Land- en Tuinbouw Onderwijs Gemengd Nieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen i, ï\$Vi-ig? <yg van Vrijdagnamiddag wa3 da hear 'Teek van D'jke mat kennisgeving afwezig. Goedgekeurd verd de rekening 1931 van hel Burgeiiir- Armbestuur in ontvang op f 10615,25, L.' uiigaaf op f 7312,86, dus met een batig saldo van f 3302,39. Even eens wordt goedgekeurd de begrooting 1933 inzake den vleeschkeuringsdienst in den kring Ovezande ad f 3200 in ontvang en uitgaaf, zijnde 0.46 Vt per inwoner. Verder worden ingevolge art. 9, par. 3, der Winkelsluitingswet vastgesteld de da gen tot een maximum van 21, waarop de winkels langer kunnen openblijven. De voorzitter licht toe, dat plaatselijke omstandigheden dit voor Hoedekenskerke on Kwadendamme wenschelijk maken. De voorzitter deelt daarna mede, dat de werkzaamheden der werkverschaffing morgen ten einde loopen en B. en W. nu voorstellen, de werkverschaffing te beëin digen. Hij deelt verder een en ander dien aangaande mede, o.a. dat Rijkssubsidie tot een nader te bepalen percentage is toege zegd. Na breedvoerige discussies, waaraan alle leden deelnemen, wordl hiertoe be sloten. Daar de gemeente hiervoor groote uit gaven heeft gehad, wordt besloten aan het Burgerlijk Armbestuur, gezien den gun- stigen toestand zijner financiën, te verzoe ken aan de gemeente een bijdrage in de kosten van de huishouding der gemeente te vragen, daar de werkverschaffing in dezen winter zeer zeker voor het Armbe stuur een voordeel is geweest. Bij de rondvraag komt ter sprake het feit, dat de onderwijzeres nogal eens ziek is en dit ongunstig op het onderwijs werkt. B. en W. zullen daar hun aandacht aan wijden. Daarna sluiing. Arnemuiden. Vrijdagavond kwam de Kolenveresn, ...Eendracht maakt Macht" ia algemeens ledenvergadering bijeen in de Openbare school, onder voorzitterschap van dhr lz. Boone, die met een kcrt woord het 10-jarig bestaan der vereeniging her dacht. Medegedeeld werd, dat de levering der kolen over het afgeloopen boekjaar had plaats gehad door een leverancier uit Rot terdam, en dat het vrachtrijden was ge schied door dhr W. Govertse alhier. Door het bestuur was een bergplaats gehuurd. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester bleek, dat er in het afgeloopen jaar 62 nieuwe leden werden ingeschre ven en dat er 385 ton kolen waren omge zet. De inkomsten bedroegen f 6516, uitga ven f 6092.38, reserve-inkomsten f 357.34, uitgaven reserve f 169.48, alzoo een batig saldo van f 611.48. Hierbij een ledentegoed van f 236.59. Da kas der vereeniging be droeg thans f 374.89. De aftredende be stuursleden M. Vader en J. Langebeeke, werden herkozen. Eveneens de aftredende commissaris, dhr P. Janse. De jaarlijksche gratificatie van den pen ningmeester werd vastgesteld op 50 cent per lid, zooals voorheen. Het bestuur werd gemachtigd tot aan koop van kolen voor het aanstaande sei zoen. N.- en St Joosland. Vrijdagmiddag werd door den polder Nieuw Joosland de ge wone jaarvergadering gehouden. Van de 21 ingelanden waren 17 aanwezig of ver tegenwoordigd, uitbrengende 24 stemmen. Onder de ingekomen stukken waren o.a. de herbenoeming van den dijkgraaf H. Grucq en de benoeming van dhr Gh. Janse als gezworene in de vacature Vogelaar. De rekening over 1931'32 bedroeg in ont vang f 3620,35 en in uitgaaf f 3430,93, al- zoo een batig saldo van f 189.40. De be grooting voor 1932'33 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 3424,65, met een dijkgeschot van f 11.50 per H.A. of 50 cent minder dan hei vorige jaar. De post voor kosten der vergadering werd ver minderd wegens bezuiniging. Wegens periodieke aftreding van dhr G. Dingemanse