No. 183 Zaterdag 7 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SUPERIEUR! De werking van de Tarwewet. •r VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. LEKKERE KOFFIE [>it nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Buitenland. „VAN NELLE" ZIJN Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buioou: Lange Vorststraat 70, Goe», Tel.: Rodactlo en Administratio No. 1L Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 20.05 Prijs der Advertentien: 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Wordt het b e d r ij f s belang door de Tarwewet gediend? I. In ons artikeltje over bovenstaand on derwerp in ons nummer van Dinsdag hebben wij de gelegenheid opengesteld, dat practici onder onze lezers zich over dit onderwerp zouden uitspreken. Naar aanleiding hiervan ontvingen wij van verschillende kanten brieven, die wij hier soms een weinig verkort gaar ne een plaats geven. De heer A. J. van Luyk te Borsselen schrijft ons: Naar aanleiding van uw stukje in „De Zeeuw" van 3 dezer: „Tarwesteun en be drijfsbelang", waarin u in de uitbreiding van de tarweteelt de oorzaak meent te kunnen vinden van de sterk verminderde arbeidsgelegenheid in den landbouw, zou ik willen opmerken, dat m.i. de tarwe teelt daaraan wel de minste schuld heeft. De uitbreiding dezer teelt toch gaat voor namelijk ten koste van die van gerst, vlas, boonen, haver, maanzaad e.d., gewassen, die toch ook niet zoo veel arbeid vragen. Wel ligt er een groote oorzaak in de in krimping der cultuur van de suikerbiet, die, zooals u weet, in 1931 met meer dan Vs en waarschijnlijk dit jaar met plm. der oppervlakte van vorige jaren is ingekrompen (van deze inkrimping is 20 pet. op 'toogenblik verplicht). Deze teelt toch verschaft de meeste werkgelegenheid. Een tweede oorzaak der meerdere werk loosheid is, dat de zeer sterk gedaalde ontvangsten van den landbouwer dezen niet toelaten, om meer dan den beslist noodzakelijken arbeid te doen verrichten, zoodat veel werk, dat anders werd gedaan en loonend was, nu blijft liggen. Boven dien brengt elke uitgaaf van arbeidsloon ook weer een kleinere uitgaaf aan kosten sociale verzekeringen mee. Deze laatste, die toch ook voor een be drijf met hoofdzakelijk akkerbouw tus- schen de f10 en fll per H.A. bedragen, en die u, volgens uw antwoord aan den heer Koert onlangs, als bij het loon be- hoorende, ook uit het bedrijf betaald wenscht te zien, dwingen op 'toogenblik den landbouwer op een bedrijf van 40 k 50 H.A. in samenwerking weer met diens leege portemonnaie, om den heelen zomer een man minder te hou den, dan hij anders zou doen, zoodat deze instellingen, die in 't belang van den arbeider zijn tot stand gekomen, op 'toogenblik juist het tegenovergestelde veroorzaken. Een terugloopen van het tarwe-areaal tot dat van 1931 dat waarschijnlijk door het ongunstige najaar van 1930 nog minder was dan voorgaande jaren zou boer noch landarbeiders iets baten, in dien er geen loonende teelten voor in de plaats kwamen, en dit is juist niet mo gelijk daar het juist de steun voor tarwe en bieten is, die op 't oogenblik den land bouwer nog in staat stelt, om arbeiders in 'twerk te houden. De heer Jac. Welleman te Krab- bendijke maakt de volgende opmerkin gen: Volgens statistische gegevens waren in 1928 in Nederland 55633 H.A. bebouwd met tarwe en gaf deze een gemiddelden oogst van 44 H.L. is 2447852 H.L. a 75 K.G. (het gewicht, waarmede men offici eel rekent) is 183.588.900 K.G. of bijna 183589 ton. Deze hoeveelheid is dus wat grooter dan volgens u „De Tijd" aan