No. 196 Dinsdag 24 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Organisatie naar eigen beginsel? üeantsraad n EERSTE BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen i g j a® g de bttfsehsn (Gld.) heb- Iloic Bergh an 22 jonge ad voor hen van de Ylia- chappij, die >rdt, een aan- verordening, l ambtenaren illen met het ngbedrijf. In inde komt het >r tevens den .hr D. L. H. e handhaven zonder vor- rgtocht te he len B. en W. tand uit den leden, terwijl rzifter zullen verp-verorde- t. bedrijf ter de volgen- 1: In verband aderlijke tak als een ad- iekaam be- bij B. en 'W., •mmissie; on- de directeur verantwoor- iding van hot administratie ierd naar de den en staat intraalbureau ing van Ned. n de gem een een jaarlijks crcentage we erug gegeven in een reser- jf. De faegroo- 1932 sluit in i uitgaaf op batig saldo den voor de ïsehen B. en voor de wa- per maand en met dien de vaste be- loruit en die oop der twee anwijzen van .uchtvaartter- oeten worden ■tand van 200 i een afstand van het ter een grootere hebben ge- ht ingevolge aken te doen leding in ver- ondbezit daar op hot stand- ebracht door n. Op de be- ichter slechts deze materie ïtvaartterrein emeon lucht- ale, is veilig- noeten bouw- gd. De Minis- do noodzake- i-angedrongen nschelijk zou rug t> bren- waardoor het etrokkm. De standighoden deloos stelling 1 zijn te hoü- lebben B. en d gehad met Departement wees, dat de bedrag voor ■ar heeft om schadeloos te belang wees, de toekomst gemeen lucht- waarvoor zij eeft gebracht, dan f 120.000 tige, aan het ie tengevolge vroeg bedoel- erre overtrof- een goed ge ien het thans gelegd, zeker W. hebben de ïstig overwo- ernstig onder d, voor, den gemeente van ïaar gronden tveiling gere- W. voor dft administra te wijzen het nmissie tegen lingin te ver- 1 verloven A 47, zijnde het 1. Zulks, om- de raa.d niet avoegd is van maken. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: bongo Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rodactlo en Admlnlstratlo No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor to Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maandon, Irnnco per post, £3,— Losse nummers 20.09 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. i. Van een onzer lezers, de heer J. Maas te Koudekerk e, ontvingen wij het verzoek de vraag hierboven neergeschre ven, breeder te behandelen. Hij is het niet eens met de opvatting die in den laatsten tijd in ons blad tot uiting kwam, en met wat in de vergade ring van de Z.LM. waarin de Christelijke Boeren- en Tuindersbond bestreden werd, ten gunste van organisatie naar eigen be ginsel werd gezegd. Het onderwerp is van veel belang. En wij willen dan ook gaarne een po ging doen om over de vragen die hier in 't geding zijn, meer licht te verspreiden. Maar eerst laten wij hier volgen wat de heer Maas hieromtrent opmerkte: „Er wordt in den laatsten tijd, ook door U in Uw blad, onlangs in een „Zoek- lichtje" en Zaterdag door het opnemen en doorgeven aan de Ghr. boeren, van wat de „Bakkerspatroon" schreef, betoogd dat de Christelijke landbouwers zich behoo- ren los te maken van de Z. L. M. Op een door den „Kring Walcheren" belegde vergadering werd in dien zin gesproken en in Westelijk Zuid-Beveland werd den raad gegeven de Z.L.M. aan de Liberalen over te laten. En het heeft er allen schijn van dat de menschen die zich opgemaakt hebben om hen, die de ordinantiën Gods voor heel het leven wenschen geëerbie digd te zien van de Z.L.M. los te maken in de ernstige meening verkeeren, dat het hun roeping is, anderen die dat nog niet gewenscht achten over te halen tot hun beschouwing. Zij toch, die goed C.H. of A.R. zijn op 't politiek gebied en des ondanks lid der Z.L.M. zijn en voorals nog blijven, worden dan „dwalende broe ders" genoemd. Voorwaar dat is nu toch maar eens de puntjes op de i's zetten. Of het ook broederlijk is? Laten we dat „ge- broeder" toch achterwege laten. Wat mij hindert is dit, dat door U, Mijnheer de Red. en Uwe medestanders te dezen op zichte, wel gezegd wordt, dat wij daar niet behooren, maar