Voor warme ome rdagen Twee eenvoudige japonnen Onderwijs Land- en Tuinbouw Rechtzaken Financieële Berichten. Bewerking Is 32 f/" G.' f *.t d6 Ilrifd- i .austraai to Haarlem Is gisternacht door .nbokendo ourzaak de Jang van de gas kraan losgeraakt. De 53-jarige heer E. en lijn 48-jarige echtgenoote, die reeds ter ruste waren, zijn ternauwernood aangas verstikking ontkomen. De twee kindereu, die in een naburige kamer sliepen, be merkten de gaslucht en vonden hun moe der bewusteloos, terwijl de vader benauwd en wezenloos door de kamer liep. Na veel moeite is het gelukt de levensgeesten der vrouw weer op te wekken. De gefingeerde roofoverval in het kantoor der Vereenigde Bakker ij ente'sGravenhage. Het Haagsche Gerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den gewezen di- lecteur der N.V. Vereenigde bakkerijen aldaar H. Ph. Z., die door de Haagsche Rechtbank is veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf ter zake van verduistering van een bedrag van f 9000 ten nadeele van genoemde Vennootschap. Door den Officier van Justitie was in de eerste instantie, mede wegens het doen van valsche aangifte, tegen Z. 2y2 jaar geëischt. Het Hof heeft met eenparigheid van stemmen, beide feiten bewezen verklaard, doch rekening houdend met de antece denten van verdachte, alsmede met de omstandigheid, dat de schade geheel is vergoed, Z. tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Communistisch tooneel- gezelschap over de grens gezet. Omtrent de arrestatie van een gezelschap Duitsche communisten te Utrecht, meldt het „U. D." nog het vol gende: Op last van den hoofdcommissaris van politie zijn gisteravond 22 jeugdige Duit- schers aaugehouden, die hier in Utrecht een. voorstelling dachten te geven voor een communistischen kring in het N.V. Huife. Deze aanhouding geschiedde op grond van de omstandigheid dat de Duit- schers werden beschouwd als onge- wenschte vreemdelingen; zij zijn door de Utrechtsche politie per auto over de grens gebracht. Zij maakten met hun twee-en-twintigen deel uit van een tooneelclub, die den naam draagt van „Die blauen Blusen" en voornamelijk opvoeringen geeft voor com munistische vereenigingen. Het gezelschap was gisteren per autobus uit Rotterdam naar Utrecht gekomen, op een afspraak, om des avonds op te tred8n voor een z g. besloten kring yan communisten, die bij een zouden komen in het N.V. Huis aan de Oude Gracht. Van regeeringswege moet een opdracht gegeven zijn, om aan deze Duitschers het verder verblijf in ons land te ontzeggen en aan deze opdracht werd gisteravond gevolg gegeven. De leden van het gezelschap verzet ten zich niet tegen hun aanhouding. Na dat zij ondervraagd waren, werd het ge zelschap verdeeld over het politiebureau aan de Tolsteeg en het hoofdbureau van politie aan het Paardenveld, waar de Duitschers nachtlogies word verleend. Zij zijn met 2 autobussen van den ge meentelijken tram dienst naar Zevenaar gebracht onder politie-geleide.. om daar over de grens te worden gezet. Dood naast een maohi- ne gevonden. Gistermiddag vond men den gehuwden werkman K. op de Machinefabriek Gebr. Stork to Hengelo met gespleten schedel nood naast een ma chine liggen. Men vermoedt, dat een on derdeel van de in beweging zijnde ma chine tegen zijn hoofd ie gekomen, waar door de dood is veroorzaakt. Een verhuizing met hindernissen. Een bewoner van de Beverstraat ia Rotterdam, de straat aan don Linker-Maasoever, waai- verladen jaar zomer tijdens huurstakmgen ernstige rol letjes voorkwamen, wilde mot zijn gezin