No. 184 Maandag 9 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland VERLAAGDE PRIJZEN N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" De werking van de Tarwewet. EERSTE BLAD. Bu tenland. HOENDERMEEL OPFOKVOER Dit nummer bestaal uit 2 bladen n. ZEELANDS HOENDERMEEL ZEELANDS OPFOKVOER GOES (Tel. 162) Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg, firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Wordt het bedrijfsbelang door de Tarwewet gediend? Wij geven nu eerst het woord aan den heer S. A. N. van Oeveren van Wol- faartsdijk, die het volgende schrijft: Gevolg gevende aan de uitnoodiging, voorkomende in uw blad van 3 Mei j.l., meen ik er u op te mogen wijzen, dat het onjuist is uit el'ke uitbreiding van het tarwe-areaal af te leiden, dat daarmede een gelijkmatige vermindering van werk gelegenheid gepaard moet gaan. Het is juist, dat voor het verkrijgen van een oogst, van een gewas als tarwe, niet die arbeidskracht gevraagd wordt, als b.v. voor die, van een gewas als bieten, doch tarwe staat daarin niet alleen. 'Hetzelfde doet zich ook voor ten aanzien van gerst, haver e.a. In 't algemeen kan men wel zeggen, dat alleen de gewassen, aangeduid als de z.g. hakvruchten, veel arbeidskracht vragen met daarnaast de grove tuinbouwgewas- sen, welke ook wel in onze bedrijven ge teeld worden, zooals ajuin en wijnpeen e.a. Dat de groep hakvruchten verminde ring zou ondergaan was te verwachten. Immers behooren daartoe de suikerbie ten, die al werden zij voor de geheele op pervlakte, door de regeering gesteund, ge zaaid, toch zouden terugvallen op 80 pet. van voorgaande jaren. Dat dit cijfer voorgaand jaar en moge lijk ook dit jaar niet ten volle zal bereikt worden, wil ik hieronder nog bespreken. Vermindering van arbeidsge legenheid ontstaat dus wanneer, tenge volge van grootere oppervlakte beteeld met tarwe, minder oppervlakte met aard appelen, bieten, uien en wijnpeen zou worden bebouwd. Maar deze vermindering ontstaat niet wanneer de tarwe in de plaats komt van haver, gerst, karwij, enz. En zou nu de vermindering van de groep hakvruchten en grove tuinbouwge- wassen percentsgewijze zoo groot zijn als de uitbreiding van de tarweverbouw Ik waag het te betwijfelen. Reeds de kolosale oppervlakte gepoot met aardappelen wijst in een andere rich ting en de niet ongunstige resultaten met uien en wijnpeen in 't afgeloopen jaar be haald, hebben den verbouw dezer gewas sen zeker gestimuleerd. Misschien wordt voor bieten niet ten volle de 80 pet. gehaald, schoon er toch allicht uitbreiding zal zijn tegenover vorig jaar. Wanneer men den invloed van de Tarwewet op de arbeidsgelegenheid dn den akkerbouw, wil beoordeelen, zal men goed doen de officieele gegevens van de Directie van den Landbouw af te wachten, omtrent de in 1932 met de verschillende gewassen beteelde oppervlakte. En wan neer men die dan, gegroepeerd op boven staande wijze, vergelijkt met die van '31, dan zal zeer waarschijnlijk blijken dat de werking van de Tarwewet op de arbeidsgelegenheid ab soluut geen on guns tig en in vloed heeft gebracht. Ten aanzien van een volgend jaar zij vooropgesteld, dat het zeker wenschelijk zou zijn, indien de verbouw van hak vruchten kon worden uitgebreid. Dit zal echter alleen kunnen worden bereikt ten aanzien van de suikerbieten, wanneer deze dit jaar de 80 pet. nog niet halen. Verder zal men niet kranen gaan om dat de binnenlandsche behoefte daarmee gedekt is en op export de eerste jaren geen uitzicht bestaat. Wil de regeering zich de zekerheid verschaffen, dat voor een volgend jaar ten volle het bieten- areaal wordt gezaaid, dan is dit middel zeer eenvoudig. Zij volge eenvoudig de adviezen op die de organisaties baar op dit punt zullen geven en het resultaat zal ongetwijfeld be vredigen zonder dat de kosten bovenmate zullen stijgen. Voor bet overige zou ik willen waar schuwen tegen een afbreken van de Tar wewet, waartoe ik de neiging zoo nu en dan in mijn omgeving ook wel eens waar neem. Men bedenke wel, dat de verzwakking van het weerstandsvermogen onzer bedrij ven nog steeds doorgaat, niet