lil D frS I gg*"" «if* i£§ v No. 190 i Dinsdag 17 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland TRANSVALIA !s!" IT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! tERSTE BLAD. rfl t Rf| 8 A Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Verkrijgbaar bij de bekende Agenten Binnenland. tr er - o olm A 11.I: ^tno >2 fc'S Pglg. s" 1 O. Q. -B ff0, 5? 5 p o B ÖJP'-<) P- Be: ffi 5 e: ES m r/i •8 01 a CO p er S- "S a 1« r« r <p >o Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rodactlo cn Admlnistratio No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersi 0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. V De fundamenteels oorzaak. Het licht der Waarheid breekt altijd weer door. Gods Woord krijgt altijd gelijk. De revolutionaire mensch en het be ginsel der revolutie woont in ieder men- schenhart meent het zonder God en zijn Woord te kunnen stellen. Geen nood, zoo heet het dan, wij redden 'tzonder Hem. Maar die het zeggen, zin ken, en zij blijven zinken tenzij zij van de dwaling huns wegs terugkeeren. Neem b.v. het huwelijk en het gezin. Wat een moeite is er gedaan-en wordt er nog gedaan om het Christelijk huwelijk te vernietigen en het gezin te verscheuren. Vrijheid moest er zijn. De goddelijke banden voor het huwelijk waren te nauw. De mensch moest zich in volle vrijheid kunnen u i 11 e v e n. De man en de vrouw en natuurlijk ook de kinderen. En wat is het resultaat geweest? Een Amerikaansch criminoloog in Amerika is men op dit gebied al heel ver gevorderd heeft in de „Spectator" een noodkreet uitgestooten over de toeneming der misdadigheid in de Vereenigde Sta ten. Amerika, zoo schrijft hij, bezit volgens de statistiek het droefste record van alle landen en de misdaden, die vooral bedre ven worden met revolvers, worden in meerderheid gepleegd door „jongens tus- schen de 17 en 21 jaar, gewiekst in alles wat misdadig is en- die koelbloedig en kalm uit eigen beweging en in tegenwoor digheid van publiek en verslaggevers me- dedeelen, hoe zij hun vergrijp bedacht en uitgevoerd hebben misdaden, die hen niet zelden op den electrischen stoel bren gen." Deze beschouwingen geven een corres pondent van het liberale „Handelsblad" aanleiding de volgende opmerkingen te maken: „Begrijpelijkerwijs is men zich gaan af vragen, waaraan deze verandering moet worden toegeschreven, en een groot aan tal deskundigen zijn het er over eens, dat de fundamenteel© oorzaak te vinden is in de totale vernieti ging van het familieleven in den tegenwoordigen tijd. De practische flats, de automatische en mechanische in richtingen, hebben er toe bijgedragen om de moderne jeugd zoo goed als geheel los te maken van het gezinsleven, dat, zooals bij tallooze rechtszaken blijkt, de jeugdige boosdoeners niet hebben gekend." Met andere woorden: de fundamenteels oorzaak van de toenemende misdadigheid is te vinden in het verlaten van de wet des Heeren. Nog altijd is van kracht het woord van den profeet Jesaja: „Tot de wet en tot de getuigenis! Zoo zij niet spreken naar dit woord, het zal zijn dat ze geen dageraad zullen hebben." DE AFBRAAK ZET DOOR. Onder dit kopje schrijft „De Stand- daard": De daling van den boterprijs gaat ge regeld voort. De middenprijs op de Leeu warder botermijn bedroeg eergisteren slechts 75 cent per K.G. of 37.5 cent per pond. Dat gaat al aardig' in de richting van het oude volksrijmpje: een pondje boter kost maar een stooter (12% cent). Maar dat was meer dan 100 jaar geleden. Nu wijzen we hierop niet met het oog op dit feit zelf, doch in verband met de gevolgen. Hoe méér de boterprijs daalt, hoe moeilijker het wordt straks,' door prijszetting, een prijspeil