No. 186 Woensdag 11 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland FONGEP5. DE ENORME 'n FONGE RS De werking van de Tarwewel PRIJSDALING EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een rijwiel te leveren voor f 58. is niets bijzonders. Maar een echte FONGERS, met alle goede eigen schappen aan dien naam verbonden: dat is een gebeurtenis. THANS Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: .Lango Vorststrnat 70, Ooos. Tol.: Rodactlo cn Adminislratlo No. tl Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersi 0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Wordt het b e d r Ij f s belang door de Tarwewet gediend? Slot. Op een laatste woord volgt vaak nog een later woord. Zoo is 'het ook. hier. Na de brieven, die wij! reeds publiceer den, ontvingen wij nog een schrijven van den 'heer J. Geelhoed te Zoute- lande, dat we hier laten volgen. In het volgend nummer hopen wij dan nog een korte slotbeschouwing te geven. De heer Geelhoed schrijft dan: Ik begin het te zeggen, dat de Tarwewet m.i. aan haar doel goed beantwoordt. Niet tegenstaande allerlei naar voren gebrach te bezwaren, is deze wet voor ons boeren een stroohalm om aan. vast te klem men, 'die ook werkelijk steun geeft. Nu wordt dit wel erkend, bet kan trou wens niet geloochend worden. Maar. nu krijgen we van die z.g. „boerenvrien- den", (die wel voor steun aan den land bouw zijn, maar altijd wat anders willen dan wat er gedaan zal worden of gedaan wordt) bet bezwaar: inkrimping handen arbeid bij uitbreiding tarweteelt. Ik zou willen vragen: is dit werkelijk zoo'n verschil als men denkt? Dadelijk stem ik toe, dat de bietenteelt meer werk vraagt, maar wat dan? Moeten wij boeren het alleen maar met de bietensteun doen? Stel dat dit deri boer(tjes) bij een verdub beling evenveel steun gaf. Waar moeten de centen vandaan komen? Nu de regeering van alle kanten om steun gevraagd wordt, verdient een mid del, dat zich zelf bedruipt, toch de voor keur? Nu kunnen juist (de bieten uit gezonderd wat bet rooien betreft) bijna alle cultuurgewassen machinaal gezaaid, gewied en geoogst worden. En als de tarweverbouw weer ingekrompen moest worden, dan zou dat in geen enkel op zicht de vermeerdering van den handen arbeid bevorderen. Gerst, haver, boonen, erwten, maanzaad, aardappelen, enz. lee- nen zich evengoed voor mechanische be werking. Neen, mijnheer de redacteur, de zaak wordt er zoo nooit beter op. Wanneer de boer geen cent heeft om uit te geven, kan de arbeider ook niet ontvangen. Het gaat er bij de Tarwewet niet om, hoeveel heeft de boer hiermee meer aan winst. Neen. het gaat er om of hij nog het allernoodigste zal hebben om het hoofd boven water te kunnen houden, dus ook om arbei ders te betalen. Zooals u de zaak beschouwde, worden boer en arbeiders als compagnon be schouwd. Maar bij al de a.s. veilingen van boerenhoeven zal er geen een arbeider in de te korten deelen. Nu zal ik de laatste wezen, die den arbeider zijn karig stuk brood betwist. Maar tegen zulk een op zijn zachtst uitgedrukte, ongezonde voor stelling, wil ik toch op komen. WanneeT men het landbouwbedrijf wil steunen, dan steunt men den landbouwer en in hem den arbeider. En wanneer men de steun dan (de oplossing voor werkloos heid) wil gaan verbinden, zooals enkele dagen geleden een voorman van de land- arbeidersbeweging ten beste gaf, door ver plicht vlegel'dorschen, komen we in een positie, waarbij ik aan Rusland ga den ken. In de jaren 1927, 1928 en 1929 werd de boer als bet ware gedwongen mecha nisch te 'gaan werken, om rede men geen personeel kon krijgen. Op de fabriek, daar was het gevonden, en met minachting werd door velen neer gezien op arbeiders, die bij een boer hie ven werken. Nu de boer totaal in de put zit en de industrie ook, nu ligt de schuld van de werkloosheid, bij de boeren; en zouden dezen door dwang en kunstmid delen dit moeten verhelpen. Ik hoop van harte, dat bij al de ver blindheden, van het hoogconjunctuur- licht, ook 'het natuurlijke zonlicht nog eens gezien zal worden. V Zonderling protest. De Amsterdamsche wethouder van Fi nanciën, de heer Polak, heeft voor de Vereeniging van Soc.