de argumentatie ont breekt of is niet geheel juist. En om nu maar op gezag van eenige, zij het ook zeer hooggeachte mannen, te handelen, zonder dat we zelf de wenschelijkheid zien of ge voelen is toch heusch wel wat veel ge vraagd. Nog lastiger wordt het als men het zelfs ongewenscht zou vinden, dat de Christelijke boeren zich los maakten van de Z.L.M. In Westelijk Zuid-Beveland is den raad gegeven om de Z.L.M. aan de Liberalen over te laten. Had de spreker die dezen raad gaf wel ingedacht wat dat zou beteekenen? Het Liberalisme is niet meer in staat zich te handhaven, uit alles blijkt, dat deze, eens zoo overheerschende richting geen vasten grond meer onder de voeten heeft. Onze tijd is consekwenter dan voorheen en de Liberalen durven de consekwenties van hun beginsel niet aan, maar daar zorgt de socialist dan wel voor; en daarom als we de Z.L.M. aan de Liberalen overlaten beteekent dat, de Z. L. M. aan de revolutie prijs geven omdat het liberalisme de kracht mist dat proces tegen te houden. Van de zijde van U en Uwe medestan ders wordt geargumenteerd met te verwij zen naar de arbeidersbeweging, maar dat is niet geheel juist, omdat de moderne ar beidersorganisaties staan op den grond slag van den klassenstrijd. En indien de Z.L.M. den klassenstrijd proclameerde of slechts voerde en indien de Z.L.M. zich tegen de ordeningen Gods stelde door b.v. hare tentoonstellingen open te houden op Zondag dan zou de tijd gekomen zijn, voor al de leden die aan de Goddelijke wetten en ordinantiën het hoogste gezag toekennen, om zich van deze organisatie los te maken. Maar zoo lang de Z.L.M. de ordinantiën Gods voor het openbare leven niet schendt geloof ik, dat het ongewenscht geacht moet worden haar te verlaten. Juist de medewerking van hen die nog hoogere waarden erken nen dan de materieele is gewenscht zelfs noodig om te verhoeden, dat een geheele organisatie de ordinantiën Gods zou ver geten. Eens sprak een geloovig man: „Laat ze bouwen, ze bouwen voor ons" en ik geloof dat hierin de universeele waarde van het Christelijk geloof beter is uitgedrukt dan door prijsgeven aan het ongeloof en de revolutie. Als de strijd, ook op dit gebied, ons op gedrongen wordt, dan hopen wij dien moedig te aanvaarden, maar ik ken geen Goddelijke wet die ons den plicht tot strijden oplegt waar vreedzame levens voortgang zonder schending van Godde lijke ordinantiën mogelijk is. Mijnheer de Red. de mogelijkheid be staat dat ik en anderen deze dingen niet juist zien maar dan mogen wij toch vra gen om het ons duidelijk te maken. En U zult dan zelf wel moeten toegeven dat daar iets anders voor noodig is dan een betiteling waarmee de .Bakkerspatroon" werkte. Laat ik nog in 't kort mogen zeggen: In de Z.L.M. blijven is noodig, niet om sterk te staan in deze crisis, maar om heel die organisatie te behoeden dat ze der revo lutie ten prooi zou vallen. Zóó kan de zaak grondig besproken worden. En ik zie met verlangen uit naar een andere beschouwing van U of van een Uwer medestanders." Tot zoover de heer Maas. Morgen hierover meer. Overstroomingen in Engeland. Tengevolge van den hevigen regenval zijn eenige streken in Derbyshire en Lei- et stershire geheel overstroomd. In de stad Derby staat het water tot 1.75 M. hoog in de straten. De schade, die daar is aangericht, bedraagt verscheidene millioenen guldens. Zondagmiddag zijn de dijken van de Derwentrivier doorgebroken, waardoor het verkeer over de wegen, die van Derby naar het Noorden loopen, is verbroken. Ook Ashby is zwaar getroffen. In de stiaten varen booten, die den menschen levensmiddelen brengen. Groote schade is ook aangericht in het graafschap Wer- wick, waar het land over een afstand van vele mijlen onder water staat. In de lager gelegen deelen steeg het water zoo hoog, dat de bevolking naar de zolderverdiepin gen der huizen moest vluchten. De overstroomingen in midden-Enge- land hebben gisteren nog grooteren om vang aangenomen. Groote oppervlakten zijn in meren veranderd, die vier tot vijf meter diep zijn. Tienduizenden telefoonlijnen en talrijke