No. 180 Zaterdag 14 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I m:r van melle's koek, gezond en lekker: is® BISTILS eerste blad. Pinksterfeest en Pinkstervrucbt dat doen we het adres a. wilking A. W. VERSCH00RE - Lange Vorststr. 28 - GOES Buitenland. Belangrijkste Nieuws. d?®1 r-n, fiSlC-O Binnenland. '<I Bureau: Lange Vontstraat 70, Boes. Tol.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tweeden Pinksterdag EEN MOOIE FOTO laten maken bij C. Joosse, St. Adriaanstr., Goes Hei*1?" Zeqqen de pluimveehouders 43 jarige proefnemingent LEKKERE KOFFIE VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE a u <5oof E&5ê» jnjn siien- dsl van een ran een der geplaatst, asdt&odc of en versehai- onze dagen geworden, handelaar akelij. schuur een lij met ware gtal gleuven tad gezaagd, xten worden, proclamatie" rde gleuven n er niet op het werd ;ou het ver- voorschijn toeschouwer ens dan zijn irdachts. En stortten, ont- ihilletje, boe- irtje, zonder ae handelaar den van. zijn Ier gcbeurte- it" zat af te ruide. ■en onze han- plezicr van beleefd, ware eval de aan trokken. Wei bet vreemde mderwerpen. ■oor automaat gaf hem met berisping en ,uw te zullen kunsten niet |en hoekje van licti aan een ornemens het ewaren. aantal aantal leden leden 1931 1932 M 1171 872 1290 271 1371 331 745 18 1710 1276 1731 410 1665 456 1041 111 6069 8400 rebied. iperkt moeten r verwachten, meer gebraakt de pers ver eer verontrus- )ij 'n maalper- arwe niet zou anderdeels op de bedrij- pen. hierover kan ter allo cijfers m dan zal men dezer zake be- e betreft,, mag do uitbreiding elijk ten koste xg van de lx a - er geen wijzi- is gekomen zijn oorzaak Idoendi- stoun- .d. gewezen wor de jaren 1913 Sór den oorlog) 17.287 H.A. of uwland, terwijl l. (33 pet.) be- genomen, doch bouwland be- uikerbietenteelt terd door de ipelteelt, waar- niet verloren is. waren in 1930 ^middeld gedu- 36.565 H.A.) sikt zal worden, irgeten worden, iet spoedig ver- >r landbouwers en zal worden suwsche akker- erminderen, om tende rekening ïre landbouwer wil hij niet ten un aan de tarwe zeer velen er anneer niet alle dienste staan, dreven voorstel- cieele resultaten dient echter wel irijs van f 12.50 begrepen) be en de prijzen ,t. Het bedrag, overblijft, kan „•oducten in. zeer .aken, vooral nu in het gedrang xs m xar r l 'X Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers fO.OO Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. Zflaandag 16 mei Pinkstermaandag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Het eerste Pinksterfeest na de opstan ding van Jezus Christus uit de dooden was een keerpunt in het leven van de discipe len en van ingrijpende beteekenis voor allen, die den naam van Jezus noemen. De discipelen, voor het meerendeel een voudige visschers, onontwikkelde men- schen, zonder klinkende namen en in het oog springende gaven, hadden bij 'het ver scheiden van den Heiland de geweldige opdracht ontvangen aan alle creaturen het evangelie des Koninkrijks te verkondigen. Oogenschijnlijk waren deze mannen wel in de allerlaatste plaats de aangewezen personen om deze taak te volvoeren. Toen Jezus nog op aarde was, gaven zij telkens blijk de beteekenis van zijne zen ding niet te verstaan. Zij hadden hunne zinnen gezet op de schittering van een aardschen Koning. Zij waren Jezus trouw gevolgd. Zij had den in zijn glorie gedeeld, maar zich ook zijn smaad niet geschaamd, maar toen de Herder geslagen werd, waren ze als hul- pelooze schapen naar alle kanten ver strooid. Zelfs de dappere en voortvarende Pe trus, die zulke groote woorden sprak en zonder aarzeling het zwaard had gegre pen toen Jezus gevangen genomen werd, was toen het er op aankwam, in de aller eerste plaats op eigen lijfsbehoud bedacht geweest. En nu was bij dat alles wel de liefde gebleven, maar het was een liefde, die nog niet wortelde in het geloof. Het rechte geestelijke inzicht ontbrak. Maar dat werd alles anders toen de heilsbeloften vervuld werden en op den Pinksterdag de Heilige Geest werd uitge stort. Zooals in het koude donkere voorjaar één