Uit de Provincie, Kerknieuws. Onderwijs Salarisverlaging beteekent geen ver mindering van koopkracht, maar een verplaatsing daarvan. Dhr Jeronimus: Juist! Dhr v. d. F e 11 z (G.H.) wijst op 't mee- ningsverschil in B. en W., het georgani seerd overleg en de comm. van financiën. Ten slotte is er de tegenstelling: de belan gen van de burgerij en van de ambtena ren. De minderheid van B. en W. wil wach ten tot er meer stabiliteit is in den levens standaard en er meer zekerheid is over de gemeente-financiën. Spr. zou wenschen, dat we een dergelijk wereldwonder hier hadden. Niemand kan zekerheid geven. Spr. ziet meer deze houding der S.D. A.P. als uitvloeisel van 'n besluit uit 't roode hoofdkwartier van November 1930, dat de soc.-dem. Raadsleden in geen geval zullen stemmen voor salarisverlaging. Dhr Paul: hoe komt u daaraan? Dhr v. A n d e 1ik zal 't u wel voor lezen. Dhr M o n d e e 1hij is bij Schmidt ge weest! Dhr v. d. F e 11 z Zij, die zoo redenee ren, hopen natuurlijk, dat er nog men- schen zijn met meer durf en verantwoor delijkheidsbesef, die een Ikortingsbesluit durven nemen. Ondanks de daling in de indexcijfers is er in 11 jaar geen verlaging in de sala rissen gekomen! Spr. vestigt er de aandacht op, dat de noogere ambtenaren minder in salaris zijn verhoogd dan de lagere. Daar moeten we nu bij de verlaging aan denken. De man van de straat denkt, dat 'het zoo erg niet is en dat er altijd wel geld gevonden zal kunnen worden om de sala rissen te betalen. Misschien zijn er hier in deze zaal ook wel menschen met zulk een gebrek aan moed en inzicht. Dhr Paul: Toe maar! Dhr v. d. Feltz betoogt verder, dat men in geen zes jaar heeft gewezen op de, naar het nu heet, te lage salarissen. Dhr Paul: daarop is onzerzijds wel gewezen! Dhr v. d. Feltz: ook na de korting zullen de salarissen toch zeker voldoende zijn, al zou spr. de ambtenaren van harte meer gunnen. De belastingen kunnen niet veel meer naar boven. De wet laat alleen toe: ver hooging van opcenten vermogens- en per soneels belasting en misschien straatbe lasting. Dhr Jeronimus: tweede klas fonds- belasting. Dhr v. d. Feltz: wil men geen ver mindering van salarissen, dan rest alleen vermindering werkloozensteun en van bij drage gasthuis of verlenging werktijd ge meente-personeel. Spr. heeft hooren verluiden, dat de be- grooting 1932 een tekort van Vi ton zou opleveren. 'Dhr Paul: en men wist het nog niet van 1931! Dhr v. d. Feltz gelooft, dat de pessi misten gelijk zullen krijgen, al 'hoopt spr. het niet. Van struisvogelpolitiek moet spr. niets hebben. Dhr Paul: ik ook niet. Dhr v. d. F e 11 z de commissie-Weiter heeft voor het rijkspersoneel een nieuwe korting voorgesteld. Dhr Jeronimus: het valt me tegen. Dhr Paul: u had meer verwacht! Dhr v. d. Feltz: heeft hier weinig neiging bemerkt om zich te verplaatsen in den toestand van een groot deel onzer bevolking. We moeten meer rekenen met deze afschuwelijke crisis en niet de wel doende heeren uithangen en anderen de moeilijkheden laten opknappen. Spr. kan begrijpen, dat dhr Paul het onaangenaam vindt aan zijn woorden van 1920 herinnerd te worden. Dat komt er van, als men een hooge borst opzet en alle verbeteringen aan zichzelf toeschrijft. Spr. heeft de tirade over mogelijke ver mindering van werkloozensteun niet be doeld als een dreigement. B[et is een con stateering van feiten, zonder meer. Dhr v. A n d e 1 (A.R.) zegt, dat het ver zet der S.D.A.P. tegen loonsverlaging een georganiseerd verzet is. In Nov. 1930 is door de S.D.A.P. vastgesteld, dat door geen enkele soc.