No. 187 Donderdag 12 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GEBR. STEUTEL, Klokstr., GOES. FLANELLEN PANTALONS De nood van het platteland. GIJ DWAAS. W VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! F EUILLETON. Buitenland. ONTVANGEN: Binnenland. Staten-Oeneraal Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. i. De vraag wat er gedaan kan worden om de positie van onze landbouwende bevol king te verbeteren, is een zeer belang rijke. De welvaart van het platteland is voor de welvaart van de gebeele bevolking on miskenbare voorwaarde. Ook nu nog geldt het woord, dat zelfs de Koning van bet veld wordt gediend. Het cultureele leven, dat over het al gemeen in de steden meer tot ontwkke- ling is gekomen kan hoezeer vaak ook uit de hoogte op de plattelandsbevolking wordt neergezien alleen bloeien, als de basis van dat leven gezond is. De vraag wat er gedaan kan en moet worden om het platteland van den onder gang te redden is dus zeer zeker van alge- meene beteekenis. Gelukkig wordt dit ingezien, ook door de Volksvertegenwoordiging en de Regee ring. Tal van steunmaatregelen werden dan ook reeds genomen. Maar nu komt aan de orde de vraag, of die maatregelen, hoe goed ook bedoeld, wel aan het doel beantwoorden. Hierom trent is in sommige kringen twijfel ge rezen, met name ten aanzien van de Tarwewet. Deze wet is tot stand gekomen om het b e d r ij f s belang te dienen, om den ge- heelen landbouw met allen die daarin werkzaam zijn, op de been te houden. De goede werking van deze wet in het algemeen wordt niet ontkend. Maar daarnaast rijst de klacht, dat, hoezeer ook de landbouwers van dezen maatregel mo gen profiteeren, de landarbeiders daar door niet geholpen worden, maar dat deze wet zelfs de tendenz heeft, de werkloos heid te vermeerderen. Uitbreiding van de tarweteelt, zoo heet het, beteekent ver meerdering van de werkloosheid. Ook deze kant van de zaak is van be teekenis. Het is van algemeen belang, dat er ook voor de arbeiders op het land,, werk is en brood. Ook hier geldt, dat het eene lid tot het andere niet kan zeggen: ik heb u niet van noode. Er is de aandacht op gevestigd, dat er de laatste jaren onder de landarbeiders een trek naar de stad was en naar de in dustrie. Maar hoe kwam dat? Lag de oorzaak niet mee daarin, dat het voor vele land arbeiders niet mogelijk was een behoor lijk stuk brood te verdienen? Zijn in de goede jaren niet vele landbouwers zelf mee oorzaak geweest, dat getracht werd het platteland te ontvluchten? De heer Geelhoed maakte de opmerking, dat nu ook de industrie in de put zit, de boeren weer goed genoeg zijn om te helpen. Maar dan mag toch ook gevraagd: hoe is het gegaan in de v e 11 e jaren? Hebben toen ook de arbeiders naar evenredigheid geprofiteerd van de winsten die gemaakt werden? Heeft het in de jaren dat het bij de boeren regende, bij de arbeiders ge druppeld? Zeker er zijn ook andere oorzaken voor den trek naar ide steden. Het is nu eenmaal een feit, dat de ste- Vrij naar het Engelsch. 40) De jongens zaten aan twee lange tafels en het moet gezegd worden, dat ze zich over 't algemeen behoorlijk gedroegen. Men zag er goede en kwade gezichten on der en er waren er ook, waarop de in vloed van de nieuwe omgeving zich begon af te spiegelen. Aan 't hoofd van de ta fel der jongeren zat een man met grijzen snor en verbrande gelaatstrekken aan wien men met één oogopslag den oud gediende herkende. Tegenover hem aan 't beneden einde der tafel zat zijn vrouw. Aan den voet van de tweede tafel zat een bejaarde dame met zachte gelaatstrekken, de