No. 185 Dinsdag 10 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De werking van ie Tarwewet. Buitenland. mr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Binnenland, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lange Vorststrnat 70, Goos. Tol.: Rcdactlo cn Adminlstratio No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. Wordt het bedrijfsbelang door de Tarwewet gediend? III. Wij ontvingen in verband met de hier boven gestelde vraag nog een particulier schrijven, niet voor publiciteit bestemd, maar waaraan wij in het belang der zaak toch een en ander willen ontleenen De hoofdkwestie is hier: In hoeverre wordt de werkloosheid onder onze land arbeiders ongunstig beïnvloed door den sterk uitgebreiden uitzaai van tarwe. Dan dient er allereerst op gelet, welke producten door de tarwe verdrongen wor den en dan hoort men zoowat algemeen, dat dit producten zijn, die, in tegenstel ling met tarwe veel arbeidskrachten vra gen. Ik meen dit echter in twijfel te moeten trekken. Voor ik verder mijn bewering zal trach ten te bewijzen, wil ik nog opmerken, dat ik .vanzelf alleen over mijn omgeving mijn meening kan uitspreken. Als u uit onge veer alle deelen van Zeeland hierover in gelicht wordt, krijgt u vanzelf den juisten kijk op deze zaak, want de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat mijn beschouwing, gezien in verhand met het geheel ook niet vrij van eenzijdigheid is. Wat 1931 betreft meen ik dat er aan merkelijk minder bieten zijn verbouwd dan normaal. Tarwe voor het grootste ge deelte en ook aardappelen namen de plaats in. Die tarwe uitzaai is door velen in 1932 nog aanmerkelijk uitgebreid, doch ook de uitzaai van bieten is beduidend hooger. Aardappelen zijn in geen geval minder gepoot. Hoewel ik van de bieten geen cijfers héb, verdient bet toch wel even de aandacht en nu geef ik geen plaatselijke beschouwing, maar een alge- meene dat de bekende commissie voor de suikerbietenteelt aam onderscheidene bietenverbouwers, die boven hun '80 pet. garantie^ steun verzochten voor meerdere uitzaai, gedrukte mededeelingen rond stuurde met het bericht, dat er geen steun meer te geven was. Men was uitgeput. Welke gewassen zijn er dan bijna geheel of grootendeels bij enkelen heelemaal verdrongen door de grootere tarwe uit zaai? Naar mijn bescheiden overtuiging: haver, gerst, 'klavers voor handelsdoel einden en bruine boonen. Nu weet ieder die met onzen landbouw op de hoogte is, dat deze gewassen, be halve bruine boonen, 'die iets meer ar beidskrachten vragen, haver, gerst en kla ver eer minder dan meer, arbeid vragen. Wanneer er nog onkruidbestrijding plaats heeft, wordt die nog eerder in tarwe, dan in de andere gewassen toegepast. Kort samengevat kom ik tot het vol gende "overzicht wat uitzaai der gewassen betreft: 1931, veel tarwe, gewoon haver en gerst, boven 't gemiddelde klavers, veel bruine boonen en veel aardappels, weinig bieten. 1932, nog veel meer tarwe, geen haver of gerst of althans zeer weinig. Niet meer klavers dan voor eigen gebruik noodig. De verwachting is van bijna geen bruine hoor nen. Aardappels eerder meer dan minder, bieten aanmerkelijk meer. Dit geldt natuurlijk voor een beperkte streek. Om een goed beeld te krijgen, zou men over de vergelijkende cijfers moeten beschikken, die over enkele jaren geno men werden, zeg b.v. 1929, 1930 en 1931 en bet gemiddelde vergelijken met 1932. Mijn overtuiging is, dat dan blijken zou, dat de grootere uitzaai van tarwe de werkgelegenheid wel eenigszins vermin derd heeft, maar toch zeer weinig en zonder mijzelf op dit punt uitnemender te willen achten dan een ander in