naar IJsselmonde verhuizen, maar bij «leze verhuizing is het hom zoo moeilijk gemaaat, dat eeret de vierde poging om den inboedel ovey te brengen welke poging in den nacht gewaagd werd is gelukt. De man, die verhuizen wilde, is arbei der van de firma Piet Smit, en behoort tot de werkwilligen. In Beverstraat en omtrek wonen een aantal stakers en met hen sympathiseerenden, die het den werk willigen hoogst onaangenaam maakten, zoodat hij besloot te verhuizen. Hij huurde een woning in IJsselmonde en Woensdag morgen om 5 uur zou de inboedel door een verhuizer worden overgebracht. Stakers en andoren, die op de hand van de stakers zijn, hadden er de lucht van gekregen en besloten de verhuizing onmogelijk te maken. Toen op den afgesproken tijd een ver huiswagen voor de woning in de Beren- straat verscheen, kwamen er eenige man nen, die den verhuizer mededeelden, dat zij met een onderkruiper te doen hadden; voorts vroegen zij den verhuizer hoeveel het transport hem zou opbrengen. Het ge noemde bedrag word daarop uitbetaald, onder voorwaarde, dat de verhuiswagen leeg vertrok. Dit geschiedde. De werk willige heeft daarop een afspraak met. een andere verhuisonderneming gemaakt, zoo dat in den loop van den morgen een tweede verhuiswagen in de Beverstraat verscheen. Ook nu echter betaalden de stakers het bedrag, dat de verhuizing zou hebben opgebracht en opnieuw ver trok de verhuiswagen leeg. De politie werd er nu van in kennis gesteld, die zich 's middags, toen voor de derde maal een verhmswagen, wasr van een andere onderneming, besteld was, naar de straat begaf om eventueels wan ordelijkheden tegen te gaan. De politie behoefde evenwel niet in te grijpaa, daar f of gt2n w&nordelijklmden plsats vonden. Alleen werden ook nu de verhuizers door de stakers ingelicht, dat zij bij een werk willige waren besteld; de verhuizers ver klaarden zieh solidair, zoodat zij met een leegen wagen weer weggingen. In overleg met de politie is toen door den werkwillige en een vierde verhuison derneming een plan beraamd om 's nachts te gaan verhuizen. Dit plan werd angst vallig geheim gehouden. Maar niettemin hadden de stakers met hun aanhang er iets van vernomen of er een vermoeden van gehad. Het viel de politie dan ook op, dat de menschen in verschillende wo ningen niet naar bed gingen en dat er zich in de straat een groot aantal menschen bevonden. Om drie uur in den nacht ging de politie er toe over om de Beverstraat voor een groot deel af te zetten. Om vier uur verscheen de verhuisauto in de stremt. De menigte nam nu een dreigende hou ding aan, zoodat de politie een charge moest uitvoeren. Een groot aantal bewoners van de hui zen in het afgezette deel der straat bleef nu door de geopende vensters en vanaf de daken de politie en de verhuizers uit jouwen. Daarop heeft de politie bevel gegeven de ramen te sluiten en de da ken te verlaten. Hieraan werd vrij spoedig gevolg gegeven. Alleen op een plat dak bevonden zich een tiental personen, die aan het bevel geen gevolg wilde geven en die door bleven gaan met schreeuwen. Ter waarschuwing heeft de politie toen een revolverschot in de lucht gelost, waarop de menschen het dak verlieten. Toen kon er toe worden overgegaan om den ver huisboel in de vrachtauto te laden. Dit ge schiedde zonder verdere incidenten. Nieuwe moeilijkheden deden zich ech- tervoor, toen de geladen verhuisauto den tocht naar IJsselmonde ging aanvangen. Voorbij de afzetting in de Beverstraat bleek de njstraat over de geheele breedte te zijn opgebroken, zoodat