No. 188 Vrijdag 13 Mei 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland fc ËRST E BLAD. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprutoL Bij alle Drogisten. Oit nummer bestaat uit 2 bladen De nood van het platteland. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur; H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Qoei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13.— Losse nummers2 0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijkr korting. ii. De vraag of de uitbreiding van de tarwe- teelt tengevolge van den steun door de Regeering verleend, een belangrijke be perking van de arbeidsgelegenheid be- teekent, is door de verschillende inzen ders, die over deze zaak hun licht hebben laten schijnen, in ontkennenden zin beantwoord. De uitbreiding van het taxwe-areaal, zoo werd betoogd, gaat niet of althans niet in hoofdzaak, ten koste van meer arbeid vragende producten. Dit oordeel komt overeen met wat „Ons Platteland" schrijft, n.l., dat „de uitbrei ding van tarwe uitsluitend geschiedt ten koste van andere granen en peulvruch ten, die niet meer arbeid vorderen, dan tarwe". Afgaande op deze getuigenissen kan dus worden gezegd, dat de Tarwewet in derdaad het b e d r ij f s belang dient, zoo dat deze wet, ondanks alle oppositie daar tegen gevoerd, als van veel beteekenis voor den landbouw moet worden aan gemerkt. Hieruit volgt nu echter niet, dat nu ook alle bedrijfsgenooten van deze wet profiteeren. Immers, de steun, die de Tarwewet biedt, is niet van dien aard, dat nu alle moeilijkheden voor het landbouwbedrijf zijn weggenomen. Vandaar, dat er gezocht wordt naar be zuiniging, ook op de arbeidskrachten, b.v. door minder te laten wieden of wat dan ook. Door een der inzenders werd er op ge wezen, dat er wel landbouwers zijn, die niet willen laten arbeiden, maar dat er ook velen zijn, die niet kunnen, omdat hun bedrijf dat niet toelaat. Als de inkom- sten verminderen en het bedrijf niet ren dabel is te maken, ja, dan moet er iets op gevonden worden en dan moet men er wel toe komen personeel te ontslaan. Dit is een ernstige zaak. En de vraag mag dan ook wel onder de oogen wor den gezien of er toch geen mogelijkheid is een steunregeling te vinden, b.v. in de richting van wat de heer Welleman het „vlegeldenkbeeld" noemde, waardoor zoo wel de patroons als de arbeiders worden gebaat. Een der inzenders komt er tegen op, dat we hier van een gemeenschappelijk belang, van een bedrijfsbelang spreken. Bij de a.s. veilingen, zegt hij, zal geen arbeider in de tekorten deelen. Natuurlijk is dat een misvatting. Wan neer arbeiders, die reeds jaren aan den uitersten rand geleefd hebben, zonder werk raken, zijn ze alles kwijt. Zij zijn met hun geheele bestaan, met al hun hebben enl houden, betrokken bij den achteruitgang van het bedrijf. Werkloos heid beteekent in vele gevallen, dat ze zijn aangewezen op een steunregeling, die slechts in de allernoodzakelijkste be hoeften kan voorzien. Laat men het toch niet voorstellen ais- of de arbeiders geen belanghebbenden zijn; alsof zij niet zwaar door de crisis worden getroffen. Wat er nu gedaan moet worden om in dezen crisisnood te voorzien? Wij moeten beginnen met te verstaan, dat hier voor patroons en arbeiders g e- meenschappelijke gevaren drei gen, die ook gemeenschappelijk bestreden moeten worden. Daarom is allereerst noodig, dat er toe nadering wordt gezocht. Dat de orga nisaties van patroons en werklieden gaan overleggen, wat er gedaan kan worden, om beider belang te bevorderen. Telkens kan men nog de klacht hooren, dat er zoo weinig bereidheid is voor overleg. Dat is, althans van Christelijk standpunt bezien, onverklaarbaar en niet te verdedigen. Eén van de vruchten, die wij verwach ten van den groei van den Chr. Boeren- en Tuindersbond is dan ook, dat op het terrein van den arbeid het Christelijk beginsel meer tot