No. 182 Vrijdag 6 Mei 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. ws. 1 Pit nummer bestaat uit 2 bladen du'tenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Weigert namaak! vin iU* i* r r(1 CI at d? lager» schrvol Mi overgang van klasse der H. d-Uerhiagon der oeg. se conclusie bij: O.-school ■weet leerlingen met g h e i d te be- zeggen, dat de en knapper zijn an, maar aange- i U.L.O.-scholen werken en ook Jer wordt, is het de gelegenheid rt dan nog eens ste klasse U.L.O. >or de H.B.S.: eener U. L. 0.- ïde kwaliteiten, sse geschikt ma- sre klasse-onder- streng doorge- Het tempo is ;hoolmeesterlijke getemperd vak- dit vormt een ischen lager en .sse der U. L. 0.- ran het lager on- gegeven in het bra mag ook als ct worden. Niet oedelijk de juis- -onderwijzer op is, wat betreft ere geschiktheid e meeste leerlin- te merken, dat ken met de be- uwe vakken, die ahool wachten, veren van huis- n de aanvang op akkelijker is dan gewone lagere Zuid-Beveland ind willen laten irect nó, de zesde een plaatsje voor telijke U. L. 0.- VAN DONK, ïr. U.L.O.-school. di kant. De door der Ned. Herv. ie voor kerkelijke imeene stemmen ig van het Syno- ering van art. 57 de Vacaturen, met 15-jarigen •waarden de weg iredikambt in de es a >P le a; JU m Je n. n, 2 jn x- U- P- 3e n- pt en b- n- ir, et n- en n, et or an. k- e- n. 6 el in n, ft ol kt id ta lg ig 3P en Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lango Vorststraat 70, Goos. Tol.: Rodactlo cn Administratie No. 11 Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHXJÏJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 mnnndon, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Meten met twee maten. In ons nummer van 2 Mei hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat in het Sociaal-Democratisch hoofdorgaan „Het Volk" werd betoogd, dat de prijsdaling sinds Juni 1931 grooter is dan een loons verlaging met 5 pet. Met andere woorden: een loonsverla ging met 5 pet. beteekent volgens „Het Volk" niet, verlaging van bet levenspeil. Dit werd geschreven om de stakende arbeiders in de Groningsche cartonindus- trie te verzoenen met een loonsverlaging van 5 pet. en dezen arbeiders aan het ver stand te brengen, dat zij door op deze voorwaarden den arbeid te hervatten, fei telijk van een overwinning kunnen spre ken. Maar nu kwam in den Gemeenteraad van Rotterdam, aan de orde een voorstel om de loonen van het gemeentepersoneel 2 a 2 Yt pet. te korten. En nu wordt, door een der voormannen van de S.D.A.P. plotseling uit een ander vaatje getapt. Nu schrijft een der roode Rotterdam- sche raadsleden, de heer Lührs: „Het gemeentepersoneel moet bestaan uit sloebers, invaliden of ten hoogste uit bedeelden, een soort armhuismannetjes I Dat is de gulden tijd voor de particuliere ondernemers, die wel graag in de gemeen telijke schatkist graaien en gaarne goede sier maken van de belastingpenningen der burgerij! Zie, daar ligt des poedels kern." Als in Groningen de loonen van even f 20 verlaagd worden met 5 pet., dan heet dat geen daling van het levenspeil maar behoud van een deel der crisiswinst. Maar als in Rotterdam van veel hoo- gere loonen (ongeschoolden hebben daar een loon van f 30 a f 35) een veel kleiner percentage dan in Groningen zal worden gekort, dan wordt het voorgesteld alsof het de bedoeling is de gemeente-arbeiders te verlagen tot „sloebers" en armhuis mannetjes. Zoo