lentedag het gelaat van het aardrijk onherkenbaar kan veranderen, en het nieuwe leven onweerstaanbaar doet uit schieten, zoo werd ook alles anders bij de discipelen, toen zij door den Geest des Heeren werden beroerd. Toen de Heilige Geest hunne harten ver vulde en hunne tongen los mankte, was plotseling alle vrees geweken en spraken zij ten aanhoore van het geheele volk van de groote werken Gods. De spot van de vijanden deerde hen niet. En Petrus, die kort tevoren voor een eenvoudig dienstmeisje op de vlucht was geslagen, stond nu en sprak vrij uit van de beloften Gods en do vervulling daar van. Maar daar bleef het niet bij. Het was geen stroovuur, dat hevig op laait en even spoedig gebluscht is. Toen de bewogen Pinksterdag voorbij was, bleek dat het Pinksterfeest en de Pihksterprediking heerlijke vruchten had den afgeworpen. Voor het geestelijke leven. Allen, die ge loofden, waren volhardend in de leer en in de gemeenschap en in de gebeden. Maar ook voor 't gewone leven. De belij ders waren eendrachtig bijeen en zij had den alle dingen gemeen. Niemand zeide, dat iets van hetgeen hij had zijn eigen was, en er was ook niemand onder hen die gebrek leed. Het eigenbelang was volkomen naar den achtergrond gedrongen. Het gemeenschapsleven bloedde. De eenheid van de geloovigen kwam op heerlijke wijze tot openbaring. Wij vieren weer Pinksterfeest. Maar werkt ook nu in even sterke mate als toen, de Pinkstergeest? Er zal wel niemand zijn, die hierop zonder meer toestemmend durft te ant woorden. Wat komen wij er in onze dagen weinig toe om onder het gejoel en gespot van de wereld te staan en te spreken van de groote werken Godis. Er is zoo weinig bezieling. Er is zoo veel koudheid en dorheid, evenals in de koude lentedagen, die we pas doorleefden. Het leven breekt niet uit. En als we s t a a n, dan is het vaak om dat we zoo moeilijk kunnen buigen en als we spreken, dan is het niet over de Ingezonden Mededeellng. groote werken Gods, maar dan is 't over de malaise en over grootere of kleinere be langen. Inplaats van eendrachtig bijeen te zijn, is er tweedracht en verwijdering. En op maatschappelijk gebied ia het veelal zoo, 'dat een ieder het eerst spreekt van wat het zijne is of wat hij behoort te hebben; van eigen belang en eigen eer. Neen, waarlijk te roemen is ons op dit Pinksterfeest niet oorbaar. En wel mag de bede opklimmen, dat de Geest des Heeren de harten en de zinnen mag beroeren, opdat er zij ware Pinkster vreugde en gevonden worden rijke Pink stervruchten. Ingezonden Mededeellng. voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Het kind van Lindbergh. Geen gebeurtenis heeft de laatste tien jaar zuk een ontzettenden indruk gemaakt op het Amerikaansche volk als de vondst van Lindbergh's kindje; temeer waar nu blijkt, dat het kind reeds lang niet meer in leven was, terwijl de ouders, vol hoop en vrees, nog steeds met de ontvoerders contact zochten of hadden, om hun kind terug te krijgen. Overal heerscht felle verontwaardiging over het cynisme, waarmede de ontvoer ders-moordenaars getracht hebben, van de diep-bedroefde ouders groote geldsom men los te krijgen. Men vermoedt, dat men met een wraak neming te doen heeft. Intusscben neemt in Amerika het aan tal soortgelijke misdaden nog steeds toe. De verontwaardiging der natie zal haar uitdrukking vinden in een hernieuwing van bet verzoek om de ontvoering van kinderen met den dood te straffen. Thans eerst wordt bekend, dat Lind bergh en mevr. Dwight Morrow, de moe der van mevrouw Lindbergh, 75.000 dol lar hebben uitgegeven, om het kind terug te krijgen. Het kind was drie en twintig maanden oud. De ontvoering werd, zooals indertijd ge meld, den len Maart j.L om 10 uur 's avonds ontdekt. Een uit drie doelen bestaande ladder lag buiten op den grond. Een venster van de kinderkamer was geopend en de politie vermoedde, dat het kind hierdoor naar buiten was gedragen. Nadat het toen onmiddellijk ingestelde onderzoek na vijf dagen nog geenerlei re sultaat had opgeleverd, nam Lindbergh zijn toevlucht tot de onderwereld en mach tigde