de auto moest keeren en via een omweg, de richting naar IJsselmonde moest opzoeken. Vrijwel overal waar de verhuisauto langs kwam bleek de straat bedekt te zijn met spijkers, prikkeldraad en stukken karton, waarin spijkers waren geslagen. De auto wist deze hindernisjsen echter zonder ongelukken te passeeren. Onder geleide van een aantal agenten werd de reis naar IJsselmonde voortge zet. De Varkenoordsche Blindenweg, dien men langs wilde gaan, bleek ook over de geheele breedte te zijn opgebroken, zoodat opnieuw een omweg moest worden genomen om IJsselmonde te bereiken. De opgebroken straten zijn weer her steld door werklieden van gemeentewer ken. Fotograaf en brandweer man in een varkensput. Gister middag is brand uitgebroken in 'n hooi schuur te Loosduinen. In een oogwenk stond de geheele schuur in lichte laaie. Een persfotograaf, die tijdens den brand een opname wilde maken, kwam, toen hij een stap achteruitdeed, in een z.g. varkensput terecht en verdween tot aan de kin in het onwelriekende vocht. Even later geraakte ook één der spuitgasten in dezen poel, waarin hij gedeeltelijk weg zakte. L ij k aangespoeld. Bij Workum i3 een lijk aangespoeld van het man nelijk geslacht. Het verkeerde in staat van ontbinding. Men vermoedt, dat dit het lijk is van een der opvarenden van de „Stanfries IV". Nader wordt gemeld, dat er sterk ver moeden bestaat, dat het aangespoelde lijk het ontzielde lichaam van Piet de Vries is, dekknecht aan boord van de vergane „Stanfries IV", hoewel het lijk geheel on herkenbaar was. Men heeft echter een beurs met geld in een der broekzakken gevonden, terwijl alle kleeren zich nog op het lijk bevonden. Trap van een paard. De land bouwer Langers te Nuland kreeg een trap van zijn paard tegen hot onderlijf. In zeer emstigen toestand Is hij naar het ziekenhuis te 's-I-ïertogeabna eh over gebracht. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Straatschenderij: H. J. B., J. W. v. S., J. v. L., J. Z., I. d. K., te Kapelle, ieder een berisping; H. S., A. H., Kapelle, fl b. s. 1 w. t s. Te Kloetinge venten zonder vergun ning: P. M., Goes fl b. s. 1 d. h. Vleeschkeuringswet: J. W., Kruiningen vrijgesproken. Zonder vergunning loopen over spoor baan: M. d. J., Kapelle, een berisping. Te Kloetinge trekdier zonder toezicht los laten staan: J. A. H., Kloetinge, vrij gesproken. Met motorrijtuig rijden zonder geldig rijbewijs: K. C. V., 's-Gravenhage, f5 b. s. 5 d. h. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: H. M. M., Kloetinge f2 b. s. 2 d. h.; W. M. S., Schore f10 b. s. 10 d. h. Met auto rijden zonder achterlicht: A. v. 'tW., Kwadendamme f2 b. s. 2 d. h. Met auto 's avonds rijden zonder voor licht: J. A. d. W., Goes fl b. s. 1 d. h. Met auto rijden zonder spiegel: A. J. M. J., Goes, f5 b. s. 5 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: C. W., Goes f2 b. s. 1 w. t. s.; J. C. T., Kruinin gen f3 b. s. 3 (L h.; J. P. B., Goes f2 b. s. 2 d. h. Hinderwet: J. D., Wemeldinge 125 b. s. 25 (L te Eooger beroep is aangeteekend dear D, S. te Borssde, veroordeeld wegons het door misbruik van gezag uitlokken de overtredingen het zich met een geweer in het veld bevinden zonder akte en wild vervoeren in gesloten jachttijd, veroor deeld tot 2 maal f25 b. s. 2 maal 25 d. h. en uitleveren van het geweer of f 10 b. s. 10 d. h. Een frissche boel. Gisteren meldden wij, dat de directeur van een zui velfabriek te Utrecht wegens vervuiling van zijn inrichting is veroordeeld tot f400 boete of 40 dagen hechtenis. Het betreft hier