No. 179 Maandag 2 Mei 1932 48e Jaarnaii Dagblad voor de Provincie Zeeiand TRANSVALIA SïMi EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Verkrijgbaar bij de bekende Agenten Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tol.: Rodactie cn Administratie No. 11- Postrekeninq No. <£455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Bury. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 13.' Losse nummers fo.es Prijs derAövertentSën: 1i regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. I it nummer bestaat uit 2 bladen Loonsverlaging en prijsdaling. Beteekent loonsverlaging in dezen tijd ook steeds verlaging van het levenspeil? Deze vraag wordt door het Soc.-Demo- cratische orgaan „Het Volk" ontkennend beantwoord. En het antwoord wordt gemoti veerd bovendien. In verband met het beëindigen van de staking in de Groningsche cartonindus- tie, waarbij de arbeiders een loonsverla ging van 5 pet. accepteerden, schrijft het roode orgaan: „De afwijzing van den vollen eisch der fabrikanten kon niet worden doorgezet. De economische omstandigheden van het oogenblik spelen, vooral in conflicten van zulk een langen duur een voorname rol en 5 pet. vermindering van het loon, die in de overeenkomst is neergelegd, heeft thans een andere beteekenis dan op het oogenblik, dat de werkgevers twintig pet. verlaging der loonen eischten. In Juni 1931, toen de staking uitbrak, was het in dexcijfer 153.5. In Maart 1932 was het op 141.1 gezonken. Een prijsdaling dus van 12.4 punten, overeenkomend met een ver laging van 8 pet. Een loon van f22.80, zooals thans is aanvaard, heeft dus meer koopkracht dan het loon van f24, dat in Juni 1931 werd betaald. Met recht mag dus van een overwinning der arbeiders worden gesproken." Hier wordt dus met de cijfers aange toond, dat de prijsdaling in dit geval groo- ter is dan de loonsverlaging. Op andere plaatsen en in andere om standigheden b.v. als het gaat om 3 pet. salarisverlaging van gemeente-personeel wordt van socialistische zijde meestal een ander geluid gehoord. Dan spreekt men van een „brutalen aan slag op bet levenspeil" en meer van dat fraais. Maar de waarde van het bovenstaande betoog wordt daardoor niet aangetast. Intern. Arbeidsconferentie gesloten. De zestiende internationale arbeidscon ferentie is geëindigd. Eerst werden de beraadslagingen voort gezet over de resolutie van Jouhaux, Mer- tens en Schürch over de dringende nood zakelijkheid van regeeringsbemoeiing en volkenbondstusschenkomst voor de oplos sing van de wereldcrisis en van het vraagstuk der herstelbetalingen en schul den. De regeeringsgedelegeerden van Duitschland, Guatemala en China onder steunden- de motie, waarna Jouhaux ver klaarde, dat de arbeidersgroep zich ten gunste van het amendement van den Ier- schen regeerings-gedelegeerde zou uit spreken. Dit werd hierna aangenomen met 80 tegen 1 stem. De eenige tegenstem was die van den Nederlandschen werkgeversvertegenwoor diger v. d. Bom. Als laatste onderwerp der agenda bleef nog over de eindstemming over de con ventie inzake den toelatingsleeftijd van kinderen tot niet-industrieele beroepen. Een nieuwe lezing van het amendement werd aangenomen volgens hetwelk in Britsch-Indië iedere arbeid aan kinderen beneden de tien jaar verboden zal zijn. Overigens zullen echter de bepalingen van de conventie voor Britsch-Indië over het algeemeen niet gelden. De BrLsch-Indische gedelegeerde die gevraagd had dat kinderen beneden tien jaar wel bepaalde soorten van arbeid zou den mogen verrichten, verklaarde dat de tegemoetkomingen aan Britsch-Indië on voldoende zijn om ratificatie mogelijk te maken. Hierop werd de conventie defini tief aangenomen met 89 tegen 1 stem, die van den werkgever van Finland. Belangrijke arrestatie te Marseille^ Dezer dagen heeft een roofoverval plaats gehad op