Inderdaad hebben er zich rg« dingen voorgedaan. Geluk Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Uit de Provincie. Zoeklichtjes. De joiste wijze om mooie witts tanden te krijgen Staking bij da warkverschafflngan. J.l. Zaterdag hebben de werkloozen uit de gemeenten Hengelo Made en Drumme- len, Wageningen en Culemborg den ar beid bij de werkverschaffing plotseling neergelegd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de onwillige arbeiders tot nader order van plaatsing bij de werk verschaffing worden uitgesloten. De mi nister heeft verder aan de gemeentebestu ren geseind, dat de uitgesloten arbeiders niet in geld mogen worden gesteund, ook niet door een corporatie, welke aan het gemeentebestuur rekenplichtig is. Alleen wanneer hulp dringend noodig is, mag deze in natura worden verleend. Ook op de staking van de Nijmeegsclio werkloozen is telegrafisch uitsluiting van arbeid en steun gevolgd. De crisis In den landbouw en de grond belasting. Het Tweede Kamerlid van Voorst tot Voorst heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, ten ge volge van de crisis in den landbouw, de opbrengst of het genot der landelijke eigendommen niet slechts met 20 pet., maar in vele gevallen met 100 pet. is ver loren gegaan? Is de minister niet van oordeel, dat de billijkheid medebrengt, dat ontheffing of vermindering van de grondbelasting, die art. 53 der wet op de grondbelasting toe staat bij onvoorziene rampen, ook dient te worden, toegekend bij een crisisramp, als wij thans beleven? Kan de minister mededeelen of de door Zijn Excellentie in de vergadering der Tweede Kamer van 3 Dec. 1931 (Han- delmgen blz. 998) toegezegde overweging van wetswijziging in bovenbedoelden zin reeds tot een gevestigde meening heeft ge leid? Steun aan de scheepvaart. Ingediend bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot aanwijzing van de mid delen tot dekking van uitgaaf, begrepen in de Rijksbegrooting voor 1932 inzake nationale scheepvaartbelangen. De toelichting zegt, dat de noodtoestand, die in een groot deel van den Nederland- schen zeescheepvaart is ingetreden, er toe geleid heeft, dat de regeering zich ge noodzaakt heeft gezien, maatregelen te be ramen, teneinde te voorkomen, dat liier een van onze belangrijkste takken van be drijf aan den ondergang wordt prijsge geven. Deze maatregelen vinden hun be lichaming in een speciaal op te richten financierings-maatschappij voor de scheepvaart, waarvan de meerderheid der aandeelen in handen der regeering blij ven en welke in het bijzonder zal werken met voorschotten uit 's Rijks kas. Thans is de situatie zoo, dat 54 pet. der wereldvloot zich bevindt in handen van reederijen, gevestigd in landen met een gedeprecieerde valuta. Nederland, dat ruimschoots zijn aan deel had in de uibreiding van de wereld- vloot, kwam daardoor in een uiterst pré caire situatie te verkeeren. Voor menige scheepvaartmaatschappij is de toestand nagenoeg onhoudbaar geworden en voor een groot deel der Nederiandsche reede rijen werd de toestand dermate onge schikt, dat uitbreiding van het bedrijf vrij wel onmogelijk was. Vooropgesteld moge worden, dat men in het scheepvaartbedrijf met moeilijkhe den te kampen heeft, welke vermoedelijk niet van voorbijgaanden aard zullen zijn. De Nederiandsche koopvaardijvloot heeft een groot deel van haar concurrentie kracht ingeboet, omdat zij zich, wat haar kosten betreft, ten gevolge van de depre ciatie van de valuta in het buitenland op een te hoog niveau bevindt. De regeering meent, dat de saneering die de tegenwoordige situatie eischt, geen oogenblik vertraagd zal mogen worden door het verleenen van subsidies. Voorts zal moeten worden nagegaan of samensmelting of een andere vorm van nauwe samenwerking tusschen de hulp behoevende maatschappijen mogelijk is en betere resultaten voor de toekomst waar borgt. Mindara opbrengst der P.T.T.-diensten. De diensten der P.T.T. hebben over de eerste vier maanden van dit jaar opge bracht: Posterijen! 