DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie GIJ DWAAS VAN DINSDAG 24 MEI 1932, Nr 196. ONWAAR EN ONWAARDIG, Op tien duizend leden, zegt de „Stan daard" ging de actie van den Christelij- ken Boeren- en Tuindersbond uit. Hoewel de propaganda nog niet geheel is geëindigd, kan nu toch reeds het voor- loopig eindresultaat worden vastgesteld. Dat resultaat is verblijdend. De tienduizend zijn bereikt dat is zeker. Met hoeveel honderden dit aantal is overschreden dat is onzeker. Hoe sterk de propaganda is ingesla gen, blijkt ook uit de onheusche wijze, waarop enkele voorstanders van neutrale landbouworganisaties zich over onzen Christelijken Bond uitlieten Zoo moeten tot ons leedwezen worden gesignaleerd enkele uitlatingen van den voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij, op een vergadering te Middel burg ten beste gegeven. Blijkbaar verontwaardigd over de vor deringen, die de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in sommige dorpen, als Se- rooskerke, maakte, achtte deze ijveraar voor neutrale organisatie het oirbaar de onbeduidendheid van onzen Bond vast te stellen met eene voorstelling, die kant noch wal raakt. De secretaris van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond teekent eenvou dig wat de secretarissen van het Ko ninklijk Landbouwcomité en den R.- Katholieken Boerenbond klaar maken zoo verhaalde hij zijn hoorders 1 Niet meer of minder dan klaplooperij wordt alzoo den Christelijken Boeren- en Tuindersbond ten laste gelegd. De beschuldiging mist allen redelijken grond. Op geregelde tijden komen de vertegen woordigers van de drie centrale land bouworganisaties saam om zich te bera den over hetgeen door gemeenschappelijke actie kan worden gedaan. Naar toerbeurt zijn telkens voor een jaar voorzitter en secretaris van elk der organisaties met presidium en secreta riaat van de gemeenschappelijke vergade ring belast Het dagelijksch bestuur van onzen Bond vervult met dezelfde nauwgezetheid die taak als het woderamen van de an dere Bonden. Op de meest aangename wijze worden aldus de rollen verdeeld en het gemeen schappelijk werk door elk der organisa ties voor dezelfde periode in denzelfden omvang op zich genomen. Met die harmonieuse samenwerking is de bitse opmerking uit Zeeland in pijn lijk contrast. Pijnlijk vooral omdat ze is onwaar en onwaardig. Zeeuwsche Provinciale Brandweerbond. Maandag vergaderde de Zeeuwsche Provinciale Brandweerbond op de boven zaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg, onder voorzitterschap van den hec G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, die de aanwezigen, welkom heette en mededeeld dat o.a. bericht van verhindering was ingekomen van den Commissaris der Koningin. Hierna bracht de secretaris, de heer Mr T. M. Pilaar, zijn jaarverslag uit. Bedroeg het aantal leden bij den aan vang van het vereenigingsjaar nog 85, thans is, doordat de gemeenten Baarland, Eikerzee, Hoedekenskerke, Oudelande en Ovezande het lidmaatschap opzegden, dit aantal tot 80 gedaald. Voorts is nog be richt ontvangen, dat de gemeente St.- Philipsland besloot voor het lidmaatschap te bedanken met ingang van 1 Jan. 1933. Terwijl reeds door enkele afd. op het gebied van hulpverleening bij brand rege lingen werden getroffen of de voorberei ding daarvan momenteel in een min of ~FEU I L L ETON 49.) o— Clement zuchtte, maar bleef kalm. „Heeft u het reoht, dit geld weg te gooien?" „Ik neem de verantwoordelijkheid op me." „En uw bestuur dan?" „Er zijn geen regenten. Het geval blijft tusschen u en mij." Barker voelde zich opgelucht. „Waarom wilt u het niet aannemen?" vroeg hij. Clement keek hem vast aan. „Mijnheer Barker," zeide hij zacht, „om met uw eigen woorden van eenige oogen- blikken geleden te spreken, u bedoelt het goed, maar u ziet het niet goed in. Vaar wel Hij stak zijn hand uit, toen Barker weer begon te spreken. Zijn stem klonk scherp. „Ik wensch te weten, waarom u mijn gift weigert," zei- de hij. „Wat mankeert er aan dat geld?" „Toe, mijnheer Barker, laat ik nu maar meer