wordt, al naar de propaganda dit eischt, met verschillende maten gemeten. Zoo worden de „bewuste" arbeiders door de roode leiders bij den neus geno men. Wapenstilstand te Sjanghai. Gisteren is het Chineesch-Japansche wapenstilstands-accoord onderteekend, waardoor een eind wordt gemaakt aan de vijandelijkheden, die sedert Januari zijn voorgekomen. Overeenkomsten in Britsche katoen industrie opgezegd. Met een meerderheid van 98 Y> pet. van alle leden van de Associatie van Katoen spinner sf abrikanten is het besluit geno men om alle overeenkomsten met de vak- vereenigingen op te zeggen. Dit drastische besluit is genomen in verband met het uitblijven van resultaten bij de langdurige onderhandelingen met de arbeiders over verlaging van loonen ter vermindering van de onkosten. Het maakt een einde aan het systeem van collectieve overeen komsten. In den vervolge zal iedere fabrikant weer de werkuren en loonen en arbeids voorwaarden voor de arbeiders in zijn fa briek vaststellen zonder aan elders vast gestelde toestanden gebonden te zijn. Verschillende ondernemingen zullen 12 34 pet. op de loonen korten en andere zul len de invoering van meer weefgetouwen per man voorstaan. Daar anderzijds de arbeiders verklaard hebben, dat zij aan iedere poging om de loonen te verminde ren hardnekkig weerstand zullen bieden, laat het zich aanzien, dat een kritieke pe riode van stakingen zal aanbreken. De „Leviathan" te Bremerhaven. De groote oceaanstoomer „Leviathan" van de United States Lines is op een rondreis te Bremershaven aangekomen. Het schip, met zijn lengte van 276 Meter is nog steeds een der grootste schepen van de wereldvloot en bevindt zich thans voor 't eerst na 18 jaar weer op Duitsch ge bied, dat het indertijd als de „Vaterland" van de Hamburg Amerika Lijn moest ver laten. De „Vaterland" waa in April 1923 bij Blohm en Voss te Hamburg van stapel ge- loopen en had twee reizen gemaakt, toen de oorlog uitbrak, waarna het schip in 1919 overeenkomstig het verdrag van Ver sailles aan de geallieerde mogendheden moest worden uitgeleverd en door de Uni ted States Lines werd omgedoopt tot „Le viathan". Op de Columbuskade te Bremershaven had zich een groote menschenmenigte ver zameld, om het voormalige Duitsche schip te zien binnenkomen Bons als salaris. Volgens een bericht uit Moskou aan een der bladen zijn de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken van Turkije per extra trein van Moskou naar Leningrad vertrokken. De Turkscho regeering moet voorne mens zijn het stelsel der staatscooperaties ook in Turkije in te voeren. De Turkscbe ambtenaren zullen dan drievierde van hun salaris uitbetaald krij gen in bons, waarop zij in de coöperatieve winkels goederen zullen kunnen verkrij gen. Bezuinigingswet in Amerika aangenomen. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het Huis van Afgev. met 316 tegen 67 stemmen de bezuinigingswet aangeno men. Van het oorspronkelijke voorstel om 200 mill. doll, te besparen is evenwel niet veel terechtgekomen. Het ontwerp is zoo danig geamendeerd, dat op de begrooting naar schatting niet meer dan tusschen de 38 en 43 mill. doll, zal worden geschrapt. Het Huis verwierp alle artikelen inzake het korten van de tractementen der con gresleden, wat de grootste bezuiniging zou hebben uitgemaakt (de ambtenaarssalaris sen zijn naar men weet reeds gekort wiekt). Al Capone naar zijn nieuw verblijf. Dinsdagavond, een