No. 102 Donderdag 19 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS. W VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! FE U ILLETON Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tol.: Rodoctlo on Administrate No. It Postrekening No. <4453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maandon, franco per post, !3.— Losse nummers 10.03 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Toenadering. De opmerking werd gemaakt, dat wat in ons blad geschreven werd over de wer king van de Tarwewet in verband met de werkgelegenheid, niet van zekere eenzij digheid is vrij te pleiten, omdat hier al leen werkgevers aan het woord waren. Indien dit juist mocht zijn, dan is dat zeker niet onze schuld. Wij hebben toch zonder eenige beperking de gelegenheid opengesteld om over deze zaak het ge- wenschte licht te verspreiden. Uit het feit dat wij geen enkel schrijven ontvingen waarin het tegendeel werd aangetoond, meenen wij dan ook te mogen concludee- ren, dat door de Tarwewet de werkge legenheid niet wordt beperkt. In verband hiermede werd nog een an dere opmerking gemaakt en wel deze, dat er en dan met name bij den tarwe- verbouw veel minder gewerkt wordt, dan in vroeger jaren. Het wieden, too wordt van zekere zijde geklaagd, blijft achterwege en men laat eenvoudig het Onkruid met de tarwe opgroeien, in strijd met de bedoeling van de Tarwewet, die gemaakt werd om het geheele bedrijf en alle bedrijfsgenooten te steunen. Hierop werd ook reeds door een der inzenders gezinspeeld de vorige week, toen hij opmerkte dat er enkele landbouwers zijn die niet willen laten werken en dat er velen zijn die het niet kunnen la ten doen, omdat ze daartoe financieel niet in staat zijn. Nu zal het voor een buitenstaander altijd moeilijk zijn hier een strikt objec tief en onpartijdig oordeel te vellen. Maar juist daarom is 'tzoo noodig, dat er tusschen de verschillende organi saties overleg wordt gepleegd. Het is heel gemakkelijk in een verga dering van landarbeiders de voorstelling te wekken, dat de patroons onwil lig zijn om te laten arbeiden en dat ze zoo niet alleen de belangen van de arbeiders, maar ook hun eigen bedrijfsbelang scha den. Zooiets wil er uit den aard der zaak wel in bij vele arbeiders, maar 'tis, ten zij men over afdoende bewijzen beschikt, van weinig practisch nut en spelen met viuur bovendien. Omgekeerd is bet voor werkgevers ge makkelijk het voor te stellen dat de arbei ders werkschuw zijn en te hooge eischen stellen, zonder dat zij zich van de juist heid van dergelijke beschuldigingen be hoorlijk hebben overtuigd. Op deze manier wordt over en weer ver bittering gewekt. Veel beter is het en zelfs noodzakelijk dat men gezamenlijk de moeilijkhe den onder het oog ziet en gezamen lijk zoekt naar een oplossing. Als de loonen moeten worden gekort en de werkgelegenheid ingekrompen, laat het dan niet gaan zonder overleg, zander het noodzakelijke van een dergelijke maat regel aan te toonen. En als de arbeiders reden meenen te hebben om zich te beklagen, laten zij dan ook het overleg niet schuwen. Dat is eisch van het Christelijk beginsel. Patroons en arbeiders zijn leden van één lichaam. Zij hebben naar Gods bestel ieder een Vrij naar het Engelsch. 