-dem. raadsfractie in de zen iets zou mogen geschieden buiten het partijbestuur om. Spr. leest dit voor uit het soc.-dem. Volksblad. Een circulaire is dan ook gezonden aan alle soc.-dem. Raadsfracties, waarin dit is vastgelegd. De soc.-dem. Raadsleden mogen dus niet naar eigen inzicht handelen. De roode Raadsleden moeten als marionetten optreden. Gisteren wees daarop de heer Boisse- vain in den Amsterdamschen gemeente raad. Hij beschuldigde hen van wetsover treding. De soc.-dem. Raadsleden hou den in strijd met de wet ruggespraak. Men kan evengoed een serie luidsprekers in de zaal neerzetten. De soc.-dem. Raads leden zijn niet vatbaar meer voor eenig argument of betoog. Heeft men misschien voor Middelburg dispensatie van het verbod gekregen (Gelach.) Dhr Paul: och, dat besluit bestaat niet. Ik ben zelf in die vergadering ge weest. Dhr v. A n d e 1: het bericht in het Volksblad is nooit tegengesproken. Spr. noemt zulk een houding buitengewoon on verantwoordelijk. Wie weet in Novem ber, wat er in April kan gebeuren? Wist men toen iets af van het kortingswetje? De rijkskorting zal voor Amsterdam een mindere ontvangst van 1.2 miljoen be- teekenen. Voor Middelburg plm. f 10.000. Nu gaan er enkele S.D.A.P.-ers wan kelen. We krijgen dus de dappere onge hoorzaamheid. (Gelach.) Dhr Cornelisse verzette zich bij de begrootingsdebatten nog tegen elke salarisvermindering en nu was hij in de financieele comm. geneigd met het voorstel der 3 pet. korting mee te gaan. Dhr Onderdijk gaat nog verder in de dappere ongehoorzaamheid. Hij stelt voor zooveel te korten als noodig is, om aan de gevolgen van de rijkskorting te ontkomen. De vroegere partijgenoot van de heeren, de heer Schmidt heeft de sociaal-demo craten nog eens herinnerd aan het besluit van November. Het is natuurlijk niet aan genaam daaraan herinnerd te worden. Het kan zooals in Gouda veel leden aan de partij kosten. Interrupties: „We kunnen er wel te gen." Dhr v. Andel acht de motieven van het eerste lid der comm. van financiën af doende. Er is weinig tegen in te brengen. Het voorstel-Weyl is geheel onvoldoen de, want het geeft maar enkele tiental len guldens meer dan het kortingwetje voorschrijft. Spr. haalt verschillende bewijzen van daling van prijzen aan en zegt, dat de inkomsten van bijna alle categoriën van inwoners zijn gedaald. De heer Mansholt, S. D. A. P., Gedep. van Friesland, erkent o.a., dat aftrek nog geen loonsvermindering is, en een Duitsch sociaal-democraat zeide, dat een salaris verlaging zonder verzet is aanvaard. Spr. vraagt of het tekort over 1932 niet meer zal bedragm dan f 11.000. Is dit wel zoo, dan kan het ook geen sluitpost zijn. De heer Jeronimus zegt, dat dhr de Veer niet vooruitziet maar struisvogel politiek voert. Hij ontkende de wensche- lijkheid van 10 pet. korting en nu komt hij zelf met dit voorstel. B. en W. loopen met looden schoenen de feiten achteraan. Het is een tijd van wijziging van de waar de van het geld. De heer Oud erkende ook dat men rekening moet houden met het indexcijfer. Mevr. Weyl: maar niet alleen. Dhr Jeronimus zegt, dat als men niet ingrijpt, is het ruilmiddel in gevaar. Spr. acht het hoogst onbillijk alleen de oude ambtenaren te treffen. Er is bij de discussie en schriftelijke gedachtenwisseling gewezen op het niet dalen der huren. Maar die vallen in het totaal indexcijfer. Minister Verschuur wil verdere inzinking voorkomen mede door verlaging der productiekosten, dus ook van de loonen. Dit