-Democratische Ge meenteraadsleden een rede gehouden over de 'gemeentelijke financiën. In deze rede werd met schrille kleuren geteekend de donkere financieele toe komst van vele gemeenten, terwijl tege lijkertijd geprotesteerd werd, tegen de houding der Regeering, die de gemeenten niet afdoende helpt. In verhand met het eerste punt werd gewezen op de verminderde opbrengst van de 'belastingen, de lagere winst uit de bedrijven en van diverse heffingen. Daarbij komt aan de andere zijde, de sterke stijging der kosten van de werk- loozenverzorging. Schrikbarendende cijfers werden hier omtrent door den spreker ten beste ge geven. Amsterdam b.v. heeft boven de ge wone werkloozen-uit keerin gen in 1931 voor dit doel nog f7 mil- lioen uitgegeven. Over 1931, aldus de heer Polak, keerde Rotterdam 25.2 pet. van alle gem. belas tingen aan werkloozenuitkeeringen uit, Nijmegen: 34.5 pet., 's-Boscb 31.9 pet., Ridderkerk 77.4 pet., Eindhoven 24.7 pet., Kerkrade 36.6 pet.. Hoeven 88.4 pet., Em- men 50.5 pet. en Sleen 45.4 pet. Voor 1932 zijn deze cijfers nog veel hooger. Dan zal Amsterdam zeker 20 millioen méér noodig hebben 'boven de 18 millioen uitkeering uit het Gemeente fonds. Gaat het voor 1933 óók weer in stij gende lijn, dan ontkomt ongetwijfeld géén gemeente meer aan een begrootingscrisis. En in verband daarmede werd gepro testeerd tegen het optreden van de Regee ring, omdat zij niet op meer afdoende wijze de gemeenten helpt. Een zonderling protest. Bekend is toch, dat de Soc.-Democra- ten nergens meewerken om de gemeente lijke uitgaven te beperken. Te Amsterdam, waar de financieele toe stand allertreurigst is en waar het ge- meentepersoneel in een sterk bevoor rechte positie verkeert, werd door den- zelfden heer Polak en zijne vrienden een voorstel om een kleine salariskorting toe te passen, afgewezen. Te Rotterdam, waar de Soc.-Democra- ten de 'gemeentelijke financiën hopeloos in de war stuurden, gebeurde hetzelfde. Te 's-Gravenhage werd eveneens alle medewerking geweigerd. Zoo werkt men welbewust mee, om een begrootingscrisis in de gemeenten voor te bereiden. Het Rijk moet het doen, zoo zegt men, en niet de gemeenten. Maar toen Minister Golijn maatregelen nam om de groote tekorten op de Rij'ks- begrooting weg te werken, stemden de Soc.-Democraten daar tegen. En toen Minister de Geer het zijne deed om dreigende tekorten te voorkomen, wa ren het alweer de Soc.-Democraten, die daartegen ageerden, terwijl tegen ver dere bezuinigingsmaatregelen, reeds een felle actie werd ingeluid. En dan heeft men toch nog den treu- rigen moed om te protesteeren als de Re geering niet met milde hand de royaal levende gemeenten helpt. De nieuwe president van Frankrijk. In de gisternamiddag in het paleis te Versailles gehouden vereenigde zitting van Kamer en Senaat werd Albert Le brun, tot dusver voorzitter van den Se naat, met 633 stemmen tot president der Fransche republiek gekozen. Na de installatie en nadat de vice-voor- zitter van den Senaat de gelukwenschen van de nationale vergadering had overge bracht, nam president Lebrun het woord. Hij gaf uitdrukking aan zijn ontroe ring, nu hem een eer waardig wordt, waaraan hij in zijn stoutste jeugddroomen- niet heeft kunnen denken. De hem opge dragen taak zal bij moedig en vastbeslo ten vervullen en hij kan hiervoor geen be ter voorbeeld vinden dan het leven en sterven van Paul Doumer. President Lebrun deed een beroep op de eenheid van allen, die, zoo zeide hij, meer dan ooit noodig is voor de roemrijke toekomst van het vaderland. Hij zal trach ten het herstel en den vooruitgang te be vorderen, de orde te bewaren en te zorgen voor den vrede zoowel in het binnen- als in het buitenland. Het kabinet-Tardleu treedt af. Gedurende de stemming te Versailles hielden de Fransche ministers en onder ministers een kabinetsraad, waarin de ontslagbrief werd opgesteld, welken Tar- dieu gisteravond aan den nieuwen presi- Ingezonden Mededeeling. 