gaf. Van 1925 tot en met 1931 was de bezaaide oppervlakte met tarwe ge middeld 50830 H.A. groot met een op brengst van 38.8 H.L. per H.A. is 1972220 H.L. a 75 K.G. is 147915 ton. We mogen dus zeggen, dat in normalen tijd over een reeks van jaren Nederland on geveer 150.000 ton tarwe produceert. In Zeeland werd van 1925 tot en met '31 gemiddeld 14682 H.A. bebouwd met tar we, van 1921 tot en met 1925 bedroeg die oppervlakte 15268 H.A. Volgens „De Tijd" zou men nu voor dit jaar een Nederland- sche oogst verwachten van 318460 ton, d.i. dus meer dan de dubbee normale hoeveel heid. Ik heb dat gevreesd envoor speld, vandaar, dat ik steeds zoo aan drong op voldoende steun aan da suikerbieten. Dat zou de na tuurlijke rem zijn geweest voor den tar- webouw en de werkgelegenheid zou sta biel zijn gebleven, terwijl bovendien een groote categorie van arbeiders, die zelf een stukje land bebouwt, daarmede ge baat zou zijn geweest. Dat de uitzaai van tarwe het volgend jaar weer grooter zal zijn, verwacht ik ooL De Tarwewet is voorloopig slechts een leven van drie jaar gegund en de boeren zullen daarvan zoo veel mogelijk willen profiteeren. D i t k a n nog'voorkomen worden, als vóór den uitzaai, dit najaar, een werkelijk loonende prijs voor de bieten in uitzicht zal worden gesteld. Wat dit laatste betreft moet men de feiten durven zien, zooals ze zijn. De suikerprijs stond gis teren te Amsterdam rond f 5, een prijs, die de verwerking en kosten van biet tot suiker niet goedmaakt. En wil men de bietenteelt dan nog sterker in de hand werken, laat dan een crediet ge geven worden om dit product, dat zooveel arbeid vraagt, te financieren. Hier ligt ook een taak voor de Provincie, want iedere Zeeuw weet, wat een behoorlijke bietencampagne voor ons gewest waard is. Bij dat alles komt, dat een grootere tar- webouw zich beter leent voor machinalen- arbeid. Hoe grooter de oppervlakte, hoe voordeeliger de machine kan werken. Het denkbeeld als zoodanig van den arbeider die hier naar den vlegel verwijst, is nog zoo gek niet, vooral niet als men dit ba seert op den abnormalen tijd. Gelukkig spreekt deze niet van de sikkel, dat toont den va,km an, want tijdens den oogst kan niet getreuzeld worden, dan moet men woekeren met den tijd, doch als de oogst veilig is opgeborgen, dan kan men rusti ger werken. Er wordt gezocht naar werk- objecten. De a.s. winter zal vrij zeker nog moeilijker door te komen zijn dan de eer ste, ofschoon ook nu reeds veel ellende is geleden. Zou aan deze soort werkgelegenheid in derdaad niet de bijzondere aandacht ge schonken kunnen worden? Deze Minister wil er moeilijk aan, vreest voor fraude, doch het wil ons voorkomen, dat dit tot een minimum-mogelijkheid zou kunnen warden beperkt, als een plaatselijke com missie van boeren en arbeiders hierbij de leiding zou hebben; de regeeringstoeslag zou hier niet zoo bijzonder hoog behoeven te zijn, en de menschen bleven in eigen werkkring. Inderdaad mag niet vergeten worden, dat steun wordt gegeven om onze bedrij ven in stand te houden en daaronder moet toch stellig worden gerekend op en wor den gedacht aan werk voor onze arbei ders, vandaar, dat ik dit „vlegeldenk beeld" graag aan nadere beschouwing onderworpen zie. Verder geven wij nog het woord aan den heer I z. P. v. d. W e e 1 e te C&lijnst- plaat, die schrijft: De cijfers, genoemd in uw artikel over bovengenoemd onderwerp, zijn niet juist. Dat doet weinig terzake, daar U alleen beweert, dat het bedrijfsbelang niet met een groote uitbreiding der tarweteelt ge diend is, aangezien deze weinig