het minst Ingezonden Mededeeling. ook tengevolge van de ongunstige uit komsten der veehouderij, welke voor onze gemengde bedrijven ook nog van heel wat beteekenis is. Gaat men aan deze bedrijven nu ook nog den steun, die de Tarwewet biedt, ont nemen, dan zal men komen te staan voor gevolgen waaraan men nu nog niet denkt en dan zal men ervaren, dat ten aanzien van vele dingen, ook ten aanzien van de werkloosheid, in onze Zeeuwsche gemeen ten, de geeselen zullen plaatsmaken voor schorpioenen. De heer A. J. van D ij k e te N i s s e schrijft Het is wel jammer, dat men in de pro vincie Zeeland van verschillende zijden tegen den tarwestera ageert en wel on der het voorwendsel, als zoude deze steun maatregel wel den landbouwer, doch in geen geval het bedrijf op zich zelf ten goede komen. Wat betreft de door u genoemde cijfers, deze zullen zeer zeker met de officieele cijfers overeen stemmen en ik neem dan ook aan, dat in 1932, in Zeeland plm. 17000 H.A. tarwe meer uitgezaaid zijn dan het gemiddelde over de jaren 1921 1930 (14782 H.A.). De met aardappelen beteelde opper vlakte bedroeg in 1930 15094 H.A., ter wijl 't gemiddelde over 19211930 slechts 13600 H.A. bedroeg en hoewel de offi cieele gegevens voor 1932 mij niet ter be schikking staan, kunnen wij toch gevoege lijk aannemen, dat de met aard appelen beteelde oppervlakte dit jaar nog enorm grooter is. Zoo groot zelfs, dat men 'bij een nor male opbrengst voor een debacle vreest. Dit is evenzeer 't geval met de uienteelt. De bietenteelt kunnen we hier uitscha kelen, daar door de regeeringsmaatrege- len, deze is beperkt tot 80 pet. der nor male uitzaai. Ik kom dus tot de conclusie, dat de grootere tarwe-uitzaai niet geschiedt ten koste van die producten, die een goede werkgelegenheid verschaffen, doch voor een zéér groot gedeelte den verbouw ver vangt van gerst, haver, rogge, boonen, karwij, enz. Ook deze producten bieden den arbei der geen voldoende werkgelegenheid. Sterke uitbreiding der tarweteelt 'hoeft dus geenszins samen te gaan met sterke beperking van de arbeidsgelegenheid. Door een eventueele inkrimping der tarwecultuur zou het werkloozen vraag stuk noch geheel noch gedeeltelijk zijn op te lossen. Wel zou deze maatregel tot gevolg heb ben, dat voor den landbouwer ook deze teelt niet voldoende loonde, met het daar uit voortvloeiende feit, minder ontvang sten, dus nog eens weer minder gelegen heid den arbeiders voldoende werk te verschaffen. M.i. bestaat er absoluut geen verband tusschen de uitbreiding der tarwecultuur en het werkloozen vraagstukMen zoeke liever eens in de richting van de finan- cieele positie, waarin vele onzer Zeeuw sche landbouwers zich bevinden. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Winst voor Herriot. De einduitslag van de verkiezingen voor de Kamer beteekent een nederlaag voor de huidige regeering. Het z.g. kartel der linkeTpartijen wint 82 zetels en heeft thans de meerderheid. De uiterst-rechtsche partijen zijn het zwaarst geslagen. In totaal moest gisteren voor 357 zetels de beslissing vallen. De 'grootste winst boekt de partij van Herriot, de radicale partij, 'die met 158 zetels in de Kamer terugkeert in plaats van 105 zetels in het ontbonden parle ment. Een groote winst hebben ook de Fran- ache socialisten behaald, die 129 manda- Ingezonden Mededeeling. DE zijn als volgt: VAN EN MERK V. P. Z per 50 K.G. f 5.5525 K.G. f 3— per 10 K.G. f 1.55; 5 K.G. f 0.85 per 50 K.G. f7.50; per 10 K.G. f 2.-; per 2 K.G. f 0.60 25 K.G. f 4.~ 5 K.G. f 1.20 Bestellingen aan de weder- verkoopers of rechtstreeks aan de fabrikante ten veroverden tegen 112 zetels in de oude Kamer. De zwaarste nederlaag lijdt de conser vatieve „democratische volkspartij". Daar op volgen de onafhankelijke republikei nen en de partij der democratische en sociale actie. Het Volt meent, dat Tardieu het ontslag zal moeten aanbieden van zijn kabinet en dat Herriot dan belast zal worden met de kabinetsvorming. De nieuwe Kamer zal er als volgt uit zien 1932 Ontb. Winst Kamer of verl. Linkerzijde: Radicalen Republik. socialisten Onafh. radicalen 'Communisten Socialist-communisten en onafh. 