No. 180 Dinsdag 3 Mei 1932 48e Jaari Dagblad voor de Provincie Zeeland Oe horizon wordt altijd wit Voor wie fijn op een Mundus zit EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. KING MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Uit de Provincie. DE BEREIDING PEPERMUNT Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe». Tel.: Redactie en Administratie No. 11 Postrekenlnq No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers t0,05 Prijs der AdvertentlSn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 cL BIJ abonnement belangrijke korting. I it nummer bestaat uit 2 bladen Tarwesteun en bedrijfsbelang. De verschillende maatregelen ten bate van den landbouw, als steun voor de bie ten en de tarwe, zijn genomen niet om be paalde personen te helpen maar om bet landbouw b e d r ij f te steunen. Het b e d r ij f. Den gebeelen land bouwersstand. Patroons en arbeiders. Werkgevers en werknemers. De vraag rijst of de Tarwewet, waarvan in bet algemeen de uitnemende werking niet kan worden ontkend, wel ten volle aan dit doel beantwoordt. In „De Tijd" b.v. zagen wij er de aan dacht op gevestigd, dat in de provincie Zeeland het tarwe-areaal is gesprongen van 14.800 bunder in 1931 op 32.000 bun der thans; dat het dus meer dan verdub beld is. „Afgezien van het vraagstuk inzake uitbreiding van bet menggebod, dat bier onbesproken blijft, staat bet o.i. buiten kijf, dat door een dusdanige toeneming der taxweteelt zoowel onder agrarisch als onder algemeen maatschappelijk opzicht, het bij de Tarwewet bedoelde oogmerk wordt voorbijgestreefd." Verder wordt er op gewezen, dat 1928 een tarwe-opbrengst bad van 150.000 ton, waarvan pl.m. 8000 ton voor zaaizaad, doch dat de uitvoerders der Tarwewet thans ramen een opbrengst van 318.460 ton, waarvan 21.440 ton voor zaaizaad. Wat dus zeggen wil, dat opnieuw op een sterke uitbreiding van den tarwe-verbouw gerekend wordt. De vraag of in het algemeen een zoo danige uitbreiding van het tarwe-areaal gewenscht is, laten wij rusten. Maar wel mag er hier op gewezen wor den, dat op deze wijze het bedrijf niet geholpen wordt, maar dat integendeel de toestand voor een deel der bedrijfsgenoo- ten, de landarbeiders, steeds meer critiek wordt. De tarwe vraagt betrekkelijk weinig ar beidskrachten. Sterke uitbreiding van de tarwe-teelt beteekent dus, sterke beperking van de arbeidsgelegenheid. Het is duidelijk dat op deze wijze, het b e d r ij f s belang niet wordt gediend. De zaak waarom bet hier gaat is met name voor Zeeland van zeer veel belang. Zijn er practici onder onze lezers, die over deze kwestie meer licht kunnen ge ven, dan willen wij daartoe gaarne de ge legenheid schenken Pooltch opmarsch-plan naar Danzlg? Een speciale correspondent van de „Daily Express" verneemt van hoogge plaatste zijde te Danzig, dat graaf Gravina den secretaris-generaal van den Volken bond opmerkzaam beeft gemaakt op bet geval, dat de Europeesche vrede bedreigd wordt door een Poolscben opmarsch naar Danzig. Het doel van deze waarschuwing was geweest, den Volkenibondsraad en de groote mogendheden voor verrassingen te behoeden. De commissaris geeft als zijn meening te kennen, dat Polen zijn plan reeds zou hebben doorgevoerd, indien bet Zaterdag niet van Frankrijk een wenk bad geikre- gen. Graaf Gravina deelde den Engelsohen consul mede, dat de Polen hun bezinning verloren hadden. Indien de Poolsche vloot echter naar Danzig zou komen, zou de Duitsche daar binnen 24 uren eveneens zijn. Latere berichten melden: In verband met bet beweerde interview van de „Daily