Doorziüen PUROL Nieuws loonsverlagingen In de textiel industrie? Ia deze conferentie deelden de werk- Uit de Provincie. Onderwijs Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Te Langoan zijn veertig huizen in gestort, waarbij gelukkig niemand ge wond werd, te L o a j o n 21 huizen, te Kalawirang 25 huizen. Te Ko j a zijn 18 woningen vernield, terwijl tien wo ningen werden ontzet, te P a s s o zes ver nield en twintig ontzet. In de omgeving van T o n d a n o zijn 15 huizen ingestort, terwijl drie personen werden gewond. Uit de kustplaats K e m a werd nog ge rapporteerd, dat daar Zaterdagavond een kleine vloedgolf is geconstateerd. In de kustplaatsen Belang en Watoelineg spuit water uit de scheuren in den grond. Deze aardbeving was heviger dan se dert 1903 in de Minahassa ooit werd ge voeld en heeft zich ook uitgestrekt tot Makassar en Ternate, in welke laat- Bte plaats zij zelfs nog een slachtoffer geëischt heeft. Daar zijn n.1. enkele hui zen ingestort, terwijl verscheidene stee- nen huizen zoozeer geleden hebben, dat zij onbewoonbaar geworden zijn. Een in lander werd dood onder de puinhoopen aangetroffen. Het kratenneer van de Goenoeng Awoe vertoont een stijging van temperatuur. De Indische tentoonstelling in Den Haan geopend. In het bijzijn van den minister van ko loniën en andere vertegenwoordigers van de regeering, leden van het diplomatieke corps, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Kamerleden, wethouders, raadsleden, hooge ambtenaren, en verdere genoodigden heeft Zaterdagmiddag Prin ses Juliana de Indische tentoonstelling 1932 in het Westbroekpark te 'aGraven- hage geopend. Bij de aankomst van de Prinses, te 11 45 aan den hoofdingang was het comité met den burgemeester en den directeur der tentoonstelling, den heer D. Wevers, ter begroeting aanwezig. Een dochtertje van laatstgenoemde bood EL K. H. bloe men aan. Terwijl de Prinses het groote enoonstellingsgebouw binnentrad, speelde de muziek het Wilhelmus. Nadat eerst de voorzitter van het Co mité, oud-Minister Weiter, een welkomst woord had gesproken en de Burgemees ter van Den Haag zijn dankbaarheid had uitgesproken dat deze tentoonstelling tot stand kon komen, heeft Prinses Juliana de tenoonstelling geopend. Het is, aldus de Prinses, een verheu gende gedachte, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden het plan is geslaagd en de Nederlandsche afdeeling van de tentoonstelling te Parijs, die zich in een zoo groote en algemeene belangstelling, dank zij haar eigenschappen, heeft mogen verheugen, naar 'sGravenhage is over gebracht. Thans zullen wij hier te lande in staat zijn gesteld, een indruk van Indië te ver krijgen door wat wij hier zien van de groote verzamelingen van kunst en weten schap en door de vele gegevens, die als overzichtelijke staten, heldere beelden ver schaften. Dank zij het schoone terrein, waar de gebouwen zijn verrezen, een zoo aantrek kelijk geheel vormend, drage deze tentoon stelling er toe bij, de kennis van Indië te verbreiden en te verdiepen en op deze wijze den band tusschen Nederland en Indië, indien mogelijk, nog te versterken. Met dezen wensch verklaar ik de ten toonstelling voor geopend. Hierna deed Raden Mas Soebagio, ge kleed in oud-Javaansch cosuum met kris, 12 gongslagen hooren. Het bestuur van de vereeniging Oost en West bood de Prinses het Paxijsche album aan, waarna men een rondgang door de zalen en over het terrein der expositie deed. Telegram van den Q. Q. .Het Comité voor de Indische tentoon stelling heeft van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië het volgende tele gram ontvangen: „Bij gelegenheid opening Indische Ten toonstelling 'sGravenhage bied ik Uw Comité oprechten gelukwensch aan voor welslagen dezer onderneming. Moge zij in ruimen kring bekendheid met en belang stelling voor Indië bevorderen." De Zuiderzeewerken. Het secretariaat van het Nationaal Cri sis-comité deelt mede, dat de dienst der Zuiderzeewerken voor de tweede maal een bedrag van f600 aan het Nationaal Crisis-comité heeft afgedragen, als op brengst der entree-gelden van den afsluit dijk. Nieuw station ts Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen den ge meenteraad voor, de spoorwegplannen, in overleg tusséhen de Nederlandsche Spoor wegen en Rotterdam gemaakt, in beginsel goed te keuren. Het gaat hier om de plannen waar van de uitvoering in totaal 120 miilioen gulden zal kosten. Zij omvatten den bouw van een nieuw D.P.-station, een nieuw reizigersstation op den linken-Maasoever, splitsing van het goederen- en reizigersverkeer en den bouw van een spoorbrug over de Maas ter hoogte van den StonmpoMer, dde 'het ZuMer- station met de lijn Gouda zal verbinden. Da spoorwegen zouden een kleine 90 miilioen gulden voor hun rekening nemen, andere belanghebbenden 34 miilioen gul den. Enkele weken geleden had op verzoek van het beBtuur der R.K. Werkgeversver- eeniging in de textielnijverheid een confe rentie plaats tusschen dit bestuur en de be sturen der drie werknemersbonden in de textielnijverheid, „De Eendracht", „Sint Lambertua" en „Unites". gevera mee, dat zij een nieuwe loonsverla ging noodzakelijk achtten. Mitsdien stelden zij voor een nieuw contract aan te gaan met een loonsverlaging van 10 pet. voor alle uur-, stuk- en tariefloonen en een op zegtermijn van drie weken. Naar aanleiding van gevoerde corres pondentie ontvingen de besturen der drie arbeidersorganisaties kort geleden een nieuwen brief van de werkgeversvereeni- ging, waarin meegedeeld wordt, dat zij bereid is de gevraagde loonkorting voor- loopig op 5 pet. terug te brengen, maar dat daarnaast dan de vergoeding voor vacantie- en christelijke feestdagen niet meer aan de ongehuwde arbeiders zal worden uitgekeerd, terwijl de minimum- loonen met 10 pet. zullen worden ver laagd. Op verzoek van de arbeidersorganisa ties vindt nu op a.s. Woensdag een nieu we conferentie over deze loonsverlaging plaats. Loonsverlaging bij de „Dinteloord". Met ingang van Zaterdag j.l. zijn de ar- beidersloonen van de Coöp. Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord" wederom met 5 pet. verlaagd. Middelburg. Hedenavond zullen twee muzikale optochten worden gehouden, een door het midden der stad ter eere van het eerste klasse worden der voetbalvereeni- ging Middelburg en een voor het brengen van een serenade aan den heer J. Hane- graaf in de Rozestraat, die heden zijn 40- jarig jubileum als werkzaam op de druk kerij van de firma den Boer herdenkt en hedenmorgen door firmanten, personeel en ook ter redactiebureau der „Middel- burgsche Courant" in verband daarmede is gehuldigd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in het kantoor van F. aan de Geere, er is niets ontvreemd. Kapelle. Het 23e Zendingsfeast van het Sangir en Talaud Comité voor Noord- en Zuid-Beveland werd gisteren gehouden in den boomgaard van dhr W. de Groene, daartoe welwillend afgestaan. Dr J. D. Schmidt opende onder het val len van enkele druppelen regen, precies om 2 uur namiddags. Een eigenlijk openingswoord zou hij niet spreken, omdat hij zijn beurt had afge staan aan den oud-zendeling