Gemengd Nieuws. klas is in St. Joseph f2.50, in Bethesda f 3 en in Middelburg f 3.75. Als wij van daag het Gasthuis opheffen, dan wordt morgen de ziekenhuisverpleging in Vlis- siugen duurder! de gemeentenaren moe ten dus meer gaan hetalen. En dat de ge meente er wel bij zou varen is een legende. Ook de tariefskwestie is moeilijk, als het gasthuis wordt opgeheven. B. en W. verwijzen naar de vereeniging van Ziekenhuisverpleging. Maar die ver eeniging kan niet meer vergoeden dan nu. Ze heeft over het laatste jaar een tekortje. Ook de contributie kan niet verhoogd. Spr. herhaalt, dat het voorstel van B. en W. niet financieel is voorbereid en overwogen. Ook aan wachtgelden is niet gedacht. Als de voorwaarden voor verpleging in alle drie ziekenhuizen gelijk werden, zou den er minder patiënten in het Gasthuis komen en meer in de beide andere zieken huizen. Dan komt er dus meer ruimte in het Gasthuis. Bovendien is het onverstandig eerst het Gasthuis op te heffen en dan met de beide andere ziekenhuizen te gaan onderhande len. Dat is de schepen achter zich ver branden. Dan staat men zwak. Resumeerend zegt Spr. dat hij er tegen is het Gasthuis op te heffen. Maar voor het behoud daarvan moet een offer ge bracht worden. Spr. wil een belangrijke concessie doen, n.l. wijziging in de Gast huistarieven. Dat zal aan de burgerij geld kosten. Maar spr. is tot die concessie be reid. Dan kunnen de voorwaarden in alle drie de ziekenhuizen gelijk worden en is er vrije ziekenhuiskeuze. Als de voorzitter bereid is de zaak com- missioriaal te maken, is hij' weer burge meester van Vlissingen. Zoo niet, dan is hij slechts burgemeester van een deel van Vlissingen. Ten slotte brengt spr. hulde aan de menschen, die onder zoo moeilijke om standigheden in het Gasthuis zoo mooie resultaten hebben bereikt. Dhr Van Oorschot (S.P.) meent, dat het verzoek van den voorzitter om waardig te debatteeren, onnoodig is. Er wordt hier altijd op waardige wijze gedis cussieerd. De Gasthuiskwestie heeft in Vlissingen beroering gewekt. Dat komt, omdat er iets misdaan wordt, omdat de vrijheid wordt aangetast. Het voorstel van B. en W. heeft bij spr. verbazing en wrevel gewekt. Sp!r. kon niet vermoeden, dat er krachten in het werk zouden zijn geweest, die het be sluit in de 'besloten vergadering van 8 Jan. j.l. zouden verkrachten. Niemand der leden sprak zich op 8 Jan. uit vóór opheffing van het Gasthuis. Wel wasser een meerderheid tegen zulk een opheffing, mits er kwam vrije ziekenhuis keuze. Toen werd er (facultatief) een commissie benoemd, die de zaak zou be- studeeren. Geen enkel overleg is met deze commis sie gepleegd. En toch kwam het voorstel van B. en W. Spr. protesteert er tegen, dat de commissieleden als onmondigen worden beschouwd. Er is wel groote haast, om de buit binnen te halen. Maar de souvereiniteit van den Raad is door B. en W. geschon den. Het voorstel van B. en W. zal geen oplossing en bevrediging brengen. Toen de burgemeester zijn ambt aanvaardde, zag hij een oud Gasthuis. Hij vatte de koe bij de horens en wilde het ziekenhuis- vraagstuk oplossen, waarbij hij steun vond bij een groot deel van de burgerij. Voorop werd gezet de gemeente- 1 ij k e ziekenhuisverpleging. En thans heeft de voorzitter dit principe losgelaten. De voorzitter: Uit noodzaak. Dhr Van Oorschot: U had beter gedaan door U destijds te scharen achter het voorstel om de gemeentelijke zieken verpleging in St. Joseph onder te bren gen. Maar