12.623.918 (f647.042 minder dan vorig jaar en f 1.051.382 min der dan de begrooting)Telegrafie f 1.523.610 (f347.760 minder dan vorig jaar en f309.450 minder dan de begrooting); Telefonie f7.744.799 (f14.512 minder dan vorig jaar en f431.411 minder dan de begrooting); Postchèque- en gi rodienst f2.326.000 (f195.287 meer dan vorig jaar en f381.426 meer dan de be- grooting). De Nederiandsche schapen voor Frankrijk Onze lezers, zegt het „Vaderland" zul len wel met eenige verbazing den tekst der vragen gelezen hebben, dien de heer Van den Heuvel aan den Minister van Economische Zaken gesteld heeft betref fende den uitvoer van schapen naar Frankrijk. Daar Frankrijk den invoer van schapen gecontlngenteerd heeft, diende er hier op grond van de Crisisuitvoerwet een orga nisatie te worden ingericht tot regeling van onzen uitvoer naar dit land. Volgens de vragen van den heer v. d. Heuvel nu zouden zich daarbij zeer ergerlijke din gen hebben voorgedaan; enkele exporteurs namelijk zouden er in geslaagd zijn een monopolie te verwerven en daarbij win sten maken van ongeveer 10 gulden per schaap, waar de normale winst 50 ct. is. kig echter slechts ten gevolge van de, zacht gezegd, zeer zonderlinge practijken van één der exporteurs, die dank zij het optreden van een ambtenaar thans reeds voor goed uitgeschakeld is en streng ge straft zal worden. Waar de feiten waarop de heer van den Heuvel zijn vragen heeft gegrond, inder daad van zeer ernstigen aard zijn en er juist in dezen tijd niet genoeg kan ge waakt worden tegen ondermijning van het moreele gezag der Overheid, zou het o.i. aanbeveling verdienen als het offi- ciëele antwoord zoo spoedig mogelijk werd bekend gemaakt. Dreigende uitsluiting van modern georga niseerde landarbeiders. Op een dezer dagen te Groningen gehou den conferentie tusschen de besturen van de samenwerkende werkgeversbonden in het landbouwbedrijf in de provincie Gro ningen en vertegenwoordigers van den Nederl. Landarbeidersbond werden van werkgeverszijde nieuwe loonvoorstellen voor de Groninger en Drentsche veenkolo niën aangeboden. Van werkgeverszijde werd verder aan de vertegenwoordigers van den modernen bond meegedeeld, dat in de werkgevers- voorstellen van de kleidistricten, welke zooals bekend, reeds door de christ. en r.k. landarbeidersbonden zijn aanvaard, geen wijzigingen zouden worden aange bracht. De werkgeversbesturen verlangen op dien grondslag de spoedige afsluiting van collectieve contracten met alle arbei dersorganisaties. Bij niet aanvaarding door de leden van den modernen bond, zouden de landbouwers zich genoodzaakt zien, aan hun modern georganiseerde ar beiders gedaan werk te geven. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Deze Bond schreef van 2 tot 14 Mei meer dan 2000 leden in en telt thans ruim 20.000 leden. De contlngenteertngsontwerpen. Terwijl het meer dan ooit noodig is dat er gehandeld wordt, en spoedig, blijft de Kamer rustig praten. Terecht wees Minister Ver schuur er op, dat men over vele be zwaren heeft gesproken, maar (met een enkele uitzondering) zich niet heeft afge vraagd, wat door de contingenteeringen is bereikt, of er werkgelegenheid door is toe genomen enz. Als men de moeite neemt, aldus Spr., de werkloosheidscijfers te ver gelijken, zal men zien, dat kort na de con- tingenteering de stijging is opgevangen en dat weldra een belangrijke verbetering is ingetreden. Spr. noemt de wollen- en half wollen stoffen, in welker productie de per soneelsbezetting ruim 10 pCt. grooter is dan in den aanvang der contingenteering. In de tricotage is de achteruitgang op gevangen en een lichte verbetering inge treden. Ook de toestanden in de heeren- confectie en de maatkleermakerij leveren voor spr. argumenten op. Men wil wel de keerzijde zien, werk loosheid in de transportbedrijven door contingenteering, maar als het het bin nenlandsche bedrijfsleven beter gaat, pro fiteert ook het transportbedrijf daarvan. In de critiek is veel onredelijks. Inderdaad. En nu zou dat op zichzelf niet erg zijn, als het gevolg niet was, dat allerlei