spoorwegverbindingen zijn gestoord. Vele steden staan blank. Vele huizen zijn ingestort. Ook vreest men, dat verscheidene personen verdron ken zijn. De vallei van Evesham staat bijna ge heel onder water. Al de dorpen in deze omgeving zijn geheel geisoleerd. Ieder beekje is buiten zijn oevers getreden. Schapen, varkens en ander vee zijn door den stroom meegesleurd en verdronken. De bevolking vaart in printers en ka- no's rond en tracht te redden, wat er nog te redden valt. Een aantal booten is gerequireerd om melk en levensmiddelen aan de in haar woningen opgesloten bevolking te distri- bueeren. De crisis in Griekenland. De stakingsbeweging in Griekenland breidt zich uit. Dank zij de voorzorgs maatregelen van de regeering is het ech ter nergens tot ongeregeldheden gekomen. Wel echter hebben in Macedonië de spoorwegmannen het werk neergelegd. In vele gevallen heeft het personeel de trei nen en de machines midden op den weg in den steek gelaten. Te Saloniki en Bolos hebben de trans- port- en havenarbeiders het werk neerge legd. Bij geruchte verluidt, dat de gewezen dictator, generaal Pangalos, zich tot de overneming van de uitvoerende macht be reid heeft verklaard. Staatspresident Zaimis heeft Venizelos andermaal de vorming van een Kabinet opgedragen onder voorwaarde, dat daarin ook de royalisten zouden zijn opgenomen. Venizelos heeft bedenktijd gevraagd. Prof. Piccard weer naar de Stratosfeer. Prof. Piccard heeft medegedeeld dat hij op zijn vroeger besluit is teruggekomen, en zelf ook den tweeden tocht naar de stratosfeer zal leiden. Vermoedelijk zal de opstijging ditmaal te München en niet te Augsburg plaats hebben. De voorberei ding zal nog wel een viertal weken duren, zoodat de nieuwe expeditie niet vóór ein de Juni kan worden verwacht, De financieele moeilijkheden van Noorwegen. De Noorsche regeering heeft het Stor ting ter goedkeuring een wetsontwerp voorgelegd tot uitgifte van een nieuwe Staatsleening ten bedrage van 50 mil- lioen kronen. Bovendien heeft zij voor stellen aanhangig gemaakt, tot verhoo ging van verschillende belastingen, ten einde een tegenwicht te vormen tegen de dalende inkomsten. De directe belastingen zullen waarschijnlijk met 5 pet. verhoogd worden, terwijl ook de indirecte belasting op gas, tabak en benzine zal worden ver hoogd. Eerste Kamer, R.K. Statenclubs in Ne derland, ter bespreking en vaststelling van het advies voor de a.s. Eerste Kamer verkiezingen. Omtrent deze besprekingen vernam de Volkskrant, dat wat Zuid-Holland (groep IV) betreft, de dit jaar aftredende Eer ste Kamerleden, de heeren prof. A. M. A. A. Steger en F. I. D. Nivard, opnieuw als eersten op het politiek advies zijn ge plaatst. Voor de provincies van groep II: Gro ningen, Drente, Overijsel en Gelderland, die samen met één lijst uitkomen, bracht de vaststelling van het advies een resul- Binnenland. Jaarverslag Stoomtram Mij. Walcheren. Vergadering van den Zeeuwschen Prov. Brandweerbond. Wolkbreuk boven Amsterdam. Da J. L. Pierson overleden. Buitenland. Overstroomingen in Engeland. De toestand in Griekenland. Ingezonden mededeelingen. Een Belgisch Kabinet gevormd. Het nieuwe Belgische Kabinet is als volgt samengesteld: Premier en minister van Financiën: Renkin (Kath. Conser vatief); Binnenl. Zaken: Cardon (Kath. Cons.); Landsverdediging: Crockaert (Kath. Cons.); Industrie, Arbeid en So ciale Voorzorg; Heyman (VI. vert. Chr. Vakvereenigingen); Koloniën: Tschoffen (Waalsch vertegenwoordiger der Ghr. Vakvereen.); Landbouw: Van Dievoet (VI. Kath.); Openbare Werken: Sap (VI. Kath.); Buitenlandsche Zaken; Hymans (liberaal); Justitie: Cocq (liberaal); On derwijs: Petitjean (liberaal); Telegrafie: Bovesse (liberaal); Verkeerswezen: Fort- homme (liberaal). De nieuwe leden in het Kabinet zijn derhalve Tschoffen, Forthomme en Sap. In het nieuwe kabinet zetelen dus, als vroeger, 7 katholieken en 5 liberalen. De Vlamingen, die in het vorige kabinet door 4 katholieken en 1 liberaal vertegenwoor digd waren, moeten nu met 3 portefeuil les genoegen nemen. Vijf ministers zijn geboren