FONGER5. 'nFONGERS DE ENORME PRIJSDALING Uit de Provincie. Uw Zenuwen PHijnhEfdi's Zenuwtabletien Kerknieuws. Tafel- en Dessertmessen 'T GEROHUIS st AGdoiaEasstraat Predikbeurten. Zie het rijwiel en het dwingt Uwe bewondering af om zijn ongeëven aarde constructie. - Zie de prijs en U is verbaasd, dat daarvoor zulk een rijwiel kan worden geleverd. Zoeklichtjes. Leestafel. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Telegrammen. Finantiëele Berichten Marktberichten. fcitifc £it' «lïuü-isanfsLLitsi- 'aas ik partij Bteeslji vjor eteentjt mede hebt opge bouwd, dan gaat het je aan het hart en vergt het veel van je zenuwen als je ziet, hoe niets-ontziende slcopers bezig zijn de partij omver te halen. Gelukkig is de par tij opgewassen gebleken tegen de sloopeis- hand, maar toch voel je na zco'n geschie denis sterker dan ooit, dat het dagelijk- sche partijleven je noodig heei't." „Dus u gaat zich in de toekomst weer meer aan de partij zelf wijden." „Dat is stellig mijn plan. Ik neem eerst een paar maanden rust. Eerst dacht ik na Pinksteren weer te beginnen, maar zoowel da voorzitter van de Kamer, wiens plaats vervanger ik ben, als p.g. Albarda heb ben c?9 sterk aangeraden nu eens volko men uit te rusten. Met September hoop ik met frisschen moed mijn taak in de Twee de Kamer weer op te nemen." Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris te Oisterwijk, O. P. van der Klei, can- didaat-notaris te Bergen op Zoom; te Fra- neker, W. Jensma, candidaat-notaris te Leeuwarden; te Gorinchem, J. K. Eblé, candidaat-notaris te Gorinchem; te Mak- kum, L. S. van der Burg, candidaat-nota ris te Makkum. Aan D. Wisboom Verstegen is op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Dordrecht. Bezuiniging op Volksgezondheidsdiensten. Naar wij vernemen is bij ministerieele beschikking een directorium benoemd o^er het Rijksserologisch Instituut te Utrecht (directeur Frof. Dr H. Alders- hoff) en het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid aldaar. (Directeur Dr P. A. Meerburg), welke beide instellingen in één gebouw gehuisvest zijn Voorzitter van het directorium is Dr I Lietaert Peerholte, directeur-generaal van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage; leden zijn de genoemde- directeuren der beide instituten. Als reden tot instelling van dit direc torium wordt bezuiniging opge-.iven. ♦ACSpaofliKss DE RUN-SCHELDE-K AN AALKWESTIE. Actie van het Kanaal-Comité in Zeeuwsch-Viaanderen. Woensdag j.l. is op initiatief van het Kanaal-Comité West-Brabant te Hulst een besloten vergadering belegd, waarin een comité van actie werd opgericht ter bevordering van het plan-Konijnenburg, dat, naar men verwacht, ook de verwe zenlijking zou brengen van den in Z— Vlaanderen reeds zoo lang gekoesterden wensch: den aanleg van een kanaal Sluis- kil-Graauw met daarop aansluitende veer boot naar den Brabantseken oever, een spoorlijn Grauw-Hulst-Walzoorden en 'n breede heirbaan langs het kanaal. Het bestuur van het Z.-Vlaamsche Co mité werd als volgt geconstitueerd: L. van Waesberghe, Hulst, voorzitter; J. W. Vienings, burgemeester van Clinge, ondervoorzitter; J. H. A. Holthuizen, re dacteur „Dagbl. van N.-Brabant en Zee land te Hulst, secretaris en B. Truffino, burgemeester van Hulst; Pr. Geirnaerdt, burgemeester van St Jansteen; A. E. Lan- genhorst, directeur van de Landbouwwin- terschool te Hulst en M. G. Geents, vrij gestelde van den Bred. Dioc. Werklieden- bond, leden. Voorts namen in het comité voorloopig een 12-tal vooraanstaande personen zit ting uit de verschillende bevolkingsgroe pen van Zeeuwsch-Viaanderen. Het ligt in de bedoeling, dit aantal nog belangrijk uit te breiden. Des avonds werd in hotel de Graan- beurs te Hulst onder voorzitterschap van den heer L. van Waesberghe een goed be zochte openbare vergadering gehouden, waarin door de heeren Blom, burgemees ter van