twee van de meest beruchte gang sters, de onderhandelingen met de ont voerders te openen. Daarna kwam het bericht, dat een schrijven van de ontvoerders was ontvan gen en den 27sten Maart deelde dr Dob- son-Peacock van Norfolk in Virginia mede, dat hij er zeker van was, dat het kind nog in leven was en binnen een week aan zijn ouders zou worden teruggegeven. Den 9en April werd bekend, dat kolonel Lindbergh een losprijs van 50.000 dollars had betaald, maar dat de ontvoerders weigerden het kind terug te geven. Niette min verkaarde Lindbergh zich bereid, op nieuw onderhandelingen met de ontvoer ders aan te knoopen. Intieme vrienden van Lindbergh deelen thans mede, dat deze reeds zes weken ge leden alle hoop, om zijn kind nog eenmaal terug te krijgen, had opgegeven maar deze overtuiging nooit aan zijn vrouw had medegedeeld. De veroordeelde Rijksdagleden zullen tegen het vonnis in hooger beroep gaan. Korte berichten. In de universiteit te Valencia is een groote brand uitgebroken. De blus- sching werd door gebrek aan water sterk bemoeilijkt. Een groot aantal studenten hebben met levensgevaar gepoogd kost bare documenten uit de vlammen te red den. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De Ostendsche visscherij-reeders zouden besloten hebben van af 5 Juni a.s. niet meer in zee te gaan. Ze zijn van plan om de aandacht van de regeering te vestigen op den nood der zeevisscherij. Vrijdagmiddag heeft een zware brand een deel van de socialistische weverijen Filatures et Tissages Réuniea te Gent in de asch gelegd. Tijdens den brand deed Binnenland. De Tweede Kamer over de contingentee- ring. De vlamovensteenfabrikanten sluiten voor zes maanden de fabrieken. Jaarverslag van de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen. Buitenland. Dreigende ministercrisis in België? Bijzonderheden over het kind van Lind bergh. Dalend geboortecijfer in Italië. Renkin, de Belgische premier, heeft verschillende besprekingen gehad met Vlaamsche persoonlijkheden en ministers. Ingezonden mededeelingen. Dalend geboortecijfer in Italië. De statistiek over de maand April toont voor sommige Italiaansche steden een nieuwen achteruitgang in het geboortecij fer. Vooral te Turijn is de achteruitgang groot. Daar heeft het aantal sterfgevallen de vorige maand de geboorten met 209 overtroffen. De slechte economische toe standen zijn natuurlijk aan deze daling niet vreemd, maar toch slaan verschillen de bladen alarm. Daar is in zooverre re den voor, dat de laatste jaren zoowel het geboortecijfer als bet aantal huwelijken, dat gesloten wordt, gestadig vermindert. Het aantal huwelijken is dei laatste tien jaren tot de helft verminderd. Het geboor tecijfer, dat over de jaren 1919'21 nog 11.6 op de 1000 inwoners bedroeg was in de periode 1926'30 gedaald tot 7.3 en zakte verleden jaar nog dieper, nL tot 6.6. Het incident in den Duitschen Rijksdag. De vier nationaal-socialisten die giste ren den journalist Klotz in het restau rant van den Rijksdag mishandeld heb ben, zijn voor den rechter verschenen. De procureur-generaal betoogde in zijn requisitoir, dat het optreden der Rijks dagleden, die een weerloozen man hadden overvallen, zware straffen verdiende. Hij eischte tegen de afgevaardigden Heines en Stegmann wegens beleediging een ge vangenisstraf van vier maanden, tegen afgevaardigde Weitzel twee maanden ge vangenisstraf en tegen Strasser een geld boete van 100 R.M. Toen de beklaagden gelegenheid kregen nog een slotwoord te spreken, verklaarde Heines, van meening te zijn, dat de oor vijgen Klotz goed gedaan hadden. Van de tribune klonk daarop bravogeroep. De president liet de zaal ontruimen. Het pu bliek trok zich terug onder het geroep van „Heil HitlerI" Het vonnis luidde: Verdachte Strasser wordt vrijgesproken. De verdachten Hei nes, Weitzel en Stegmann worden wegens het toebrengen van lichamelijk letsel, in vereeniging gepleegd, zoomede wegens be leediging ieder veroordeeld tót een gevan genisstraf van drie maanden. Ingezonden Mededeeling. ALLE MATEN Luxe Klokje, Wekker of Zilveren Lepel cadeau. Prijzen beneden alle concurrentie, Doet Uw voordeel. Koopt bij ons. 2e Pinksterdag geopend. zich een ontploffing voor, waarbij zes mannen en drie vrouwen ernstig gewond werden. Ingezonden Mededeeling. daarom voeren wij Beitels' Opfokvoedera en Kunstkorrel, de kuikens groeien er beter van en ze kosten ons tot a.d. leg nog niet de helft, dat is f l.