te verkrijgen, waarbij een redelijke opbrengst voor de melk verkregen wordt. Dat is de eerste moeilijkheid. En de tweede is, dat het daardoor veel lastiger wordt iets voor de k a a s te doen, terwijl als men niets voor de kaas doet de terugwerking daarvan zich weer op de boterproductie doet gevoelen. Zijn wij toch wel ingelicht, dan brengt het stopzetten van de kaasmakerij weer mee, dat de productie van boter toeneemt en daardoor, bij beperkten uitvoer, een te groote hoeveelheid boter in het binnen land zou moeten worden opgenomen. Wat hieraan nu te doen? Men adviseerde ons uit de betrokken klingen, dat er noodig wat gedaan moest worden tusschen vandaag en het tijd stip, waarop de in behandeling zijnde steunwet in werking zou kunnen treden. Maar wat dan? Zien wij goed, dan zou het aanbeveling verdienen om een deel van de thans te overvloedige boter uit de markt te nemen, door opslag in koelhuizen, om deze dan na den zomer geleidelijk in het verkeer te brengen. En daarnevens zou verrui ming van den uitvoer baat brengen. Wat dit laatste betreft, zal het wel tot vechten moeten komen, willen we iets bereiken. Aan het resultaat van „vertoo- gen" bij buitenlandsche regeeringen ge- looven we niet. Maar laat dit dan niet te lang uitgesteld worden als men er hulp van verwacht. Immers, als men denkt er iets mee te kunnen winnen voor ons veehoudersbe- drijf, dan moet men het doen, zoolang er nog iets te behouden is. En niet wan neer de afbraak geheel of bijna geheel voltooid zou zijn. De opslag in koelhuizen, in een mate, die thans werkelijke verlichting brengen zou, zal waarschijnlijk garantie van de zijde der Regeering noodig maken, in den geest als voor de eieren voorgesteld werd. Maar dat eischt weer een wet. Zonder wettelijke machtiging kan de Regee ring niets doen. En zulk een wet kan weer niet eerder tot stand komen dan de reeds in behandeling zijnde Steun wet, terwijl de tusschenmaatregel juist zou moeten dienen om den tijd te over bruggen, die nog verloopen moet tot aan het in werking treden dier Steunwet. Zou het daarom niet mogelijk zijn, zoo wagen wij te vragen, dat de Minister van Economische Zaken, in zijn Memorie van Beantwoording op het Voorloopig Verslag der Kamer inzake de Steunwet, de onver wijlde indiening van zulk een garantie- wet aankondigde? Dan kon men, in af wachting van de aanneming van zulk een maatregel, alvast met den opslag in de koelhuizen beginnen. Zulk een mededee- ling ware op haar plaats, omdat die tus schen maatregel voorwaarde schijnt voor het slagen van den voorgenomen steun maatregel. En tenslotte rijst, in verband hiermee, opnieuw de vraag, of het niet noodzake lijk is de algemeene bevoegdheden der Regeering uit te breiden. Zij het, als bij de Duitsche noodverordeningen, met goéd keuring der Staten-Geneaal achterna. Wij vreezen, dat men anders altijd ach ter de feiten blijft aanloopen, nu de omstandigheden zóó snel veranderen. Het drama met het kind van Lindbergh. Naar Reuter meldt is het stoffelijk over schot van den kleinen Lindbergh ver- ascht. Behalve de autoriteiten was alleen Lindbergh in het crematorium. De „Evening Standard" heeft een tele foongesprek gevoerd met een oud-burge meester van Inglewood in New-Jersey, die een goede kennis van de familie Lind bergh is. Volgens hem, zoo leest men in voornoemd blad, is er geen twijfel aan, of de baby is. direct na de ontvoering ver moord, waarschijnlijk door het hoofd ge schoten, zooals op te maken is uit de twee gaten die in den schedel zaten. Daar mee vervalt dus de meening, dat het den ontvoerders om losgeld was te doen. De misdaad zou een lage wraakneming zijn, anders niet. De schurken