zal ook de bouwkosten doen verlagen, dus ook weer de huren. Als men alleen keek naar de eerste levensbehoeften zouden de loonen met 50 pet. kunnen worden verminderd! Het vergelijken met andere plaatsen is een stelsel van verdeel en heersch, het stelsel van „een gulden is een gulden". Ook dokter en apotheker zullen met de verlaging mede moeten gaan. Men gaat nu zoo spoedig naar den dokter of den tandarts. De voorz.: de kiespijn gaat zeker door de malaise weg! De heer Jeronimus meent, dat de progressie van mevr. Weijl niet juist is. Zij gaat uit van het cijfer 100 in 1920, spr. doet dit liever vanaf 1911. De lagere loonen zijn veel meer geste gen dan de hooge en is het onbillijk de laatste zwaarder te treffen. De prijzen kunnen stijgen, maar ook dalen, en men moet rekening houden met den toestand van het oogenblik. De loonen van het gemeentepersoneel moeten gelijk of lager zijn dan die in het particuliere bedrijf. De heer den Hollander waardeert de wijze van voorstellen van meerderheid en minderheid van B. en W. en herinnert aan de motie van zijn fractie in de ver gadering van 19 December, waarbij in principe reeds besloten werd, dat de salarissen aan de orde zouden komen na het tot stand komen van het kortings wetje. Spr. heeft minder waardeering voor de meening van de leden van de com missie van financiën. Verkeerd is de uitgaven voor werkloo- zenvoorziening samen te koppelen aan de loonen van hen, die in gemeentedienst werkzaam zijn. Men moet kijken naar de waarde van het geld van hem, die het verdient. Dalende cijfers van levensonder houd doet zeker den algemeenen levens toestand van de ambtenaren stijgen, dit juicht spr. toe. Als er stijgende prijzen zijn, is men algemeen uit op loonsver- hooging, maar niet voor de ambtenaren. Of de verlaging noodig is, zal voor spr. afhangen van het antwoord van B. en W. Komende tot de beide voorstellen van B. en W., zegt spr., dat hij nog niet weet welk van de twee hij moet kiezen. Het zal z.i. niet verder moeten gaan, dan hetgeen de gemeente zal derven. Als men volgens de meerderheid te werk gaat, zal men de hoogere salarissen tenslotte 5% pet. aftrekken en van de laagste 8% pet., dus bijv. op een salaris van f25 per week bijna f2.50 en op een van f120 slechts f6. Aanvankelijk voelt spr. veel voor het voorstel-Weijl. Spr. wil het ant woord van den wethouder afwachten ook of er kans bestaat op een nieuw voorstel tot verlaging. Bij verhooging van de gas- en electri- citeitsprijzen zullen personen getroffen worden met heel wat lager inkomen dan de gemeente-ambtenaren en ook de an dere plannen van den heer Paul belasten de inwoners van Middelburg. De heer B y b a u, C. H., zegt, dat het lijkt of men bezig is aan herziening van de salarissen en het geldt maar een tijdelijke korting. De eerste vraag is of dit billijk is, dit kan niemand ontken nen in deze tijden van economischen achteruitgang. In het georganiseerd over leg heeft de bespreking hem zeer teleur gesteld. Spr. brengt hulde aan de ver tegenwoordigers van de confessioneele vereenigingen, die 'n ofte* wilden brengen. Het heeft spr. teleurgesteld, dat zij, die altijd opgeven van sociaal gevoel, dat nu niet in praktijk hrachten. De tweede vraag is of het voorgestelde goed is. Spr. meent van wel. De financiëele zorgen der gemeente gaan verder dan de f 10.200, die het Kor tingswetje doet verloren gaan. De heer Onderdijk licht de cijfers over de werkloozenzorg toe. Spr. heeft steeds het standpunt ingenomen, dat de salarissen geen korting