Reijnhout. Spr. hoopt dat deze dag van rijken zegen moge zijn en geestesdroppelen eveneens mogen neervallen. Oud-zendeling Reijnhout betrad daarna het podium om mededeelingen te doen uit het werk der zending op Sangir en Ta laud. Uit eigen ervaring werd door hem geteekend de wijze waarop met de In- landsche leeraars de belangen van het zendingsterrein worden besproken. Ook schilderde spr. de schreiende toestanden van afgoderij en huil diep tragische ge volgen, om te eindigen met te wijzen op den zegen, welke God schenkt op het zen dingswerk. Ds J. Rottenberg, Miss. Predikant onder Israël, was de tweede spreker. Spr. was verblijd om hier te mogen getuigen als een echte zoon van Abraham, dien den Messias heeft gevonden. Spr. wees verder op de roeping van de Kerk van Christus, om ook den Jood te leiden tot den Christus. Eerst den Jood en dan den Griek. Spr. wekte de Christusbelijders op toch een voorbeeld te zijn voor den Jood, om navolgers te worden van Hem, Wien te kennen 't leven is en te dienen zaligheid. Ds J. C. Fontein, Ned. Herv. Predikant te Ohaam sprak over spelbrekers. Zijn Eerw. is niet gekomen om verwijten te doen, maar wil allereerst wijzen op de spelbrekers in Jezus dagen, de kinderen op de markt welke niet mee wilden doen. Ook in onze dagen treft men onder de grooteren die spelbrekers aan, die niet mee willen doen om Gods Naam uit te helpen dragen in het midden der volkerenwereld. Die dit werk overlaten aan hen, die het van groot belang achten, om ook de heide nen te brengen aan de voeten van Jezus, die neer blijven zitten bij de pakken en an deren laten offeren en werken. Na de pauze trad Ds P. de Haas uit Utrecht op met het onderwerp: De Zen dingsactie. Spr. wilde dit doen aan de hand van het woord des Heeren beschre ven in Joh. 10, waarin gesproken wordt over den grooten Herder der schapen en over de schapen, die van dezen stal niet zijn. Spr. wees op het m o e t e n toebren gen, op het gehoorzaam zijn aan deze roepstem. Ds de Beus uit Rilland sprak het slot woord naar aanleiding van de tweede bede: Uw Koninkrijk kome. In het 'kort ontvouwde spr. de grootheid dezer bede, de zekerheid van de komst van dat Rijk, ondanks de tegenstand, zichtbaar en tast baar. God werkt. Spr. denkt aan Filippua en den Kamerling uit Candacê, aan Pe trus en de heidensc'he hoofdman Corne lius aan Paulus den grooten Heidenapos- tel en zooveel andere door God gezonden getuigen. God roept en zendt, Zijn Ko ninkrijk komt, dat zij de trooet in alle moeilijke zendingsarbeid, troost in het leven en moed om voorwaarts te gaan. Dr J. D. Schmidt sprak daarna nog een kort woord en dankte dhr de Groene voor het afstaan van dit mooie terrein, diake nen en leden der C. J. Ver. en tenslotte de sprekers. Ds de Beus eindigde met dank aan God voor dit welgeslaagde zendings- feest. Wegens weersomstandigheden was de opkomst niet zoo groot. Met aandacht werden alle sprekers gevolgd. Hansweert. Dhr F. V. de Groof alhier is benoemd tot W&terconsul van de A. N. W, B. Totsiatanbond van Nederland, Kloetlngs. Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereeniging „Unitas" een wedstrijd tegen H. V. V. van Hansweert. H. V. V. won met 92. Kruiningen. Donderdagavond vergader de de Ring Oost Zuid-Beveland van het Ned. Jongelingsverbond te Rilland onder leiding van haar voorzitter dhr D. Wave rijn. Aan deze vergadering was een voor drachtenwedstrijd verbonden. 