Express" met Graaf Gra vina, waarin aan Polen voornemens wor den toegeschreven om Danzig te bezetten, deelt de Poolsche commissaris te Danzig Pappee, mee, dat de Volkenbondscommis saris Gravina hem verklaard heeft, dat bij' op de stelligste wijze het bericht van de „Daily Express" tegenspreekt en zijn ver ontwaardiging uitspreekt over den cor respondent van de „Daily Express". Het Poolsche gezantschap verklaart, dat de inlichtingen, in zekere Londensche bladen verschenen, volgens welke Polen agressieve bedoelingen tegen Danzig zou koesteren, van bet begin tot bet einde v&lsoh zijn. Ingezonden Mededeeling. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat, ook blijkens de vaststellingen van het Poolsche Departement van Buitenland- sche Zaken, blijkbaar de officieels krin gen van Warschau niet achter dergelijke planen staan. Men acht bet echter moge lijk, dat zekere elementen in Polen derge lijke plannen koesteren. In politieke kringen is men van mee ning, dat de Duitsche regeering eventueel alle haar ten 'dienste staande middelen aanwenden zal, om een dergelijke band- greep ten scherpste te bestrijden en dat zij de ontwikkeling der 'dingen met een waakzaam oog zal volgen. Engelands Politie-corps. In bet Engelsche Lagerhuis beeft de minister van Binnenlandsche Zaken, sir Herbert Samuel, gezegd, dat voor den oorlog de politie in Engeland en Wales zeven miUioen pond kostte en verleden jaar waren die kosten gestegen tot 21 millioen, hoewel bet corps thans 58.000 in plaats van 54.000, dus slechts 4000 man meer telt. In Londen wordt ongeveer 7 Yt procent van het corps gebruikt voor bet regelen van bet verkeer. Aanzienlijke besparing kon worden verkregen door automatische lichtsignalen, die buitengewoon doeltref fend waren en welker uitbreiding ge wenscht was. Door wijziging der bepaling in dier voege, dat automobilisten bnn par- keerende wagens kunnen afsluiten, wordt voorkomen, dat bandieten van gestolen wagens gebruik maken. Hij gaf den raad geen voorwerpen van waarde in de auto's achter te laten. De werkloosheid in BelgiS. Daar talrijke gemeenten aan de regee ring lieten weten, dat zij niet langer kun nen voortgaan met het uitkeeren van extra-steun aan de werkloozen, hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en Arbeid besloten de desbetreffende circu laire weer in te trekken. Voorstellen ter voorziening in dezen toestand zullen Maandag in de wekelijksche vergadering van bet kabinet worden ontwikkeld. Naar in goed ingelichte kringen wordt verzekerd moet bet plan bestaan een be drag van 1 milliard francs aan den werk- loozensteun te besteden. Mac Donald. Mac Donald bracht gisteren bij zijn te rugkeer uit Genève een bezoek aan zijn oogarts, die hem aan een grondig oogon derzoek onderwierp. De premier hoopt deze week in het La gerhuis te verschijnen, doch het is niet onwaarschijnlijk, dat bij er niet 's avonds zal blijven. Een Reuter-bericht meldt nader, dat ofschoon de algemeene gezondheidstoe stand van Mac Donald goed is bevonden, de oogarts niet volkomen tevreden is over het rechteroog van den premier, en dat waarschijnlijk een derde geneeskundige zal worden geconsulteerd nppens de be handeling van dit oog. De dokters staan er op, dat Mac Donald zijn bezigheden be perkt. Korte berichten. Volgens eenige telegrammen uit Spanje hebben gisteren in verschillende plaatsen ernstige onlusten plaats gehad. Te Madrid vernam de politie, dat een aanslag was beraamd op den minister president Azana. Zij arresteerde een ad vocaat en twee andere personen, die ver dacht worden van