als gezworene, werd een aan bevelingslijst van drie personen opge maakt. met als no. 1 de aftredende, no. 2 dhr G r, ReijneucL en no. 3 dhr M. P. Hage. In verband met de hoogere ontvangsten werd de zekerheidstelling van den griffier verhoogd. Ook vergaderde de polder Oud St Joos land. Alle ingelanden waren aanwezig of vertegenwoordigd. De rekening 1931'32 beliep in ontvang f 1871.48 en in uitgaaf i 1792,89, alzoo een batig saldo van f 78.59. De begrooting voor 1932'33 werd vast gesteld op f 1660,26 in ontvang en in uit gaaf. Dijkgeschot bleef bepaald op 'f 60 per H.A. De dijkgraaf, dhr M. I. Verhulst, en de gezworene, dhr J. Dingemanse, werden herkozen. Terneuzen. Ged. Staten hebben een wij ziging in de politie-verordening niet goed gekeurd. Aangaande muziek maken en openbare vermakelijkheden op Zondag werd opgemerkt, dat alle godsdienstoefe ningen volkomen beëindigd moeten zijn. Dit i3 om half 4 's middags nog niet het geval. Bovendien, het houden van optochten en het maken van muziek op Zondag zon der nadere toestemming van het Gemeen tebestuur achten Ged. Staten in strijd met de openbare orde. Groede. Tijdens een onweer dat Vrij dagmorgen alhier plaats had, werd de ar beider P. v. d. B., die zich met nog een ander arbeider op voormeld tijdstip in het veld bevond, plotseling tegen den grond geslagen. In bewusteloozen toestand bleef v. d. B. op den grond, liggen. Met be hulp van oen zuurstofapparaat mocht het dokter Sommer gelukken de levensgeesten op te wekken. Da andere arbeider kwam met dsn schrik vrij. HET RUSSISCHE BOTER-MYSTERIE. Het orgaan der particuliere zuivelindus trie schrijft: „De vraag, die wij voor twee weken stel den en voor één week hei haalden: wie is de schuldige, die, ondanks de vrijwel een stemmige uitspraak van alle betrokkenen op 16 Februari, de contingenteering van den invoer van boter in Nederland vele weken heeft tegengehouden? is nog steeds niet beantwoord. In dezen tijd heeft de publieke opinie toch wel het recht om te weten, wie met de Nederlandsche belan gen scharrelt en waarom hij dit doet. En wie zich met dergelijke scharrelarijen be zig houdt dient toch over voldoende mo- reelen moed en overtuiging te beschikken om voor het voetlicht te durven treden. Zoover zijn wij echter helaas nog niet: de dader houdt zich angstvallig schuil. Is dus klaarblijkelijk ook niet erg over tuigd van de juistheid van zijn optreden. Wat de te elfder ure in Nederland in gevoerde enorme partij Russische boter betreft, bestaat er, naar wij vernemen, nog kans dat deze bevoorrechting van Rusland ten nadeele van de Nederland sche zuivelproductie, alsnog achterhaald wordt. De partij bestond uit 1500 vaten gezouten boter en 1000 kisten boter, te za- men ongeveer 345.000 Kg. bruto. Zij werd te Rotterdam aangevoerd met het Russi sche stoomschip Gerxen en wij hebben gegronde redenen om te vermoeden, dat zij aanvankelijk althans grootendeels be stemd was voor Londen of Hamburg. Voor de afvaart uit Reval schijnt het Ne derlandsche contingenteeringsbesluit in Rusland bekend te zijn geweest, waarop men hot schip met bestemming voor Rot terdam deed afvaren, in de hoop, dat deze zending nog beschouwd z.ou worden als zijnde verladen met bestemming voor Ne derland voordat dit besluit was afgekon digd. Hetgeen naar wij hopen alsnog ge weigerd zal worden. Zijn wij wel. inge licht, dan ligt de boter nog in entrepot." De aardappelziekte. Het vorige jaar is de aardappelziekte, veroorzaakt door de zwam Phythophthora infestans, ongekend vroeg en in hevige mate opgetreden. Hoewel het geenszins vast staat, dat ook dit jaar de ziekte we derom vroeg zal optreden, moet toch met