Bergen op Zoom en voorzitter van het comité West-Brabant, Ir Vafa Konijnenburg, ontwerper van het kanaal plan en v. d. Poel, hoofdredacteur van het „Dagbl. van Noord-Brabant", het doel en de economische en politieke beteekenis van de kanaalplannen werden uiteenge zet en speciaal ook werd gewezen op de voorname gewestelijke zoowel als natio nale belangen, die Zeeuwsch-Viaanderen bij het tot stand komen van een kanaal Dintelsas-Bath heeft. Op overtuigende wijze werd door de verschillende sprekers betoogd, dat Nederland door de uitvoe ring van het plan Konijnenburg, aan zijn normale verplichting, om mede de wer ken tot het schenken van een betere ver binding met den Rijn aan België voldoet, zonder dat de Nederlandsche belangen worden geschaad. Gewezen werd o.a. ook op den belangenstrijd tusschen Antwer pen en Gent en de zich in verband daar mede ook in België steeds meer ontwik kelende instemming met het plan-Konij nenburg alsmede op de groote beteekenis van het geprojecteerde kanaal voor de ontwatering van Brabant, Zeeuwsch- Viaanderen en de Belgische Kempen. De vergadering werd ook door het 2de Kamerlid, dhr Lockefeer bijgewoond. HILVERSUM GESTOORD? Wij ge ven gratis advies voor verbetering! J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Aangehouden. Dor de Justitie te Middelburg is aangehouden zekere de P., 23 jaar, koopman, wonende te Vlis singen, die er van. verdacht wordt een pak inhoudende een partij dames- en heeren sokken te hebban ontvreemd ten nadeele van een marktkoopman te Middelburg. De P'. is naar hoi: huis van bewaring OV-'-irr,>;|r»a,cht. In iet ««wtr.uii1 li avond overleden het dochtertje van G., wonende aan den Nieuwen Vlissingschen weg, wie gisterenmiddag een ongeluk op dien weg overkwam. Betreffende het ongeluk vernemen wij nog nader, dat onmiddellijk de burge meester van Koudekerke met zijn veld wachter een onderzoek instelde, terwijl de deskundige Ir Vijgenboom uit Vlissingen later ook ter plaatse kwam, en ook de substituut-officier van justitie, nar baron van der Fcltz, de siiuatie kwam opnemen. Uit een en ander is gebleken, dat het meisje in de richting Middelburg op het rijwielpad reed en de auto komende uit de richting Middelburg rechts op de klin-. kerbestrating, dus vlak bij genoemd pad. Aangenomen kan worden, dat het kind op zij tegen den auto aan is gereden, en den chauffeur vermoedelijk geen schuld treft. De auto, die aanvankelijk in beslag was genomen, kon later weder tijdelijk vrij worden gegeven. Van de plaats van het ongeluk zijn enkele foto's gemaakt. Het meisje moet met het rijwiel zijn ge vallen en heeft daarbij zulke ernstige wonden aan het hoofd bekomen, dat di rect het ergste moest worden gevreesd. Het rijwiel was vooral aan het voorwiel geheel vernield. De Zangvereeniging „Tot Oefe ning en uitspanning" zal op Dinsdag a.s. ten gehoore brengen het bekende werk Handel's „Josua". Maandagavond zal het generale repetitie zijn. Gaarne wekken wij tot het bijwonen dezer uitvoering op. Men zie de advertentie in dit nr. Westkapelle. Begin dezer maand zijn alhier ingeschreven 113 werkloozen; in 't begin der vorige maand bedroeg dat aantal 119. Ingezonden Mededseling. Ingebonden Madedeellng. daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisj.i 75 -t. Bij Apoth. en Drogisten Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlissingen, D. J. Vossers te Rozenburg. Te Kollum, P. E. C. Boonstra te Roderwoide*Te Nieuwe Pekela, Th. A. Vos, cand. te Groningen. Te IJsselmuiden, D. J. v. J. Graaf te Ede. Te Nisse, A. Blanson Henkemans, O.I. pred. met ver lof. Bedankt voor Lemmer, J. G. Snoep te Kantens. Voor Amerongen, J. H. Schuur- mans Stekhoven te Maarn. Voor Brand wijk, A. J. F. Pop te Monster. Geref. Gemeenten. Beroepen te Kampen, J. D. Barth te Borsselen. Vlissingen. D.V. zal op Dinsdag 5 Juli a.s. alhier in den tuin der voorm. Wil lem