'socialisten Rechterzijde: Linksche republikeinen (Tardieu) Verschillende onafh. groepen 'die dicht bij de partij van Tardieu staan Republik. unie (Marin) Dem. volkspartij (con servatieven) Autonomisten 129 112 J b 17 158 105 - - 53 37 25 - - 12 63 49 - - '14 12 11 - - .1 10 03 1 03 73 63 10 33 79 18 2 105 85 47 2 72 6 29 Wie wordt president van Frankrijk? Evenals bij een monarch het: „De ko ning is dood" door: „De koning leeft" wordt gevolgd, moet men zich ook thans reeds bezig houden met de vraag, wie de opvolger van wijlen den heer Doumer als president van Frankrijk zal zijn. De meest algemeen genoemde man, is de senaatspresident, de heer Lebrun. Nu Lebrun een candidatuur heeft wil len aanvaarden, schijnt zijn verkiezing verzekerd. De heer Lebrun is niet alleen president, maar ook een der meest invloedrijke figu ren van den senaat. Hij was van 1900 tot 1920 kamerlid. In 1920 tot senator gekozen, liet hij zich inschrijven in de republikeinsche unie, de groep van Poincaré. Hij was meerdere malen minister. Tijdens den oorlog was hij in het mi- nisterie-Clemenceau minister van de blokkade en bij den wapenstilstand, toen dat ministerie werd opgeheven, kreeg hij de portefeuille van het herstel der ver woeste gebieden. Een jaar geleden volgde hij den heer Doumer op op den presidentszetel van den senaat. Zijn tegencandidaat zal Painlevé zijn. Waarschijnlijk reeds morgen dus nog vóór de teraardebestelling, zal het Natio nale Congres te Versailles (de vereeniging van de Kamer en Senaat) bijeen komen om den nieuwen President te kiezen. Aan gezien de volmachten van de Kamer tot 1 Juni 1932 loopen, zal de nationale verga dering te Versailles bestaan uit den Se naat en de oude Kamer Paul Doumer. t Door moordenaarshand is de president der Fransche republiek Paul Doumer ge vallen. Nauwelijks een jaar geleden werd Dou mer tot bet hoogste ambt, tot de hoogste waardigheid, welke de republiek baar zo nen kan verleenen, geroepen. Na een strijd met een andere persoonlijkheid, die Frankrijk ook naar beste krachten ge diend beeft, Briand. Beiden zijn nu heengegaan; beeld van de vergankelijkheid van menschelijke glo rie. De stroom van deelnemingsbetuigingen uit het buitenland houdt onafgebroken aan. Tallooze regeeringshoofden en poli tici gaven uiting aan hun diepgevoelde ontroering bij dezen tragischen dood. Het - publiek zal vandaag, morgen en Woensdag den geheelen dag mogen defi- leeren in bet paleis van het Elysee, om aan president Doumer de laatste hulde te brengen. De Fransche ministerraad heeft beslo ten, dat Doumer met een nationale begra fenis op staatskosten ter aarde zal wor den besteld. De bijzettingsplechtigheid zal op Donderdag a.s. plaats vinden. Over den dader van den gruwzamen moord, naar wiens geestesvermogens thans door een aantal deskundigen een onderzoek wordt ingesteld, meldt Reuter nog, dat o.a. ook drie sublimaat pastiljes op hem gevonden werden, waarschijnlijk droeg hij deze bij zich, met de bedoeling zelfmoord te plegen. Tegenover de politie legt de man nog steeds de zonderlingste verklaringen af; o.a. deelde bij mede, dat bij de ontvoer der van den kleinen Lindy is. Er staat zelfs een en ander over deze ontvoering in zijn merkwaardige aanteekeningen: hij zou n.l. meer dan 60.000 frs. hebben uit gegeven voor de ontvoering van bet kind, dat als gijzelaar door Russische terro risten nu zal worden grootgebracht. Den moord op Doumer pleegde bij, vol gens die zelfde notities, uit wraak tegen Frankrijk, die Rusland niet uit zijn mi sère hielp, Rusland den bondgenoot uit den wereldoorlog. Op Amerika had hij zich gewroken door booger gemelde ont voering van een kind. In een Parijsche drukkerij beeft Gor- guloff destijds een brochure laten druk ken, waarin o.a. een neo-bolschewistisch embleem voorkomt, een den met den doodskop. De inhoud dezer brochure is uiterst verward, en schijnt er op te dui den, dat de man een politieke fantast is. Sommige andere inlichtingen, welke over den dader worden verstrekt, schijnen er echter meer op te duiden, dat hij. een