het postkantoor St. Bar- nabe, te Marseille, waarbij twee der da ders gearresteerd zijn, terwijl de derde wist te ontkomen en zich nog op vrije voeten bevindt. De twee bandieten zijn thans aan een uitvoerig verhoor onderworpen, waarbij men den indruk heeft gekregen, dat bei den ook betrokken zijn geweest bij ten minste twee aanslagen op den trein Pa rijs naar Marseille. Misschien beeft men wel met de hoofddaders te doen. Japansche kustvaarder gezonken. Van de 100 passagiers slechts 30 gered. Vrijdagmorgen is ter hoogte van Hiro- hoema een Japansche kustvaarder „Koe- renau Maru 5" geheeten, in aanvaring ge komen met het stoomschip Nagato Maru. Binnen enkele minuten was de kustvaar- de" cezonken. fes Ia iOQ opvarenden van het schip konaen slechts 3U worden gered. Tot dus verre zijn 13 lijken geborgen. „Terug naar het land". De „terug naar bet land"-beweging neemt in den laatsten tijd in Zweden een grooten omvang aan. Deze jeugdbeweging is thans georganiseerd in een vereeni- ging, die 425 plaatselijke afdeelingen met ongeveer 100.000 leden telt. Het werk van de vereeniging komt hier op neer, dat jongelui, jongens of meisjes een klein stukje land buren en dat dan zelf bewerken. De vereeniging beschikt over 18 landbouw-adviseurs, die den le den alle gewenschte inlichtingen verschaf fen, terwijl ook alle gelegenheid gegeven wordt, om zich van de moderne methoden van het boerenbedrijf op de hoogte te stellen. De jeugd ontvangt niet alleen onder richt, boe voor den oogst gezorgd en hoe het vee behandeld moet worden, doch ook wordt geleerd, hoe de producten zoo voor- deelig mogelijk verkocht kunnen worden. Reeds is gebleken, dat in de meeste ge vallen een kleine winst kan worden be haald. De 1 Mei-viering. Te Madrid hebben zich gisteren en kele incidenten voorgedaan. Communisten trachtten in optocht van het Castelar- plein naar de Puerta del Sol te trekken, waar zich het ministerie van Binnenland- sche Zaken bevindt. De marechaussee ver spreidde de betoogers, waarbij eenige schoten werden gelost; er viel echter geen slachtoffer, maar wel werden velen gear resteerd. De politie chargeerde verschei den keeren in eenige stadswijken. Te Cordoba kwam het tot een botsing tussehen communistische betoogers en de politie, die van de vuurwapens gebruik maakte en zeven betoogers wondde. Te Lissabon werd te middernacht de staat van beleg afgekondigd, omdat de re geering er zeker van wilde zijn, dat de orde zou worden gehandhaafd. lerland's eed van trouw afgeschaft. Het Iersche parlement heeft met 77 te gen 71 stemmen de wet tot afschaffing van den eed van trouw aan den Engelschen koning aangenomen, nadat te voren een voorstel van Cosgrave om eerst met En geland onderhandelingen te beginnen met dezelfde stemverhouding verworpen werd. De arbeiderspartij stemde ditmaal met de aanhangers van De Valera. De toekomstige legersterkten der staten. Pertinax meldt in de „Daily Tel.", dat staatssecretaris Stimson bij de particu liere besprekingen in zijn villa tabellen heeft doen rondgaan, waarin van ieder land afzonderlijk de toekomstige leger- sterkte voorgesteld werd. Frankrijk zou volgens deze voorstellen een leger van ongeveer 100.000 man ver krijgen. Bij de besprekingen moet dr Brüning voorts een vermindering van den dienst tijd voor het Duitsche leger verlangd heb ben. Daardoor is weder de moeilijke kwes tie gerezen van de verhouding der sterkte van het Duitsche beroepsleger tot die van het leger der dienstplichtigen in Frank rijk. Van Fransche zijde wordt verklaard, dat in de Amerikaansche voorstellen na genoeg geen rekening wordt gehouden met de eischen van de Fransche lands verdediging. Wervelstorm boven de Phllippijnen. Een wervelstorm heeft twee derden van het historische staje Jolo verwoest. Het stoomschip „Remededios" is tenge volge van den storm