medeplichtigheid aan het complot. De „Graf Zeppelin" is gistermorgen om ruim 5 uur onder stroomenden regen opgestegen voor de vierde reis van dit jaar naar Zuid-Amerika onder commando van kapitein Lehmann. Uit Nanking wordt gemeldt, dat daar 25 communisten terechtgesteld zijn, die er van beschuldigd werden, de tegen woordige Chineesche regeering te hebben willen omver werpen. Vandaag zal de overeenkomst in zake den wapenstilstand tusschen Chinee- zen en Japanners worden geparafeerd, waardoor aan de wekenlange onderhan delingen te Shanghai een einde komt. Kon. Ned. Landbouwcomité. Onder voorzitterschap van den voorzit ter, den heer J. L. Nijsingh, van De Wijk, had dezer dagen de gewone maandelijk- sche vergadering plaats te 's Gravenbage In verband met de pogingen, welke worden ondernomen om landbouwers, die krachtens de suikerbietensteunregeling suikerbieten verbouwen, zoo noodig een voorschot te verleenen op de te verbouwen bieten in 1932, is besloten zich met betiek- king tot deze aangelegenheid tot de re geering te wenden. Besloten werd bij de regeering aan te dringen op wijziging van de Ziektewet. Besloten is bij de regeering nog eens aan te dringen op verlaging van het door de bedrijfsvereenigingen tot uitvoering der Land- en Tuinbouwongevallenwet aan de Rijksverzekeringsbank jaarlijks te betalen bedrag. Dr Lovink en het Margarinewetje. Naar het „Hdhl." verneemt, zal dr H. J. Lovink lid der Tweede Kamer, voorzit ter der Holl. Mij. van Landbouw en voor zitter der door de regeering ingestelde Landbouw-crisiscommissie, niet deelne men aan de beslissing van de Kamer no pens bet Margarinewetje. Wij herinneren er aan, dat deze door dr Lovink gepresideerde regeeringscommis- Ingezonden Mededeeling. van KINQ pepermunt staat in het teeken der controle: Controle op de grond stoffen allereerst, om dat hier de oorzaak ligt van de opwekkende eigenschappen en fijne •maak der origineele maar bovendien con trole op de samenstel ling, op de verpakking en verzending, op de toepassing der hygiëne in alle vormen. En als extra waarborg voor echtheid en zui verheid de controle van het lab. Dr. van Hamel Roos Har- mens, A'dam. Binnenland. De commissie-Lovink en het margarino- wetje. Buitenland. Poolsch opmarschplan naar Danzig? Vandaag wapenstilstand te Shanghai. telijke en telegrafische gelukwenschen in gekomen, o.a. van den heer Abeleven, in specteur L. O. Nadat door alle aanwezigen den heeT Nederhand een zegenbede was toege zongen, werd een uitgebreide serie licht beelden uit het leven van den jubilaris op het doek gebracht, die echter voor een deel der aanwezigen niet tot hun recht kwamen. De heer Hofstra gaf hierbij een toelichting. In do nu volgende pauze werden thee en eenige versnaperingen aangeboden. Na do pauze bracht de secretaris-pen ningmeester, de heer J. Laport, jaax-ver- slag uit. Dit getuigde wederom van groei en bloei. Nog steeds stijgt het aantal leer lingen der school. Met dankbaarheid ook in financieel opzicht ma.g op het afgeloopen jaar worden teruggezien. Bestuursverkiezing, nazien van de reke ning van den penningmeester, vaststelling der begrooting, exxz. werden van de agen- Ingezonden Mededeeling. sie de regeering inzake steun aan de vee houderij had geadviseerd een accijnsbef- fing op boter en margarine, doch dat de regeering dit advies ter zijde beeft gelegd en dat der particuliere zuivelindustrie, be helzende accijns voor boter en menggebod voor margarine, heeft overgenomen. Geruchten volgens welke de commissie- Lovink, naar aanleiding van dezen gang van zaken en bloc zal