Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Politie. FlTtantlieSo Berichten Radio-nieuws Openbare Verkoopingen en Verpachtingen dienstb., A 56 uit Orjjpskerke; H. J. J. de Nooyer en gezin z.b. B. 150, uit Rotter dam; H. van Wessem, z.b. B. 150 uit Rot terdam. Vertrokken; J. E. Eijke, telefoniste van B 22 naar Kattendijke; G. Gillisse, dienst plichtige van A 6 naar N. O.-Indië. Aagtekerke. Bevolking. Ingekomen: uit Middelburg. Wilhelmina v. d. Driest. Vertrokken: naar Soest Hendrika Barta Overweg. Veere. Vrijdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad, Afwezig dhr J. J. van Beveren. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, dat de goedkeuring begroo ting 1932 wordt verdaagd tot 1 Juli a.s. De voorzitter deelt mede, dat hij met den opzichter van de Groote Kerk een bespreking heeft gehad om zooveel moge lijk Veersche werklieden in het werk te stellen, wat zooveel mogelijk zal plaats hebben. Een schrijven van den Land- en Tuinbouwbond, een van de woningbouw- vereeniging en een van de Kon. Lucht vaart-Mij, werden alle voor kennisgeving aangenomen. Uit het gemeentefonds zal uitgekeerd worden f 5032. Een verzoek van dhr G. de Buck, ge meente-reiniger, om voor eenige vrachten die hij meent te hebben gedaan buiten het gewone werk, afzonderlijk te worden be- taald, wordt door den voorzitter toegelicht. Spr. meent, dat dhr de Buck geen recht heeft op vergoeding, daar het gewoon werk was. Besloten werd dit voor ken nisgeving aan te nemen. Op een schrijven van dhr P. J. Goe man, caféhouder alhier, waarin hij ver zocht om ontheffing van betalen van be lasting voor zijn biljard, wordt met 5 te gen 1 stem (dhr Blind) afwijzend beschikt. Een schrijven van dhr I. de Bree, waar in hij eenige inlichtingen wenscht omtrent den uitslag van het onderzoek van het water uit den sloot van het kerkhof. De voorzitter zegt, het water door des kundigen te hebben laten onderzoeken. Gebleken is, dat er geen kwade bestand- deelen in voorkwamen. Spr. meende, dat dhr de Bree daar geheel buiten staat en het dus niet noodig is hem dit te berich ten. Wat de waterafvoer betreft was het volgens B. en W. de beste gelegenheid Dhr Simonse is het hiermede niet eens. Dhr Casel zegt, dat de kosten voor de gemeente niet zoo hoog liepen, aangezien hij het met de werkloozen heeft verricht. Dhr Blind vindt, dat er toch niet goed is gehandeld, daar de bestaande afvoer lager ligt; men had dan maar 6 M. bui zen moeten hebben en nu waren er wel 20 M. buizen noodig. Dhr Gideonse vraagt, of de gemeente de kosten alleen heeft betaald. De voor zitter zegt, dat een deel daarvan vergoed is door dhr D. Kasse. Dhr Blind leest een copie van een schrijven van de gezondheidscommissie voor, die adviseert, de nieuwe toestand ongedaan te maken en de oude te her stellen. Spr. meent, dat er niet recht door B. en W. gehandeld is en stelt voor, den ouden toestand te herstellen. Hierover staken de stemmen. Een verzoek van dhr W. Hoogesteger om aansluiting aan het electrisch net. De voorzitter meent, dat men eerst dient te weten, of er genoeg aansluitingen zullen komen, eer men over kan gaan tot het leggen van een kabel. Dhr Gastel zegt, dat er misschien 6 of 7 aansluitingen zullen zijn. Op voorstel van dhr Blind werd het voorstel in handen van B. en W. gesteld. Dhr Gastel verlaat de vergadering. Een schrijven van de Nat. Commissie tegen alcoholisme, met verzoek om het aantal verloven te verlagen, werd voor kennisgeving aangenomen. Regeling omtrent de eischen van be noembaarheid