hebben daarna de bedriegerij van het losgeld op touw ge zet, door tusschenpersonen, om zich in dien tijd uit de voeten te kunnen maken. De politie heeft slechts weinig kans om de schuldigen nog te achterhalen. Hongarije's economische crisis. De Hongaarsche minister-president Graaf Karolyi heeft in een rede over den economischen toestand van Hongarije ver klaard, dat de begrooting door de jongste bezuinigingsmaatregelen in evenwicht is. Een binnenlandsch moratorium zal niet afgekondigd worden, want daardoor zou het geheele credietwezen geschokt wor den. De regeering beraadslaagt op het oogen- blik over een verlaging der rente van de buitenlandsche schuld, doch deze kwestie kan slechts langzamerhand opgelost wor den, aangezien daarvoor overeenkomsten met de buitenlandsche schuldeischers ge sloten moeten worden. Met betrekking tot de werkloosheid ver klaarde Karolyi, dat een ondersteuning van de werkloozen niet kan worden inge voerd, omdat de dekking daarvoor ont breekt. Het werkloosheidsprobleem In Amerika. Met nadruk wordt van arbeiderszijde de aandacht van president Hoover er op gevestigd, dat een verschaffing van on dersteuning aan de werkloozen dringend noodig is, indien niet terstond wordt over gegaan tot de uitvoering van een veel om vattend crisisprogramma ter bestrijding van de werkloosheid. De vakvereenigingen weigeren alle ver antwoordelijkheid te aanvaarden, indien geen maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid worden getroffen. sonen gewond. Na al deze wandaden gin gen ook deze terroristen, 18 in getal, zich bij de politie aangeven. Vijf hunner ble ken jonge marine-officieren te zijn, de overigen cadetten. Maandag was de toestand te Tokio uiterlijk kalm. Waar leven de menschen het langst? Tengevolge van den buitengewonen vooruitgang, welken geneeskunde en hy giëne in de laatste twintig jaar gemaakt hebben, neemt de gemiddelde leeftijd der menschen in de meeste landen der aarde steeds toe. Terwijl in 1870 inDuitschland de ge- Binnenland. De Indische tentoonstelling te 's Graven- hage geopend. Vergadering Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Ernstige aardbeving op Gelebes. De Nijverheidsraad over den steun aan de melkveehouderij. Buitenland. De Japansche Minister-president doodge schoten. Een Franscbe mailboot verbrand. Hevige straatgevechten te Bombay. Ingezonden Mededeeling. DE JAPANSCHE PREMIER VERMOORD Meerdere bomaanslagen te Tokio. Zondagavond om half zes hebben zeven jonge mannen in militaire- en marine uniformen een aanslag gepleegd op den 76-jarigen premier van Japan, Tsoejosji Inoekai, die eenige uren later aan zijn verwondingen is bezweken. Vrijwel terzelfdertijd werden bomaan slagen gepleegd op verscheidene punten van Tokio. De moordenaars van Inoekai kwamen even voor halfzes in auto's voor de woning van den premier. Met revol vers in de vuist drongen zij binnen. De uit vier man' bestaande politiewacht en een bediende poogden de indringers tegen te houden, maar dezen openden onmiddellijk het vuur, waardoor alle vijf verdedigers werden gewond, een der agenten zeer ernstig; kort daarop is hij gestorven. De schoondochter van den premier, die de schoten hoorde, snelde naar haar schoonvader, die juist een bezoeker bij zich had, en smeekte hem te vluchten. Maar Inoekai weigerde. Onvervaard begaf hij zich naar de deur, door welke de aanvallers juist de kamer binnendrongen. Drie hunner droegen de uniform van of ficieren van het leger, drie die van ma rine-officieren, een die van sergeant majoor. Zij riepen Inoekai toe, met hun leider te spreken, maar tevens trokken zij op nieuw hun revolvers. „Schiet niet", zeide de premier