III kazerne ten bate van de Chr. Gerpf. Zending op Midden-Celebes de 5e Zeeuwsche Zendingsdag gehouden wor den. D s F. Staal. In de Dinsdag ge houden vergadering van de Classis Zie- rikzee is aan Ds F. Staal te Colijnsplaat op diens verzoek eervol emeritaat ver leend. Ds Staal, die bijna 38 jaren de Kerk te Colijnsplaat diende, werd in zeer waardeerende woorden toegesproken door den praeses, Ds van den Ende en door Ds Hey namens deputaten Art. 49. Ds J. P h. M e y n i n k. f Te Leur (N.B.) is in den leeftijd van 60 jaar over leden Ds J. Ph. Meynink, predikant der Ned. Herv. gemeente aldaar. De overledene diende de gemeenten Ebertheim, Grootegast en Leur. D r A. J. van 't Hooft, t In den ouderdom van 71 jaar is te Den Haag overleden Dr A. J. van 't Hooft, em.-pred. van de Ned. Herv. Gemeente te Ooster beek. Dr van 't Hooft diende de gemeenten Nootdorp, Borne, Meppel en tot 31 Oct. van het vorige jaar, Oosterbeek. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer P. W. B. Haseloop, cand. der universiteit te Groningen. Ingezonden Mededeeling. Vlekvrij heft Roestvrij lemmet f 4.50 per Vs dozijn. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Steinz. Wilhelminadorp vm. ds de Vries, rnn. ds Homburg. Ritthem, 9.30 u. ds v. d. Wan,, 2 u. ds de Ru (verbeterd bericht). Geersdijk, vm. dhr de Jager, nm. dhr Plantsoen. Koudekerke, vm. ds v. Evert, nm. ds ten Kate. 't Zand, 10 ds Blaauwendraad, 6 u. ds Bakker. Geref. Kerken. Gecadvk mn. nm. ds de Meester va.r Brouwershaven. Wissenkerke, vm. en na. d.s Hoek van Z<mnemaire. Baarland, vm. d3 Booij, nm. ds Donma te Oostk^iH-lle (H.Av. en Dankz.) 1 Bnrssele, vm. ieesdienst. nm. ds Booij. fongers-kwaliteit FONQERS* GARANTIE COMPLEET MET VRIJWIEL BANDREM BAGAGEDRAGER EN KETTINGTROMMEL Chr. Evang. Gem. Goes, half 8 bidstond, 9.30, 2 en 6 u. dhr Verboom van Bath. Geschenk. Bijdragen van Ne derlandsche schrijvers en schrijf sters ter gelegenheid van de Nederlandsche Boekenweek 7 14 Mei 1922. Uitgegeven van wege de Vereeniging ter bevor dering van de belangen des boek handels. „Geschenk". Een eigenaardige titel voor een boek. En toch zeer gepast. Im mers dit boek wordt gedurende de Boe kenweek 1932 7 tot 14 Mei ten ge schenke gegeven aan allen, die voor f 2.50 aan boeken koopen, Een geschenk, dat door boekenliefheb bers zeker op prijs zal worden gesteld. Dit boek bevat bijdragen van 33 letter kundigen, schrijvers en schrijfsters, die enkele bijzonderheden uit hun leven ver tellen of ook wel een fragment uit een van hun werken ten beste geven. Van de meesten is ook een op kunstdruk uitge voerde foto opgenomen. Het is WO den aard der zaak een bont gezelschap, dat hier aan het woord is, o.a. ook van der Hulst, Rijnsdorp, Wilma, Hendrika Kuyper-van Oordt, Jo van Am- mers-Küller, M. J. Brusse, Herman Poort enz. Behalve de schrijvers hebben aan het tot stand komen van dit boek belangeloos medegewerkt de N. V. van de Garde Co's Drukkerij te Zalt-Bommel en de ver- eenigingen van Papiergroothandelaren, Boekbinderspatroons en Ghemigrafische inrichtingen. Zij hebben zich groote op offeringen getroost om dit boek ten ge schenke te kunnen geven. Laat nu het lezend publiek zich de volgende week eens eenige opoffering getroosten om de Boekenweek 1932 ten volle aan het doel te doen beantwoorden. De beteekenis van een goed boek wordt niet licht te hoog geschat. Brandineenmanufacturen- winkel. De vroegere melkfabriek te Noordlaren, die voor eenige jaren veran derd is in een manufacturenzaak en een woonhuis, is een prooi der vlammen ge worden. In de manufacturenzaak waren juist den dag te voren nieuwe bewoners gekomen, zoodat huisraad en winkel-in ventaris nog ingepakt stonden. De vrouw van den manufacturier kon slechts met groote moeite worden gered; aan een serie aaneengeknoopte lakens moest men haar uit de brandende woning naar beneden laten zakken. Ook de