uur vóór den aange- kondigden tijd, is Al Gapona, de beruchte bendeleider uit Chicago, van de gevange nis aldaar, een soort huis van bewaring, waar hij nog een zeker comfort genoot, overgebracht naar het tuchthuis te Atlan ta in Georgië, waar hij de hem opgelegde gevangenisstraf zal ondergaan. Hij zal daar tien jaar, en bij zeer goed gedrag in elk geval toch zeven jaar, moeten vertoe ven. Het transport geschiedde onder de meest strenge voorzorgsmaatregelen. De handen geboeid aan die van een anderen gevan gene, opgesloten in een gevangenwagen, die omringd was door vijf auto's met ge wapende bewakers, maakte Al de reis, voorloopig zijn laatste, tenzij(in Amerika is iets anders ook mogelijk). Alle Godloozenorganisaties in Dultschland opgeheven. Rijkspresident von Hindenburg heeft twee verordeningen uitgevaardigd, oen over de militair georganiseerde politieke bonden en een over de opheffing der com munistische godloozenorganisaties. Door de eerste verordening worden alle op militaire leest geschoeide politieke or ganisaties onder controle gesteld van den rijksminister van binnenlandsche zaken en wordt voor de rijksregeering de moge lijkheid geopend alle organisaties, welke zouden trachten de autoriteit van den staat te ondergraven, op te heffen. Door de tweede verordening van den rijkspresident welke terstond in werking treedt, worden alle communistische god loozenorganisaties in 'het geheele rijk op geheven. Opheffing locomotiefdepot. Het plan bestaat bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, met ingang van den komenden winterdienst het loco motiefdepot te Boxtel op te heffen. De door dit depot thans bediend wordende treinen zullen dan door personeel en ma- terieel van de depots Rotterdam, Eindho ven en Maastricht moeten worden gere den. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdagavond 10 Mei half 9. De voor zitter zal dan mededeeling doen van het besluit der centrale afdeeling. Woensdagochtend 11 Mei om 11 uur komt de Kamer weer bijeen ter afdoening van eenige kleine ontwerpen. Het ligt in de bedoeling, zoowel Dinsdagavond als Woensdag na de openbare vergadering eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Woensdag is er tevens comité-generaal ter behandeling van de huishoudelijke begrooting. -Te groote invoer van schoenwerk? Het Tweede Kamerlid Kuiper heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: lo. Wil de minister mededeelen, in hoe verre juist is, dat in de maanden Januari, Februari en Maart 1932 het bij Koninklijk besluit van 5 Februari j.l. vastgestelde contingent voor in te voeren lederen schoenwerk is overschreden met 136 per cent, en dat van rubberschoeisel met 134 percent? 2o. Indien overschrijding heeft plaats gehad, wil de minister dan mededeelen, om welke reden deze overmatige invoer van schoenwerk is toegestaan? 3o. Kan de minister de landen van her komst noemen, en de gemiddelde prijzen, tegen welke dit schoenwerk is ingevoerd? Loonsverlaging bij de spoorwegen. De Prot. Ghr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hield Woensdag te Amersfoort een landelijk congres. De af tredende hoofdbestuursleden werden her kozen. De vergadering nam een motie aan, waarin zij als haar meening uitsprak, dat de voorstellen tot loonsverlaging niet aanvaardbaar zijn. Verwacht wordt, dat de Minister de organisatie alsnog zal hooren. Het congres was voorts van oordeel, dat langs