de mogelijkheid daarvan rekening gehou den worden. Vandaar, dat nu reeds speci aal de aandacht van de verbouwers van vroege aardappelen, maar ook van die van latere soorten, gevestigd wordt op de maatregelen, die genomen moeien worden o-m door een tijdige besproeiing van het loof de ziekte tegen te gaan. en daardoor schade te voorkomen. Deze maatregelen zijn: het aanschaffen van de noodige bestrijdingsmiddelen en 't nazien en in gereedhoid brengen, zoo noo- dig ook het aankoopen van sproei werktui gen. Als de gebruikelijke en met gunstig re sultaat toegepaste bestrijdingsmiddelen worden genoemd Bourgondische en Bor deauxs pap. Bourgondische pap wordt bereid door samenvoeging van IVj K.G. kopervitriool en 0.25 K.G. watervrije soda (sodex) en de oplossing daarvan in 100 L. water Bor- doauxsche pap wordt bereid uit 1.5 K.G. kopervitriool en 1 K.G. ongehluschte of 2 L. droge geblusehte kalk op 100 L. water. Voor bijzonderheden over de bereiding en de toepassing dezer middelen zij ver wezen naar Mededeeling No. 52 van den Plantenziektenkundigen Dienst: „De aard appelziekte". (prijs f 0.15). Gegevens over sprooimachines zijn op genomen in Mededeeling No. S3 van den Plantenziektenkuodigon Dienst: Sproeien en Sproeiers (prijs f 0.40). Wat het Tijdstip betreft, waarop voor de eerste maai het loof bespoten moei, wor den, zij medegedeeld, dat door het Konink lijk Meteorologisch Instituut te De Bilt tel kenmale hekend gemaakt wordt, els in een etmaal de weersomstandigheden gunstig (of bijna gunaiig: geween zijn oor het optredeD van de aardappelziekte. Men zal goed doen, met deze berichten onmiddellijk rekening te houden, maar het verdient ongetwijfeld ock aanbeveling, dat de aardappeltelers zich er rekenschap van geven, dat zij de bespuiting zooveel moge lijk zullen moeten uitvoeren in een droge periode, zoodat het niet altijd mogelijk zal zijn, de uitvoering tot het uiterste uit te stellen. Zeer noodig is het, de bespuitin gen eenige malen tot aan het einde van het groeiseizoen uit te voeren, daar alleen dan een voldoende bestrijding van de ziek te verkregen kan worden. Nadere inlichtingen over alles, wat met de bestrijding van de aardappelziekte ver band houdt, worden gaarne verstrekt door den plantenziektenkundigen dienst te W8r geningen en door de bij dezen Dienst werk zame ambtenaren. De school te Oostdijk. De schoolvereeniging der Geref. Gemeente te Oostdijk heeft sinds enkele jaren 'n school gebouw in gebruik van de gemeenten Kruiningen en Krabbendijke. De openbare school werd opgeheven. Een en ander ver- eischte de beslissing van de Kroon. Nadat de school was toegestaan en de vereeniging reeds enkele meubels had overgenomen, weigerde de gemeenteraad v. Kruiningen de beschikbaarstelling van gelden voor verder meubilair en leermid delen, omdat het schoolbestuur niet ver zekeren wil. Ged. Staten verwierpen een beroep van het schoolbestuur, zoodat de beslissing ia de Kroon weder werd ingeroepen. j Bij Kon. besluit van 11 April 1932, no. 22, overweegt de Kroon te dezer zake: „dat ingevolge art. 78 der Lager Onder wijswet 1920 de beschikbaarstelling van het bedrag der geraamde kosten slechts wordt geweigerd, wanneer niet aan de in art. 77 omschreven vereischten is vol daan; dat burgemeester en wethouders mits dien ten onrechte geweigerd hebben de aangevraagde gelden beschikbaar te stel len, op grond van de omstandigheid, dat de leermiddelen niet tegen brandschade verzekerd zijn, aangezien art. 77 zooda- nigen eisch niet stelt; dat, al zou men aannemen, dat het voor schrift van art. 83, le lid, der wet, dat het schoolgebouw moet worden verzekerd, in zoo ruimen zin brV 1 te