arbeids krachten vergt. In dit verband zou ik echter gaarne de vraag beantwoord zien, wat moeten de boeren dan verbouwen? De steun aan het vlas is onvoldoende, de bietenteelt be perkt. Andere gewassen worden niet ge steund. De boeren verliezen geld, gemid deld mag men wel aannemen, dat onge veer de pacht verloren wordt. Zou de op brengst van het bedrijf nog verminderen, zal er minder werkgelegenheid zijn, een meerdere bate door de tarwe beteekent meer kans op werk, omdat daardoor de ge legenheid tot het verrichten van andere werkzaamheden ontstaat. Een verminde ring van bedrijfsin'komen kan nooit lei den tot eene vermeerderde uitgave van ar beidsloon. Zou bet algemeen belang er mede gediend zijn als de boer de opper vlakte met tarwe verminderd© en weer het braken in zijn bedrijf invoerde? Het gevaar voor het bedrijf, zooals U het ziet, schuilt niet in een eenzijdige teelt, zij het ook van weinig arbeid vorderende gewas sen, maar in den extensieven bedrijfs vorm. De schuld aan de uitbreiding der tarweteelt en de mindere vraag naar ar beidskrachten schuilt niet bij. de boeren, maar is te wijten aan het ontbreken van voldoenden steun aan andere gewassen, hierbij buiten beschouwing latende of het steunen van andere gewassen mogelijk is. Maandag geven wij andere inzenders het woord. De Hoop der Toekomst. Biedt de „hoop der toekomst" zooals wij toch het opgroeiend geslacht mogen aanduiden, nog hoop voor de toekomst? Er zijn niet zoo wenigen die deze vraag zonder meer ontkennend beantwoorden. Van de tegenwoordige jeugd weten zij niets goeds te zeggen. Zij zien niets an ders dan onverschilligheid en verwatering en achteruitgang. Toegegeven kan worden, dat er vaak wel reden is voor klacht. Er is in onzen tijd veel oppervlakkig heid, onverschilligheid, wereldgelijkvor migheid, niet het minst bij de jeugd. Maar het constateeren van deze feiten mag ons niet weerhouden ook de lichtzij den te zien. En die zijn er ook nog. In de afgeloopen week zijn te Nijme gen en te Groningen weer de Bondsdagen gehouden van het Ned. Jong. Verbond en van den Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Geref. Grondslag. Op deze Bondsdagen was er niets dat naar vermaak zweemde. Van al de attrac ties waarmee de A.J.G. hare leden bijeen tracht te houden was hier niets te be speuren. En toch werden beide vergaderingen in totaal door ongeveer 7000 jonge men schen bezocht. Wij willen pessimisten gaarne zooveel mogelijk tegemoet komen en dus ook het bezoeken van dergelijke vergaderingen niet te hoog aanslaan. Maar toch, als we zien de onderwerpen die op deze Bondsdagen werden behan deld en de groote belangstelling die daar bij van de zijde der jeugd openbaar werd, dan zeggen wij: ja, Gode zij donk, bij alle verkeerdheid en gebrek. ocde jeugd: de hoop der toekomst geeft nog hoop voor de toekomst. Voor het paleis van het Elysée hoopte zich een enorme menschenmenigte op. Eerst om twintig minuten voor vijf, toen hoopvoller berichten gegeven konden wor den, heeft men mevrouw Doumer op de hoogte gebracht en heeft zij zich naar het ziekenhuis begeven. Intusschen was de dader naar het bu reau van politie overgebracht. Hij ver klaarde Paul Gorguloff te beeten en te Braviscaica in den Kaukasus te zijn gebo ren, doctor in de medicijnen te zijn en te Praag te zijn gediplomeerd. Met de grootste moeite kon men iets uit hem krijgen, totdat hij eindelijk vele ma len herhaalde, altijd tegen het bolsjewis me geweest te zijn. Men vroeg hem daarop, waarom hij op den president der Fransche republiek had geschoten, waarop hij