toelaten, maar men moet de f 10.200 verhalen, anders moet men dit bedrag op de belasting betalers leggen en dat is ontoelaatbaar. Spr. ontkent de bedoeling te hebben ge had te wachten op de begrooting 1933, om dat dan eerst de stabiliteit van 't levens onderhoud bekend zou zijn. De vergelij king met 1920 is niet juist, want de be hoeften zijn in alle klassen der maat schappij toegenomen. Spr. noemt auto, fiets, radio of stofzuiger. Spr. betoogt, dat men de kosten van werkloosheid enz. niet op één deel van de bevolking, maar op haar in haar geheel moet verhalen. Spr. ontkent, dat er een dictatuur van het partijbestuur is bij de S.D.A.P.. Men was op 1 Nov. overtuigd, dat er geen reden was tot salarisvermindering. Tot November was er ook bij B. en W. geen reden om de salarissen te vermin deren. In 1925 stelde men alleen voor 8y2 pet. korting voor de n i e u w e ambtenaren, die ev dan bij sollicitatie rekening mede zou den kunnen houden. Over het voorstel-Weijl zegt spr., dat er reden kan zijn om de lage salarissen te ontzien. Maar spr. vergelijkt een sala ris van een ambtenaar van f 1501 met die van een werkman van f25 en meent, dat de behoeften vrijwel dezelfde zijn. Spr. zou er voor zijn, dat salarissen tot f1000 vrij zijn, van f1000 tot f2000 2 pet. korting en daarboven 3 pet. De heer Cornelisse erkent, dat er iets moet gebeuren, maar komt er tegen op, dat men verder gaat dan het Kortings wetje eischt. Er is geschat een winst op de gasfabriek van f 18.000. Dit zou spr. gaarne voor de gemeentekas bestemmen en bij het electrisch bedrijf heeft men f6000 winst en f7000 van het vastrecht, dat is reeds f 13000, de reserves zijn sterk genoeg z.i. Spr. heeft ook reeds een pro gressie naar voren gebracht. Van de sa larissen van f4000 kan beter iets af dan van de kleine salarissen. Het in verband brengen met werkloos heid enz. maakt van de salarissen een sluitpost en dit mag zeker niet. De heer Harthoorn, C. H., acht het niet goed, dat B. en W. verder gaan dan noodig is. Spr. voorziet stijging van het indexcijfer. Zijn er geen andere maat regelen te nemen als b.v. een prelevement op de begrooting 1932 of putten uit het H.B.S.-potje? Spr. meent, dat het min- derheidsvoorstel aangenomen moet wor den. De f16000 moeten dan elders wor den gevonden. De heer Portheine stelt een tweetal vragen, en wel of B. en W. ook invloed op de Godshuizen willen oefenen; hoe Ged. Staten staan tegenover de door hen vast gestelde salarissen. Spr. voelt een onbil lijkheid, dat men niet allen treft. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten rekening zullen houden met deze korting. De heer d e V e e r geeft gaarne toe, dat de salarissen hier niet hoog zijn, maar men moet daarmede niet kijken naar andere gemeenten. Men moet alleen plaatselijk oordeelen en met dit voorstel zal men het gat niet stoppen, maar alleen het wat minder diep maken. Er zal zeker f 60.000 meer noodig zijn voor werkloozen steun. Spr. zet uiteen, dat men toch reeds in 1932 flink zou achteruit gaan, zonder die som. Als men het geld ergens anders zoekt kan men dat niet voor de verdere vulling van het gat gebruiken. De be lastingen zijn niet veel meer te verhoo- gen, alleen kan men verhoogen de op centen op de personeele belasting, maar toch niet voor 1933. Als men gaat preëleveeren, uit 1931 of nemen uit het potje der R.H.B.S., dan moet men later toch weer geld zoeken. Spr. weet nu niet, hoe het staat met het vastrecht, de kolen zijn gedaald, maar het onderhoud zal meer kosten. Spr. ziet