de melkinrichting Con cordia aan de Nieuwe Keizersgracht, welke melkfabriek eigendom is van den Bond van Melkveehouders. Op 29 April j.l. des morgens elf uur kwam de directei. den Keurings dienst Dr v. d. Lfc vergezeld van Ir. Sturm om controle uit te oefenen. Ze maakten ambtseedig proces-verban! op. Daarin vermeldden zij, dat de zolderingen waren verontreinigd door schimmel, spin rag en vuil. De wanden waren zeer vuil. de vloeren vertoonden groote scheuren en gaten, waarin vuil water stond. Het condensatiewater droop van de vui le zolderingen in de melk enz. De priva ten waren zeer slecht onderhouden. De vloeren waren zeer vuil. Daarop lagen leege eierdoppen, oud boterhampapier enz. Coöp. beetwortelsuikerfabriek „Puttershook". Aan het jaarverslag der Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Put.tershoek" over het boekjaar 193132 is het volgende ontleend: De omstandigheden voor onze suiker industrie zijn sedert het vorige jaar nog niet gunstiger geworden. Zoolang er niet een internationale regeling getroffen wordt van blij venden aard, blijft ons be staan onzeker. Dank zij onze sedert jaren gevoerde actie, staat de Regeering thans wel op het standpunt, dat onze gezonde industrie door dezen moeilijken tijd heen geholpen dient te worden. Alleen over de wijze, waarop dit moet geschieden, blijft nog steeds overleg en samenwerking noodig. Wanneer de verkregen uitkeering op de bieten over het afgeloopen jaar als maatstaf genomen wordt, mogen wij voor al met het oog op de lage prijzen, die de Regeeringsmaatregelen boden, niet on tevreden zijn; voornamelijk is dit het ge volg van het hooge suikergehalte in de bieten. Van 1000 K.G. bieten is ongeveer een zevende aan suiker meer verkregen dan normaal, hetgeen tot de zeldzaamheden gerekend moet worden. Verder heeft ook de versterking van ons bedrijf in vroe ger jaren hiertoe veel bijgedragen. Het was te voorzien, rtat weinig bleten geloverd zouden worden, zoodat ook het onderhoud tot het strikt noodzakelijke is beperkt. Met den gemaakten prijs kon het bie- tontelen echter nog niet winstgevend wor den genoemd en zeer zeker niet in het afgeloopen jaar, waarin de akkeropbrong- sten zoo buitengewoon laag zijn geweest Voor het komende jaar heeft de Regee ring de garantie verhoogd van f4.50 op f8.25 per 1000 KG. De regeling is zoo gemaakt, dat wij bij dalenden suiker prijs behoed worden voor een al te lagen bietenprijs. Bij een stijgenden suikerprijs wordt geen steun meer gegeven, indien uit dien suikerprijs een berekenden bie tenprijs van f14 komen kan. Veel van het voordeel, dat de nieuwe regeling ons biedt, dreigt weer verloren te gaan door den steeds dalenden suiker prijs. De campagne heeft een uitstekend ver loop gehad. Het mooie weer in den herfst maakte een zeer gelijkmatigen bietenaan- voer mogelijk, zoodat het gelukt is, on danks den korten duur der campagne, de fabriek steeds van voldoende grond stof te voorzien. De verwerking heeft zonder eenige stoornis plaats gehad; door het abnor maal hooge suikergehalte werd er naar verhouding ook een veel grootere hoeveel heid suiker geproduceerd, niettegenstaan de dat zijn er per 24 uur slechts weinig minder bieten versneden dan verleden jaar, terwijl de kwaliteit van de suiker uitstekend bleef. De campagne is begonnen 15 October (v. j. 7 October) en geëindigd 24 Novem ber (v. j. 16 December). In totaal zijn verwerkt 148.683.277 (v. j. 262.368.113) K.G. bieten met een gemid deld gehalte van 18.06 (v. j. 16.39) pCt. Vanaf het oogenblik van aanvang