worden op gevat, dat daaronde: ermiddelen zijn begrepen, art. 83, 1< .a, bepaalt, welke gevolgen aan het niet-naJeven van de be paling van het le lid kunnen worden ver bonden". De strijd is dus nog niet uit, schrijft „De Banier", want zooals duidelijk blijkt, liet de Kroon de kwestie zelve onbeslist.. Het zal dus nog nader uitgemaakt, moe ten worden of onder den verzekerings plicht die de wet op de gebouwen legt, ook betrokken worden de meubelen en de i leermiddelen. I Wordt intusschen het nieuwe wetsont werp van Minister Terpstra aangenomen, dan is de kwestie van de baan, omdat de verzekeringsplicht uit dat wetsontwerp is geschrapt. School jubileum. Woensdag is het 25-jarig bestaan van do School met den Bijbel te Scharendijke (Zeeland) her dacht. Des avonds had een welgeslaagde feestelijke samenkomst plaats onder lei ding van den heer N. v. d. Linde, voor zitter van het schoolbestuur. De secretaris van de schoolvereeniging, de heer J. Pad mos, gaf een uitvoerig overzicht over de vervlogen 25 jaren. Er bleek duidelijk uit met welk een taaie volharding de toen malige voorstanders van het Christelijk onderwijs geworsteld hebben om tot de schoolstichting te kunnen komen. De school begon met 56 leerlingen; thans zijn er 74. Op den feestavond werden tal van goe de woorden gesproken. De heer A. J. de Bruyn, burgemeester van Eikerzee, sprak namens het gemeentebestuur zeer waar- deerende woorden. Namens de oud-leer lingen werd de school een zijden vlag aan geboden en aan vijf leden van het be stuur, die van de oprichting af de school hebben gediend, n.l. met den voorzitter en den secretaris, de heeren Joh. Spits, J. v. Dommel© en W. de Voogd, werd een schilderij gegeven. Bruinisse. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school alhier in de vacatures Mej. A. Goedbloed en T. de Moor (beiden over leden) resp. Mej. A. Bouter te Zierikzee on Mej. J. Smallegange te Nieuwerkerk. De heer J. P. Wage, hoofd der O.L. school te St. Philipsland, staat no. 1 op de voordracht voor hoofd eener O.L. school te Tiel. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE. De Wlorlngermserpolder. Tenzij zich onvoorziene omstandigheden voordoen, hetgeen niet waarschijnlijk is, zal de afsluitdijk van de Zuiderzee Woensdag a.s. wanneer H. K. H. Prin ses Juliana na de onthulling van een ge denksteen in de eerste Hervormde Kerk in Slootdorp in den Wioringermeerpol- der do werkzaamheden voor de afsluiting in «ogenschouw zal nemen gereod zijn. Hst is mogelijk, dat het Donderdag wordt, do Ju voor hef einde van deze week ze! de Zuiderzoe opgehouden hebben te bestaan en zal het IJsselmeer zijn geboren. Op het oogenblik is de opening in de Vlieter nog ongeveer 400 Meter lang. Gp het moment, dat Ir J. G. N. Ringe- j ling, die de leiding der- werkzaamheden heeft, zal verklaren, dat de dijk „dicht" ia, zullen de stoomfluiten van do ongeveer 80 sleepbootcn, welke hier hij de laatste werkzaamheden gebruikt worden, gaan gillen en op doze wijze van het heugelijk feit, dat het groote werk der afsluiting is tot stand gebracht, de wereld kond doen. Einde September of begin October zal do 30 K.M. lange weg over den afsluit dijk gereed zijn. Het ligt in de bedoeling den weg officieel te openen en men hoopt, dat H. M. de Koningin gevolg zal kunnen geven aan de tot haar te richten uitnoo- diging deze officieele plechtigheid te ver richten. Over de werkzaamheden in den Wie- ringermeerpolder schijft de N. R. C r t.: Geweldig is de vooruitgang daar. In cij fers uitgedrukt blijkt dit vooral op twee wijzen. Er waren op 1 Mei reeds 91 K.M. fietspaden aangelegd en 77 K.M. wegen, terwijl er in aanleg waren 29 