niet veel baten uit de vermindering van subsidies aan de onderwijsinrichtingen en een progressie van het schoolgeld is ook lastig. De reserve van de gasfabriek zal toch wel gebruikt moeten worden. Spr. ziet op tegen 1 cent tariefsverhooging van gas en electriciteit. Nu 5% en later 8V2 pet. korting vor deren, is, volgens spr., door de prijsver lagingen gerechtvaardigd. De kleeding is z. i. ook gedaald en de belasting is ook voor velen naar beneden. De positie van de ambtenaren is versterkt door het amb tenaren-reglement. Het gezamenlijk in komen is te Middelburg van 1929 tot 1930 met 4 pet. gedaald. Spr. kan niet zeggen of men nog verder moet gaan. Spr. verzekert, dat B. en W. dit voorstel niet gaarne deden. Men weet dat het onaangenaam is voor de ambte naren. Het voorstel-Weyl kan spr. niet over nemen. Het voorstel-Jeronimus is onbillijk. Het zou voor nieuwe ambtenaren 17 pet. kor ting met zich brengen en het laten beta len door de ambtenaren van electriciteit en gas is niet te verdedigen. Het gezegde, dat de salarissen niet de sluitpost der begrooting mogen zijn, gaat niet op; men moet rekening houden met de financiën. Dat eischt een goed finan cieel beleid. Als men het meerderheids- voorstel niet aanneemt zal spr. ernstig moeten overwe gen of hij langer de financieele verantwoording zal kunnen dragen. De voorzitter onderschrijft dit al les. Men moet een gat van f 60.000 stop pen, en ook de andere voor 1933 aange geven middelen zullen wel noodig zijn. De werkloozen moeten gesteund blijven. Mevr. Weyl zegt, haar voorstel nader te hebben gewijzigd. De heer Onderdijk geeft toe dat er nog f 60.000 zal noodig zijn, waarvan f 16.000 van het rijk terug komt. Uit on voorzien kan f 22.000 verkregen worden en dan is er het H.B.S.-potje. Van de be grooting 1933 is nog niets te zeggen. De voorzitter zegt, dat er toch nog andere bronnen zullen moeten worden aangeboord. De heer Jeronimus zegt, dat als zijn voorstel verworpen wordt, hij, gezien de financiën der gemeente, voor het voor stel van de meerderheid zal stemmen. Mevr. Weyl zegt, dat het voorstel van B. en W. aanvankelijk zeer slecht gemoti veerd werd. Maar na wat de heer de Veer en de voorzitter gezegd hebben zal de v.d.-fractie voor het meerderheidsvoorstel stemmen. Het voorstel-Jeronimus wordt verwor pen met 16 tegen 1 stem. De heer Onderdijk zegt, dat zijn fractie van een eigen voorstel afziet en alleen tegen het meerderheidsvoorstel zal stemmen. Dit meerderheidsvoorstel wordt nu aangenomen met 12 tegen 5 stemmen, die der S.D.A.P. Thans wordt nog goedgevonden f 30.000 toe te kennen voor de werkloozensteun en als ontvangsten van het rijk te boeken f8000. De f 22.000 zal gevonden worden uit onvoorzien. Te kwart voor één wordt de vergade ring gesloten. De S. M. „Zeeland" en de K. L. M. Naast enkele agentschappen, welke de K. L. M. van ouds in Zeeland bezat, heeft thans ook de stoomvaart maatschappij „Zeeland" te Vlissingen de vertegenwoordiging der K. L. M. aan vaard. De K. L. M. heeft bij de samen stelling harer dienstregeling van de ver binding Rotterdam-Haamstede-Vlissingen waarvan de opening op 2 Mei a.s. is vast gesteld, zooveel mogelijk rekening gehou den met de dienstregeling van de stoom vaart-maatschappij „Zeeland". Het ligt in haar bedoeling naderhand bij uitbreiding van den luchtdienst een geregelde aanslui ting op de aankomst en afvaart der mail booten tot stand te brengen. De ontvanger der directe belastingen te Middelburg, Oostindisch Huis, verzoekt houders van