u heeft zich daartegen verzet. En het gevolg was, dat de meerderheid van den Raad ook A.R. en G.H. er niets voor voelde. Ook dhr Huson wees er destijds op, dat ziekenhuisverpleging een taak der gemeente is. De voorzitter is als een generaal, die zijn troepen in den steek heeft gelaten. Het gaat hier niet om meer of minder goede verpleging. Maar een R.K. en een Ghr. ziekenhuis hebben een eigen, bepaald karakter. Andersdenkenden kunnen daar mede geen genoegen nemen. Het gaat niet om het gebouw, maar om het beginsel. Toen de heer Blum was gekomen met zijn gift, heeft de burgemeester zijn jasje omgekeerd. De voorzitter accepteert deze per soonlijkheden niet. Dhr Van Oorschot: U hebt des tijds positief toegezegd, de ziekenhuis kwestie te zullen oplossen. Spr. wijst op de actie, die in zoo korten tijd onder een groot deel der bevolking is levendig geworden. Vele menschen zijn door het voorstel van B. en W. in de ziel getrapt. In drie dagen hebben bijna 6000 menschen zich verklaard tegen het voor stel van B. en W. Kan men dit nu zon der meer negeeren? Wij willen het Gasthuis behouden, voor- loopig in zijn tegenwoordigen vorm. Wij willen geen dwang en geen aantasting van onze gewetensvrijheid. Als hier eens een socialistisch zieken huis stond en daarnaast een gemeente lijk Gasthuis, hoe zouden dan de heeren van rechts denken over opheffing van het gasthuis? De voorzitter: het gaat bij u ten koste van de zieken. Dhr VanOorschot ontkent dit. Wij vragen behoud van een neutraal zieken huis. Spr. erkent, dat er aan het Gast huis groote gebreken kleven, maar spr. aanvaardt het slechtere, omdat het betere niet is te krijgen. De voorzitter: dus alweer ten koste van de zieken. Dhr Van Oorschot: wijst op de gunstige resultaten in het Gasthuis. Toch erkent spr., dat er verbeteringen noodig zijn, al zal het misschien noodig zijn even te wachten tot er betere tijden aanbreken. Als het moet, aanvaardt spr. behoud van het Gasthuis, zooals het reilt en zeilt. Spr. vraagt nogmaals: waarom B. en W. zulk een haast maken. De verklaring zoekt spr. in de mededeeling van den voorzitter in de besloten zitting van 8 Jan., dat hij bezoek had gehad van het bestuur van Bethes da, met de mededeeling, dat het daarmee zoo slecht ging. Maar hebben wij om Bethesda ge vraagd? Spr. constateert, dat het parti culier initiatief hier heeft gefaald. De verwijzing naar Middelburg acht spr. in strijd met de gelijkberechtigdheid. Bezoek van familie brengt extra tram- of autokosten met zich. Het voorstel van B. en W. is niet rijp voor behandeling. Aan de doktoren is geen advies gevraagd. Spr. heeft gehoord, dat aparte t.b.c. verpleging duurder is dan in een ziekenhuis. Erger is, dat het Gasthuis dan nog goed genoeg is voor t.b.c.-patiënten, be halve voor Ghr. en R.K. t.b.c.-lijders. De voorzitter: het Gasthuis wordt eerst ingericht als zoodanig. Dhr VanOorschot: we moeten dus aan het Gasthuis eerst een zekere bestem ming geven en dan wordt de zaak pas on derzocht. Spr. betwijfelt of de voorzitter wel overleg heeft gepleegd met de medische leden van de Prov. t.b.c.