zijn recht zal komen, dat patroons en arbeiders elkaar zullen ontmoeten. Onze Christelijke Landarbeidersbond heeft zich den laatsten tijd in Zeeland sterk ontwikkeld. Daarin kan een zegen liggen. Als n.l. niet alleen gezien wordt naar de voordeelen van materiëelen aard, die bereikt kunnen worden, maar als daardoor& ook komt een pogen om de vragen van den arbeid te zien bij het licht van Gods Woord. Maar dan moet daarnaast ook staan de organisatie van werkgevers op Christelijken grondslag. Op die manier komt er een goede basis 'voor samenspreking, en zal men elkaar tenslotte verstaan. Immers het gevolg zal zijn, dat men dan buigt niet de eene partij voor de andere, maar dat men gezamenlijk buigt voor de wet van God. Nu wil samenspreken en georganiseerd overleg niet zeggen, dat directe verbete ring het gevolg zal zijn. Het kan wel gaan en alles wijst daarop vooralsnog in omgekeerde richting. Het is zeer goed mogelijk, dat de crisis- last nog zwaarder zal gaan drukken, dat de werkgevers zich nog meer zullen moe ten behelpen en dat de loonen nog meer zullen moeten dalen. Maar die last zal lichter schijnen als de terugtred gezamenlijk wordt gemaakt en als geregeld overleg wordt gepleegd. Overigens zal ook bij de Regeering meer bereikt worden als patroons en arbeiders naast elkaar staan; als niet getracht wordt steun te verkrijgen voor een be paalde groep, maar voor het b e d r ij f en voor allen, die er bij betrokken zijn. Op de vraag wét er dan precies ge daan kan worden, moeten wij het ant woord schuldig blijven. Misschien is het denkbeeld van tijde lijke beperking van machinale bewerking der producten van genoegzaam belang, om het in het gezamenlijk overleg te betrekken. De a.s. conferentie te Lausanne. Naar verluidt, heeft het Britsche kabi net zich in zijn laatste zitting bijna uit sluitend bezig gehouden met het herstel- vraagstuk en de conferentie van Tau- sanne. De „Daily Herald" weet hieromtrent mede te deelen, dat o.a. is gesproken over de mogelijkheid, dat Mac Donald, tegen dien tijd nog niet volledig hersteld is, zoo dat de vraag is behandeld, wie eventueel den minister-president zal vervangen als leider der Britsche delegatie op de confe rentie. Voorts kwam ter sprake de eventueele uitwerking der conferentie op den binnen- landschen financieelen toestand van En geland. De „News Chronicle" weet mede te dee len, dat in het kabinet geenszins meer het volle vertrouwen bestaat, dat de conferen tie van Lausanne kans zou zien, het ge heele herstelvraagstuk te regelen. De „Daily Telegraph" verklaart, dat, wanneer de conferentie niet het ge- wenschte succes zal hebben, de door den kanselier van de schatkist aangekondig de drastische bezuinigingsmaatregelen noodzakelijk zullen worden. Ernstig Incident in den Duitschen Rijksdag. Zooals wij gisteren reeds in het kort meldden, heeft zich tijdens de Rijksdag zitting van gisteren een ernstig incident voorgedaan. Het „Hbld." vertelt er als volgt van: De stemming over de wet betreffende de schuldendelging was begonnen en in afwachting van den uitslag stonden op de corridors van de perstribune een aan tal journalisten een cigaret te rooken, toen er plotseling een Duitsch journalist buiten adem van agitatie de trap kwam opstormen, die riep: „In het restaurant wordt gevochten!" Als één man stoof de gansche journa- listenbent naar het restaurant, waar al leen een paar omvergeworpen stoelen er op wezen, dat er hier inderdaad een klop partij had plaats gehad. De kellners, nog zenuwachtig van opwinding, praatten al len door elkander en uit hun verwarde verhalen begrepen zij alleen, dat vier nationaal-socialistische afgevaardigden een onbekenden heer, die in zijn eentje aan de tafel der sociaal-democratische fractie had gezeten, een pak slaag had den gegeven. De onbekende mijnheer bleek later de oud-zeeofficier Klotz te zijn, een man, die vroeger