gezonken, terwijl een ander stoomschip de „Filipinas" op de kust werd geworpen. Naar gemeld wordt, zijn hierbij drie personen om het leven gekomen. Invoer van wol en meubelen in België. Naar uit Brussel wordt gemeld, berich ten de bladen aldaar, dat de inwerking treding van het Kon. besluit, waarbij de invoerrechten op wol en meubelen met 50 pet. worden verhoogd, om technische re denen eenige dagen is uitgesteld. Korte berichten. In een drukke straat van Chicago is een vliegtuig neergestort. Het vloog in brand en werd volkomen vernield. De twee inzittenden waren op slag dood. De districten Mongones en Eshowe (Natal) worden thans door een hevige malaria-epidemie geteisterd. Tot nu toe zijn ongeveer 1200 inboorlingen gestor ven. De missionarissen hebben dringend om toezending van kinine verzocht. Steun aan de Zuivelindustrie. Het Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland heeft een adres gezonden aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, waarbij in verband met de overwogen steunmaat regelen voor de veehouders, in het belang van de zuivelindustrie een beroep wordt gedaan op de medewerking van den mi nister ten aanzien van het vraagstuk der arbeidsvoorwaarden. Verzocht wordt, aan de steunmaatregelen de voorwaarde te verbinden, dat de werkgevers met betrek king tot wijzigingen van de arbeidsvoor waarden in ongunstigen zin, tot overleg met de betrokken vakbonden gehouden zijn. De natie April-maand. Hèt Filiaal van het Kon. Metereologisch Instituut deelt ons mede: Van het begin der regenwaarnemingen Augustus 1909 af is April 1932 met 94 m.M. de natste geweest. Natte April maanden waren 1927 met 83 1922 met 72, 1920 met 70 m.M., terwijl het gemiddelde over 3 jaar 49 m.M. bedraagt. Nieuwe departementale indeeling. Gisteren is de wijziging in de departe mentale indeeling in werking getreden. De wijziging omvat: lo. de overbrenging van de statistiek, de Directie van den Landbouw e.a. en de Visscherij van het departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw naar het Departement van Arbeid Handel en Nijverheid (vanaf 1 Mei Departement van Economische Zaken en Arbeid); 2e. de overbrenging van de volksge zondheid, de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid naar het departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw (vanaf 1 Mei departe ment van Binnenlandsche Zaken). De directie van den Landbouw blijft voorloopig (ongeveer tot medio Mei) ge vestigd aan het departement van Bin nenlandsche Zaken (Binnenhof), terwijl de afdeelingen Volksgezondheid en de Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling voorloopig nog in het departe ment van Economische Zaken en Arbeid (Bezuidenhout) gevestigd blijven. Burgemeesters. De burgemeester van Enschede de heer Edo J. Bergsma heeft met ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslag als zoodanig aan gevraagd. Denk om uw wegenbelastingkaart! De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club herinnert automobilisten er aan, dat met 1 Mei een nieuw belastingjaar is ingegaan voor de wegenbelasting. Men zal dus goed doen niet te verzuimen de nieuwe wegenbelastingkaart bij eventueele tochten mede te nemen, omdat men an ders kans loopt door belastingambtenaren te worden aangehouden en te worden be boet. Slapte in de industrie. Sinds eergisteren staat te Helmond het eertijds bloeiende bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Cacaofabriek stop. Tot Kerstmis j.l. werd nog met vele arbeiders gewerkt. Toen begon de groote afvloeiing. Op dit oogenblik bedroeg de personeel- sterkte nog slechts 50 man. De directie van de Koninklijke Neder landsche Machinefabriek v.h. E. H. Bege- man ziet zich wegens onvoldoende werk gelegenheid genoodzaakt geleidelijk haar werkplaatsen stop te zetten. De vorige week werden zeven arbeiders ontslagen, terwijl thans weer 40 man volgden. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft eergisteren aan den Perso- neelraad bericht, dat zij haar voorstel tot loonsverlaging ongewijzigd aan den mi nisterraad heeft toegezonden. Ingezonden Mededeeling. MOOIER STERKER BILLIJKER De Zeeuwsche luchtlijn. Heden, tegen 11 uur, vereenigden zich op het vliegveld te Vlissingen vele auto riteiten, onder wie leden van het Wal- chersehe propaganda-comité, dageUjkache besturen van Vlissingen, Souburg en Mid delburg; vertegenwoordigers van de Ka™ mer van Koophandel, van de vereeniging Vreemdelingenverkeer te Vlissingen en die te Middelburg, de garnizoenscomman dant van Middelburg, de onder-comman dant der Marine, den hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat, den in specteur van de belastingen enz. enz. Even na elf uur kwamen drie K. L. M.- vliegtuigen keurig naast elkaar aanvlie gen en daalden met totaal 27 personen kort na elkaar op het veld. In de vliegtuigen waren o.a. gezeten een vertegenwoordiger van. de Kamer van Koophandel te Den Haag, de heeren v. d. Pauw, Bouman en Scholten van de K. L. M., en het volledige vliegcomité van Schouwen, de meeste leden met hun da mes. Na een hartelijke verwelkoming, nor men de meeste aangekomenen plaats in een door de firma Smits beschikbaar ge stelde touringcar voor een tocht rond het eiland. Aan verschillende genoodigden uit Wal cheren bood de K. L. M. een vlucht boven het eiland aan. Na terugkomst had in Brittannia een eenvoudige lunch plaats, aangeboden door het gemeentebestuur. De luchtlijn RotterdamHaamstede Vlissingen is hiermede officieel geopend. Vliegongeval te Haamstede Zaterdagmiddag te ongeveer één uur had op het vliegveld West-Schouwen te Haam stede een vliegtuigongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het militaire vliegtuig No. 526 kwam, doordat het vermoedelijk met den wind mede daalde, .verkeerd op het terrein terecht. De schroef kwam in aanraking met den grond, zoodat de machine over den kop sloeg. Ongeveer 25 M. verder bleef de machine onderstboven liggen. De bestuurder, luitenant Verwijs, kwam met den schrik vrij, terwijl een mede-inzitten de sergeant-vlieger aan het hoofd werd gewond, en bewusteloos in zijn zitplaats bleef hangen. Spoedig toegeschoten hulp wist beiden uit hun moeilijke positie te bevrijden. Na ongeveer 15 minuten kwam de sergeant vlieger bij kennis. De plaatselijke genees kundige verleende de eerste hulp. Goes. Op feestelijke wijze is vanmorgen het zilveren juhilé van den heer A. A. Nederhand, hoofd der Chr. school voor L. O., Westwal 34a, alhier, met de kin deren in „De Prins van Oranje" gevierd. Plm. half tien werd de jubilaris en me vrouw de eenigszins versierde zaal bin nengeleid, waarna de jeugd hun 't inge studeerde feestlied toezong. Hierna feli citeerden 7 jongens, vertegenwoordigers van alle klassen, den jubilaris, en 7 meis jes, ook uit alle klassen, boden mevrouw Nederhand bloemen aan. De heer De Borst sprak namens de kinderen en overhan digde den jubilaris het geschenk der leerlingen: een luidspreker. De heer L. Duvekot Czn feliciteerde namens 't be stuur en dhr Meindersma namens het personeel. Eindelijk nam de heer Neder hand 't woord. Hij bedankte allen voor de genoegelijke uurtjes de leerlingen voor het mooie cadeau de sprekers voor de goede wenschen, hem toegespro ken. Daarna wist de jubilaris de jeugd nog enkele oogenblikjes interessant bezig te houden. Leuke episoden uit de voorbije 25 jaren werden naar voren gebracht. 