17 deelne mers, verdeeld in twee afdeelingen, A en B, namen daaraan deel. De prijzen werden als volgt behaald. Afdeeling A: C. de Jonge, Ierseke, le prijs met 471$ punt; D. Waverijn, Krui ningen, 2e pr. met 45p.; M. v. Nieu- wenhuyse, Kruiningen, 3e pr., 43 p. Afdeeling B: A. Schrier, Waarde, le pr. 47 p.; M. Allewijn, Waarde, 2e pr. 45 p.; W. Schrier, 3e pr., 44*$ p.; C. Waverijn, Kruiningen, 4e pr., 44 p.; H. v. Velde, Kruiningen, 5e pr., 431$ p. De jury bestond uit de heeren: Ds Hoo- genraad te Waarde, Ds Beus te Rilland en dhr A. A. Mol te Rilland. De prijzen bestonden uit mooie boek werken, waarvan enkele door milde ge vers geschonken. Alle afdeelingen waren aanwezig met een groot aantal leden. De voorzitter kon dan ook in zijn slotwoord spreken van een prachtavond. Ds ter Haar Romeny sloot dezen gezelligen avond met dankzegging. Rilland. In de Zaterdag gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Reigersbergschen polder werd de rekening over het dienstjaar 1931'32 vastgesteld in ontvang op f 23095,25*$ en in uitgaaf op f 18207,06*$, alzoo met een goed slot van f 4888,19. De begrooting voor het dienstjaar 1932 '33 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 22376,84, met een post onvoor zien ad f 3087,06, terwijl het dijkgeschot evenals het vorig dienstjaar, bepaald werd op f 18 per H.A. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens perio dieke aftreding van dhr J. M. Krijger op 1 Aug. a.s. werden geplaatst dhrn J. M. Krijger (aftr.), J. D. Woutersen en W. G. van der Werff, allen wonende te Rilland Bath. Arnemuiden. De visschersvaartuigen, welke voorheen altijd in Veere of Vlissin- gen wekelijks overbleven en waarvan de visschers te voet of per fiets naar huis kwamen, komen thans wekelijks naar hier, daar bijna alle vaartuigen van een motor zijn voorzien en ze even vlug heen en weer kunnen varen. De heele vloot, liggend in he kanaal alhier, levert dan ook een leven dig gezicht op. J.l. Vrijdag, toen bij het doorvaren van de spoorbrug, waar maar één schip tege lijk door kan, een ander vaartuig zijn voorganger wou passeeren, kwam deze in botsing met de burg, waarbij de visscher J. de R. zijn linkerhand zoodanig klemde, tusschen den voorsteven van het schip en de brug, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Domburg. Maandagmiddag, 2de Pink sterdag had even voorbij het villapark al hier, op den Noordweg een droevig onge val plaats. Een juffrouw uit Souburg, die per rij wiel was gezeten, met zich voerende haar 4-jarig dochtertje, had het ongeluk met haar fiets te slippen, waarbij beiden (de moeder en het kind) kwamen te vallen. Het meisje viel tegen een passeerenden autobus der N. V. Stoomtram Walcheren, met gevolg, dat de kleine, toen zij van de straat werd opgenomen, zoo ernstig was verwond, dat zij spoedig overleed. De burgemeester van Domburg en poli tie waren spoedig ter plaatse tot het in stellen van een onderzoek, waarbij werd vastgesteld, dat den chauffeur geen schuld treft. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Achlum, J. van Kuiken te Exmorra. Te Geervliet, W. A. van Reyen- dam, hulppr. te Glanerbrug. Aangenomen naar Ernst, A. Dekker te Nieuwe-Tonge. Bedankt voor Huizen, K. J. van den Berg te Amersfoort. Voor Dantumawoude, A. W. Feenstra te Lollum. Voor Mij drecht, P. J. Steenbeek te Oudewater. Voor Kampen, H. J. van Schuppen te Lunteren. Voor Maartensdijk, H. A. Leen- mans te Delft. Geref. Kerken. Aangenomen naar Scheveningen, J. Wij- menga te Rotterdam (Charlois). Kerkbouw. De kerkeraad der Geref. Kerk te O.- en W.