-commissie. Alles is met groote haast gedaan. Spr. wil liefst niet met één slag, zon der meer, het Gasthuistarief neerslaan. Vooral niet in dezen tijd. Met een bloe dend hart zou spr. aan wijziging hiervan zijn stem geven. Destijds wilde de Raad niet de zieken huisverzorging der armen bij het zieken fonds onderbrengen. En nu wil men over alle bezwaren heenstappen, nu Bethesda uit den nood moet worden geholpen. Spr. vraagt naar de kosten van het voorstel van B. en W. Cijfers ontbreken. Spr. voorziet, dat het voorstel van B. en W. duurder zal uitkomen dan de be staande toestand. Zij willen het paard achter den wagen spannen en later de kosten gaan overrekenen. Men had den brief van den heer Huls hof Pol noodig. De voorzitter: 'die brief is van hém uitgegaan. Dhr Van 'Oorschot komt op tegen het dreigement van dr Terburgh, dat hij het Gasthuis zal schrappen als opleidings inrichting voor verplegenden. Dhr de M e ij'heeft dr Terburg het voorstel van B. en W. gelezen? De voorzitter: dat weet ik niet. Dhr Van Oorschot: ik heb den in druk, dat er achter de schermen ge werkt is. De voorzitter: door mij niet. Dan moet u zeggen, door wie. Dhr Van Oorschot: bewijzen kan ik niet geven. Spr. verzet zich ten slotte met kracht tegen het voorstel van B. en W. Spr. is vóór vrije ziekenhuiskeuze. Al jaren lang heeft spr. gewezen op de toe standen in het 'Gasthuis. Maar men heeft spr. laten praten. Nu moeten die toestan den dienst doen om Bethesda te helpen. Dit is een groote onwaarachtigheid. Dat is onrecht tegen een groot deel der bevol king. Dhr Harts (V.D.) betoogt, dat het voorstel van B. en W. zich in de alge- meene belangstelling mag verheugen. In dien de voorstanders van opheffing eerlijk zijn, zullen ze moeten erkennen, dat deze niet voordeellger is voor de gemeente dan de tegenwoordige toestand. Er zijn er, die bedoelen redding voor Bethesda te brengen. En daarachter scharen B. en W. zich. Inhoud en motiveering van het voorstel van B. en W. getuigen van weinig res pect voor den Raad. De zaak wordt en bagatelle behandeld. Alleen Bethesda moet geholpen en dus zwijgt elke andere stem. Spr. 'gaat de historie der ziekenhuis- kwestie na. Steeds werden motieven ge vonden tegen bouw van een nieuw ge meenteziekenhuis. Maar nu het particu lier initiatief tonnen duurder heeft ge bouwd dan de hoogste raming der ge meente, moet de arme gemeente bijsprin gen. Anders zoo zei de burgemeester in de geheime zitting van 8 Januari gaat Bethesda failliet. De grond is ook al tegen te lagen prijs aan Bethesda ver kocht. De voorzitter: er is niets minder door Bethesda voor betaald dan oor spronkelijk is betaald. Dhr Harts vindt dit een zeer eigen aardig principe. Toen Bethesda de groote gift kreeg, heeft spr. als wethouder contact gezocht met het bestuur dier stichting. Maar samenwerking is door ds Hartjes geweigerd. 'Christus moest Koning zijn in het geheele gebouw, zei deze. In de geheime zitting van 8 Jan. heeft de voorzitter gewezen op den nood van Bethesda. Gewezen is op het gevaar van faillissement of sluiting van Bethesda. Toen werd de 'Gasthuiskwestie opeens acuut. In de geheime zitting van 8 Jan. wa ren alle fracties vóór vrije ziekenhuis keuze. De toen benoemde commissie is ge negeerd. De meerderheid van B. en W. zag alleen uitweg in het overvallen van den Raad. Zij1 durfde een onderzoek door de commissie blijkbaar niet aan en 'hoop te op den steun der rechterzijde. Spr. vindt de houding van B. 'en W. on billijk tegenover hen, die bezwaar hebben tegen sectarische verpleging. Maar weini gen zullen naar Middelburg gaan. Dan gaat ook het contact met den behande- lenden geneesheer teloor. De patiënten stellen prijs op behandeling door een Vlls- singschen medicus. Het voorstel van B en W. zal geen ver mindering in kosten voor de gemeente 'brengen. Spr. heeft een vraagteeken ach ter de financieele gevolgen gezet. Daarom begrijpt spr. den wethouder van finan ciën absoluut niet, die anders altijd remt en tot voorzichtigheid maant. Is de t.b.c.