der campagne tot aan. het tijdstip van ein digen zijn per 24 uur verwerkt 3.706.673 (v. j. 3.748.116) KG. De gemiddelde uitkeering heeft bedra gen bij maximum levering per aandeel met inbegrip der Regeeringspremie f 13.72 per 1000 K.G. bieten van gemiddeld ge halte (v. j. f7.46). Alleen zaad, stapel- en indraagloon, be nevens octrooi of liggeld komen dan nog voor rekening van de leden. Surséance van betaling opgeheven. Gisteren werd de aan de N.V. Amstel- bank verleende surséance van betaling op haai- verzoek door de Amsterdamsche rechtbank opgeheven. Op grond van de bepalingen van de buitenrechtelijke over eenkomst wordt de Amstolbank thans door de gezamenlijke crediteuren gecon troleerd. Voor dit doel werd reeds meer dan 99 pet. der aandeelen van de Amstel- bank in handen gesteld van een trustee, die het stemrecht in de algemeens verga deringen volgens de voorschriften van de oommissie van crediteuren aal uitoefe nen. „Alcemnan HandaMblad'". In do gisteren gehouden jaarvtrgadc- ring van het „Algemeen Handelsblad" N. V. te Amsterdam, ie de balaua en verlies- en winstrekening over het jaar 1931 voet- gesteld en het dividend bepaald op 2.5 pet. (vorig jaar 9 pet.). Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. school to Heeg dhr D. Marinis- sen te St Laurens. Vereoniging Schoolmu seum. Woensdag a.s. zal te Middelburg in de bovenzaal van de sociëteit „De Ver genoeging" de algemeene jaarvergadering worden gehouden van do vereen. „School museum", welke vereoniging geheel Zee land omvat. In de voormiddagvergadering zullen de meer huishoudelijke zaken wor den behandeld. In de namiddagvergadering zal de heer Dr A. van Voorthuyson, inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs te Utrecht, spreken over: „De noodzakelijkheid van het buitengewoon onderwijs". Den geheelen dag zal het schoolmuseum geopend zijn. Tholen. Donderdag had alhier plaats de keuring voor het Nederlandsch Trek paard (Belgisch Type). Goedgekeurd werden: Cora van P. C. A. de Wit, Tholen; Mina van idem, Tho len; Stella van J. P. v. Gorsel, Tholen; Chambertine de Welberg van E. J. Kos ten, Tholen; Cora, van Tholen van M. J. Stoutjesdijk, Tholen; Silva van Tholen van idem, Tholen; Cora van W. J. van Engelen van Oud-Vossemeer; Hedi van Simon Smits, Oud-Vossemeer; Milla van idem, Oud-Vossemeer; Ada van C. H. C. de Wit, Oud-Vossemeer; Irma van idem, Oud-Vossemeer; Lina van J. J. v. d. Slikka Pz., Poortvliet. Afgewezen 2, niet opge komen 2. Model A kan heel geschikt gemaakt worden van dunne zomerstof, zooals zijden voile, crêpe geor gette, gewono voilestof enz. De pelerine hangt over den arm af, zoodat do Japon heel goed zonder mouw gedragen kan worden. Evenwel, zij die liever mouwen dragen, kunnen dit model zonder bezwaar van mouwen voorzien. Model B. een overgooier, waaronder een dunne blouse gedragen wordt, is tegenwoordig ook erg in zwang. De rok heeft apart ingezette plooien. Voor model A heeft men noodig S M. stof A 80 c.M. breed. Met mouwen wordt dit 3.50 M. stof. Het patroon is berekend op een bovenwijdte van 150 e,lvL a. Schouders en zijnaden dlchtstikken met Engelsche naadjes. b. Het rokje dichtstikken. Daarna wordt het in- gerimpeld; men maakt hiervoor 6 rimpeldraden, die lè c.M. uit elkaar komen. Dit rimpelen kan heel goed met de machine gebeuren. De bovenspanning zet men wat strakker en de steek iets grooter. De 2} 19 F/6- 1 draden kan men later aantrekken op de wijdte van het rokje. c. Het rokje wordt nu aan het lijfje gestikt en de rafel omgenaaid. Daarna