nationaal-socialist is geweest maar eenige jaren geleden naar de so ciaal-democratie is overgeloopen en se dertdien een verwoed bestrijder van het nationaal-socialisme is. Geen wonder dus, dat men in natio naal-socialistische kringen wel op hem gebeten is. Gistermiddag nu had de heer Klotz in het restaurant van den rijksdag een onderhoud gehad met verschillende so ciaal-democratische afgevaardigden en toen deze naar de zittingzaal gingen om te stemmen, bleef Klotz aan de sociaal democratische tafel zitten. „Plotseling hoorde ik", aldus vertelde hij kort na het gebeurde, een stem achter mij, die riep: Daar zit de hond, die de brieven van Röhm heeft vervalscht! En meteen kreeg ik een vuistslag tegen het achterhoofd, die door tal van andere vuistslagen werd gevolgd. Ik draaide mij om, maar het bloed liep mij uit den neus en verhinderde mij mijn aanvallers te herkennen. Onmiddellijk werden deze door kellners en bezoekers van het restau rant opzij gedrongen en zij verwijderden zich haastig. Dadelijk daarop verschenen er twee huisinspecteurs, die mij verzochten met hen mede te gaan en hen te helpen de daders te vinden. Wij gingen naar de wandelgang rechts van de zittingzaal, waar de nazi's zich gewoonlijk bevinden. Hier kwam een troep nationaal-socialis- ten andermaal op mij af en plotseling hagelde het weer vuistslagen. Bijna was ik gevallen, maar ik wist mij op de been te houden en met hoog opgeheven armen de slagen af te weren. Tenslotte brach ten de beide huisinspecteurs mij achter de estrade van de rijksregeering in vei ligheid." Met zekerheid kon Klotz verklaren, dat een van de nazi's, die hem in het restau rant had afgeranseld, de vroegere lui tenant Heines was, iemand, die ter dood veroordeeld, maar later gratie heeft ge kregen. Toen president Löbe in de Rijksdag zitting mededeeling van het gebeurde deed, ontstond er een geweldig tumult. De sociaal-democraten brulden: „Moor denaar Heines, er uit met den veemmoor- denaarl" Het had maar weinig gescheeld, of rechts en links waren slaags geraakt. President Löbe schorste de zitting een half uur. De president deelde bij de heropening mede, dat de politie, die hij opdracht had gegeven het gebouw te onderzoeken, inmiddels had geconstateerd, wie de da ders waren. Löbe sloot de vier nationaal-socialisti sche afgevaardigden voor 30 dagen van de zittingen uit en verzocht alle afge vaardigden de zaal te verlaten. Dit ge schiedde echter niet. De afgevaardigden bleven in groepen bijeen druk staan deli- bereeren en onophoudelijk vlogen scheld woorden van links naar rechts en vice versa. De vier nationaal-socialistische rijksdag leden, die voor dertig zittingen zijn uit gesloten, werden na hun arrestatie door de politie in een der vergaderzalen van den rijksdag aan een voorloopig verhoor onderworpen. Na afloop verscheen een wagen der politie, een z.g. „Uberfallkom- mandowagen" voor het gebouw, waarin de vier nazi's onder politiegeleide naar het hoofdbureau van politie werden over gebracht. Vóór zij instapten deelde Heines aan een Amerikaanschen journalist mede: Klotz heeft onzen stafchef Röhm zwaar beleedigd en ook mij herhaaldelijk een veemmoordenaar genoemd. Daarop was de oorveeg, die wij hem hebben toege diend, het eenige juiste antwoord en wegens deze ééne oorveeg is de rijksdag door politie bezet en zijn wij gearresteerd. Het kind van Lindbergh dood gevonden. De gouverneur van den staat New Jer sey, Moore, deelt mede, dat de baby van Lindbergh dood is gevonden. De gouverneur voegt hieraan toe, dat de chef der politie, Wartskopf, er hem van in kennis heeft gesteld dat het lijkje in de nabijheid van Lindberghs huis te Hopewell werd aangetroffen. Nader wordt gemeld dat een neger het lijkje van het kind van Lindbergh heeft gevonden op ongeveer 3 K.M. afstand van de villa der Lindberghs. Hij zag aan den berm van den weg een kindervoetje uit de bladeren