-Souburg besloot, nadat in enkele gemeentevergaderingen de desbetreffende voorstellen ampel en breed waren behandeld, tot den bouw van een nieuwe kerk over te gaan, zulks vol gens het plan van de architecten Rothui zen. Emeritaat. DsM. Meindertsma, Geref. predikant te De Leek (Gr.) heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds M. deed 13 November 1892 intrede te Oldekerk, ver trok 5 Aug. 1900 naar Witmarsum en staat sinds 27 Mei 1910 te De Leek. Afscheid en intrede. Ds M. Bons te Oudenhoorn is voornemens 31 Juli afscheid te nemen van zijn gemeente. De intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Colijns- plaat zal plaats hebben 21 Aug. Beroepbaar. Door de classis Terneuzen der Geref. Kerken is na gehou den examen beroepbaar verklaard de heer P. Wolfert Czn. te Terneuzen, cand. van de TheoL School te Kampen, Aan de Universiteit te Utrecht is bevorderd tot semi-arts de heer H. J. Dieleman. Aan de Universiteit te Utrecht slaag de voor het cjoctoraal examen Neder landsche letteren mej. M. M. Huvers. EEN FRANSCHE MAILBOOT IN VLAMMEN. Het aantal slachtoffers nog onbekend. Aan boord van het Fransche stoomschip „Georges Phillipar" is Maandag in de Golf van Aden brand uitgebroken. De ka pitein vertrouwde, dat zijn manschappen het vuur wel in bedwang zouden kunnen houden en stoomde met volle kracht naar Aden, waar hij de 600 passagiers aan land wilde laten gaan. De vlammen werden echter steeds heviger en om 5 u. 54, toen het schip zich op ongeveer 5 mijl van Kaap Gardafui (Italiaansch Somaliland) bevond, oordeelde de kapitein het raad zaam, dat de passagiers de boot verlieten. Hij zond tevens een S. 0. S.-bericht uit, waarin hij om hulp verzocht. Onmiddellijk snelden uit verschillende richtingen een zestal zich in de nabijheid bevindende schepen toe. De Engelsche schepen „Mahsud" en „Contractor", beide uit Liverpool, bereikten de brandende boot het eerst. Eerstgenoemde boot nam 134 personen aan boord en de „Contractor" 129. Ook andere schepen hebben schip breukelingen aan boord genomen, terwijl de kapitein van het verongelukte schip door een Russisch vaartuig werd opge pikt. Hoeveel personen van de omstreeks 900, die zich aan boord bevonden bij den ramp om het leven zijn gekomen, is niet bekend. Een draadloos bericht uit Marseille zegt, dat verscheidene reddingsbooten bij het uitzetten zijn omgeslagen, doch men gelooft, dat de inzittenden zijn gered. De „Phillipar", die omstreeks 20.000 ton mat, werd in 1930 gebouwd en maak te dit jaar haar eerste reis. Zij was 17 April uit Yokahama vertrokken en op weg naar Marseille. PARIJS. Nader wordt gemeld, dat de „Philippar" nog steeds in brand staat en geheel opgegeven moet worden. De brand zou midscheeps zijn uitgebroken, waar door het te water laten der reddingsboo ten uitermate werd bemoeilijkt. Er zijn nog geen wrakstukken van de „Philip par" opgevischt. Het brandende schip was toegerust met alle mogelijke reddingsbooten en vlotten, doch het was niet gemakkelijk om de vrouwen en kinderen langs de touwlad ders naar beneden te brengen van een hoogte van 18 tot 20 M. Bovendien moest dit geschieden toen het schip in vlammen stond en zich groote rookwolken ontwik kelden. Een burgemeester, die boos uit de Raadsvergadering weg loopt. De burgemeester van Ridderkerk, de heer J. W. Klein, iB Vrijdagavond in staking gegaan I In November j.l. heeft de Gemeenteraad de beslissing genomen, om Gedep. Staten te vragen, de twee gulden, die tot nu toe aan den ambtenaar van den burgerlijken stand werden uitbetaald, voor ieder door hem gesloten huwelijk in het vervolg te doen vervallen. Het schijnt, dat dit verzoek aan Gedep. Staten is overgebracht op een