Brusselaars of vertegenwoordi gen het arrondissement Brussel, 4 zijln Walen. Slechts 4 ministers van de 12 ken nen behoorlijk Nederlandsch. Een beul? De „Matin" publiceert een aantal ven klaringen, welke de vroegere kozak Laza- reff in de Pyreneeën tegenover den bij zonderen correspondent van genoemd blad heeft afgelegd. Lazareff beweert, dat Gorguloff, de moordenaar van president Doumer, eind 1920 onder den naam Alexander Mangol leider van het door de Tsjeka ingerichte gevangenkamp in Rostow geweest is waar hij, Lazareff, zich toentertijd bevonden heeft. Lazareff heeft den bijzonderen corres pondent van de „Matin" uitvoerig ge schilderd, welke kwellingen en martelin gen Alexander Mangol, die met Gorgu loff identiek zou zijn, de gevangenen liet ondergaan. Zoo heeft hij .niet minder dan tweehon derd gevangenen neergeschoten. Lazareff is er, na een gevangenschap van acht maanden, tijdens welke hij reeds ter dood veroordeeld was, in geslaagd, te ontvluchten. De ramp aan de Moezel. Volgens officieele opgave bedroeg de schade, aangericht door het noodweer in de omgeving van Coblenz en vnl. in het district Winnigen, ruim 1.200.000 R.M. De schade treft vooral het plaatsje Güls, waar geen gezin gespaard bleef. Het lijk van den verongelukten spoorman Schilder was Zondag nog niet gevonden. De schade door het onweder in Mun sterland aangericht, bedraagt ruim 800.000 Mark. Korte Berichten. Gisteravond is in Engeland de tekst van het wetsontwerp inzake publieke ver makelijkheden op Zondag gepubliceerd. Het ontwerp staat den plaatselijken auto riteiten toe vergunningen te verleenen voor filmvoorstellingen op Zondag. DE AANSTAANDE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Zaterdagmiddag is te Utrecht in het Jaarbeursgebouw onder voorzitterschap van mr. E. H. -J. baron van Voorst tot Voorst (Ubbergen) een vergadering ge houden van de kiesvereeniging voor de taat, heel wat verschillend van de thans geldende situatie. Is het blad wel ingelicht, dan zijn de af tredende Eerste Kamerleden de heeren P. Th. H. M. Dobbelman (Nijmegen) en J, F. C. Arntz (Nijmegen) niet meer op het politiek advies gebracht; daarentegen de heer J. G. L. van der Lande (Ubber gen, voorheen Deventer) wel. Het blad vernam voorts, dat als nieuwe candidaten op deze lijst zijn geplaatst de heeren H. J. Schoemaker Jr. (Deventer), en H. Ruijter (Arnhem) en als plaats vervangers dr Takkenberg (Groningen), A. J. Andriessen (Utrecht) en mr J. R. H. van Schaik (Den Haag). Pogingen van den laatsten tijd om den heer G. van Koe verden te Buren, te bewegen een candi- datuur te aanvaarden, hadden geen succes. De invoer van bultenlandsch brood en de Tarwewet. Het Tweede Kamerlid van Hellenberg Hubar heeft tot den minister van econo mische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: I. Is de minister niet van oordeel, dat het onbillijk is, dat buitenlandsche bak kers hun producten onbelemmerd mogen invoeren, terwijl hun Nederlandsche con currenten gedwongen worden grondstof fen te verwerken waarvan de prijs inge volge overheidsmaatregelen (Tarwewet) verhoogd is? II. Is de minister niet van oordeél, dat het op den weg der regeering ligt, te be vorderen, dat aan dezen ohbillijken toe stand een einde komt? III. Wil de minister meedeelen het re sultaat van het overleg, door den toen- maligen minister van binnenlandsche za ken en landbouw in de vergadering der Tweede Kamer der Staten-Generaal van 15 December 1931 toegezegd, nopens het verzoek van ondergeteekende om een „compenseerend invoerrecht" op brood te heffen? IV. Indien het antwoord op vraag I ont kennend moet luiden, wil de minister dan meedeelen de gronden, waarop het oor deel van den minister steunt? Een regeeringszuivelcommissaris. Naar het Hbld. verneemt, zal de regee ring na eventueele aanneming van het wetsontwerp tot steun aan de melkvee houderij een regeeringszuivelcommissaris aanstellen De keuze der regeering is, naar wij ver nemen, gevallen op den heer L. Bückman, adviseur van de Centrale Suiker Mij., secretaris van den Middenstandsraad en consul van