58 fonqers-kwauteit fonqers-qarantib compleet met vrijwiel bandrem bagagedrager en kettinqtrommel dent heeft overhandigd. Er wordt in ge zegd: „Ik heb de eer u te verzoeken van den traditioneelen regel te willen afwijken, n.l. dat bij het begin van een nieuw president schap de afgetreden ministers opnieuw in hun functie worden bevestigd. De wisse ling der parlementaire meerderheid, gelijk deze uit de verkiezingen is voortgekomen, berooft ons van de vrijheid van actie, die een kabinet noodig heeft om de zware, door de omstandigheden geboden verant woordelijkheid te dragen. Internationale onderhandelingen zijn aan den gang, wel ke dagelijks voor de toekomst bindende beslissingen kunnen eischen. Wij verzoe ken u daarom het definitief ontslag van het kabinet te aanvaarden. „Ons ministerie laat bij zijn aftreden met trots een gezonden toestand achter: een rustig en goed-geordepd Frankrijk, een gewaarborgde veiligheid, een tegen over de wereldcrisis beschermde pro ductie, een werkloosheid, welke twintig maal geringer is dan die bij onze naburen, een ongeschonden, solide valuta, een tij dig afgehandelde begrooting, een met twintig milliard verminderde openbare schuld, en een vredes- en schadevergoe- dingspolitiek, welke door de partijen vrij wel eenstemmig is gesteund." De grondverschuivingen in Savoye. De ernstige grondverschuivingen, die se dert Maandag weer in de Alpen van Sa voye voorkomen, hebben reeds onmetelijke schade aangericht. Te Germagny (Opper- Savoye) heeft zich plotseling een mod derstroom, gevormd, welke twee dorpen dreigt te vernietigen. De lava-achtige massa heeft een dikte van 2 meter en een breedte van 800 meter en beweegt zich dalwaarts. Alle verbin dingsmiddelen zijn verbroken. Het meest troosteloos is de toestand in het kleine plaatsje Auressieux, in de richting waar van zich 2 millioen M3. aarde voortbe weegt. Twee buizen zijn reeds verwoest. De diepe scheuren, die overal als na een aardbeving ontstaan, hebben een breedte van 40 en een diepte van 30 M. Een oog getuige, wiens huis met den grond gelijk gemaakt is, vertelt, dat aan bet langzaam neerkomen van de grondmassa's een op den donder gelijkend geraas was vooraf gegaan, welk gedonder gevolgd werd door een orkaanachtigen storm. Als oorzaak van de catastrofe vindt men slechts de verklaring, dat tot dusverre on- dergrondsche wateren een uitweg hebben gevonden en hierbij de bovenliggende grondlagen hebben meegesleurd. Samenzwering van Dfficieren In Zuid-Slavlë? Het Neue Wiener Extrablatt meldt uit Marburg, dat daar vier officieren zijn ge arresteerd die in een garnizoen geïnter neerd zijn. Naar verluidt, worden zij be schuldigd een complot van officieren te hebben voorbereid. Dit complot is verra den door de vriendin van een der officie ren, die de militaire overheid er van in kennis stelde. Een der officieren is uit het garnizoen gevlucht en heeft de wijk geno men naar Oostenrijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. zijn twee andere officieren eveneens gevlucht. In verband hiermede heeft de militaire overheid or der gegeven tot zeer strenge bewaking der grenzen en tot een zeer scherpe censuur. Een der beschuldigde officieren is ont dekt in een hotel te Marburg, waar bij, vlak voor bij zou worden gearresteerd, zich een kogel door het hoofd joeg: In verband hiermede wordt ook gewe zen op een bericht in het regeeringsge- zinde Morgenblatt, dat te Agram ver schijnt en volgens hewelk in Marburg een geheimzinnige moord gepleegd is, waar over in het belang van het onderzoek geen nadere mededeelingen kunnen, worden verstrekt. Deze alarmeerende geruchten worden nog versterkt door tallooze te Weenen de ronde doende geruchten, die waarschijn lijk zeer sterk zijn overdreven. Het schijnt echter wel vast te staan, dat onder de hoeren zekere onlusten zijn uitgebroken. De koning bevindt zich in ieder geval in Belgrado. Gevangenis door wervelstorm vernield. Tengevolge van een hevigen wervel storm is het tuchthuis van Maimansingh in Bengalen gedeeltelijk ingestort en ver nield. Twee en twintig cipiers en gedetineer den werden gedood, terwijl 200 gevange nen kans zagen in de algeineene verwar ring te ontvluchten. Herrie in den Duitschen Rijksdag. In tegenstelling tot Maandag had de Rijksdagzitting van gisteren een verre van rustig verloop. Bij de behandeling van het verbod der nat.-soc. stormtroepen, kwam het tot lawaaiige tooneelen. De nat.