rustig, en liep door naar de gang, waar zich, naar hij dacht, de leider bevond, „ik zal luisteren naar uw verlangens". Daarop begon een der mannen te spre ken, maar twee anderen grepen Inoekai beet, de anderen riepen: „Vuur!" en ver scheiden schoten werden tegelijk gelost: Inoekai stortte neer, door twee kogels in het hoofd getroffen. De bezoeker, die hem te hulp wilde komen, werd eveneens gewond. De aanvallers mikten op het hoofd van den premier, omdat algemeen bekend was, dat hij den laatsten tijd, evenals andere staatslieden een stalen vest droeg als bescherming tegen aanslagen. De daders liepen daarop het huis uit, stapten weer in hun auto's en reden naar het hoofdbureau van politie, waar zij zichzelf aangaven. Maar te voren losten zij nog. een salvo, waardoor een politie beambte en een journalist werden ge wond. De moordenaars bleken leden te zijn van den Bond van Jonge Officieren van Leger en Vloot. Inoekai werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, maar de artsen constateerden dadelijk, dat zijn toestand hopeloos was. Een kogel was bij den neus binnengedrongen, een andere bij den rech terslaap. Men ging nog over tot een ope ratie en een bloed-transfusie, en de pre mier vond nog een oogenblik de kracht om deel te nemen aan den Kabinetsraad, die onverwijld rond zijn sponde wérd ge houden. Om 11 uur 25 kwam echter het einde. Terwijl de aanslag op Inoekai werd ge pleegd, wierpen andere militaire terro risten, die eveneens in snelle auto's door Tokio raasden, bommen naar verschillen de belangrijke gebouwen. Deze bommen richtten weinig schade aan. Het doel der werpers was blijkbaar uitsluitend, opschudding te veroorzaken. Zij strooiden ook pamfletten uit waarop o.a. te lezen stond: „Weg met de deloya- len! Lang leve de keizer! Weg met de corrupte politici! Op verscheiden plaatsen werd ook ge vuurd; in totaal werden daarbij acht per Ingezonden Mededeeling. MOOIER STERKER BILLIJKER middelde leeftijd voor mannen nog slechts 3538 jaar bedroeg en voor vrouwen 3845 jaar, steeg deze tot de jaren 1924- 1926 tot 5556 resp. 5862 jaar. Volgens de Italiaansche statistiek zijn de levensvooruitzichten in Europa het gunstigste in Noorwegen en Zweden, het slechtst daarentegen in Spanje en Oos tenrijk. Den langsten gemiddelden leeftijd heeft op het oogenblik Nieuw-Zeeland met 63 jaar voor mannen en 65 jaar voor vrou wen. In Australië is de gemiddelde leeftijd ook zeer hoog, slechts 2 a 3 jaar lager dan in Nieuw-Zeeland. In Indië daarentegen is de levensduur het kortste van alle landen der aarde. Mijnongeluk. Zaterdagmorgen kort na 6 uur heeft in de mijn Dorstfeld te Dortmund een onge luk plaats gehad, doordien een liftkabel brak. Beide liftkooien vielen ongeveer 800 Meter in de diepte. De zich daarin be vindende vijf, volgens andere berichten zeven personen, zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Had het ongeluk iets vroeger plaats gehad, dan zon het aan tal slachtoffers veel grooter zijn geweest, daar dan bij het vertrek van de nacht ploeg de kooien geheel gevuld geweest zouden zijn. Mislukte Oceaanvlucht. De Amerikaansche vlieger Reichers, die Vrijdagochtend van Harbour Grace op New-Foundland was vertrokken voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ongeveer 50 zeemijlen van de Iersche kust in zee gevallen. Hij werd door het passar- giersschip „Roosevelt", dat op weg was van Queenstown naar New-York opge pikt. De vlieger bleek een gebroken neus een eenige lichte verwondingen te hebben opgeloopen. Betoogingen ten gunste van het bier. De voorstanders van opheffing van het drankverbod hehben een groote demon stratie te New-York gehouden, weermede