No. 194 Zaterdag 21 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SUPERIEUR! KT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ünbouw EERST E BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. LEKKERE KOFFIE Binnenland. iLITEiT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen VAN NELLE" ZIJN oiaMad". CJ1 oazvsirgade— Handelsblad" N. alar;:. sn verlies- it jaar 1931 vwrt- spaald op 2.5 pet. onderwijzer aan dhr D. Marinie- Schoolmu- il te Middelburg ocieteit „De Ver- jaarvergadering vereen. „School ging geheel Zee- iddagvergadering elyke zaken wor- ering zal de heer inspecteur van rwijs te Utrecht, Izakelykheid, van rijs". et schoolmuseum d alhier plaats derlandach Trek- Cora van P. C. van idem, Tho- Gorsel, Tholen; van E. J. Kos- 'holen van M. J. lva van Tholen van W. .T. van meer; Hedi van meer; Milla van da van C. H. C. Irma van idem, i J. J. v. d. Slikke en 2, niet opge- anderloo" schrijft criminaliteitssta- ig, hoe het met nd in 1931, toen aenam. erroepelijke ver- 1944 op 1876, eon ia boreikt word schreden (1968). m, maar bij de zich voordoen cn zal er een che criminaliteit overtroffen door epen. tkennen kunnen maar de stijging gering, n.1. van zijnde een stij- niet iy2 pet, In deze stil ging, ver- 1929 aanzienlijk e het aantal on- veroordeelingen omische misdrij- in 1929 1113 en is wij boven za- etgeen een ver van bijna 10 nog geen ver- leeftydsgroepen. dat by het voort- de crisis steeds zyn afgestooten 1st voor de j on iric aan de cate- er. 17-Jarigen) rkgelegenheid is ij wageu slechts retelling, want blijft het feit, het erger wor- zelfs de econo- naliteit oer j on ly ks stijgt. In de 8, '19 hebben wij leefdi Daar hield n, totdat de ont- r den wapenstil- In verhouding ddelde cijfer der misdrijven in de 3 bleef het 4e daar nog onder voor in menig lsnog onverklaar- ïselen. Dit mogen itateeren, dal de iugdcriminaliteit treden der crisis geen reden geeft rooting van de gestichten, n.l. arigen, te advi- i in ieder geval verschijnsel, slukkig feit con- de cijfers over t aantal onli er- veroordeelingen zedenmisdrijven, strafrechteiyk daalde van olwassenen was ter minder gun- aling in het jaar eer een vermeer- 30 en 1931 ging boven uit. "l Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Goes. TeLs Redactie en Administratie No. lt Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, £3.— Losse nummers 10.08 Prijs der Adverientiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. Dwalende broeders. Zoo noemt do „Christelijke Bakkerapa- troon" de bakkers van Christelijke begin selen, die tot den Nederl. Bakkersbond behooren, en daar vaak een vooraanstaan de plaats innemen. „Het is toch bekend, aldus bedoeld or gaan, dat men onze mannen in de neutrale organisaties gaarne een verantwoordelijke post wil geven. Daardoor zijn menschen van principe daarin ten overvloede met deze functie's bekleed, wat zeker voor het Christendom geen schande is. Maar toch is het ontegenzeggelijk waar, dat de talenten, die onze mannen bezit ten, en die de Schepper van hemel en aar de hun schonk, veel schooner zouden schitteren, wanneer ze mede gingen ar- heiden „om de aarde en hare volheid", de wereld en die daarin wonen, mede aan te zeggen, dat er tusschen de wieg en het graf, geen tyd noch plaats te vinden is, waarvan het niet geldt: Erken, o mensch, dat hier is uw Koning. En als we daar maar van overtuigd zyn, dan zetten we allen onze schouders onder dezen arbeid. Dan begeeren we geen gebouw van an deren, maar dan gaan we samen een fonds vormen voor een eigen gebouw. En al zullen wy dat niet meer beleven, dat onze Bond een eigen gebouw zal hebben, dat is minder, als er maar voor onze zo nen een huis is om te wonen I" Wat hier gezegd wordt, geldt niet al leen van de bakkers, maar óók, en niet minder, van onze boeren en