No. 178 Zaterdag 30 April 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland KT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER EERSTE BLAD. Christendom en Politiek. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie. LEKKERE KOFFIE CRISIS Dit nummer bestaat uit 3 bladen in. VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE Waarom voert gij Nederlander toch lijnkoek uit 't buitenland Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goo*. Tol.: Rodactlo en Administratie No. It Postrekening No. £££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3.-» Losse nummers10.00 Prijs der Advertentien: 1—regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Een boom kent men aan zijn vrucht. Is soms de christelijke politiek geble ken een kwade boom met kwade vrucht? Men zou het haast veronderstellen, wan neer men veler onverschilligheid ziet te genover de christelijke politieke actie. Toch kunnen de feiten ons overtuigen, dat zoo er ooit reden scheen om te vree zen voor een verbinding van christendom en politiek, deze vrees in onze dagen al heel ongegrond en ongezond is gebleken. Een kleine tachtig jaar geleden b.v. wilde een minister der kroon de armver zorging langs diaconalen weg radicaal af schaffen. Dat ging dus rechtstreeks in to gen de opdracht van Christus en zijn eer in Kerk en wereld. Het voornemen gaf dan ook niet weinig opschudding in christelijke kringen. Er was zelfs een Ker- keraad, die bij voorbaat verklaarde dat, zou het ontwerp Wet werd, zijl hoop ten genade te ontvangen om in dezen straffen te lijden. En wat zijn thans de resultaten van een jarenlange christelijk-politieke actie? Er is een aangename samenwerking tusschen overheid en Kerk, die vooral is crisisdagen welkom is. Vroeger, onder liberaal regiem, dacht het kapitaal maar aan vermeerdering ten eigen bate en de arbeiders, die de groote hoop der grooten al grooter en grooter hadden gemankt, werden ten laatste met beleefden dank voor de bewezen diensten aan den dijk gezet, ze moesten zichzelf maar zien te redden. Thans onder de wet van ziekte- en pen sioenverzekering ziet ge ook iets glanzen van de christelijke liefde in de loonkwes- tie met arbeiders. Het ideaal wordt ten minste gezocht, dat de arbeider in nood en tot zijn dood uit eigen arbeid kan le ven. Is het niet vrucht van de christelijke politiek, dat de leider der a.r. partij dezer dagen kon verklaren, God te danken, dat de toestanden in ons land met betrekking tot de arbeidende bevolking in de laat ste veertig jaren zoo verbeterd zijn? En wanneer ons beginsel ook nu richtsnoer blijft, zal onder christenen niet het ge vaar bestaan, waarop in deze crisisdagen al eens gewezen wordt, dat de eerste be zuiniging het loon van den arbeider treft, waardoor men de arbeidende stand rijp maakt voor revolutionaire bearbeiding. Of neem de nood der wereld. Wie her innert zich niet, hoe op de Economische Conferentie van het vorig jaar met ontroe ring werd geluisterd naar het eerlijk woord van Colijn? Tegen eigen willen en werken in heeft men toen moeten erken nen, dat de oplossing voornamelijk ligt in zelfverloochenende toenadering der volken, die naar christelijke gedachte daar ont wikkeld werd. En als eindelijk Golijh vertrekt omdat men wel kan praten, maar niet handelen, huldigt men hem niet enkel om zijn leiding, doch de Fransche afge vaardigde verklaart, dat de heer Colijn opnieuw den dank heeft van allen, die werkzaam zijn in het belang van den vrede. Een compliment dat de vereeniging Kerk en Vrede nog moet ontvangen, ter wijl ze ons eerder als vrienden van oorlog dan van vrede beschouwt. Wanneer wij de