45) „Ik wil een baantje in een winkel", zei Scobie of hij niet had gehoord. „Je hebt dozijnen winkels en je opent elk oogen- blik nieuwe. Er is geen man, die zijn vak beter verstaat dan ik. Misschien ben ik niet zoo op de hoogte van die mode-arti keltjes en ijzerwaren en drogisterijen, maar ik beloof je, dat ik het gauw genoeg te pakken zal hebben. Het bet was de vrouw, die er bet eerst aan dacht ons tot jou te wenden, want ik was als versuft door den slag, maar zij was er zeker van, dat je wel een plaatsje voor me zou heb ben en ik wed, dat ze gelijk had". Hij keek op naar den directeur met een eigenaardig gespannen uitdrukking in zijn oogen. „Ik ben bang", antwoordde Barker ern stig, „dat we je niet op die manier kunnen helpen. Het is regel bij de maatschappij, dat er geen man wordt aangenomen, die bij zijn in dienst treding al over de vijf en twintig is. Bovendien moet hij geheel onthouder zijn en eigen taak en een eigen plaats en zij zijn beiden voor den welstand van het maat schappelijk organisme onmisbaar. Dit moet worden ingezien niet alleen, maar ook in de practijk tot toepassing gebracht. Toenadering eischt Gods Woord en dezer tijden nood. En om daartoe te komen is voor beide groepen allereerst noodzakelijk, organisa tie naar eigen beginsel, onder eigen ba nier. De Kabinetscrisis in België. De Kamervergadering van Woensdag middag heeft slechts 5 minuten geduurd. De meeste parlementaire fracties maak ten van de gelegenheid gebruik om af zonderlijk te vergaderen. De Vlaamsch-nationalisten kwamen ook bijeen en constateerden weer eens te meer, dat de Belgische regeering volslagen machteloos gebleken is om zelfs maar een gedeeltelijke oplossing van het Vlaamsche vraagstuk door te voeren. Naar hun oor deel is geen opklaring van den politiekon toestand te verwachten, indien niet tot Kamerontbinding wordt overgegaan. Vrij algemeen werd verwacht, dal. Ren- kin, die gisteren ook door koning Al- bert ten paleize werd ontvangen, officieel met de vorming van het nieuwe Kabinet zal worden belast. Naar de Antwerpsche burgemeester en leider der katholieke Vlaamsche Kamer fractie, van Cauwelaert, mededeelde, moet het nu uit zijn met het onderdrukken van den wil der meerderheid in het land en in het parlement, die een afdoende oplos sing van het Vlaamsche vraagstuk wenscht. Men moet de meerderheid toela ten zich vrij uit te spreken; een nationaal vraagstuk al het Vlaamsche vraagstuk is, vergt werkelijk nationale oplossing. Woensdagavond was de toestand nog steeds even onzeker als des morgens. De zaak Lindbergh. Omtrent Curtis, die zooals men weet, zijn mededeelingen omtrent het door hem tot stand gebrachte contact met de ont voerders van Lindberghs kind volledig heeft herroepen, wordt nog gemeld, dat hij zich geheel ten onrechte als million- nair heeft voorgedaan. Curtis' werf voor jachten was failliet gegaan en door voort durende geldzorgen was hij in een staat van overspanning geraakt. Toen hij nu aanbiedingen van een courant en van een filmonderneming had gekregen voor het verhaal, was hij doorgegaan met het ma ken van zeetochtjes, die den schijn moes ten hebben, dat hij op het goede spoor was. Zoo mogelijk nog erger was, dat Lind bergh zelf aan de leugens van Curtis ge loofde en zijn tijd, geld en energie ver spilde aan allerlei vliegtochten naar pun ten door Curtis genoemd, welke tochten natuurlijk niets konden opleveren. Uit een nader bericht blijkt, dat Curtis vervolgd zal worden wegens het geven van valsche inlichtingen. De eveneens in verband met de zaak Scobie's gezicht werd vuurrood. Een oogenblik balden zich zijn handen tot vuisten. Toch zei hij op nederigen toon: „Ik beken je, Robert, ik heb vanmorgen een borrel genomen, maar het is geen ge woonte. Ik voelde me niet erg goed, toen ik van de tram kwam." Maar ik wil me onmiddellijk bij de ge heelonthouders aansluiten, als je dat wil; en wat mijn leeftijd betreft, een man in jou positie, kan dat gemakkelijk genoeg in 'orde maken. Als je me niet achter de toonbank wilt lalen staan, zijn er nog an dere baantjes genoeg. Ik weet, dat ik niet veel trots meer over heb. Maar ik ben zoo sterk als een paard