aftreden, berusten niet op waarheid. Weliswaar is dit denk beeld bij eenige leden, o.a. bij dr Lovink zelf, opgekomen, doch de meerderheid is er tegen. De steun aan de melkveehouderij. De firma Eper Margarine Industrie, ge vestigd te Epe (Geld.) beeft naar aanlei ding van het ingediende wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij, een uitvoe rig adres aan de Tweede Kamer gezon den: Zij protesteert er tegen, dat bet uitne mende volksvoedsel, dat margarine is, door de voorgestelde regeling aanzienlijk veel duurder zal worden. In bet ontwerp schuilt bovendien een groote onbillijkheid tegenover de marga rinefabrikanten, die allen voor tiendui zenden guldens verpakkingsartikelen in voorraad hebben, welke waardeloos zou den worden ingeval bet ontwerp wet zou de worden. De beoogde steunverleening zou dus hierop neerkomen, dat deze cate gorie industrieelen beroofd zou worden onder het mom van hulp aan anderen. Bij adressante is voorts de vraag ge rezen, wie aan de betrokken fabrikanten bet noodige kapitaal zal fourneeren om dp benoodigde boter te betrekken. Een we kelijksche productie van 100.000 Kg. kost ongeveer f 50.000 meer. In dezen tak van handel is een voorraad van twee weken en een credietverleening gedurende vier weken gebruikelijk, zoodat met deze ver plichte verwerking van bet natuurproduct bij een wekelijksche productie van 100.000 Kg. in totaal pl.m. f 300.000 méér kapitaal gemoeid is. Het wetsontwerp zwijgt ook over de vragen, wie dit kapitaal fourneert en wie de risico draagt van het vluggere bederf van de natuurboter. Adressante veroorlooft zich tenslotte nadrukkelijk naar voren te brengen, dat, ingeval bet ontwerp wet mocht worden, alle margarine-fabrikanten, makelaars in oliën en vetten, olieslagers en raffineer- ders in Nederand de helft of méér van bun personeel zullen moeten ontslaan, terwijl de veemen, stoomvaartmaatschap pijen en andere transportondernemers de behandeling van een boeveelheid grond stoffen, ter grootte van circa dertig mil lioen k.g. per jaar zullen moeten missen, waardoor de werkloosheid wederom aan- zienijk verhoogd zal worden. Goes. Leger des Heils. Op 8 Mei a.s. zal bet 40 jaar geleden zijn dat, zoo als het in Leger-taal beet, bet Leger des Heils officieel te Goes het vuur opende, en dat bier de eerste officieren werden voor gesteld. In verband met dezen gedenkdag ver scheen 'n speciaal Goes-nummer van de „Strijdkreet", met verschillende foto's van onderdeelen van het jubileerende korps. Verder bevat bet blad van veel waar deering getuigende bijdragen van den burgemeester van Goes, den beer Haje- nius, de wethouders, de beeren Van Melle en Mr Goedbloed, en van de predikanten Ds Steinz en Ds v. d. Vis. Oude herinneringen worden opgehaald door kapitein Harinck te Assen en zijn echtgenoote kapiteine Harinck-den Boer en door majoor J. de Dreu, terwijl de cor respondent vertelt van den tijd toen het Leger in Goes kwam. „W i 1 m a". Ter gelegenheid van „de Boekenweek", georganiseerd door de Ver een. ter bevordering van de belangen der boekbandels, zal a.s. Maandag de beken de schrijfster „Wilma" op nader aan te kondigen tijd en plaats bier een lezing houden. Aan belangstelling zal bet dien avond wel niet ontbreken. Gisteravond hield de vereeniging tot bevordering van Gbr. Schoolonderwijs (Westwal) baar jaarvergadering in de Prins van Oranje. Tevens was deze ver gadering bedoeld als ouderavond, een avond, die ook een feestelijk karakter droeg, omdat gevierd zou worden bet 25- jarig onderwijs-jubileum van bet hoofd der school, den heer