familie H., die het woonhuis bewoont, moest in nachtgewaad het huis ontvluchten. Een der gezinsleden liep ernstige brandwonden op. De oorzaak van den brand is onbekend. Smokkelauto aangehouden Aan het douane-kantoor op de Eijgels- hovenerweg, op de grens van Kerkrade, werd een Duitsche auto uit Barmen, die herhaaldelijk de grens passeerde en ver dacht werd smokkelwaar te vervoeren, aangehouden. Tot dusverre bleven nauw keurige onderzoekingen zonder gevolg. Woensdag werden de chauffeur en een vrouw, die uit Kerkrade met de auto meekwam, gearresteerd. De auto bleek in derdaad ingericht voor den smokkelhan del daar geheime bergplaatsen waren aangebracht. In beslag genomen werden 27 pond koffie, 25 pond tabak en 2000 sigaretten. Inbrekers op heeterdaad betrapt. Eenigen tijd geleden werd in gebroken in de magazijnen van de firma Kalse te Maastricht, Toen woren een aan tal beurzen en dekens gestolen. De agent van politie W., bemerkte in den nacht van Woensdag op Donderdag een tweetal personen, die zich op verdach te wijze rond de villa ophielden. W. heeft zich toen verdekt opgesteld .teneinde de dikten op heeterdaad te kunnen betrap pen. Plotseling viel echter een schot en beide mannen gingen aan den haal. Het gelukte den agent evenwel beiden te achterhalen en tot staan te brengen. Het bleken te zijn zekere F. K. en M. S., beiden uit Maastricht. Zij zijn in ver zekerde bewaring gesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Welk onderwijs voor Uw 12-jarig kind? III. In dit slotartikel zal ik trachten die ouders van advies te dienen, wier kind later onderwijzer of onderwijzeres hoopt te worden, om met een stem uit de practijk te eindigen. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Chr. U. L. 0. zegt er dit van: „De weg naar de Kweekschool leidt over de U. L. O.-school. Zoo en niet anders bedoelde de wetgever. Het is een gelukkig verschijnsel, dat een sterk streven valt waar te nemen om aan de candidaten met U. L. O.-opleiding de voorkeur te geven, en dat tamelijk algemeen de U. L. O.-school als de aangewezen voorberei- dings- en opleidingsschool voor de Kweek school wordt erkend. In het belang van de toekomstige kwee- kelingen moet den ouders dan ook elke andere weg sterk ontraden worden." Uit de ervaring der laatste jaren kan ik er dit nog bijvoegen, dat voor een doel treffende voorbereiding voor de le kl. Kweekschool 2 jaar U. L. O. noodig is, zoodat het verstandig is en geen jaar verlies geeft, als men zijn kind direct na. de 6e klasse naar de U. L. O.-school zendt. Ten slotte is het voor ieder ouder van belang kennis te nemen van de uitspraak die voorkomt in het „Rapport van de commissie van Doelmatige Onderwijs-or- ganisatie, ingesteld door de Nederland sche Maatschappij van Nijverheid en Handel". In dit rapport wordt over de resultaten van verschillende takken van onderwijs zeer geklaagd. En dan is het wel opvallend, dat te midden van deze klachten-woestijn de commissie, komende tot het U. L. O., zich aldus uitlaat: „Naar uit enkele antwoorden op de enquête en ook van andere zijden bleek, is het bedrijfsleven over het algemeen met het onderwijs, dat deze U. L. O.- scholen geven, zeer tevreden. De Commissie acht het dan ook van be lang, dat het karakter van dit onderwijs, zooals het nu bestaat, ongewijzigd ge handhaafd blijft." „Voor tal van posities in het prac- tische leven is de aangewezen weg: na de lagere school, hetzij een bepaalde vakop leiding te volgen, dan wel over te gaan naar het algemeen vormend Uitgebreid Lager Onderwijs, eventueel met daarop aansluitend vakonderwijs. „De Commissie heeft de overtuiging, dat een dergelijke U.L.O.-opleiding de aangewezen weg is voor tal van jongelieden, die na het doorloopen van de lagere school voortgezet algemeen vor mend onderwijs kunnen ontvangen, om zich voor een positie in het practische leven te bekwamen. „De U.L.O.