steken. Hij heeft onmiddel lijk de politie van zijn ontdekking op de hoogte gebracht. Het lijkje is naar Trenton overgebracht voor het gerechtelijk onderzoek. Bij de lijkschouwing is gebleken dat de dood moet zijn ingetreden tengevolge van een schedelbreuk, die ontstaan kan zijn door het toebrengen van een slag, of door dat het kind uit een auto is geworpen. Omtrent den toestand, waarin het lijkje verkeerd», kan nog gemeld, dat de oogen, Ingezonden Mededeeling. de linkervoet en een deel van het linker been ontbraken. In herinnering moge hier worden ge bracht, dat de ontvoerders zich 2 Maart j.l. van het kind hebben meester gemaakt, zoodat men in bijna 2^ maand geen spoor heeft kunnen vinden, dat tot de ont dekking van den kleinen Charles heeft ge leid. Duitschland's nood. De financieele sectie van den gemeen teraad van Stuttgart heeft in een nacht zitting een nationaal-socialistisch voor stel aangenomen, inhoudende, dat de landdag van Wiirtemburg bij den rijksdag als noodmaatregel zal voorstellen, dat zoo wel voor de salarissen van de ambtenaren van rijk en landen, als voor de particulie re bedrijven de maximum-grens voor het inkomen op 12000 mark per jaar zal wor den gesteld. Ook geen zelfstandige ondernemers, handeldrijvende landbouwers, of in de vrije beroepen werkzame personen of ka pitaalbezitters mogen een inkomen van boven genoemd bedrag genieten. Alles wat boven de 12000 mark wordt verdiend, zal met'behulp van de belasting aan het rijk ten goede moeten komen. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen der nationaal-socialisten, soci aal-democraten en communisten voor. De Duitsche minister Groener treedt af. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de rijksweerminister Groener den rijkspresident ontslag uit zijn functie als rijksweerminister heeft gevraagd. De rijkspresident zal zeer waarschijnlijk het verzoek van Groener inwilligen. De leiding van het rijksweerministerie zal voor wat de weermacht betreft, voorloopig worden opgedragen aan den chef van de legerlei ding generaal von Hammerstein, voor wat de marine betreft aan den chef van de marineleiding admiraal dr Raeder. Het besluit van dr Groener om af te treden als rijksweerminister, doch aan te blijven als minister van binnenlandsche zaken, is, naar verluidt, in hoofdzaak een gevolg van de overweging, dat het waar nemen van beide functies niet geheel zon der invloed op het rijksweerministerie kan blijven, dat men echter buiten alle po litieke invloeden wil houden. Besparing op de volkenbondsuitgaven? De Engelsche regeering heeft tot den Volkenbondsraad het verzoek gericht, nog de volgende week een kleine studie-com missie te benoemen, samengesteld uit vooraanstaande, doch niet tot het politie ke leven van hun land behoorende figuren, met de opdracht na te gaan of belangrijke bezuinigingen op de volkenbondsbegroo- ting voor 1933 zouden kunnen worden aangebracht. De Engelsche regeering meent, dat bezuinigingen mogelijk zouden zijn van drieërlei aard: le. door een be perking van de volkenbondswerkzaam heden, die niet gebiedend noodzakelijk zijn; 2e. door een vermindering van het aantal personen in dienst van den Vol kenbond; 3 e. door een verlaging van de salarissen van de ambtenaren van het volkenbondssecretariaat en van het Inter nationaal Arbeidsbureau. Goud-opkoopen In Italië. Door middel van haar bijkantoren is de Banca d'Italia op het oogenblik bezig in het geheele land goud en sieraden van de particulieren op te koopen. Dit werpt een somber licht op den fi nancieelen toestand van Italië. In Italië is het meer dan ergens anders steeds de gewoonte van het volk geweest, zich letterlijk overal met sieraden te be hangen. Dit deden niet alleen de vrouwen, doch ook de mannen. In tijd van nood worden al deze fraaie zaken verpand of verkocht. Vroeger hadden de Pausen daar voor zelfs de zoogenaamde „Monte