elk geval veel minder 'dan door velen gezegd en geschreven wordt. Hoe het dan toch komt, dat er zoovelen werkloos zijn? Vele oorzaken ook van zelf die ik als gewone boer evenmin kan verklaren dan een ander zonden te noemen zijn. t Zal beginnen met ons zelf. Er zijn naar mijn overtuiging boeren, die bet financieel zouden kunnen, die eenvou dig niet willen laten werken, om de boer derij schoon te honden, 't brengt toch niets meer op. Dat betreur ik. Gelukkig zijn het hier slechts enkelen. Het 'gros, en dit geldt vooral de jongere hoeren, zijn financieel onmachtig. Een andere oorzaak is, dat de pach ten of niet, of nog te weinig dalen, ter wijl koopboeren met froote hypotheeken LIDO er nog erger aan toe zijn. Ook moet niet vergeten worden, dat er van de werke- looze landarbeiders velen zijn, die in de normale jaren, maar, laat ik zeggen voor de helft, landarbeiders zijn. Voor de an dere helft zijn dat menschen, die of (en) een beetje land in huur of koop hebben, en zooals dorpsmenschen dat noemen op de 'groote werken uitgaan, d. w. z. men schen, die allerhande voorkomend werk verrichten: havenwerk, op de stations la den en lossen, delfwerk aannemen, hoo rnen rooien, bieten en aardappelen laden en lossen, grond en macadam enz. enz., en op dit gebied is de crisis niet minder erg dan in heel den landbouw. Nog meer oorzaken zouden te noemen zijn, maar mijns inziens genoeg om te bewijzen en nu kom ik op de in bet begin genoemde hoofdkwestie terug dat de meerdere werkloosheid niet of bijna niet ongunstig beïnvloed wordt door den grooten uitzaai van tarwe, daar deze 'grootere uitzaai dan normaal, hoofdzakelijk geschiedt ten koste van gewassen, 'die in ons boerenbedrijf ook niet veel arbeidskrachten vragen, niet meer dan tarwe. Veel meer zijn de andere oorzaken hier van beteekends. Eindelijk ontvingen wij van den beer G. P. Beaufort te Heinkenszand een schrijven, dat wij hier in hoofdzaak laten volgen Zooals bekend, heb ik in de Raadsver gadering van 6 April een voorstel inge diend, om aan den Minister van Land bouw te verzoeken maatregelen te tref fen, waardoor de geldelijke steun, die de Regeering biedt, niet alleen den verbou wer, doch het geheele landbouwbedrijf ten goede zal komen. Dit voorstel werd aan genomen en ter doorzending in banden gesteld van de afdeeling Zeeland der Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Volgens de meening van ondergeteeken- de kan er geen bezwaar bestaan om bij een normalen zomer zoo noodig de tarwe met de sikkel te snijden. Eveneens kon, nu de Regeering subsidie verleent, be paald worden dat bet dorscben en verder bewerken der tarwe niet machinaal mag geschieden, zoolang geschikte werkkrach ten geen kans zien werk te vinden. Nu de open markt veel lager staat dan de prijs die de Regeering betaalt, kan er geen noodzaak zijn dan in zeer bijzondere ge vallen, om met spoed het graan op de markt te brengen, zooals dit in gewone tijden soms in 't belang van den betrokken verbouwer gebeuren moet/Verschillende landbouwers hebben mij persoonlijk ver klaard, dat het voordeel van bewerking met de macbine bij tarwe zeer gering is, omdat de afval-producten en het stroo bij 'bewerking met de hand voor den land bouwer hoogere waarde hebben. Van den anderen kant beeft het bewerken der tarwe door handenarbeid onschatbare waarde. Heeft men wel eens gelegenheid gehad de werkverschaffing gade te slaan en zich de vraag gesteld wat het wil zeg gen op een gegeven oogenhlik voor het feit te worden 'gesteld in zijn werkkring overbodig te zijn en minderwaardig werk te verrichten tegen eenige 'guldens minder, per week dan men zoo hard