en kan minstens nog wel dertig jaar mee. Het kan me niet schelen wat ik doe, als ik maar geld ge noeg verdien voor mij en mijn vrouw. La ter kunnen de kinderen ons misschien wel wat helpen. Nou, Robert, wat zeg je er van?" Het is absoluut onmogelijk, mijnheer Scobie. We breken nooit met de eenmaal vastgestelde regelen, onder geen enkel be ding. Als ik u van dienst kan zijn om er gens anders een betrekking te krijgen, laat u het me maar weten. In de „Absoluut onmogelijk! Meen je dat?" „Anders zou ik het niet gezegd hebben. Ondertusschen", zei Barker, zijn porte feuille te voorschijn halend en er een bankje van zestig gulden uitnemend, „als Lindbergh gearresteerde Frank Parzyck, die, zooals men weet, verklaard heeft, een der ontvoerders te zijn geweest en inlich tingen omtrent den dood van het kind bij die ontvoering heeft gegeven, blijkt dezelfde methode als Curtis te volgen. Een telegram uit New-York meldde althans gisteravond, dat Parzyck bij een nader verhoor door de politie, heeft gezegd, dat zijn vroeger gedane mededeelingen gelo gen waren. Onlusten In Belgrado? Dinsdagavond werd uit Zara gemeld, dat de Joego-Slavische grens was gesloten in verband met wanordelijkheden in Bel grado. Het bericht maakt melding van een aan tal aanslagen, o.a. op het leven van Ma- rinkowitz, die de vorige maand aan het bewind is gekomen. Dit bericht is nog van geen enkele an dere zijde bevestigd. Ex-Minister veroordeeld. Het hooge gerechtshof te Kovno, heeft Dinsdagavond vonnis geveld in het proces tegen den voormaligen premier en minis ter van financiën, Petrullis. Petrullis werd veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid en het betalen van een scha deloosstelling aan den staat, groot ruim 98.000 lei. Een vierde gedeelte van de vrij heidsstraf wordt hem, in verband met de intusschen uitgesproken amnestie, kwijt gescholden. In de motiveering van het vonnis wordt o.a. gezegd, dat Petrullis alleen veroor deeld is wegens het overschrijden van zijn bevoegdheid als minister van financiën; hij is vrijgesproken van dat gedeelte der aanklacht, dat betrekking had op onregel matigheden in tariefzaken, daar hiervoor geen bewijs was geleverd. De ramp van de Philippar. De Nederlandsche consul te Aden seint aan Aneta-Holland, dat bekend is dat de volgende passagiers van de Georges Phi lippar zijn gered: twee gebroeders Lede- boer, Wang Chang Mou, T. Baroeel, Wahr, mevrouw Marissen en kind, me vrouw Ganne en twee kinderen, dr Van Tricht, vrouw en twee kinderen, A. Boot, vrouw en docher en twee Arabieren van Java. Er zijn 421 passagiers en leden der be manning door de André Lebon te Dji bouti aangebracht; 133 geredden werden door het s.s. Contractor te Aden ont scheept en 144 personen eveneens te Aden door het s.s. Mahsud. Gemeld wordt nog dat de Georges Phi lippar nog steeds brandende is. Havas meldde gisteravond uit Aden, dat in totaal 70 passagiers vermist wor den. De mogelijkheid bestaat, dat de inboor lingen der kust van Somali-land op het zien van den brand met kleine bootjes te hulp zijn gekomen en enkele opvarenden. hebben gered. Er bestaat een oude over eenkomst, welke aan de inboorlingstam- men langs de kust het recht geeft, de aan gespoelde strandgoederen te behouden, op voorwaarde, dat zij het leven der schip breukelingen zullen ontzien. Gehoopt wordt, dat deze overeenkomst ook thans nog zijn invloed zal hebben doen gelden. Naar gevreesd wordt behooren de Fran- sche journalist Albert Londres en de mi nister van Financiën van Annam nog steeds tot de vermisten. Een tunnel ingestort. Op den spoorweg, die over het Andes- gebergte loopt, heeft in de nabijheid van de Chileensch-Argentijnsche grens een vreeselijk