geraffineerd simulant is. Albert Thomas overleden. De directeur van het Internationaal Ar beidsbureau, Albert Thomas, is plotseling op bijna 55-jarigen leeftijd overleden. Deze onverwachte dood heeft vooral te Genève diepe verslagenheid gewekt. Thomas had Zaterdag te Parijs met ©enige vrienden gedineerd, waarna hij een Binnenland. Geen verlaging van spoorwegtarieven. Landbouw-ontwikkelingsdag te Middel burg. Kastekort bij de Breede Watering bewes ten Ierseke. Buitenland. Wie wordt president van Frankrijk? De Kamerverkiezingen in Frankrijk. Aardverschuiving te Lyon. Albert Thomas overleden. Gespannen toestand te Kanton. De Vesuvius werkt. kleine wandeling ging maken, Tijdens deze wandeling werd Thomas onwel. Men ging een klein restaurant binnen, waar Thomas een glas rum bestelde. Na dat hij eenige teugjes had gedronken, be gaf hij zich naar de toiletten. Daar Tho mas lang uitbleef, waarschuwden zijn vrienden den gérant, die hem bewusteloos op den grond vond liggen. Thomas werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overge bracht, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. Thomas was naar Parijs gekomen, óm zijn stem uit te brengen voor de verkiezin gen. In December 1919 was Thomas gekozen tot directeur van bet Internationaal Ar beidsbureau te Genève, dat sindsdien door hem werd geleid. In deze functie is hij een van de leidende figuren in het Vcl- kenbondswerk geworden. Als directeur van het I. A. B. heeft Tho mas tal van conferenties en vergaderin gen voorgezeten en zijn stempel gedrukt op menige publicatie. Aardverschuiving te Lyon. In de onmiddellijke nabijheid van Lyon zijn door een aardverschuiving twee hui zen van vier verdiepingen ingestort. Tien tallen bewoners kwamen onder de p-uin- hoopen terecht. Doordat de gasleidiugon braken ontstond brand, wat de reddings werkzaamheden zeer bemoeilijkte. Het gelukte den te hulp gekomen mili tairen een aantal personen onder de puin- hoopen weg te halen, doch een nieuwe aardverschuiving deed hen terugdeinzen. Nadat men de hulpwerkzaamheden had hervat, werd de toestand zoo dreigend, dat ten slotte het werk moest worden op gegeven. Er liggen nog 27 personen onder de ruïnes. Men heeft alle hoop opgegeven hen te kunnen redden. De oorzaak is weer de sterke regenval der laatste weken. De geheele omgeving -is afgezet door de politie. Honderden wachten op berichten over vrienden of familieleden, die mis schien onder de puinhoopen liggen. De politie schat het aantal personen, dat onder het puin is terecht gekomen, thans op 50 tot 60. Geen geluid verneemt men uit de ruïnes. Gespannen toestand te Kanton. Te Kanton heerscht tengevolge van de diepe meeningsverschillen in politieke en militaire kringen een zeer gespannen toe stand. In geheel Kanton is de staat van beleg afgekondigd aangezien men het uitbreken van muiterijen in de baven verwacht. Te Tongkwan bij Macao bevinden zich eenige groote oorlogsschepen die in han den van anti-regeeringsgezinde elemen ten zouden zijn. Ook schijnen verschil lende opstandige vliegers met hun machi nes te zijn verdwenen. Communistisch raadsrumoer in Bremen. In de zitting van den raad van Bremen is het tot ernstige communistische onre- g( lmatigheden gekomen aangezien de voorzitter den commraistischen spreker Krohn er opmerkzaam op had gemaakt, dat diens interpellatie inzake de commu nistische demonstraties op 1 Mei niet aan vaard kon worden. Ondanks het bellen van den voorzitter en het geroep om orde, sprak de commu nist door, zoodat hem het woord werd ontnomen en de zitting werd geschorst. Kort voor de heropening van de zitting werd hij door agenten van politie uit de zaal verwijderd. Hierop barstte bij de communisten een woest tumult los, waar bij hevig op de politie werd gescholden. Tenslotte werden de fractieleider en drie andere communisten verwijderd en eerst nadat het college van den raad met eenparigheid van stemmen bekend maak te, dat de verwijderde raadsleden voor vier zittingen werden uitgesloten en dat voor drie maanden hun presentiegelden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1