allerlei moeilijkheden, die men bij het zelf naaien van kleedingstukken ondervindt, worden hierin duidelijk uitgelegd. De patronen worden toegezonden op schriftelijke aanvrage bij vooruitbetaling in postzegels, pei post wissel of door storting op giro tio. 4445.5 bij Bureau ACHTERUITGANG VAN HET BROOD- VERBRUIK TE VERWACHTEN? Naar aanleiding van het wetsontwerp inzake den steun aan de melkveehouderij' meldt men van do?kundige zijde aan de „N. R. Ct.": De quintessens bij do beoordealing van het Wetsontwerp is, dat in Nederland behalve in Den Haag en Rotterdam, hoofdzakelijk waterbiood wordt gegeten. Op het platteland is men aan melkbrood, dat ook duurder is, niet gewend. In Lim burg eet mon een zuur, grijsachtig brood, in het Noorden en Oosten van ons land veel roggebrood, verder op het platteland ook veel bruin brood. Nu zou het prijsverschil tusschen wa ter- en melkbrood, dat op Let >ogenbIik naar gelang van de plaatselijke omstan digheden, 2 tot 4 cent bedraagt, door de wet nog iets grooter worden. Zoo zou een verschil van 2 ct. worden opgevoerd, voor een brood van 800 gram, tot 2.3 ct. Stelt men het algemeene broodveibruik op 1 miljard broeden van 800 gram en 't gebruik aan waterbrood op 6CO.OOO.COO stuks, dan heeft men to rekenen mot 180.000.000 K.G. melk, die de rogeering heeft genoemd als maximum hoeveelheid, welke zij zou kunnen bijmengen. Daar namelijk per 50 K.G. bloem niet meer dan 27 K.G. melk zou kunnen worden bijge voegd, en 50 K.G. bloem aequivaleert met 90 brooden, is 180.000.000 K.G. melk noo dig voor ongeveer 600.000.000 brooden. Het publiek betaalt dan meer boven den waterbroodprijs: 600.0000.000 X 2.3 ct. f 13.8 miljoen, terwijl de boeren aan di- rocten steun slechts ontvangen 1 ct. per K.G. of f 1.8 miljoen. De f 12 miljoen meer worden tot nog toe betaald door melkconsunienten, ook boter- en kaasconsumenten, in binnen- en buitenland. Nu zullen zij worden betaald door de minder draagkrachtige broodcon- sumsnten. Een tweede bezwaar: Door de bijmen ging van melk krijgt men meer vaste stoffen In het brood (11 h 12 pet. van de melk is vaste stof). In die 180.000.000 K.G, rnelk beloopt dit plm. 20.000 ton vaste stoffen, waardoor evenveel bloem uit het brood verdreven wordt. Een hoeveelheid van 20.000 ton bloem staat gelijk met 10/7 X 20.000 pl.m. 30.000 ton tarwe. Deze tarwe wordt dan overbodig. Door de Tarwowet ls een maximum bijmenging van 30 pet. toegelaten. Er wordt nu 22y2 pet. bijgemengd. Dit percentage wordt wol hooger in verband met don ruimeren tarwe-oogst; zeker zal het tot 25 pet. stij gen. Een vierde van 30.000. ton, of 7500 ton inlandsche tarwe, wordt dus uit het brood ver- drevru Een bakker schatte den te vernachten ach teruitgang van het broodverbruik op 30 Hierbij is de factor der prijs verhooging in aan merking genomen. Voort3 is er de factor', dat melkbrood voedza mer ligt. Een derde fac tor is, dat andere voe dingsmiddelen zooveel goedkooper geworden zijn, waardoor men eer der tot andere voeding overgaat. In het laatste jaar is het broodverbruik 10 k 15 pet. achteruitgegaan door de Tarwewet, die de prijsdaling heeft tegengehouden; voorts door het goedkooper worden van andere le vensmiddelen en door de grootere werkloos heid. Door nog minder broodverbruik komt dus de Tarwewet, die zich gebaseerd heeft op een bepaald broodverbruik, in gevaar. De grootere oogst baart nu al zoo veel moeilijkheden. Het meest voor de hand ligt een soort om zetbelasting op andera levensmiddelen, als in het buitenland wel be staat, en waarvan de opbrengst aan den boer als vergoeding wordt uitgekeerd, zonder dat een groot deel daarvan langs andere kanalen verdwijnt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6