motorrijtuigen wier wegen- belastingkaarten per 1 Mei a.s. afloopen, zoo spoedig mogelijk hun nieuwe kaarten af te halen, daar de toeloop a.s. Zater dag zeer groot zal zijn, wat lang wachten tot gevolg heeft. Goes. De verzekeringsgent L. J. A. D. is behalve voor den burgemeester te Nisse, ook voorgeleid voor de burge meesters van 's Heer Arendskerke en Wemeldinge. Er schijnt hier oplichting door middel van een loterij-affaire in het spel te zijn. Tholen. Door de verschillende besturen der muziekvereenigingen in het eiland Tholen, welke in vergadering alhier bij een kwamen, is besloten een Eilanden- bond op te richten. Dit jaar zal weder te Poortvliet op een Zaterdag, door de gezelschappen uit het Eiland, een muziekavond worden ge geven. Ook zal vermoedelijk te Scher- penisse dit jaar een festival plaats hebben. Zaterdag a.s. zal door T.V.V. alhier het nieuwe voetbalterrein officiëel in ge bruik worden genomen. Naar wij ver nemen zal een en ander een eenigszins feestelijk karakter hebben, daar het mu ziekgezelschap „Concordia" op het terrein aanwezig zal wezen. Een match zal plaats hebben tusschen T.V.V. en een club uit Kloetinge. Bijbel nasi uit vsn pKt t, maar er moet een levende begeerte zijn om het Woorrt Gods werkelijk te hooren en te verstaan. Godr. Woord vraagt geen plichtplegin gen, maar aandacht. Het moet zijn een luisteien naar God. Calvijn zegt: „Gods Woord is het gewaad, waarin Christus op ons toetreedt". Op het huisbezoek geve men wenken voor oen recht gebruik van het Woord. Er moet eerbied in het gezin zijn bij het Bijbellezen. Alle leden van het gezin moeten een Bijbel voor zich hebben; dit geschiedt helaas in zeer weinige gezin nen. De vraag komt op: moeten wij geheel den Bijbel lezen. Dit zou niet altijd ge- wenscht zijn, men moet rekening houden met den leeftijd van de kinderen. Zeker, heel de Bijbel heeft gezag voor ons en is Gods Woord, maar niet alle gedeelten spreken even sterk tot ons. Spr. wees bijv. op de vele wetten in Leviticus, die toch eigenlijk alleen voor de priesters bestemd waren. Voor zulk een Bijbellezing in het gezin is noodig Bijbelkennis en persoonlijk Bijbellezen der ouders en oudere kinde ren. Toch gebeurt dit echter helaas zel den meer en daarin schuilt een groot gevaar. Het huisbezoek wijze daarop ern stig en wekke alle opgroeiende leden daartoe op. In het persoonlijk onderzoek van den Bijbel is men in geloovige kringen in Engeland en Amerika ver vooruit. De Bijbel ontdekt de zonde van het bondsvolk, het is de liefdesbrief van God aan een verloren menschheid, aan een schuldig zondaarshart. Op het huisbezoek wordt vaak geklaagd over dor geloofsleven, doch veel dorheid in het gebedsleven is hieruit te verkla ren, dat men den Bijbel niet ernstig en heilbegeerig onderzoekt. Persoonlijke ge meenschap met God is alleen déér leven dig, waar bidden is antwoorden op Gods Woord. Het tekort aan zekerheid des ge- loofs staat mede in verband met dit ge brek. Men zoekt deze verzekerdheid vaak in de bevindingen en ervaringen van anderen, die alle verschillend zijn en geen houvast geven. Doch alleen de Schrift is het genademiddel, waardoor de Heilige Geest het geloof in de harten werkt. In dezen weg wordt de levensheiliging gewerat, en niet waar het juiste Bijbel gebruik ontbreekt. De sfeer van het ge zin moet zóó zijn, dat men op het Bijbellezen zegen mag verwachten. Daar om moeten wij in onze zielszorg altijd de heiligmaking gebonden achten aan een recht gebruik van Gods Woord. Steeds moet het Woord Gods