ongeval plaats gehad, waarvan de gevolgen voorloopig nog niet te over zien zijn. In de nabijheid van de grens bij Las Raicas werd een nieuwe tunnel gebouwd. Een gedeelte van het bouwwerk is inge stort. Het staat thans vast, dat 42 arbeiders, die op de plaats des onheils werkzaam waren, onder de puinhoopen begraven liggen. Het was slechts van één kant mo gelijk hulp te bieden. Het ongeluk wilde echter, dat zich op de plaats, waar de reddingswerkzaamheden begonnen waren, een tweede instorting voordeed. Daardoor werd de zuurstofleiding, waardoor de red dingsploegen de noodige lucht kregen, vernield. Alle arbeiders, die aan den red- dingsarbeid deelnamen, moesten hun werk stopzetten om niet eveneens een vreeselijken dood te sterven. Men heeft thans alle hoop opgegeven om de bedolven arbeiders te redden. Korte Berichten. Het tegen gisteravond bepaalde ver trek van de vliegboot DO. X. moest we gens ongunstige weerberichten uit Har bour Grace worden uitgesteld. Men is thans van plan, vandaag voor de trans- Oceaanvlucht te starten, wanneer althans het weer gunstiger is. In geheel Spanje is een staking van het autotransport uitgebroken om te pro testeeren tegen de verhooging der ben zineprijzen. Uitzonderingen vormen alle de Baskische provincies en Barcelona. De ochtend verliep zonder incidenten. De Senaat der Ver. Staten heeft met 74 tegen 60 stemmen het voorstel verwor pen, dat het geven van vergunning voor het brouwen en verkoopen van bier met een alcoholgehalte van 2% pet. beoogde. 1 De gérant en de boekhouder van een groot café-restaurant te Keulen zijn in hechtenis genomen, onder de beschuldi ging, zich aan verduistering van 150.000 Mark schuldig te hebben gemaakt. Volgens de laatst ontvangen gege vens zijn er bij den storm op de Philip- pijnen 30.000 menschen van al hun have en goed beroofd. Honderd vijftig kwamen om het leven. Binnenland. Moordaanslag te Roosendaal. Contingenteeringsdebatten in de Tweede Kamer. Vragen van het Kamerlid Drop over de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. Volgende week behandeling van de steun maatregelen aan de veehouderij. Buitenland. De kabinetscrisis in België. Een tunnel in het Andesgebergte 'inge stort. Onlusten in Belgrado? DE AARDBEVINGSRAMP IN DE MINAHASSA. V Nadere officieele gegevens. Aan een telegram van den Resident van Menado aan de Ned.-Idische regeering ontleenen we nog het volgende. Het totaal aantal dooden bedraagt thans zes. Het aantal zwaar gewonden is in totaal zes, en niet twintig. Alleen te Kakas zijn 592 huizen verwoest. Er heerscht momenteel nog geen voedselgebrek. De aardschok werd het hevigst te Kakas gevoeld. De katholieke kerk te Tomohon is gesloten op advies van de zijde van ingenieurs. Van de geïsoleerde plaatsen is nog geen enkel bericht binnengekomen, evenmin als uit Donggala, Pose of uit Sangihe. Vol gens mijne raming, aldus de Resident, zijn in Minahasa ruim 600 woningen ge heel en een 400-tal gedeeltelijk verwoest. De schade aan huizen en huisraad be draagt in totaal ongeveer f200.000, bij welke raming de scholen, de kerkgebou wen en de openbare werken niet zijn inbe grepen. H. M. de Koningin-Moeder. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin-Moeder om heden (Donderdag) in den loop van den ochtend per trein naar Soestdijk te vertrekken, voor het zo merverblijf aldaar. De crisis en de haringvisscherij. Woensdagmiddag heeft H. M. de Ko ningin ten paleize Noordeinde te 'sHage een deputatie ontvangen uit het hoofdbe stuur van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij. De wenschen van de betrokkenen, tot uitdrukking gebracht in een adres aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid en in een telegram aan de Regee ring, werden door de heeren nog eens naar voren gebracht en voor H. M. toege licht. De audiëntie duurde ongeveer een half uur. Ingezonden mededeelingen. ik u hiermee voorloopig van dienst kan zijn Scobie, die langzaam uit zijn stoel op gestaan was, stond nu licht heen en weer te zwaaien. De kleur van zijn gezicht was grijsbleek, zijn oogen schenen te gloeien, zijn adem kwam stootend. „Ga zitten, man!" riep Barker. „Je bent ziek". Scobie sprong vooruit naar de lesse naar en greep een lang eboniet lineaal. Barker zat rechtop en zijn hand schoot vooruit. „Als je die bel aanraakt, sla ik je de hersens inl" zei Scobie, zijn stem gedempt van opwinding. „Ge zult luisteren naar wat ik te zeggen heb. Het zal niet lang duren". „Vindt u het niet verstandiger heen te gaan?" vroeg Barker rustig en keek op zijn horloge. Hij had al eerder met woe dende menschen te doen gehad. „Ik heb u verteld, dat ik het erg druk heb van morgen. En wilt u dit niet meenemen? in leen als u wilt". Hij hield het bank biljet op. Scobie keek hem vernietigend aan doch zeide niets. Barker schoof het papiertje weer in zijn portefeuille. „Zeg als 't u blieft gauw, wat u te zeg gen heeft, mijnheer Scobie; en spreek niet zoo hard anders zouden we gestoord kun nen worden". De directeur lag achterover in zijn stoel, legde het rechterbeen over het linker, vouwde de handen en keek zijn bezoeker strak aan. Het kleine mannetje draaide heen en weer. Maar dan werd de gedachte aan het hem aangedane onrecht hem weer te machtig. Hij sprak heesch en wist van in gehouden drift haast niet, wat hij zei. „God straffe je, Robert Barker, je bent de hardste man, dien ik ooit ontmoet heb! En God vergeve me de leugen, die ik je verteld heb, dat mijn vrouw me hierheen stuurde. Ze zou liever op straat loopen bedelen, dan jouw geld aanraken, zelfs als ik het verdiende. Ze weet te goed, wat je haar man hebt aangedaan hem en haar geruïneerd twee gelukkige men schen, die nooit een kip kwaad hebben gedaan. Ja „Als dat alles is, wat u me te zeggen heeft „Houd je mond, man!" siste Scobie, de lineaal opheffend. „Ik wil spreken en jij zult luisteren. Maar ik hoef je niet te ver tellen, wat jij ons aangedaan hebt met je vervloekte nieuwe manier van zaken doen. Ik hoef het je niet te vertellen, want wij zijn niet de eersten, die er onder lijden en je doet je vuile werk met allebei je oogen open. Maar dat zal ik je vertellen. Ik kwam vandaag hierheen, omdat ik ten einde raad was. Sinds ik wist, wat me te wachten stond, heb ik rechts en links naar een betrekking gezocht, geadverteerd en op advertenties geantwoord, naar de men schen toegegaanEn ik kon niets krij gen. Ik ben te oud dat vertellen ze me allemaal. En toen ik heelemaal geen uit weg meer zag, dacht ik bij mezelf, dat ik maar eens naar jou toe moest gaan. Maar och, het was of ik straatvuil moest eten, ik was wanhopig en jij je had een verplichting aan me. Ik zeg je, je hebt een verplichting aan me, Robert Barker". Hij zweeg om adem te scheppen. „Heusch, mijnheer Scobie", begon de directeur, „u doet uzelf kwaad, door u zoo op te winden". Scobie scheen dié opmerking niet te hooren. „Daarom kwam ik bij jou", ging hij voort, „en trachtte kalm te Wijven en ik sprak openhartig met je, hopend, dat je achteraf toch niet zoo hard zou zijn als ik en mijn vrouw dachten. En wat deed je jij, die me alles ontnomen hebt mijn winkel, mijn thuis, mijn weinige spaarpenningen zelfs mijn meubelen, want die zijn verkocht ten behoeve van mijn schuldeischers. "Wat deed je? Je bood me zestig gulden aan!" Barker schoof zijn stoel achteruit en stond op. (Wordt vervolgd-)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1