geoorloofden weg alles moet worden gedaan om de aangekondigde loonsverlaging te voorkomen. Onderhandelen met misdadigers. Mej. Katz, lid der Tweede Kamer, heeft den minister van Justitie gevraagd: Kan de minister meedeeien, of het juist is, dat, naar verluidt, door verzekeraars met daders van de inbraak in Kasteel Nijerode, door middel van een tusschen- persoon, onderhandeld is, met de belofte van geheimhouding tegenover politie en justitie? Is het den minister bekend, of iets der gelijks reeds eerder is voorgekomen? Meent de minister niet, dat zulke han delingen misdrijven in de hand kunnen werken? Vindt de minister geen termen een on derzoek te doen instellen en eventueel voorzieningen te treffen, dat dergelijke onderhandelingen in de toekomst voorko men worden? Het koelen van eieren. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geldersche Vallei heeft een telegram aan de Tweede Kamer verzon den, waarin wordt geprotesteerd tegen het wetsontwerp: garantiestelling kippenhou- derij en verzocht bij doorzetting der ont werpregeling den opkoop der koeleieren, zoowel op vrije markten als veilingen en naar de evenredigheid van den jaaromzet te doen en ze tevens uit te breiden tot de eendenhouderij. Een gemeente-ontvangster? In de vacaure, ontstaan door het ver leend eervol ontslag als gemeente-ontvan ger aan den heer Donath, bevelen Burge meester en Wethouders van Wormerveer den raad ter benoeming aan: A. J. Abspoel, commies ter gemeente-secretarie en mej. G. Louw, assistente ten kantore van den ontvanger, beiden te Wormer veer. Dit is waarschijnlijk de eerste maal, sinds de gemeentewet dit mogelijk heeft gemaakt, dat een vrouw op een aanbeve ling voor de benoeming van dit ambt voorkomt. Bezuinigingen In Indië. Naar het „N. v. d. D. v. N. I." vernam, is het effect van de nieuwe bezuinigings- eischen, welke de Begrootings-Gommissie voor de begrooting 1933 stelde, te waar- deeren op een totaal bedrag van negentien millioen gulden. Deze besparing hoopt men te kunnen bereiken door toepassing van een aantal nieuwe incidenteele bezui nigingsmaatregelen, ontworpen door de Generale Thesaurie en thans in studie bij de betrokken departements-hoofden. Op de gewone uitgaven, ten laste van de bê- grooting 1932 werd reeds een totaalbe drag van bijna 44 millioen, door toepas sing van soortgelijke maatregelen, bezui nigd. Afgezien van nieuwe bezuinigings maatregelen van algemeenen aard, wordt het uitgavenpeil van de begrooting 1933 dus met 63 millioen verlaagd. Loonsverlaging bij Philips. Woensdag hebben de hoofdbesturen van de Moderne, Christelijke en R.K. org&ni- saties met de Philipsdirectie geconfe reerd. De directie is met een voorstel ge komen, om de loonen van de metaalbe werkers met 10 pet. en van de onge schoolde arbeiders met 5 pet. te verlagen. De directie stelt tevens voor een kinder toeslag naar verhouding tot het verdiende loon in te voeren. Deze kindertoeslag wordt gegeven van het vierde kind bene den 14 jaar af. Gedurende de crisis zal in bepaalde gevallen bij lage inkomsten de kindertoeslag van het eerste kind af gege ven kunnen worden. PoBterijen. Met ingang van 7 Mei a.s. wordt ten aanzien van de open stelling voor den postdienst van de kan toren op Zaterdagen het navolgende be paald de postkantoren, de vereenigde kantoren en de hulpkantoren zullen niet later dan tot 16 uur voor den postloket- dienst geopend zijn. Schaken. Gisteren