zeide, dat Frank rijk het bolsjewisme hielp en dat ieder een tegen zijn vaderland is. Hij werd ingesloten, terwijl er reeds or ders waren gegeven, om een zoo uitge breid mogelijk onderzoek in te stellen, om na te gaan, of hij medeplichtigen heeft. Men vond bovendien een kaartje op hem „Paul Brade, schrijver-oudstrijder" en verschillende gedichten in de Tsjechische taal. Hij verklaarde een invitatie ge vraagd te hebben op den naam Brade, hetgeen juist is gebleken. In het hotel van Gorgoloff is een huis zoeking verricht. Zijn vrouw in Monaco is op verzoek van de Fransche autoritei ten door de politie te Monaco gearres teerd. Shanghai herleeft De ontruiming van Shangai door de Japansche troepen, voorzien in de Don derdag onderteekende overeenkomst tus- schen Japan en China, is reeds begonnen. Geleidelijk zullen nu ook de Japansche Binnenland. De heer Schaper blijft Kamerlid. Actie van een kanaal-comité in Zeeuwsch- Vlaanderen. Buitenland. President Doumer overleden. Argentinië wil weer bij den Volkenbond, j Sneeuwval in Engeland. De toestand te Shanghai. Korte Berichten. Te Oderberg en te Erkner (bij Ber lijn) is weer duchtig gevochten tusschen nazi's en politieke tegenstanders. De oogst van deze kloppartijen was: 23 gewonden, die thans voor het meerendeel in het ziekenhuis liggen. De Graf Zeppelin is weer vlot te Pernambuco geland. President Hoover heeft een bood schap tot het congres gericht, om aan te dringen op het herstel van het evenwicht in de begrooting. Hoover zegt daarin, dat de houding van het congres onrust in het land wekt. Hij wenscht een definitief na tionaal programma met verdere bezuini gingen vóór 1 Juli. In het noorden van Engeland en in Schotland is in de afgeloopen 48 uur veel sneeuw gevallen. In het graafschap In- verness lag de sneeuw zelfs 10 c.M. hoog. De toppen der Schotsche bergen zijn met sneeuw bedekt. Ook in de dalen van West- Moorland is veel sneeuw gevallen. De tweede dienstperiode van Rijks president von Hindenburg is gisteren be gonnen en wel overeenkomstig den wensch van het staatshoofd zonder de minste plechtigheid. Ingezonden Mededeeling. DE AANSLAG OP PRESIDENT DOUMER. Consternatie te Parijs. Onbeschrijfelijk is de indruk, dien de weerzinwekkende aanslag op den hoog bejaarden president van de Fransche republiek te Parijs heeft gemaakt. De president had van het oogenblik af, dat hij, op een week na een jaar geleden, te Versailles tot president van de Fran sche republiek werd gekozen, werkelijk geen tegenstanders meer. Hij genoot iets anders dan populariteit, namelijk een al- gemeene hoogschatting. In de Fransche hoofdstad was de ver warring zoo volslagen, dat het aanvanke lijk volstrekt onmogelijk was, juiste in lichtingen omtrent het gebeurde te be komen. In alle straten hadden volksoploopen plaats, vooral bij de krantenkiosken en in de groote hartaders der stad. President Doumer had zich even voor 3 uur naar het Hotel Rotschild begeven, waar de schrijvers-oudstrijders een ver koop van hun werken hadden georgani seerd, zooals ze elk jaar deden tot steun van hun kameraden. Even nadat de president was binnen getreden, omgeven door enkele ministers en een aantal leden van het boeksaloin, wilde hij eenige boeken koopen. Op dat oogenblik zag een der ministers een hand met een revolver, doch voordat hij een beweging kon maken, knalden ach tereenvolgens eenige schoten. De presi dent stortte neer. De aanvaller werd ontwapend en de aanwezigen wilden hem lynchen, maar de wachthoudende agenten konden hem aan de menigte onttrekken en naar het na