No. 176 Donderdag 28 April 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Scboonheidsontwaken. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. V VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goob. Tol.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <«<55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, i 3.— Losse nummers10.05 PrljB der Advertentifln: 1—regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Christelijke boeren en tuinders. De propaganda van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in den afgeloo- pen winter heeft goede vruchten gedra gen. Het ledental klom sinds 1 Januari 1931 van 5612 tot 10.070. Een prachtige vooruitgang. Toch is, gezien de geestesrichting van de plattelandsbevolking het aantal leden nog veel te gering. Dit geldt in 't bijzonder voor Zeeland, waar het aantal afdeelingen nog slechts 8 bedraagt, met in totaal 520 leden. Zeeland, dat een eerste plaats behoorde in te nemen staat wat het ledental be treft op één na op de laatste plaats, en heeft nog nauwelijks de helft van het aantal leden in de Provincie Drente met haar 28 afdeelingen en 1034 leden. Dit moet anders worden. Niet alleen voor de arbeiders maar ook voor de boeren geldt de noodzake lijkheid van organisatie naar eigen be ginsel. Dit is altijd gewenscht. Maar zéér in 't bijzonder in deze tij den vol verwarring, nu alles schijnt te wankelen is het noodig dat er gelegenheid is de vragen die het bedrijfsleven beroe ren te bezien bij het licht van Gods Woord. Hieruit volgt niet dat men alleen be hoeft te staan. Samenwerking van alle bedrijfsgenoo- ten kan noodig zijn en gewenscht. Maar die samenwerking zal het best tot haar recht komen als eerst naar het woord van Groen in isolement kracht is gezocht. DE LOOP VAN ZAKEN TE GENWE. Tardieu komt niet Kort nadat bericht was ontvangen, dat Tardieu wegens ongesteldheid a.s. Vrijdag niet te Genève zal kunnen komen, werd bekend, dat de Amerikaarusche staats secretaris Stimson besloten heeft naar Washington terug te keeren. Waarschijn lijk zal Stimson reeds morgen uit Genève vertrekken. Aangenomen mag worden, dat Mac- Donald en Brüning een dezer dagen even eens zullen vertrekken, aangezien bij af wezigheid van Tardieu geen vruchtdra gende besprekingen zijn te verwachten. Ook de Italiaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Grandi, zal waar schijnlijk voorloopig niet te Genève terug- keeren. De „Temps" deelt betreffende de onge steldheid van Tardieu nader mede, dat de behandelende geneesheeren Woensdag hébben geconstateerd, dat de 'keelontste king van den Franschen premier gepaard gaat met koorts. De Minister moet 't bed 'houden en zich ernstig in acht nemen. De ziekte van Tardieu is wel diep te betreuren. De tegenwoordige langzame vooruit gang en het groote tijdverlies op de Ont wapeningsconferentie worden ook in En- gelsohe kringen zeer betreurd. Over de Ontwapeningsconferentie over het algemeen wordt verklaard, dat de in de laatste dagen gevoerde onderhandelin gen zeer goede vooruitzichten geopend hadden en wanneer zij' niet door de on gesteldheid van Tardieu waren onderbro ken geworden, aan de conferentie een nieuwe vlucht zouden gegeven hebben. Nieuwe fariefvrljheden voor die Engelsche Regeering. Het Engelsche Lagerhuis besprak een voorstel der regeering tot het verleenen van machtiging aan de Schatkist om, op aanbeveling van het comité van advies voor de douane-tarieven, van de tegen woordige lijst van goederen, die niet on derhevig zijn aan douanerechten, alle goederen af te voeren, ongeacht tot wélke categorie zij behooren. Dit voorstel werd hardnekkig bestreden door enkele libera len, tot de groepen van Simon en Samuel beboerende. Tenslotte werd het amende ment der arbeiders tot verwerping van het voorstel met 318 tegen 05 stemmen afgewezen en het voorstel zelf aangeno men, waar verscheiden libéralen tegen stemden. Handhaving van het acoholverbod in België. De Belgische Kamer was Woensdag middag bijna voltallig voor de behande ling van het voorstel tot herziening van de Acoholwet. Na een langdnrig en zeer bewogen de bat werd een amendement van den Waal- schen katholieken afgevaardigde Hou- siaux, strekkende tot het weder toelaten van den verkoop van alcohol in koffie huizen en restaurants, onder luid applaus van de socialisten verworpen. Slechts 70 Kamerleden zijn voor dit amendement ge weest. 