vèrgevorderd stadium verkeert, bleek, dat in andere afdeelingen daaren tegen de totstandkoming van zoodanige regelingen nog slechts geringen voort gang had. Verzoeken van de leden om inlichtingen bereikten het bestuur slechts weinige. De instelling van de technische commissie vermocht daarin geen verandering te brengen. Ten slotte vermeldt het verslag een en ander over de reeds in enkele afdeelingen bereikte resultaten in het bijzonder in zake onderlinge hulpverleening. Het verslag werd goedgekeurd. Vervolgens werd voorlezing gedaan van het verslag van de technische commissie, samengesteld door den voorzitter, den heer Bierman. Volgens dit verslag ligt het in de be doeling de commissie zoo mogelijk uit te breiden met technici van Zuid-Beve land, Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen. De Commissie in haar oorspronkelijke samenstelling gaf reeds aan een 8-tal ge meenten adviezen doch slechts van twee werd bekend wat het resultaat was. Een bespreking werd gehouden om te over wegen óf en zoo ja op welke wijze in geval van brand op Zuid-Beveland van de waterleiding zou kunnen en mogen gebruik gemaakt worden. Waardevolle gegevens werden aan de commissie ver strekt en de meest mogelijke medewer king toegezegd. Uit een en ander blijkt, dat verschil lende leden van den Z.P.B.B. reeds ge bruik hebben gemaakt van de technische voorlichting en de commissie vertrouwt, dat, wanneer hare werkzaamheden meer dere bekendheid krijgen, haar taak meer en meer zal blijken een zeer nuttige te zijn. Hiertoe zou kunnen bijdragen: a. een rapport over alle brandweren in Zeeland in den geest van dat, hetwelk over die op Walcheren is verschenen; b. een geconcentreerde opleiding van den brandmeester zooals die in den winter 19311932 te Middelburg is gehouden en c. een regeling der onderlinge hulpverlee ning in alle deelen van Zeeland, zooals die reeds in Zeeuwsch-Vlaanderen werkt en op Walcheren in wording is. Tot bestuurslid in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Mr W. J. Woldringh van der Hoop, koos de verga dering den heer Jhr H. A. van Doorn, burgemeester van Oost- en West-Souburg. Hierna bracht de voorzitter dank aan den heer Woldringh van der Hoop, voor hetgeen hij in deze functie heeft verricht. Bij de bespreking van de agenda voor de algemeene vergadering der Konink lijke Brandweervereeniging op 14 en 15 Juni te Middelburg, zeide de voorzit ter, dat men eerst naar Goes wilde ko men, maar daar kan men niets aanbie den op brandweergebied en daarom achtte spr. Middelburg beter, waar men kan zien hoe de brandweer gereorganiseerd is. Tot afgevaardigden naar die vergade ring werden benoemd de leden van het bestuur, de heeren J. Erasmus, J. C. A. Bannink en A. F. Hanssens en tot plaats vervangers de overige leden van het bestuur. In de middagvergadering heette de voorzitter verschillende gasten wel kom, want uitgenoodigd en aanwezig waren verschillende commandanten van brandweren, commissarissen van politie, directeuren van gemeentebedrijven, ge meentewerken en gemeente-reinigings diensten en commandanten van de bur gerwacht. In deze vergadering sprak de heer Ir J. Duiker over „Luchtbescherming". Spr. noemde het een belangrijke vraag hoe de luchtbescherming moet worden ingekleed. Het is geen militaire zaak, geen rijkszaak, maar moet plaatselijk worden geregeld. De burgemeester is in dezen ver antwoordelijk. Hij kan iemand als hoofd van den luchtbeschermingsdienst aanwij zen, die dan 100 en meer verplichtingen op zich zal hebben te nemen. Het is ech ter de vraag of hier décentralisatie niet de voorkeur verdient boven centralisatie en spr. meent van wel. Het hoofd deelt dan orders uit aan de hoofden van tak ken van gemeentedienst, die ieder baas in eigen huis blijven. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst regelt echter zelf: le. de waarschuwing en alarmeering, 2e. de uitkijk- en luisterposten, die een onderdeel zijn van het onder le. genoem- Iheen gaan. Ik vrees, dat we het over som mige dingen toch nimmer eens zullen worden. I'k zal altijd onthouden, welk een goed hart u mijn inrichting toedraagt, of schoon ze er helaas niet van kan profitee- ren." De predikant wendde zich om en greep de kruk van de deur. „Ik heb er recht op, dat u zich nader verklaart," zei Barker. „U weigert mijn gift. Waarom? Het geld is eerlijk ver diend. Of is u bang, dat er een smet aan kleeft?" Dominee Clement keek den spreker strak aan. „Geen smet, vriend, maar tranen tranen." En zachtjes verliet hij 't vertrek. Robert Barker stond bij zijn bureau, zijn gelaat wit van ergernis. Toen dominee Clement thuis kwam, lag er een telegram op hem te wachten. Uw zoon ernstig ziek Hersenkoorts. Kom MELVINE. Hij seinde terug aan de hospita van zijn zoon, dat hij den volgenden dag met den eersten trein zou komen, waarna hij zich voor de reis gereed maakte. Er moest heel wat geregeld worden voor zijn af wezigheid. Het geldgebrek woog het zwaarste, want den volgenden dag moesten verschillende de; 3e. de personeelskwestie; en 4e. de voorlichtingsdienst. De brandweer heeft in zulk een tijd een taak van grooten omvang. Niet alleen kan zij talrijke branden moeten blusschen maar ook reddend optreden. Men moet daarom door heel d'e gemeente vrijwillige brandweerposten hebben, en eigenlijk moet in ieder huis zand en water gereed staan. Er zijn verschillende soorten van brand bommen, spr. noemt phosphor brandbom men, ternietbrandbommen en electron- brandbommen. De laatste dringen waar schijnlijk niet ver door in een huis en dan is de op vele zolders aanwezige rom mel zeer gevaarlijk. De politie moet alle hulp kunnen ver- leenen en toezicht houden, o.a. bij de ont ruiming van woningen of heele stads- deelen. De reinigingsdienst moet maat regelen nemen voor bijzondere reiniging van getroffen stadsdeelen en opruiming r an ruïnes. De gemeentewerken moeten zorgen voor goede inrichting van open bare schuilplaatsen en voor het goed tegen gas afsluiten daarvan. De gemeentelijke geneeskundige dienst moet beschikken over steun vap Roode Kruis, Groene Kruis, Eerste hulp bij on gelukken en dergelijke organisaties. De voorzitter meende, dat dit alles te veel geld zal kosten en niet door de gemeenteraden zal worden toegestaan. Spr. zou er alleen toe kunnen adviseeren, els hij er toe gedwongen werd. Spr. herinnerde aan de 7 bommen, die in December 1917 op Goes zijn geworpen, hij heeft er de uitwerking van gezien en het maakte diepen indruk op de be volking, maar dit alles zal nog geen aan leiding zijn nu er gelden voor te voteeren. Hierna deed de heer Duiker een film afdraaien, die een kijk gaf op hetgeen de verschillende takken van dienst door luchtaanvallen kunnen te doen krijgen. Het tweede deel was een gefingeerde luchtaanval op de fabriek Degena in Duitschland. Van de gelegenheid nog opmerkingen te maken, maakte de heer Banning gebruik en zeide, dat ook de vreeselijke aanval op Zierikzee daar geen kans geeft op uitgaven voor dit doel. De heer Duiker zegt, dat het geen bezwaar is als het wat geleidelijk aan gaat, maar men moet denken aan het Frappez toujours. Als men begint met een gasmasker van f20 is reeds de eerste -tap gedaan. De voorzitter geeft nog een voor beeld hoe een gemeente op Zuid-Beveland f2.50 toezegde als bijdrage voor de com missie inzake de Zuid-Bevelandsche spoor wegen, als bewijs hoe moeilijk geld is los te krijgen. Met dank aan den inleider sloot hij hierop de vergadering. Na de vergadering begaven zich de aanwezigen onder leiding van den heer Bierman naar de Brandweerkazerne, waar brandmeesters en personeel aanwezig wa ren en gereed stonden ,om uit te rukken. Nadat zij, die de kazerne en het mate riaal nog niet kenden, een kijkje hadden genomen, reed men met al het materiëel naar de Houtkade tot het geven van een demonstratie. Na korten tijd kon met niet minder dan 14 slangen water worden gegeven. N.V. Stoomtram Walche ren te Vlissingen. Inde heden (Dinsdag) gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders bracht het col lege van Commissarissen het jaarverslag over 1931 uit, waaraan het volgende is ontleend: De einduitkomst