wijze, die niet in overeenstemming was met den geest van 't genomen besluit. In ieder ge val hebben Gedeputeerden, die oorspron kelijk hadden aangegeven, dat een bezui niging moest plaats vinden, het verzoek afgewezen en medegedeeld, dat de bezui niging op andere wijze moest worden ge vonden. Daarover ia Vrijdagavond in den Raad gehandeld. De debatten liepen nogal hoog. De bur gemeester wond zich vreeselijk op en hij schorste de openbare zitting. De geheime zitting was nauwelijks een minuut aan den gang, of de burgemeester werd zóó kwaad dat hij zijn tasch greep en de zitting sloot. De oudste wethouder schorste daarop de vergadering, doch de consternatie was i zoo groot, dat hij er door de andere raads- leden aan herinnerd moest worden, dat daarvoor eerst de openbare zitting moest worden heropendl Helers gearresteerd. Te Sittard zijn de laatste weken diverse huis zoekingen gedaan in verband met een diefstal van gouden voorwerpen en juwee- len te Gladbach (D.) Verscheidene Duit- schers zijn gearresteerd en ook enkele personen uit Sittard, wegens heling. Vrijdag werd weer een vrouw te Sittard aangehouden, die gouden ringen zou ter hand gesteld hebben aan een koopman te Beek en Donk. Bij deze laatste werden in derdaad 13 gouden ringen in het kippen hok gevonden. Ernstige heidebrand on der V u g h t. Gistermorgen is een zware heidebrand uitgebroken in de uitgestrekte bosschen en heidevlakten, gelegen onder de gemeente Vught. Door het 'graven van z.g. brandsloten om het vuur te stuiten en het hier en daar aansteken van tegen vuren is men er na vijf uur ingespannen arbeid in geslaagd het vuur tegen te houden. Ongeveer tien hectaren heidegrond en bosch zijn in vlam men opgegaan. Deze grond behoort voor namelijk aan de genie en werd voor mili taire doeleinden gebezigd. Het in de nabijheid gelegen hotel „De Hut" «a het op eeaigea afstand venrijder- Ingezonden Mededeeltng. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest [Dooi 30. Tube 80 tt. Bi) Apoth. 6 Drogisten de badplaatsje „De IJzeren Man" liepen geen gevaar. Schipper doodgereden. Maandagmiddag omstreeks half zes werd op den Juthphaaschen weg nabij de nieuwe brug over den Vaartschen Rijn een 62-ja- rigen schipper door een motor overreden. Het slachtoffer werd zoo ernstig gewond, dat de man kort daarna ter plaatse aan de bekomen verwondingen overleed. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat de man, die over wilde steken, en de auto's uit de richting Utrecht liet passeeren, niet voldoende aandacht aan het verkeer uit de richting Jutphaas heeft geschonken. Of de motorrijder schuld treft, staat nog niet vast. Verdronken bij het kano varen. Maandagmiddag ongeveer twaalf uur waren twee jongelui van ongeveer 24 jaar met een kano aan 't varen op de Zijlwatering te Wassenaar. Tengevolge van stroom en wind sloeg hun kano plot seling om. Beide jongemannen geraakten te water. Een hunner, een zekere C. uit Den Haag, verdronk jammerlijk. Zijn vriend, S. X. H., eveneens uit Den Haag, kon den kant bereiken. Het lijk is spoedig gevonden. Kunstma tige ademhaling werd nog toegepast, doch de levensgeesten waren geweken. Y DE STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. NIJverheldsraad crltlseert de ontworpen regeling. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot hulpverleening aan de melkveehou derij heeft de Nijverheidsraad den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid een uitvoerigen brief gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen: Uit de hem verstrekte gegevens meent de Raad te mogen opmaken, dat, om de veehouderij bij de tegenwoordige wereld- prijzen van zuivelproducten in staat te stellen haar bedrijf voort te zetten, een steun zal moeten worden verleend waar voor naar gelang van de hoogte een be drag noodig zal zijn, dat becijferd wordt op f 38.000.000 tot f 65.000.000. Bij 3 cent toeslag per K.G. melk kan dit bedrag zelfs tegen de f 100.000.000 oploopen. De Raad is van oordeel, dat, als een steunregeling voor de veehouderij moet worden getroffen, deze slechts van tijde- lijken aard mag zijn en dat daardoor het herstel van meer normale verhoudingen zoo min mogelijk moet worden vertraagd. In dit verband heeft de Raad zich af gevraagd, of een stelsel voor individueele steunverleening niet de voorkeur verdient boven een regeling, welke ten gevolge zal hebben, dat bedrijven, die steun geheel kunnen ontberen of met minder steun dan andere zijn geholpen, op den zelfden voet zullen worden behandeld als bedrijven, die in den uitersten nood verkeeren. Een onafwijsbare eisch, die aan eiken steunmaatregel voor de veehouderij moet worden gesteld is deze, dat zij geen stimu lans mag zijn, om de veehouderij kunst matig op te drijven of op peil te houden. Een dergelijke stimulans moet in elk ge val worden voorkomen. Uit dit oogpunt bezien acht de Raad het verkeerd, dat in het wetsontwerp wordt uitgegaan van richtprijzen, welk principe er toe kan leiden, dat het in de memorie van toelichting becijferd bedrag van f 38.600.000 verre zal worden over schreden. Naar 's Raads meening moet de opzet aldus worden gewijzigd, dat de aan de veehouders te verleenen steun maxi maal genoemde som zal bedragen. De kans mag niet worden geloopen, dat de berekende toeslagen op de zuivelproduc ten voor binnenlandsch gebruik later moe ten worden verhoogd. Het menggebod. Aangezien Over de vraag, of het over tollige botervet in de margarine moet worden verwerkt of in den vorm van bo ter en kaas moet worden uitgevoerd, de meeningen van de georganiseerde belang hebbenden bij de zuivelindustrie uiteen- loopen en aangezien ook op andere pun ten geen overeenstemming tusschen deze groepen is bereikt, is het voor den Raad bezwaarlijk een oordeel uit te spreken over die punten, waarbij het toch in de eerste plaats om zuiver technische vraagstuk ken, de zuivelindustrie betreffende, gaat. Dit besluit houdt tevens in, dat de Raad ook niet kan antwoorden op de vraag, of bij het verleenen van steun aan de vee houderij, de voorkeur moet worden ge geven aan een menggebod van boter in margarine of aan een accijns op spijsvet- ten. Het onvermijdelijk gevolg van een menggebod van boter in margarine zal ook zijn, dat de olie-industrie gedeeltelijk zal moeten worden stopgezet, waardoor de werkgelegenheid in Nederland we derom kleiner zal worden. Voor de margarine-industrie geldt eveneens, dat door een gebod, om 50 pet. boter in de margarine te mengen, het eigenlijke bedrijf tot de helft zal worden teruggebracht. Bovendien zal het ten ge volg» van hot menggobod duurder wor- PARIJ noch te berichtei van de ben, ont Volgen schepen Mahsud manning de overii zekerheii bevindt ders. Het st< op de heeft no eventuee De ver der de vermoed misdadig 29 Febr. om zijn de Pari, reederij in comm besproke van mee Japan het schi zinken regelen 12 uur oponthoi seeren zich nie G em schip aansli Men deze den Ji sident PORT kapitein Indië iE dagen SHAN politiem deel overgenc overgenc volgens BOMB straatge aantal g van belt TOKK Justitie der der wacht 't*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2