't Slotwoord sprak dhr Smit, voorzitter van het Bestuur. Welvoldaan ging plm. twaalf uur de jeugd naar huis na heerlijk te zijn getracteerd op limonade en chocolade. Zaterdag werd in de Evangelische kerk een Jongensdag gehouden van den Binnenland. Geen maatregelen tot uitstel van be talingen. Worden de eieren duurder? Vergadering van den polder Walcheren. Z. L. M. en Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Buitenland. Scheepsramp bij de Japansche kust. Intern. Arbeidsconferentie gesloten. De verkiezingen in Frankrijk. Ring Zuid-Beveland van Jongenscluh's en Knapenvereenigingen. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter dhr M. Schipper Mz. van 's-H. Hendrikskinderen. Dhr H. Gordeau, Alg. Secretaris van het Ned. Jonge], Verbond, sprak de jongens toe. Uitgaande van den jaardag onzer Kroonprinses werd terug gegrepen naar de Stammoeder der Oran jes, Juliana van Stolberg en hare zonen. Achtereenvolgens belichtte de spr. de ver schillende figuren der Oranjes, o.a. Prins Willem I en III. Wat kan een jongens leven buitengewoon raar loopen, maar ook wat kan een jongensleven buiten gewoon rijk gezegend worden. Hierna werd begonnen met de afwer king van een gevarieerd programa. Sa menspraak, muziek, zang en voordrach ten wisselden elkaar af. Alle nummers apart noemen gaat niet. Wij denken aan de Marmergroep van Wemeldinge, aan Mr Jeroen en z'n kweekeling van Waar de, terwijl ook de boys van Ierseke een stuk jongensleven weergaven in hun: De club van zessen klaar. Noemen wij nog de pittige fluitnummers van de club van 's-Heer Arendskerke, die de aangename muzikale afwisseling bracht. De wijzer der klok was inmiddels tot 5 uur genaderd, toen dhr Gordeau den middag sloot. Wat kan een jongen met Jezus doen? Wat moet je met Hem op je school, 't voetbalveld, fabriek, werk plaats? Ze praten er niet over, denken er niet aan, je wordt er om uitgelachen. Denk aan de wonderbare spijziging, de bo terham van een jongen. Je hebt beenen, je hebt hersens gekregen van Jezus. Wat kon Hij doen hiermee? Denk aan Johan nes den Dooper, die alles gaf behalve zich zelf, zoodat hij kwam tot zijn twijfelvraag in den kerker van Herodes. Ruim 250 jongens hebben een prettigen middag gehad. Buiten scheen de vroolijke lentezon, doch ook binnen was er de stemming in. Voor het concert, dat „Hosanna" Za terdagavond gaf ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana bestond, dank zij vooral het mooie weer, groote belangstelling. Het was inderdaad een mooi concert, waarvoor ons muziekgezel schap een woord van hulde toekomt. 's-Heer Arendskerke. In de Zaterdag gehouden Raadsvergadering, waarin dhr P. van den Dries met kennisgeving afwe zig was, werd medegedeeld, dat de be groeting dezer gemeente voor 1932 door Ged. Staten was goedgekeurd. Op een verzoek van do Commissie „Handhaving Drankwet" uit de Nationale Commissie tegen het alcoholisme om ver laging van het maximum van verloven, wordt afwijzend beschikt, aangezien een verlaging van dit maximum eerst moge lijk is in 1935. Op verzoek van Ged. Staten wordt be sloten het Raadsbesluit d.d. 18 December '31, betreffende opheffing van den spoor wegovergang in het Goozaardswegje aan te vullen met de bepaling, dat dit besluit eerst van kracht wordt op den dag, waar op bet nieuwe Rijkswegvak voor het ver keer zal worden opengesteld en mits de verbinding van bet ten noorden van den spoorweg gelegen gedeelte van het ge noemde wegje met dat nieuwe wegvak alsdan voor bet verkeer bruikbaar zal zijn. Een verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van dé rijksveldwachters dezer gemeente wordt vastgesteld. Alsnu komt ter tafel een in handen van B. en W. ter beantwoording gestelde vragenlijst, ingezonden door de Commis sie, benoemd uit de gemeente- en polder besturen in Zuid- en Noord-Beveland, om met de Directie der Ned. Spoorwegen te onderhandelen over vermindering van het in 1920 vastgestelde subsidie. Na breedvoerige besprekingen wordt besloten B. en W. te adviseeren voor noemd© Commissie ts benches,, dat psije

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1