voor zijn gezin noodig heeft? Veroordeel niet, doch denk daarover eens ernstig na. Hoeveel anders zou dit kunnen zijn indien de over heid de menschen in hun bedrijf kon laten werken en hun krachten en capaciteiten ion volle kon laten geven voor het loon, dat de arbeidsmarkt daarvoor betalen kan. Hoevelen zullen, indien niet spoedig wordt ingegrepen, straks gedemoraliseerd hun gewone werk moeten hervatten. Dit kan m.i. voorkomen worden, wanneer de overheid bepaalt, dat geen machines bij de bewerking van de tarwe zullen worden gebruikt, zoolang geschikte arbeidskrach ten beschikbaar zijn om de oogst der tarwe en de verdere bewerking op normale wijze te doen plaats hebben. heid van het bewind op zich te nemen. Indien de nieuwe President hem verzoekt op-zijn post te blijven, zal Tardieu toe stemmen, op voorwaarde, dat hij zijn ac tie zal beperken tot de eenvoudige afdoe ning der loopende zaken. De nieuwe regeering zal in functie moeten treden vóór 13 Juni, den datum van de opening der conferentie vein Lau sanne. Painlevé beeft zijn candidatuur voor het presidentschap ingetrokken. De vreeselijke werkloosheid In de Vereenigde Staten. Er bestaat een ernstig gevaar voor een opstand der 8 millioen werkloozen in de Ver. Staten, tenzij de regeering maat regelen tegen de werkloosheid treft, ver klaarde Mc Grady, de vertegenwoordiger der Amerikaansche federatie van den ar beid, in zijn verhoor door de commissie uit den Senaat. De Landdagverkiezingen in Hessen ongeldig verklaard. Het Gerechtshof voor den Staat Hessen heeft het protest der Economische Partij, inzake de verkiezingen voor den Hessi- schen Landdag op 15 November 1931 uit voerig behandeld en deze verkiezingen on geldig verklaard. De verkiezingen voor den nieuwen Land dag zullen 3 Juni gehouden worden. Verzet der New-Yorksche belasting betalers. Volgens de Daily Telegraph zijn de be lastingbetalers in deze stad van plan even als die in Chicago betaling te weigeren. Zij achten de moeilijkheden der stad een gevolg van verspilling. De 'bankiers heb ben aan het stadsbestuur medegedeeld, dat naar bun meening slechts drastische bezuinigingen de stad kunnen, redden van den economischen ondergang en verklaren, Binnenland. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. De steun aan de melkvee- en varkens houderij. Loon- en salariskortingen te Rotterdam en Den Haag. Vermindering der postbestellingen. Buitenland. Duitschlands financiën. De vreeselijke werkloosheid in' Amerika. De politieke toestand in Frankrijk. Den moordenaar van Doumer, Gor- goelof, was ambtshalve den advocaat Ge- raud als verdediger toegewezen. Deze heeft de opdracht geweigerd met verwij zing naar de vriendschappelijke betrek kingen tusschen zijn familie en die van Doumer. Ingezonden mededeelingen. De politieke toestand in Frankrijk. Zijn gevolgtrekkingen makend uit de wetgevende verkiezingen beeft Tardieu gemeend, dat de wijziging in de meerder heid van de Kamer hem beroofde van het vereischte gezag, om de verantwoordelijk Mc Grady zeide, dat de poorten voor de revolutie wijd open zullen gaan, wanneer het rijk van den honger voortduurt of zich uitbreidt. Men heeft de beteekenis van een aantal onlusten in industrieele steden trachten te loochenen, door te ver klaren, dat zij veroorzaakt waren door communisten, doch deze menschen heb ben niets te maken met het communisme. Zij willen enkel brood. De secretaris der weldadigheidsinstel lingen in Pennsylvanië verklaarde, dat deze Staat zich tegenover een onbeschrij felijke economische en sociale crisis be vindt. Drie millioen menschen zijn zon der geregelde inkomsten. Een millioen