-soc. afgevaardigde Göring kreeg als eerste spreker het woord. Toen spre ker de sociaal-democraten van landver raad beschuldigde, brak het eerste lawaai van dezen dag los. Herhaaldelijk moest vice-president Esser ingrijpen. Vergeleken bij het kabaal, dat bij de nu volgende rede van minister Gröner her haaldelijk losbarstte, was het tot dusver nog_ rustig geweest. Minister Gröner ver dedigde het besluit van de regeering en betoogde, 'dat in het belang van de autori teit van den staat het verbod onvermijde lijk was, want het was niet langer te tole- reeren, dat zulk een groote schare jonge op daden beluste menschen ter beschik king van een enkelen man stond. Een tijdlang kan minister Gröner zich niet verstaanbaar maken. Nat.-socialis- Binnenland. De toestand in het zuivelbedrijf. Directeur-generaal van den landbouw be noemd. De contingenteeringspolitiek der regee ring. De Tweede Kamer over den Economi- schen Raad. Onze uitvoer naar Frankrijk. Buitenland. De nieuwe president van Frankrijk. Dreigende hongersnood in Palestina. Het kabinet-Tardieu treedt af. Dreigende opstand in Zuid-Slavië? Herrie in den Duitschen Rijksdag. ten schreeuwen naar de socialisten en deze naar de nat.-.socialisten. Frick roept dreigend naar links: „Infame kwajongen". Met veel moeite weet de vice-president eindelijk de noodige rust voor Gröner te verkrijgen. Gröner zijn rede voortzettend, zegt niet al 'het materieel te kunnen voorlezen, dat de regeering in handen is gevallen. Een enkel ding moet echter gememoreerd wor den. Er staat zwart op wit: „Kleine Pool- sche benden moeten geweerd worden. Zoodra een opmarsch van de geregelde troepen plaats heeft, rukken de S. A. naar 'haar stellingen op." Als reden wordt op gegeven: „Wij willen de S. A. zonder eenig voorbehoud ter beschikking van onze leiders houden." Hierop intermm- peeren de Hitlerianen: „In elk geval niet te uwer beschikking." Van links wordt hierop geantwoord: „Dat is landverraad bekennen." Tot den herfst 1930, vervolgt Gröner, was de S. A. betrekkelijk onschuldig. Pas met 't optreden van kapitein Rö'hm kwam er een nieuwe beweging in de stormtroe pen. (Groote vroolijkheid. bij rechts). Het verbod der S. A. was noodzakelijk voor de staatsautoriteit. Wanneer de afgevaardigde Göring, be sloot spr., het monopolie van de vader landsliefde voor zijh partij opeischt, dan is dat een ongehoorde aanmatiging. De vaderlandsliefde is in alle partijen ver tegenwoordigd, en ik zal er voor zorgen,- dat zij in het geheele Duitsche volk steeds sterker wordt. (Applaus bij de midden partijen, lawaai en 'gelach hij de nat.- socialisten.) Hierop roept afgevaardigde Strasser (nat.-soc.) Ik stel voor, dat deze rede van Gröner op gramofoonplaten in Duitschland wordt verspreid (vroolijk heid) en dat het Kabinet gelegenheid wordt gegeven om te beslissen, of deze man verder de openbare veiligheid en het leger in Duitschland in handen kan heb ben. Deze woorden van Strasser werden door dé nat.-socialisten met luid gelach en geklap ontvangen. Vice-president Esser wijst hierna Strasser wegens zijn aanval op den mi nister uit de zaal. Déze maatregel wordt door 'de nat.-socialisten met een belsch kabaal beantwoord. Strasser'blijft in de zaal en zijn vrienden brullen luid: „Heil, heil". Onder oorverdoovend lawaai ver laat de vice-voorzitter zijn zetel en schorst daardoor de zitting. Bij heropening van de zitting trekt de vice-president 'het bevel, 'dat Strasser de zaal moet verlaten, in en vergenoegt zich met het geven van een waarschuwing. De sovjet danst. Bij zijn bezoek aan sovjet-Rusland werd de minister-president van Turkije, Ismet Pascha, met den minister van buiten- landsche zaken, die hem vergezelde, te Moskou met buitengewonen luister ont vangen. In het Kremlin werd een groot gala diner gegeven, in de schitterend geïllu mineerde zaal van Sint George. Bij het feestbanket werd voor het eerst weer ge bruik gemaakt van het zilveren tafel-ser vies der Romanoffs. Na afloop van het rijke diner werd een groot bal georganiseerd: dit was het eer ste soirée dansante, dat onder het sovjet- bestuur in het Kremlin wordt gegeven. Dreigende hongersnood in Palestina. Sedert vele weken is in Palestina en het naburige Transjordanië geen druppel re gen meer gevallen. De velden, die zooveel beloofden, dreigen geheel te verdorren en de schade is niet in cijfers weer te geven. Wanneer de regen nog langer uitblijft, staat de hongersnood voor de deur. In beide landen zijn biddagen uitge- sohreven, om een weldadiger: regen af te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1