K.M. wegen en nog aan te leggen zijn '139 K.M. wegen. Bovendien zijn er van de 40 bruggen 17 in uitvoering. Er is 872.500 M. sloot ge graven; 13.693 H.A. land zijn begreppeld; 2974 H.A. is ingezaaid met rogge vooral en met gras en klaver, koolzaad, tarwe, en gerst. En het kortgeleden verschenen kaartje van den polder toont aan, dat alles al een naam heeft gekregen; ook in dit opzicht heeft de chaos opgehouden, is er ordening ontstaan. Men heeft zooveel mogelijk de oude namen van de waterwegen aange houden. En verder rekening gehouden met wat er ter plaatse gevonden werd of vroeger hier stond. Den eenen keer is b.v. een schelpenbol peter; een anderen keer noemt men weg en tocht naar de groote hoeveelheden eeuwenoude scher ven die in den grond, den ouden zeebo dem, gevonden zijn. De Paardetocht is ge noemd naar het skelet raa een paard dat werd opgegraven; de Praam weg naar een wrak, waarschijnlijk uit bet begin van de vorige eeuw, dat dit moge curiositeits- halve hieraan worden toegevoegd heel wat tinnen voorwerpen en ook Japansch porcelein bevatte. Veel van waarde is er overigens niet gevonden bij het verwer ken van den bodem. Of het moest zijn een pul, naar schatting wellicht 3000 jaar oud, versierd met het vischgraat- ornament. Twee dorpen, Nieuw-Gawijzend en Nieuw-Almersdorp, in het Zuiden van den polder, zijn zoo genoemd naar oude dorpen, die zich van 13001600' hier ter plaatse hebben bevonden. Men heeft de fundamenten alsmede geraamten van de bewoners aangetroffen. Het meer noor delijk gelegen dorp is Middenmeer ge doopt; het dorp bij de terp, die zich als een lage heuvelrug in het vlakke land aftee- kent heet nu Wieringerworf, en 't dorp bij sluis I, waar we al meer zijn geweest heoft den naam van Slootdorp gekregen. Dat slootdorp is al een heel aardig dorp van 150200 huizen geworden, en elk van de drie gezindten heeft er al een i kerkje in aanbouw. Dat van de Ned. j Herv. gemeente zal Donderdag a.s. door Prinses Juliana worden ingewijd. De school is haast voltooid. Vriendelijk tee kenen zich de baksteenen huisjes met hun rooie daken af tegen de groene velden er omheen. In de tuintjes vóór de huisjes worden als ligusterhaagjes geplant. Buiten de dorpen is ook veel veranderd. Het groen is er niet zoo zeldzaam meer; zelfs schittert er het goud van het kool zaad. En de schapen zijn opgevolgd door de koeien. Een groote kudde zagen we reeds. Ook de landbouwschuren, die bij ons laatste bezoek in October nog zeld zaam waren, komen al betrekkelijk veel voor. Op het oogenblik dienen ze nog vaak als logies voor de 3000 arbeiders die in den polder werkzaam zijn. Het getal der vaste bewoners is al gestegen tot 150a ver deeld over ruim 30 gezinnen. Wieringen door muggen plaag geteisterd. Het Westelijk deel van Wieringen wordt door een mug genplaag van ongekende hevigheid ge teisterd. Dichte wolken dezer insecten verdonkeren ter plaatse de lucht. De ma- lariadienst uit Noord-Holland is reeds gewaarschuwd, doch dr Spierink uit Heer Hugowaard kon constateeren, dat men hier niet met malariamuggen to doen had. Men vermoedt dat het naast den af sluitdijk Noord-HollandWieringen ge legen boozemmeer de broeiplaats is der muggen, daar de larven aldaar in dikke lagen op het water drijven. Auto-ongeluk. Twee inspecteurs en twee inspectrices van het onderwijs, die een vergadering te Leeuwarden had don bijgewoond, zouden per auto uaar de Zuiderzeewerken gaan. Nabij Franeker geraakte de heer Houwen uit Leeuwar den, de eigenaar van den auto, het stuur kwijt. De auto reed tegen een boom, en werd geheel vernield. Mej. A. Keuning, inspectrice van hot bewaarschoolonder- wijs te Groningen, kreeg