huishoudster van den dominee, die hem van Kelvinside gevolgd was. Domi nee Clement nam plaats boven aan de ta fel en de jongens, die waren opgerezen, toen hij binnentrad, gingen weer zitten. Dadelijk begon de predikant een ge sprek met de jongens, die in zijn nabij heid zaten. Hij vroeg hen naar hun arbeid en wees hen op de dingen, die hij in de krant gelezen of op straat gezien had. Hij delingen in vele opzichten bevoorrecht zijn. De loonen zijn er hooger, de arbeids tijd is er korter, het onderwijs goedkoo- per, er is voor de jonge menschen meer gelegenheid om vooruit te komen enz. De stedelingen worden in menig opzicht ver troeteld en vaak ten koste van de plat telandsbevolking, die dan bovendien nog door velen als burgers van lagere orde worden aangezien. De vlucht van het platteland en het zijn niet alleen de arbeiders die naar de steden trekken is dan ook wel eenigs- zins te verklaren, temeer omdat een ieder nu eenmaal de neiging heeft, niet den an der uitnemender te achten dan zichzelf, maar wel den ander meer bevoorrecht te achten. En niet steeds wordt bedacht, dat de dingen niet altijd zijn zoo ze schijnen, en dat ook hiér vaak' de schijn bedriegt. Maar hoe dit ook zij, de trek vein het land naar de steden, hoe verklaarbaar in sommige opzichten ook, is niet in het al gemeen belang, is tenslotte ook niet in het belang van den landbouw. En zoo is het dan ook noodzakelijk dat van steun maatregelen wordt geprofiteerd door werkgevers en werknemers beide, dat steunmaatregelen het b e d r ij f ten goede komen. Het belang van de geheele plattelands bevolking is hier in het geding. Daarover nog iets in een volgend ar tikel. De moord op president Doumer. Gorgoelof heeft Woensdagavond tegen over den rechter van instructie verklaard, dat hij het voornemen heeft gehad óf Doumer, óf Hindenburg, óf Masaryk te vermoorden. In Frankrijk evenwel werd hem de gunstigste gelegenheid geboden. Bovendien heeft hij vroeger 't plan gehad den Sowjetgezant te Parijs Dof galef ski dood te schieten. Toen Lenin nog leefde heeft hij voortdurend met de gedachte rondgeloopen de wereld van dezen man te bevrijden. Het verhoor van den moordenaar heeft overigens niet veel aan het licht gebracht. Gorgoelof beweert nog steeds zonder aanstichting en buiten medeweten van anderen of helpers te hebben gehandeld. Ongeluk met een luchtschip. Gistermiddag heeft het Amerikaansche luchtschip Akron een poging tot landen gedaan te Camp Kearny. Daarbij is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee leden van de landingsploeg het leven heeft gekost. Drie leden van het landingspersoneel werden n.l. aan de landingstouwen om hoog getrokken, toen het luchtschip kort na de ankering weer lossloeg. Twee hun ner zijn van aanzienlijke hoogte gevallen. Zij waren op slag dood. De derde kon door de bemanning van het luchtschip voorzichtig in een gondel worden getrok ken. De uitvaart van Albert Thomas. De begrafenis van Albert Thomas heeft te Champigny plaats gehad; 42 regeerin- gebruikte minder van het eenvoudige voedsel dan gewoonlijk en hij vertelde zijn discipelen, dat hij naar een bruiloft was geweest. De jongeling die aan zijn rech terhand zat en die hem zeer genegen was, drong er op aan, dat hij zich toch goed moest voeden. Hij was een flinke knaap, dien Clement als een soort luitenant ge bruikte en die hem menigmaal goede diensten had bewezen in zijn arbeid. Toen het maal ten einde liep, raakte hij den mouw van zijn weldoener aan. „Do minee", fluisterde hij, ik heb nieuws van Peter Lander". „Eindelijk!" Peter Lander was een van de jongens, die