en bezoldiging agent van politie werd vastgesteld. Rondvraag. Dhr Blind vraagt, hoe het staat met het uurwerk van de torenklok. De voorzitter geeft eenige inlichtingen, en zegt, dat zoolang 't restauratiewerk niet is afgeloopen, daar weinig aan te doen is. Omtrent een omroeper hebben B. en W. gemeend er geen door de gemeente aan te stellen en een ieder vrij te laten, De voorzitter deelt mede, een onder houd te hebben gehad met verschillende burgemeesters en leden van Ged. Staten over invoering van keurloonen, maar tot een overeenkomst is het niet gekomen. Het onderzoek door B. en W. omtrent de electrificatie a f 12.442 is nog niet ten einde. Dhr Gideonse vraagt, of de werkloozen nog altijd bij toerbeurten in het werk ge steld worden. De voorzitter zegt, dat hij in samenwerking met andere heeren zoo veel hij na kon gaan een ieder zooveel mogelijk een beurt geeft. De een wel eens wat langer dan de ander. Dat zit wel eens in de werkzaamheden die zij verrichten. Dhr Wouters vraagt, of de tuin bij de fontein al verhuurd is. De voorzitter zegt, dat er f 1 geboden is, maar dat het nog niet is gegund. Emeritaat. Ds H. R. Pel, Geref. predikant te Schraard, heeft eervol eme ritaat aangevraagd. -Ds Pel deed 2 Juni 1889 intrede te St. Anna-Parochie en staat nu reeds sinds 22 Maart 1891 te Schraard. Dr W. L. Vogelesang f Zon dag is te Driebergen, waar hij tijdelijk verblijf hield, in den ouderdom van 51 jaar overleden Dr W. L. Vogelesang, ge neesheer-directeur van het zendingszie kenhuis te Probolinggo. Hij was in 1907 te Amsterdam gepromoveerd, en hetzelf de jaar als missionair-arts naar Solo ge gaan, als assistent van Dr J. G. Scheu ren, Te Solo stichtte hij een ziekenhuis, dat tot grooten bloei kwam. Na een paar jaar werd hij geneesheer-directeur van het ziekenhuis te ProboliDggo, als opvol ger van Dr Van Stockum. Hij was van plan na zijn verlof weer naar Indië te rug te keeren. Juist de vorige week had Dr Vogele sang zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Op zijn ziekbed heeft Ds Pol uit Rijsoord hem toen namens de deputaten voor de zending een geschenk overhandigd. Predikantsvacatures in de Ned. Herv. Kerk. Ds J. Groene- weg wijst in het verslag van de Doetin- chemsche inrinchtingen er op, dat 't aan tal predikantsvacatures nog steeds onrust barend groot is. 1 Jan. 1931 waren er 328, aan het be gin van dit jaar 341. Een stijging dus van 13 vacante plaatsen. 't Aantal theologische studenten is ech ter ook in stijgende lijn. Sinds 1928-1929 waren er resp. 253, 315, 326. Thans zijn er 343, nl. 209 te Utrecht, 82 te Leiden, 52 te Groningen. (Hiervan zijn 48 novie ten te Utrecht, 22 te Leiden, 13 te Gro ningen, een vermeerdering van 16 verge leken bij den vorigen cursus). Bevestiging en intrede. Zondag werd Ds W. H. Kelder J r, overgekomen van Ellewoutsdijk, bij de Ned. Herv. Kerk te Breskens beves tigd door zijn vader, Ds W. H. Kelder van Rotterdam, die een predikatie hield over Jesaja 6 8. Des namiddags deed in de stampvolle kerk Ds Kelder Jr. zijn intrede met een predikatie over Joh. 20 26: Jezus kwam, als de deuren gesloten waren. Na de gebruikelijke toespraken voer den het woord Ds Snijdelaar van Schoon- dijke namens den ring IJzendijke, Ds Vrij land van Biervliet namens den kring „Eucharistia" en Ds Van Kooten van Groede als consulent en studievriend. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heer Van Zuyen, burgemeester van Breskens, afgevaardigden uit Ellewouts dijk en enkele vrienden uit Rotterdam. In de Ned. Herv. Kerk te Burgh werd Zondagmorgen ds P. P. Sarra- b e r bevestigd door zijn vader, ds E. Sarraber van Boven Leeuwen, die tot tekst had Matth. 