-schooI zal dan ook in het algemeen meer leerlingen tot zich trekken dan H. B. S. en Gymnasium." Tot zoover dera commissie. Ik vlei me mat de hoop, dat het lezen van de verschillende stemmen, die ik in een drietal bijdragen toe U heb laten spre ken, het U mei slijk maken zal, voor Uw k!nd een goede schoolkeuze te doen. H. C. VAN DONK, Hoofd Chr. U.L.O.-school te Goes. Met onze Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond ging het tot nog toe niet zooals het gaan moest. Het aantal leden was met name ook in Zeeland, veel te gering. De Christelijke landarbeiders bleken wat dit betreft beter hun roeping te ver staan. Er is echter grond om te hopen, dat er nu een kentering zal komen. Dank zij de actie van de Z. L. M., die het onderwerp: „Organisatie naar eigen beginsel" publiek aan de orde heeft ge steld en onze boeren en tuinders noopt, hun positie nader te bepalen. Velen hebben tot nu toe misschien over deze zaak nog weinig nagedacht. Maar ze zijn nu tot nadenken geprik keld. En het resultaat daarvan kan niet anders zijn dan dat ze gaan meewerken de positie van onze Christelijke Boeren- en Tuindersbond te versterken, dat zij zich gaan organiseeren naar eigen begin sel onder eigen banier! OPMERKER. President Doumer overleden. PARIJS. President Doumer is in den afgeloopen nacht te 4.40 uur aan de ge volgen van de ernstige verwondingen, hem gisteren bij den revolveraanslag toe gebracht, overleden. Sedert 10 uur wist men, dat slechts een wonder den 75-jari- gen grijsaard zou kunnen redden. Tardieu en verschillende leden der re geering hebben het ziekbed bijna niet ver laten.. Niet minder dan zes geneesheeren hebben tot het laatste oogenblik getracht Doumer in het even te behouden. Twee maal heeft bloedtransfusie en één maal een operatie plaats gehad. Nu en dan, o.a. tijdens de operatie, kwam hij tot be wustzijn. Te 4 u. 40 blies hij den laatsten adem uit. Het bericht van het overlijden werd door de menigte voor het ziekenhuis on der diep stilzwijgen aangehoord. Vanmiddag te 12 uur heeft een kabi- netazitting plaats. Hollandia Kattenburg. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1930<'31 van de Hollandia Fabrieken Kattenburg Co. is het volgende ont leend: Alhoewel de omzetten in het afgeloo pen boekjaar tot en met de maand Augus tus in vergelijking met die van de over eenkomstige periode van het vorig jaar ongeveer gelijk gebleven zijn, liepen deze in de volgende maanden sterk achteruit, zulks tengevolge van de geweldige valuta- depreciatie. Door de inzinking der valuta waren wij ook genoodzaakt op onze goederenvoor raden zeer hooge afschrijvingen te doen plaats vinden, hetgeen een groot verlies veroorzaakte. Het verlies beloopt f 198.648, waarvan in mindering kan worden gebracht het onverdeeld saldo 1930 ad f 9264, blijft f 189.384, welk bedrag voorgesteld wordt op nieuwe rekening over te boeken. Het vorig jaar werd 8 pet. dividend uitgekeerd op de 6 pet. cum. pref. winstd. aandeelen. Stand van hedenmorgen 10 uur. Stand van gistermiddag 3 uur: 755. Licht op voor fietsers: Zondag 8 u. Maandag 8 u. 2. VLISSINGEN. Veiling van 6 Mei. Spi nazie 19, koolrapen 1,52, wijnpeen 9, witlof 114, posteleijn 40, snijsla 11, roode kool 2, groene boontjes 98, bruine boonen 20, stoofperen 21 ct. alles per k.g. Eendeieren 19, kipeieren 2021 ct. p. 10 stuks; bloemkool 331, sla 47, Deen- sche witte kool 0,5, roode kool 5 ct. alles per stuk. Raapstelen 2, radijs 35, selderie 4,5 7,5, prei 6,510,5, rabarber 0,52, uien 2,53, peen 23,524, flieren 3 4,5, tulpen 1014, Margrieten 1215 ct. alles per bos. Peterselie 29, zuring 918 ct. beide per mandje; Cloxinea 16, Caila's 69 ct. beide per pot. Poters 910, drielingen 22, aardap pelen 1134 ct. per 10 k.g. GOES, Groentenveiling van 6 Mei 1932. Spinazie 5-10, Snijsla 0.10-2, Sjalotten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2