zij de regeering wilden toonen, dat tal looze Amerikanen de opheffing van het drankverbod ten opzichte van alcoholhou dend bier eischen. Duizenden vlaggen werden meegedra gen en talrijke muziekkorpsen liepen mede. Het aantal deelnemers wordt ge schat op verscheidene honderdduizenden personen. De te New-York wonende Duit- schers waren in grooten getale aanwezig. In alle groote steden van de Vereenigde Staten zijn dergelijke demonstraties ge houden. Botsingen te Bombay. Bij botsingen tusschen Hindoes en Mo hammedanen in verscheidene deelen van Bombay zijn drie personen gedood en 93 gewond. De oorzaak der wanordelijkhe den was, dat twee jonge Mohammedanen door een Hindoe waren geslagen. Er werd een ware veldslag gestreden: de politie was verplicht het vuur te openen op de verwoede menigte, hetgeen een alge meene paniek ten gevolge had. De meeste gewonden zijn Hindoes. Overal heerscht thans rust. Korte Berichten. Toen Alfons Xni, ex-koning van Spanje, die met de „Strathaird" van Mal ta te Marseille arriveerde, van boord ging. trad een Spaansche arbeider op hem toe en gaf hem verscheidene vuistslagen. De man is gearresteerd. In Bengalen werd een sneltrein door roovers overvallen; de reizigers werden totaal geplunderd. Een der roovers reed met den uit Bhai- rab kpm enden trein mee en bracht hem even voor Dassa tot staan, Be roovers drongen daarop met revolvers in de hand in de coupé's en beroofden de reizigers, meest kooplieden, van geld en sieraden. De roovers konden in een auto vluchten. Volgens een bericht uit Moskou heeft op Russisch gebied in de buurt van de Poolsche grens een spoorwegongeluk plaats gehad. Een ^personentrein is ont spoord, waardoor verscheidene wagens omvielen. Drie personen zijn gedood, ter wijl er zes gewond werden. Uit kringen die met Lindbergh in contact staan, verluidt, dat het echtpaar thans ernstig overweegt naar Europa te verhuizen. Het heeft reeds tal van aan biedingen van vrienden in Europa ont vangen. Tot dusver hebben Lindbergh en zijn echtgenoote echter nog geen Beslis sing genomen. MENADO OP CELEBES DOOR EEN AARDSCHOK GETEISTERD. Honderden huizen ingestort. Veertien dooden. Een Aneta-telegram meldt, dat de resi dentie Menado op het eiland Celebes Zaterdagavond geteisterd is door een aard schok. Honderden huizen zijn ingestort, veertien personen gedood, enkele tiental len zwaar gewond, terwijl talloozen licht gekwetst werden. De aardschok hield een minuut aan. Het bericht van de ramp" werd Zondag morgen te Batavia telegrafisch uit de stad Menado ontvangen. Volgens het be richt waren toen vijf personen gedood, twintig ernstig gewond en velen licht gewond, terwijl voorts gemeld werd, dat de districten Minahassa en Bo- laang Mongondore de grootste schade hebben geleden. Blijkens een telegram uit Menado zijn de grootste verliezen geleden in Ka kas, alwaar talrijke aardscheuren veroor zaakt werden. Ruim vijfhonderd wonin gen zijn daar vernield, terwijl tachtig woningen werden ontzet. Zeven personen werden daar gedood, acht zwaar gewond cn 120 licht gewond. De Protestantsche kerk werd ernstig be schadigd, evenals de Katholieke te To rn a h o n. De bevolking in die streek is diep onder den indruk, doch gedraagt zich zeer kalm. Behalve Ka kas werden ook Amoe- rang en omgeving zwaar getroffen. Te Amoerang werden 96 woningen vernield, waarbij één persoon werd gewond. Een strook van de kust tusschen Amoerang en Toempan is circa anderhalven meter verzonken; daarachter werden spleten veroorzaakt van 70 centimeter. In de hoogvlakte van Kota Mobagoe en Mongondou zijn 36 woningen vernield en 79 ontzet,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1