maat regelen die dringend noodig zijn, veel te Iaat komen en dat de voorbereiding van andere maatregelen wordt vertraagd. De Kamer is nu eindelijk zoover geko men, dat vandaag over de wetsontwerpen en over schillende amendementen kan worden gestemd. DE NOODTOESTAND VAN LANDBOUW EN VEETEELT. Dreigementen van wanhopige boeren. Telegrammon aan de Regeering. Gisteren vergaderde de Holl. Mij van Landbouw, onder leiding van D r H. J. L o v i n k, die een somber gestemde ope ningsrede hield. Spr. wees er op, dat krachtige maat regelen noodig zijn. Wij moeten de persoonlijke verschillen laten rusten. Noodig is aller samenwer king, want eendracht maakt macht. Naar aanleiding van de verslagen zeide o.m. de heer Van der Molen, dat er twee millioen H.A. grond in ons land is, betrokken bij landbouw en veeteelt. Als wij de waardevermindering op f1000 per H.A. schatten, dan is de waardever mindering ongeveer tweeduizend millioen gulden. Zoo iets wijst er op, dat de nood toestand van den landbouw niet alleen is een agrarisch belang. Doch deze ver mindering van ons nationaal vermogen is beangstigend. Laten allen dit beseffen. (Applaus). Nog eenige sprekers voerden het woord ook over de Tarwewet. Dr Lovink antwoordde, dat de Tarwewet voor den landbouw een groote zegen is geweest. Bij alles wat kunstmatig is, komen bezwaren voor. Er wordt veel geschreven over de slech te werking der Tarwewet en het meng- verbod. Het heeft spr. genoegen gedaan, dat de Tweede Kamer en de regeering een tegenovergestelde meening waren toe gedaan. Spr. was het eens met den heer Van der Molen. Als er niet gezorgd wordt, dat de landbouw een rentedragend be drijf wordt, dan weten we niet, waar we aan toe zijn. Het spreekt vanzelf, dat er In de Tarwewet wijzigingen moeten wor den gebracht, De hoeveelheid uitgezaai de tarwe zal wel tot haar recht komen. Nederland zal later wel inzien, van hoe veel nut de Tarwewet is geweest. (Ap plaus). De heer De Boer (hoofdbestuur) wees er op, dat van hoeveel belang de opge legde schepen en stilliggende fabrieken ook zijn, vaak nog niet wordt ingezien, wat de ontwrichting van den landbouw beteekent uit een algemeen ecdnomisch oogpunt. In de middagvergadering heeft het Hoofdbestuurslid, de heer Ku i p e r, ver slag uitgebracht over de steunmaatregelen voor het veehouders- en zuivelbedrijf. Hij wees op de groote tegenkanting van een groot deel van het Nederiandsche volk en van de pers daartegen. Men wijst op de verhooging van den melkprijs, wat weer de daling van de productiekosten ten gevolge zou hebben. Als de melkprijs en de zuivelprijs gesteund worden, zal de belooning voor de boeren nog zóó laag blijven, dat geen verdere verlaging van het levenspeil mogelijk is. Onmiddel lijke steunmaatregelen, zij het in voor- loopigen vorm, zijn noodig. Bij de gedachtenwisseling zeide een der afgevaardigden te weten van boeren, die zich wapenen; als er niet spoe dig geholpen wordt, wordt er wellicht hulp gevraagd van een andere regeering die niet welkom zou zijn. Een ander merkte op, dat op het oogen blik drievierden van Nederland ten kos te van den boer leven. Heel het land bouwend Nederland moet op één dag naar Den Haag trekken, om die stad als 't ware in te nemen, de wenschen van de boeren aan de regeering kenbaar te maken. Een derde betoogde, dat de boer het slachtoffer is geworden van de sociale maatregelen. Men spreekt te Amsterdam over 5 pet verlaging van de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel. Hoeveel boeren zouden niet graag genoe gen willen nemen met 75 pet. kortingl Een vierde dreigde: als er binnen een week niets gebeurt, dan zal er wat ge beuren; trekken wij naar het Prinsen hof. Wij hebben in de eene hand nog de vredesduif; in de andere hand het zwaard! De voorzitter gaf toe, dat er dringend iets moet gebeuren. Hij hoopt, dat de re geering uit hetgeen hier gezegd is, zal leeren hoe slecht inderdaad de toestan den zijn. Deze week nog komt, naar spr.'s inlichtingen, de Memorie van Antwoord. Spr. neemt aan hij heeft