« minder per kipen van de Kunst korrels leggen de kippen méér en grooter eieren, die nog geen l1/, cent aan voeder kosten en de dieren blijven in beter conditie. Ze leggen kwaliteltseieren, daar vischmeel is vermeden. Het is een lichtstraal in dezen crisistijd. Laat U niet wat anders aanpraten I Onze voeders zijn samengesteld uit de beste biologisch beproefde grondstoffenze bevatten de noodzakelijke vitaminen en de juiste dosis mineralen, voedlngszouten enz. waarvan Prof. Dr. Prei zegt: „dat een tekort leidt tot degeneratleverschijnselen „n.l. onvruchtbaarheid, verminderde levens- „vatbaarheid, onvoldoende ontwikkeling enz. Tevens worden de resultaten vermeld door de toevoeging van de juiste dosis verkregen „n.L „meer weerstandsvermogen tegen ziekten, (coc- „cidiosus, puliorum, leucaemie of witbloedziek- „tej en in het algemeen verbetering van den „gezondheidstoestand der dieren en vergrooting „der eierproductie." Wat U ook voert, beproef 8—14 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U is over tuigd van den beteren groei der kuikens en grooter eierproductie der kippen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr.l f6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1—30 dagen Kuiken droogvoederbak in lederen zak gratis. Bertels' Crisis Opf okkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 48 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 22% eiwit, 6% vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren; op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12% eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. f 6.« volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasoltloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen per stok f 1.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uw plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabriekeo N.V., Amsterdam, In parlementaire kringen loopt het ge rucht dat er spoedig wijzigingen in de samenstelling der regeering te verwach ten zijn. De Belgische minister van lands verdediging Dens, heeft aan de commissie van den Senaat medegedeeld, dat de 210 millioen francs, in Juni door het parle ment voor de versterking der Oostergrens bestemd, niet zullen volstaan. De regee ring zou van plan zijn vóór het einde van dit jaar weer 200 millioen francs te vragen. Ingezonden Mededeeling. SPECIAAL AANBEVOLEN GROENMERK 40 Cf. per halfpondspakje BLAUWMERK 35 Cf. per halfpondspakje CIRKELKOFFIE 32 Cf. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Cf. per halfpondspakje FAKKELKOFFIE 24 Cf. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER Steenfabrieken worden stopgezet. De vlamovensteenfabrikanten hebben, zoo meldt men ons, in een te Utrecht ge houden vergadering zich onderling con tractueel verbonden om hun fabrieken tus- schen 1 Juni 1932 en 31 Mei 1933 voor- loopig voor ten minste zes maanden stop te zetten. Werkgelegenheid Wieringermeerpolder en Zuiderzeewerken. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling vestigt er de aandacht op, dat bij de Zuiderzeewerken en bij het in cul tuur brengen van den Wieringermeerpol der nog slechts in beperkte mate arbei ders in dienst worden genomen. Voor zoo ver nog arbeiders aangenomen worden, geschiedt dit in het algemeen slechts door tusschenkomst van de organen der open bare arbeidsbemiddeling. Daarom wordt den arbeiders in hun eigen beang ontra den, zich, zonder daartoe te zijn opgeroe pen, naar bedoelde werken te begeven; dit kan doorgaans slechts teleurstelling met zich brengen. Steun aan de kippenhouderij. De Vereen, van Ned. Eierenexporteurs te Apeldoorn heeft zich tot de Tweede Ka mer gewend met een adres en Memorie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1