politieke actie zoo zien, is het dan mogelijk haar als een onver schillige zaak voorbij te loopen? Het is werkelijk geen onschuldige dwaling haar als een minder solied zaakje voor te stel len. Zeker, politici kunnen de zaak be derven. Wat bederft een mensch niet? En het bederf van het beste is het slechtste. Maar dat raakt de politiek niet in haar karakter en doel. Daarom heeft de christelijke politiek recht op de levendige belangstelling van allen, die den naam van Christus noe men. Ieder heeft hierin zijn roeping te kennen. Wij worden wel niet allen naar Genève afgevaardigd, maar dat daar ook christenmannen het christelijk beginsel uitdragen is gevolg van de politieke actie onder het volk, dat zoo hun mannen naar de hoogste plaatsep opschoof. Ook blijft het nog om andere redenen de roeping van het volk in politieke zaken werkzaam en waakzaam te zijn. In oorlogstijd is er immers niet alleen actie aan het front. Daar achter zijn de mannen, die de versch aangekomen troe pen oefenen. En daarachter staat het volk, dat heel het leger voedt en het moreel der troepen voor een goed deel bepaalt. Is het zoo ook niet in de politieke strijd? Achter het front moeten de nieuwe strij ders geoefend worden. En er moet van het volk uit een stroom van meeleven en mee gevoelen gaan naar hen, die vooraan staan. Dat eischt studie en rechte voorlichting. Er wordt zooveel geklaagd over het po litieke leven. Men vindt alles zoo zake lijk, weinig principieel. Het lijkt wel of het een kwestie van geven en nemen is, zegt men dan. De politiek houdt volgens de kla gers veel van schipperen. Is die klacht niet vooral hieraan te dan ken, dat men niet altoos het rechte ver band ziet tusschen beginsel en practijk? Wij zijn als christenen in een gansch an dere positie dan enkele tientallen jaren geleden. Van werkelijk overheerschte par tij zijn wij regeerende partij geworden. En nu mogen wij niet vervallen in de zonde der vroegere liberalen: laten de minderhe den maar onderdrukt worden. Onze roe ping is in een land, waar zoovelen wonen, die den raam van christen niet meer kunnen en willen dragen, het zuiver christelijk beginsel te doen gelden. Doch om dat zoo te doen, dat den ander geen onrecht geschied, dat eischt veel wijs heid en overleg bij al de ingewikkelde levensverhoudingen der menschenmaat- schappij. Het is deze reden vooral, die velen weer afzijdig doet staan. En verbetering is hier alleen te wachten in degelijke en geregelde studie der beginselen. En wij moeten dan de Kerk hierbij niet vergeten. Er is al op gewezen, dat de Schrift soms zeer politiek getint is. Zij die als profeten het Woord Gods bedienden, hebben dat Woord als een licht laten schij nen op alle levensterrein. En zeker, vele vromen zoeken hun stichting in een pre diking, die zich alleen betrekt op het le ven van de ziel en van den hemel. Doch de bekende Fabius zei eens: zoo'n predi king voert de gemeente nog de kant naar den afgrond op. Dat lijkt scherp, maar ga de geschiedenis der Kerk eens na, en ge ziet, dat helaas in verschillende landen van Europa de waarheid ervan te con troleeren is. Doch vooral ook moeten de kiesvereeni- gingen zich laten gelden. Het is tegen woordig geen tijd om te slapen. De anti- Christ ontwaakt. Daarom hebben wij waakzaam te zijn, dat niet door onkunde en ontrouw verloren gaat de zegen, die God aan deze lage landen aan de zee gegeven heeft. Dan zullen we geen afstand en afkeer kennen van Christendom en politiek. Wij hebben onze roeping verstaan en daarin ligt de keuze en leuze: christendom èn politiek. Of met andere woorden: Cris- tus vóór alls en allen voor C r i s t u s. G. v. d. V. Tumult