tuinders, waaronder nog maar al te veel „dwalen de broeders" zyn, die, inplaats van den Ghristeiyken Bond te steunen, hun ty'd en kracht aan een neutrale organisatie geven. Wij geven dan ook gaarne de uitnoodi- ging van de „Christelijke Bakkerspatroon" aan dergelyke dwalende broeders, om „thuis" te komen, door. Aan onze bakkers. Maar voorts ook aan allen, die tot nu toe de neutrale organisaties, waar de heerschappij van Christus niet erkend wordt, steunen. Ons hoogste goed. Dit kopje is van het liberale „Vadem land". En met „ons hoogste goed" is bedoeld de vrijheid om op den dag des Heeren de publieke straat te gebruiken voor het houden van optochten met muziek enz. Aanleiding voor deze uitspraak was het optreden van den nestor der liberalen in den Gemeenteraad van Utrecht die, en nog wel namens de fractie, als zyn mee ning uitsprak, dat het niet gewenscht is optochten te houden op Zondag. „Iedereen, zoo betoogde hy, moet weten hoe hy den Zondag wil doorbrengen, maar men moet anderen niet hinderen. En dat is nu reeds eenige malen te Utrecht gebeurd; reeds eenige malen zijn er op Zondag optochten met muziek en banieren gehouden, en de liberale fractie heeft daartegen godsdienstige en maat- schappeiyke bezwaren." Het „Vaderland" noemt dit optreden heel, heel erg, omdat op deze wyze een kostbaar stuk van het liberale beginsel verloren gaat. „Ons hoogste goed", zegt het blad, loopt op deze wyze gevaar. In deze woorden is duidelyk aangege ven het principieele verschil tusschen li beralen en anti-revolutionairen. De liberale staatspartij erkent de be- teekenis van den godsdienst, zij zet de poorten van de liberale veste open voor allen onverschillig welke hun godsdien stige overtuiging is, maar het hoogste goed is voor haar de „vrijheid" voor den mensch om zelf te bepalen wat goed is en kwaad, zich vrij te weten ook van de goddeiyke ordinantiën. De antirevolutionair daarentegen be schouwt als „het hoogste goed" het er kennen van en het vasthouden aan de inzettingen des Heeren, ook voor het pu blieke leven. Da „Phillppar-ramp". Volgens berichten uit Aden zal het on derzoek naar de oorzaken van het onge luk aan boord van de „Georges Philippar" opzienbarende onthullingen brengen. Er zal, volgens deze berichten, aan het licht komen, dat, in strijd met de voor schriften, geen oefeningen met reddings- booten hebben plaats gehad, evenmin als oefeningen met, de brandalarminstallaties. Als gevolg hiervan heeft de organisatie ter bestrijding van den brand niet op be vredigende wijze gewerkt. De passagiers zijn niet gewekt. Volgens een officieel communiqué van de „Messageries Maritimes" bedraagt het definitieve aantal geredden van de „Geor ges Philippar" 683 personen. Het aan tal personen, dat nog vermist wordt, bedraagt 84. Naar Lloyd meldt is de geheel uitge brande romp van de „Georges Philippar" gezonken. Naar de „Daily Express" meldt, is de brand aan boord van het Fransche stoom schip „Georges Philippar" het eerst ont dekt door een der vrouweiyke overleven den, zekere mevrouw Leon Valentin, de echtgenoot© van 'n Fransch myningenieur. In een interview, dat een Fransch pers vertegenwoordiger met haar had, verklaar de zij, dat zij den geheelen avond aan dek van het schip had vertoefd en zich ongeveer twee uur des nachts naar bed begaf. Kort hierop bemerkte ik, aldus de da me, dat de lichten van mijn hut minder helder begonnen te branden en daar ik meende, dat er iets niet in orde was, belde ik om den steward. Het knopje van de bel viel echter van den wand in myn hand en de einden van de draden waren gloeiend. Ik snelde myn hut uit om den steward te roepen en yide vervolgens naar den ka pitein en den officier van de wacht om deze te waarschuwen. Toen ik in myn hqt terugkeerde, hoor de ik achter den wand het vuur knetteren en kort daarop stond zij