was weggeloopen, iets wat voor do minee Clement een voortdurende kwelling was. „En weet je waar we hem kunnen vin den, Steve?" Deze knikte. „Heb je lust om vanavond met me mee te gaan. Dan zullen we probeeren, of we hem kunnen overhalen om weer bij ons te komen." Steve's gelaat gloeide van trots. „Dolgraag, dominee. Ik denk, dat hij wat blij zal zijn om terug te komen, maar hij heeft verkeerde vrienden, en die hou den er hem van terug." „Laten we dan om acht uur Op weg gaan. Waar bevindt hij zich?" gen waren vertegenwoordigd. Er zijn 11 redevoeringen uitgesproken. In zijn rede bij de begrafenis van Al- bert Thomas, herinnerde de minister van Arbeid, Laval, eraan, dat Thomas de on vermoeibare apostel is geweest voor den socialen vrede. Men kan zeggen, dat, sedert 12 jaar de geheele sociale organisatie te Genève in het kader van den Volkenbond, het werk van Albert Thomas was. Thomas was de voorstander van een geleidelijke organisatie van den arbeid vol gens de Fransche traditioneele methode. Korte berichten. Het Oostenrijksche bondsparlement zal ontbonden worden. De nieuwe verkie zingen zullen echter eerst laat in den herfst worden gehouden. Het debat over het taalwetontwerp in de Belgische Kamer heeft niet tot een crisis geleid, doch de kwestie is geenszins opgelost. Rijkskanselier Brüning heeft in den rijksdag een rede over ontwapening en herstel gehouden. De Nederlandsche delegatie heeft besloten, dat professor Mr V. H. Rutgers Nederland vertegenwoordigen zal in de commissie inzake den chemischen en bac- teriologischen oorlog. Naar uit Hanoi gemeld wordt, is door den jongsten wervelstorm ook in een andere provincie groote schade aangericht Tot nu toe zijn 134 lijken van inlanders door de zee aangespoeld en geborgen. 170 visschersvaartuigen zijn vergaan. Ingezonden Mededeeling. moderne dessins, in prijzen van f3.50, 4.75, 5.—, 7.50. Een gift van Prinses Juliana. H. K. H. de Prinses heeft opnieuw een bijdrage van f 30.000 ter beschikking ge steld van het Nat. Crisis Comité. De garantie-regeling voor de kippen- houderij. De vereeniging van Nederlandsche eier- exporteurs, gevestigd te Apeldoorn, heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het wets ontwerp inzake garantieregeling voor de kippénhouderij niet aan te nemen. Mocht evenwel de Tweede Kamer een garantie-uitkeering ten behoeve van de eierproducenten wenschelijk oordeelen, dan geeft adressante haar in overweging: I. Deze garantie niet te verstrekken ten behoeve van de kippenhouderij, doch van de pluimveehouderij, opdat ook de eenden houders bij deze regeling betrokken kun nen worden. 2. In het plan van uitvoering ook den vrijen handel de hem toekomende plaats in te ruimen, door de garantie te verlee- nen „aan een rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam, gevormd door het Ne- derlandsch Eiercontrole-Bureau, waarin immers de vrije handel op voet van ge- lijkgerechtigheid is opgenomen. Art. 2 ware dan als volgt te lezen: Deze centrale verbindt zich om gedu rende de maanden Mei, Juni en Juli van de bij het Nederlandsche Eiercontrole- Bureau aangeslotenen voor eigen reke ning over te nemen en te bewaren in koel- inrichting 10 pet. van het in 1931 door ieder dier aangeslotenen uitgevoerde aan tal eieren of zooveel minder, enz. De overige artikelen kunnen onveran derd blijven, behoudens art. 7, dat bij deze regeling overbodig wordt. Daarvoor in de plaats ware een artikel in te voegen, waarbij de Centrale vrijheid krijgt, een deel dezer eieren te doen kalken in plaats van ze in koelhuizen op te slaan. Herziening L.O.