bijgelegen politiebureau voeren. Men droeg den heer Doumer naar zijn auto en vervoerde hem naar het zieken huis Beaujon. Een zevental geneesheeren verleende onmiddellijk hun bijstand. De president verloor overvloedig bloed uit een viertal verwondingen, zoodat onmid dellijk een bloedtransfusie moest worden toegepast, waarvoor een der ziekenver plegers, zekere Wilma, zich beschikbaar stelde. Even later moest een tweede bloed transfusie plaats hebben. Na de tweede operatie heeft de presi dent eenige onsamenhangende woorden gestameld. oorlogschepen worden teruggetrokken. Binnen vier weken zal de ontruiming zijn voltooid. De Kanton-regeering publiceerde Vrij dag een officiëel bericht, waarin het slui ten van den wapenstilstand te Shanghai „verraad aan de nationale belangen van het Chineesche volk" wordt genoemd. Kanton wil, naar het schijnt, door het verbreken der betrekkingen met de Nan- kingregeering, den burgeroorlog. De Nanking-regeering wil alles doen, om een nieuwen burgeroorlog te vermij den, daar de gevolgen hiervan voor ge heel China van buitengewonen omvang zouden zijn. Rust te Genève. De werkzaamheden der ontwapenings conferentie worden op het oogenblik voor namelijk voortgezet in vertrouwelijke be sprekingen der technische subcommis sies. Genève is thans in afwachting van de zitting van den raad van den Volken bond, die Maandagochtend bijeenkomt Hevige brand in de haven van New York Gisteren heeft in de haven van New York een reusachtige brand gewoed, die de Gunard-pier aan de North River ge heel heeft vernield. De pier is de lost- en aanlegplaats voor de groote schepen vau de Engelsche Cunard Line. Een zeer groote brandweermacht bestreed 't vuur, zoowel van de land- als van de water zijde, doch tevergeefs. Het scheepvaartverkeer in het geheele havengedeelte van de North River moest gestremd worden. Talrijke brandweerlie den werden gewond. Alle voorraadloodsen op de Gunard- pier met kostbaren inhoud werden geheel vernield. Argentinië wil weer toetreden tot den Volkenbond. Voor het eerst sedert vier jaar is het Argentijnsche congres weer op den con stitutioneel vastgestelden tijd bijeengeko men en door den president der republiek persoonlijk met een officieele Boodschap geopend. De regeering zal een voorstel bij bet Congres indienen, om het in 1919 geno men besluit tot toetreding van Argentinië tot den Volkenbond te ratificeeren en tot herroeping van het besluit van 1920, waarbij besloten werd buiten den Volken bond te blijven. Het Kamerlid Schaper. Onlangs is gemeld, dat de heer J. H. Schaper om gezondheidsredenen ook als lid van de Tweede Kamer zou bedanken. De heer Schaper heeft dit thans in een onderhoud met het Volksblad tegenge sproken en o.m. verklaard: Mijn drieledige functie van Kamerlid, Gedeputeerde en partijfunctionaris is me te zwaar geworden. Ik ga me nu beperken tot de Kamer en de partij, om me daar aan volledig tc kunnen wijden. De functie van Gedeputeerde was vroe ger gemakkelijker te vervullen dan thans; ze eischt de volle persoon en soms meer dan dat. Ik deed het werk gaarne, maar mijn eigenlijke levenstaak, mijn werk voor de arbeidersklasse in het parlement kwam er den laatsten tijd door in de verdruk king. Daar komt nog bij, dat de gebeurte nissen in de partij, die aan de scheuring vooraf gingen, mij zeer hebben aangegre pen. Wanneer je gedurende bijna een halve eeuw je hebt gewijd aan de organi- Ingezonden Mededeeling. EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK, ZOO'N GEURMOET VAN

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1