91 waren er tegen en 2 brachten een blanco stem uit. Tegenstemmers wa ren alle sociaal-democraten en Vlaamsc'h- nationalen. En een aantal katholieke de mocraten. Een tweede amendement, ingediend door den liberalen burgemeester der hoofstad Max, bepalende dat in de res taurants van 12.30 tot 15 uur en van 19.30 tot 1 uus 's nachts alcohol zou moeten worden geschonken, onderging hetzelfde lot en werd met 58 voor, 89 tegen en 3 onthoudingen verworpen. Artikel 2 der nieuwe wet, waarbij het verbod van ver koop en consumptie op den openbaren weg en in openbare lokalen gehandhaafd bleef, werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming met groote meerderheid aan genomen. Hoover doet een beroep op zuinigheid. In een conferentie van gouverneurs der staten te Richmond in Virginië, heeft president Hoover een dringend beroep ge daan om de nationale en plaatselijke uit gaven te verminderen. De president stelde in bet licht, dat de nationale en locale uitgaven van 2900 millioen in 1913 zijn gestegen tot 13.200 millioen in 1930. In dezelfde periode zijn de totale kosten van het regeeringsbestuur van 8 tot 20 pet. van het nationaal inkomen gestegen. De totale schuld is van 4800 tot 30.600 mil lioen gestegen. Wij kunnen, aldus Hoover, de oeconomische stabiliteit niet herstellen, als wij een zoo groot deel van de particu liere inkomens voor regeeringskosten moeten opeischen. De 40-urige arbeidsweek In Duitschland. Op het rijksdepartement van den Ar beid wordt een noodverordening ontwor pen, die de invoering van de 40-urige arbeidsweek in bepaalde takken van het bedrijfsleven voorziet. De noodverorde ning zou voornamelijk gelden voor den mijnbouw en de hiermede in verbinding staande bedrijven: de scheikundige indus trie, de papierfabrieken, drukkerijen, het bouwbedrijf en de brouwerijen. Voor een verdere groep der industrie zal de 48- urige arbeidsweek niet meer zonder een bijzondere toestemming der autoriteiten mogen worden overschreden. De Valera verdedigt het wetsontwerp Inzake afschaffing van den eed. De tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de afschaffing van den eed van trouw is in het Iersche parlement door een groote redevoering van de Va lera ingeleid. Spr. wees er op, dat de ver andering van de Iersche grondwet op dit punt een deel van de verkiezingsbeloften is geweest, dat hij thans wil nakomen. Hij zal niet in onderhandelingen treden met Engeland over de afschaffing van den eed van trouw. De afschaffing van artikel 17 van de Iersche grondwet kan geschie den zonder dat hierdoor de overige veav dragsverplichtingen tegenover Engeland worden overtreden. De Valera verklaarde: wanneer het volk bereid zal zijn voor een onafhanke lijke republiek op te komen, zullen wij volkomen bereid zijn om de leiding der beweging te nemen. Amerika en Rusland. Officieel wordt thans de mededeeling van het departement van Staat bevestigd, dat de regeering der Vereenigde Staten 'besloten heeft de Sowjet-Unie noch de jure, noch de facto te erkennen en dat de houding der Amerikaansche regeering tegenover Rusland ook verder ongewijzigd zal blijven. Deze mededing heeft in politieke krin gen te Moskou groote ontevredenheid veroorzaakt, aangezien men gemeend heeft, dat Litwinof te Genève met Stimson een onderhoud zou hébben, waarin alge meen politieke Russische kwesties zou den kunnen worden behandeld. Ean zendaling In Rhodesfë vermoord. Naar uit Boelowajo in Rhodesië wordt gemeld, was ongeveer vijf maanden ge leden vandaar een zendeling naar Fran- cistown vertrokken, waar hij echter niet is aangekomen. Bezuiden de Victoria- watervallei heeft men nu overblijfselen van een mensohelijk geraamte gevonden. Er is geconstateerd, dat het beenderen van den verminste zijn. Men vermoedt dat hij en zijn hegeleider, een inboorling zijn vermoord. Een inboorling, ver dacht van het misdrijf, is gevangen ge nomen. DE STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. Een adres van zuivelvereenigingen en boerenbonden aan de Tweede Kamer. In verband met het ingediende wets ontwerp, bevattende tijdelijke maatrege len tot hulpverleening aan de veehouderij heeft op 25 April j.l. te Amsterdam een bespreking plaats gehad van de vertegen woordigers van de navolgende vereeni- gingen: de algemeene Nederl. zuivelbond (F.N.Z.), te 's-Gravenhage; de bond van kaasproducenten, te Gouda; de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, te Goes; de Kath. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond, te 's-Gravenhage; het Kon. Nederl. Landbouw-comité, te 's-Gravenhage; de Coöp. Zuivelexport-ver- eeniging Brabant, te Breda; de Eerste Coöp. Boterverkoopvereeniging, te Zut- phen; de Friesche Coöp. Zuivel-export- vereeniging, te Leeuwarden; de Gel- dersch-Overijselsche Coöp. Zuivelverkoop- vereeniging, te Zutphen; de Nationale Coöp. Zuivelverkoop-centrale, te Amster dam. Het Nationale Crisiscomité. Het Nationale Grisiscomité verzoekt het volgende mede te deelen: Telkens duiken geruchten op omtrent zoogenaamd misbruik van bons of gaven in natura, welke door plaatselijke crisis- comité's worden verstrekt. Ter geruststel ling kunnen wij mededeelen, dat omtrent zoodanige geruchten steeds een nauw gezet onderzoek wordt ingesteld. Hierbij werd bevestigd, 'dat voor zoover deze ge ruchten op waarheid gegrond mochten zijn, dergelijke praktijken tot de uitzon deringen behooren. Het Nationale Grisiscomité doet daar om een dringend beroep op alle landge- nooten om niet mede te werken tot het verspreiden van dergelijke ongecontro leerde geruchten. Men kan ze natuurlijk -ter kennis brengen van de besturen der plaatselijke comité's, teneinde deze in de gelegenheid te stellen de zaak te onder zoeken. Het Margarinewetje. De Ned. Bond van den Margarinehan- del en de Ver. van den Ned. Margarine- Detailhandel hebben tegen Vrijdagavond 8 uur in Bagatelle, Passage, te 's-Graven hage, een openbare vergadering belegd, toegankelijk voor alle belanghebbenden bij den margarinehandel, waarin de heeren H. G. Brinkers en J. Velgersdijk, voor zitters van genoemde organisaties, zullen spreken over het menggebod en den steun aan de melkveehouderij. Humor in Regeeringsstukken. Het Eerste Kamerlid, Prof. van Einb- den had d.d. 26 April den Minister van Financiën een reeks van zeven schrifte- Binnenland. De Eerste Kamer over de Zuiderzeewer ken. De Tweede Kamer over de contingentee- ring van den vleesch-invoer. Gemeenteraad van Middelburg. Debatten over winkelsluiting en salarissen ge- meentepersoneel. Buitenland. Tardieu komt niet naar Genève. Het drankverbod in België gehandhaafd. HOE MOET IK OP 1 MEI MIJN BELASTINGBILJET INVULLEN? n. Met vraag 13 van het aangiftebiljet voor de Inkomstenbelasting zijn we toe gekomen aan de beantwoording van de vraag, welke kinderen voor aftrok in aan merking komen. Welnu, het belastbaar inkomen wordt verminderd voor ieder minderjarig eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in deze belasting wordt aange slagen. Als pleegkind van den belastingplich tige wordt slechts aangemerkt, wie door hem als een eigen kind wordt onderhou den en opgevoed. Het moeten dus zijn minderjarige kinderen. Minderjarigen zijn de zoodanigen, die den vollen ouderdom van één en twintig (21) jaren niet hebben bereikt, en niet vroeger in den echt zijn getreden. .Voor een kind van 19 jaar, dat gehuwd is, wordt, hoewel het dien leeftijd van 21 Ingezonden Mededeeling. De vergadering besloot na ampele be spreking, zich met een adres tot de Twee de Kamer te wenden, waarin gevraagd wordt er bij de regeering op aan te drin gen, het wetsontwerp zoodanig te willen veranderen: le. dat daarin duidelijk tot uiting komt dat het de bedoeling heeft, aan den melk producent voor zijne op producten ver werkte melk een zoodanigen prijs te ga- raadeeren, dat hiermede de productie kosten gedekt kunnen worden; 2e. dat er de mogelijkheid in wordt geopend, den export van zuivelproducten, zij hei in beperkte mate, toch zoodanig in stand te houden, dat de buitenland- sche relaties niet behoeven te worden prijsgegeven; 3e. dat het menggebod wordt vervan gen door een matige heffing op de mar garine, waardoor a. de bezwaren der organisaties tegen dit gedeelte uit den weg geruimd worden; b. er een veel grootere zekerheid wordt verkregen, dat men met het te vormen fonds het beoogde doel zal bereiken; c. de uitvoering wordt vergemakkelijkt en minder storend op de bestaande ver houdingen zal inwerken. Notariaat. Bij Kon. besluit van 23 April is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente Voorschoten, W. A. Garon, thans notaris te Wamel. Uit de steen-industrie. In de gisteren gehouden vergadering van de commissie van Nederlandsche Steenfabrikanten werd geconstateerd, dat de ontwikkeling der toestanden in de steen-industrie van zoo'n ernstigen aard is, dat steeds verdergaande maatregelen tot beperking onvermijdelijk zijn, zoowel wat metselsteenen als wat straatklinkers betreft. In de verschillende groepen waarin het bedrijf in Nederland is georganiseerd, zal over den omvang en de methode der be perking worden overlegd. Autobusdienst over den afsluitdijk. Naar „De Morgen" mededeelt, moet het in de bedoeling van de Nederlandsche Spoorwegen liggen, om, na de totstand koming van den afsluitdijk, een autobus dienst AmsterdamLeeuwarden v.v. in te stellen. Deze dienst, die door de A.T.O. zal worden onderhouden, zou reeds met Kerstmis een aanvang nemen. Hierdoor zal het mogelijk zijn de aan leg van de spoorlijn eenigen tijd op te schorten, wellicht tot 1937. Ingezonden Mededeeling. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijks gebruik van „Zij"-Crème een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 20—3015 en 75 cent lijke vragen gesteld naar aanleiding van diens toezegging, om het oordeel van zijn ambtgenoot van Defensie in te winnen over een mogelijke bezuiniging in 1932 van ongeveer f 12.000.000 op de weer macht, welke Prof. van Embden in de Kamer had bepleit. Het Eerste Kamerlid wees in zijn vra gen o.a. speciaal op dat gedeelte van zijn rede, waarin 'hij' had betoogd, dat om ver schillende redenen een departement van defensie meer dan eenige andere tak van staatsdiensten voor bezuiniging in aan merking komt. Minister de Geer had d.d. 27 April zijn antwoord reeds klaar en betoogt daarin, dat hij, volgens belofte, de aandacht van den Minister van Defensie op de door den heer van Embden in overweging gegeven bezuinigingen gevestigd heeft en nog op antwoord wacht. Voorts verklaart de Minister van Fi nanciën dan: „Hij heeft geen aanleiding gevonden, in het schrijven, waarin zulks geschiedde, bepaalde gedeelten uit de rede van den heer van Embden meer in het bijzonder naar voren te brengen en hierdoor den indruk te wekken, alsof het overige minder belangrijk zou zijn." Steekpenningen bij openbare werken. Naar de „Nieuwe Haarlemsche Crt" meldt, stelt de politie te Haarlem een onderzoek in naar het aannemen van steekpenningen door een ambtenaar in dienst van openbare werken aldaar. Dit onderzoek is zoover gevorderd, dat de stukken aan den officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank zijn overge legd. Het onderzoek beeft zich uitge strekt tot leveringen van zand, grint en beipalen. Martha-Stichting. Als voorzitter van de Maria-Stichting te Alphen a. d. Rijn, is in de plaats van wijlen Dr J. Th. de Visser gekozen Ds J, L. de Heer te Rolwdam, jaar nog niet heeft bereikt, derhalve geen aftrek genoten. Minderjarigen, die zelf worden aangeslagen, doordat ze een belast baar inkomen van f 800 of meer genieten, komen evenmin voor aftrek in aanmer king. De leeftijd der kinderen moet beoor deeld worden naar 1 Mei. De aftrek voor pleegkinderen is afhan kelijk van de vraag of deze worden onder houden en opgevoed als eigen kinderen. Of onderhoud en opvoeding als een eigen kind plaats vinden, is een vraag van feitelijken aard. Onderhoud en op voeding moeten samengaan. Bloote fi- nancieele steun is derhalve niet voldoen de; evenmin enkele opvoeding, indien een ander voor de kosten van onderhoud zorgt. Met aangehuwde kinderen kunnen niet bedoeld zijn schoonzoons en schoondoch ters; door hun h u w e 1 ij k zijn ze in elk geval meerderjarig. Gemeend wor den de stiefkinderen, de „voor"-kinderen van één of beide der echtgenooten. Kinderen, die met hun moeder inwo nen bij een familielid, zijn niet als pleegkinderen van dat familielid aan te merken, aangezien een verhouding als tusschen ouders en kinderen zich in dat geval niet voordoet. Evenmin zijn als pleegkinderen te be schouwen kinderen, die door een broer of zwager worden onderhouden. Tijdelijk hier te lande in een gezin verblijvende buitenlandse he kin deren (Duitsche of Hongaarsche kinde ren) behooren in het algemeen niet als pleegkinderen van het hoofd van het ge zin te worden beschouwd. Is het verblijf echter van langen duur en bestaat bij den belastingplichtige het ernstige voornemen- zulk een kind als een eigen kind groot te brengen en op te voeden, dan kan af trek worden toegestaan. Voor dezelfde kinderen kan aan ver schillende personen aftrek worden ver leend. Als b.v. het huwelijk der ouders door echtscheiding is ontbonden en bei den zijn in leven, terwijl een derde onder houdt en opvoedt, krijgen drie personen den aftrek. Bovenstaande uiteenzetting is ook van toepassing voor de gemeentefondsbelas ting. Bezien we nu vraag 18 van het aan giftebiljet. Hier rijzen onmiddellijk enkele vragen. We moeten hier invullen de zuivere opbrengst van onderneming en arbeid! (bedrijfs). Gevraagd wordt naar het ar beidsloon, hoeveel het traktement heeft bedragen enz,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1