een hoofdwonde, doch kon 's avonds in gezelschap van me vrouw A. H. van Riel-Smeengo naar huis terugkeeren. De hoer Houwen word ern stig aan de borst verwond. Weer een knoeiende bloembollen h andelaar. Een bloembollenhandelaar te Hillegom had in België aan verscheidene kleine kweeker- tjes bloembollen verkocht. Bij persoonlijk bezoek of door schreeuwende reclame drukwerken waren deze fcweakei's in de aanbiedingen getreden; zelfs werden er voorschotten betaald. De Belgische kwee kers ontvingen echter nooit de bestelde bloembollen en evenmin kregen zij de voorschotten terugbetaald. De handelaar had in België ook depots gevestigd en de depothouders waarborgsommen van eeni ge honderden francs laten storten. De beloofde in depot te geven bollen zijn nooit gekomen, evenmin als de waarborgsom men weer in het bezit van de goedgeloo- vige Belgen zijn gekomen. In overleg met de justitie te Haarlem heeft de burgemeester van Hillegom be sloten een inspecteur van. politie op te dra gen in België een onderzoek in te stellen. Dit had tot gevolg, dat de betreffende han delaar werd gearresteerd en ter beschik king van de justitie te Haarlem gesteld, die hem in voorloopige hechtenis heeft gezet. Fabrieksbrand te Nij megen. Zaterdagmorgen is te Nijmegen brand uitgebroken in de wol- en matras- senfabriek van den heer Doek. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, is tengevolge van de groot9 brandbaarheid van den fabrieksvoorraad, bestaande uit verschillende wolsoorten en een groote hoeveelheid Java-kapok, het eigenlijke fabrieksgebouw met inhoud in vlammen opgegaan. Vier machines met motoren zijn geheel vernield. Een blindgeborenewordt doctor. Dezer dagen is aan de univer siteit van Stockholm een jonge mathema ticus, Nils Juringius tot doctor in de philosophie bevorderd. De jonge doctor is blind geboren, zoo dat zijn promotio algemeen belangstelling trok. Hij is bij zijn studie geholpen door zijn oudo moeder, die hem jarenlang uit boe ken heeft voorgelezen, die hij voor zijn studie noodig had. Twee en twintig vossen gevangen. In de bc.jChea bij Zeddam en 'sHcorenberg (Gld.) heb ben jachtopzieners van hot IIoio Bsrgïi dezer dagen niet minder dan 22 jonge vossen lovend gevangen. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen het personeel van de Ylis- singsche waterleidingmaatschappij, die met 1 Juli gemeentebedrijf wordt, een aan stelling te verleenen en de verordening, betreffende de benoeming van ambtenaren door hun college aan te vullen met het personeel ven het waterleidingbedrijf. Tn aansluiting met het bovenstaande komt het. hen billijk en gewenseht voor tevens den didecteur van het bedrijf, dhr D. L. H. van Raalte, in zijn functie te handhaven op zijn jaarwedde van f 6500 zonder ver dere emolumenten en zijn borgtocht te be palen op f 4000. Verder stellen B. en W. vcor oen commissie van bijstand uit den Raad. te benoemen van vijf leden, terwij! zij uit him midden een voorzitter zullen aanwiizen. Voorts leggen zij een ontweip-verorde ning op het beheer van het. bedrijf ter vaststelling over, waarin o.a. do volgen de beginselen zijn belichaamd: In verband met de aanwijzing als afzonderlijke tak van dienst wordt het bedrijf als een ad ministratief zelfstandig lichaam be schouwd; het beheer berust bij B. en W., bijgestaan door genoemd© commissie; on der toezicht van B. en W. is de directeur administrateur belast met en verantwoor delijk voor de dagelijksche leiding van hot bedrijf, met inbegrip ve" de administratie De boekhouding wordt, gevoerd naar de methode van dubbel-boekhouden en staat onder controle van het Centraal bureau voor verificatie der Vereeniging