-inspectie gehoord over het voorstel om het Gasthuis tot t.'b.c.-ver- pleeginrichting te maken? Spr. meent, dat dit niet is goedgekeurd. Spr. geeft de voor keur aan een le klas sanatorium-verple- ging boven een 2e klas gasthuis-verple- ging voor t.b.c.-patiënten. Het voorstel van B. en W. getuigt van weinig egards voor den Raad. De belangen van de ouden van dagen worden er bijgesleept om de Raadsleden te verteederen. Deze tirade is niet op recht gemeend. De voorzitter protesteert hiertegen. Dhr Harts herinnert den voorzitter aan zijn eigen verzoek, niet te interrum- peeren. B. en W. schrijven, dat drie zie kenhuizen niet te 'betalen zijn. Maar wij hebben niets te maken met particuliere instellingen. Totdat Bethesda kwam, was een gemeentelijk ziekenhuis wel te be talen. Ook spr. vindt het onverstandig, te gaan onderhandelen met de andere ziekenhui zen, als men eerst zijn eigen ziekenhuis opheft. Dhr Andriessen (R.K.) wil zich niet achter links scharen of vriend van de socialisten worden. Spr. erkent, dat B. en W. de moeilijkheden voor de con- fessioneele ziekenhuizen willen oplossen. Hij is dankbaar voor de vrije ziekenhuis keuze. St. Joseph is jarenlang achterge steld bij het Gasthuis. Dat was onrecht vaardig. Was Bethesda niet gekomen, dan zou dit voorstel van B. en W. er wel an ders uitgezien hebben. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. Het zal niet goedkooper uit komen. Spr. wil een commissie van onderzoek, die de zaak goed zal kunnen bezien. We kunnen dan beter 2 a 3 maanden wachten. Mis schien komt er dan een oplossing, 'die allen bevredigt. Dhr Paap (V.B.) zegt, dat het besluit van Januari j.l. geen besluit is geweest. Van zulk een commissie verwacht spr. ook niet veel, gezien de politieke harts tochten. Het voorstel-de Meij komt dan ook wel wat laat. Op 8 Jan. heeft spr. op spoed aangedrongen, omdat het was in het belang van de geheele ziekenverple ging. Spr. zal het voorstel-de Meij niet steunen. Het zal weer vertraging brengen. De Raad moet een beslissing nemen en dan kan een commissie de zaak verder afwerken. De dikke woorden, aan het adres van den burgemeester acht spr. misplaatst. De leden, die nu het Gasthuis verdedigen, hebben het al zes jaar lang op de ergste wijze afgebroken. Hadden ze dat niet gedaan, dan was er misschien nooit een Bethesda gekomen. Nu is er iemand gekomen, die voelde, dat Vlissingen moest geholpen worden. Er is een ziekenhuis gekomen, dat er zijn mag. Zullen we nu zeggen: het kan ons niet schelen, of dat verloren gaat? Spr. vindt het een eer voor den burgemeester, dat hij van standpunt is veranderd. Spr. kent geen Ghr., R.K. of neutrale ziekenverpleging. Ze beoefenen allemaal de Ghr. liefdadigheid. Die scheiding is alleen om politieke hartstochten te prik kelen. Verschillende voorstanders van neutrale ziekenhuizen laten zich in R.K. of Ghr. Ziekenhuizen verplegen. Het spijt spr. dat de loop van zaken zoo is, dat het Gasthuis moet verdwijnen. In de beide ziekenhuizen kan echter ieder verpleegd worden. In het algemeen vraagt men meer naar een bekwaam chirurg, dan naar de kleur van een zie kenhuis. Spr. zal stemmen voor het voorstel van B. en W., dat eindelijk een goede en af doende oplossing zal brengen. Verpleging in Middelburg