Polen te Amsterdam. Tijdens de mobilisatiejaren was de heer Bückman werkzaam als referendaris aan het crisis bureau. Naar het heet, is de heer Bückman reeds voorloopig begonnen met zijn werkzaam heden. Het Nederl. Vakverbond. Blijkens het dezer dagen verschenen verslag, bedroeg het aantal aangesloten organisaties bij de oprichting van het N. V. V. in 1906 11 met een ledental van 18.960. Op 1 Januari 1932 was het aantal aangesloten organisaties gestegen tot 30, het ledental tot 319.985. Het financieele weerstandsvermogen van de bij het N. V. V. aangesloten or ganisaties steeg in de verslagjaren sterk. Zonder het bezit der werkloozenkassen was het gezamenlijk bezit op 1 Januari 1932 f 14.324.286; het stakingsfonds is ruim 2 millioen gulden rijk. Het totaal bezit op 1 Januari j.l, was dus ruim 16 millioen gulden. Het telegram van Minister Verschuur. In het antwoord van dr Posthuma op het telegram van minister Verschuur aan hem staat te lezen, dat dr Posthuma uit de ochtendbladen van Zaterdag kennis heeft moeten nemen van dit telegram, wijl hij het om half negen Zaterdagochtend nog niet in zijn bezit had. Gebleken is, dat inderdaad het telegram den heer Posthuma eerst later Zaterdag ochtend heeft bereikt. Het is n.l. aan het telegraafkantoor te 's Gravenhage eerst aangeboden te 9 u. 22 min. Zaterdagoch tend, terwijl het reeds Vrijdagavond ter publicatie was afgegeven. De schuld van deze vertraging moet, naar werd verzekerd, liggen bij de expe ditie van 's ministers departement. Inkrimping werkgelegenheid. Volgens het Hdbld. zal, wegens toene mende moeilijkheden in de afzet, de fa briek „Rigtersbleek" van de firma G. J. van Heek en Zonen, een der grootste Twentsche textielfabrieken, het bedrijf be langrijk inkrimpen. Om niet meer perso neel te ontslaan dan reeds het geval was, zal de beperking in dien zin gevonden worden, dat ongeveer een derde van het nog loopend bedrijf afwisselend geduren de een volle week wordt stilgelegd. Nederland en Duitschland. Naar het Hbld. verneemt, heeft onze gezant te Berlijn, graaf van Limburg Sti- rum, kort geleden hier te lande vertoefd in verband met de moeilijkheden, die onze export naar Duitschland ondervindt en in verband met het overleg, dat daarover tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeeringen gaande is. De nieuwe kruiser. Bij de inschrijving voor den bouw van een kruiser voor Ned.-Indië, waartoe het departement van Defensie vijf werven had uitgenoodigd, blijkt door Wilton-Fye- noord het laagst te zijn ingeschreven. D'e gunning van den bouw volgt eerst over een maand. Het loonconflicf te Vroomshoop. De Rijksbemiddelaar de heer J. B. Wes- terdijk heeft op verzoek van de werkge vers en de werknemers, die betrokken zijn bij het loonconflict in het veenbedrijf te Vroomshoop, een onderzoek doen instel len naar den toestand van dit bedrijf door den rijksaccountant P. Groeneveld en op grond van diens voorlichting de voor de partijen bindende conclusie genomen, dat een loonsverlaging van 10 pet. in de gege ven omstandigheden noodig is. Hulp aan de zuivelboeren. Naar het Corr. Bureau verneemt heeft de minister van Economische Zaken en Arbeid aan het crisiszuivelbureau advies verzocht omtrent de détails der regelin gen, die in afwachting van de instelling der crisiszuivelcentrale reeds thans ge troffen zouden kunnen worden, om de aangelegenheid van de opslag van boter in koel- en vriesruimten bevredigend te doen verloopen. In het bijzonder verzocht de minister, dat het bureau onmiddellijk aanvange met het opstellen van een advies omtrent een administratieve regeling ten aanzien van de plaats en de wijze van opslag, de hoe veelheid, die opgeslagen zal of kan wor den, de uitoefening van de controle, het vaststellen van den prijs van de boter op het oogenblik van den opslag enz. Voorts heeft de minister bericht, het eveneens zeer gewenscht te achten, dat de gewone opzet van kaas doorgaat. In ver band daarmede ligt het in de bedoeling, dat bij eventueel later te treffen regelin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1