28 1620. Des middags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een predikatie over 1 Joh. 3. Bij het einde zijner predikatie hield hij toespraken tot zijn vader, verschillen de kerkelijke autoriteiten, gemeentebe stuur, classicaal bestuur en ringbroeders e.a. Daarna werd hij toegesproken door Ds v. Griethuisen en Ds Kentie. Voor vijf mille radium Een geneesheer te 's Gravenhage ver miste een minimale hoeveelheid ra dium ter waarde van f 5000, welk kostbaar bezit bij ongeluk in den vuil nisketel moet zijn terechtgekomen, nadat het vermoedelijk met verbandstof is weg geworpen. De gedupeerde arts heeft zich onmiddel lijk tot de directie van den Gemeente Rei nigingsdienst en tot de politie gewend om te trachten het vermiste weder op te spo ren. Van beide zijden ondervond de arts de meeste medewerking. Nader wordt gemeld, dat reeds gister middag het verlorene in Drente is terug gevonden, waarheen het met den gewonen nachtvuilnistrein was vervoerd. Het zoeken naar de stof werd reeds in den aanvang zeer vergemakkelijkt door toepassing van den electroscoop, waardoor kon worden aangeduid in welken wagen van den trein het radium zich bevond. Op de plaats van bestemming heeft het personeel van het instituut van den arts naar het pak watten gezocht. Dit werd ge vonden en de radium bleek er zich in te bevinden. Modern huwelijk. Een me dewerker van de „Evening Standard" heeft van een jonge gehuwde vrouw bij zonderheden vernomen omtrent de mo derne wijze waarop zij en haar man hun huwelijksleven leiden en van het suc ces daarvan. Zij is mevrouw Wyndham, de vrouw van kapitein Richard Wyndham, een kunstschilder. Hun wijze van „samen leving" is eenvoudig deze, dat zij ieder in een afzonderlijk huis wonen. Kapitein Wyndham woont in een atelier in Ken sington en mevr. Wyndham in een huisje in Chelsea. Tal van mijn kennissen vin den het een vreemd en zelfs een gevaar lijk plan, zoo vertelde mevr., maar haar man en zij zijn er erg voldaan over. Zij hebben zelfs hun wittebroodsweken elk afzonderlijk doorgebracht: hij ging dadelijk naar Zuid-Frankrijk om te schilderen. Vindt u het eenzaam om zoo alleen te wonen? werd haar gevraagd Neen, was het antwoord. En mijn man en ik ontmoeten elkaar natuurlijk dikwijls. Twee- of driemaal per week gaan wij uit en gewoonlijk gaan wij buiten weekenden. Als haar man wil komen theedrinken of eten, schelt hij haar op om te vragen of het schikt!I Onbewaakte overwegen. Zondagavond had te Raalte een ernstig ongeval plaats. De motortrein, komende van Almelo, die te ongeveer tien uur te Raalte moet zijn, greep op den onbe- waakten overweg aan den Rijksweg Al meloRaalte, een motorrijwiel. Het rij wiel werd een 100 meter ver meegesleurd en was zoo vast onder den trein geraakt, dat deze noch vóór-, noch achteruit kon. Hierdoor was de geheele lijn versperd. Personeel van Weg en Werken, dat spoe dig ter plaatse was, mo'ht het -era» na ongeveer half twaal gelukken de lijn weer vrij te hebben. De treinen zoowel ii* de richting Zwolle als Almelo hadden hierdoor ongev. 