zal weinig voorkomen. Dhr. Callenfels (C. H.) verklaart, dat de G. H. fractie geheel accoord gaat met het voorstel van B. en W. De beide bestaande ziekenhuizen voldoen aan alle behoeften. De zieken-inrichting in het gasthuis is onvoldoende. Ook de minder- gesituee-den hebben recht op behandeling in een modern ingericht ziekenhuis. Dhr S o r e 1 (A. R.) herinnert aan de geschiedenis der Ziekenhuiskwestie, die door de bekende gift in een ander stadi um is gekomen. Reeds zoo menigmaal is het pleit gevoerd voor een betere zieken huisverpleging. Dat het een weinig op geschroefd. is gedaan, is nu vanmiddag wel gebleken. Nu blijkt de verpleging in het Gasthuis nog zoo slecht niet. Dit is voor de A. R. een bewijs, dat ze in liet verleden een juiste houding hebben aan genomen en dat de verwijten, die ze wel eens hebben moeten hooren, ongegrond waren. De zieken kunnen nu een keurige ver pleging genieten. Ze hebben zoo noodig keuze uit drie inrichtingen. De genoemde vrijheidsbeperking is niet anders dan een dik woord. Nog nooit heeft spr. klachten gehoord van arbeiders, die krachtens de ongevallenwet in een religieuze inrich ting werden verpleegd, over vrijheidsbe perking. In antwoord op de vragon van dhr Van Oorschot zegt Spr., dat hij zeker zou stemmen voor behoud van het Gasthuis, als daarnaast alleen een socialistisch ziekenhuis bestond, omdat Spr. overtuigd is, dat de socialistische beginselen als 'n vergift doorwerken. Geroep van «v ;»r^tujclv zijde Ahal En jou beginsel Aan? Dhr Van Spanning: Vat een boef. Jij, met je vergift. Dhr Van O or sc holt: Dan is dit voorstel machtsmisbruik! Dhr So rel vervolgt, dat er geen zie kenhuis de laatste jaren zoo voordeelig is gebouwd als Bethesda. De kosten be dragen (alles inbegrepen) f 6700 per bed. De A. R. hebben destijds uit hoofde van de kosten gestemd tegen het onderbren gen van de ziekenverpleging der armen bij St Joseph. We zouden 25 jaar lang aan een duur contract vastgezeten heb ben. Spr. verzekert, dat het Bestuur van Bethesda genegen is een accountants-on derzoek toe te staan inzake de tarieven. Het is niet de bedoeling nu eens riemen te snijden van het leer der gemeente! Spr. zal stemmen voor het voorstel van B. en W. Het is voordeeliger en in het belang van de zieken. De burgemeester, aldus Spr., heeft vele verwijten moeten hooren. Maar er zal een tijd komen, dat het Vlissingsche pu bliek hem dankbaar zal zijn voor zijn houding. De vergadering wordt nu te 6 u. 15 ge schorst tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. Mej. M e ij e r brengt hulde aan den voorzitter voor het voorstel in het belang van de zieken en de ouden van dagen. Het is echt iets van een burger vader. Spr. verklaart zich uit economisch oog punt voor het voorstel van B. en W. Spr zou alg het ging om een socialistisch in- plaats van een katholiek ziekenhuis ook zoo stemmen, maar dan bracht de offer zin van de katholieken zeker een R.K. zie kenhuis. De heer van Hal komt er tegen op, dat de antirev. te weinig de principes van sprekers fractie eerbiedigen, en tot scheldwoorden overgaan. Spr ontkent, dat zijn fractie de zaak uit een politiek oog punt bekijkt. Eén ding .heeft spr. gefrappeerd, dat men met dooddoeners werkt en dat de V.B. zonder meer de gemeentelijke zieken verpleging om hals brengt. De aangevoer de argumenten zijn allermagerst. Ook het argument van dhr Paap, dat een com missie geen verantwoording kan dragen is er vlak naast. De raad