der exploitatie in 1931 is zeer onbevredigend. Het voortduren der economische crisis zal ook in 1932 de re sultaten der exploitatie ongunstig beïn vloeden. Ten einde het vervoer van goe deren zooveel mogelijk te bevorderen, werd een rechtstreeksch tarief voor bevrach ting van goederen van de aan de lijnen der Maatschappij gelegen plaatsen van en naar de Nederlandsche stations van de groote spoorwegen over Vlissingen inge voerd, waardoor groote besparingen ont staan voor hen, die van deze wijze van bevrachting gebruik maken. Helaas wordt dit door het publiek nog te weinig begre pen, zoodat deze wijze van bevrachting slechts langzaam toeneemt en men de voorkeur blijft geven aan het betalen van een hoogere vracht, door niet van de rechtstreeksche tarieven gebruik te ma ken. In vejband met dit rechtstreeksch verkeer wera een dagelijksche vrachtauto- dienst van Westkapelle over Domburg, Serooskerke en Middelburg naar Vlissin gen ingesteld. De opbrengsten zoowel van het reizi gers- als van het goederenvervoer wa ren belangrijk minder dan in de over eenkomstige tijdperken van 1930, eens deels als gevolg van de tijdsomstandig heden en het nog steeds toenemend aantal personen- en vrachtauto's(welke laatste vervoer tegen ongekend lage prijzen op zich nemen), anderdeels door de minder gunstige weersgesteldheid in den vacan- tietijd. Het reizigersvervoer pe- autobus leed eveneens onder de tijdsomstandigheden en onder concurrentie van autoverhuurders. Het vervoer van vee en melk in bussen was als gevolg van de concürrentie zeer gering, terwijl het vervoer van suikerbie ten, doordat slechts beperkt geleverd mocht worden en de prijzen laag waren, beneden de helft van het gemiddelde van voorgaande jaren bleef. Vervoerd werden 5.6 millioen k.g., tegen ruim 14 millioen k.g. in 1930 en 10 mil lioen k.g. in 1929. Gemiddeld werden per dag vervoerd 359 reizigers, met een opbrengst van f 85.95; de gemiddelde opbrengst per reiziger al- zoo ruim 23,5 cent, tegen 23,5 cent in 1930 en 24 cent in 1929. De exploitatie-uitga- ven, bedragende f 78.790.5514, zijn ruim 105 pet. der ontvangsten, die f 74.991.67 bedragen, wat dus beteekent een tekort van f 3798,8814, waarbij nog komt voor rente en aflossing f 10.305.82, een saldo verlies dus van f 14.104.70 De ontvangsten der autobusdiensten, die op de lijn MiddelburgDomburg 95.757 en op de lijn MiddelburgZou telande 14.085 gewone reizigers vervoer den, bedroegen f 47.646.80, de uitgaven f 47.471.37, dus een exploitatie-saldo van f 175.43, welk bedrag voor afschrijving rekeningen betaald worden, maar hij1 haastte zich naar verscheidene kantoren, tot hij tenslotte 't geluk had een oud- studiegenoot tegen 't lijf te loopen, die hem tweehonderd gulden leende. Dit was niet voldoende om alle gaten te stoppen en als een laatste redmiddel nam hij de tram naar Kelvinside. Helaas, de Crudens waren met kennissen een auto-tocht gaan maken, en de meid verwachtte hen niet voor middernacht terug. Zoo kon het gebeuren, dat men in een klein pandhuis aan den New City weg, den predikant John Clement, M. A. B. D. van St. Sylvester, 'kon zien binnen gaan om zijn 'horloge en ketting te verpanden, terwijl hij zich afvroeg, wat de leden van "zijn vroegere gemeente wel zouden zeg gen, als ze hem hier zagen. HOOFDSTUK XVI. „Ach, ik dacht er niet aan, dat u me vrouw Partan niet ontmoet had op de bruiloft, mijnheer Barker," zei mevrouw Rhind. „Ze is heel geestig zoo eens per jaar. Ze heeft heel ruime opvattingen en een buitengewoon kleine ontvangkamer, geen ongewone combinatie. Maar ze dweept met wat mooi is niets leelij'ks staat er, dan de portretten van haar vrien dinnen op den schoorsteen. Haar echtge- zal worden gebruikt. Aan het Vernieu wingsfonds weg en werken wordt f 4765.25 toegevoegd, aan dat voor het Rollend Materieel f 3108.95 en aan het pensioen fonds f 1500, waardoor het verlies van het stoomtrambedrijf over 1931 stijgt tot f 23.478.9014, wat met het saldo verlies over vorige jaren ad f 24.259.06 to taal f 47.737.97 maakt. Uit de aan het verslag toegevoegde staten blijkt o.a., dat het personen-vervoer opbracht f 31.373.05 tegen f 37.008.60 in 1930; 't goederenvervoer resp. f 25.886.59 en f 40.760.51; de totaal ontvangsten f 74.991.667 en f 95.431.10; de uitgaven f 78.790.55 en f 82.400.5314. De Prov. vertegenwoordiger van den Kon. Nat. Bond „Het Oranjekruis" meldt ons dat in de afgeloopen weken het plan van organisatie voor Eerste Hulp verlee ning bij verkeersongevallen in Zeeuwsch- Vlaanderen is ten uitvoer gebracht. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen weiden Meldingsposten gevestigd te: Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Hontenisse en Hulst, ter wijl Hoek, Philippine, Othene, Boschka- pelle, Hengstdijk, "Walsoorden, Lams waarde, Graauw, Clinge-Haven, Nieuw- Namen, Clinge, Koewacht en St. Jansteen van telefoonposten werden voorzien. In het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen vindt men meldingspasten te Breskens, Sehoondijke, IJzendijke, Oostburg, Aardenburg, Sluis en Groede. Telefoonposten zijn gevestigd te Biervliet, Hoofdplaat, Draaibrug, Eede, St. Anna ter Muiden, Cadzand en St. Kruis. Thans is in heel Zeeuwsch-Vlaanderen de organisatie in werking getreden. Landstormdag Bergen op Zoom, Zaterdag j.l werd te Bergen op Zoom een landdag van den Vrijw. Landstorm gehouden. De uitslagen bij de gehouden wedstrij den zijn: Vaandelwedstrijd: 1 afd. Ginneken, 2 Vrijdag heeft op Walcheren een gecom bineerde oefening plaats gehad van het motorkorps Zeeland van den Vrijwilligen landstorm in samenwerking met de transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis en de helpsters, opgeleid na mens die vereeniging. Boven; van links naar rechts Dïr Scheps, Burgemeester Dronkers, Generaal Diehl, en de Luitenants Persant Snoep en v. Bleijswijk Tierens Verhagen. Beneden; het verbinden van een ge wonde. noot ia werkelijk een aardig man. In zijn tijd heeft hij', geloof ik, zijn neus overal ingestoken, behalve in zijden zakdoeken, want hij houdt zich 'bij katoenen neusaf- vegers en een getgoten-ijzeren geweten. Doet je denken aan John Knox „Wat weet je van John Knox, Kathe- rine," vroeg mijnheer Rhind luchtig van het andere eind van de tafel. „Ach, wat zal ik je zeggen. Ik heb eens gedroomd, dat ik met hem verloofd was. Het was een griezelig gevoel, verloofd te zijn met een man, die Koningin Elisabeth vervloekte vindt u niet, mijnheer Bar ker?" Barker glimlachte. Hij dineerde voor 't eerst bij de Rhinds en voelde zich een beetje vreemd, ofschoon er, behalve hij, nog maar een gast was. Gordon Handyside, die tegenover hem zat, lachte. „Ik geloof, dat Knox nog zoo'n kwaaie kerel niet was," zei hij. „Als dat de ergste droom is, die n ooit gehad heeft, dan is u er goed afgekomen, mevrouw Rhind." „Ik heb niet gezegd, dat dat de ergste was, Gordon. Ik heb ook eens gedroomd, dat ik de trappen opholde met een inbre ker achter me aan en de eenige kans om te ontsnappen was om stuk voor stuk onder de traproeden te kruipen. Dat was angst." „En wist u te ontvluchten, mevrouw Rhind?" vroeg Barker. „Ik weet het niet. Bij de drie honderd en vijf en zestigste roe werd ifc wakker. Ik vraag me nu nog wel eens af, wat er ge beurd zou zijn, als ik niet wakker was go- worden." „U zou te laat zijn geweest voor het ontbijt," zei Handyside, een slokje uit zijn champagneglas nemend. „Dat ben ik altijd. Ik bedoel, als ik niet juist toen wakker was 'geworden. O, ik weet zeker, als bet twee minuten langer geduurd had, dat ik gek was geworden." „Met het idee fixe, dat je een buiten gewoon kostbare traplooper was," zei Rhind met een glimlach. „Wat een eenig idee!" riep ze, hem toe lachend. De Rhinds waren het voorbeeld van een gelukkig getrouwd paar in gezelschap. „Heb jij wel eens last van zulke be nauwde droomen, Barker?" vroeg de gast heer, opmerkend, dat zijn gast zijn wijn nog heelemaal niet aangeraakt had en bet meisje een teeken gevend, de waterkaraf op tafel te zetten. „Dat kan ik niet beweren, mijnheer Rhind. En mijnheer Handyside?" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5