1 *A u. vertraging. Aanvankelijk meende men, dat de berijder van den motor in een van de spoorslooten was ges ingerd, doch later bleek, dat deze, zekere H. uit Nijverdal op den overweg bijtijds van zijn motor ge sprongen en er met eenige ontvellingen was afgekomen. Hij had toen verder zijn weg loopende vervolgd. De politie stelt een onderzoek in. De raadsleden laten den Burgemeester zitten. Vorige week was de Raad der gem. Willemstad bij eengeroepen voor de behandeling van de agenda met niet minder dan 14 punten, aldus het V a d. Daar den Raad door den voorzitter niet de gelegenheid werd ge geven om over het ontwerp-besluit van Ged. Staten tot tijdelijke korting der jaar wedden van den burgemeester, den secre taris enz. te praten en ook niet kenbaar wilde maken, op welke wijze door hem uitvoering was gegeven aan het in de vorige vergadering met betrekking tot verhaal van &y2 pet. pensioenbijdrage ge nomen besluit, oordeelde de Raad het ver gaderen maar een paskwil en verlieten de leden bij de behandeling van het 7de ingekomen stuk allen de zaal, zoodat de vergadering geen voortgang kon hebben. FLINKE BURGERWACHT. Er had dezer dagen te Berlijn een groote soc.-democratische openluchtverga dering plaats, waar de premier van Prui sen het woord voerde. De correspondent der soc.-dem. pers vertelt: „Terwijl Otto Braun sprak kwam een Hitler-vliegtuig met twee hakenkruis- wimpels aan de vleugels over den Lust- garten vliegen en trachtte met zijn motor geronk de meeting te storen. Op een tele fonische mededeeling aan de arbeiders- vliegvereeniging Sturmvogel steeg van Tempelhof onmiddellijk de gewezen oor logsvlieger Kern met een snelle machine op en arriveerde binnen enkele minuten boven den Lustgarten. Toen was het met de Hitlermachine meteen gedaan. Met groote vaardigheid stuurde Kern zijn ma chine recht op het Hitler-vliegtuig aan en dwong het, om te keeren. Daarna bleef hij voortdurend vlak achter hem en belette hem te wenden, door telkens aan die zijde te verschijnen, waar de Hitler-machine zijn draai wilde maken. Het was een bijzonder fraai staal van vliegkunst. In minder dan twee minuten loodste hij de Hitler-machine, die aanvankelijk nog groote moeite deed om boven den Lust garten te blijven uit de omgeving weg en dreef haar toen zulk een eind buiten Ber lijn, dat men in den Lustgarten de haken kruisen niet meer terug heeft gezien." Het is een schoon verhaal. Wij zullen, zegt de „Maasbode", deze voor de duizenden meetinggangers wel min of meer gevaarlijke praestatie van dezen aviateur der „arbeidersvliegver- eeniging" onthouden als een zekere initia- tiefwet der S.D.A.P. aan de orde komt. Een zeer ernstig woord. Er op of er onder. De malaise blijkt de kuikenziekten in de hand te werken. Wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. Stapels brieven op het oogenblik, allemaal over sterfte onder de kuikens. Hoofdzakelijk pullorum, maar ook veel beenzwakte in de laatste dagen. Het is uiterst merkwaardig hoe in alle landen op het oogenblik ontzettend veel geklaagd wordt over de pullorum en de beenzwakte. Indirect is het een gevolg van de malaise, n.l. het koopen van de goedkoopste kui kens die men vinden kan en het koopen van de goedkoopste levertraan. Altijd weer kan men in de pluimveebladen waar schuwingen lezen om toch vooral niet in te vliegen op deze advertenties van uiterst goedkoope kuikens en toch bewijst de practijk mij dat de menschen er bij hoopen invliegen. Laat mij u dus nog eens nadrukkelijk waarschuwen op dit oogenblik, waar elke cent zorgvuldig om gedraaid moet worden, alvorens hem uit te geven. Als uw beurs het niet lijden kan om goede kuikens te koopen weersta dan met alle macht den lust om goedkoope rommel te koopen. Uw geld is heusch weggegooid. Dag in dag uit mag ik jam merklachten lezen van menschen, die in de hoop een paar