ontvangen of vragen hulp: geen enkele ontvangt voldoenden steun. De directeur der weldadigheidsinrich tingen te Chicago verklaarde dat Chicago 700.000 werkloozen telt en zeide nog: Op 15 Juli zullen wij zonder hulpmiddelen zijn. LIDO Duitschland's financiën. De 'Duitsche rijksdag is voor het eerst sedert Februari weer bijeengekomen. De eerste spreker was minister Die trich, die de wet tot aflossing van de schulden toelichtte en ook voorloopige mededeelingen over de nieuwe begroeting deed. Hij wees er op, dat de vlottende schuld in de laatste twee jaar met 350 millioen mark tot 1600 millioen verminderd is. Ook de geconsolideerde schuld is met on geveer 300 millioen mark verminderd. Echter zijn de bepalingen tot aflossing van de vlottende schuld niet nagekomen. Gedekt moet worden 770 millioen vlot tende schuld van 1930, 500 millioen van 1931 en 550 millioen van vroegere jaren. Met betrekking tot de nieuwe begroeting die nog niet geheel gereed is, deelde de minister mede, dat deze met een bedrag van 8.3 milliard in evenwicht ia. Bij het opstellen van de begrooting is de grootst mogelijke zuinigheid betracht. Bij het opstellen van de begrooting is omtrent één vraagstuk nog geen klaarheid geschapen, namelijk dat der kosten der verzekering tegen de werkloosheid. Het is moeilijk, reeds thans een raming voor den a.a winter te maken. De aardverschuiving te Lyon. Reuter meldt uit Lyon, dat men beslo ten heeft, de verschuivende aardmassa's met kanonnen stuk te schieten, teneinde zoodoende verder gevaar te voorkomen. De bergingswerkzaamheden te Lyon moesten gistermiddag tengevolge van den stroomenden regen en een nieuw gevaar voor aardverschuiving worden gestaakt. Door het vuur van drie stukken snel- vuurgeschut werden eenige duizenden ku bieke meter overhangende aarde afgebro ken. Bij de beschieting werd bet puin der huizen getroffen, waarbij het in brand ge raakte. De brandweer moest hierna op nieuw ingrijpen. Thans liggen nog 32 per sonen onder het puin bedolven. dat zij, zoolang dit niet is geschied, geen geld meer zullen voorschieten. Burgemeester Walker, heeft zich bereid verklaard nog grooter bezuinigingen in te voeren, als hem slechts gewezen wordt, waar hij' ze zal kunnen vinden. Daarop is hem geantwoord, dat hij de duizenden ambtenaren moet ontslaan, die benoemd zijn met politieke bijbedoelingen en die niets anders te doen hebben dan hun sa laris in ontvangst te nemen. De financieele moeilijkheden van de stad worden nog vergroot dooi de eisohen van het millioen werkeloozen, die om voedsel, kleeren en onderdak vragen en die aan de stad New-York 15 millioen dollar hebben gekost in de laatste zes maanden. Invoer van gesneden bloemen in België. De „Moniteur" zal een koninklijk be sluit publiceeren, waarbij voor den in voer van gesneden bloemen een speciale machtiging van het ministerie van Land bouw verplicht wordt gesteld. Het ko ninklijk besluit zal twee dagen na zijn publicatie van kracht worden. Korte berichten. Onderhandelingen tusschen patroons en mijnwerkers over het voorstel der eige naars tot een algemeene loonsverlaging van 12 procent in het Ruhrgebied zijn definitief mislukt. De besprekingen voor den scheidsrechter zullen de week na Pinksteren beginnen. Wolff meldt uit Hirschberg, dat gis ternacht in het Reuzengebergte en in het voorgebergte op sommige plaatsen 8 c.M. sneeuw is gevallen. Gistermorgen vroor het in het hooggebergte 8 graden, in het voorgebergte 2 graden. Ter hoogte van de Bahama-eilan- den woedt óp den Atlantisehen Oceaan een orkaan, die zich beweegt in de rich ting van Bermuda. Mevrouw Doumer heeft toegestemd in een plechtige overbrenging van het lijk van haar echtgenoot naar het Pantheon. Zij heeft echter bepaald, dat het stoffe lijk overschot van president Doumer daar na in het familiegraf zal worden begra ven. Painlevé heeft op aandrang van zijn politieke vrienden toegestemd in de aanvaarding van zijn candidatuur voor het presidentschap van de Fransche Re publiek. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, bedroeg het totaal aantal werk loozen in Duitschland per 30 April 1932 5.737.000, d.i. 197.000 minder dan medio April. Het aantal crisiswerkloozen be draagt 2 millioen. De vlootcommissie heeft te Genève achter gesloten deuren beraadslaagd over 'de opstelling van het rapport van haar werkzaamheden aan de centrale commis sie. Er zijn moeilijkheden ontstaan om trent den juisten tekst waarin de verschil lende opvattingen over het begrip „aan valswapenen" tot uitdrukking zullen ge bracht worden. Koning Albert en de Belgische pre mier Renkin zullen België vertegenwoor digen bij de begrafenis van Doumer. De boter-contingenteering. Blijkens de cijfers van de directie van den landbouw heeft Nederland in de eer ste vier maanden van het loopende jaar ingevoerd 3565 ton boter, waarvan 2208 ton of 62 pet. uit Australië kwam en 457 ton of 1214 uit Europeesch Rusland. Do overige 25 pet. was afkomstig uit der tien verschillende landen. De normale boter-invoer hier te lande bedraagt 2000 ton per jaar, dus nog geen 700 ton per vier maanden. De invoer in. Jan./April was dus ruim vijf maal zoo groot als in normale tijden. Tenslotte valt nog op te merken, dat in de laatste week van April, ondanks medio April ingevoerde contingenteering, nog 358.5 ton boter werd geïmporteerd. Dat was mogelijk, omdat de contingenteering geschiedt per land en niet gerekend naar totaal. Wanneer b.v. het eene land zijn contingent heeft overschreden op het oogenblik, dat de contingenteering van kracht wordt, kan een ander land, dat zijn kwantum nog niet bereikt heeft, blijven dóórgaan, zoodat dan de mogelijk heid komt te bestaan, dat het totaal van alle landen te zamen, wordt overschreden. In de periode 1 Maart lJuli zou naar totaal gerekend 529 ton boter mogen worden ingevoerd, doch er werd in dien tijd ingevoerd ruim 700 ton. Opmerking verdient nog de omstandig heid, dat in de laatste week van April de invoer uit Australië, Nieuw-Zeeland en Argentinië practisch reeds was opgehou den (te zamen nog geen 4 pat. van de 358.5 ton), doch dat Europeesch Rusland in die eene week 345 zond! Hoe dat mo gelijk kan zijn, zegt het „Hbld", begrijpen wij niet, want Rusland beeft volgens onze berekening recht op een contingent van nog niet ten volle 50 ton, doch het zendt ons in één week 345 ton thuisWas. die boter plotseling nog allemaal onder weg? Loon en salariskortingen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren met 25 tegen 18 stemmen een compromis-voorstel' tot invoering van een uniforme 3 pet. loon- en salariskor- ting aangenomen, welk voorstel ingediend was door den heer Dutilh, mede namens vertegenwoordigers van de drie rechtsche fracties en den vrijzinnig-democraat. B. en W. hadden zich vooraf bij dit voorstel neergelegd. Daardoor werd, be halve hun voorstel tot invoering van een progressieve korting (2 pet. tot f 2000 en 3 pet. daarboven), ook het voorstel tot be zuiniging op de z.g. franje der loonrege ling ter zijde gesteld. De Gemeenteraad van 's-G r a v e n h a- ge heeft gisteravond het voorstel van B. en W. tot verhooging van den pensioen aftrek voor het gemeentepersoneel van 5 tot 8.5 pet. aangenomen met 28 tegen 16 LIDO

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1