geheel vol rook. De vlammen vraten zich door de muren heen en sloegen over op de aanliggende hutten. Het schip stopte onmiddellyk en alle ventilatie-openingen werden gesloten, ten einde te trachten het vuur te smoren, doch het plantte zich met verwonderlijke snel heid voort. Pest In Zuid-West-Afrika. Het noordelyk gedeelte van het man daatgebied Zuid-West-Afrika wordt door een ernstige pest-epidemie geteisterd. Tot dusverre zijn reeds 40 personen het slacht offer geworden. In verband met de groote afstanden en het ontbreken van een effectieve organi satie tot het aanmelden van ziektegeval len, gelooft men echter, dat het aantal dooden in werkelijkheid veel grooter is. 4000 man personeel op straat. Vrijdag a.s. zullen de Vereenigde Tex tielfabrieken Wagner Moras A.G. te Zit- tau de productie definitief stilleggen. De maatschappij is tot deze maatrege len overgegaan, daar zij haar verplich tingen niet kan nakomen. Alleen de fa briek te Reichenau zal blijven doorwerken. Door de stopzetting der fabrieken te Zittau, Eibau, Schirgiswalde, Ostritz, Al- bersdorf en Ebersbach zullen 4000 arbei ders en employé's werkloos worden. De crisis In België. Renkin heeft gisteren de conferenties in verband met de eventueele samenstel ling der nieuwe regeering druk voortge zet. Anderzijds vergaderden de liberalen, om hun houding te bepalen. Zij spraken zich in beginsel uit voor het voortzet ten der regeeringssamenwerking op den grondslag van het programma, waarvan Renkin hun de hoofdtrekken mededeelde. Hierin komt o.m. voor het handhaven der z.g. minderheidsklassen, welke ech ter onder toezicht van het centraal bestuur zouden komen te staan. Gisteravond verklaarde Renkin goede hoop te hebben op het welslagen zijner pogingen. Hij meende te mogen zeggen, dat, indien alles naar wensch blijft gaan, hij Maandag of Dinsdag de regeering zal hebben samengesteld. De bommenvangst in Spanje. De Spaansche politie heeft in talrijke steden omvangrijke wapen- en munitie depots ontdekt. In Manresa werden in een particuliere woning, waarvan de eigenaar gearresteerd is, twee bommen, 254 dynamietpatronen, een flesch nitroglycerine, 500 scherpe en 500 losse patronen in beslag genomen. In C&rmona, waar reeds een groot bom- mendepot ontdekt werd, werden wederom veertig bommen en talrijke dynamietpa tronen in beslag genomen. In verband met deze springstofvondsten werden 15 per sonen gearresteerd. Korte berichten. De Fransche douane is een geval van ontduiking van invoerrechten op groote schaal op het spoor gekomen. Gebleken is, dat sedert 4 jaren talrijke Amerikaansche auto's zonder betaling van invoerrech ten in Frankrijk ingevoerd zijn. De fiscus moet daarbij voor vele millioenen bena deeld zyn. Gisteren zijn te Leipzig vier winkels van levensmiddelen geplunderd. Overal werd op gelyke wijze te werk gegaan, zoodat men aanneemt, dat hier een cen trale organisatie aan het werk is, die vol gens een bepaald plan te werk gaat. De Grieksche kamer heeft de invoe ring van de evenredige vertegenwoordi ging goedgekeurd. Amelia Eerhart, de Amerikaansche vliegster, is gister in haar eentje te Har bour Grace op Newfoundland opgestegen voor haar tocht over den Oceaan; haar doel is Parijs. De frontpartij heeft Ward Hermans uitgesloten, weggns zyn sympathiseerende houding ten opzichte van de groep van het Dietsch nationaal solidarisme, die Hitlë- riaansche opvattingen heeft. Het nieuwe Oostenryksche kabinet is gevormd. Het bestaat uit 6 christelijk so cialen, 2 vertegenwoordigers van den landbond en van het Heimatblok en 1 ambtenaar. De politie te Tokio bereidt, naar gemeld wordt, een campagne op groote schaal voor tot het arresteeren van ter roristen, van wie nieuwe complotten en beraamde aanslagen ontdekt zijtn. Het heet, dat de bedrijvers dezer aan slagen deel uitmaken van drie afzonder lijke groepen terroristen, die nauw met elkaar samenwerken. Ingezonden Mededeellnp. BENT U ZIEK OF ONGESTELD? KOOPT UW GENEES- EN VERSTER KINGSMIDDELEN BIJ A. C. VAN DER REST, Ass.