centjes met kippen te verdienen, thans kuikens gekocht hebben en ze als sneeuw voor de zon zien sneu velen. Vlieg er niet in als er in de adver tenties staat: „op pullorum onderzochte foktoomen". Dat is voor een groot deel oncontroleerbare verlakkerij en het bru taalste staaltje zag ik deze week. Een leverancier schreef aan een klant die over groote sterfte aan pullorum schreef: „Uw schrijven ontvangen en ik deel u mede, dat het mij zeer onbegrijpelijk voorkomt dat de kuikens aan pullorum lijden. Zij zijn hier volgens de nieuwe methode onder zocht en ik raad U aan eens naar de Rijksseruminrichting te schrijven en te vragen hoe het mogelijk is, dat kuikens van gecontroleerde ouders nog aan pul lorum lijden. Dan zou ik wel eens gaarne het antwoord van hun zien." Nu weet ik natuurlijk niet wat de Se ruminrichting op zoo'n brief zou ant woorden, maar wel wat ik aan onzen lezer antwoord, n.l. dat dit een allerbrutaalst antwoord is, omdat iedere pluimveehou der, die in het groot eieren of kuikens verkoopt, kan weten en moet weten, wat ik honderden malen gezegd heb, dat één onderzoek niet void q is im besmette fok toornen vrij te krijgen ven pullorum. Ieder flink pluimveehouder moe weten, dat het in ieder pluimveeblad van ver schillende kanten gezegd fs, <ia+ het bloedonderzoek niet voor 100 pot. zeker heid geeft. Vandaar dus dat het misleiding is om te adverteeren dat de kippen pul- lorum-vrij zijn als werkelijk niet na ern stig onderzoek door een dierenarts geble ken is, dat er op het betreffende bedrijf geen enkele kip reageerde en liefst in de laatste twee of drie jaren geen enkel dier reageerde. Wat gebeurt echter in de prac tijk? Men laat één maal onderzoeken en vindt b.v. 2 pet. reageerende kippen. Deze kippen ruimt men op en zegt dan: „mijn bedrijf is pullorum-vrij". Dit is beslist on juist, want onder de kippen die overge bleven zijn zitten hoogstwaarschijnlijk nog meer besmette dieren, die bij een onder zoek niet gevonden worden. Gebeurt zoo iets nu bij een bekwaam fokker, dan zal het, als hij zelf zijn kuikens opfokt, geen bezwaren opleveren. Gaat een derge lijk fokker echter in de groote Amerikaan- sche kast-broedmachines met sterke lucht- strooming broeden en kuikens in groote partijen afleveren aan jan en alleman, die vaak van kuikens opfokken geen verstand hebben, dan loopt 't absoluut mis. Ziedaar de brandende hedendaagsche ellende over de geheele wereld. Ik heb op dit gebied een akelig groote ervaring, zoowel van toestanden in ons land als in het buiten land, en mijn standpunt op het oogenblik is het volgende: Met de methoden die ons thans bekend zijn (hygiënische maatregelen en bloed onderzoek) kunnen wij flinke bedrijven na enkele jaren van de smetstof zuiveren, zoodat deze bedrijven zelf met succes hun kuikens kunnen opfokken. Zoodra er ech ter sprake komt van massa-productie in sterk-geventileerde broedkasten, verzen ding in doozen van één-dags-kuikens dan wordt het zelfs op zulke bedrijven al uiterst moeilijk. Voor de andere systemen, z.g. centrale broederijen, faalt op het oogenblik de methode. Op papier kan men voor de centrale broederijen ook de zaak goed krijgen, in de practijk faalt dit en wel door de onnauwkeurigheid van het bloedonderzoek als het slechts één maal toegepast wordt op de bedrijven die de eieren leveren voor de groote broede rijen. Begrijp mij dus goed, ik ben er van overtuigd, dat de groote broederijen zelf ernstig de ziekte willen bestrijden, want het is hun levensbelang. Maar aan de eischen door