In den lerschen Landdag. In het Iersche parlement is het bij de beraadslagingen over de wet tot afschaf fing van den eed van trouw tot zeer ru moerige tooneelen gekomen. De Cosgrave-afgevaardigde O' Connor beweerde, dat de leden der Iersche par lementaire partij in 1916 in het Engel- sche lagerhuis het bericht van de terecht stelling van drie Iersche revolutionairen met bijval hadden begroet. Dillon, de zoon van den leider der toen malige parlementaire partij, sprong bij deze woorden op en noemde O' Connor een leugenaar. De onafhankelijke afgevaar digde Corburn liep op O' Connor toe, greep hem bij zijn jas en riep dat hij hem, als hij niet zoo oud was, zou dood slaan. De opwinding bedaarde eerst, toen de beide afgevaardigden hun woorden in trokken. De werkloosheid tn New York De correspondent van de „Daily Tele graph" geeft het volgende beeld van de werkloosheidstoestand in New York. In deze stad alleen zijn 1.200.000 personen zonder werk en volkomen aangewezen op liefdadigheid. De rechtbanken worden overstelpt met gevallen van diefstal van levensmiddelen. De statistieken der hos pitalen toonen aan dat tal van menschen letterlijk verhongeren. De stad is vol bedelaars, die op aggres- sieve wijze geld vragen. Parken, open ruimten, wachtkamers van Stations, alles is vol met dakloozen. De toestand is thans zoodanig, dat geen liefdadigheid daar meer iets aan kan verhelpen. Contingenteering voor allen invoer in Denemarken? Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deensche minister van handel heeft ver klaard, dat de Deensche regeering de in voering van contingenten voor den ge- heelen Deenschen invoer vóórbereidt. Uit dien hoofde zullen voorloopig tot 1 Juni a.s. geen deviezen meer toegewezen wor den. Van de contingenteering zullen alleen niet-gerantsoeneerde invoerwaren als vee voeder, kolen en grondstoffen voor de in dustrie uitgezonderd zijn. Het Deensche parlement zal medio Mei bijeenkomen, ten einde de desbetreffende regeeringsvoor- stellen te behandelen. In Rostock is de huiszoeking op 7 uur 's morgens onverwachts op 60 plaatsen begonnen. Een menigte materiaal, o.a. wapens, is in beslag genomen. De algemeene gezondheidstoestand van Tardieu is onveranderd. Zijn arts con stateerde echter een lichte verbetering van de keel. Gistermiddag heeft Tardieu met zijn medewerkers den arbeid hervat. Te Petersburg is men gereed geko men met het monteeren van het tweede bestuurbare luchtschip. Het volume van het luchtschip bedraagt 5000 kubieke me ter. Het luchtschip zal voldoende brand stof kunnen meenemen'voor een tocht van Binnenland. Gemeenteraad van Vlissingen. Het Gast huis als Ziekenhuis opgeheven. De Z. L. M. en de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Buitenland. De ministers-besprekingen te Genève. Binnen 14 dagen weer ministers-confe rentie? Ingezonden mededeelingen. Salarisverlaging in Amerika. Als een der maatregelen, die deel uit maken van het groote bezuinigingsplan heeft het huis van afgevaardigden het voorstel goedgekeurd, om op alle salaris sen van ambtenaren in regeeringsdienst, die meer bedragen dan 2500 dollar, 11 pet. te korten. Hierdoor wordt een be sparing verkregen van ongeveer 12 mil- lioen dollar. Van de 800.000 regeering3- ambtenaren, worden er 250.0Ö0, wier sa laris boven het genoemde minimum komt, door de korting getroffen. De bomaanslag te Sjanghai. De Japanners hebben naar aanleiding van den bomaanslag in het Honghjoe- district bij Sjanghai en de omliggende straten het standrecht afgekondigd. Alle belangrijke punten worden door militai ren bewaakt. De opwinding bij de Japansche bevol king is zeer groot. In