daar reden voor dat de regeering iets zal doen. Maar men moet niet vergeten, dat de kwestie moeilijk is. Een stem: Twee maanden geleden hebt u ons dat ook toegezegd! Een ander afgevaardigde drong er op aan, dat aan de te nemen maatregelen, die de regeering denkt te nemen, terug werkende kracht zal worden verleend. De voorzitter: Daar zullen we over spreken! Voorts gaf hij in overweging een telegram aan de regeering te zenden, waarin nog eens gewezen wordt op den ernst van den toestand en de hoop uit gesproken, dat men den boerenstand nu ook niet langer zal laten wachten. Van de spoedige behandeling door de Kamer is spr. zeker. Nog vroeg een der afgevaardigden het woord om te betoogen, dat hem gevallen bekend zijn van een man en een vrouw uit den boerenstand, die geen brood meer in huis hebben; van een ander echtpaar van plm. 60 jaar, die zeiven 'smorgens twintig koeien moeten melken, omdat het geen personeel meer kan betalen. Naast de financiëele regeling moet er een rege ling getroffen worden om de credieten te blokkeeren, enz. De voorzitter bleef vasthouden aan het verzenden van een telegram aan de re geering, waarin zeer spoedige, oogenblik- kelijke hulp voor de boeren gevraagd wordt, waartoe dan ook besloten werd. Vertwijfeling In Friesland. Oud-Minister Dr F. E. Posthuma heeft het volgende telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid: „Ik heb de eer Uwer Excellentie mede te deelen, dat ik op verzoek van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland mij in mijn kwaliteit van voorzitter van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond (F.N.Z.) met u in verbinding stel over een oogenblikkelijk ingaande voorloopige steunregeling voor de melkveehouderij. „De toestand in Friesland is thans dus danig geworden, dat de menschen in staat van vertwijfeling geraken. „Ter voorkoming van zeer ernstige moei lijkheden is het noodig, dat er oogenblik kelijk steun wordt toegezegd. Het is na melijk niet meer mogelijk te wachten tot het wetsontwerp tot steun aan de melk veehouderij in het Staatsblad zal zijn verschenen en de daarvoor noodige uit voeringsmaatregelen zullen zijn genomen. „Het is met den meesten ernst, dat ik den in de provincie Friesland ontstanen toestand onder de aandacht van Uwe Excellentie breng. En zonder dienaan gaande in het bijzonder berichten te heb ben ontvangen, kan ik hieraan wel toe voegen, dat de overgroote meerderheid van onze melkveehouders er niet beter aan toe is dan de Friesche collega's." Telegram uit Friesland. De voorzitter van den Christelijken Boe- ren- en Tuindersbond in Friesland, heeft het volgende telegram aan den minister van eonomische zaken en arbeid en aan de rechtsche Kamerfracties gezonden: Verzoeken dringend spoedig zuivel- sleun. Melk thans 2 cent per liter. Toe stand onhoudbaar. Spoedige inwerking treding Pachtwet, inbeslagneming en boelgoederen niet te keeren. Ambtenaren en deurwaarders in actie. Boeren wanho pig of opstandig. Kunnen ze in crisis- pachtbureau niet meer rustig houden. De nood In Drente. Het volgende telegram is aan de regee ring gezonden: Na een twaalftal zeer moeilijke jaren en een maandenlang werken met groote verliezen, is thans de veehouderij bezig ineen te storten. De besturen van den Drentschen Boerenbond, den Groninger Boerenbond en het Friesche Agrarisch Comité, in vergadering bijeen te Assen, doen daarom 'n dringend beroep op de re geering om onverwijld in te grijpen. Op afhandeling van het aanhangige wetsont werp kan onmogelijk worden gewacht. STEUN AAN DE VEEHOUDERIJ. Indien wij goed zijn ingelicht, zegt het „Hdbl.", dan zal de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot steun aan de veehouderij (het marga- rine-menggebod) Vrijdag verschijnen en kan de openbare behandeling in de Ka mer tegen Dinsdag a.s. tegemoet worden gezien. Denkt aan den zomertijd. Wij herinneren er aan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de zomertijd wordt ingevoerd. Zaterdagavond, vóór het naar bed gaan, zette men dus de uurwerken