A. A. Nederhand. De voorzitter, dhr L. Smit, opende op de gebruikelijke wijze de druk bezochte bijeenkomst. Onder bet zingen van een welkomstlied werden de heer en mevrouw Nederhand binnengeleid, waarna de voor zitter zich tot den jubilaris richtte en hem wees op bet rijke voorrecht, dat bij een kwart eeuw in dienst van bet Cbr. onder wijs mocht arbeiden. Speciaal dankte Spr. den heer Nederhand voor wat bij in de negen jaren, gedurende welke bij te Goes werkzaam is, voor de Cbr. school aan den "Westwal beeft mogen zijn. Na mens de vereeniging bood Spr. den heer Nederhand een geschenk in enveloppe aan. Vervolgens voerden de beeren J. Vree- ke (namens bet personeel), F. G. G. Rot huizen (namens de ouders), Mr J. "W. Goedbloed (namens Burg. en Wetb.) en R. v. d. Welle te Middelburg (als vriend) het woord. Uit al deze toespraken bleek groote waardeering voor den persoon en het werk van den jubilaris. Namens bet personeel werd een staande electrische lamp aangeboden. Ook waren vele scbrif- da afgevoerd en zullen in een binnen kort te houden ledenvergadering plaats hebben. Ten slotte beeft de beer Nederhand allen hartelijk dank gebracht voor de tot hem gesproken vriendelijke en waardee- rende woorden en de hem aangeboden geschenken. De beer G. Duvekot Lz. eindigde met dankgebed. Vermelden wij nog, dat vóór de verga dering gelegenheid bestond bet werk der leerlingen te bezichtigen, waarvan weor door vele ouders gaarne gebruik werd gemaakt. 's-Gravenpolder. Maandagavond kwam de gemeenteraad voltallig bijeen. Ingeko men was de Koninklijke goedkeuring op de winkelsluitingswet. Een blief was inge komen van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat betreffende vex-- betering van den verkeersweg naar Ka- pelle volgens bet provinciaal wegenplan. Een verzoek om opgaaf van kosten zal ter bevoegder plaatse geschieden. Een verzoek van de caféhouders om het raadsbesluit inzake Zondagsluiting yan berbergen in te trekken en anders ieder f 200 per jaar vergoeding te geven, bracht weer heel wat beroering. Wetb. Schouten noemt bet drijverij. "Wetb. Bakker zegt, wij gehoorzamen eenvoudig aan Gods wet. Het voorstel-Schouten om bet raadsbe sluit in te trekken wordt verworpen met 43 stemmen (rechtslinks). Het ver zoek om bet sluitingsuur voor vergaderin gen te verlaten wordt toegestaan. "Wetb. Schouten wil de voorstemmers van Zon dagsluiting te zamen f 600 laten betalen. Dhr Mol zegt: dan moeten wij ook de pe- troleum-verkoopers schadeloos stellen, want die zijn ook door bet raadsbesluit verminderd in hun verdienste. Een schrijven van de commissie tot bet overleg plegen met de directie der spoor wegen over bet opheffen der personentrei nen zal beantwoord worden. Gevraagd zal warden 50 pet. korting op de subsidie. Tegen dhr Verbuist omdat hier door de gemeente geen Cijfers op redelijke gronden genoemd kunnen worden. Dit kan de commissie beter bepalen. Een verzoek van dhr A. C. van der Ha ve te Oosterland om het onderhoud van bet graf dier familie voor f 60 over te nemen wordt goedgevonden. Een verzoek van de Nat. Commissie te gen bet Alcoholisme om vermindering van verloven wordt voor kennisgeving aan genomen. Eveneens bet bekende verzoek van B. en W van Ooststeliingwerf. Een verzoek van P. Braam om de beerbak te laten ruimen, wordt druk besproken, Dhr Vermue stelt voor B. en "W. te machti gen hem op te ruimen. Dhr Verhulst stelt voor de werkloozen dat te laten doen. Hij stelt tevens voor te trachten bij de stort plaats een plaats te buren m hem daar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1