van Ned. Gemeenten. Van de door het bedrijf aan de gemeen te uit te keeren winst kan een jaarlijks door den Raad te bepalen percentage we der aan het bedrijf worden terug gegeven ter vorming of aanvulling van een reser ve, ten behoeve van het bedrijf. De begroo ting voor het tweede halfjaar 1932 sluit in ontvang met f 73.450, en in uitgaaf op f 49.200, derhalve met een batig saldo van f 24.250. Het tarief en de voorwaarden voor de levering van duinwater wenschen B. en W. volledig te handhaven. Ten slotte stellen B. en W. voor de wa- terleidinggelden inplaats van per maand om de twee maanden te innen en met dien verstande, dat op den duur de vaste be dragen van f 0.50 en f 1 vooruit en die voor meerder gebruik na afloop der twee maanden worden geïnd. In verband met het aanwijzen van het terrein Vlissingen als luchtvaartter rein, zou een bouwverbod moeten worden uitgevaardigd binnen een afstand van 200 M. en een bouwverbod binnen een afstand van 400 M. van do grenzen van het ter rein voor bouwwerken van een grootere hoogte dan 20 M. B. en W. hebben ge bruik gemaakt van het recht ingevolge de Luchtvaartwet om aanspraken te doen gelden op eenige schadevergoeding in ver bat) d mot het gemeentelijk grondbezit daar ter plaatse en zich geplaatst op het stand punt van het rapport, uitgebracht door deskundigen aan Ged. Staten. Op de be grooting van Waterstaat is echter slechts een bescheiden bedrag voor deze materie uitgetrokken. Daar het luchtvaartterrein is aangewezen voor het algemeen lucht verkeer, ook hot internationale, is veilig heid ten zeerste geboden en moeten bouw- verboden worden uitgevaardigd. De Minis ter van Waterstaat heeft op do noodzako- lijke uiterste zuinigheid aangedrongen en overweegt cf het ni i wenschelijk zou zijn het. luchtvaartterrein terug t1 bren gen tot Loodlandingsterrein, waardoor het bouwverbod zou worden ingetrolck m. De minister vraagt in deze omstandigheden in hoeverre nog met een schadeloosstelling aan do gemeente rekening zal zijn te hou den. In verband hiermede hebben B. en W. een langdurig onderhoud gehad met den hoofdambtenaar van het Departement van Waterstaat, die er op wees, dat de Minister slechts een gering bedrag voor het beoogde doel beschikbaar heeft om enkele kleine landbezitters schadeloos te stellen, doch ook op 't groote belang wees, dat de gem. reeds nu en in de toekomst zal hebben bij een voor 't algemeen lucht verkeer opengesteld terrein, waarvoor zij geen enkel financieel offer heeft gebracht. Het rijk legde er reeds meer dan f 120.000 aan ten koste. Is de toekomstige, aan het grondbezit verwachte schade tengevolge van de bouwverboden zoo vroeg bedoel de hoofdambtenaar niet verre overtrof fen door het verkrijgen van een goed ge outilleerd vliegveld, dat, indien het thans nog zou moeten worden aangelegd, zeker f 250.000 zou kosten? B. en W. hebben de aangelegenheid nog eens rustig overwo gen en de voor- en nadeelon ernstig onder de oogen gezien. Zij stellen, na rijp beraad, voor, den minister te berichten, dat de gemeente van de schadeloosstelling voor haar gronden afziet. Nu de groente- on fruitveiling gere organiseerd is, stellen B. en W. voor d© zekerheidsstelling door den administra teur te bepalen op f 3000. B. en W. stellen voor af te wijzen het verzoek van de Nationale commissie tegen het alcoholisme, om de Koningin te ver zoeken het maximiun-aantal verloven A terug te brengen van 54 op 47, zijnde het aantal verloven op 1 Mei 1931. Zulks, om dat B. en W. meenen, dat de raa.d niet thans, doch eerst in 1934 bevoegd is van zijn recht in deze gebruik, te maken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6