de eerste plaats is er ontstemming tegenover de Koreanen. Den Japanschen ambassadeur Sjigemit- soe moet waarschijnlijk een been worden afgezet, terwijl generaal Sjirakawa waar schijnlijk een oog zal moeten missen. De toestand der overige gewonden is bevre- gend. De Japanners zijn van meening, dat de aanslag het werk is van een Koreaansche revolutionaire organisatie, die sinds eeni- ge jaren in de Fransche concessie zou werken. De Japansche minister van Oorlog ver klaarde, dat de aanslag te Sjanghai een veelbeteekenend beeld geeft van den onze- keren toestand in China. In verband hier mede kan voorloopig nog geen aanvang worden gemaakt met de verscheping der Japansche troepen uit China. Duischland's botertarief en de houtindustrie. De Berliner Börsencourier zet uiteen, dat de sterke daling van den uitvoer van Duitsehe houtwaren het gevolg is van de hooge botertarieven. Te Berlijn zijn 90 pet. van alle houtarbeiders werkloos. Door de Leipziger Messe hebben een aantal meubelfabrieken een paar weken lang wat te doen gehad, het resultaat van de Keulsche jaarbeurs is echter zeer on bevredigend geweest. Wat Nederland, Denemarken en Fin land betreft, oefent de boycotbewegihg1 tegen Duitsehe goederen als gevolg van het verhoogen een ongunstigen invloed op den Duitschen invoer van houtwaren uit. De ministersbesprekingen te Genève. Van de zijde der Britsche delegatie wordt het volgende officieele perscom muniqué uitgegeven: Bij een bespreking, welke in de villa Bessinge, waar de Amerikaansche staats secretaris vertoeft, werd gehouden onder voorzitterschap van Mac Donald, waren behalve Stimson en Mac Donald aanwe zig Paul Boncour, Rossi (Italië) en Nar dolny. Men was het er over eens, dat het drin gend noodzakelijk is, de besprekingen^ welke met kans op welslagen zijn gevoerd door de leiders dezer delegaties en welke ongelukkigerwijze door de onmogelijkheid voor Tardieu thans naar Genève te ka men, werden onderbroken, zoo snel mo gelijk te hervatten. Bepaald is, dat de hervatting der be sprekingen binnen 14 dagen plaats1 zal hebben. De juiste datum zal een dezer dagen worden bekend gemaakt. Korte berichten. In de groote steden van Mecklenburg zijn op bevel van het departement van binnenlandsche zaken huiszoekingen ge daan bij de communistische organisaties. 12 uur met een bemanning van 12 kop pen, benevens passagiers. De invder van herkauwers in Bel gië is vanaf heden tot nader bevel verbo den langs de tolkantoren de Glinge (dorp) en station Paal. De staking in de venen. Uit Nieuw-Weerdinge meldt men, dat de organisaties van veenarbeiders beslo ten hebben aan de stakers geen uitkee- ringen te verleenen, omdat zij meenen, dat de stemming heeft uitgewezen, dat de meerderheid der arbeiders zich vóór be ëindiging van het conflict heeft verklaard. De arbeiders deelen echter deze meening niet en beramen plannen om een vereeni ging op te richten, die los staat van de be staande organisaties. De onafhankelijke socialistische partij. Naar in „De Fakkel" wordt medege deeld, zal het orgaan der O. S. P., eerst weekblad, voortaan tweemaal per week verschijnen en heeft het een constante op laag van 15.000 exemplaren. Krediet-behoevende gemeenten. Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag deelt de Minister van Financiën mede, dat er tot 23 April j.l. aan 127 ge meenten kasvoorschotten zijn toegestaan tot een bedrag van f 117.228.500. Uitbe taald is 'hiervan f 96.458.284.23. Terugont vangen is hiervan f29.753.151.53. Boven dien werden ten behoeve van een drietal gemeenten Rijksgaranties verstrekt voor elders op te nemen leeningen tot een totaal bedrag van f 19.640.000. De verschillende bedragen zijn alle toe gestaan op korten termijn, terwijl over de voorwaarden, welke in de definitieve lee- ningscontracten bedongen zullen worden, het overleg met 'de betrokken colleges van Gedeputeerde Staten nog loopende is. Reeds om die reden kunnen omtrent de te stellen voorwaarden thans geen mede deelingen worden gedaan, terwijl boven dien 'die voorwaarden niet eensluidend zullen zijn, maar zich zullen moeten aan passen aan de zeer uiteenloopende finan- cieele omstandigheden der krediet behoe vende gemeenten. Minister de 'Geer deelt voorts naar aan leiding van een vraag van het Tweede Kamerlid J. ter 'Laan mede, dat tot dus ver bij het verstrekken van kasgeldleenin- gen en leeningen op langoren termijn aan gemeenten geen regelingen zijn gesteld ten aanzien van sociale maatregelen, ar beidsvoorwaarden en loonvoorwaarden van het personeel en dergelijke aange legenheden. De heer Schaper bedankt als Kamerlid. De heer J. H. A. Schaper (Soc.-Dem.), zal niet alleen aftreden als lid der Pro vinciale Staten van 'Zuid-Holland, waar van hij sinds 1926 gedeputeerde is, maar bovendien, naar de „Vooruit" schrijft, als lid der Tweede Kamer. „Het is uitsluitend om gezondheids redenen", dat de heer Schaper zich terug trekt uit de politiek. HILVERSUM GESTOORD'? Wij ge ven gratis advies voor verbetering! J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Met groote opgewektheid heeft gisteravond de afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenbond haar 10-jarig bestaan in feestelijke vergadering gevierd. Ingezonden Medetieeling. SPECIAAL AANBEVOLEN GROENMERK 40 Ct. per halfpondspakje BLAUWMERK 35 Ct. per halfpondspakje CIRKELKOFFiE 32 Cf. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Cf. per halfpondspakje FAKKELKOFFIE 24 Ct. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER De schouwburgzaal van het Schutters hof, die tot in alle hoeken bezet was, bood door de aangebrachte versieringen met vlaggen, oranjedóek, groen en bloemen een recht feestelijken aanblik. De vergadering werd, nadat' Ps. 138 vs 1 was gezongen, door de presidente mej. Donner, met gebed geopend, waarna zij een openingswoord sprak, waarin aan de ontvangen zegeningen in het afgeloo- pen tien-jarig tijdperk herinnerd Werd, terwijl mede werd gewezen op het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana, morgen haar 23sten verjaardag hoopt te vieren. Op voorstel van de presidente werd besloten aan Prinses Juliana een telegram van gelukwensch te zenden Waarna met geestdrift een paar coupletten van bet „Wilhelmus" werden gezongen. In het jaarverslag van de secretaresse mevT. Hofstra, dat in opgewekten toon kon worden gesteld en dat van toenemende belangstelling gewag maakte, het aan tal leden bedraagt thans 157 Werd mede herinnerd aan de voorbij gegane jaren. Ingezonden Mededeeling. Voert Bertels' Lijnkoek of Schilfer I Met veel méér vet en 5 °/o vocht minder. Verder zijn schitterende resultaten en be langrijke voederbesparing verkregen meti RaflO A ult9£halanceerd 4*- dagrantsoenkoekje voor iedere meikgift tot 4 °/o melkvet. De melk hiervan kost nog geen3 ct. p.liter. RafiCT R uit9ebalanceerd koekje IvaUU U> voor mestranderen. Bertels' Kunstkorrel volledig dagrant soen. Voordeelenméér en grooter kwall- teitselerendieren le, 2e en 3e leg blijven in beter conditie; arbeid- en voederbesparing. Brochure met voederrantsoenen voor iedere meikgift als ook eierlijsten gratis. Weigert namaak, let op ons ongeschonden loodje en dat op elk koekje het woord „Bertels" staat. BERTELS' Oliefabrieken N.V„ A'dam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1