de rimpeldraden af hechten. Voor stevigheid geeft men over de rimpel draden nu een stiksel met de machine, of men maakt met de hand een kettingsteekje over de draden. d. De armsgaten en den kraag omboorden met een schuin biesje van hetzelfde of met tres. Om- haken kan ook. e. De kraag wordt nu op den hals geregen tegelijk met een schuin biesje stof (fig. I). Dan opstikken. Nu slaat men het biesje naar binnen en rijgt het op den kant door (fig. ID en daarna wordt het biesje aan den verkeerden kant over gezoomd (fig. III). f. De pelerine wordt aan de voorzijde Ingehaald en met een strik gesloten. g. Onderaan den rok wordt een zoom gemaakt. Een ceintuurtje van 2 c.M. houdt de verdere ruimte bijeen. Patronen verkrijgbaar van A en B A f 0.40. Zij worden toegezonden op schriftelijke aanvrage bij vooruitbetaling in postzegels, per po.stwlssel of door storting op gironummer 444SS bij dagblad „De Zeeuw" te Goes. Duidelijk aangeven, welke maat ge- wentcht wordt. JEUGDCRIMINALITEIT. In het Maandblad „Hoenderloo" schrijft Mr H. de Bie over de criminaliteitssta tistiek. Hij stelt o.m. de vraag, hoe het met de jeugdcriminaliteit stond in 1931, toen de crisis in hevigheid toenam. Ziehier het.antwoord: Het totaal aantal onherroepelijke ver oordeelingen daalde van 1944 op 1876, een cijfer, dat in 1927 bijna bereikt werd (1831) en in 1928 overschreden (1968). Ja, zoo zal men zeggen, maar bij de jeugdigen zal hetzelfde zich voordoen als bij de volwassenen cn zal er een stijging van de economische criminaliteit zijn geweest, evenwel overtroffen door I een daling in andere groepen. Geheel ontkennen kunnen wij dit niet, maar de stijging is wel uiterst gering, n.1. van 1221 op 1237, zijnde een stij ging van nog niet IVé pet. In 1930 hedroeg deze stijging, ver geleken bij 1929 aanzienlijk meer: immers het aantal on herroepelijke veroordeelingen wegens economische misdrij ven bedroeg in 1929 1113 en in 1930, zooais wij boven za gen, 1221, hetgeen een ver meerdering is van bijna 10 Wij hebben nog geen ver- doeling over leeftijdsgroepen. Kan het zijn, dat bij het voort schrijden van de crisis steeds meer ouderen zijn afgestooten en dat er juist voor de jon geren (ik denk aan de cate gorie der 14- er. 17-jarigen) wat meer werkgelegenheid is gekomen? Wij wagen slechts de veronderstelling, want m eik waardig blijft het feit, dat ondanks het erger wor den der crisis zelfs de econo mische criminaliteit der jon geren nauwelijks stijgt. In de jaren 1917, '18, '19 hebben wij dit anders beleefd! Daar hield de stijging aan, totdat de ont spanning door den wapenstil stand kwam. In verhouding tot het gemiddelde cijfer der economische misdrijven in de jaren 1911/13 bleef het 4e kwartaal 1931 daar nog onder (99:100)1 Wij staan voor in menig opzicht vooralsnog onverklaar bare verschijnselen. Dit mogen wij wel constateeren, dal de gang der jeugdcriminaliteit sedert het intreden der crisis (najaar 1929) geen reden geeft om tof vergrooting van de capaciteit der gestichten, n.l. voor minderjarigen, te advi- seeren. Dit is in ieder geval een gelukkig verschijnsel. Nog een gelukkig feit con stateer ik uit de cijfers over 1931, dat het aantal onher roepelijke veroordeelingen terzake van zedenmisdrijven, gepleegd door strafrechtelijk minderjarigen, daalde van 135 op 125. Voor de volwassenen was dit cijfer echter minder gun stig: na de daling in het jaar 1929 kwam weer een vermeer dering in 1930 en 1931 ging daar nog iets boven uit.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6