een uur vóóruit. Te Bruinisse, Westkapelle, Kats en Kattendijke zijn afdeelingen van den socialistischen Landarbeidersbond opge richt Badhokjes opgebroken. Woensdagmiddag werden op last van den polder Oud en Jong Breskens de bad hokjes, welke de heer Verschoor daar zette om gedurende het seizoen voor de baders zich te ontkleeden, afgebroken. Zijpe Anna-Jacobapolder. Naar de „Z. Nsb." verneemt, zal met het begin van den Zomertijd, dus Zondag a.s., aan het veer te Zijpe het s.s. „Hollandsch Diep" in de vaart komen, waardoor het snelverkeer van en naar Schouwen-Dui- veland in niet geringe mate zal worden gediend. De actie van het Comité, inzake verkeersbelangen, heeft hieraan zeker het zijne toe bijdragen. Zaterdagmiddag stelt het comité zich voor dezen dienst officiëel te openen. De Zeeland-luchtlijn. Zater dag 14 Mei is het bijzonder druk geweest op de Zeeland-luchtlijn van de K.L.M. Er werden niet minder dan 43 reizigers ver voerd Een jubileerend notaris op Schou wen had o.m. al zijn familieleden met 3 extra-vliegtuigen naar het eiland laten komen. De feestgangers keerden op de zelfde wijze naar het vasteland terug. Congres Vereeniging van RijwielpadeninNederland. Van daag, morgen en Zaterdag zal in 't Grand Hotel .Britannia" te Vlissingen het jaar lij ksch congres plaats vinden van veree- nigingen van Rijwielpaden in Nederland. Vanmiddag zal een bezoek gebracht worden aan de Markt te Middelburg, terwijl 's avonds de Harmonie „Ons Genoegen" een concert op het terras van het Grand Hotel „Britannia" geeft. Voor morgen staat er een fietstocht naar Zoutelande en een rondrit per tou ringcar door Walcheren op het pro gramma. Zaterdagmorgen zal de nieuwe haven, onder leiding van den burgemeester, be zichtigd worden, terwijl daarna een wan deling over de boulevards wordt gemaakt Zaterdagmiddag wordt er vergaderd. De toestand bij de Mij „De Scheld e". Het Tweede Kamerlid Drop heeft den Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: I. Is het de regeering bekend, dat de algemeene slapte in den scheepsbouw voor de gemeente Vlissingen het bijzon dere gevolg heeft van een grooten achter uitgang aan inkomsten voor de ingezete nen en een buitengewoon groote werk loosheid, doordat de N.V. Kon. Mij „De Schelde" zoo goed als geen orders meer heeft? II. Is het waar, dat „De Schelde", die zich heeft ingericht op de constructie van bruggen, ten einde uitbreiding van werk gelegenheid in die richting te verkrijgen, niet meer tot inschrijving voor bruggen bouw van Rijkswege wordt toegelaten, om dat een beperkt aantal ondernemingen voor zulke inschrijvingen is aangewezen? III. Indien het laatste deel van vraag II bevestigend wordt beantwoord, wil dan de regeering de motieven daarvoor mededeelen en overwegen of waar de opdrachten tot scheepsbouw zich vooral de laatste jaren over een grooter aantal scheepsbouwerijen hebben uitgebreid daartegenover er thans geen aanleiding is om naar den bruggenbouw gereorga niseerde constructiebedrijven als „De Schelde", gelegenheid te geven de werk verruiming in dezer richting te bevor deren? IV. Acht de regeering een verruiming als in het laatste deel van vraag III be doeld ook niet wenschelijk om te voor komen, dat sommige constructiewerk plaatsen voor bruggenbouw zich inrich ten op een capaciteit, die op den duur in on» land niat behouden kan blijven? Er wordt gelijk bekend tegen het wets ontwerp-Terpstra een geweldige actie ge voerd. Er heeft zich een Comité van Actie ge vormd, dat reeds aan 266 plaatselijke co- mité's het leven heeft geschonken. Voorts werden 11 provinciale meetings gehouden, terwijl 315 vergaderingen wer den belegd. Het resultaat is dan ook niet gering. De in deze meetings en vergaderingen voorgestelde motie waarin het ontwerp wordt afgekeurd, werd n.l. in totaal door 35.978 personen gesteund. Men weet hoe dat gaat. In een vergade ring zijn 100 personen aanwezig. De voor zitter leest een motie voor. Niemand er te gen? Niemand? Dan wordt geconstateerd, dat 100 personen zich voor de motie