-wet, In verband met geruchten, volgens welke het wetsontwerp-Terpstra (herzie ning L.O.-wet) eerst na het zomerreces van de Tweede Kamer aan de orde zou komen, kan het „Hbld." mededeelen, dat hieromtrent nog niets vaststaat. Wel is er een strooming in de Tweede Kamer, die hiervoor veel zou voelen, doch eerst na het verder overleg, dat nog tusschen den minister en de commissie van voorbereiding zal plaats hebben zijn wij wel ingelicht, dan komt de com missie nog deze week met den minister samen zal het mogelijk zijn hierom trent iets definitiefs te vernemen. Melkprijs in Friesland twee cents. Naar wij vernemen, zegt het H d b 1., zullen de coöperatieve zuivelfabrieken voor de in de eerste week van Mei ver werkte melk, af-boerderij, uitbetalen zes tig cents per vetprocent per 100 K.G. be nevens 70 pet wei- en 10 pet karnemelk (in de week daarvoor 75 cents). Bij het gemiddelde vetprocent van 3.3 ontvangen de Friesche boeren dus per 100 K.G. melk 3.3 X 60 198 cents, plus 70 liter wei- en 10 liter karnemelk. De waarde hiervan als veevoer kan men op zijn allerhoogst aanslaan op 40 cents (immers het veevoer is goedkoop en de veeprijzen, vooral van varkens, ongekend laag). In totaal krijgen de boeren dus f2.38 per 100 liter melkdat is dus nog geen vierduitstuk per liter, doch zij krijgen slechts twee cents in de handl TWEEDE KAMER. Economische Raad. In de vergadering van gisteren wer- Binnenland. De. regeeringshulp voor de melkveehou derij. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. De Eerste Kamer over de loopende pacht overeenkomsten. De Tweede Kamer over den steun aan de kippenhouderij. Buitenland. De uitvaart van Doumer en Albert Tho mas. Stemmingen in den Duitschen Rijksdag. den de beraadslagingen over het wetsont werp tot instelling van een Economischen Raad voortgezet. Het amendement-J o e k e s (niet uit sluiten van de mogelijkheid, om behalve over een bepaald ondez'werp de „latente" adviescollego's ook do Economische Raad te hooren) werd aangenomen met 51 tegen 19 stemmen. Het amendement-van Voorst tot Voorst (om ook tot de erkenning als adviescol lege te kunnen toelaten colleges die nu nog niet bestaan) werd aangenomen met 52 tegen 19 stemmen. Op art. 8, dient de heer J o e k e s (V.D.) een amendement in, om een bij zondere commissie van advies te kunnen doen instellen door den Economischen Raad. Hij acht dit een consequentie van de aanneming van het amendement op art. 6. Het amendement werd verworpen met 40 tegen 27 stemmen. De eindstemming wordt gehouden op Vrijdag a.s. Uitvoering Ongevallenwet. In verband met een reeds vroeger door den heer K. ter Laan ingediende motie, werd verder gehandeld over de uitvoering van de Ongevallenwet. De stelling van den heer Ter La.an was deze: de Ongevallenwet, een sociale wet bij uitnemendheid, wordt on-sociaal uitge voerd. Daarom moet het medische element bij de uitvoering op den achtergrond ge drongen worden en het sociale element op den voorgrond gesteld. Gedurende de bespreking wend de oor spronkelijke motie ingetrokken en vervan gen door een nieuwe motie van den heer Drop, waarin de Kamer uitspreekt, dat een onderzoek van de vraag, of de Onge vallenwet 1921 geheel wordt uitgevoerd in volledige overeenstemming met het sociale doel en strekking der wet, gewenscht is, en den minister uitnoodigt, dit onderzoek te doen instellen door een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van regee ring, bestuur der rijksverzekeringsbank, beroepsorganen en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Verder werd door den heer Kuiper (R. K.) een