de wetenschap gesteld kan doodeenvoudig in de practijk om verschil lende redenen, waarvan de kosten de voor naamste zijn, niet voldaan worden, van daar dat het gebrekkige systeen van thans toegepast faalt met als gevolg: groote sterfte onder de kuikens bij de koopers, die lang niet allen deskundig genoeg zijn om de sterfte te beperken tot enkele be smette exemplaren en op den duur zal daardoor dit geheele systeem, dat theo retisch uitstekend in het moderne groot bedrijf paste, vastloopen. Ik zeg nog eens: theoretisch is de zaak heel goed, in de practijk blijkt het over de geheele wereld vast te loopen. Ik kan hier niet gaan ontwikkelen de richting die men in zal moeten slaan om uit de misère te komen en zoowel de broe derijen als de klanten te helpen, boven dien is het voor dit seizoen te laat. Thans kan ik alleen mijn lezers helpen door hun den erastigen raad te geven: geen kuikens te koopen dan alleen bij fokbedrijven die reeds minstens twee jaren bij de georgani seerde pullorum-bestrijding aangesloten zijn. Als uw beurs het koopen van der gelijke kuikens niet toelaat, koop dan thans niet, doch koop over een poosje oudere kuikens. Wie eigen foktoomen heeft moet onmiddellijk door zijn dieren arts de dieren laten onderzoeken. Wie sterfte heeft, moet onmiddellijk eenige (liefst meer dan één) doode kuikens voor gratis onderzoek naar de Seruminrichting te Rotterdam zenden. Tenslotte nog even een raad voor been zwakte. Meng onmiddellijk in uw meelvoer 34 pet. beste levertraan tot de kuikens genezen zijn. Aan het slot nog dit: Een vraag aan lezers-fokkers. Ik kreeg deze week twee brieven uit het buitenland om broedeieren van Mechelsche Koekoeken en Khaki Campbell-eenden. Lezers die in aanmer king willen komen verzoek ik mij prijs opgave te doen. Dr. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a, te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Gevonden voorwerpen. In de maand April 1932 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven, en zijn aldaar verdere inlichtingen betreffen de deze voorwerpen te bekomen: Een jasje, twee zilveren ringetjes, een electrische rijwiellantaarn, een reticule, een sjaal, en kindermuts, een rijwielbelas- tingmerk 1932/'32, vier handschoenen, een rijwielhandbeschermer, een regenhoed, 2 portemonnaie's met inhoud, een sleutel, een loupe, twee huissleutels, een zakmes, een spaarpot, een snoer koralen, een si garenpijpje in etui, twee taschjes met inhoud, een gummi balletje, een zilveren licifersdoosje, een mantelceintuur, een zilveren collier en een zakdoek. Goes, 2 Mei 1932 De Commissaris van Politie, E. G. WIERTS VAN C0EH00RN. Post-, talegrddf- telefot.-duniotu te Goes. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de tweede helft der maand April 1932. Brieven, binnenland: District Arbei- dersir.spectie, Dordrecht. Briefkaarten, binnenland: Geen adres, afkomstig uit Golijnsplaat. Aan het postkantoor Krabbendijke en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand April 1932 ingelegd f 9572,5? en terug betaald f 5863,69. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4835. Programma van Woensdag 4 Mei. HUIZEN. 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-Uit- zending. 8.00 Schriftlezing. 8.15-9.30 Gra- mofoonpl. 10.00 N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. 12.15 Concert. 2.30 Ghr. Lectuur. 3.00 Concert. 5.00 Kinderuur. 6.00 Voor de landbou wers. 6.45 Causerie door A. Stapelkamp. 7.00 Causerie door S. Dijkstra. 