-Apotheker, GOES. Telef. 168. wet voor de melkveehouderij niet meer verantwoord is, en er op aangedrongen wordt, dat de minister onverwijld nood maatregelen treft. Tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 19 December 1931 tot tydelijke heffing van een byzonder in voerrecht op benzine. Het is gebleken, dat de redactie van art. 2 eerste lid dezer wet niet aan de bedoeling beantwoordt om alle brandpetroleum buiten de heffing van het byzonder invoerrecht voor benzine te doen vallen en alle benzinesoorten, welke al dan niet vermengd, als motorbenzine gebezigd worden, daarentegen aan dit recht te onderwerpen. Door de thans voorgestelde nieuwe redactie van het eer ste lid van genoemd artikel wordt dit euvel verholpen. De Zuiderzee. Waarschijnlyk zal a.s. Woensdag de af sluiting van de Zuiderzee een feit worden. Als er tegenvallers komen geschiedt de dichting misschien Donderdag. Vermoedelijk zal Prinses Juliana bij de definitieve afsluiting aanwezg zyn. De reductie voor het vervoer per spoor van land- en tuinbouwproducten. De Tweede Kamerleden Kampschöer en Van de Bilt hebben den minister van waterstaat gevraagd: Is de minister bereid te bevorderen, dat, evenals het vorig jaar, een tydelijke ver laging van de spoorwegtarieven zal plaats hebben voor het vervoer van vroege aard appelen? Is de minister bereid te bevorderen, dat inzake de z.g.n. reductie voor het vervoer per spoor van land- en tuinbouwproduc- Binnenland. Memorie van Antwoord van den Minister over den steun aan de veehouderij. De kerkelijke kwestie te Biezelinge. Onze koleninvoer naar Frankrijk weer verminderd. Buitenland. Nieuwe arrestaties in Japan. De kabinetscrisis in België. Pest in West Zuid-Afrika. EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK, ZOO'N GEURMOET VAN I» sel willen aanvaarden, dat slechts Re- geeringshulp moet worden geboden daar waar de noodzaak intreedt. Als algemeene gedachte van het Re- geeringsbeleid wordt in verband met het Ingezonden Mededeeling. Onze uitvoer naar Frankrijk. Volgens een officieele mededeeling is het contingent metaaldraadlampen, dat van Nederland in Frankrijk mag worden ingevoerd tot 30 Juni, uitgeput. Geen en kele invoer van deze goederen zal dus plaats kunnen hebben, voordat een nieuw besluit is uitgevaardigd. De werkloozenzorg. Het dagelyksch bestuur van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen heeft zich, zoo meldt het „Volk", met een brief tot de regeering gewend. Gewezen wordt daarin op het feit, dat aan ge meenten met veel werkloozen bij de thans geldende regeling tien cents per jaar per inwoner slechts zeer geringe uit- keeringen door het crisis-comité gedaan kunnen worden. Er is te weinig geld be schikbaar om in de behoeften aan klee ding, schoeisel, enz. te kunnen voldoen. De beschikbaar gestelde bedragen zullen daarom belangrijk moeten worden ver hoogd en dienovereenkomstig zal de re geering belangrijk meer dein f 750,000 voor z.g.n. extra-verstrekkingen beschik baar moeten stellen. Bovendien wordt in den brief opge merkt, dat aan gemeenten, welke geen steunregeling hebben, doch den werkloo zen door werkverschaffing hulp bieden, evenveel moet worden uitgekeerd als aan de andere. Uit de textielnijverheid. Bij de firma H. ten Gate Hzn. Co. te Almelo zal met ingang van 23 dezer om de andere week door de helft van het per soneel worden gewerkt. De fabrieken zul len dus wel de geheele week draaien, doch telkens met de helft van het personeel. De noodtoestand in het zuivelbedrijf. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft aan den minister van economische zaken en arbeid een telegram verzonden, waarin gezegd wordt, dat door de katastrofale prijsdaling van de zuivel producten het afwachten van de aanne ming en in werking treding van de Steun- ten een betere regeling tot stand zal ko men, in dien zin, dat de voordeelen recht streeks ten goede komen van de bedrij ven van land- en tuinbouw zelve? Baron van Wijnbergen. Het Tweede Kamerlid A. baron van "Wijnbergen was gisteren na langdurige afwezigheid wegens ziekte, weer in de vergadering der Kamer tegenwoordig. De ramp in N. O. Celebes. Blykens mededeeling van het departe ment van koloniën heeft de assistent-resi dent van Gorontalo aan den gouverneur- generaal van Ned.-Indië het volgende ge seind: Eindresultaat opneming: drie dooden, vyf zwaargewonden, twee lichtgewonden. Ingestort een passerloods, twee steenen huizen, 242 bamboewoningen; vele wonin gen, passerloodsen, scholen beschadigd alle verspreid over onderafdeeling Go rontalo; getaxeerde schade f 12,600. In onderling hulpbetoon opbouw be gonnen; plaatselijke herstelmiddelen Go rontalo voldoende. Nagekomen berichten uit Kotaboean, onderafdeeling Bol. Mongondou, vermel den 12 licht-, één zwaargewonde. Door aardsehuiving Manimporokge- bergte op 17 dezer hevige bandjirs vier rivieren naby Batahan, eenige schade we gen, bruggen, rijstpelmolens, geen per- soonlyke ongelukken. In Mepaloes onderling hulpbetoon wordt allerwegen hard gewerkt. Gentrum Kakas wordt geholpen door naburige negorijen en leerlingen ambachtsschool; verstrek king eenig materiaal, rijst enz. 17 dezer aangevangen. HULPVERLEENING AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. Oplossing der moeilijkheden door verhooging van gebruik In eigen land. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, inzake het bovengenoemde wetsontwerp wordt het volgende ontleend: Zeker zal men wel als algemeen begin- algemeene plan aandacht gevestigd op de wenschelykheid om afzetgebieden te behouden. Van die gedachte is de Regeering geheel vervuld. Zij streeft met alle beschikbare middelen in die richting. Zij zal, om in die richting nog meer met kracht te kun nen doen, nog meer bevoegdheden vragen. Zoo is o.m. over het geven van steun aan het bedrijf op de zandgronden een onderzoek gaande. Inderdaad is onder de veehouders de nood zóo hoog gestegen, dat velen hunner den ondergang nabij zijn, waardoor niet alleen de landbouw, doch de geheele volkswelvaart op ernstige wyze wordt be dreigd. Het ontwerp zoekt in de eerste plaats een oplossing uit de moeilijkheden, door verhooging van het gebruik in het eigen land en dus niet uitsluitend in den ex port. Inderdaad zal de voorgestelde regeling, indien zij slaagt, den prijs der spijsvetten doen stijgen en bijgevolg ook de kosten van het levensonderhoud verhoogen. Even wel, de prijzen blyven op een zeer redelijk peil; bovendien wegen de nadeelen van den hoogeren prijs in de verte niet op tegen die van den ondergang van de landbouwbevolking, welke te verwachten is, wanneer deze eenvoudig aan haar lot wordt overgelaten. Bezwaren der Margarine- fabrikanten niet overwegend. De bezwaren, ten aanzien van de mar garinefabrikanten geopperd, acht de Mi nister niet overwegend. Het komt hem zelfs voor, dat de voorgestelde maatrege len ook de margarine-industrie baat zul len brengen. Ook deze industrie lijdt door de goedkoopte der boter, als gevolg waar van zij haar debiet zeer belangrijk zag inkrimpen. Op dit oogenblik is in den kleinhandel boter zelfs goedkooper te ver krijgen dan bekende merken margarine. Bleef deze verhouding bestaan, dan zou een veel grooter debiet van dte margarine industrie wegvallen, dan wanneer door de styging der boterprijzen ook de met boter gemengde margarine op een rede- lyk prijspeil wordt gebracht. Ook de han del en de scheepvaart zoomede aan de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1