uit spraken. Welnu op deze wijze heeft men als re sultaat van 11 meetings en 315 vergade ringen, het respectabele getal van 35.978 instemmers weten te bereiken. Of met andere woorden: na deze gewel dige actie is de motie door ruim 1 pet., zegge één procent van het aantal kie zers geaccepteerd. Geweidigi Minister Terpstra kan rustig zijn! OPMERKER. Ingezonden Mededeellng. den tandaanslas op de tanden te doen verdwijnen, ia de volgende: U drukt een strook Chlorodont - Tandpasta op den drogen Chlorodont-Tandenborstel (speciale borstel niet gekartelde insnijdingen), boistelt tiet gebit in alle lichtingen, ook van beneden naar boven, doopt eerst daarna den borstel in water en spoelt met Chlorodont- Mondwater gorgelend flink na Het resultaat zal U verrassen! De onooglijke tandaanslag is verdwenen en 0 behoudt een heerlijk friscb gevoel. Verlengt nadrukkelijk Chtorndont- Tandpasta frijs pet tube 3B cent en 00 cent Zaterdagcompetitie der Z. V. B. De indeeling is als volgt: Afd. A: Goesche Boys 2; Kats; Kortge- ne 2; Wissenkerke; Colijnsplaat 1 en Co- lijnsplaat 2; Veere. Afd. B: Goes 5; Kapelle 2; Kloetinge; Nieuwdorp; Wolphaarsdijk; Wilhelmina- dorp; 's H. Arendskerke 2; Ierseke 2. Afd. C: Wemeldinge; Krabbendijke; Kruiningen 2; Hansweert 3; Rilland 2; Kapelle 1; Waarde; Wit-zwart; Ierseke 1. STORING OP 296 METER? Vraagt eens om gratis advies voor verbetering. J. M. Polderman, Goes.Tel. 129. (Adv.) Tramvervoer. De electrische tram VlissingenMiddelburg vervoerde Zondag 5289, Maandag 10.033 en Dinsdag 8643 passagiers, totaal dus de drie Pink sterdagen 23965, in 1931 waren de cijfers resp. 5902, 11765, 10224 en 27891. Benoemd. Tot ontvanger-griffier van den Sophia-polder onder Oostburg is benoemd de heer E. M. J. van den He mel te Oostburg. Tot gezworene werd be noemd de heer A. P. Risseeuw. Vlissingen. Het aantal werkloozen is gedaald van 822 tot 785. De K.L.M. heeft een schrijven gericht tot de Vereeniging Vreemdelingenverkeer alhier om dank te betuigen voor de mede werking tijdens de rondvlucht op Zater dag 7 Mei en dit schrijven doen ver gezeld gaan van een legpenning. Goes. Voor de derde maal in den tijd van enkele maanden is een nieuw bank gebouw in gebruik genomen. Thans is de beurt aan de Amsterdamsche Bank, die een nieuw gebouw heeft betrokken op de plaats, waar vroeger de zaak van den heer Mannhardt in de Lange Kerk straat was gevestigd. Het gebouw is reeds als pand een aanwinst voor Goes. Het doet van buiten modern en prettig aan. Binnenkomende ziet men achter de lo ketten (wij wijzen er op, dat er voor de coupons en effecten aparte loketten zijn, wat de cliënten zeker zullen appreciëe- ren) een flinke en ruim van daglicht voorziene kamer voor het personeel met daarachter de directiekamer. Ook bevinden zich nog in het gebouw twee spreekkamertjes, zoodat er ruim schoots gelegenheid is voor privé-bespre- kingen. De bovengrondsche kluisinrichting vol doet geheel aan alle eischen van bevei liging tegen inbraak en brand. Er staan niet minder dan drie knipkamertjes ten dienste der cliënten. Ook is er een ge legenheid voor bewaring (tijdens tijdelijke afwezigheid) van waardevolle voorwer pen. De kluisinrichting is van een nood- deur, uitkomend in de Directiekamer, voorzien. Alles is er op berekend de cliënten tot het uiterste te gerieven. Er is inderdaad een gebouw tot stand gekomen, dat aan de hoogste eischen voldoet, ten volle de Amsterdamsche Bank waardig. Nieuw voor Goes is de alarminrichting. Zou er iemand met booze bedoelingen binnenkomen, dan kan onmiddellijk op verschillende plaatsen de alarminrichting in werking worden gebracht. De sirene loeit en de grendels van de deur val len, zoodat de verdachte als een muis in de val zit. Aannemer van den bouw was de firma Goedemondt, schilder de heer Van Stee, uitvoerder van loodgieterswerk de heer Van der Klooster en leveranciers der meu bileering de heeren Jacobs en Clement. Zij hebben allen tot tevredenheid der Directie gewerkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2