is te Antwer pen een schaakwedstrijd gespeeld tus schen Vlamingen en Zeeuwen, waaraan door 74 spelers aan 37 borden werd deel genomen en door de Zeeuwen met 19 te gen 18 is gewonnen. Van de Goesche schaakvereeniging hebben 5 leden mee gespeeld, waarvan dhr Nordlohne zijn partij heeft gewonnen, dhrn Bonnet, Keg ge en Van de Velde remise speelden en dhr Van Vijven verloor. Goes. Woensdagavond 'half acht ver gaderden de besturen der bij den Ghr. Besturenbond aangesloten organisaties in de Prins van Oranje, ter bespreking van enkele huishoudelijke aangelegenheden. Te acht uur werd de vergadering mede toegankelijk voor alle leden der aange sloten organisaties en droeg ze verder het karakter van een cursus-avond. De voor zitter, de heer A. de Lange, leidde het onderwerp in: „De arbeiders tegenover de kerk en de 'kerk tegenover de arbei ders." Op deze inleiding volgde een drukke bespreking, zoodat de vice-voorzitter, de heer R. Buitenhuis, in zijn slotwoord kon constateeren, dat deze cursusavond uit nemend geslaagd was. Naar wij vernemen zal de bekende schrijfster Wilma a.s. Maandagavond te 8 uur een lezing houden over haar laat ste boek: „De Kruisboom", welk werk in ons „Zondagsblad" breedvoerig werd be sproken. Het is een schoone gelegenheid om het werk van deze bekwame schrijf ster nader te leeren kennen. In het bij zonder haar boek „De Kruisboom", waar in zij spreekt over haar „daad van ge hoorzaamheid". Achter en temidden van Wilma's werken staat de grootsche wer kelijkheid van Christus' liefde. Enkele „getuigenissen" van de schrijfster willen we hier nog eens herhalen: Indien we de uitstraling van Christus' liefde missen, dan wordt het kind en daarmede het toekomstig geslacht daar de dupe van. Misstanden in het huwelijksleven en sociale misstanden houden verband met elkander. Wie de riemen eerlijk gebruikt, kan nog wel tegen stroom oproeien. De wet kan niet vrij maken, waar de liefde sa menbond. Het herstel is het voornaamste stuk des levens en moet bij de vrouw beginnen. In liefde verbergt iedere waarachtige vrouw een schoon geheim. Wordt dit door den man of haar zelf verwoest, dan blijft en kel: de naakte honger naar liefde. Wij wekken ieder, die belang stelt in onze Christelijke litteratuur op, deze le-' zing bij te wonen. Men zie de advertentie in het nummer van morgen. Woensdagavond werd in de melk- salon van dhr Bustraan een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een Chr. voetbalvereeniging. Staande de vergadering traden een 28-tal perso nen toe. Een voorloopig bestuur werd ge kozen, bestaande uit dhrn M. G. v. d. Wiele, H. Rouw, J. M. Verburg en Adr. Hillebrand. Als leden kunnen toetreden zij, die lid zijn van een Ghr. Jeugdver- eeniging. Biezelinge. Gisteren werd het 18e Zan gersfeest, tevens concours van Ghr. Zang verenigingen, aangesloten bij den ring Zeeland, afd. van den bond van Chh. Zangverenigingen in Nederland te Bie- zelinge gehouden in den boomgaard van den heer J. Rottier, daartoe bereidwillig afgestaan. Het weer klaarde op en velen vereer den de zanger» met hun bezoek. Binnenland. Zware branden te Utrecht en IJsselstein. De Tweede Kamer over den economischen Raad. Gasvergiftiging te Hilversum Buitenland. Aanslag op den president van Frankrijk. Wapenstilstand te Shanghai. Bezuiniging in Amerika. Dreigend conflict in de Engelsche katoen nijverheid. Verboden organisaties in Duitschland. Ingezonden Mededeeling. Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande p handteekening voorkomt De voorzitter, dhr A. to Gusinklo van Wissekerke, opende met een hartelijk wel komstwoord, waarna de zang begon. De jury bestond uit de heeren: Leo Mens uit Leiden, Johs. J. Ponse uit Bot terdam en Joh. G. Caro uit Middelburg. Het gezamenlijk aantal koren bij den ring aangesloten is 36. Hiervan zongen mee 32 koren met 1300 leden. Door de firma Golöschmeding, filiaal houders dhr H. Wolzak, te Goes, was be reidwillig een orgel afgestaan op de tri bune. Het aantal bezoekers bedroeg 2300, be nevens werden nog ruim 300 kinderkaar- ten verkocht en het aantal zangera 1300, dus in totaal waren aanwezig 3900 per sonen. Toegekend werden door de jury de na volgende punten le afdeeling: „Asaf" te Axel met 85 leden, 'directeur P. Brakman, 332 p. 7 dipl. C, le pr.; „Hosanna" te Vhssingen, 65 leden, dir. J. W. Bonameljé, 327 p. dipl. G 2e pr. He afdeeling: „Soli Deo Gloria" te Yer- seke, dir. H. Wolzak, 59 leden, 314 p. 7 dipl. B. 2e pr.; „Looft den Heer" 't Zand, dir. J. W. Bommeljé, 40 leden, 328 p. 7 dipl. B, le pr.; „Advendo" te Biezelinge, dir. P. Fraaaijo Jz., 36 leden, 275 p. 6 dipl. G; „Excelsior" te Neaazen, dir. A. Eeckhout, 50 leden, 295 p. 7 dipl. B; „Soli Deo Gloria" te Kamperland, dir. A. te Gusinklo, 49 leden, 278 p. 6 dipl. C.; „Crescendo" te Kruiaaingen, dir. J. J. Francois, 50 leden, 265 p. 6 dipl. C.; „Excelsior" te Rilland-Bath, dir. A. Kousemaker, 61 leden, 325 p. 6 dipl. B 2e pr.; „Tot nut en genoegen" Nieuwdorp, dir. J. H. Tamminga, 45 leden, 231 p., geen diploma terug naar de derde afd.; „Soli Deo Gloria" te Souburg, dir. G. de Ru, 40 leden, 277 p. 6 dipl. C; „Zingt den Heer een nieuw lied" te Zaamslag, dir. H. Wisse, 36 leden, 300 p. 7 dipl. B, 3e pr.; „De Lofstem" te Goes, dir. H'. Wolzak, 39 leden, 296 p. 7 dipl. B. IHe afdeeling„Looft den Heer" te Wolfaartsdijk, dir. J. H. Tamminga, 37 leden, 255 p. 6 dipl. B; „Psalm en Lied'" te Wolfaaxtsdijk, dir. J. H. Tamaninga, 35 leden, 239 p. 5 dipl. C.; „Excelsior" te Bergen op Zoom, Vrederust, dir. J. H. Schutte, 40 leden, 283 p. 6 dipl. B.; „Zang Veredelt" te Aaana Jacobapolder, dir. J. 'H. van Dijk, 38 leden, 225 p. 5 'dipl. G.; „Sursaam Corda" te Hoedekenskerke, dir. J. H. Tamminga, 34 leden, 229 p. 5 dipl. C.; „Looft den Heer" te Heinkenszand, dir. H. Lammers, 30 leden, 280 p. 6 dipl. B., 3e pr.; „Halleluja" te Groede, dir. A. Cijsouw, 28 leden, 266 p. 6 dipl. R.; „Hosanaaa" te Colijnsplaat, dir. A. van Gilst, 36 leden, 252 p. 6 dipl. B.„Hosan na" te Driewegen, dir. J. van Westen, 15 leden, 270 p. 6 dipl. B.; „De Lofstem" te Nieuwdorp, dir. J. van Westen, 42 leden, 295 p. 7 dipl. A, 2e pr., naar de tweede afdeeling; „Sweelinck" te Oostburg, dir. J. Prins, 30 leden, 254 p. 6 dipl. B.; „Ho sanna" te Kraibbendijke, dir. G. J. Sanits, 35 leden, 230 p. 5 dipl. C.; „Halleluja" te Krabbendijke, dir. Adr. Kousemaker, 30 leden, 305 p. 7 dipl. A., naar de 2e afd., le pr.; „Ons Genoegen" te Heiaakenszand, dir. H. Wolzak, 25 leden, 289 p. 6 dipl. B., 2e pr.; „Hosanna" te Wissekerke, dir. A. te Gusinklo, 50 leden, 279 p. 6 dipl. B.; „Soli Deo Gloria" te Kattendijke, dir. H. Wolzak, 30 leden, 250 p. 5 dipl. C.; „De Lofstem" te Wemeldinge, dir. M. Haart- sen, 35 leden, 252 p. 6 'dipl. B.; „Looft den Heer" te Poortvliet, dir. J. J. Holle- m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1