8.00 Feest avond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan v. d. Handels- en Kantoorbedien- denbond „Mercurius". (Vanuit de Groote Zaal v. d. Rotterd. Diergaarde.) 10.00 Ou der uurtje. HILVERSUM, 296 M. V.A.R.A.-Uitzen- ding. 10.00 V.P.R.O. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 12.00-1.45 Septet. 3.00 Piano-recital. 7.30 Orkest. 8.15 Orgel. 9.15 OnthoudersRadio-Gomité. Opening van de Blauwe Week. Carillonspel door J. P. Vincent Jr. DAVENTRY, 1554 M. 9.35 Morgenwij ding. 11,20 Orgelconcert. 12,05 Gramo foonpl. 12,50 Orkest. 2,50 Sted. Orkest. 4.05 Orgelconcert. 5.50 Schumann-kwar- tetten. 7.35 Orkest. Chorus en solisten. Een klacht over de radiomuziek. In een „voorjaarsmijmering" in „Pniël" verzucht dr J. H. Gunning J.Hzn: Weet ge wét ik wou? Dat de radio ons wat minder leelijke muziek te hooren gaf! En dat geldt even goed van „wereldsche" concerten als van „vrome" zanguitvoeringen. Om met deze laatste te beginnen: er wordt toch heusch vaak erbarmelijk valsch gezongen en arm zalig leelijk gespeeld op dorpsche orgels, die bijkbaar in geen jaren gestemd zijn en waar dan, als dominee eens een micro foon vóór zich op den preekstoel heeft, de eigen orgelist zijn wonderlijke fantasieën laat hooren. Ze praten van een censuur op de radio-redevoeringen, nu die kon gerust nog wel wat dictatorialer zijn, want het gehalte nu daargelaten (ik raak dat epi- neuze gebied liefst heel niet aan) er komen soms klanken uit preekstoel, orgel en zin gende kelen, die waarlijk oor- en hartver scheurend zijn Het is natuurlijk lief en verheugend als een zangkoortje, welks leden wellicht geen van allen een noot muziek kunnen lezen, het zoover brengt, dat ze zoowaar een versje van Johannes de Heer, ja een Hal- leluja'tje uit den Heilslegerbundel kunnen zingen, en het is kostelijk als de vaders en moeders van deze hoopjes des vaderlands er met een bewogen gemoed naar luiste ren. Doch waérom moet nu heel Nederland, ja zelfs de aangrenzende gebieden van België en Duitschland dat primitieve kunstgenot mee verorberen? Ik hoorde onlangs een uitvoering van blazende ge stichtsjongens en 't wa.s kranig ais je be denkt dat geen van die rakkers ooit iets aan muziek had gedaan en dat ze daar nu zoowaar op trompetten en trombones en hoe die koperen geweldenaars verder hee- ten mogen hun bolle wangen mogen leeg- blazen, zoodat er waarlijk een herkenbare melodie uit voortkwam; maar 't was toch zóó jammerhartig valsch, dat ik, die heusch geen muzikale fijnproever ben, den knop van mijn toestel moest af draaien, want ik had een gevoel of ik tien slaap-, vomitief- en ricinus-capsules tege lijk verorberd had. Waarlijk, het is niet christelijk zulke „muziek" den aether in te zenden. Mei. 3 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 3 Zoutelande, Bouw-Weiland, Loeff. 3 Grijpskerke, 2 Huizen, Weiland en Inboedel, Blaupot ten Cate. 4 Vlissingen, 4 huizen en kluisinrich- ting, Paap. 6 Kruiningen, Bouw- en Weiland, Ver bist. 6 Middelburg, Woonhuis, Blaupot ten Cate. 7 Arnemuiden, 10 Huizen, v. d. Harst. 9 Gapinge, Hofstede, Blaupot ten Cate. 10 Meliskerke, Inspan, Loeff. 11 Veere, Hofstede „Bolhof", Blaupot ten Cate. 11 Krabbendijke, huis, bouwland, in boedel, van Dijke. 11 Goes, inboedel, Jonkers. 12 Driewegen, woonhuis, erf en tuin, v. Dissel. 25 Colijnsplaat, hofstede, Matthijs. 25 Zoutelande, hofstede, Loeff. 25 Borssele, huizen, pakhuizen, bouw land, v. Dissel. 26 Borssele inboedel, v. Dissel. Juni. 7 Zoutelande, inspan, Loeff.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6