beslist toch. Ook de voorzitter gebruikte woorden, die de tegenstanders prikkelden. De verklaring van den G.H. is eigenlijk geen verklaring. Dat is zoo iets als: ik ben er voor, omdat ik er voor ben. Spr. begrijpt niet de ver andering in de houding der A.R. in acht jaar. Spr. meent, dat deze zaak niet meer te winnen is. Men heeft ze reeds van te vo ren uitgemaakt. De voorzitter vraagt den heer So rel zijn woord „vergift" in te trekken. De heer S o r e 1 voldoet hieraan. De heer Laernoes noemt het een gewichtige dag vooral voor den raad. Spr zal niet op alles ingaan, want er is veel bij, dat met de kern van de zaak niets te maken heeft. Vlissingen heeft twee goede ziekenhuizen. De meerderheid van B. en W. meent, dat nu de taak van de gemeente voor ziekenhuiszorg is afgeloopen. Het is niet juist, dat de voorgestelde commissie is het paard achter den wagen spannen.' Spr. kan best begrijpen de teleurstelling van uiterst links die over de overheids taak heel anders denkt dan de Antirev., de Chr.-Hist. en de R.K. Men krijgt een commissie, die spreker niet als een kap stok beschouwt, maar als een, die werkt. Als wethouder van financiën zegt spr., dat het meerderheidsvoorstel in het financieel belang der gemeente is. Drie ziekenhuizen kosten meer dan twee. De verdere loop der zaak zal afhangen van heeren doktoren hoe lang die iemand in een ziekenhuis doen verplegen en van den controleerend geneesheer. Er is geen rekensommetje te maken. Interrupties: dus een sprong in het duister! De heer Laernoes: de kosten voor de gemeente hangen ook af van hetgem de patiënten kunnen betalen. Het is niet noodig de menschen naar Maatschappelijk Hulpbetoon te zenden, als men maar een anderen weg aanwijst. In Middelburg helpt toch ook het Burg. Armbestuur waar noodig. De voorzitter beantwoordt enkele sprekers, en zegt, dat hij steeds gezocht heeft het welzijn der zieken Verder repliceeren dhrn de M e ij, die zegt; dat juist het niet kunnen noemen van cijfers de beste veroordeeling van het voorstel is; v. Oorschot, die vooral wijst op de veranderde houding van den V.B. sedert 8 Jan. dat de heer Sorel toe gaf, een gemeentelijk boven een socialis tisch ziekenhuis te verkiezen, dat de heer Laernoes geen enkel cijfer noemde, zoodal het er alleen om gaat Bethesda te helpen, dhr Paap, die zeide, dat sedert 8 Jan. gebleken is, dat aan bet Gasthuis niets meer te verbeteren was, gezier o.a. de brieven van de Inspecteurs der Volksge zondheid, dhr Harts die zegt dat de teerling geworpen is, en vreest dat men later toch zal moeten lijpassen, dhr v. Hal, dhr v. Spanning, die constateert dat de taak van de gemeente blijkbaar is om haar eigen instelling om hals te bren gen teneinde Bethesda te kunnen laten draaien. Nu zal het gevolg zijn, dat de verpleging f 1 per dag duurder zal wor den. Het zal het werk worden van de com missie van Maatschappelijk Hulpbetoon zoo weinig mogelijk verpleegdagen te doen tellen. De heer W e s s e 1 i n g achtte vroeger het Gasthuis te Middelburg en St,-Joseph reeds voldoende, De 'pee' Ac v da' Be- tnesr a het erg t get rotten 's door Bank- débades. De lieer Laernoes spreekt een slot woord en ontkent, dat hij tegengewerkt heeft het toeleten van evenredige ver tegenwoordiging voor de samenstelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Te kwart over tien stemt de Raad eindelijk over het meer- derieidsvoorstel. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 8 stemmen, tegen S. D. A. P., S. P., V. D. en de heer Andriessen. De voorzitter zegt, dat ondanks alles ieder groote waardeering heeft voor de wijze van arbeiden van het personeel van het Gasthuis. De Waterleiding. Het voorstel in zake de wijze, waarop het Waterleiding bedrijf zal worden geëxploiteerd, doet de heer W e s s e 1 i n g opmerken, dat het hem nog spijt, dat het zoo geloopen is en er niet andere gemeenten bij be trokken zijn. De heer Woltering krijgt ten ant woord, dat in de volgende vergadering een directeur zal kunnen worden be noemd. Het voorstel wordt z.h.s. aange nomen. Vreemdelingenverkeer. De heer Sorel zegt, dat zijn fractie tegen de verhooging der subsidie met f200 zal stemmen. De heer Laernoes erkent, het nut van de vereeniging V.V. maar wil in deze tijden geen precedent scheppen. De heer R o r ij e verdedigt het voorstel, en begrijpt niet, hoe men er tegen is, nu het geldt het belang van den midden stand. Mej. M e ij e r zal gaarne voorstemmen in het belang van den middenstand. Het voorstel wordt aangenomen met 14 tegen 4 stemmen, die der heeren Laernoes, Woltering, Sorel en Van Span ning. De overige voorstellen der agenda, al len reeds gemeld, werden z. h. st. aan genomen. Na een korte rondvraag sloot de voor zitter te 10.40 de vergadering. Felle brand te Gorinchem. Gistermiddag is te Gorinchem een felle brand uitgebroken in het perceel Molen straat 54, bewoond door mevr. de wed. O. In zeer korten tijd was het geheele per ceel een prooi der vlammen, terwijl ook een achter het perceel gelegen woning, be woond door P. G., vlam vatte. Beide per- ceelen brandden geheel uit, terwijl niets van de inboedels kon worden gered. Van mevr. O. is een bedrag aan geld, een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Dreigende verzakking van een spoorbaan. Vermoedelijk door de werkzaamheden aan het Twente- Rijn kanaal in de onmiddellijke nabijheid van Goor dreigde een verzakking in de spoorlijn van den locaalspoorweg Neede- Hellendoorn. Daar men het gevaar spoe dig bemerkte, heeft men ongelukken voor komen. De goederentrein 5933, welke juist zou passeeren, heeft eenige vertraging gehad. Overval op goederensta tion. Gistermorgen hebben drie gemas kerde roovers een overval gepleegd op de kas van het goederenstation te Teschen. Per gele auto reden zij tot dit station, waar zij de bureauruimte binnendrongen. De aanwezige ambtenaar werd door mid del van een in ether gedrenkten doek bedwelmd, terwijl 'hem eenige dolksteken in het achterhoofd werden toegebracht. Ten slotte heeft een der roovers nog van zijn vuurwapen gebruik gemaakt. Ander half millioen kronen (meer dan honderd duizend gulden) welke in de kas waren om de salarissen en loonen uit te beta len werden medegenomen. De roovers zijn onherkend ontkomen. De ambtenaar ia ernstig gewond in het ziekenhuis opge nomen. Moordaanslag. Te Maastricht heeft de 28-jarige K. na een woordenwis seling twee revolverschoten gelost op den 32-jarigen P., bij wien de echtgenoote van K. reeds geruimen tijd haar intrek geno men had. Een der kogels miste, doch de tweede trof P. in den buik. De man werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. K. werd in hech tenis genomen; hij had de met meerdere patronen geladen revolver nog in zijn bezit. Stand van hedenmorgen 10 uur. Stand van gistermiddag 3 uur 749. Licht op voor fietsers: Zondag 7 uur 43 min. Maandag 7 uur 45 min,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 10