worden vooruitgeschoven. Hoe meer onze gezin nen een band krijgen aan het Woord Gods, hoe meer verzekerdheid des geloofs er zal zijn. Ook bij de besprekingen over het toetreden tot het Heilig Avondmaal worde het zelfonderzoek alleen bij het licht van Gods Woord aangeraden. Tenslotte hebben wij als ambtsdragers hiertoe allereerst onze eigen ziel te ver zorgen door het naarstig onderzoeken van Gods Woord. Ook op dit referaat volgde een drukke bespreking, waarna de bijeenkomst, die door een honderdtal ouderlingen en ver schillende predikanten werd bijgewoond, door Ds Wiersinga met gebed werd ge sloten. Beroepbaar. Het provinciaal Kerkbestuur van Friesland heeft gisteren tot de Evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer G. Bos, hulpprediker te Eindhoven. Voordracht kerkelijk hoog leer a a r. De Commissie van Voordracht voor de benoeming van een hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk, heeft in de vacature welke te Leiden ontstaan zal door het aan Prof. Dr H. M. van Nes verleend eervol ontslag, de volgende voordracht opgemaakt (alf.) Dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Rotterdam, Dr F. W. A. Korff te Heemstede en Dr M. J. A. de Vrijer te Amsterdam. De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk zal op Woensdag 8 Juni bijeen komen, ten einde uit deze voordracht een keuze te doen. Zeeuwsche Ouderlingenconferentie te Goes. De middagvergadering werd geopend met het zingen van Psalm 89 1. Tot leden van het moderamen werden gekozen de heeren A. C. Catsman, Aar denburg, F. Caan, Wolfaartsdijk, A. Brou wer, Vlissingen, E. Tange, Rilland en P. L. Dees, Geersdijk. Hierna verkreeg Ds W. A. W i e r s i n- g a te Weesp, het woord, om te refereeren over „De plaats van den Bijbel in onze zielszorg". Spr. wees er op, dat de kerk de moeder der geloovigen is en dat alle dienst der kerk is dienst des Woords, en alle ziels zorg niet anders dan het bouwen der gemeente op het Woord door onderwijzing en vermaning. In het huisbezoek kome dit uit door niet voornamelijk te spreken over de bevindingen der leden of van onszelf, rnaar over den band aan Gods Woord en zoo aan 's Heeren Kerk. Het hooren van het Woord Gods in de kerk is echter niet voldoende. Daartoe is ook noodig een geregelde Bijbellezing in het gezin. Niet alleen van beteekenis, dat dit geschiedt, maar ook hoe dit ge schiedt. Het is niet genoeg, dat men den Gods. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. School Nieuwstraat (hoofd dhr W. 't Hooft) alhier, dhr Bastmeijer, alhier. Woensdag werden alhier de exa mens afgenomen vanwege de Federatie van Ned. Steno-Leeraren, systeem I. Pit man, na afloop waarvan de volgende di ploma's konden worden uitgereikt aan: Diploma vaardigheid machineschrijven, 10-vingersysteem: de dames A. A. Tam- minga, Goes; M. C. Kole, Schore; B. F. Trimpe, Kloetinge; J. Lous, Oudelande; en de heeren L. van Hiele, Nisse en J. G. Beenhakker, Kloetinge. Diploma A, stenopafie systeem I. Pit man, kon worden uitgereikt aan: Mej. A. A. Tamminga en dhr A. Slabbekoorn Hzn te Biezelinge, terwijl een leerling in de ge legenheid werd gesteld herexamen te doen Diploma B, stenografie (80 woorden per minuut): Mej. S. G. Zandee, Kloetin ge; N. G. Ganzeman, Kapelle en L. G. Drijgers te 's-Heer Abtskerke. Allen zijn leerlingen van de Kon. erken de Pitmanschool te Goes, directie N. Crucq en G. J. Bliek. Voor de nieuwe cursussen wordt verwe zen naar de advertentie in dit blad,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6