motie ingediend, waarin de Ingezonden Mededeeling. „O, het is een heel eind, dominee. Aan den overkant van de rivier." De dominee glimlachte. „Steve, ik ben je heel dankbaar voor je zorgen. Wees zoo goed de jongens te zeggen, dat ze hem niet moeten plagen, als bij terug komt." „Dat zal Bob Murray wel voor me wil len opknappen." De lezer moet weten dat Bob de sterkste jongen van het tehuis was en armen bezat als een smidshamer. De dominee ging de trap op naar zijn zitkamer, waarvan de wanden van boven tot onder waren voorzien van planken, ge heel met boeken gevuld, een artikel, zel den gebezigd in die drukke dagen. De oud-militair volgde hem om eenige za ken te regelen voor den Zondag en toen deze was heengegaan kwam zijn huis houdster hem een brief brengen, die juist bezorgd was. „U ziet er moe uit vanavond, dominee," merkte ze op. „Dat kouit van die trouwerij, denk ik. Mevrouw Gruden beeft me een extra dik stuk cake voor je meegegeven, Marie," zeide bij luchtig. „Heb je al kennis ge maakt met het nieuwste lid van ons ge zin? Ik kón het niet laten den armen stakker maar mee te nemen. Niets bijzon ders vandaag geweest, alles goed gegaan, ja? Uitstekend. Ik heb met den sergeant afgesproken, dat hij voor de jongens zal lezen, vanavond, want bet is niet onmo gelijk, dat ik laat thuis kom." „U gaat toch niet weer uit, dominee? Het is hondenweer op 't oogenblik." „Ja? Ik ga straks met Steve uit en mis schien brengen we een van onze jongens mee terug; wees zoo goed den kok te zeg gen om nog wat eetbaars voor ons te be waren en om de koffie op den kachel te laten staan." „Hij knikte zijn huishoudster vriende lijk toe en deze waardige matrone ging ernstig hoofdschuddend been. Dominee Clement zuchtte en sneed de enveloppe open, waaruit hij twee stron ken papier baalde; de een was een memo randum van de „Coast and Country Sto res Maatschappij", waarop in keurig bandschrift slechts enkele woorden waren geschreven: „Met groeten van Robert Barker". Het andere strookje was een chèque voor drie duizend gulden. „O, gij kleingeloovige," motapelde hij. Domiqee Clement's oogen werden vochtig. HOOFDSTUK XIII. Harry Clement hing de telefoon op den haak en liet zich met een vermoeid gebaar in zijn stoel terugvallen. Dat gebaar druk te moedeloosheid uit. Hij zag er uit als een geest. En bij was ziek inderdaad, zijn geest was gebroken. „Hoop doet le ven", zegt de man van gewaagde specu laties. En Harry hoopte steeds en moest betalen. Het was ongeveer vijf uur op een zon- nigen namiddag, den dag van het huwe lijksfeest van de familie Cruden. Vierhon derd mijl van de plek waar Harry zich bevond was zijn vader in druk gesprek met zijn vriend Gruden. De ramen van bet smaakvol gemeubelde vertrek, Harry's werkkamer, stonden open en de geluiden van bet verkeer in Queen Victoria Street, drie verdiepingen beneden hem Monken gedempt in de ooren van den jongen man, die afwezig zat te staren naar het roze vloeiboek op de schrijftafel voor hem. „Cupola Coppers, 13.5 verkoopers." Dat was de noteering, die bij net per tele foon had opgenomen. Dertien en een half! Een daling van zes gulden sedert den koers van hedenmorgen; een daling van vier en twintig gulden sedert den dag, dat hij kocht, nu tien dagen geleden. Harry bukte zich en nam een potlood op. Dan wierp hij het weer neer en liet zich weer achterover in zijn stoel vallen. De totale som, die bij bij de aanstaande afrekening zou moeten bijpassen hoefde hij niet meer op papier te berekenen, die wist hij wel uit zijn hoofd. ("Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1