de Piëta" ingericht, banken van leening, waar men bij het beleenen voor zijn schat ten een redelijken prijs ontving. Hierdoor werd voorkomen, dat men in handen van een der indertijd talrijke woekeraars viel. Op het oogenblik gaat de Banca d'Italia op vrijwel dezelfde wijze te werk, want ook thans weer zijn talrijke families zon der geldelijke middelen en zij zijn blij, als zij voor een zacht prijsje van hun goud en sieraden zich kunnen ontdoen. Binnenland. De toestand in het zuivelbedrijf. De taxweteelt in Zeeland. De taxwe-orga- nisatie geeft cijfers. De Tweede Kamer over de ongevallenwet en de contingenteering. Buitenland. Het kind van Lindbergh dood teruggevon den. Ernstig incident in den Duitschen Rijks dag. Korte berichten. De nationale raad van Oostenrijk heeft overeenkomstig het besluit der grondwetscommissie het voorstel tot ont binding van den rand vóór den afloop der zittingsperiode en tot vaststelling van den datum der verkiezingen tegen het be gin der herfstzitting mét 80 stommen (chr. soc.), landbond en Groot-Duitschers) le gen 77 (soc.-dem. en Heimatblok) aange nomen. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen heeft de minister van Waterstaat nu het overleg tusschen de spoorwegdirectie en de personeelraad over de loonsverlaging verbroken is zich tot de vijf erkende vakbonden van het spoorwegpersoneel gewend, o.m. met de vraag, of, nu aldus het orgaan dat bij het R. D. V. is ingesteld om te dienen als schakel tusschen directie en personeel, zich buiten werking stelt, het wellicht op den weg der vakvereenigingen ligt te zor gen, dat een dergelijke hoogst belangrijke aangelegenheid, niet zonder overleg tus schen directie en personeel worde afge daan. Voorts heeft de minister aan den Per soneelraad bericht, dat de hem medege deelde redenen, die den raad hebben doen besluiten het voorstel der directie niet met haar te behandelen, naar zijn gevoelen dit besluit niet vermogen te rechtvaardigen". De personeelraad heeft in verhand hiermede bij den minister een onderhoud aangevraagd. Voorts heeft de personeelraad de hoofd besturen der vijf erkende vakbonden bij eengeroepen ter bespreking van de thans ontstane situatie. De commissie van overleg voor de wegen. Het lid der Tweede Kamer de heer Beumer, heeft de Minister van Water staat gevraagd: Is de Minister bereid mede te deelen, op welken grond hij zich, niettegenstaan de het bepaalde in art 78 der Grondwet bevoegd heeft geacht tot het nemen van het Ministeriëele besluit van 28 April j.l., waarbij met ingang van 6 Mei j.l. is in gesteld een z.g. Commissie van Overleg voor de Wegen, welker tank is, blijkens den considerans van genoemd besluit, omtrent aangelegenheden betreffende wegenverbetering en daarmede samenhan gende vraagstukken van advies te die nen? (Art. 78 der Grondwet luidt: „De in stelling van vaste collegiën van advies en bijstand aan de Regeering geschiedt krachtens de wet, die tevens regelen in houdt omtrent hunne benoeming, samen stelling, werkwijze en bevoegdheid"). Het rapport van de bezuinigingscommissie-Weiter. Het Tweede Kamerlid Van Rappard heeft tot den Minister van Binnenland sche Zaken, Voorzitter van den raad van Ministers de volgende schriftelijke vraag gericht: Wil de Minister mededeelen, wanneer het eerste gedeelte van het rapport der bezuinigingscommissie-Welter, dat reeds eenigen tijd geleden gereed gekomen is en aan de regeering is aangeboden, open baar gemaakt zal worden? DE WERKING VAN DE TARWEWET. Over dit onderwerp schrijft „Ons Plat teland", het orgaan van den Chr. Boeren- en Tuindersbond: „We gaan niet vooruitloopen op den strijd, die straks wellicht gevoerd zal moeten worden tot verhooging van het percentage binnenlandsche tarwe. Daar zal nog wel gelegenheid komen uiteen te rafelen de drogredenen, die men nu weer aanvoeren zal, I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1